Brand TWEEDE KAMER. DE SPORT EN SPEL STRIJD TEGEN DE BELGEN. HAARLEM'S DAGBLAD 6 DErFMEER 1929 5 December. De Arbeidsbegrooting'. - Arbeidersverzekering. Vroeg naar huis. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) BILJARTEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN BIJ „VRIEN DENKRING". Van deze nederlaagwedstrijden hebben weder een paar ontmoetingen plaats gehad. In klasse C. was „Excelsior" op bezoek. Van Gastel (Excelsior) was er tegen N. Duits (Vriendenkring) slecht in. waarvan zijn part ner een goed gebruik maakte om regelmatig uit te loopen en te winnen met den stand 44 om 75. Schweitzer (Excelsior) wist de eer ran zijn club beter op te houden tegen N. Duits (Vriendenkring) als invaller. Na een zwak begin herstelde hij zich spoedig en wist ten slotte de zege te behalen mei 30 om 73. De partij Olivier lExceis.onHoogkamer (Vriendenkring) was van a tot z zeer span nend. Het einde kwam dan ook met klein verschil nl.: 50 om 47 voor O.ivier. In de slotpartij lusschen Lempers (Excel sior) en- Terrehorst (Vriendenkring) was de eerste aanvankelijk in de meerderheid, maar de gastheer wist op te halen met goed spei en mei tamelijken voorsprong te winnen; 64 om 75. De stand van deze ontmoeting was: „Ex celsior" 238, „Vriendenkring" 270 caram boles, In klasse B. speelde „Excelsior", Velsen- Noord. tegen het team van de jubilaresse en kon het ook hierin tot geen overwinning brengen zoodat deze club uitgeschakeld ls. De openingspartij van den avond speelden Oorthuis (Excelsior) en Reekers (Vrienden kring). Beiden maakten een goede partij. Tenslotte wist de gast het eerst de 100 te be reiken, toen Reekers op 87 stond in 34 beur ten. Daarna traden de kopspelers van belde learns in hei strijdperk. Gertebach (Excel sior) had het tegen Wagenaar (Vrienden kring) zwaar te verantwoorden. In 38 beurten had ae gastheer de 125 pun ten bijeen, toen zyn tegenstander pas 80 no teerde. De volgende partij liep tusschen Schweit zer (Excelsior) en G. Duits (Vriendenkring). Beiden maken een zwak begin. De gast herstelde zich later, terwijl zijn partner er niet in kon komen. Hij liep meer en meer uit en won gemakkelijk met 100 om 55. De laatste partij moest de beslissing bren gen. „Excelsior" had een voorsprong van 13 caramboles. Roefs (Vrlendenkirng) pakte tegen Lamers (Excelsior) dadelijk goed aan en kwam met zeer sterk spel dan ook spoedig een eind voor. Wel herstelde de gast zich later, maar hij kon de overwinning voor zijn club niet meer halen. Toen Roefs de 100 bereikte in 31 beurten, bleef hij op 69 staan. Het eindresultaat was nu: „Excelsior" 349 en „Vriendenkring" 367 caramboles. B.V. „EXCELSIOR" TE VELSEN-NOORD. Ook deze club jubileert; zij heeft wedstrij den (nederlaag) uitgeschreven, waaraan clubs uit Amsterdam. Zaandam en Haarlem deelnemen. 9 in getal. Het programma loopt van 9 Dec tot 10 Januari. MASSAKAMP VRIENDENKRING II—O.V.S. Woensdagavond' werd deze massa-kamp tusschen beide vereenigingen voortgezet in het clublokaal van O.V.S. aan de Lange Be gijnestraat. Er werd gespeeld in klasse C, 75 caramboles. Vriendenkring n kreeg een sterke ne derlaag en wel van 103 caramboles. De einduitslag is als volgt: Vriendenkring U: 48, 60. 48, 41, ls 197. O. V. S.: 75, 75, 75, 75 is 300 caramboles. T. O. G.—1T SPAARNE. Dinsdagavond had voor den massakamp tusschen T. O. G. en 't Spaarne, de voorlaat ste wedstrijd plaats In het lokaal van den heer Hommels aan de Zomervaart. Deze kamp werd beslist In het voordeel van ,,'t Spaarne" met 387 tegen 363 caram boles voor T.O.G. De totale stand ls nu: 2122 tegen 2087 in het voordeel van ,,'t Spaarne". POSTDUIVEN. de schoonste Jonge duif van P. J. van Dan-" len; de schoonste Jonge doffer van P. J. van Daalen. Vervolgens werden nog behaald: P. Lindeman 12 eerste. 3 tweede i rijzen. P. J. van Daalen 12 eerste, 8 tweede. 1 derde. G H. Stouten 11 eerste. 12 'weecte 6 derde. P. H. Boeree 8 aerste, 4 tweede. L. Gimbrèro 3 eerste. 4 tweede. 4 derde. P. v. Pol 3 eer ste. 2 tweede. P. Kroon 2 eerste, 2 tweede. Ph. v. d. Reep 2 eerste. 1 tweede, 1 derde. A. J. T'mmermans 1 eerste. Joh v. d. Pol 3 tweede, 1 derde. J. J. Vrugt 1 eerste, 1 tweede. J. J. Petri 1 eerste, 1 derde- A. P. v. d. Linden 1 tweede, H. Stappers 1 derde. J. v. Tongeren 2 tweede. 2 derde. A. Statie 1 tweede. L v. Bragt 1 derde. N. Leuven 1 eerste. 1 tweede. H Fikkert 1 eerste. 1 tweede. 2 derde H. J. Haver 1 eerste. W. Petri 1 eerste. 2 tweede. G J. Peschar 1 eerste. 2 tweede. 1 dprde. J G. N. Leurs 1 eerste. 1 derde G. Koster 1 tweede. K. Paap 1 eerste. 1 tweede W. Jan sen 1 derde. W. Bakker 1 derde. P. Koning 1 tweede. J. Ph. Bakker 1 eerste. 1 derde- M. Mes 1 tweede. J. Broekhof 1 tweede H. Venbroek 1 eerste Th. Cor net 1 derde G. Voorting 1 tweede 1 derde. C Hoogendoorn 1 eerste. H Keerwolf 1 twee de. H. Th. de Droog 1 eerste. J. J. v. d Meij- den 1 tweede. H. J. Handgraaf 1 eerste. P. Stokman 2 eerste. S. Heitlager 1 derde. N. Verdonschot 1 tweede. P. C. de Wilde 1 derde. TENTOONSTELLING „DE SNEL VLIEGER*. A.s. Zaterdag en Zondag houdt bovenge noemde vereenlging haar jaarlijksche ten toonstelling. Er zijn 150 duiven ingeschreven, die zullen mededingen naar de vele eere- orijzen, die daarvoor zijn ui! geloofd. Ook is er een verkoopklasse aan verbonden, die vele mooie exemplaren zal bevatten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. y 7 xg Hoe onaangenaam itin verstopte waterleidingen cn afvoerbuuen. Zulke moeilijkhe den kunt U voor komen door regel matig gebruik van „DRANO- Drano ia absoluut Lonschadeluk voor cmailie. porselein en leidingen. Cincinnati U.S.A. Betterwa Prinsengracn am Toen vanmiddag om 1 uur de vergade ring voor een half uur geschorst werd. om den leden gelegenheid te geven een beroemd bordje Kamer-erwtensoep te verorberen ter aansterking voor den middag, deelde de de voorzitter dat is zoo gebruikelijk mede, dat de heer Lingbeek wegens „bezig heden elders" de vergadering niet kon bijwo nen. De heer Duijmaer van Twist viel daarop in: „Hij moet voor Sinterklaas spelen." Dave rend gelach in de Kamer. St.-Nicolaas had invloed vandaag. Toen de minister vandaag nog aandacht gaf aan acht Wijnkoopiaansche wenschen op ar beidsgebied, kwam St.-Nicolaas even om den hoek kijken bij Mr. Verschuur, den commu nist toewenschende dat St.-Nicolaas hem welwillender gezind mocht zijn, dan de be windsman zelf. En om even over vieren sloot de voorzitter de vergadering, die toen overigens door nog zeer weinigen werd bijge woond: de verafwonenden hadden reeds ihun haardsteden opgezocht, om hun klompen een goed plaatsje te verzekeren. Minister T. JVerschuur. De minister ontmoette den heer Wijnkoop nog in de morgenvergadering, bij de re pliek over de afdeeling „Arbeid" der Arbeids- begrooting. Deze repliek leverde niet veel op. Wij vermelden slechts, dat de minister heeft doen gevoelen, dat het brengen van de kan toorbedienden onder de Arbeidswet niet be paald een eenvoudige arbeid zal zijn, wil men dat doen blijven aanpassen bij het prac- tische bedrijfsleven. Voorts heeft de minis ter zich natuurlijk af keer ig getoond van een bedrijfsorganisatie op socialistischen grond slag, zooals de heer v.d Waerden die had uit eengezet. Bovendien geloofde Mr. Verschuur niet aan de mogelijkheid van een bedrijfs organisatie, gegrond op de onderneming als eenheid. Waar de heer Kupers een deel der arbeidsinspectie aan de vakvereeni- gingen wilde overdragen, daar was de mi nister de meening toegedaan, dat dit alleen zou kunnen geschieden, wanneer eenmaal een bedrijfsorganisatie is in het leven geroe pen. In den namiddag de avbeldsverzekering. Een heel lijstje van sprekers lag hierbij gereed, een lijstje dat nog lang niet is afge werkt. Uit de discussie sprongen enkele markante dingen gemakkelijk naar voren. Er waren ook enkele ondergeschikte pun ten. Zoo hebben de heeren Bakker en Kupers geroepen om een beter toezicht op de uit voering van de Invaliditeitswet ten platte- lande. Zoo heeft Dr. Vos de mogelijkheid en wenschelijklieid bepleit van een logischer, meer ge-efficienceerde administratie der Rijksverzekeringsbank en zoo heeft mevrouw BakkerNort geconstateerd, dat er voor de kwestie die tot dusverre nog slechts een academische vraag is de kwestie van een Rijkskinderfonds nog geen enkele oplossing is aan de hand gedaan, die bevredigen kan. Ondergeschikt was ditmaal ook de vraag van Mr. Sannes, hoe het stond met de unificatie der sociale verzekering. De hoofdpunten: uitbreiding der sociale verzekering, verzekering of staatspensioen, toepassing van de Ziektewet. De heeren Smeenk en Snoeck Henkemans hebben natuurlijk met blijdschap kennis ge- London Caledonians. Deze eerste wedstrijd van Beeuwkes was het begin van een lange reeks schitterende wedstrijden, waarin hij zich steeds een voortreffelijk en vooral ook een gelukkig doelverdediger heeft getoond. Gedurende vijf seizoenen is Beeuwkes onze internationale doelverdediger geweest. In die periode speelde het Nederlandsch elftal 22 wedstrijden, waarbij hij slechts driemaal op het appèl heeft ontbroken. Vóór Beeuwkes speelden Stom en Stol van Haarlem. Laatstgenoemde was een uitste kend clubspeler, die verdienstelijk voetbalde doch hij was geen speler van de klasse van Stom. Stom is een speler geweest, die steeds zijn beste spel gaf op oogsnblikken dat dit speciaal noodig was. Hij was de man voor groote gebeurtenissen. Vooral aan het eind van zijn loopbaan als internationaal kwam dat duidelijk aan het licht. Hij speelde toen voor H. F. C. doch het was slechts matig voetbal, dat hij te zien gaf. Zoodra kwam hij echter weer in de internationale ploeg of z'n spel was eenige klassen beter. In dien eersben interland wedstrijd van het Neder landsch elftal heeft hij zich bijzonder onder scheiden Onze midclenlinie bestond uit G. A. Kessler, een der vier Kesslers, die voor het Neder landsch elftal gespeeld hebben voorts Kamperdijk en de Korver. Dit was een formi dabel drietal. Wat de Korver voor het Ne- derlandsche voetbal heeft beteekend, behoef ik waarlijk niet meer te vertellen. Hij en Denis zijn de eenige Nederlandsche voetbal lers, die het eerelidmaatschap van den N. V. B. op het groene veld hebben verdiend. De Korver debuteerde in den bovenbedoel den wedstrijd als international, tot aan het begin van den grooten oorlog in 1914 heeft hij vrijwel ononderbroken een plaats ln onze nomen van 's ministers plannen tot uitbrei ding van de werking der Ouderdoms- en In validiteitswetten, met blijdschap van zijn voornemen tot verhooging van dei leeftijds grens van 35 Jaar in de Invaliditeitswet waardoor men, wanneer men op lateren leeftijd, dan den 35-jarigen in den arbeid treedt, nog onder de wet kan vallen met blijdschap ook van de verhooging der rente- uitkeering. Er worden dus fundamenteele veranderingen aangebracht in die wetten, maar nu wil de heer Snoeck Henkemans niet, gelijk de minister op het oog heeft, op de wijziging van die fundamenteele bepalingen een andere wijziging doen wachten, welke directe beteekenis heeft: het nog éénmaal openen van de gelegenheid tot toetreding tot de V.O.V. voor diegenen, die uit zorge loosheid of omdat ze meenden, dat er toch staatspensioen komen zou, niet toegetreden zijn. Al deze bepalingen zullen niets helpen zei Mr. Sannes in een vurige redevoering. Af doende hulp wordt daardoor niet gebracht, de ouden van dagen zullen verstoken blijven van redelijke inkomsten, afdoende hulp is alleen te brengen door de premievriie ui'keer'ng in te schakelen. Daarvoor zullen wij blijven strijden riep Mr. Sannes met vuur uit want de beslissing „staatspensioen" of „ver zekering" is in 1913 niet gebracht: wij willen geen dood stelsel. De heer Oud gelooft evenmin aan een duurzaam bestaan van het verzekeriness else! en ook hij bleef pleiten voor de ouderdoms voorziening door staatspensioen. Een interessante kwestie was die. door den heer Snoeck Henkemans op het tapijt ge bracht en door de heeren Kupers. Kortenhorsi Oud en Bakker bekeken Het ging om de uitvoering van de Ziekte wet en wel om de overgangsbepaling uit art 91. lid 2, alinea 1. Deze overgangsbepaling is bedoeld, om het vereenigingen of andere in stituten. welke zich tot nu met ziekteverze kering hebben bezig gehouden, mogelijk te maken (zoolang de minister het toestaat) te blijven doorwerken, waardoor een gelijkstel ling met een volwaardige bedrijfsvereeriiging door den minister noodig is. Hier is overgangs recht geschapen. Nu ontwikkelden zich twee zienswijzen over dit recht. Aan den eenen kant de heeren Kupers en Kortenhorst. Aan den anderen kant de heeren Oud. Snoeck Henkemans en Bakker. De eerste zienswijze zag het overgangsrecht als een recht om nog te blijven doorwer ken gedurende korten tijd voor deze insti tuten. tot aanpassing aan de wet is gevolgd. De andere zienswijze zag het overgangs recht als een recht tot voortbestaan voor die 'nstituten. zóólang als ze bestaan, onder waar borgen echter van deugdelijkheid. Vandaar dat het evengenoemde artikel spreekt van een telkens voor 5 jaar goedkeuren. De eerste zienswijze vreesde van de tweede, dat daardoor de mogelijkheid geschapen was. z.g. bedrijfsvereenigingen in het leven te roe pen. „zoogenaamd", wijl daarin niet een samenwerken van werkgevers en werknemers tot uiting komen zou, maar een eenzijdig be doelen van winstbejag. De tweede zienswijze betoogde, dat, juist door het telkens bezien, de mogelijkheid geschapen was om Instituten met minderwaardige doeleinden niet opnieuw te erkennen. En dan is er toch ook nog dc bepaling, dat deze instltu'en voor 1 Juli 1929 hadden moeten bestaan. De heer Oud wilde aan wat uit het leven zelf was opgekomen en levenskracht hed vertoond, ontwikkelings mogelijkheden laten. Deze heele kwestie kwam op het tapijt, doordat de heeren Snoeck Henkemans en 3akker er over klaagden, dat de Commissie van Toezicht, die in het leven is geroepen voor de uitvoering van de Ziektewet, bepaalde in stituten, die reeds jaren lang zich met he: '.iekteverzekeringswerk hadden beziggehouden sn groote sommen hadden verzekerd, niet de erkenning als volwaardige bedrijfsvereeniging had geschonken. Morgen verzekert de Kamer verder! INTIMUS. nationale ploeg ingenomen. Zijn spel was zóó superieur, dat men hem nog na den oor log in onze ploeg gekozen zou hebben, indien hij niet uitdrukkelijk had verklaard dat hij den tijd gekomen achtte om zijn plaats aan jongere krachten af te staan. Kamperdijk, de voortreffelijke spil van H. B. S„ heeft slechts kort voor ons nationaal elftal gespeeld, waar hij naar Indië vertrok, waar hij jaren lang een der leidende figu ren op het voetbalveld is geweest. De voorhoede bestond uit Boomsma (Spar ta), D. Lotsy, (D.F.C.) de Neve (Velocitas), Lutjens (Velocitas) en de Vos (D.F.C.). Van dit vijftal was het binnentrio stellig het sterkste deel. Lotsy heeft later als midden- speler nog verschillende malen voor het Nederlandsch elftal gespeeld. Hij zou zeker een der vaste spelers van onze nationale ploeg geworden zijn, indien De Korver er niet was geweest. De Neve was een handige, goed schietende middenvoor, die ook al we gens vertrek naar Indië niet lang voor het elftal heeft gespeeld. Lutjens heeft ook nog eenige malen met succes het nationale hemd gedragen, voor hij ook naar Indië ging. Als we deze ploeg vergelijken met de elftal len, die Nederland in den loop der jaren in 't veld gebracht, heeft, dan kan men de ver dediging en de middenlinie als zeer sterk be- Een voetbalwedstrijd tegen de Belgen te Amsterdam in de maand December is zeker iets nieuws en, met het oog op ons wisselval lig klimaat, ook wel een eenigszins gewaagde onderneming. Gelukkig echter beschikt men hier over een uitstekend terrein en verder over alle mogelijke hulpmiddelen om het, indien de weersomstandigheden mochten te genwerken, in bespeelbaren toestand te brengen. Daar bovendien het uitstellen van Internationale wedstrijden in verband met TWEE NIEUWE OCEAAN- STOOMERS. DE GROOTSTE VAN ITALIë. GENUA, 5 Dec. (V.D.) Alhier hadden d. laatste onderhandelingen plaats voor de. bouw van de eerste der beide snelvarende passagiersschepen die den dienst met de Ver- eenigde Staten zullen onderhouden en waar voor Mussolini groote belangstelling heef; getoond. De Scheepvaartmaatschappij „Navigazion. generale Italia" heeft heden het contract geteekend met de Ansaldo Scheepvaarlmaa. schappij, die de schepen zal bouwen De schepen zullen elk een lengte hebben van 26: Meter en een inhoudsmaat van 45.0 o ton. D kosten zullen ongeveer 15 mil'.ioen dolla bedragen. Hst zullen de grootste schepen zij: van ae Italiaansche koopvaardijvloot. D grootste snedieid zal 2o knoon?" oer uur be dragen. NEDERLAND—ZUIDPOOL Een radiogesprek Men meldt aan het Hbld.: Een Nederlandschen kortegolf-amateur is het gelukt in radiografische correspondentie te treden met de Zuidpool-expsditie va: commandant Byrd. De radio-zender van dez expeditie (roepletters W F A) deelde mede, dat men zich bevond op 74) mijl afstand va: de Zuidpool en dat P A O H B (roepletters Holl. amateurstation) de eerste Hoüande: was, waar hij mede in verbinding is geweest WFA ontving PAOHB met sterkte 4. terwij PAOHB de signalen van WFA ontving mst sterkte 6. De golflengte van WFA was 20.8 m., du cvan PAOHB bedroeg 21.2 m. De verbinding werd tot stand gebracht met een Inductieve." ..Hartly"-zender. gemonteerd met een Tele funken-lamp Re 634, terwijl een ingangs energie 16 Watt bedroeg. KEGELEN. HAARLEMSCHE KEGELBOND Bovengenoemde bond houdt Kerstwedstrij den op Zaterdag 14 en de Zondagen 8 en 15 Dscembsr. De prijsuitreiking heeft plaats op VOETBAL. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE. V.V.Y. heeft Jl. Zaterdag Y.F.C. en Kenne- merland een groot genoegen gedaan, door tegen R.C.V. gelijk te spelen. De IJmuidena- ren stonden met 4—2 voor. doch de thuisclub pakte zóó flink aan, dat zij kort voor het einde den stand op 44 wist te brengen. Een fraai resultaat voor R.C.V. Deze club begint zich blijkbaar goed thuis te gevoelen in de eerste afdeeling, want na slechts op het kant je af van YP.C. te hebben verloren, wist zij de beide laatste wedstrijden een gelijk spel te bevechten en daardoor Tweede Jeugd op de ranslijst voorbij te streven. V.E.W. is het spel in deze klasse te mach tig; zij verloor wederom en werd thans het slachtoffer van Ulysses, dat met 40 won Het begint er zoo langzamerhand donker voor de V.E.W.'ers uit te zien; één punt uit zes gespeelde wedstrijden staat niet erg hoopvol. A.s. Zaterdag zijn de volgende wedstrijden aan de orde: AfdeeMng I: Tweede JeugdV.E.W. Afdeeling II: V. V. IJ. 2—V. V. IJ. 3 Kennemerland 3Telefonla. Ulysses 3Kennemerland 2 Op 16 November jl. ontmoetten VE W. en Tweede Jeugd elkaar reeds; bij die gelegen heid bleef Tweede Jeugd met 41 in de meerderheid. Ook thans geven wij laatstge noemd elftal de meeste kans om als over winnaar uit den strijd te treden. Bij den wedstrijd V.V.IJ. 2—V.V.LJ. 3 lijkt het tweede ons het sterkst; Kennemerland 3, dat tot nu toe haar wedstrijden won. ach ten wij wel -in staat om Telefonia te klop pen, terwijl Kennemerland 2, dat jl. Zater dag Ulysses 3 met 52 sloeg, ook nu wel van hetzelfde team zal winnen. het weer tot de grootste zeldzaamheden ge rekend moet worden, kan men wel verwach ten, dat de 39ste wedstrijd tusschen Neder land en België op den vastgestelden dag ge speeld zal worden. De belangstelling voor deze wedstrijden tusschen onze zuidelijke buren en onze nationale ploeg is steeds zoo groot, dat men bovendien gerust mag aan nemen, dat alle plaatsen op den dag van den wedstrijd uitverkocht zullen zijn. Naar men weet is deze Nederland-België- wedstrijd een extra wedstrijd, een soort feest- wedstrijd ter opluistering van het veertig jarig bestaan van den Koninklijken Neder landschen Voetbal Bond. De Belgen waren onze eerste tegenstanders op internationaal voetbal gebied, de eerste landenwedstrijd door Nederland gespeeld was op 30 April 1905 te Antwerpen, toen onze ploeg een 41-over winning behaalde, nadat de speeltijd was verlengd om een beslissing te krijgen. Het is dan ook 'n goede gedachte geweest om onze eerste internationale tegenstanders uit te noodigen, hier een jubileumwedstrijd te spe len. Daarbij komt nog, dat wedstrijden te gen de Belgen hier steeds kasstukken zijn en daar de kosten van de feestviering voor een deel betaald zullen worden uit de recet tes van den wedstrijd, terwijl het resteerende voor liefdadige doeleinden zal worden afge dragen, is ook uit het oogpunt van finan ciën en van liefdadigheid bezien, de keuze gelukkig. Onwillekeurig denk ik terug aan dien eer sten wedstrijd van onze Nederlandsche ploeg tegen de Belgen. Het ls eigenaardig doch het staat vast, dat ons vertegenwoordigend elftal tegen de Belgen altijd beter speelt dan tegen welke ploeg ook. De uitzonderingen zijn daar om den regel te bevestigen. Die allereerste wedstrijd was daarvan reeds dadelijk het bewijs. De ploeg had eerst een oefenwedstrijd gespeeld tegen de Lon don Caledonians en met 32 verloren, waar bij de voorhoede maar uiterst matig voetbal had vertoond. Men ging dan ook wel eenigs zins met een kloppend hart naar Antwer- JUBILEUM TENTOONSTELT TNG HAARL. POSTDUIVENBOND. Op bovengenoemde tentoonstelling werden ingezonden 427 duiven in 73 klassen. De schoonste vogel was van den beer P. Linde man; op één na de schoonste P. Lindeman; op twee na de schoonste P. J. van Daalen. Schoonste Qudc duif was van L. Gimbrère; pen daar men wist dat de Belgen met een zeer sterke ploeg uitkwamen, een ploeg, die vrij zeker sterker zou zijn dan de Engel- schen. Dat de Belgen inderdaad sterk waren, heeft die eerste wedstrijd wel bewezen, want niettegenstande ons elftal goed speelde, stond het bij het einde van den gewonen speeltijd 11 en moest dus, daar het om een beker ging, verlengd worden. In het half uur ver lenging heeft onze middenvoor Eddy de Neve (Velocitas, Breda) zichzelf overtroffen door drie mooie doelpunten te maken, zoodat het een 41-overwinning werd. De Belgen hadden den handigen Thornton in het doel, de kracht van de verdediging zat echter in de beide achterspelers: Andrleu en Poelmans. De eerste, die er een vervaarlij ken knevel op nahield, was de man van het kalm overleg, Poelmans, een der fairste spe lers van zijn tijd, pakte de zaak Iets steviger aan, doch belden wisten zich zoo goed op te stellen, dat er bijna geen doorkomen aan was. Vóór dat tweetal speelden Tasson, Gru- meau en Van Hoorden, waarbij laatstge noemde de ster wasa. Van Hoorden heeft heel wat voor het Belgische internationale voetbal gedaan. Hij ging in zijn geestdrift soms wel eens wat te ver. beging daardoor overtredingen, die hij, indien hij kalm geble ven was, zeker niet zou begaan hebben, doch dat waren „les défauts de ses qualités". Vast staat, dat hij ln de Belgische ploegen jaren lang een rol van beteekenis heeft ge speeld. De voorhoede bestond uit Robijn, Destre- becq, van der Stappen. Brandsterst en nog een van der Stappen. De stoere gebroeders van der Stappen van de Union St. Gillolse waren in letterlijken en figuurlijken zin de kracht van den Belgischen aanval. Tegenover deze stevige ploeg brachten wij een elftal ln het veld dat er wel wezen mocht en dat men dan ook toen als een der sterk ste ploegen, die men hier op de been kon brengen, beschouwde. Beeuwkes stond voor het eerste tusschen de palen in een offi- cleelen wedstrijd van het Nederlandsch elf tal. Den vuurdoop had hij eigenlijk reeds ondergaan in den oefenwedstrijd tegen de schouwen, wat den aanval betreft, hebben we evenwel later wel sterker vijftallen ln het Tc HAARLEM o.*. verkrijgbaar bij: N.V. Ijzer» handel v.h. Giebels Co., Ged. Oude Gracht 5—7f J. P. Karthaus, Grcote Markt 8. W. C. Lasschuit, Groote Houtstraat 155, G. Schous, Ged. Oude Gracht 30; te HEEMSTEDE: J. de Carpentier, Camplaan; Jac. van Noort. 29 Raadhuisstraat. veld gebracht. In leder geval was de ploeg, die ln Nederland den eersten interlandwed strijd vertegenwoordigde, er een van de goede soort, die niet. alleen over een flinke dosis voethalcapaciteiten, doch vooral over veel geestdrift beschikte. Aan dat laatste heeft het elftal waarschijnlijk in dien eer sten wedstrijd de overwinning te danken ge had. De ploegen die op den a.s. Zondag tegen over elkaar komen kunnen op het oogenblik stellig wel als een goede vertegenwoordiging van het voetbal der landen die ze vertegen woordigen, worden beschouwd. Vooral het elftal der Belgen Is zeer sterk. Deze ploeg alleen met een ander doelverdediger heeft kort geleden tegen een elftal van dc London League zeer goed voetbal laten zien, waardoor dan ook een gemakkelijke overwin ning werd behaald. In België is men vol ver trouwen, dat deze ploeg ook thans ln staat zal zijn ons elftal te slaan. Dat onze ploeg zeer sterk Ls. zou ik niet durven beweren, het ls echter zeer de vraag of we een sterker elftal bij elkaar kunnen brengen. Wel ja, men kan een speler vervan gen door een ander, maar zekerheid, dat de ploeg daardoor sterker wordt, heeft men niet, Groote spelers van het type de Korver, Mannus Francken, Snethlage. Dé Kessler e.a. heeft men op het oogenblik vrijwel niet. Tc oordeelen naar het spel door onze ploeg ln het laatste half uur van den oefenwedstrijd vertoond, geloof ik echter wel. dat, mits met de noodige geestdrift wordt gespeeld, dit elftal in staat ls tegen de sterke Belgische ploeg een goeden wedstrijd te spelen. Na de débacle tegen Noorwegen zou 'n overwinning op de Belgen een aardige bekroning van het feest van den N. V. B. zijn. Onze spelers zou den on die manier voor een pakkend slot der feestelijkheden zorgen. C. J. GROOTHOFF. Bilthoven, Dec. 1929. VOETBAL. Een jabileumswedstrijd. Over den eersten strijd tegen de Belgen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5