i ÉRI De vuurtoren te IJ muiden De Stads-Lillikerd. 47e Jaargang No, 14256 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 11 December 1929 HAARLEM'S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR. ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad Z0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 73.5754. Franco per post door Nederland f 3.87Losse nummers 10.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Noa.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.75, eöcc regel meer 0.35 Reclames 70.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 1—4 regels 0.60; elke regel meer 70.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 1025. elke regel meer 70.10. uitsl. eomant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1 600.-. Verlies van Hand, Voet ol Oog 1 400.-, Duim 1 250.-. Wijsvinger I 150.-. Elke andere vinger I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 11 December Negentien-dertig. De zeer beroemde Parijsche waarzegster Mme. Fraya heeft „Le Journal" gelukkig ge maakt met haar voorspellingen voor 1930, dat volgens haar mededeeüngen in het teeken staat van de planeten Mercurius en Saturnus. van activiteit en bedachtzaamheid. Dat lijkt er nogal aardig uit te zien, maar madame's verdere beschouwingen zijn ietwat teleurstel lend. Madame ziet het niet al te jolig in. Zij begint met te zeggen, dat het zaken leven in minder snelle opkomst zal verloo- pen. Het spreekt vanzelf dat zij daarin ge lijk zal krijgen, want en zijn meer pessi- dan optimisten. „Door puur geluk zal minder vaak het in- dividueele lotsbeloop bepaald worden". Min der boffers dus. Dit kan Madame ook mak kelijk zeggen, want er bestaat geen boffers- statistiek, en de meeste menschen beschouwen zich als pechvogels, al hebben zij eigenlijk onmatig veel geluk gehad. „De geestelijke ontplooiing van een schoo- ne jeugd, zich kenmerkend door haar initia tief, zal door het nieuwe jaar bevorderd wor den". Dit is zeer diplomatiek gezegd. Ik zou be- scheidenlijk willen opmerken, dat tot dusver elk nieuw jaar de geestelijke ontwikkeling van de jeugd bevorderd heeft. Wat het initia tief betreft laat ons daaraan niet twijfe len. Onze jongste zonen zijn er allen mee ge laden, om van onze jongste dochteren te zwijgen, en moet gij zelf niet toegeven, na Mme. Fraya's clairvoyante woorden, dat uw driejarige jongste zich schijnt voor te berei den voor het initiatief-jaar op een wijze, die zoowel uzelf als de overige leden van uw gezin, en vooral de kat, met angstige voor gevoelens vervullen? Wat de schoonheid aan gaat: die zal iedere moeder voor haar eigen kind erkennen. Er is nog nooit zoo'n mooie jeugd geweest. „Koortsige haast en agitatie zullen het tu mult in onze reeds zoo overbelaste levens nog vermeerderen. Het zal nogal vermoeiend zijn, en het innerlijke leven krijgt geen kans meer op mediteeren en droomen". Dit laatste zij een waarschuwing voor alle schoolgaande leerlingen. De leeraren zijn 'blijkbaar iets van'zins, en nemen zich nieuwe maatregelen tegen den Droomer, den Peinzer en den Suffer voor het nieuwe jaar voor. Het komt mij voor dat madame Fraya een aardige kans heeft dat zij gelijk krijgt be treffende den haast, de agitatie en het lawaai. Ik ben heelemaal geen profeet en weet bitter weinig van de planeten af, maar deze dingen had ik zelf al met groot ver trouwen voorspeld. „Het geld zal in ieders denken een eerste plaats innemen". Dit is weer een mooi staaltje van mada me's diplomatieke bewoordingen. „De eerste plaatszou gelogenstraft zijn door een aan tal uitmiddelpuntige, ondegelijke menschen, zooals daar zijn: lieden met artistieken aan leg, spilzieke vrouwen etc. „Een eerste plaats"ja zeker. We moeten wel. Dit had ik ook durven voorspellen. „Huwelijken zullen ts snel tot stand komen om waarborg van duurzaamheid te bieden". Hier maakt Mme. het zich wat al te mak kelijk. Zij zegt niet hoeveel huwelijken. En wat die waarborgen betreftenfin, de nieuwste twintig romans, en de eerstvolgende twintig tooneelstukken zullen u volledig in lichten. En zij zullen het optimistischer voor stellen dan de meest verbreide fictie: het loopende Gerucht. Mme. Fraya voorspelt voorts heftige maar kortstondige gevoelens, veroorzaakt door physieke liefde, dewelke door zakenzorgen verdrongen zullen worden. Dit lijkt een nogal oud chapiter, dat zich ook in enkele vorige jaren der wereldhistorie heeft doen gelden. Dat de vrouw den man weldra in maat schappelijke onafhankelijkheid zal evenaren hebben we ook al een poosje zien aankomen. Over Frankrijk is madame niet veel posi tiever in haar voorspellingen. De Fransche vrouw zal eindelijk het kiesrecht krijgen, twee of drie mannen van den allereersten rang zullen sterven dit staat bijna statis tisch vast de Fransche geleerden zullen schitterende ontdekkingen doen, de lucht vaart zal groote vorderingen maken dit doet zij elk jaar, er zullen al in het voorjaar met succes groote luchtreizen worden vol bracht. (Bij ons ook b.v. van Schiphol naar Batavia en Bandoeng en v-v.) Het Verre Oosten heeft Mme. Fraya's pes simisme sterk tot zich getrokken. Een hevige oorlog zal daar dreigen, misschien zelfs uit breken. Frankrijk zal wellicht ook bedreigd worden, maar dat loopt goed af. We krijgen hevige koude tegen het eind van den winter, en misschien een korte, maar hevige griep-epidemie. Dit laatste, met het „misschien" er bij, hadden we ook alle maal al gedacht. Het kenmerk van 1930 zal snelheid zijn. Snelheid in daden maar ook in het lijden, dat "oor hoon weldra zal worden verzacht. Dit laatste is een troost. Vroolijk ziet ma dame's 1930 er niet bepaald uit, en het lijkt een beetje eentonig omdat het zoo typisch i op 1929 lijkt. Haast trek voor trek herken je het moede gelaat van ons dierbare, oude, nu bijna uitgeleefde 1929. Enfin. Het had erger kunnen zijn. Laat ons blij wezen dat wij slechts met Mercurius en Saturnus te doen zullen krijgen, en dat de groote clairvoyante ons Mars en De Groote Beer bespaart.... B.& v-, iw, Wanneer de golven beukend slaan, De stormwind giert door 't want, Wanneer de oogen hoopvol gaan, Naar 't naast en veilig land; Wanneer het zeevolk zwaren strijd, Met d' elementen voert, Wanneer het schip de golven rijdt, Door woest geweld*.beroerd, Dan ziet het moe-gepijnigd oog, Opeens het welkom sein, Van 't zoekend licht in wijden boog In feilen, hellen schijn; Het lokt den stuurman: kom tot mij, Hier is behoud en rust, Geen valsch verraad van Loreley, Maar schuilplaats aan de kust; Hoe de natuur ook tiert en raast, De wachter doet zijn plicht, Hoe ook de stormwind giert en blaast, Hij zendt zijn reddend licht; Voor al wat vaart het veilig sein, In 't angstig nachtelijk uur, Zijn werk zij „licht" en enkel „schijn", Het wordt verricht met vuur. P. GASUS. ORKAAN BOVEN BRUSSEL EN ANTWERPEN. K. L. M.-DIENSTEN HEDENMIDDAG NP7 DOORGEGAAN, Draadlooze berichten melden, dat een or kaan woedt boven Brussel en Antwerpen. De storm moet zeer hevig zijn, de windkracht is 11. In verband hiermede is het .vliegtuig be stemd voor Parijs, dat te 12.15 hedenmiddag van Waalhaven vertrok en dat te 11-25 van Schiphol gestart was, toen het boven Willem stad vloog draadloos naar Rotterdam terug geroepen. Het vliegtuig dat op denzelfden tijd van Waalhaven moest vertrekken met bestem ming naar Londen, is niet vertrokken. De K. L. M.-diensten uit Londen en Parijs zijn binnen, doch een Farman, die van Parijs vertrokken is, moest worden terug geroepen. De dienst van de Deutsche Lufthansa op Londen, die te 13.29 van Schiphol moest ver trekken was op dat tijdstip nog niet gestart, er was nog niet beslist of het vliegtuig al dan niet vertrekken zoü. Van vliegtuigen van andere maatschap pijen Was te Amsterdam en Rotterdam nog geen bericht ingekomen. De windkracht 11 is een zeer sterke. Met dit cijfer word aangeduid een vliegende storm (stormstagzeilskoelte), windkracht 12 betee- kent orkaan. HET KERST-VLIEGTUIG. Morgen vertrekt opnieuw een vliegtuig van de K. L. M. naar Indië. Er- bestaat gelegenheid voor dit vertrek luchtvrachtgoederen bij de kantoren der K. L. M. aan te bieden voor de Indische bestem mingen en alle tusschenliggende plaatsen op de route. De goederen moeten voor Woensdagmid dag .6 uur op de kantoren der K.L.M. zijn aangebracht. Poststukken kunnen nog den vooravond van het vertrek met de laatste buslichting te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en andere steden in het Westen van het land worden meegegeven. DE MALVERSATIES TE GORREDIJK. EEN TEKORT VAN ƒ200.000. Volgens den stand van het accountants onderzoek moet op het oogenblik worden aangenomen dat het tekort in de kas van de Spaarbank te Gorredijk ongeveer f 200-000 zal bedragen. Verrassingen zijn echter nog steeds mogelijk daar de penningmeester voor al met de hypotheken heeft gefraudeerd en het aaarozn niet uitgesloten is dat hij zich op hypotheken afgelost geld heeft toegeëigend zonder van die aflossing in de boeken'iets te doen blijken. De fraudeerende penningmees ter moet als verklaring van zijn tekortkomin gen opgegeven hebben dat hij het slachtoffer van chantage was geworden, maar zijn mal versa ties loopen reeds over een tijdperk van een jaar of twintig, aldus het Hbld. Het woord is aan Lord Northcliffe: Dat een hond een man bijt is geen nieuws, maar dat een man een hond bijt, dat is nieuws. Hoe de groote gashouder domineert in het stadsbeeld en een Irani bouwwerk als de Amsierdamsche poort in de verdrukking komt. (Zie ook het artikel op dc 2de pagina tan het derde blad.) DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. Een Haarlemsche getuige gezocht. VERKLARINGEN VAN EEN BELGISCHEN CHAUFFEUR. Donderdag 24 October heeft de vrouw van een spoorwegbeambte uit Haarlem in den trein, die om 16.24 uur van Maastricht naar Amsterdam vertrekt, in den coupé gespro ken over den moord in den polder Blij dorp te Rotterdam. Zij vertelde toen o.a., dat de vermoedelijke dader bij haar familie te Maastricht bloemen verplant had en dat hij zijn rijwiel verkocht zou hebben a3n een boerenjongen te Meers - sen (L.). Deze zou hiervan geen mededee- ling durven doen aan de politie, daar hij bang was voor onaangenaamheden. Bedoelde echtgenoote van den spoorweg beambte, die tot nu toe onbekend is geble ven, wordt verzocht zich te melden aan het bureau van politie, Smedestraat 9, afdeeling Justitieele Dienst, voor het geven van nadere inlichtingen. Bij dit bericht dat de politie ons verzocht op te nemen, teekenen wij aan, dat het ver dwijnen van de fiets van den verdachte V. nog steeds niet opgehelderd is. Het alibi dat V. opgaf klopte gedeeltelijk, slechts 9 Octo ber de dag waarop de moord gepleegd werd en 10 October bleek V. niet ln Lim burg geweest te zyn. Hij zou den lOden October 's avonds in Maastricht teruggeko men zijn en zou toen zijn fiets verkocht hebben. Het rijwiel heeft men tot nog toe echter niet op kunnen sporen. Meerssen ligt niet ver van Maastricht verwijderd, ten Noorden van de stad in de richting van Valkenburg. De verklaringen van de vrouw zouden dus van veel belang kunnen blijken te zijn. In verband met de zaak van den moord in den polder Blij dorp heeft zich in Luik een chauffeur aangemeld, die belangrijke verkla ringen meent te kunnen afleggen, meldt de Tel. Nadat de tweede oproep, die de inspec teurs van het bureau Groote Paauwensteeg te Rotterdam in overleg met den rechter commissaris mr. Francken in de Neder- landsche bladen hebben laten plaatsen en waarin opsporing werd verzocht van een chauffeur die iemand van Roermond naar Sittard had gereden, tot niets had geleid, heeft men den Franschen tekst van den op roep aan de Belgische bladen verstrekt. Men ging hierbij uit van de gedachte dat het allerminst vast stond, dat bedoelde chauffeur een Nederlander zou zijn. Tal van chauffeurs, die de Limburgsche wegen berij den, zijn van Belgische afkomst. Inderdaad blijkt deze zienswijze juist te zijn geweest. Dezer dagen heeft zich namelijk bij de po litie in Luik een chauffeur gemeld, die blijk baar belangrijke mcdedeelingen heeft ver strekt. Zijn verklaringen kunnen wellicht veel bijdragen tot de constructie van een volledig bewijs tegen den thans gedetineer den Willem Visser, want zij moeten in hooge mate bezwarend zijn. Aangezien de officieele tekst der verklaringen, die de chauffeur te Luik heeft afgelegd nog niet is aangekomen kon men hieromtrent nog geen nadere mede- deelingen doen. Wat dc chauffeur heeft verklaard. De correspondent van de Tel. te Brussel meldt nog het volgende; Blijkens het gerechtelijk onderzoek zou een kleine vrachtauto den vermoedelijken dader van den kindermoord te Rotterdam hebben vervoerd. Luiksche bladen hebben een beschrijving van den bedoelden wagen gepubliceerd en naar aanleiding daarvan heeft de chauffeur V., woonachtig Rue St.- Severin te Luik, die de krantenberichten had gelezen, zich bij dc Luiksche politie aange meld. Hij deelde mede, dat hij op 12 October van de markt te Vcnlo terugkeerde, toen hij te Tegclcn twee personen zag, die hem met teekens beduidden te stoppen. Een hunner vroeg een plaatsje in den wagon; het lag in zijn bedoeling zich naar Luik tc begeven. De chauffeur liet den bedoelden persoon naast zich plaats nemen, terwijl de andere op den weg bleef staan. Onderweg vroeg de medereiziger zich onder de goederen te mogen verschuilen, ten einde zoo de grens over te komen. Hij voerde aan, dat hij in de gevangenis te Rotterdam een kleine straf had uitgezeten en dat hij I zijn papieren had .verloren. Hij wildé naar Luik gaan om daar werk te zoeken. De chauffeur weigerde den man tc verstoppen, waarop deze vroeg in Roermond te mogen afstappen. Hij zou daar den nacht doorbren gen en den volgenden dag eenige vrienden te Heerlen bezoeken, die hem zeker zouden wil len helpen. Inderdaad stapte de man te Roermond af. Aan de Luiksche politic gaf de chauffeur een nauwkeurige beschrijving van den man. Belangrijkste berichten. Orkaan boven Antwerpen en Brussel. Vlieg- diensten der K. L. M. gestaakt. He pag., le blad.) De moord in den polder Btydorp. Nieuwe belangrijke aanwijzingen. Een Haarlem sche getuige gezocht. (le pag., le blad). Ontzettende Theaterbrand in New-York. (le pag., Ie blad) Een arrestatie in zake dc Düsseldorfsche moorden. (le pag., le blad). De eisch in het proces Stolberg Wemigerode. (2e pag., le blad). Reeds 11 dooden tengevolge van het spoor- ivegongeluk bij Namen. (2c pag., le blad) De berooving op het Koningsplein. Dc oom weet van niets. 2e pag., le blad). Het lichtschip „Haaks" met averij Nieuwe- diep binnengesleept. (le pag., 2e blad). De belangrijke voorstellen tot belastingver laging in Duitschland. (le pag., 2de blad). Jaspar's regeeringsvcrklaring. De Belasting* verlaging. De verhouding tot Nederland. V (le pag., 2e blad). De laatste stormbcrichten. (le pag., 2e blad). De Chinecsche burgeroorlog schrijdt voort. (le pag., 2e blad). Dc rust op Haïti hersteld. (le pag., 2e blad). (Zie voor de laatste berichten dc 2e pagina van het Eerste Blad). DE MOORDEN TE DüSSELDORF DE DADER GEARRESTEERD? BERLIJN, 10 Dec. (V.D De door de po litie te Düsseldorf gezochte knecht Nestroy is Dinsdag door dc crimlneele politic van Potsdam in het tehuis voor dakloozcn te Nowawes aangehouden. De politie to Pots dam heeft om het onderzoek der „moord- commissie" te Düsseldorf niet te beïnvloeden, den verdachte geen verhoor afgenomen en hem onmiddellijk naar Düsseldorf op trans port gesteld. De gearresteerde was sinds den moord op Maria Hahn lüt Düsseldorl ver dwenen en werd gezocht. VREESELIJK ONGELUK IN NEW-YORK. Brand in een filmstudio. 10 DOODEN EN VELE GEWONDEN. NEW-YORK. 10 Dec. (V. D Hedenochtend is in de studio's van de Manhattan Film Company, waar een Klangfilm werd afge draaid, brand ontstaan. Het vuur greep bui tengewoon snel om zich heen. daar het in dc filmstreken en andere brandbare zaken gre tig voedsel vond. Vijf mannen en vier vrou wen kwamen om het leven, terwijl tal van andere personen ernstig letsel bekwamen, doordat zij gedwongen waren uit dc vensters tc springen om zich tc redden. Ten gevolge van de sterke rookontwikkeling kon niemand het atelier via liet trappenhuis verlaten. Het blusschingswerk werd door dc verzen gende hitte zeer bemoeilijkt. Men vermoedt, dat zich onder de puinhoopen nog meer slachtoffers bevinden. Een geweldige men- schenmassa was op dc been om liet blus schingswerk gade te slaan. Verder kan nog gemeld worden, dat zich in het atelier, een 75-tal mannelijke en vrouwelijke acteurs bevond, toen door tot dusverre nog niet opgehelderde oorzaak plot seling een ontplofiing plaats had. Een enor me vlam sloeg in het tooneelgordijn, waarna het vuur zich met groote snelheid verbreid de. De eerste blusschingspogingen misluk ten. Onder de acteurs brak een paniek uit.. De slechts in danstoilet gestoken danseres sen vluchtten naar buiten. Door dat ook de film en enkele chemicaliën in brand vlo gen, werd een geweldige walm ontwikkeld, met het gevolg, dat talrijke personen flauw vielen. De slachtoffers zijn zoo verminkt, dat van enkele hunner de identiteit nauwe lijks vastgesteld kon worden. NEW-YORK, 10 Dec. (V. D.) Omtrent dc ontploffing van een filmstudio te New-York wordt nader gemeld, dat het aantal dooden gestegen is tot tien, terwijl het aantal ge wonden 35 bedraagt. HET PROCES TEGEN GR AF CHRISTIAAN. HIRSCHBERG, 11 Dec. (V.Dh In het proces tegen Graai Christiaan Friederich zu Stolberg—Wernigerodc heeft de officier van justitie na een requisitoir van anderhalf uur wegens dood door schuld een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden gecischl, met aftrek van preventieve hechtenis.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1