HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT JASPAR'S REGEERINGSVERKLARING. DE FISCALE PLANNEN VAN DE DUITSCHE REGEERING. LETTEREN EN KUNST (M^DS©!N1 KEU® AGENDA WOENSDAG 11 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD Belastingverlaging in België en Duitsch land. standpunt der verschillende En het fracties. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Regeeringsverklaring, door den Mi nister-President Jaspar uitgesproken, behan delt de buitenlandsche aangelegenheden. Voltooiing der schadevergoedingen is nood- zekelijk, evenals herziening der verdragen van 1839, wat den economischen toestand aangaat, dient .men vooral de aandacht te schenken aan de ontwikkeling van den land bouw. Op fiscaal gebied, verklaarde spr., is het gewenscht ons crediet te handhaven, de lasten te verminderen en de belastingen te herzien. „Onze economische situatie, aldus Jaspar, wettigt het volste vertrouwen in de toekomst. De plannen tot vermindering van den be lastingdruk omvatten een bedrag van naar schatting 1500 millioen francs, afgezien nog van een bedrag van 80 millioen voor de bui tengewone grondbelasting, welke wordt af geschaft". Voort-s zal er een wetsontwerp inzake de feociale verzekering ingediend worden. Wat- de taalkwestie aangaat, deelde spr. mede, dat- de regeering kort geleden een commissie heeft ingesteld, die tot taak heeft rapport uit te brengen over de uitvoering van de wet van 1921. Een commissie zal voorts voorstel len indienen betreffende de rechtspositie der ambtenaren, een en ander met inachtne ming der administratieve eenheid. Wat voorts het leger aangaat, zal men zich nog een weinig tijd moeten gunnen om de resul taten van de wet van 7 November 1928 on der oogen te zien. Voorzien is in de ver- vlaamsching van de Hoogeschool te Gent- met behoud evenwel van een facult-atieven Franschen cursus. Ten behoeve van het lager en middelbaar onderwijs zal de regeering voorstellen indienen, waarbij het gebruik van de moedertaal als voertaal geregeld wordt en tevens rekening wordt gehouden met de vrij heid der gezinshoofden en zekere paedago- gische eischen. Getracht zal worden den kinderen de kans te geven nog een tweede taal te leeren. De noodzakelijke herziening der verdra gen van 1839, blijft doel. „Wij wenschen het te bereiken in een geest van samenwerking met Nederland". Jaspar eindigde met er de Kamer aan te herinneren, dat zij een „parlement du cen- tenaire" („parlement van het eeuwfeest") zal zijn. Deze regeeringsverklaring noodigt niet tot commentaar uit. En dat is begrijpelijk. Het nieuwe kabinet, dat geheel dezelfde samen stelling heeft als het vorige, zet de eenmaal begonnen politiek rustig voort. En er is geen vuiltje aan de lucht en de katholiek-liberale coalitie is slecht-s een crisis te boven geko men om sterker te kunnen voortwerken. Een ander onderwerp dat onze aandacht vraagt, is het financieele programma der Duitsche Rijksregeering. In parlementaire kringen te Berlijn zijn nog verdere bijzonderheden bekend van het ingediende hervormingsplan voor de finan ciën, welke bijzonderheden alle overeen stemmen met het reeds bekende en dit aan vullen. De verlaging der inkomstenbelasting zal In drie étapen geschieden en wel op 1 Juli 3930, 1 Januari 1932 en 1 Juli 1933, dus met tusschenpoozen van anderhalf jaar. Tegelij kertijd met invoering van deze drie verla gingen wordt het belastingvrije inkomen, r.oodig voor het noodzakelijk levensonder houd verhoogd van 1200 Mark tot 1440 Mark van 1440 Mark tot 1560 Mark en tenslotte per 1 Juli 1933 tot 1800 Mark. Tevens zal de inkomstenbelasting verlaagd worden met aanvankelijk ongeveer 12 1/2 percent en gaandeweg tot 25 percent. De kindertoeslag zal worden uitgebreid en de maximum-in komstenbelasting verlaagd. Ook bedrijfs- en grondbelastingen worden verlaagd en den gemeenten wordt de verplichting opgelegd, de gemeentelijke opcenten in de komende vijf jaren niet te verhoogen. De verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten zal op nieuw geregeld worden, waarbij rekening zal worden gehouden met de opbrengst van de belasting op het bier en de opbrengst van het spiritusmonopolie. Want ook de indirecte belastingen zullen belangrijke wijzigingen ondergaan. Zoo zal de belasting op het bier met 50 percent verhoogd worden en de ban- derollenbelasting op tabaksartikelen van 30 tot 35 percent worden verhoogd, met ver schillende afwijkingen voor ruwe, rook- en pijptabak. De verhoogde tabaksbelasting zal reeds met ingang van 1 Januari 1930 gehe ven worden Met ingang van dien datum zal de accijns op suiker echter verdwijnen. Reeds hebben de Rijksdagfracties van Cen trum en van Democratische Partij over het regeeringsvoorstel vergaderd en hoewel men oo sommige punten critiek oefende, was men algemeen van meening, dat de getroffen voorzieningen noodzakelijk waren en was men overtuigd van de groote draagwijdte van het voorstel. In een vergadering van de Rijksdagfractie der Beiersche Volkspartij werd .en resolutie aangenomen, waarin de fractie zich bereid verklaarde, de regeering haar vertrouwen te schenken voor de komen de onderhandelingen te Den Haag en mede te werken tot verhooging der tabaksbelas ting en van de bijdragen voor de werkloos heidsverzekering, maar tevens verklaarde zij, dat het haar onmogelijk was te stemmen voor het financieele program. De soc.-dem. „Vorwaert-s" bericht, dat men in de vergadering der sociaal-democratische Rijksdagfractie geen onverholen instemming kon betuigen met het financieele ontwerp der regeering Dit ontwerp maakt o.a. onge veer zeventien nieuwe wetten noodig, waar over slechts met een enkele zinsnede ge sproken wordt en die elk op zich zelf van de grootste economische beteekenis zijn. „Men kan van den Rijksdag niet venvachten, dat hij zich verplicht tot het aannemen van ze ventien wetten, die hij nog niet kent" Het soc.-dem. orgaan acht het 't beste, dat men de regeering voorloopig slechts een votum van vertrouwen meegeeft voor de komende conferentie te Den Haag. De „Boersenzeitung" verneemt, dat de ver deeling in een onmiddellijk uit te voeren ur gentie-program en een naderhand uit te voeren hoofdprogram, bij de Rijksdagfractie van de Duitsche Volkspartij ontstemming heeft gewekt, aangezien men constateerde, dat het urgentieprogram hoofdzakelijk be staat uit een verhooging van de bedrijfsbe lastingen en dat de beloofde belastingverla ging wordt aangekondigd in het naderhand uit te voeren hoofdprogram. Tot een besluit- is deze fractie echter nog niet gekomen. Voorts hieronder nog een bericht uit China: PEKING, 10 Dec. (V. D.) Op ongeveer 100 K.M. afstand van Kanton hebben de regee- ringstroepen een zware nederlaag geleden. De troepen van Tsjang-Ga-Kwei versloegen de regeeringstroepen en maakten 4000 ge vangenen. Door deze nederlaag is het gevaar van een bezetting van Kanton door de troe pen van Tsjang-Ga-Kwei zeer dreigend ge worden. De Nanking-regeering heeft alle be schikbare troepen naar Katnon gedirigeerd teneinde de stad zoo lang mogelijk tegen een eventueele bezetting te beschermen. Uit de laatste berichten blijkt tevens, dat Tsjang Kai Sjek er niet aan denkt om af te treden. L. A. De rust op Haiti hersteld Het departement van buitenlandsche za ken meldt, dat het op Haiti volkomen rustig is, In de laatste vier en twintig uur zijn geenerlei berichten van ongeregeldheden in gekomen. De politieke agitatie, die dezer dagen te Aux Cayes tot een bloedige botsing tusschen bevolking en Amerikaansche troepen heeft geleid, duurt reeds sedert vijf maanden. Het rechtstreeksche doel der agitators was, pre sident Louis Borno te dwingen, algemeene verkiezingen voor het parlement uit te schrijven. Doch achter deze agitatie ver moedde men, aldus meldt de Washington- sche correspondent van de „Times", de hoop. dat het Amerikaansche Congres een onder zoek zou gelasten en het terugtrekken van de Amerikaansche troepen zou worden be werkstelligd voor het afloopen in 1936 van het verdrag tusschen Haïti en Amerika, dat m 1916 voor den duur van tien jaar gesloten werd, doch in 1917 vrij willekeurig voor een tweeden termijn van tien jaar werd ver lengd. President Hoover beval vorenbedoeld onderzoek in zijn jongste Boodschap aan het congres aan. Dit onderzoek zal thans plaats hebben onder omstandigheden, die de vol strekt onbevredigende resultaten van een zuiver militaire regeering daar generaal Russell, en niet president Borno, in werke- lijkheid op Haïti regeert ten sterkste op den voorgrond brengt. De agitatie begon destijds met een staking van studenten, die haar weerklank vond in wanordelijkheden in de regeeringsbureaux. De jongste botsing te Aux Cayes was het culminatiepunt. Daar de teruggekeerde rust reeds acht en veertig uur aanhoudt, zijn de autoriteiten van meening dat het gevaar thans geweken is. Censuur in Spanre fzedeeltelijh afgeschaft. Aan een banket ter eere van de buitenland sche pers te Madrid gegeven, heeft de chef van het diplomatieke kabinet van den voor zitter van den ministerraad de afschaffing van de censuur voor pers-telegrammen naar het buitenland aangekondigd, aldus de N. R Crt. Hij heeft voorlezing gedaan van een tot den directeur der posterijen gerichten dienstorder, waarin wordt verzocht last te geven, dat telegrammen ontvangen of ver zonden door buitenlandsche jounalisten niet aan vertraging tengevolge van de censuur worden blootgesteld. Fransche begrootingscijfers. PARIJS, 10 Dec.. De Fransche Kamer heeft de oorlogsbegrooting behandeld. De rappor teur zette uiteen dat de geheele begrooting een bedrag van 6394 millioen francs beloopt of 5 mililoen lager dan de begrooting over 1928 en die van 1913. Frankrijk heeft het bewijs geleverd van zijn vredeswil, door den militairen diensttijd te verminderen, hetgeen een hoogere uitgaaf van 600 millioen voor de reorganisatie van het leger met zich mede bracht. Frankrijk heeft zijn uitgaven met tien procent verlaagd, terwijl Engeland voor zijn territoriaal leger zijn uitgaven sedert 1913 met 16 procent verhoogde, de Ver. Staten met 72 procent, Italië met 15 procent, Duitschland geeft voor 130.000 man meer dan vier milliard francs uit- De vreemde mogendheden in China. Ter verdediging van Nanking en Sjanghai trekt Tsjang Kai-sjek al zijn beschikbare troepen uit het Westen en Zuiden terug. In eerstgenoemde stad arriveexen voortdurend vluchtelingen. De buitenlandsche militairen te Sjanghai zijn van meening, dat er voldoende buiten landsche troepen zijn om eventueelen moei lijkheden het hoofd te bieden, die zich in de nasate toekomst mochten voordoen. In elk geval zijn echter de voorbereidingen voltooid voor een vlugge versterking van de marine- :roepen en de infanterie voor de verdediging der internationale concessies. Uit Manila wordt gemeld, dat de Ameri kaansche kruiser ..Pittsburgh" naar Sjanghai is vertrokken en dat zeven torpedojagers der waarts gaan. HOE HIJ MINISTER VAN OORLOG WERD. De nieuwe Amer. minister van oorlog zou een man zijn geweest naar het hart van, nu wy'len, „Teddy" Roosevelt, zegt de N. R. Crt. In de eerste plaats is Patrick J. Hurley nog een jongeman, n.l. 46 jaar. Dat hij een ad vocaat en een man van zaken is, zou hem niet per sé de gunst van Roosevelt hebben be zorgd. wél het feit dat hij, Hurley, een rau we jeugd en nog lang daarna een niet ge makkelijk leven heeft gehad. Hurley is de zoon van een Ier, die inder tijd in verband met de onlusten, die het ge volg waren van de beweging der Fenians, zijn vaderland had verlaten en naar de Ver. Sta ten was uitgeweken. Reeds op zijn 11de jaar moest Hurley geld verdienen: en zijn eerste baantje was het mennen van een muilezel in een steenkolenmijn. Op den duur werd de be geerte naar frissche lucht en Gods vrije na tuur hem te machtig en zocht hij de breede vlakten op. Op zijn 14e jaar is hij veedrijver op een groote veeboerderij. Dan wil hij hoo- gerop en het lukt hem. Hij wordt advocaat, eigenaar van onroerend goed en ten slotte aelfs advocaat bij het Opperste Gerechtshof der Unie. Thans ook minister van oorlog. „ALLERZIELEN" VERSTOORD. VERWOESTING IN EEN TOONEEL- ZAAL TE BERKHOUT. Men meldt uit Hoorn aan het Hbld.: Zondagavond gaf in het naburige dorp Berkhout de arbeiderstooneelclub „Door het Volk, voor het Volk" een opvoering van Ileijermans' „Allerzielen". Nadat er ongeveer een kwartier gespeeld was, kwamen er twin tig katholieken binnendringen, die begonnen te schreeuwen en herrie te maken en onder het geroep „ophouden met spelen" naar het tooneel drongen. De gemeenteveldwachter, daarbij geassisteerd door het publiek, wist na een hevige worsteling de bende buiten de deur te werken. Hierna moesten de ruiten van de zaal er aan gelooven en zoo was het na afloop van den overval een chaos van gebroken ruiten en stukgeslagen stoelen. Inmiddels was de burgemeester gewaarschuwd, die zich per auto naar Hoorn begaf om politie-assisten- tie te halen en weldra met eenige rijksveld wachters arriveerde. Na deze gewelddadige onderbreking kon het spel zonder verdere incidenten worden voortgezet. De zaak is in handen der politie gegeven en voor de vol gende voorstelling op Dinsdagavond zou vol doende politiemacht worden gerequireerd. NEDERLANDSCHE VEREENI- GING VAN HUISVROUWEN. JACQUELINE ROYAARDS— SANDBERG. Hoeveel eenvoudiger en natuurlijker is de voordracht van mevrouw Royaards-Sandberg in den loop der jaren geworden! In den tijd van haar Eva in Adam in Ballingschap en Rafaël in Lucifer hinderde nu en dan het min of meer precieuse en gemaniëreerde, waaraan zij in de verzen van Vondel ook later bijna nooit geheel ontkwam. Dat zangerige „Vondeltoontje", zooals wij het wel eens nos men, is thans zoo goed als geheel verdwenen. Ik hoorde het in het uitgebreide programma, dat zij gisteren voor haar matinee voor de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen had uitgekozen, slechts éénmaal, in Galathee! De voordracht van mevrouw Royaards treft thans door klaarheid, rust, eenvoud, ingeto genheid en geestelijke voornaamheid. Haar programma's toonen bijna altijd een zekere overeenkomst. Het is voornamelijk ly risch, met als afwisseling twee sprookjes van Andersen in lichten toon. Het sterk dramati sche, het fel-bewogene treffen wij slechts zelden op haar programma's aan. Het uit bundige, het laaiend hartstochtelijke nog minder! De Gretchen-Tragedie was een uit zondering. Maar wanneer zij ons Marie Stuart brengt zooals gisteren dan kiest zij niet de voor een actrice zoo dankbare en daarom zoo dikwijls voorgedragen sterk dramatische tuinscène uit Schillers tragedie maar het vierde bedrijf uit Vondel's Maria Stuart, een fragment van louter innerlijke bewogenheid. En zij geeft ons dan nog Maria Stuart in tegenstelling met Vera Bondan als een heilige, die eigenlijk reeds los van de aarde is. Het luisteren naar de voordrachten van mevrouw Royaards schenkt dan ook een zeer apart genot. Het windt niet op, het sleept niet mee, het brengt niet tot geestdriftige vervoe ring, o, neen, in het geheel niet. Maar wij beleven dezelfde diepe vreugde, als wanneer wij, in de stilte van onze kamer gezeten, de schoonheid van een mooi, innig gedicht bij lezing ondergaan. Zij geeft ons die gedichten in een klare, heldere, teere, innerlijk bewogen voordracht, waaraan alle effectbejag vreemd is. Zoo hoorden wij gisteren de gedichten van Brederode en Hooft, van Henriëtte Roland Holst en Anthonie Donker, zoo kwam ook het vierde bedrijf van Maria Stuart tot ons. En een welkome afwisseling brachten do twee sprookjes van Andersen, „De twaalf maan den en de Post" en „De Kabouter bij den Kruidenier". Het was de tweede maal binnen een jaar, dat mevrouw Royaards voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen optrad en de stampvolle schouwburg aan den Jansweg was wel hel bewijs, welk een grooten indruk haar voor dracht de vorige maal had gemaakt. Ook nu heeft men in stille aandacht geluisterd en het warme applaus, dat opklonk na de woor den van dank, door mevrouw Boerma tot mevrouw Royaards aan het slot gesproken, moge de kunstenares de overtuiging hebben geschonken, dat zij ook nu weer met haar select progTamma aan velen een vreugde van hoogere orde heeft bereid. De voordracht van mevrouw Royaards werd afgewisseld door muziek van het „Huisvrou wenstrijkje" strijkkwartet, piano en orgel <\vider leiding van mevrouw Van Eden- Van Eden. Wanneer ik den steun van mijn „huisvrouw" moet ontberen zooais giste-1 ren voel ik mij op muzikaal terrein laat ik het maar eerlijk bekennen altijd min of meer wankel! Ik ben dan ais een schip zon der roer, en hang. dat ik tegen klippen zal stooten. Maar zonder kans van mij te ver gissen, durf ik hier toch wel zeggen, dat de suite oriëntale van Popy het in alie opzich ten van de fantasie Dreimaderlh3us, die de vlag van Schubert droeg. won. Schubert ver antwoordelijk stellen voor eer. extract van een extract van nog een extract dat mo gen wij den genialen componist toch werke lijk niet aandoen! Ook de dames van het strijkje hadden zeer veel succes en werden evenals mevrouw Royaards met bloemen gehuldigd. J. B. SCHUIL. MUZIEK. DERDE GEMEENTELIJK ORGELCONCERT Eerlijk gezegd, had ik van het orgelcon cert van Dinsdagavond grootere verwachtin gen dan in vervulling zijn gegaan, en zoo zal het met den gemeentelijken fiscaal ook wel zijn, want er was wel tamelijk veel pu bliek, maar van een geheel of nagenoeg uit verkochte zaal, zooals anders bij het optre den van Jo Vincent het geval bleek te zijn. was ditmaal geen sprake. Dit behoeft echter niet als een bewijs van mindere waardeering van het groote talent der zangeres te wor den beschouwd: het zal zijn oorzaak wellicht in een algemeene post-sinterklasiaansche malaise vinden. Maar nu moet ik er bijvoe gen dat de zang van onze gevierde sopraan mij gisteravond lang niet zóó bekoord heeft als gewoonlijk. Misschien lag dit, ten deele althans aan de keuze der zangnummers; doch het heerlijke glanzende geluid, dat an ders zoo verrukt, zocht ik gisteravond te ver geefs. Wat de zangstukken aangaat: de drie Kerstliederen klonken vrij monotoon; er ging weinig of niets van uit. Beter was het na de pauze: in 't „Lamento" van Duparc kwamen goede momenten voor, en ,,'t Pardoent" van Mortelmans werd, mede door de zeer goed gespeelde en geregistreerde orgelpartij, het meest interessante van het zestal zangstuk ken. Het vijfde, de Berceuse van Diepen- broek, met de eindelooze coda. werkte zóó narcotisch als een wiegelied maar doen kan. Het applaus was dan ook voor Jo Vincent on gewoon flauw, een bewijs, dat- haar zang dit maal niet zooveel weerklank had gevonden als anders. We komen nu aan de omlijsting der vo cale nummers. Gisteravond won. als bij vele moderne picturale voortbrengselen, de lijst- het van de schilderij. De „Pastorale" van Franck werd door Robert wel wat koel, maar technisch zeer fijn gespeeld en in de beide werken van den Belgischen componist en or ganist Joseph Jongen is genoeg gezonde mu ziek en welluidendheid om ze met belang stelling en genoegen te hooren. Een flinke dosis César Franck in het ..Improvisations- Caprice" is geen beletsel voor het goed sma kende mixtura. Maar van het poême bi- bliaue „La Brebis perdue" van Raymond Moulaert heb ik niets begrepen; aan het eind was de beteekenis ervan voor mij even verloren als het schaap. Het deed me genoegen dat gisteravond ook de organist George Robert eens een bloe menhulde ontving. K. DE JONG. DE STORM VAN MAANDAG Lichtschip Haaks met averij binnen gesleept. STOOMBOOT OP DE MAAS GEZONKEN Het lichtschip Haaks is veilig do haven van Nieuwenöiep binnengesleept. Een der opvaren den vertelde aan ecu verslaggever van het Hbld.: Zaterdag op de dagwacht verloren wij ons bakboordanker met 113 vaam ketting, waarna het stuurboordanker werd uitgeworpen. Er werd toen onmiddellijk om hulp geseind, waarna de „Drente" in den nacht van Zater dag op Zondag ter assistentie is vertrokken, Vóór Maandag slaagde de „Drente" niet ver binding met ons ie krijgen en toen hebben wij gewacht tot het weer een heel klein beetje opklaarde, waarna wij om ongeveer vijf uur begonnen met het anker'te hieuwen, hetwelk om goed zes uur scheep was. De „Drente" voer toen voor ons over om zoodoende te trachten een lijn over te gooien, wat goed elukte. Ongelukkigerwijs had de lijn geen verbinding met den sleeptros, zoodat alleen de lijn binnen boord kwam. Bij deze ma noeuvre raakte de „Drente" even het schip. De „Drente" stoomde toen achteruit om zoo doende nog eerst te trachten een lijn over te gooien, waarbij het lichtschip tweemaa ^net het achterschip van de „Drente" werd geraakt, waardoor een gedeelte van de ver schansing geheel werd verbrijzeld. Juist gleed een lid van de bemanning uit en kwam onder het verwoeste gedeelte te liggen. Gelukkig voor hem stootte de .Drente" niet voor de tweede maal op de verschansing daar hij anders zeker verpletterd zou zijn. Wij heb ben toen het anker maar weer laten vallen en het daglicht afgewacht, terwijl wij de Drente" verzochten in de nabijheid fce blij ven. Maandagmorgen om 8.40 hebben wij het anker opnieuw gehieuwd en om half elf onge veer is toen vastgemaakt. Door het vliegende stormweer wij zaten meer onder dan boven water was de „Drente" genoodzaakt- met ons buitengaats te blijven. Het schip is naar de rijkswerf opgevaren, om daar de noodige herstellingen te ondergaan. Jol op dc TVcstcrschcIdc gestrand. Het motorschip „West Vlaanderen", dat ge regeld vaart tusschen Londen en Antwerpen, lag Zondag voor Brcskens ten anker. Een roei boot met vier man ging naar Breskens om proviand te halen. Deze boot sloeg op een zandplaat. De kapitein, die met een man en een paar jongens aan boord van het schip was gebleven, zag, dat de boot verloren was. Hij ging naar Vlisslngcn om hulp te halen. De boot was intusschen los geslagen en afgedreven en kwam bij Borssele op den dijk, meldt het Hbld. De mannen trachtten bij een boerderij te worden binnengelaten, maar men weigerde hun absoluut toegang. Toen zijn zij doorgeloopen naar naar het dorp, en daar heeft de burgemeester alle hulp verleend, hen van droge kleeren voorzien en ze per autobus naar Vlissingen doen overbrengen. Hier kon den zij Maandag weer aan boord van hun schip teruskeeren. Redding op dc Zuiderzee. De Lemmer nachtboot „Jan Nieveen". kapi tein Grypsma, van de Lemmer, heeft Maan dagnacht gered de bcmannins: schipper, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per regel. Koninginneweg 65 - Telefoon 14627 T.h. Chefkok Ra*t. Hildebrand Levering van Diners, Souper», Koude en Warme Schotel» aan huis. knecht- en loods, van het nabij Lemmerhaven in nood verkeerer.de ijzeren tjalkschip .De Hoop", op weg van Kampen naar Gronin gen. De geredden zijn naar de Lemmer over gebracht, meldt het Hbld. Stoomboot op de Maas gezonken. Maandagavond is op de Maas nabij Bolnes een st-oomboot gezonken, meldt de N.R.C. Aan den wal tegenover het huls Ten Donck lag een sleepschip gemeerd. Tengevolge van den storm voer de stoomboot Broedertrouw II. van de N.V. Verschurc's stoombootdienst-en te Tilburg, dicht langs dit sleepschip en schuurde tegen dit vaartuig aan. Het- schijnt dat het sleepschip een anker buiten boord had hangen, tengevolge waarvan een gat werd gestooten in de Broedertrouw II- De ongeveer 100 ton groote stoomboot, zonk binnen vijf minuten. De drie opvarenden geraakten te water. Zij wisten zwemmende den wal te bereiken. De gezonken stoomboot had slechts weinig lading aan boord. Dc „Koningin dor Nederlanden'* heeft vertraging. Het stoomschip „Koningin der Nederlanden" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" kan ten gevolge van door stormweer ondervon den oponthoud eerst Zaterdag 14 December om 12 uur 's middags van Genua vertrekken. De Nederland-Express, die bestemd was om in aansluiting met de „Koningin der Neder landen" op Donderdag 12 December te ver trekken. zal thans eerst Vrijdagmorgen 13 December op dezelfde tijden rijden. VFRHAAI VAN ONDERSTEUNINGSGELDEN. EEN BELANGRIJKE MAATREGEL VAN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. Het is bekend, dat het Burgerlijk Wetboek de gelegenheid openstelt, dat armbesturen en diaconieën verhaal toepassen van onder steuningsgelden. Kinderen zijn, als zij daar toe in staat zijn, verplicht, hun ouders, groot ouders en schoonouders te ondersteunen. Evenzoo hebben ouders den plicht om be hoeftige kinderen financieel te helpen. De armbesturen en diaconieën kunnen de onder steuningen die zij geheel of gedeeltelijk op de onderhoudsplichtigen verhalen, al naar hun financieele welstand is. Zelfs over een tijdvak van 5 jaren mag dit verhaal toege past worden. Indertijd heeft de Armenraad te Haarlem een commissie voor verhaal ingesteld. Deze heeft evenwel voor het Burgerlijk Armbe stuur weinig vorderingen behandeld. In 1923 werd door lusschenkomst van deze commis sie slecht-s 816 afgedragen, terwijl de reke ning van het Armbestuur over meer dan 6 ton loopt! Wij vernemen nu, dat door het Burgerlijk Armbestuur den laatsten tijd veel aandacht besteed wordt aan het verhaal, Er wordt ge tracht met de onderhoudsplichtigen zooveel mogelijk tot een onderlinge regeling tc ko men om daardoor de tusschenkomst van den rechter tc voorkomen. Slechts in enkele ge vallen was het noodig een beslissing van den Kantonrechter uit te lokken. Deze quaestie is ook van veel belang voor de verzekering tegen de werkloosheid- Onge twijfeld zal de maatregel van het Armbe stuur de verzekering in de hand werken. Ons was gevraagd of ook het verhaal zou worden toegepast op de uitgetrokken ver zekerde werkloozcn. Wij vernamen dat dit inderdaad het geval ls. Als dc betrokken familieleden van uitge trokken werkloozen geheel of gedeeltelijk in staat zijn om voor de ondersteuning te zor gen, zal daarop worden aangedrongen. Ook de Werkloosheidsdienst past dit ver haal thans toe. Zoowel de Werkloosheidsdienst als het Armbestuur maken voor het innen der vcr- haal-gelden gebruik van den Stortings- en Ophaaldienst der gemeente. WOENSDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg. Stappers' Revue „Lach en Vergeet". 8 uur. Gem. Concertzaal. Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Ed- van Beinum. 8.15 uur. Remonstrantenhuis. Anthroposophische Vereeniging. J. S. Galjart; ,.De grondslagen eener nieuwe geneeskunde." 8.15 uur. Hotel Den Hout, Haarlcmsche Kunst kring. Sonatenavond Douwe Draaisma, viool, Gerard Hengevcld, piano, 8 uur. Gebouw St- Bavo, Smcdestraat. Filmvoor stelling, 7.30 uur. Speciale kindervoorstelling 3 uur. Palace Cinema en Variété. „Broadway Melody". Tooneel: Palo en Onya. 2.30 cn 8.15 uur. Luxor Theater. „Othello". 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater. „De Patriot". Too neel: Rewers en Tasya. 2.30, 7 cn 9.15 uur- N.V. Lourcns Coster, Groote Houtstraat 93, Vergadering van aandeelhouders. 3-30 uur. Statenzaal, Prinsenhof. Gemeenteraad. 1.30 en zoo noodig 8 uur. DONDERDAG 12 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen. Haarl. Hypotheekbank. Alg. verg. Vereeni ging „Weten en Werken", 8.30 uur. Heemstede. Raadhuis. Gemeenteraad Tot 19 December wordt in het Kennemer Lyceum een tentoonstelling van reisschetsen var. Herman Heuff gehouden. Geopend op werkdagen van 35 's middags en 810 uur s avonds. Zondags 10—12, 3—5 on 8—10 uur Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend on werkdagen van 11—3 uur, behalve -s Maan- oags. Toegang vrij'.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5