TWEEDE KAMER BINNENLAND DOK OP UW TAFEL" HOLLANDIA SPECERIJEN HANDELSBLAD INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1929 VIERDE BLAD 12 December. De Onderwijs-begrooting. De duurte van het Onderwijs. Minister Terpstra aan het woord. De begrooting' voor het departement van Koloniën is met 72—1 stem aangenomen. De eene stem de stem van den heer Wijn koop. Dan de Onderwij sbegrooting. De heeren Wijnkoop en Lingbeek hebben slechts één snaar op hun viool de eerste ziet in het onderwijs, en vooral in het con fessioneel onderwijs, niets anders dan mid delen tot versterking van het kapitalisme, de tweede klaagde ook nu over de salariee- ring van de religieuzen. De minister van On derwijs is op die vragen niet ingegaan. Minister Terpstra De nieuwe minister van Onderwijs, Mr. Terpstra. Een schrale figuur, die als figuur al heel weinig imposants heeft. Zenuwachtig. In den aanvang zijner rede ontbrak daarin elke opbouw, elke stijl, elke groote lijn en vooral kracht. Is ons oordeel over den nieu wen bewindsman slecht? Wij zeggen op die vraag geen ja en ook geen neen, maar schor ten ons oordeel nog op. Immers, hoe langer de minister achter de tafel stond, hoe zeker der zijn houding werd, hoe constructiever. Het bleek dat hij niet onbekend is met wat het beheer van het departement zal vragen. Laten wij dus doen wat de Kamer doet af wachten wat de minister brengen zal, wan neer hij met wetsontwerpen komt. Want in zijn beantwoording der algemeene Kamer vragen van gisteren en vandaag heeft de minister weinig nog meegedeeld van zijn standpunt tegenover de zoovele vragen, die er op het onderwijsgebied zijn gerezen. De heerén Tilanus, Van Wijnbergen en Prof. H. Visscher, hebben gesproken over de duurte van het onderwijs. Bewijs, zei de eer ste dat ons volk heel wat voor zijn onder wijs over heeft. Mag de schuld voor die duur te op het Bijzonder Onderwijs rusten? vroeg de tweede. Neen zei hij want wanneer de wensch van het Bijz. Onderwijs was gevolgd, dan zou het bijzonder, onder wijs regel, het openbaar onderwijs aanvul ling zijn. Prof. Visscher leeft van vergelijkin gen. Heeft hij de Ned. Herv. Kerk al eens bij den op een paard gebonden Mazeppa ver geleken. gisteren vergeleek hij zichzelf bij Cassandra, die genoopt was te profeteeren over naderende onheilen, en gedoemd nooit geloofd te worden. Hij noemde de tot nu ge volgde onderwijs-politiek een gevaar voor het onderwijs zelf. Hij klaagde over luxe, over een teveel aan kleine schooljes, over het niet volgen van vaste beginselen. Maar welke beginselen moesten dan gevolgd worden? De heer Visscher wilde decentralisatie, aanpas sing aan werkelijke volksbehoeften, minder intellectueel, meer practisch. Hij wilde het M. O. ordenen, waar hij nu een chaos zag. En voorts wilde hij een betere rolverdeeling voor het Hooger Onderwijs en in ieder geval niet ieder toelaten tot het H. O. Vragen over 's ministers voornemens wer den er genoeg gedaan. Wat denkt u zei de heer Tilanus ervan, om voor het bewaar- schoolonderwijs een regeling te treffen als er reeds bestaat voor het aanvullend onder wijs? Over het L. O. sprak de heer Tilanus niet hij wilde wachten op het rapport-Rut- gers, maar dan ook spoedig met het ont werp beginnen, om daarop de behandeling van de Midd. Onderwijswet te doen volgen en op de behandeling van deze belangrijke wet weer de regeling van het H. O. te doen richten.Omdat bij dit alles zoo heel vele aan- sluitingsvragen ter sprake komen, ook zoo vele opleidingsproblemen. Vanzelfsprekend bracht ook de heer Tila nus het stoparikel in dc N. O. wet ter spra ke. Is het niet mogelijk dit artikel op te heffen, vroeg met hem de heer Van Wijnber gen, die er op wees 'en 't verband belichtte) dat het M. O. met leerlingen is overvoerd, terwijl de Nijverheid om geschoolde krach ten roept en smeekt. Het stopartikel meet opgeheven worden riep de heer Van Wijnbergen uit, daarin bij gevallen later door zijn partijgenoot Dr. Mol- ler want anders hangt heel het^ Nijver heidsonderwijs, trouwens ook het Middelbaar bijz. onderwijs af, niet van de wet, maar van het willekeurig inzicht van een minister. De heeren Tilanus en van Wijnbergen bepleitten een heel spoedige behandeling van het wetsontwerp betreffende het aanvullend onderwijs. Van7e'fsore^pnd he^ft bil ve'e der wrekers het spe1?!nesvra7-7<-tuk een groote rol gespeeld, vooral bij Dr. Moller. De minister betoogde ook een vaste lijn te willen volgen en zal nu uitvoering geven aan een rapport, dat hem uitgebracht is door de gezamenlijke inspecties van Mlddelb. en Lager Onderwijs en waardoor wordt vastgehouden aan de spelling van De Vries en te"Winkel, met het openlaten echter van de mogelijkheid om enkele buigings uitgangen weg te laten. Had Dr. Moller zoo ongelijk, toen hij opmerkte, dat de toe stand nu nóg erger wordt, omdat er nu drie officieele stelsels naast elkaar bestaan kun- pea? De vraag naar het voorkomen van over tollige scholen zal de minister bezien aan de hand van het rapport der commissie-Rutgers. De benoeming van vrouwen in den Onder wijsraad wil de bewindsman overwegen. De rolverdeeling der Universiteiten was des tijds onderwerp van studie eener commissie- Colijn. Tot poover resultaat kwam zij maar de minister onderzoekt thans of hij door samenspreking met de curatoria zelf iets be reiken kan. Spoedig schijnt er een besluit te zullen komen waardoor de invoering van lichamelijke oefe ning op de scholen een feit zal worden. Het bewaarschool-onderwijs heeft 's minis ters aandacht, maar het staat niet op het voorste plan. T.a.v. het L.O- wordt gewacht op het rapport der commissie-Rutgers. Wat het nijverheids-onderwijs aangaat zal minis ter Terpstra zien of hij door middel van het leerlingwezen, aan het gebrek aan geschoolde werkkrachten kan ontkomen. Een stopbepa ling kan de minister nog niet missen. Wei overweegt hij het afschaffen van de stop artikelen in de M.O. en de N.O.-wetten, maar wil de noodzakelijkheid van een rem zóó op lossen, dat de afwijzing van een subsidie niet. dan met zeer groote waarborgen is omgeven. Over het Hooger Onderwijs, noch over het Middelbaar Onderwijs liet de minister zich uit. De Kamer moet wachten op de komende ont werpen. Maar tot subsidieering van het bijz. onderwijs zal de minister blijkbaar niet over gaan. Daarna werd de afdeeling M. O. begonneu Het sprekerslijstje is nog niet afgewerkt. En ook de minister heeft nog niet geantwoord Prof. Slotemaker de Bruine sprak zijn zorg uit over een langzame aantasting van het wetenschappelijk karakter der Universiteiten en HoogescholenHij vreesde, dat de Universi teiten zouden dalen tot alleen het bijbrengen van vakbekwaamheid.. En wilde daarom de repetitoren afschaffen. De heer v. d. Heide pleitte voor het ook benoemen van soc.-dem. in de curatoria en de academische senaten (waarom ook niet?), voor een leerstoel in het Friesch en voor he: streng-toezien op het ontgroenen. Prof. v- d. Bilt en mevr. van Itallievan Embden professorsvrouw wenschten de universiteiten meer zelfstandigheid te geven- Avondvergadering. De Defensie- begrooting. Ontwapening en mili taire vragen. In de avondvergadering: Defensie. Dat beteekent elk jaar weer een strijd over al-of niet eenzijdige ontwapening van ons land. Maar dat beteekent ook scherpe de batten, die wel eens persoonlijk worden. Dat beteekende vanavond enkele scherpe woor den tusschen de heeren van Rappard en Marchant. De heer Marchant interrumpeer de den eersten redenaar vanavond, den heer Van Rappard. Dat maakte den heer van Rappard kwaad en toen hij naar zijn zetel terugkeerde wierp hij enkele minder welle vende opmerkingen den toen alreeds aan het woord zijnden Mr. Marchant toe. Die daar over natuurlijk het zijne zeggen moest en sarcastisch repte van des heeren Marchants riddertitel. Een hevig onaangenaam moment in het Parlement! De wederzij dsche argumenten inzake de ontwapeningsquaestie zijn zoo langzamer hand wel bekend geworden. De eene groep tot middernacht de heeren van Rappard en Tilanus wil internationale gelijktijdige ontwapening, de andere groep tot midder nacht de heeren Marchant en Ter Laan wil directe eenzijdige ontwapening, zoo 1100- dig komen tot een politieleger en een politie- vioot, gelijk Denemarken dat zal gaan bren gen. Denemarken werd ten voorbeeld gesteld. Men weet ook dat beide groepen zich steeds stellen op den grond der realiteit. De een zegt: de Volkenbond heeft onze interna tionale positie veranderd, het oude begrip der neutraliteit bestaat niet. De ander zegt: zoolang de Volkenbond nog niet volgroeid is, blijft eigenmachtig optreden van landen mogelijk, dan leeft ook oogenblikkelijk de beleckenis van de neutraliteit op. Wat de vragen van de eigenlijke begroo ting betreft, volgen wij de sprekers op den voet. Hadden de heeren van Rappard en Ti lanus vertrouwen in den minister, de heer ter Laan allerminst, want van hem zei deze is geen hervorming te wachten. De heer Van Rappard wiide. meer dan de minister doet, gelden ter beschikking stellen voor de organisatie van hot vliegwezen en de heer Tilanus klaagde over het samenvoe gen van de opleidingen voor land- en mari nevliegers. De heer Van Rappard betoogde, dat de ge oefendheid te wenschen laat, hij vroeg, wat des ministers plannen zijn met het vooroefe ningsinstituut. En critiseerde scherp het overgaan van verlofsofficier tot beroepsoffi cier: dat stelsel noemde hij uit den booze. Evenmin als de heer Van Rappard keurde de heer Tilanus de promotie van officieren en onderofficieren goed. De laat-ste had be zwaar tegen het bevorderen bij keuze in de subalterne rangen, ook in de dubbelrangen zag hu met den heer Van Rappard groote nadeelen. Voor de oud-gepensionneerde militairen pleitten beiden: zij waren dankbaar voor het feit dat de positie dezer groep in den mi nisterraad besproken zal worden. Geïnformeerd werd door de heeren Tila nus. Van Rappard en Ter Laan naar 's mi nisters vlootplannen. Vreesde de laatste voor een te groote uitbreiding der vloot, de beide eersten waarschuwden: zij wezen op Cura sao. Beide heeren klaagden ook over een te groote aanwezigheid van inheemschen op de vloot zij hadden daarover niet veel goeds gehoord. De heer Ter Laan wij behoeven thans, nu de heer J. ter Laan uit de Kamer is, niet meer te spreken van den heer K. ter Laan critiseerde allereerst het feit, dat de minis ter niets deed tot vermindering van de sterk te der lichtingen. Dit voorname punt werd nader uitgewerkt in een motie, die te^elij' met de bsgrooting in behandeling komt. Voorts pleitte de heer ter Laan voor af -.chaffing van het vestingstelsel, voor uit schakeling van één divisie, voor inkrimping van den diensttijd, voor afschaffing van de de herhalingsoefeningen en verbod van den vrijwiliigen landstorm, burgerwachten enz- Toen de heer Duymaer van Twist begon in zijn merkwaardige, wijdbekende. verkorte spreekwijze over des ministers „Morieatwerd" <d.i. Memorie van Antwoord) en daarmede in het algemeen zijn instemming uitsprak, sloeg de klok twaalf. En ging onze enveloppe dicht. INTIMUS. DE ROOFOVERVAL BIJ HILVERSUM. EEN DER VERDACHTEN IN VRIJHEID Naar de Bussumsche politie mededeelt is een der drie arrestanten, verdacht van den roof overval op den Bussumer Grintweg, de 26- jarige B. de R., die te Amsterdam in het Huis van Bewaring was ingesloten, op vrije voeten gesteld, meldt de Tel. De politie heef; nog per radio inlichtingen over de R. ge vraagd. Hierop heeft zich een persoon aan gemeld wiens verklaringen echter niet vol doende waren om ree'ntsvervolging tegen de R. in te stellen. Bovendien heeft de R. steeds ontkend hoewel de beide anderen hem als nun medeplichtige aangewezen hebben. Toen de termijn vor de in bëwaringhouding verstreken was. is de R. op last van den Officier van Justitie op vrije voeten gesteld. Nog kan wor den gemeld dat de beroofde banklooper na het vatten van de daders zijn ontslag heeft genomen. VEERTIEN UREN IN EEN MAND BOVEN DE GOLVEN. HOE EEN SCHIPPER ZIJN LEVEN REDDE. De bakschipper P. Everts, werkzaam bij de Zuiderzeewerken, bevond zich Maandag tijdens den storm alleen op een kolenschuit in de Zuiderzee nabij Kolhorn, meldt het Hbld- Everts nam voorzorgen, dat bij eventueel zinken der schuit hij zoo mogelijk nog zijn leven zou kunnen redden, Hij heesch daartoe een mand in den mast. En inderdaad des middags te half vijf sloeg de schuit eensklaps vol water en zonk. Everts klom in den mast en plaatste zich in de mand, die juist boven de golven hing. De avond en de nacht vielen in en hulp kwam niet opdagen. Na veertien uren in ijzige koude te hebben doorgebracht, werd hij Dinsdagmorgen door personeel van een sleepboot opgemerkt. DE DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE. Bruinvisscben en Zeehonden in het gedrang. In de afgesloten Wieringermeer bevinden zich eenige bruinvisschen en zeehonden. De zeehonden zullen vermoedelijk wel een goed heenkomen zoeken, daar ze wel over den dijk in zee kunnen komen. De bruinvisschen zijn er slechter aan toe. want, doordat sommige polders er hun water in loozen, begint het water in de Wieringermeer al minder zout te worden. Een paar bruinvisschen zijn reeds dood gevonden, aldus de N.R.C. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct«. per regel. Laat geen overtollig vet Uw gezondheid bedreigen. Kruschen Salts maakt het onnoodig nog langer dien last van overtollig, hinderlijk vet te torsen. Een last, die uw bewegingen steeds meer belemmert, ja zelfs een gevaar betee kent voor uw gezondheid. Kruschen Salts helpt u dit overtollig vet te verdrijven. Gebruikt geregeld iederen dag de kleine dosis Kruschen Salts en U zult de weldadige uitwerking er van ondervinden. Kruschen Salts zuivert het bloed van alle giftige en schadelijke stoffen; het verbetert de stofwisseling. Overtollig vet verdwijnt, terwijl door het beter functionneeren der inwendige organen nieuwe vetaanzetting voorkomen wordt. Wanneer U regelmatig Kruschen Salts neemt, eiken dag de kleine dosis op een glas warm water voor het ontbijt, zult ge U veel flinker en opgewekter gaan voelen, tenslotte stralend van energie en levenslust. KRUSCHEN SALTS is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 per flacon. De groote flesch a 1.60 bevat 3 maal den inhoud van de kleine flacon. 9 Imp.: N.V. Rowntree Handels Mij., Keizers gracht 124. Amsterdam C. HET ACHTSTE POSTVLIEGTUIG. EEN FLINKE HOEVEELHEID POST. De achtste voorloopig de laatste post- vlucht naar Oost-Indië is gisterenochtend be gonnen. Om half acht is bij niet ongunstig weer de drie-motorige Fokker P.H.A.E.O., verleden week pas van de groote reis terug gekomen, opgestegen om de reis naar Indië opnieuw te aanvaarden. Bestuurders zijn Tepas. die nauwelijks een week thuis is geweest en Pellens; mecanicien is Wobcr. Met het vliegtuig zijn 30 zakken luchtpost verzonden met een totaal gewicht van 335.S75 K.G. bruto en 320.475 K G netto. De zending bevat 14.559 brieven. 240 briefkaarten. 53 druk werken, 8 monsters en 47 postwissels, totaal 17.075 stuks. Hiervan zijn aangeteekend ver zonden 914 brieven en 61 briefkaarten, totaal 975 stuks. NA DEN BRAND TE MIDDELBURG. DE SCHADEVERGOEDING GEREGELD. Hoewel Woensdagnacht de vijfde was na het uitbreken van den brand, moest de brand wacht nog handelend optreden, omdat onder het puin van het perceel der firma Wiener wollen stoffen lagen te branden. Donderdagmorgen om half acht rukte de brandwacht in. maar moest om negen uur weer worden teruggeroepen, daar een deel der ruïne van het Grand Hotel weer brand de en gevaar kon opleveren. Op het terrein van de firma de Jager zijn gisteren door het personeel van Lips de brandkasten weggehaald die het vuur goed hebben doorstaan. Deze firma is van plan. spoedig weer te gaan bouwen en laat met grooten spoed het puin wegvoeren. De firma Simon de Wit kon haar winkel gisteren openen en ook de drogist Brakman kan zijn klanten weer bedienen. Voetgangers mogen de straat passeeren maar niet blijven staan. Het rijverkeer is nog gestremd. Naar de N.R.C. verneemt, is het gemeente bestuur van Middelburg paraat in verband met de verbouwing van vernietigde panden, te zorgen, dat deze het aspect van de stad niet zal schaden. De onderhandelingen tusschen de personen, die schade hebben geieden. en de verzekering maatschappijen. zijn voor het grootste deel reeds tot genoegen geregeld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct. p*r r«fel :ijn de witte strooibusies Hollnndia Specerijen een succes. Zuivere, gemalen Witte Peper. Zwarte Peper. Kaneel. Kruidnagelen cn ge raspte Nootmuskaat. In half-ons busjes cn in goedgevulde 10 cents busjes bij uw winkelier verkrijgbaar uSillevcldt's Specenjenmalery Aino/S35 Rotterdam DE REMBOURS- EN INDUSTRIEBANK. De Union des Mines te Parijs en de British and Continental Banking Corporation te Londen hebben naar Vaz Dias verneemt te Amsterdam een bankinstelling opgericht. ..de Rembours- en Industriebank" met eon kapitaal van 10.000.000 waarvan 2.000.000 geplaatst en volgestort. Tot directeuren zijn benoemd de heeren Mr. G. A. W. M. Schwartz, thans adjunct- secretaris der Nederlandsche Bank te Am sterdam en Baron J. Chadenet te Londen, directeur der British and Continental Ban king Corporation Ltd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. DEZE MAAND GRATIS. Zij, die zich thans als kwartaal- abonné opgeven, ontvangen het Handelsblad tot l Januari gratis. Abonnement f 1.90 p, maand en 5.50 per kwartaal, Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het BUkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 TELFFOON J0209 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redact tich met verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of ni' geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teru«t gegeven. DE ACTIE DER NOOIT-MEER- OORLOG-FEDERATIE. De collectie Van Schaick. TWEE OPINIES. Voordat het succes zijner jongste actie dezen bond van vereenigingen tegen den oor log al te overmoedig mocht maken, moet mij in naam van vele jeugdige hoofden en har ten. waarin hij verwarring en ontsteltenis heeft gesticht, een woord van dringende waarschuwing en ernstig protest uit de pen, waaraan u, zeer geachte Redacteur, zoo ik hoop, wel een plaats in uw blad zult willen afstaan. Zijn de dames en heeren, die deze acMe hebben geleid, ouders of voogden van op groeiende jongens en meisjes? Hebben zU inderdaad hart voor 't wel en wee van de aan komende jeugd? Hoe konden zij dan op het onzalig denkbeeld komen, om de tentoonstel ling van zulke schilderijen en teekeningen als de collectie-van Schaïk toegankelijk te maken voor Jongelieden beneden 1~ jaar er. den toegangsprijs (10 ets.) zóó laag te stel len. dat menig kind is gegaan, al was 't slechts ter bevrediging van een zeer be grijpelijke nieuwsgierigheid? Indien deze dames en heeren eens in de gelegenheid waren geweest, om de gevolgen waar te nemen van hun onoordeelkundige en onvexantwoordelijke propaganda, als zij eens dc fatale uitwerking hadden kunnen zien van de kennismaking met. „de misdaad van den oorlog in al zijn gestalten'' op vel" jeugdige personen, dan zou hen dat tot na denken gestemd en mogelijk zoover tot be zinning gebracht hebben, dat zij in het ver volg aan deze en soortgelijke acties voor goed hun medewerking zouden onthouden. Is l et inderdaad met het. ontdekken van dergelijke naakte waarheden aan de jeugd, met het veroorzaken van angst- en dwangvoorstel lingen, slapeloosheid en andere nachtellendc bij nerveuze en zwakke kinderen in dc plaats van de voor hen zoo noodige rust, is het door het inleiden van sprekers, die de massa dienstweigering prediken, door het versprei den van pamfletten in demagogisch-agres- sieven toon gesteld, dat men meent den waanzin van den oorlog te kunnen bestrij - den. of voegt men er op deze wijze nog wat fanatieken waanzin aan toe? Was het niet de Regent van Bandoeng, een hooggeplaatst. Ja vaan. die in zijn vredeswoord tot de jonge ren hen er op wees. dat het ware pacifisme gelegen is in liefde tot den vrede en geens zins in vrees voor de gruwelen van den oor log? Mij dunkt, dat langs dezen weg een ver- kwikkelijker en bovenal doelmatiger vredes- actie onder de jongeren mogelük is. Vrees is iéts. van buiten opgelegd door dwang en nooit hebben dwang en vrees iets waarlijk groots tot stand kunnen brengen. Niet op deze wijze moeten wij de jeugd tegemoet treden, die tot ons komt om steun bij haar idealen, maar voor goed breken met het heele gruwzame cn naargeestige verleden, willen wij haar in waarheid bijstaan en van dienst zijn. In de hoop. dat mijn schrijven weerklank moge vinden in het gemoed van menig ouder, toeken ik mij Hoogachtend, Uwe dw. A. J. A. VON WOLZOGEN KÜHR. Zeer geachte redactie. Met de meening van de inzendster van bo vengenoemde regelen kan ik mij als voorzit ter van de N. M. O. F. afö, Haarlem volko men vereenigen, waar zij zegt, dat vrees en dwang nog nooit iets groots tot stand heb ben kunnen brengen: alleen, zij bouwt hier op een door haar zelf gemaakte door niets bewezen veronderstelling als zou het bij de actie der N. M. O. F. hebben voorgezeten om den vrede door deze middelen te helpen be vorderen. Wij worden bij onze actie alleen en uit sluitend geleld door liefde tot het ideaal eener menschelijker en gelukkiger samenle ving en door de vas'.e overtuiging dat niets anders dan dc „naakte waarheid" ons daar bij helpen kan. Wie de waarheid in deze materie wil is het volkomen onverschillig wat of de Regent van Bandoeng daarover zegt. doch alleen wat hij zelf begrijpt als waarachtig. Vergeet de inzendster dat het begriD zelve van Vrede en de daaroü gebouwde actie on scheidbaar gebonden zijn aan den achter grond van een oorlogsgruwel cn het wijduit gespannen net van leugens, dat do oorlog heeft kunnen ontketenen. Welke prikkel be staat er voor een wereldwijde vredesactie zonder dien achtergrond? Daarom zullen wij met kracht doorgaan steeds meer de bedrie glijke voorwendselen bloot te leggen, die tot den oorlog geleid hebben. In de meeste landen (Frankrijk nog niet) zijn de archie ven b'.oot geleed, zoodat wij thans weten kun nen door welke schelmachtige leugens cn streken het groote onheil over ons is geko men Veel materiaal ligt ter onzer beschik king dat successievelijk onder de aandacht van het publiek zal worden gebracht. Het Vredesstudiebureau met zijn orgaan „Vrede" dat voor een gulden per jaar voor ieder franco thuis te krijgen is, verricht in deze enorm groote diensten. Deze kennis moet systematisch maand in maand uit, in steeds wijder en wijder krin gen worden bekend gemaakt, zoodat hel on derbewuste leven der massa zoo verzadigd raakt., dat het vanzelfsprekend wordt in de publieke opinie, dat oorlog misdaad is. on verschillig voor welk geheiligd doel ook. dat votecren voor oorlog misdaad is. dat goed praten van oorlog misdaad Is. dat afzijdig blijven van het steunen van de vredesactie misdaad is. dat meedoen aan oorlogshande lingen in eiken vorm misdaad Ls: dat wer kelijke dienstweigeraars niet langer als een abnormaal verschijnsel worden aangezien, doch dat het weigeren van het volvoeren van misdaad, óók op Staatsgezag, een door het hoogste gezag nl. het geweten geboden plicht is. die door de christenheld tot heden op schandelijke wijze is verzaakt volkomen onkundig van het feit- dat de eerste christe nen geen soldaat mochten zij:». Pas toen er een vermenging kwam van christelijkheid en politiek (thans geniet deze melange weder om een hooge koorsnoteerir.g) begon het be derf als dienstplicht, begen het bederf als het zegenen der wapenen, begon het bederf van de splitsing der naastenliefde, bedoeld in het eerste gebod, in liefde tot de Duit- schers in het eene en liefde tot de Fransehen in het andere geval, oegon het bederf eener door niemand nog ooit geziene reccle grens lijn tusschen twee volkeren. Wat betreft het dienstwelgerlngspunt: persoonlijk gevoel ik niets voor een vereeni- eing van dienstweigeraars, omdat als puntje bij paaltje komt dc theorie niet in praktijk gebracht zal worden uit zucht tot lijfsbehoud (in oorlogstijd) doch ik gevoel mij absoluut aan mijn geweten verplicht eiken dienst aan den oorlog, ei» deszelfs voor- en toebereidse len te weigeren: doe ik zulks niet. dan heb ik voor dit gedrag slechts ëéne benaming en dat is „lafheid" en misschien ben ik wel zoo laf als het er op aankomt doch met de waarheid heb ik dan althans niet geschip perd. Dat de schitterende uitbeelding der gevol gen van den oorlog zulk een diepen indruk op sommige kinderen heeft gemaakt kan mij en vele opvoeders, die zich niet. op een zoetelijk droomerig en week standpunt plaat sen, siechts verheugen. Wie veel me?, kinde ren heeft omgegaan van den gewraaktcn leeftijd weet dat er menige slapelooze nacht wordt doorgebracht door hen tengevolge van heel wat minder voor het leven van hot ge heel der maatschappij belangrijke zaken dan deze lmpressieve beeldenrij. waarbij ik nog wil opmerken dat overigens het een plicht der ouders is om in een bijzonder geval van een zeer nerveus aangelegd kind to zorgen dat dit kind deze cn eventueel ook anrioro voor hen schadelijke indrukken niet krijgt, precies zooals men dat met een zieke doet, In het algemeen is het kind tot 18 Jaar niet moer zoo naïef cn onwetend dat het deze naakte waarheid niet zou kunnen ver dragen. (Lees „Opstandige Jeugd" van Lind- sey: de daarin verstrekte gegevens heb ik met ontstellende juistheid bevestigd gekre gen ook In onze streken). Juist zij die de toekomstmaatschappij gaan vormen moeten deze impressies hebben. Zoe telijk gekweel over vrede houdt ons blind voor de werkelijk nog ernstige gevaren voor oorlog, die ons van alle kanten bedreigen. Tenslotte wat betreft den inhoud der maan delijks ten getale van dertigduizend ver breide pamfletten over den Vrede: Dc N. M. O. F. wordt gevormd door vereenigingen en personen van de meest uitcenloopende richtingen, van uiterst links tot rechts. Het is onmogelijk om steeds een inhoud te vin den die alle partijen voldoet. Daarom is door mij op de vergaderingen steeds de nadruk gelegd meer op de samenbindende vredes- idee dan op de wijze waarop deze wordt ge propageerd. huldigende dc opvatting dat elke eerlijke poging om tot den Vrede te ko men al gaan deze pogingen langs tegenge stelde wegen ten slotte tot het bereiken van het einddoel zal leiden. Geen duurzame vrede is mogelijk zonder waardccring van andcrer opvatting. Men heeft, zich geërgerd aan de Vredes- bodc met het opschrift „Is dc wereld oen gekkenhuis". In plaats van de onomstooto- lijk harde waarheden, daarin tot uitdruk king gebracht, te zien als een richtende mag neet. die in het denken der menschen te de zen opzichte wat ordening vermag te bren gen, staarden velen zich blind op den ietwat ruwen vorm waarin deze waarheden werden gehuld. Ik noodig ieder die z'rb over du art'kel beklaagt uit tot eene ge^aeMewibcllnr» ovr den inhoud: ik vrees dat hij of zij niet on gehavend uit dezen eedaehten^riid te ver schijnt zou komen. Dit artikel heft - onze afdeeling de meeste leden toegevoerd. Mijnheer de redacteur, zeer veel zoude ik nog over al de aangeroerde onderwern«n naar voren kunnen brengen, doch ik meen dat de in te nemen ruimte dan te groot zou worden. Ik verklaar mij echter bereid op elk der genoemde punten dieper in te gaan als dit door u mocht gewenscht worden. Hoogachtend, JOH. OP T EYNDE. Voorzitter N. M. o. F., afd« Haarlem,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13