LETTEREN EN KUNST BIOSCOOP HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 DECEMBER 1929 cRDE BLAD HET TOONEEL. HET VEREENIGD TOONEEL. „UITKOMST'. EEN TRIOMF VOOR GEORGETTE HAGEDOORN. Georgette Hagendoorn. Het was gisteren de avond van Georgette Hagedoorn! Toen het doek na afloop der voortreffelijke voorstelling van Uitkomst nog eens omhoog ging, stond onze jeugdige stadgenoote de „Benjamin" van Het Ver- eenigd Tooneel tusschen een schat van bloemen in het midden der artisten! Want voor haar was de triomf van dezen avond. Haar gold in de eerste plaats de ovatie, die het enthousiaste publiek den spelenden bracht. Georgette Hagedoorn heeft Uitkomst in deze wederopvoering regelrecht naar het succes gedragen. Het spel van dit 17-jarig meisje ls voor velen een openbaring geweest. Nauwelijks 4 jaar geleden debuteerde Georgette in onze stad, al was dat debuut dan ook heel wat bescheidener. Het was op het St. Nicolaas- feest van de school van den heer Donker sloot, dat zij leerlinge nog van die school in Jan altijd Tevreden, het kinderstukje van Cannegieter, de herbergierster speelde! De kinderen vonden het prachtig en de oude ren zeiden tegen elkander, dat er in dat meisje „talent" stak. Daarna volgden de ja ren van de tooneelschool en bij elke openbare opvoering, die de leerlingen van de school in onzen Stadsschouwburg gaven, trof zij ons door haar prettig en doorvoeld spel. „Dat Georgetje wordt goed-zeiden wij_niet_zon- der chauvinistische voldoening. „Daar zal hog 'eens een actrice uit groeien!" Vlugger dan wij vermoed hebben, ls deze voorspeiling in vervulling gegaan. In de voorstelling van „Het Hoedje uit Florence" gaf zij reeds zonder dat zij een woord te zeggen had het rhythme van den bruilofts stoet aan. Een figurant je nog, maar één, dat onmiddellijk de aandacht door haar geestig, kwikzilverachtig spel op zich concentreerde. „Wie is dat meisje?" vroegen de menschen, die haar niet kenden. Ieder zag het onmid dellijk: dat was iets bijzonders! En de kri tiek noemde voor het eerst haar naam. Toen kreeg zij onverwachts vlug haar kans! Anderen krijgen die dikwijls eerst na jaren. Georgette Hagedoorn reeds na drie maanden. Verkade droeg haar de rol van Jantje op, het jongetje, dat dien prachtigen droom vol fantasie van Heijermans droomt! Voor Georgette een hachelijke taak! Aan deze rol zit immers de herinnering vast van het sublieme spel van Tilly Lus! Maar Geor gette Hagedoorn is van het echte ras! Zij heeft op slag de overwinning behaald en Jantje zoo gespeeld, dat zij de vergelijking met haar groote voorgangster in alle op zichten kan doorstaan. Zóó veel zien de lei ders van Het Vereenigd Tooneel in dit jonge meisje, dat Johan de Meester haar onmiddel lijk reeds voor 'n tweede belangrijke rol die van Ariël in Shakespeare's De Storm, de rol, welke bij Het Nieuw Neaerlandsch Tooneel door niemand minder dan Magda Janssens werd gespeeld, heeft uitgekozen. Onze har telijke gelukwenschen aan onze jonge stad genoote! Wij, Haarlemmers, verheugen ons hartelijk over dit mooie succes en zullen haar met meer dan gewone belangstelling in haar carrière volgen. Ik sprak van een openbaring en werkelijk, dat was het! Verleden jaar was het Ciska Kremer, thans Georgette Hagedoorn, die een jongetje volmaakt speelde. En laten wij het hier dadelijk mogen zeggen, dat Heyermans' Jantje aan de actrice veel zwaarder eischen stelt dan Merijntje, omdat de rol veel meer spel verlangt. Want hier wordt niet alleen gevraagd het kind te spelen, maar ook dat kind weer te geven in de obsessie van een af schuwelijken droom en in de benauwenis van het sterven. En hoe voortreffelijk heeft Georgette Hagedoorn dat .gedaan! Hoe zuiver bleef zij de lieve, teere, zieke en toch geestige, jolige jongen! Wanneer ik een opmerking zou moeten maken, dan is het deze, dat het plat- Amsterdamsch evenals van de meeste acteurs en actrices van Het Vereenigd Tooneel niet geheel „echt" klonk. Men hoorde te dikwijls, dat het aangeleerd was, en zij viel nu en dan er ook wel eens uit. Maar dat was ook het eenige. Wij zagën in dat zieke kind vooral wan neer hij van zijn tocht naar het Vondelpark terugkomt aldoor het gezonde, levendige joch, dat hij geweest was, voordat hij om aan den klabak te on'komen uit den boom was gevallen en zijn ruggegraat had gebro ken- Georgette Hagedoorn speelde de rol m al '..aar nuances, prachtig uit. Hoe mooi wa> dat'angstig kijken en luisteren, wanneer Jacob den vrijer van Slen te lijf wil gaan, hoe roerend Jantje's kinderlijke hulp zoeken bij zijn moeder, als de benauwenis over hem komt! Hoe nam de fantasie van den droom haar mee, toen Jantje op den rug van den zwaan zat om de sterren te plukken, hoe expressief was toen dat gezichtje! Hoe bleef zij er aldoor „in", ook in het tweede deel van den droom! En aan het slot eerst de Obsessie van den moord op den zwaan, wan neer Jantje aan zijn st-oel zit vastgekluisterd en daarna het sterven werd het spel waar lijk subliem. Er zal wel niemand in de zaal zijn geweest, dien Georgette Hagedoorn in deze aldoor zuiver en daarom zoo ontroerend gespeelde slotscène niet in het hart heeft ge grepen. En vergeten wij hierbij ook niet mevrouw Chrispijn-Mulder te noemen. Mevrouw Chrispijn was niet de vrouw van Thijs Banes uit de kelderwoning, maar wel volkomen de moeder en dat is de liefste en mooiste zij de van deze rol. In het samenspel van Jantje en zijn moeder werd door Georgette Hage doorn en mevrouw Chrispijn het hoogste be reikt. Ik heb allen eerbied voor Verkade's regie ln Heijermans' stuk, al was het duidelijk te merken, dat de acteurs en actrices in den Amsterdamschen kelder van Thijs Banes minder thuis waren dan vroeger de collega's van de Nederlandsche Tooneelvereeniging! De leden van het Bouber-ensemble zijn over tuigender, wanneer zij in den Jordaan zijn, dan de dames en heeren van het Leidsche Plein. De laatsten moesten bijna allen de figuren maken; het bleef bij de meesten spel! In Sien, de fabrieksmeid van Hetty Beck en in Jacob van Johan Kaart, die weer een zeer gelukkigen avond had hoe beheerschte hij het tooneel in de „verkoo- ping!" geloofden wij het meest. Een prachtig figuurtje was ook de schoenlapper van Frits van Dijk, die in zijn stille spel met den diamant iets heel bijzonders gaf. En een woord van hulde voor Verkade, die onverwachts wegens ziekte van den heer Flinck de rol van den bakker moest op nemen en deze rol op suggestieve wijze speelde. Een moeilijk probleem in Uitkomst blijft steeds de zwaan! Verkade heeft een geheel nieuwe oplossing gevonden. Hij laat den zwaan niet buiten het keldergat staan, maar haalt het dier naar binnen, waar het met Jantje rondloopt en praat als een kameraad. En dat lijkt mij zeer goed gezien, want ook voor ons werd dit zonderlinge dier nu de zwaan uit Jantje's droom. Hans van Meerten, die onder de veeren van dit dier stak, speel de en sprak aldoor voortreffelijk, zoodat de zwaan op heel gelukkige wijze aan dit droomspel deelnam. Wij hopen zeer, dat Uitkomst mag worden gekozen zoowel voor een abonnements- als voor een volksvoorstelling. De Haarlemmers moeten in zoo groot mogelijken getale onze jonge, talentvolle stadgenoote in dit prachti ge stuk van Heijermans zien. J. B. SCHUIL. MUZIEK. CHRISTELIJKE ORATORIUM VEREENIG ING THE MESSIAH. Haast was het mij te laat geworden om tot het einde te blijven. Om half elf begon de pauze. Maar ik heb me toch laten over halen om het slot af te wachten en ik heb er geen spijt van gehad, al kwam dat slot nog een- een dikke tien minuten later dan een bestuurslid der C. O. V. mij voorgespiegeld had. Hier tegenover staat dat in het derde deel een paar bijzonder schitterende koor- nummers voorkomen, en dat die zoo voor treffelijk door het koor der C.O.V. gezongen zijn, dat het een genot was om te hooren. Vooral het slotkoor was indrukwekkend en prachtig van sonoriteit. Doch ik zou aan diri gent en koor te kort doen, als ik den indruk wekte alsof de voorafgegane koornummers dooreengenomen minder goed geslaagd zouden zijn. Integendeel: op weinige plaatsen na was het koor uitstekend. Zuiver, beschaafd en goed gearticuleerd is er gezongen; de talrijke figuraties klonken zoo duidelijk alsof een goedgeschoold en machtig solokwartet zong. Het koor heeft in „The Messiah" heel wat te doen, en dat was Vrijdagavond maar goed ook, want het koor stond van de uitvoerenden bovenaan. Dan volgt de H.O.V. die, op een paar kleine ongelukjes na zeer goed werk •leverde; de heer De Vries, die de solotrompet partij bij de bas-aria „The trumpet shall sound" blies, kreeg een verdiend „open doekje" Minder goed voldeed het viertal vocale so listen, dat samen het „Gemengd Vocaal Kwartet" vormt, en dan ook in de kleine fragmenten die het gezamelijk te zingen had, (Since by man came death, etc.) nog het gunstigst voor den dag kwam, al bleek de alt tegenover de anderen iets te zwak. Individueel gaven de solisten weinig te hooren dat blijvende goede indrukken naliet. De sopraan, mevr. Mak van WaayDooremans hebben we wel eens veel mooier gehoord aan Vrijdagavond, t-oen timbre noch adcmbcheer- sching te prijzen vielen. Over de alt, mej. Jo Immink, zouden we zon der voorbehoud goed 'kunnen berichten, in dien zij niet een tekort aan kracht had ge toond; stem en toonvorming zijn zeer te prijzen. De tenor Th. de Vries heeft wel een goede en beschaafde stem, maar zijn zang is taai en vervelend als een stuk gummi en een slechte preek. De bas Adr. Rijbroek is beter, maar heeft de eigenaardigheid alle tonen crescendo en diminuendo te zingen, iets dergelijks als wat ik kort geleden bij een vioolspeler opmerkte. Cembaliste en organist vervulden hun taak naar behooren; maar daar zij geen van beiden eigenlijke solopar tijen hadden, vallen zij niet in de termen voor bijzondere bespreking, temeer omdat, ik wegens het gevorderde, gevoraerdere en aller gevor- derdst-e uur kortheid betrachten moet. Het Engelsch klonk zeker niet slechter dan het gewoonlijk gebezigde Duitsch; men moet echter in aanmerking nemen dat door de za&lacoustiek veel van de uitspraak ver vaagt. Hoe kort ik ditmaal ook moet en wil zijn. toch kan ik niet eindigen zonder den dirigent George Robert een eeresaluut te brengen voor wat hij vooral met zijn koor bereikt heef:. Er is in het kort der C.O.V. de laatste jaren niet numeriek, maar kwalitatief, een enorme vooruitgang te constateeren en dat is wel aan Robert's kunde als koorleider en -vormer an aan zijn toewijding en ijver te danken Daardoor had het koor het mooiste deel van "en avond. En ik zag met genoegen dat hem een krans en bloemen als hulde gebracht werd. Maar van de soli is mij ook één moment bijgebleven, n.l. toen de bas zong: „Why do nations so furiously rage together, and why do the people imagine a vain thing?" Heef: Handel met deze woorden den wereldoorlog en Genève willen profeteeren? KAREL DE JONG. DE UITKIJK. Joris Ivens' nieuwe film „Regen". LUXOR-THEATER. Raimondo van Riel als „De Zigeunerprimas" Een uitmuntend programma wordt deze week in het Luxor Theater vertoond, met als glanspunt de film „De Zigeuner-primas", bewerkt naar de operette van Emmerich Kal man. In dit nummer is het al vuur en levendig heid wat vertoond wordt. De hoofdpersonen zijn Zigeuners en als ze hun viool ter hand nemen "worden deze menschen kunstenaars. Zoo is hec ook met Dajo Belas, den Zigeuner- primas. Deze is door zijn kunst schatrijk ge worden, trekt zich terug naar zijn geboorte- Diaais en heeft het plan zijn nichtje Ju- ïischka te huwen. Deze rekening faalt echter eenigszins, want Dajo heeft een zoon en vóórdat de vader thuis is hebben de jongelui kennis met elkaar gemaakt. Nu ontspint zich een heele geschiedenis van geldgebrek, liefde enkunst. De koning van Massilien heeft namelijk geldgebrek, men wil een leening bij Rothschild sluiten, maar dat gaat niet- zoo gemakkelijk. Graaf Gaston een vriend van Dajo, wil Dajo voor Rothschild laten spelen. Dajo die ook een groot violist is, zal dan spelen op het hoffeest, waar Rothschild zal verschijnen. De jonge Belas speelt zóó schitterend dat de geldmagnaat van gedach ten verandert. Het einde van de geschiedenis is dat- de jongelui elkaar vinden en dat Dajo Belas alléén achterblijft. Zooals gezegd, er wordt met het noodige enthousiasme ge speeld. Behalve voor spel en aankleeding verdient ook de muzikale begeleiding een woord van lof. Vóór de pauze maakten we een uitgebreide reis met de Murgtalbahn door het Zwarte Woud en genoten weer van de schoone na- tuurgezichten. Voorts 2 komische 2-acters. Het Journaal is niet het minst goede deel van het programma. Er is veel moois in. CINEMA PALACE. Nog eens „Brodway Melody". Alexander de Haas op het tooneel. Een reprise van een serie vertooningen van „Broadway Melody". Over deze film, die de vorige week al gerecenseerd werd, behoe ven wij dus niets meer te zeggen- Het bijprogramma is nieuw. Daarvan noe men wij in de eerste plaats het intermezzo op het tooneel. Dezen keer is het Alexander de Haas, de uitstekende chansonnier-con ferencier, die voor een alleraangenaamste af wisseling op het film programma zorgt. Wij waren reeds eerder in de gelegenheid om het zeer bijzondere talent van dezen zanger naar waarde te prijzen. Het zij hier echter nog eens gezegd, dat- de Haas tot de aller- besten behoort, die zich in deze soort der zoogenaamde kleinkunst verdienstelijk maken. Een vers als: „Onze Moedertaal" heeft alle kracht van de goede parodie en de vertol king van de Haas is voortreffelijk. En welk een bekoring gaat er uit van het eenvoudige liedje op den eenvoudigen man, die zijn een voudige vrouwnog steeds lief heeft! Het „Journaal" bevat onder anderen een. heel belangrijk gedeelte, gewijd aan het le ven en den dbocl va ft Georges Clémenceau. Tenslotte vermelden wij de zeer' dolle klucht van den doedelzak en de boksmatch waarin goede bekenden uit de Hollywoodschc wereld der nonsense hun best doen om een mal geval tot een goed einde te brengen. REMBRANDT-THEATER. Lya Mara in „Weenen danst weer". „Weenen danst weer" is een oude bekende van ons en heeft weer zijn publiek meege sleept en in de Weensche sfeer gebracht. In opgewekte stemming kan men deze film ette lijke malen zien, zonder dat hij verveelt, telkens ontdekken we nieuwe charmes. Lya Mara kan zich hier uitleven als de tempera mentvolle Fritzi. De zangnummers worden verzorgd door de zangeres Hella. Alexander, die met haar mooi geluid haar toehoorders sterk wist te boeien, die haar dan ook har telijk toejuichten. De wals van Joh. Strauss, Wiener Blut-, wordt door het Rembrandt- orkest onder leiding van N. Snoeck, met het noodige vuur vertolkt. „Eenvoudige menschen" is een film voor eenvoudige menschen. Een leerrijke film is ..Palermo de schoone stad op het schoone Sicilië. Het Rembrandt Journaal en Poly- goon's Holl. Nieuws geven weer hun weke- lijksche beelden. Als verrassing en ter kennismaking met de Sound film, zooals we die op de Groote Markt te hooren zullen krijgen, gaf de direc tie van Rembrandt-Theater aan het begin van de tweede voorstelling „Madehen, mein Madchen", gezongen door Richard Tauber. Nog nooit hoorden we zoo mooi een geluids film. Wanneer „the Singing Fool", die de volgende week of daarna in Rembrandt gaat, op dezelfde wijze wordt ten gehoore gebracht dan kan èn directie èn publiek tevreden zijn. De gehoorde weergave was bijna vol maakt. N.V. HANDELSVEREENIGING „AMSTERDAM". AMSTERDAM, 13 Dec. (V-D.) In de heden gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders werd het aantal leden van den Raad van Commissa rissen met ingang van 1 Januari 1930 be paald op 7 en werd met ingang van denzelf den datum tot 7den commissaris benoemd de heer Mr. L- J. A- Trip, oud-president der Javasche Bank. te den Haag. Aan de vergadering werd medegedeeld, dat het Bestuur heeft besloten per 2 Januari as. op rekening van het dividend over het jaar 1929 een interim-dividend betaalbaar te stellen van 15?». DE „BEROOVING" OP HET KONINGSPLEIN. Inzake de vermissing van een tasdh in houdende bankbiljetten voor een bedrag van f 65.000 en eenige. chèques ter waarde van f 5000 is nog geen nieuws bij de Amsterdam- sche politie binnengekomen, meldt de Tel. Op den oproep van den commissaris van het bureau Singel, waarin gevraagd wordt of iemand gezien heeft, dat de jongen de tasc'n op den hoek van het Spui en het Singel aan een man overgaf, heeft zicli niemand aangemeld. Een beeld uit de nieuwe film van, Joris Ivens: „Regen". In De Uitkijk, het Amsterdamsche theater voor de avant-garde-film heeft „La Passion de Jeanne d' Are" vier weken gedraaid en de hier ter stede bekende film „Gras" die op het tweede programma werd „ingezet", wordt nog een week geprolongeerd. Waardoor het bestaansrecht van dit theater naast de an dere bioscopen dus ten deele reeds aange toond is, alleen zal nog moeten blijken of de directie steeds geschikte films zal kunnen krijgen en of de toeloop van publiek zoo groot zal blijven als de eerste weken het geval was. Zooals men weet geeft de Amsterdamsche Filmliga in De Uitkijk haar voorstellingen en gisterenavond werd daar voor de leden oa. de eerste vertooning gegeven van Joris Ivens' nieuwe film „Regen". Kunt ge u een typischer Hollandsch ge geven indenken voor een film alsregen? Is het niet een geweldige taak om van zoo iets naargeestigs, zeurderigs, grauws als regen een boeiende film te maken? Ivens. de jonge cineast heeft gefilmd met zijn kleine camera onder een groote para plu terwijl de regen neerplensde en M. H. K. Franken voerde de regie, niet op de gebrui kelijke wijze door leiding te geven bij het opnemen, doch door het. samenstellen van tallooze reeksen van beelden tot één geheel te leiden. Zoo komt het. dat we Ivens* persoonlijk heid in de montage soms missen, doch we herkennen zijn buitengewoon mooien en scherpen, niet- zelden geestigen kijk op zijn onderwerp, zijn thans foto-technisch vol maakte werk. Na te vertellen ls deze film totaal niet Zij werd opgebouwd uit: zon, wolken, krin getjes in 't water, glimmend asfalt, lekkende goten, regenstriemen tegen de ruiten, op klarende lucht, lichte wolken, zon. Dat is meteen de inhoud, het verhaaltje. Wonderlijk mooi heeft Ivens alles gezien, gefilmd. Koe zuiver van beeldverdeeling zijn vele van de korte scènes, hoe raak heeft- hij zijn fragmenten niet gekozen: scherpe re flecties van huizen langs een achtergracht de straten, gezien door de beslagen ruiten van een tram, van een auto waarlangs de wLsscher regelmatig heen en weer beweegt, een zeulende moe met kinderwagen weer spiegeld in het asfalt, menschen die op trams staan te wachten, een klapperend stuk waschgoed in den wind als <ie bui opkom;. En hoe teer zijn die beelden, genomen door een raam waarop de regen streepjes trekt of bobbeltjes plast. Over deze film, die slechts Impressies geeft en die door de montage van al die beelden tot een absolute eenheid werd, kan men slechts enkele indrukken schrijven. Maar zij is mooi, zij boeit. Heel knap werk hebben de twee jonge cineasten Ivens en Franken geleverd, naast het prachtige fragment „„Heien" behoort „Regen" tot Ivens' beste producten. En het is wel verblijdend dat deze karakteristiek Hollandsche film binnenkort in Parijs en Moskou vertoond zal worden en ook dat ..Regen" op het programma van verschillende Nederlandsche bioscopen gezet zal worden. Want daar moet het heen. films als deze mogen niet blijven voor een uiteraard be perkt publiek als leden der Liga of bezoekers van „De Uitkijk". C. G. B. DE SCHOOLARTSEN EN HET PLATTELAND. HULP DER PROVINCIE. In de commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland die rapporteerde over het voorstel van Gcd. Staten om van provincie- wege de schoolartsendiensten voor het plat teland tc organIseeren, is gevraagd of er geen districten gevormd dienen tc worden, waarin 3 of 4 schoolartsen werken, opdat zij bij elkander steun vinden? Verder werd op gemerkt, dat deze dienst niet voldoende zal zijn, zoolang de kleuter- en tuberculose- verzorging er niet bij betrokken worden. De financieele grondslag van het voor stel werd door een lid zeer zwak genoemd. Van Rijks- en gemeentelijke subsidiën staat nog niets vast. Zullen de kleine gemeenten iets doen? Er dient een betere financieele grondslag te komen. De Provincie moet 50 pet. van de kosten dragen. De voorgestelde regeling is onbillijk tegenover de gemeenten met bestaande diensten. Thans wordt een premie gesteld op de nalatigheid. Er dient verband te komen tusschen dezen dienst en bestaande gezondheidsdiensten. Een schoolarts moet een schoolverpleegster naast zich hebben. Indien afwijkingen bij de kinderen worden opgespoord, moet de school arts zich tot anderen kunnen wenden om in de afwijking te voorzien. Een lid zag het aantal te controleeren kinderen niet gaarne boven de 6000 per schoolarts. Een ander lid vraagt: Hoe zal het gaan wanneer gemeenten niet willen medewerken ln bepaalde kringen? Hoe staat- men tegen over de besturen van bijzondere scholen? Zullen de ouders er genoegen mede nemen, ook wanneer de schoolbesturen met de rege ling instemmen? Zullen cr geen groote be zwaren komen, wanneer de plaatselijke gc- neesheeren gepasseerd worden? De bedoeling is toch geen andere dan dat de schoolarts arvïseert? Door een ander lid werd opgemerkt: Verdient het geen overweging het den kleinen plattelandsgemeenten wat gemak kelijker te maken door de regeling te doen zijn: de gemeenten 1/3, de Provincie 13 en het Rijk 1/3? Het in de commissie aanwezige lid van Ge deputeerde Staten zegt, dat dit voorstel is de vrucht van een langjarige overweging. Geleidelijk gaat op dit terrein zich dan een begin van organisatie vormen. In wezen moeten we hebben een Gezond heidsdienst. waarvan de schoolartsendienst een onderdeel uitmaakt. Dat het school artsen-instituut, eenmaal zelfstandig opge zet, niet gemakkelijk hierin onder te bren gen zal zijn, heeft dc praktijk in bepaalde steden reeds bewezen. We beginnen aan den verkeerden kant, maar wanneer de Provinciale Staten willen, dat er in deze iets gebeurt, dan moet het op deze wijze. Wij kunnen de gemeenten niet dadelijk tot gezondheidsdiensten brengen. De algemeene gedachte is: begin nu maar eerst met de schoolartsen, dan groeit de rest wel. Het tlians voorgestelde is geen premie op dc nalatigheid, maar het helpen van on- machtigen. 78 plattelands-gemeenten staan in belastingdruk hooger dan Amsterdam en Haarlem. PROF. Dro. J. JESWIET OVER SUIKERRIET OP NIEUW GUINEA. Prof. dr. J. Jeswiet heeft Vrijdagavond voor de in zoo grooten getale opgekomen leden van de Nederlandsche Natuur Historische vereeniging dat de foyer van het Rembrandt Theater te klein bleek om ze allen te bergen, een buitengewoon belangwekkende lezing ge houden over zijn reis door Engelsch Nieuw Guinea. De voorzitter mr. J -D. van der Plaats Stelde prof. Jeswiet voor als een oud-stadge noot niet alleen, maar tevens als oprichter der afdeeling, dien het dus bijzonder plezier moet hebben gedaan te kunnen constateeren hoe zijn peeteklnd groeit en bloeit. Prof. Jeswiet heeft daarna op onderhou dende wijze, vrij van alle universitaire droog heid, doch in een voordracht die tevens den stempel droeg van de hoogc wetenschappelij ke begaafdheid van den spreker, verteld van zijn onderzoekingen. Het. dool daarvan was hot bestudeeren van het suikerriet, dat op Nieuw Guinea overvloedig aanwezig is. Do expeditie werd uitgerust op initiatief van de Amerikaansche regeering. die cr voordeel in zag voor dc suikerrietculturcs in do Zuide lijke Staten. Doch toen prof. Jeswiet uitgc- noodigd werd om mee te gaan stelde hij tot voorwaarde, dat dc resultaten tevens ten goede zouden komen aan de Javasche sui kerindustrie. En de Amerikanen antwoord den met het royale aanbod: „Wij hebben uw geld niet noodig, wij vragen alleen uw be langstelling". De heele expeditie Is per watervliegtuig on dernomen onder de uitmuntend goede be sturing van den vlieger-mecanicien R. K. Peck, expeditiereizigcr bij uitnemendheid. De directeur van de Cclotexfabrick die, omdat suikcrrietvezel zijn grondstof ls ten zeerste van de suikerrietcultuur afhankelijk is, stelde het vliegtuig ter beschikking. Met twee Amcrlkaansche professoren, een phyto-pat-holoog en een entomoloog heeft prof. Jeswiet de reis gemaakt. Hij vond in het schier onontdekte gebied van Nieuw Guinea zes variëteiten van sui kerriet, in totaal bracht hij die ook dc gc- heele Australische suikerrietcultuur bezich tigde 170 vormen van het riet mee, voorts 1000 bladen herbaria, en een rijke verzame ling schelpen, gesteenten, grondsoorten en gebruiksvoorwerpen van dc stammen, bene vens 500 foto's. Van welke Papoea's hij dit alles verwierf, hoe deze kanibalenstammen uiterlijk alle ten zeerste verschillen, hoe zij de cultures meest verwaarloozen, doch cr in enkele gevallen ook wel zorg aan besteden, hoe rij zich rij kelijk tooien en hoe zij primitief wonen, dit alles liet prof. Jeswiet ln een uitgebreide zeer fraaie door hem zelf vervaardigde collectie lichtbeelden ten duidelijkste zien. En de leerrijke toelichting, die hij daarop gaf kenmerkte zich door een amusante gees tigheid en een uit groot enthousiasme ge boren opgewektheid. Mr. Van der Plaats dankte hem onder veel bijvalsbetuigingen voor het gegevenc. HET PROVINCIAAL PERSONEEL DE VACANTIETOESLAG. De commissie in de Prov. Staten van Noord-Holland die het voorstel van Gcd. Staten om den v3cantletoeslag ongewijzigd te handhaven onderzoekt, kon niet tot een meerderheid komen. Sommige leden voelden er voor om den vacantletoeslag van 20 op 35 te brengen. Anderen betoogden, dat zij voor ongehuwden die 1509 verdienen een toeslag van f 20 voldoende vonden. Ook gin gen er stemmen op om voor kinderen onder de 17 jaar op den vacantletoeslag nog een bijslag te geven van 3. Algemeen werd ln de commissie betreurd, dat het Georganiseerd Overleg van het pro vinciaal personeel inzake 1en vacantletoeslag niet tot eenstemmigheid Is kunnen komen. Het gevolg is dus. dat de Prov. Staten zelf standig zullen moeten beslissen. SPREEKUUR VAN DEN WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De heer W. Roodenburg, Wethouder van Onderwijs, ls verhinderd a-s. Maandag zijn gewone spreekuur te houden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11