Invallen bij Communisten. GELUKKIG NIEUWJAAR HAARLEM'S DAGBLAD NIEUWJAARSWENSCH 47e Jaargang No. 14260 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 16 December 1923 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOC*4 ABONNEMENTEN: per week 0.27Vz, met Geïllustreerd Zondagsblad f032 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland 3.87 £5. Losse nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0Ó7J4, franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarae 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIENIS regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclarrrs /0 60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aftnbcd 14 regels f0 60, elke regel meer 0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onxe Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. ƒ0.25. elke regel meer f 0-10. uitsl. a contant» Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Doim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. TE HAARLEM, AMSTERDAM EN - ELDERS. Tegen de propaganda onder de militairen. HUISZOEKING BIJ BESTUURSLEDEN EN IN HET KARL LIEBKNECHTHUIS. Evenals in andere plaatsen in het land heeft Zaterdag ook te Haarlem de justitie huiszoeking gedaan op plaatsen, waar zij de aanwezigheid van communistische propagan- da-lectuur, bestemd om in het leger verspreid te worden vermoedde. Sinds eenigen tijd na melijk wordt'door communisten onder de mi litairen een anti-militairistisch geschrift „De Pantser" verspreid, welk blad de justitie ver boden heeft. Ook is uitgegeven een anti-mili tairistisch zakboekje dat uiterlijk geheel lijkt op het officieele militair zakboekje. In het geheele land is de actie tot in beslag neming van deze geschriften thans met kracht in gezet. Zaterdagmorgen 10 uur hebben de ambte naren van het parket te Haarlem, onder lei ding van den officier van justitie, mr. L. H. Rosters van Lennep, geassisteerd door een inspecteur en eenige rechercheurs van de ge- meente-politie een inval gedaan ten huize van den secretaris van het afdeelingsbestuur der communistische partij Holland, den heer J. B., in de Karolingenstraat te Haarlem. 1-Iet geheele huis van den secretaris werd doorzocht. Inderdaad werd een aantal exem plaren van „De Pantser" gevonden en in be slag genomen. Proces-verbaal werd echter niet opgemaakt en er hadden ook geen ar restaties plaats. Tijdens het onderzoek, dat ruim een uur duurde was ook de penning meester van het afdeelingsbestuur aanwezig. Te zijnen huize werd echter geen onderzoek ingesteld. Nadat men de woning van den secretaris i verlaten had, werd een huiszoeking ge'daan bij bet bestuurslid J. H. in de Beeksteeg. Ook hier werd het geheele huis doorzocht, doch er werd niets gevonden, dat in beslag genomen kon worden. Ook werd het communistische vereni gingslokaal het Karl Liebknechthuis aan de Bakenessergracht bezocht. Hier was niemand aanwezig, doch nadat de politie van den bo venbewoner den sleutel gekregen had kon 't lokaal en het daar achter gelegen magazijn waar in eenige kasten verschillende drukwer ken geborgen zijn, doorzocht worden. Ook hier werd echter niets in beslag genomen. Het onderzoek was biermee geëindigd. Op 21 plaatsen in Nederland zouden huis zoekingen gedaan zijn. Te Amsterdam werd Zaterdagmorgen een inval gedaan in het gebouw van het com munistisch dagblad „De Tribune", Amstel 85, waar ook het bureau van de communistische partij Holland gevestigd is. Er werden 2 cli chés in beslag genomen, die gebruikt waren voor het jeugdblad „de Jonge arbeider". Het Hbld. beschrijft dezen inval als volgt: Een détachement van 15 man sterk kwam bij het gebouw. Twee man zetten den ingang af; anderen gingen naar binnen. Vóór de deuren van de vertrekken van administratie, expeditie, redactie, drukkerij en partijbe stuur werden posten geplaatst. Een zeer nauwkeurig onderzoek is gedu rende twee uur ingesteld en vooral de brie ven over Rusland hadden groote belangstel ling, maar deze papieren werden achterge laten. Naar wij vernemen hadden de in beslag ge nomen clichés betrekking op het „anti-mili taristische zakboekje", en waren de foto's vroeger o.a. reeds in „Het Leven" versche nen. De „Tel." weet te melden, dat in het ge bouw van „De Tribune" de telefoondraden werden afgesneden, zoodat er ook onderling tussehen de verschillende afdeelingen geen verbinding bestond. Alle redactiepapieren werden overhoop ge haald het archief en de bergoiaats van de clirhé's werden aan een nauwkeurig onder zette onderworpen. Toen iemand naar de bank wilde gaan, ten einde het geld voor de loonen, die heden zou den worden uitbetaald, te halen, ging een rechercheur mede. De toevallig in het ge beur: aanwezig zijnde bezoekers werden on geveer twee uren vastgehouden. Ook werden de papieren van het partijbestuur onder zocht. Het werken geschiedde die twee uren on der toezicht der politie; toen een der vrou welijke redactieleden een geschreven blaadje kopij verscheurde en het in de prullenmand wierp, haalde een der rechercheurs het er weer uit en las het door. Op de heden in Carré te houden vergade ring zal tegen het gebeurde geprotesteerd worden Incidenten kwamen bij de huiszoeking niet voor. Speciale aandacht werd besteed aan een pak Russische dagbladen. Het onderzoek gold zoowel de vertrekken der redactie, der administratie, van het partijbestuur als de lokalen der expeditie en drukkerij. Hoe „Het Pantser" er uitziet. Het in beslag genomen blaadje is een uit twee pagina's bestaande krant, die tot op schrift draagt: „Het Pantser", Soldatenkrant uitgave van de Communistische Jeugd. „SecT tie der communistische Internationale". Met medewerking van de soldaten ter bevorde ring van de ongehoorzaamheid der soldaten aan het kapitalisme en nun solidariteit met den revolutionairen strijd der arbeiders en arme boeren Exemplaren zijn voor de verspreiding in het leger tegen 1 cent bij de administratie er van te verkrijgen. In een inleidend artikeltje wordt het doel van het blad als volgt omschreven: „Het Roode Pantser" is een antwoord op het blad dat de nationale Bond van „Blauw koppen" tegen de revolutie uitgaf en onder de soldaten heeft verspreid. In verschillende andere artikelen wordt opgewekt tot het ondermijnen van de be trouwbaarheid van het leger en het zich in dienst stellen van den revolutionairen strijd- Als soldaten-eischen zijn vermeld: Afschaf fing van het salueeren na diensttijd. Beter voedsel en slaapgelegenheid. Het recht lec tuur te lezen en vergaderingen te bezoeken van arbeidersorganisaties. Verhooging van het tractement. Op de achterpagina wordt- gepubliceerd een briefwisseling tussehen soldaten uit het Nederlandsche Leger en Roode soldaten uit de Sovjet-unie, met twee illustraties. Ver der komt op deze pagina voor een aanval op de sociaal-democraten en een met caricatu- ren geïllustreerd artikel: Het geheimzinnig M.Z. (Militair Zakboekje). De titel van dit boekje 'uidt: „Zakboekje voor den milicien Jan Zonderland behooren- de tot het corps van illegale partijgangers, genaamd Karl Liebknecht." Verder bevat deze pagina een opwekking tot sabotage van de eerbewijzen en de maat regelen der legerautoriteiten. Het blad bevat voorts enkele caricatuur- teekeningen. Het wordt verzonden in een gele enveloppe waarop gedrukt staat „Kennisgeving, Gra tis," en waarop een versje voorkomt, dat als inhoud zou doen vermoeden een middel tegen verkoudheid. Als teeken van herkomst draagt de enveloppe het opschrift HP. Overtreft alles. Dordrecht, Schippersgracht 71, Tel. 804. Voorzoover als wij hebben kunnen nagaan is dit adres te Dordrecht onbekend. Nader vernemen wij, dat ook bij den secre taris van het Partijbestuur te Amsterdam, den heer P. B. een inval is gedaan. Dit- is de eenige plaats, waar documenten in beslag zijn genomen. Ook bij het Kamerlid Lou de Visser te 's-Gravenhage is een huiszoeking gedaan. Voor heden, Maandagavond was een ver gadering uitgeschreven in het gebouw „Cae- cilia", Jansstraat met ais sprekers de raads leden G. Oversteegen en L. Peper met als onderwerp „Over politiek fatsoen en bedro gen arbeiders". Op deze vergadering zul len thans ook de jongste gebeurtenissen be sproken worden. HAARLEM, 16 December Naar aanleiding aart de huldiging van de drie Nederlandsche letterkundigen. Willem Klooi. Hélène Sicarth en Cyricl Bmjsse, hij hun 70en geboortedag, zijn hun portretten geteekend voor het Gulden Boek van den Haagsehen Kunstkring. Van links naar rechts Willem Kloos, geteekend door George Hogeneaard: Helene Sicarth geteekend door Jan Francken en Cyriel Buysse, geteekend door M. Luyt. owwy Br. Hjalmar Schacht, Gezagsverwarring. Het orgaan van den Algemeencn Bond van Politiepersoneel in Nederland is veront waardigd over den kantonrechter te Zaan dam. Deze kantonrechter, mr. Hooft Hasse laar, heeft aan den commissaris van politie te Zaandam een brief gezonden, dien de commissaris in extenso ter kennis van heb personeel heeft gebracht. De brief begint me* eenige wenken naar aanleiding van opge maakte processen-verbaal, en bevat verder het volgende: „Ik maak van deze gelegenheid gebruik U mede t-e deelen. dat- het ten Kantongerechte de aandacht heeft getrokken, dat er van de Verkeersbrigade belangrijk veel minder pro cessen-verbaal in behandeling komen sedert zij niet meer onder de voortreffelijke leiding van den Inspecteur-titulair Giard staat. Ik neem aan. dat de drukke politiedienst gedu rende de staking en de ziekte van den agent Panhuis daaraan debet zijn, maar de vele verkeersovertredingen, welke nog dagelijks zijn te constateeren, doen mij gelooven, dat de activiteit der Verkeersbrigade niet moe; verslappen en dat met name het tegenwoor dige hoofd der brigade zich geenszins behoeft te ontzien ook eens een ovex*treding te con stateeren. Herhaaldelijk bereiken mij klachten over het wielrijden op de trottoirs en ik moet dan toegeven, dat dit euvel hier enorme afme tingen heeft aangenomen. Waar ik eenige malen kon constateeren. dat agenten daarop geen aanmerking maakten, vindt U misschien in deze mededeeling aanleiding Uw personeel op te dragen, daaraan speciale aandacht te wijden. De Kantonrechter te Zaandam (w.g-) HOOFT HASSELAAR" Het blad geeft op dit merkwaardige docu ment de volgende commentaar: „Het feit- dat een kantonrechter zich mengt in zaken, waarvan de wet- hem als opspo ringsambtenaar heeft uitgezonderd, kan aanleiding geven tot een onjuiste beoordee ling van vonnissen, door zoodanigen kanton rechter uitgesproken. Dat minder zelfstan dige politieambtenaren door zoodanige aan schrijving kunnen worden aangespoord tot het maken van meer processen-verbaal en dus op verbalenjagerij wordt aangestuurd, zullen wc hier verder onbesproken laten. We meenen het optreden in deze aangele genheid door den Zaandamschen kanton rechter te mocte.. betitelen met „bedenkelijke bemoeizucht". De volgende vragen doen zich bij dit won derlijke geval dadelijk voor: Hoe komt de Zaandamsche kantonrechter erbij om de politie en dan nog wel in een officiéél schrijven aan te sporen tot het maken van meer processen-verbaal? Het is kras, en het blijft onbegrijpelijk. Waarom laat de Zaandamsche commissari van politie aan zijn heele personeel dit stuk lezen, terwijl het beleid van een hunner te genwoordige chefs erin vergeleken wordt met dat van een vroegere, met de bedoeling om den tegenwoordige te critiseeren? Is dat dis ciplinair juist? Het lijkt mij disciplinair zeer onjuist. Critiek op een afdeelingschef uitcefe- nen in het bijzijn 'of, zooals in dit geval: ten overstaan) van zijn ondergeschikten, is altijd een fout. In ieder bedrijf, bij iedere instel ling- Geen enkele directeur van een onderne ming, die zijn menschen kent, zal het doen. Hij ontneemt den afdeelingschef er een deel van zijn gezag mee en verzwakt dus zijn or ganisatie. Bovendien vernedert en ontmoedig' hij den berispte. Dat had voorkomen kunnen worden door hem onder vier oogen de be wuste aanmerking te maken. De Zaandamsche kantonrechter zal wel vinden dat het niet te pas komt dat het or gaan van het Politiepersoneel hem in het openbaar een soort van standje maakt. Dit lijkt ook niet gewenscht. Maar hij heeft het over zichzelf gebracht. De conclusie mag getrokken worden dat het wel hoog tijd is, dat de status van de po litie wettelijk herzien en in finesses geregeld wordt. De gezagsverwarring op dit chapiter schijnt steeds grooter te worden. In de zaak Giessen-Nieuwkerk bleek onge- wenschte inmenging van de politie in de ge rechtelijke instructie. Hier doet zich een staaltje voor van onge- wenschte inmenging door een kantonrechter in de politiezaken. (De gemoedelijke dorpsche beschouwingen over den zieken agent komen er minder op aan>. En onlangs hebben ws in den Haarlem- schen Raad nog een treffend staaltje gehad van de misverstanden die rijzen kunnen aan gaande de bevoegdheden van den gemeente raad en die van den burgemeester, het hoof," der politie, mot betrekking tot de politie. De heele toestand is ongetwijfeld voor de politie zelf het onaangenaamst, en voor het gezag -an de overheid en van de recht spraak allerbeöenkelijkst. Dergelijke gevallen hebben heei wat nawerking, en dat is be grijpelijk. De minister van Justitie pakte r.a de Gïessen-Nieuwkerk-zaak erg uit tegen de „sensatie". Dit is inderdaad een woord, dat in Holland een vreeselijken klank neeffc. Maar de „sensatie" in deze dingen is geen hoofdpunt. Zij is slechts een onvermijdelijk gevolg van een oorzaak, die de kern van de quaestie is. Die kern vraagt de aandacht der regeeiing. want daarin moet verbeterd, moet gereorganiseerd worden. De belangstelling van hel publiek teekent verder de importan tie van de zaak. Voor zoover die bclangstel- ':ng or aardt in overdrijving en opschrocvo- rij cus Sensatie kan de we'gever liaar -et ds~t n?"'--en. Maar de mt- •-temming c!e de G;c-"-r. Nimwk-vVc'm nthr'i'n"?n r w'kt heeft, en die ook *et ovo g moet z;;n van het r:>-r.r"n op treden van den Zaaniamschen kanter.rceh- ter, is mlkomen gezond en begrijpelijk. Men vraagt zich algemeen af: „Waar blijft de ra- geering met haar maatregelen?" Het is te hopen dat ae minister spoedij antwoord op die vraag zal geven. R. P. Het woord is aan Georges Clemenceau: Men behoeft het plezier niet te verachten. Het gevaar bestaat alleen, dat men er het leven door vergeet PRIMA PRIMUS PRIMO. (De Italiaansche bokser Primo Camera is 2-10 Meter lang en draagt schoenen maat 56). Tjonge, jonge, dlc Camera Is een kerel van geweld, Als je alles mag gelooven. Wat er van hem wordt verteld- Die heeft nummer zesenvijftig. Zegt men, in zijn schoenen staan. Nou, wie zulke schoenen passen, Trekke ze voor mijn part aan; Ik zou denken dat zoo'n snuiter, Aardig wat verdienen moet. Want die blauwe-oog verwekker. Leeft wel op een grooten voet; Toch zou 'k zelfs voor zoo'n verdienste, Niet graag in zijn schoenen staRn, Want zijn muilpeerblocdneushandwerk, Trekt me niet bijzonder aan; Hij behoort tot de soort lieden. Met wie 'k liever vecht dan eet. Hè, wat zegt u, een vergissing? Neen mijn vriend, want ge vergeet, Dat je door met hem te vechten. Wel een groot gevaar bedreigt-. Maar je bent tenminste zeker, Dat je heel je portie krijgt- P. GASUS. Belangrijkste berichten Huiszoekingen bij communisten. Onderzode i". hei gebouw van de „Tribune". Ook :>i Haarlem een inval. (lc pag.. Ie blad) Vrecselijk auto-ongeval bij Genève. '2c pag.. Ie blad). Nieuwe recordpoging van Costes. '2e pag.. Ie blad). De kindermoord b{f Durgerdam. (2e pag.. Ie blad*. Geen kabinetscrisis in Duitschland. Bijzon derheden over het compromis. (Ie pag.. 2e blad). De afsluiting der Zuiderzee reeds in 19"2 gereed? (Ie pag.. 2e blad). Dc hoeve uit Sclma Lagcrlóff's roman Gösta Bcrling „Ekcby" afgebrand. (Ie pag., 2e blad). Calles. oud-president van Mexico, beschul digd van moord. Ge pag.. 2e blad). fVoor dc laatste berichten zie men de 2e pa gina van het Eerste Blad). In Szolnok is. zooals ivij al meld den. het proces begonnen tegen 54 vrouwen, beschuldigd hvn mannen of kinderen door middel van vergif om het leven tc heb ben gebracht. De vrouwen hoor den thuis in dc Hon gaarsch a dorpjes Nagyrev en Tiszakuert. Dc voornaamste beschuldigde. Lypka, werd tot den strop veroor deeld. dc drie andere vrouwen tot levenslangen dwangarbeid. Wenscht Uw Vrienden en Cliëntèle door middel van Ook dit jaar bieden wij onzen lezers weder de gelegenheid, tegen vergoeding van slechts 60 cents voor vier regels (elke regel meer 15 cent) hun NIEUWJAARSGROETEN in HAARLEM'S DAGBLAD te plaatsen Zoo bereikt U meer dan 18800 gezinnen voor enkele dubbeltjes Kunt U zich voorstellen hoeveel tijd en geld het U zou kosten, wanneer U dit aantal kaartjes moest verzenden, gedrukt, van post zegels voorzien en geadresseerd? Wij verzenden meer dan 18.800 wenschen voor U en bezorgen ze alle op tijd. U heeft slechts het onderstaande inteekenbiljet in te vullen en ons met het verschuldigde bedrag, liefst zoo spoedig mogelijk, toe te zenden. WIJ DOEN DE REST. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaande NIEUW JAARSGROET in Haarlem's Dagblad van 31 DECEMBER opkolom regels. Het bedrag ad fgaat hierbij. S.v.p. duidelijk invullen. I

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1