HET AANLEGGEN VAN ELECTRISCHE INSTALLATIES UIT DE OMSTREKEN LETTEREN EN KUNST De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf TOY TFVTPTS JrJbJbï JbJUs Vleugel ;DLWAER|)NAES5ENS RADIO - PROGRAMMA HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 16 DECEMBER 1929 Een landelijke regeling ERKENNING VAN INSTALLATEURS. (Reeds ln een deel van de vorige oplaag opgenomen). In het op 28 Juni gehouden congres van het V. E. H. I. (Verbond van Electrotechni- schen Handel en Industrie), een lichaam gevormd door de vereenigingen van Direc teuren van Electriciteitsbedrijven in Ne derland, van Stroomdistributiebedrijven, van Fabrikanten op Electrotechnisch gebied (Foegin), van Grossiers op Electrotechnisch gebied, den Electrobond (groot-werkgevers) en de Nederlandsche Vereeniging van Elec- trotechnisahe Werkgevers (klem-werkge vers), is een rapport behandeld, hetwelk van zeer verstrekkende beteekenis is en in het kort hierop neerkomt, dat, een ieder, die electrische installaties wenscht aan te leg gen, getoond moet hebben zijn vak te ver staan en door het electriciteitsbedrijf als in stallateur moet zijn „erkend". in details de oorzaken na te gaan, waardoor veel tmde^delij k werk op dit in- stallatiegebied tot stand is gekomen, kan in het algemeen gezegd worden, dat het menig Installateur of wie zich daarvoor uitgaf, aan voldoende technische opleiding heeft ontbro ken, dat van het verwerkte materiaal een zeker gedeelte niet voldeed aan kwaliteits- eischen, welke men daaraan mag stellen en dat vele electriciteitsbedrijven het met het toezicht op de naleving der voorschriften niet zoo nauw hebben genomen, zoodat van een serieuze keuring dikwijls nauwelijks ge sproken kon worden. Het is wel noodig uit drukkelijk to betoogen, dat deze toestanden gevaar opleveren voor de electriciteit-sver- bruikers en dat daarin alleen verandering gebracht kan worden, indien de electrici teitsbedrijven tot een schifting van installa teurs kunnen komen. Reeds voor dat het V. E. H. I.-congres zich daarover uitsprak sloot het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Rotterdam slechts in stallaties aan van z.g. „erkende" installa teurs. Het is gebleken, dat in Rotterdam door het bedrijf van de 8 a 900 installateurs daar ter stede er tenslotte slechts pl.m. 300 konden worden erkend. Het groote bezwaar is evenwel, dat de thans gestelde eischen zeer sterk uiteenloopen en het is daarom, dat bovengenoemd Congres, na deskundige voorlichting, een voor het geheele land gel dende regeling heeft ontworpen. In deze regeling heeft men het. bezit van een diploma van practische en theoretische kennis niet durven opnemen, omdat de gele genheid tot opleiding van installateurs in ons land nog onvoldoende is, in tegenstel ling met Duitschland en Zwitserland, waar zulks wel het geval is. In sommige gevallen is evenwel een diploma van een H. B. S. of Middelbaar Technische School voldoende om erkenning te- verkrijgen. Welke eischen zijn dan wel gesteld? In de eerste plaats die van meerderjarigheid in den zin der wet, maar voorts dat de adspirant-installateur zelf- standig en goed geoutilleerd gevestigd moet f zijn, waardoor men verhindert, dat de tal- rijke in loondienst zijnde monteurs in hun vrijen tijd als installateur optreden, terwijl tenslotte nog enkele eischen van finan- cieelen en administratieven aard zijn ge steld. Indien men zich wenscht te doen er kennen, zal men een gezegeld aanmeldings formulier moeten invullen en onderteeke nen, waaróp o.m. vermeld moet worden wel ke technische en theoretische opleiding men genoten heeft. Bij het Centraal Bureau der Vereeniging van Directeuren van Electrici teitsbedrijven in Nederland zal een kaart gedeponeerd worden van alle „erkende" in stallateurs terwijl het betrokken electrici teitsbedrijf aan de plaatselijke installateurs organisatie vraagt of tegen een bepaalde er kenning bezwaar bestaat. Ten kantore van het electriciteitsbedrijf wordt de gezegelde verklaring door den installateur geteekend en de waarborgsom gestort. Deze laatste be draagt minimum f 50. Het bewijs van erken ning dient als kwitantie voor de gestorte waarborgsom. Tal van bijzondere gevallen zijn in dit rapport nog voorzien en in speciale voor waarden opgenomen, terwijl de benoodigde formulieren in concept gereed gemaakt wa ren en eveneens werden goedgekeurd. De leden der bij het V. E. H. I. aangeslo ten vereenigingen zullen trachten de nieuwe regeling per 1 Januari 1930 ingevoerd te krijgen. Het initiatief daartoe gaat uit van het V. E. H. I., dat de gemaakte bepalin gen en-de wijze van uitvoering aan de Direc teuren der bedrijven of aan de Gemeentebe sturen zendt en hunne medewerking ver zoekt. In Rotterdam is reeds door den Direc teur van het Electriciteitsbedrijf aan Burge meester en Wethouders voorgesteld om in een der artikelen van de Bepalingen voor de levering van electrischen stroom de nieuwe regeling omtrent het instituut der „erkende" installateurs zoo als deze door het VEHI-congres is aangenomen te bekrach tigen. In verband daarmede zou artikel 8 der Rotterdamsche verordening als volgt gewij zigd moeten worden: „De aanleg der installatie van den meter af kan geschieden door de gemeente voor re kening van den aanvrager, door den aanvra ger zelf, mits deze naar .het oordeel van de directie voldoende deskundig is, of voor re kening van den aanvrager door een erkend installateur, zijnde een installateur, die naar het oordeel van de directie voldoet aan de door burgemeester en wethouders gestelde eischen. Geschiedt de aanleg door den aan vrager of door een erkend installateur, dan moeten worden gevolgd de door de directie te geven voorschriften, waarvan afdrukken tegen betaling van de kosten aan het kan toor van het electriciteitsbedrijf verkrijg baar zijn; de installatie mag dan niet in ge bruik worden genomen, alvorens vanwege de directie te zijn onderzocht en goedge keurd." Het college van Burgemeester en Wethou ders te Rotterdam heeft den gemeenteraad in overweging gegeven bedoeld artikel op de aangegeven wijze te herzien en inmiddels is daartoe besloten. Het is zeker te hopen, dat men ook elders dezen weg gaat bewandelen en dat men met name in de „Bepalingen voor installateurs ingeschreven bij het ge meentelijk electriciteitsbedrijf te Haarlem", zoomede in de te dezer stede geldende Stroomleveringsvoorwaarden enkele wijzi gingen zal voorbereiden in aansluiting op het vastgestelde op het in Juni j.l. gehouden V.E.HJ.-congrcs. MOLLERUS. BLOEMENDAAL. LEZING MONTESSORI-VEREENIGING. Vrijdag 20 Dec. spreekt Prof. Dr. H. J. Jor dan uit Utrecht voor de Afd. Haarlem en omstreken der Ned. Montessori-Vereeniging in Rusthoek te Bloemendaal over: Feiten kennis en inzicht bij het onderwijs. TUINBOUW. Op de Verg. van de afd. van Tuinbouw en Plantkunde, welke op Vrijdag 20 Dec. in Vreeburg wordt gehouden zal de botanische film der Multifilm Mij. worden vertoond. Verder vermeldt de agenda bestuursverkie zing, aanwijzing van een lid der vaste keu ringscommissie wegens bedanken van den heer van Nederhasselt en benoeming van een lid van de tentoonstellingscommissie. Voor de beste inzending „Kerstartikelen" is een prijs beschikbaar. HILLEGOM. GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagmiddag. Het raadsbesluit om de Hoedendoos te be bouwen. dat door Ged. Stoten aan de Kroon ter vernietiging was voorgedragen, is door de Kroon goedgekeurd. Een adres aan de regeering in zake de clas sificatie der gemeenten volgens het Bezol digingsbesluit 1928 is door de gemeente ge steund in het belang van het onderwijs ten piattelande. Drie heeren stemden tegen. In verschillende commissies zijn de vacatu res. door periodieke aftreding ontstaan, we der aangevuld. Bijna alle aftredenden zijn herkozen. Het plan van B. en W. tot bebouwing van de gemeentegronden aan de Hofstraat en Middenstraat, na de amovatie der krotwo ningen kwam hierop neer, dat „Goed Wonen de woningen in exploitatie zou nemen. In dit verband is gevraagd om bouw en exploitatie door de gemeente en om uitgifte van den grond in erfpacht. Deze gedachte stond de heer de Wreede voor. Na breedvoerige be schouwingen besloot de raad met een stem tegen conform het voorstel van B. en W. Benoemd werden tot onderwijzers aan de Openbare Lagere School de heer W. van Ingen te Oldenzaal en de heer H. P. Postma te Noord-Scharwoude, Pro Juventute kreeg weer 25.— subsidie. De salarisverordening dsr ambtenaren is gewijzigd ten opzichte van den directeur der gasfabriek en van de waterleiding. De com missies van beide bedrijven hadden dit voor gesteld. De voorzitter deelde mee dat de plaatsing van meer rijksveldwachters hier niet te wachten ls zoolang de politic hier niet gere organiseerd Is. De volgende week wordt weer vergaderd. CONCERT VAN HET DAMESKOOR Hillegom's Dameskoor heeft onder leiding van Mejuffrouw Cor Igesz een mooi concert gegeven voor een goed bezette zaal. El werd medewerking verleend door mejuf frouw IJbel van Gelderen (sopraan) en dew heeren W. A. P. F. L. Egmoitd (viool) en C Engel (Altviool) allen uit Haarlem, die voor een niet gering deel bijdroegen tot het slagen van het concert. Twee aanwezige dochters van den componist Richard Hol, van wien drie liederen door het koor gezongen zijn, werden toegesproken en bloemen aangeboden. Voorts zijn met bloemen gehuldigd de da mes van Gelderen, Cor Igesz. Tiny de Wreede (die aan den vleugel begeleidde) en Tuyl Schuitemaker (die een solo partij zong). Er heerschte een prettige en dankbare stem ming onder de luiteraars, die zeer voldaan huiswaarts keerden. VELSEN. SUBSIDIE BESTRIJDING DER TUBERCULOSE.. De Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose verzocht indertijd den Raad, haar over 1929 een subsidie toe te kennen van f 6300 en wanneer in den loop van dat jaar mocht blijken dat dit bedrag te laag was, een som van f 1900 bij wijze van crediet. Overeenkomstig het advies van B. en W- besloot de Raad een subsidie te verleenen van f 6300. terwijl B. en W. zich bereid ver klaarden, indien mocht blijken, dat dit be drag te weinig zou zijn, op een verzoek om verhooging gunstig te adviseeren. Thans heeft het bestuur der vereeniging om ver hooging gevraagd. Over het bedrag zijn B en W. met het bestuur tot overeenstemming gekomen, waarom zij den Raad voorsteilen het subsidie alsnog met f 2800 te vermeerde ren. IJMUIDEN. SLECHTE VANGSTEN VAN STOOM TRAWLERS. De weinige trawlers, die deze dagen bin nenkomen. hebben met bijzonder slecht weer te kampen gehad, tengevolge waarvan zij weinig hebben kunnen visschen. Het gevolg is dan ook, dat hunne vangsten zeer gering zijn. De stoomtrawler West land IJM. 232 kwam na een moeilijke reis van 9 dagen binnen met.4 manden visch, het resul taat. van één trek- De Poseidon IJM. 74 wist het nog tot 10 manden te brengen. LOGGER MET AVERIJ BINNEN GESLEEPT. Hedennacht heeft de stoomtrawlerf Nelly", IJm. 9 te IJmulden binnen gesleept den mo- torlogger VI. 137, dien de trawler in ontred derden toestand had aangetroffen benoorden het lichtschip Haaks. O.a. was de motor var. den logger defect geraakt. Persoonlijke onge lukken waren niet voorgekomen. HET TOONEEL. GYSBERT JAPICX. DE STIKELBAERCH. Je zal er mee gestraft worden met zoo'n „ütfenhüzer"! Wat 'n ütfenhüzer spreek uit .uutfenhoezer" is? Ja, voor mijn nle. Friesche lezers zal dat een kieine toelichting eischen. De „ütfenhüzer" is de „uitvanhuizer" of te wel de logé. Het is één van die aardige woordcombinaties, waaraan de Friesche taal zoo rijk is. Maar aardig is de „ütfenhüzer" uit het blijspel van R. W. Canne allerminst. Omke is een zoo vreeselijk mensch, dat Jan Brouwer, de gastheer, het de „stikeibaerch" dat is het stekelvarken noemt. Met alles bemoeit de ütfenhüzer zich. Jan Brouwer is in zijn eigen huis de „ihüslegger!" Hij mag de Leeuwarder krant eerst lezen, als Omke haar uit heeft, hij krijgt 'n sigaar, als Omke er eerst één opgestoken heeft met de zure op merking, dat de sigaren nog „altied dampig binne". Jan Brouwer krijgt zelfs door Omke ruzie met de buren, en Richt zijn knap ,/wiif' staat eiken dag honderd angsten uit, dat Tet, de „faem" of te wel de meid die Omke niet luchten of zien kan, er van door zal gaan. En het allerergste is nog. da: ze Omke met geen stokken wee kunnen krij gen. Omke is er en Omke blieft er! Hij gaa zelfs meencn, dat hij in het gezin onmisbaar is. En wanneer Omke in de gaten krijgt, da* Frou Bonnema weduwe en „Moeike" van zijn gastvrouw geld heeft, dan zit de üt fenhüzer als met kabeltouwen aan het huis van Jan en zijn wiif vast. Totdat hij de bons krijgt van frou Bonnema, die door haar doch ter moet liooren, dat Omke enkel „om de cen ten" om haar vrijt. Dan wordt het den üt fenhüzer al te benauwd. Hij pakt zijn koffer tje en gaat heen, na nog eens uitdrukkelijk te hebben verzekerd, „dat ie veul ütfenhüs weest is" maar „nog nooit zoo slecht behan deld is als hier!" Canne is als blijspelschrijver de mindere van zijn gewestgenoot Schuitmaker. Schuit maker geeft kantiger figuren, er zit meer merg In zijn stukken en ze gaan ook dieper dan die van Canne! Bij Canne blijft het doorgaans enkel bij het ..gevalletje". „De Stikelbaerch" bevat eigenlijk niet meer stof dan voor één bedrijf maar Canne ziet kans om er drie van te maken. Hij herhaalt zich dan ook nog al eens en dit blijspelletje zou niet-Friezen, die de lokale kleur minder kun nen waardeecren. dan ook maar matig boeien Maar het is juist die lokale kleur, die het voor Friezen zoo aardig maakt. Neem zoo'n tooneeltje bijvoorbeeld als tusschen Omke en Frou Bonnema in I. wanneer Omke op zijn manier de weduwe het hof maakt. Een der gelijk tooneeltje is alleen maar in een Friesch blijspel denkbaar! Wij hebben er ons kostelijk mee vermaakt en het hinderde ons niets, dat het heel erg traineerde. We zitten midden in een Friesch en niet in een Fransch blijspel en dat zeurderige, langzame behoort nu 'een maal bij Omke's vrijagie! Of er een Fries zoii bestaan met het ge duld en het lammerengemoed van Jan Brou wer betwijfel ik! Maar wanneer Jan Omke in het eerste bedrijf al de deur zou hebben uit gesmeten, zou Canne geen twee bedrijven meer vol hebben Rdnnen schrijven en daar om hadden wij er vrede mee, al gunden wij de kwieke, aardige Richt dan ook 'n wat steviger man dan deze lammegoedzak. De Friezen speelden dit blijspelletje weer in dien gemoedelijken, ongekunstelden toon, dien wij van hen gewend zijn. Je denkt bij de Friezen soms niet meer aan komiedespelen: hun spel wordt dikwijls net ..echt". O. iw weet wel, dat wij een zoo Langzaam tempo dat Zaterdag door gebrekkige rolkennis van en kele spelers wel wat erg werd overdreven in een niet Friesche opvoering zouden vcr- oordeelen, maar menschen als Omke, Frou Bonnema en ook Jan Brouwer zouden wij ons moeilijk in sneltreinvaart kunnen voor stellen! Van eigenlijke regie merken wij bij Gysbert Japicx weinig, althans Zaterdag niet. De spelers dekken elkander hcrhaalde- delijk, de groepeeringen laten veel t-e wen- schen over en van een goed geleid samen spel is feitelijk geen sprake. Hoe veel aar diger bijvoorbeeld zou zoo'n tooneeltje tus schen Jan, Richt en Omke in III zijn, als de regie de teleurstelling over Omke's niet luisteren bij de „ruzie" door Jan en Richt meer had laten uitspelen. Het is het individueele spel, dat de beko ring aan de Friesche voorstellingen geeft! Het spel van alien zonder uitzondering is op zich zelf natuurlijk en karakteristiek; het heeft „sfeer". Neem zoo'n enkel bijrol letje als van Germen Prükje! Op welk dilet- tantentooneel ja eigenlijk bij welk be- roepst-ooneel zien wij een zoo gaven ar beider! Dat Is gewoon voortreffelijk van uit beelding! Hoor hem zeggen excusez-moi lc mot „verrek!" en je weet dadelijk: kern achtiger en steviger kan het niet. En dat zelfde kan men zeggen van Jouke. die al evenmin iets van een tooneelboer had. Gysbert Japicx bezit een uitstekende kracht in den dilettant, die Omke speelde! Hij is een speler, die in de huid van een ander weet te kruipen! Het viel mij moeilijk in dezen Om ke den dilettant te herkennen, die de stu dent in De Koekoek zoo zuiver had gespeeld. Je moet Fries zijn om het fijne van zoo'n ouden, zeurdcrigen Frieschen vrijgezel volko men te waardeeren! Omke droeg ook in dc 'opvoering het stuk. Een alleraardigste, frissche tooeelverschij- ning was Richt, in wie wij een nieuwe kracht meenden te ontdekken. Zij speelde los, pittig en natuurlijk. En ook Akke die er vrij wat liever uitzag dan haar naam zou doen vermoeden mocht er wezen met haar stods-allures! Zij kon het tempo vlugger ne men en deed dit dan ook! De dame. die Frou Bonnema speelde, hebben wij wel eens beter gezien. Zij leek mij zelfs voor een Friezin wel wat al te gereserveerdWat meer spel kon de rol wel verdragen. Auke de Boer was goed en Jan Brouwer had naast uitste kende momenten Inzinkingen, welke ik voor een deel toeschrijf aan de nu niet bepaald sterk geschreven rol. De schouwburg aan den Jansweg was weer vol en de stemming zóó, als wij het op de Friesche voorstellingen gewend zijn! Het zijn „gearkomsten", waar ieder Fries met „nocht" heentrekt. Er is veel en hartelijk gelachen en het succes der spelers was groot, evenals van mejuffrouw M, de Vries, die Friesche liede ren heeft gezongen en van het „Sjongkoar". dat vooral plezier had van het „Nei Ljou- werter Merke". Wij waren Zaterdagavond met ons allen weer eens in „üs Heltelan"! J. B. SCHUIL. Een dagelyksche Kindervertelling. De auto doet net of re een visite wil brengen aan dc familie Drywood. Hoogst ongepast om zoo maar zonder deur in huis te vallen op een bergweg van nog geen meter breed- De heclc familie schrikt er van. Dc heer Drywood zet 't op een loopen met zijn kijker voor zijn oogen. Mevrouw Drywood is flauw gevallen, h e e 1 e m a a 1 flauw. Gladys- Edith en Kathc sleepen haar weg. Dc auto mocht eens boven op haar nieuwen hoed vallen. Dat zou een ramp wezen, die de hecle wereld nooit meer tc boven kwam. Maar zco baldadig is de auto niet. hoor- Ze vernielt alleen het hek, want aan hekken heeft 'C een hekel. En dan tuimelt ze Dicky en Dirkie achterna. Ze moet toch óók een reis oui dc wereld maken? HET OOST-NEDERLANDSCH TOONEEL. WIE IS DE DADER? Van geen enkele tooneeldlrectie mag men verlangen, dat zij enkel ..groote" voorstel lingen za! geven, net Oost-Nederlandsch Tooneel. dat ons in drie maanden tijds De Komedie van het Geluk, De Drie Stuivers Opera en Volpore heeft gebracht, is van te voren reeds geëxcuseerd, als het- ook eens een heel gewoon blijspelletje brengt-! Alleen zou men de vraag kunnen stellen, of het nu juist zoo'n afgespeeld stuk als Moordromance dat- voor deze gelegenheid den titel „Wie is de Dader?" had gekregen moest zijn! Voor deze Moordromance ls blijkbaar de di recteur Defresne verantwoordelijk, die dit maal ook zelf de regie had gevoerd en dus het stuk liet zien, zooals hU het zich gedacht heeft Dat Defresne met zijn „Moordromance" 'n loopje nam met de detective-stukken had den wij uit de vorige voorstellingen heusch ook wel begrepen en het leek mij niet be paald noodig om dit in de opvoering zoo na drukkelijk te laten uitkomen! Het spel was min of meer parodistisch, ging zelfs nu en dan, o.a. bij Parser en Diek van Veen ln het clowneske over! Hierdoor kreeg het pu bliek van het begin af de overtuiging, dat het niet meer dan 'n mop was! Maar voor 'n „mop" Is het stuk bij lange na niet gees tig of grappig genoeg, wat ook wel duidelijk uitkwam ln de houding van het publiek, dat maar heel zelden tot lachen kwam. En door al van het- begin af zoo duidelijk te laten voelen, dat het geen ernst was. ontnam men aan het geval ook alle spanning! Het blijspel letje van Defresne deed het in deze sterk aangezette, quasi grappige opvoering dan ook veel minder dan vroeger. Dick van Veen was nog niet heelemaal los van Maggie, den steker uit De Drie Stuivers Opera. Hij gaf blijkbaar opzettelijk een charge van een detective, die in een parodie van Cornells Veth op zijn plaats zou zijn ge weest. Maar in dit blijspelletje verveelde hij mij met zijn geschreeuw, al die ontploffin gen en zijn dik opgelegd spel al na vijf mi nuten. In zijn vermomming als de sergeant van het Indisch leger was hij werkelijk onherkenbaar, maar ook deze als een varken knorrende oude soldaat, van wien je nu let terlijk geen woord verstond was een sterke charge. Parser maakte van den secretaris in angst en beven een clown! In deze opvatting was zijn spel wel vermakelijk, maar fijn was hel. allerminst. Foikert Kramer moest ais de secretaris generaal met de komedie mee doen. en wij moeten Defresne dus verantwoordelijk stel len voor deze mislukking. Nel Knoop speelde, alsof het alles ernst was en viel dus geheel uit- den toon. Een sterke proeve van regietolent heeft Defresne met deze opvoering allerminst ge geven! Laten wij hopen, dat hij een volgen den keer revanche zal nemen. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. meest gerenommeerd Fransch fabrikaat fraai afgewerkt la Palissanderhout. Prijs f1800,-. HU pre LD AMSTERDAM OEN HAAG BRAND IN AMSTERDAM. MOEDIGE REDDING VAN EEN MAN EN TWEE KINDEREN. De echtgenoote van den heer G. Huisman die woont in de De Wlttenstraat 19 twec- hoog-achter te Amsterdam, was Zaterdag avond omstreeks half zeven met haar drie jonge kinderen thuis. De man was uit. De vrouw was in het keukentje, de kinderen waren in de kamer. Plotseling rende een kind de keuken in en gilde: ..Moeder, brand!" In de woonkamer was de brandende petro leumlamp van het plafond gevallen; de olie had zich snel verspreid en het vuur greep snel om zich heen. schrijft het Hbld. De vrouw riep om hulp en haar zwager, de heer L. Koolhof, die drie-hoog-voor woonde en ziek te bed lag kwam dadelijk naar beneden en droeg de kinderen van Juf frouw Huisman de trap af. Buren namen moeder en kinderen in huls. De heer Koolhof ging weer'naar boven om zijn eigen twee kinderen van vijf en zes jaar te halen. Hij bereikte neg zijn wo ning. maar nauwelijks was hij er. of de trap vatte vlam. Afdalen was onmogelijk. De brandweer was intusschen met veel ma teriaal. onder leiding van de hoofdbrand- meesters Förch en Brunct de Rockebrunc, aangerukt. De vlammen sloegen reeds fel uit de achterzijde van de tweede verdieping. Op die étage was niemand meer; ook de bewo ners van „vóór": behoorende tot het gezin Hofman, hadden het huis verlaten. Driehoog- achter was onbewoond en vóór op die étage zat de heer Koolhof met zijn kinderen in een hachelijke positie, al brandde de kamer zelf nog niet. De brandweer stelde snel de ultschuifbarn ladder op en de brandwacht D. de Jong. ging met redlijnen naar boven. HU klauterde door de ramen van de kamer ran den heer Kool hof binnen en liet de kinderen één voor één aan cie lijn veilig en ongedeerd naar bene den zakken. Zuchten van verlichting ontsnapten aan de talrUke toeschouwers, die in spanning het kranige werk van De Jong laadden gade ge slagen. Dc stoere brandwacht hielp daarna den heer Koolhof langs de ladder naar beneden. Het bleek dat dc Jong een bloedende wond had aan een vinger. De kat, razend gewor den uit angst voor het vuur. had hem venU- nlg gebeten tijdens het reddingswerk. De brandweer pakte het vuur met vijf stralen aan. Dc beide verdiepingen zyn vrij wel uitgebrand. De eerste verdieping en ook een beneden gelegen huLsdicrenkiiniek had den waterschade. De zolder en de dakkamertjes hadden eenigermate van het vuur te lUden. DINSDAG 17 DECEMBER niLVERSUM 1071 M. (van 12—n.m. 298 M.) V.m. 10.— Morgenwijding. 12-15 Concert door het AVRO-Kwartet. 2.— Gramofoonmu- zick. 3.Knipcursus. 4.Solisten-Concert. Joh. Post (coloratuur-sopraan). Annie Nieu- wenhoff (piano) 4.45 Gramofoonmuziek. 5.30 Concert door het AVRO-Kwartet. 6.30 Vuz Dlas: Koersen. 6.45 Engelsch: Conversatie. 7.15 Engelsch: Gevorderden. 8.01 Concert door het Omroeporkest. Jeanne Bacllek (so praan», Herman Leydensdorff (viool). 10.— Persbcr. 11.Gramofoonmuziek. 12.Slui ting. HUIZEN, 1875 Meter. (Uitsl. K.R.O.-Ultz.) 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door KRO-Trio. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.— Vrouwenuurtje. 3.Kniplcs. 4.30 Gramo foonmuziek. 5 05 Gramofoonmuziek. 6 01 Bcursber. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 NIcuwsbcr. In Esperanto. 6.30 Gramofoon muziek. 7.Cursus KerklatUn. 7.30 Lezing over: „Kerstmis". 8.01 Toonecluite. „Geleer de Dames". blUspel in 5 bcdrUven van Mo lière. Na afloop: Gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. DAVENTRY 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. E. Cook (orgel) Miss Ricard (alt) 1.20 Orkestconcert. 3.20 Concert. B. Alexander (sopraan) H. de Leon (bariton) S. Malcolm (viool) 4.20 Con cert. Orkest en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nlcuwsber. 7.05 Plano-reci tal 720 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. J. Wray (sopraan) W. Wlddop (tenor) Sympho nic Orkest. 9.20 Nieuwsbcr. 9.40 Lezing. 10.— Vaudeville. 11.05 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4 05 Concert Or kest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gra mofoonmuziek. 8.20 Opvoering van „Don Qul- chotte" van Massenet. Koren, orkest en so listen. LANGENBERG 473 M. 6.20 Gramofoonmuziek. 935 Gramofoon muziek- 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25 Ka- mermuzek. Vocale en Instrumentale solisten. 4.50 Gramofoonmuziek. 7.30 Beiersch pro gramma Schrammel trio en solisten. 3 50 Dansmuziek. Daarna: Berichten. ZEESEN 1635 M. 6.15 Lezingen. 11.50 Gramofoonmuziek 12.15 Berichten 120 Gramofoonmuziek. 1.50 Lezin gen. 3.50 Concert uit Leipzig. 4.50 Lezingen. 7.20 Lezing. 7.35 Vervolg Opera „A basso porto' Lyrisch drama in 3 bedrUven van Eugenlo Checci. Muziek van Niccola Spinclli. Koren, orkest en solisten. 8.50 Orkestconcert. Daarna: Berichten. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.20 Concert. Orkest en pianist. 4.20 Kinderuurtje. 7.20 Deense he avond. Orkestconcert en tooneelultzcnding. 9.10 Concert door zangeres. 9.30 Kamermu ziek. iano, viool en cello. BRUSSEL 508-5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8 35 Concert. Orkest en zangeres. 8.50 Herden king van den geboortedag van Dr. Zamenhof de grondlegger van 't Esperanto. Toespraak en .:eocren in 't Esperanto. 9.00 Voorzetting concert. 335 (op golflengte 338.2 M Concr t cloor dc Viaamsche Soc. Radio-Club.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7