RUBRIEK VOOR VRAGEN BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN TIJDSCHRIFTEN MARKTNIEUWS DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés aan Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijhe medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Hout straat 93, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redacliegeheim. recepten. VRAAG: 1. Hoe maakt men op de beste manier oliegoed? 2. Hoe is de behandeling van Engelsch oliegoed? ANTWOORD: 1. Roer gelijke deelen rauwe en gekookte lijnolie goed door elkaar. S.rijk dit zeer gelijkmatig op het linnen en hang het te drogen op een plaats, waar de lucht goed kan toetreden. Zorg dat het linnen ner gens dubbel is tijdens het drogen. Laat he: goed intens droog worden. Gebruik een schoone kwast. 2. Dit is ons niet bekend. VRAAG: Hoe verwijdert men een vetvlek uit een lichtbeige lederen schoen? ANTWOORD: Wrijf eerst de vlek en daar na de geheele schoenen stevig af met, een flanellen, in xylol gedoopte doek. Poets ze den volgenden dag met goede schoenwas in de kleur van het ieer. VRAAG: Hoe krijgt men zwaTte regenvlek ken uit bruin lederen schoenen? ANTWOORD: Wrijf het leer stevig af met een flanellen doek die ge in xylol hebt ge doopt, tot de vlekken er geheel uit zijn. Poets den volgenden dag met goede schoen was in de kleur van het leder. VRAAG: Hoe moet ik een roode peau de Suède ceintuur, die erg vuil geworden is, schoonmaken? ANTWOORD: Afwrijven met zeer oud wit tebrood, zonder korst en nawrijven met schuurpapier no. 00 (geen schuurlinnen!) VRAAG: Ik heb regen op een paar licht beige schoenen gehad en nu is er op zij een leelijke kring gekomen, terwijl langs de zooien allemaal zwart zit. Hoe is dat schoon te krijgen? ANTWOORD: Doop een zachte, schoone flanellen doek in xylol en wrijf daarmede de schoenen stevig af, tot de vlekken er ge heel uit zijn. Poets ze den volgenden dag met goede schoenwas in de kleur van het leer. VRAAG: Hoe maakt-men feuilletée (bla derdeeg)? Hoe krijg ik het gebak bovenop bruin? ANTWOORD: Zeef 100 gram Hongaarsch meel in een kom, leg er 100 gram harde boter en een snufje zout in. Snijd de boter met twee messen in tamelijk grove stukken. Voeg er dan, zoo luchtig mogelijk roerend, drup- pelgewijze, zooveel water bij, tot boter en bloem aan elkaar kleven. (Vooral zoo weinig mogelijk water). Rol den bal nu, telkens om berend op een met meel bestoven plank met een met meel bestoven deegrol tot een dunne lap. Borstel het overtollige meel er telkens zorgvuldig af en vouw tenslotte het deeg in de lengte in drieën: Laat het dan 15 minuten op een koele plaats rusten. Her haal boven beschreven bewerking nog drie maal. Vouw het dan in vieren en laat het zoo lang mogelijk rusten. Rol het dan voor het gebruik tot de gewenschte dikte en vorm. Bestrijk het gebak, voordat het in den oven komt met geklopte eierdooier, die met wat water vermengd is. VRAAG: 1. Hoe en wanneer moet ik haring inmaken, om met Nieuwjaarsdag te kunnen gebruiken? 2. Hoe bakt men oliebollen? 3. Mijn aardappelen liggen in de alcoof onder het bed. Hoe zou het komen, dat zij nu al schieten? ANTWOORD: 1. Week de haringen gedu rende 24 uur in water met wat melk, dat, zoo noodig, nog eens ververscht wordt. Snijdt ze dan aan de buikzijde open en haal er de ingewanden secuur uit. Laat kop en vel er aan zitten. Wasch ze van binnen en van buiten goed schoon. Schik ze in een schoone flesch, wat witte peperkorrels, laurierbladen, wat Cayennepeper, ui, thijm en een paar schijfjes citroen. Overgiet met goede azijn en sluit met vochtig perkament af. Gij kunt de haringen nu reeds inmaken. 2. Voeg bij 400 gram tarwebloem zooveel lauwe melk, tot het niet meer stuift en roer er de kluitjes uit. Voeg er zooveel lauwe melk bij, tot ge een niet te dun beslag krijgt Roer 30 gram gist met wat zout en suiker en 1 of 2 eieren met wat lauwe melk goed dooreen. Roer dit goed door het beslag en laat 3/4 tot 1 uur rijzen. Maak slaolie in een ijzeren pot goed heet en bak hierin de bol len deeg goed gaar. Laat ze op grauw papier uitdruipen. 3. De aardappelen liggen daar veel te warm en te bedompt. VRAAG: Hoe verwijdert men een inktvlek uit een rood fluweel japonnetje? ANTWOORD: 1. Koop bij den drogist een immaculus inktstift en handel geheel vol gens de gebruiksaanwijzing, maar in dit ge val aan den achterkant van het fluweel en zoo noodig, zeer voorzichtig, ook aan den goeden kant. 2. Leg de vlek enkel en gladuit. Doop een zacht doekje in aether en wrijf hiermee zachtjes de vlek af, ook aan den achterkant en later, zoo noodig, aan den rechten kant. VRAAG: Bij het oppersen van een llcht- kleurigen, Engelschen, wollen mantel zijn lichte schroeiplekken ontstaan. Zouden die verdwijnen, als ik den mantel opnieuw in Lux wasch? ANTWOORD: Leg de schroeivlekken glad- uit en zoo enkel mogelijk. Doop een schoon doekje, niet te nat, in bleekwater en wrijf daarmede de vlekken af, die dan doorgaans spoedig verdwijnen. Zooira ze verdwenen zijn, met koud wa^er uitbetten, zoodat alle bleekwater er goed uit is. Dan met schoone, droge doeken zoolang betten, tot de stof bijna droog is, en er geen kringen meer kunnen ontstaan. Met een doek er over oppersen en zorgen, dat gij de bout er steeds vlug over laat gaan. VRAAG: Hoe bereidt men hazepeper van konijnen? ANTWOORD: Hazepeper van gebraden ko nijn. Bcnoodigd voor 1 konijn: 1 liter magere jus met water: 1 Cayennepepr; drie laurierbla den; 6 kruidnagelen; 50 gram ui: 120 gram bloem ;80 gram boter; wat Engelsche saus en soya of wat roode wijn; 20 gram suiker en ongeveer 2 öL. azijn. Snijd het gebraden konijn in stukken; giet zooveel water bij de magere konijnenjus tot deze niet te zout is. Maak een gebonden saus van boter, bloem en jus, doe daarin de stuk ken konijn en de, in een neteldoeksch lapje gebonden kruiden en de azijn. Laat op een zacht vuur 112 uur stoven, onder af en toe roeren. Neem er dan de kruiden uit en doe er de suiker en de Eng. saus en soya of de wijn in. Van rauw konijn gemaakt moet de haze peper 2 uur stoven; overigens dezelfde be- h .ui-teling. BELASTINGZAKEN. VRAAG: 1. Ik woon te Santpoort- en heb van de gemeente Velsen een belastingbiljet ontvangen. Eelastingjaar van 1 Mei 1929 tot 30 April 1930. Loopt dit nu van 1 Mei 1928 tot 30 April 1929, of wordt hier vooruit gere kend? 2. Mijn inkomen bedraagt f 32 per week. Het aanslagbiljet, luidt: Inkomen f 2000; levensonderhoud f 700; Rijks ink. bel. f 27,72; verd. bel. f6.. Gem. ink. bel. f 60; totaal f 93,72. Is dat juist? 3. Ik onderhoud mijn moeder bij mij thuis. Wordt er voor haar nog afgetrokken? ANTWOORD: 1. Voor het beroep dat, of de betrekking die men hfeeft op 1 Mei moeten de inkomsten worden opgegeven, genoten in net voorafgaande kalenderjaar, dus in dit geval over 1928. Heeft men echter dat beroep of die betrekking niet het geheele kalenderjaar uitgeoefend, of is daarin verandering geko men. b.v. door verhuizing, verandering van werkgever, enz. dan moet de toestand op 1 Mei 1929 worden opgegeven. 2. De berekening is juist, maar als gij niet meer verdient dan f 32 is de aanslag te hoog en kunt gij reclameeren, als aan de achterzijde van het biljet is aangegeven. 3. Wat gij aan uw moeder ten koste legt, moogt gij aftrekken. Het bedrag hangt na tuurlijk af van de omstandigheden, b.v. of gij zelf ook eenige inkomen hebt en of meerdere familieleden in de kosten bijdragen. VRAAG: Op 27 Juli 1929 overleed mijn va der. Het aanslagbiljet ink. bel. nog niet ter invulling gekregen op 30 Nov. 1929. Bij ver antwoording op het kantoor der Belastingen over vier afgeloopen jaren, werd door den ambtsnaar er op gewezen, dat door mij op het nog in te vullen biljet, dit moet ingevuld worden, alsof de toestand na 27 Juli 1929 reeds bestond op 1 Mei 1929. Is dat juist? ANTWOORD: Neen, dat hebt ge waar schijnlijk verkeerd begrepen. Het biljet van uw vader moet worden ingevuld naar den toestand op 1 Mei 1929. Gij kunt dan later ontheffing verzoeken wegens overlijden. Zie daarvoor de achterzijde van het aanslagbil jet. VRAAG: Ik ben forens te Amsterdam. Mijn vastgesteld inkomen is f 1080. Hoeveel inkom sten- en forensenbelasting moet ik betalen? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting f 9.04, 2/3 Gem. inkomstenbelasting f 5.50, Forensenbelasting f 8.40. VRAAG: 1- Hoe wordt de Rijksinkomsten- belasting berekend bij inkomens van f 2000 tot f 3500? 2. Hoe wordt de kinderaftrek berekend? ANTWOORD: 1. Voor f 2000: hoofdsom f 26.40; verd. bel- f 6. Voor iedere f 100 meer: hoofdsom f 2.80 en verd.bel. f 0.75. 130 opcenten op de hoofdsom der Rijksink. belasting. Gem.ink.belasting, na aftrek van levensonderhoud, 11/2 pet. van het inko men- 2. Voor de Rijksinkomstenbelasting: f 2000 tot beneden f 2300: f 170 per kind. f 2300 tot beneden f 2600: f 180 per kind. f 2600 tot beneden f 3000: f 190 per kind. f 3000 of meer f 200 per kind. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb 1 kind. Ik ben aangeslagen naar een inkomen van f 1800 en moet f 54.64 betalen. Ik ben in een werkloozenbond voor 80 ct. per week en in een begrafenisfonds voor 31 ct. per week. Is de aanslag juist, of hoeveel moet ik anders betalen? ,,onn ANTWOORD: Naar een inkomen van f1800 is de aanslag juist berekend. Of f 1800 het juiste inkomen is kunnen wij niet beoordeelen omdat ge daaromtrent geen inlichtingen hebt verstrekt. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb 1 kind; inkomen f 30 p. w. Hoeveel belasting moet ik betalen? t t- ANTWOORDRu ksinkomstenbelastmg f 27.60. Verdedigingsbelasting f 2.80. Gem.inkoxnstenbelasting f 8.25. rechtszaken. VRAAG: Mijn moeder woont van 1 April af bij mij in. Mijn oudste broer beheert haar geld en int de ouderdomsrente. Ook na her haalde aanvrage heb ik tot heden geen kost geld ontvangen, terwijl hij ook weigert in lichting te geven, hoeveel moeder te vertee ren heeft. Ik kan geen advocaat betalen. Tot wien moet ik mij wenden, om dit ge regeld te krijgen? ANTWOORD: Tot uw moeder, of tot uw broer, als hij krachtens wettelijke bepalin gen met het beheer belast is. VRAAG: Ik heb een jongmensch bij mij inwonen, dat met de a.s. schoolvacantie naar huis gaat, maar na de vacantie niet meer zijn intrek bij mij neemt. Overeengekomen was dat tijdens de vacauties minder werd betaald. In dit geval is het echter geen tijde lijke afwezigheid, maar blijft hij weg. Heb ik nu recht op het volle maandgeld? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ik gaf onlangs mijn schoenen tor reparatie aan een schoenmaker, die onder mijn normale schoenen op normale wijze zo len en hakken zette. Voor dergelijk werk be taalde ik in mijn vorige woonplaats steeds ongeveer f 2.50, terwijl deze schoenmaker f 5 eischt. 1. Moet lk met die abnormaal hooge reke ning genoegen nemen en die zonder meer voldoen? 2. Zoo niet, hoe heb ik dan te handelen? 3. Verschillende werkjes in mijn tuin liet ik te zamen aannemen voor f 25. Na onge veer 10 uur gewerkt te hebben beweerde de man klaar te zijn, maar het werk was m.i. nog niet half klaar. Kan lk volstaan met den man een uurloon, bijv. 10 maal f 1,25 uit te betalen? 4. Aangezien de man zeer brutaal was, wil ik hem niet weer in mijn tuin hebben als hij aanbiedt het werk af te maken. Hoe heb ik hierin te handelen en tot wien kan ik mij wenden om de zaak tot een oplossing te brengen? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Betalen wat daarvoor billijk ls en ge bruikelijk. 3. Nren. gij behoeft het aangenomen werk niet te betalen, voordat het behoorlijk is uit gevoerd. 4. Als gij dat weigert, kan hU u tot- scha devergoeding aanspreken. Gij hebt hem dan geheel en al schadeloos te stellen wegens winstderving, enz. VRAAG: Een juffrouw is bij mij op der. laatsten der maand des avonds in pension gekomen. Heeft zij bij haar vertrek recht op de kamer tot den eersten der maand na hei- ontbijt, of behoort, zij de kamer op den laat sten des avonds te verlaten? ANTWOORD: Tot den lsten na het ont bijt is gebruikelijk. personeel. VRAAG: Ik ben iedere week 1 dag bij een mevrouw voor naaiwerk. Op een morgen, toen ik weer voor mijn werk kwam, werd mij gezegd, maar naar huis te gaan en te wach ten op bericht, wanneer ik weer moest komen Omdat ik niets hoorde, ging ik na 3 weken eens hooren. Mij werd toen gezegd, dat men mij den vorigen dag reeds verwacht had. maar dat mevrouw mij geen boodschap had kunnen sturen, omdat zij mijn adres kwijt was. Nu moet ik dus de 4e week terug komen. Heb lk nu recht op uitbetaling van de afgeloopen 3 keer? ANTWOORD: Gij hebt recht op 1 maal loon en VRAAG: Onze dagdienstbode, met middag- kost, is ziek en wordt thuis verpleegd. Wij betalen het loon ad f 7 per week door. Hoe veel kostgeld zijn wij verplicht te geven? ANTWOORD: Als gij 14 dagen loon betaalt is het voldoende. VRAAG: Ik heb een dame-huishoudster, die per week betaald wordt. Nu stuur ik haar met Kerstmis met een week extra vacantie. boven haar zomervacantie. Moet ik haar dar. kostgeld geven? ANTWOORD: Ja, tenzij de vacantie haar op haar verzoek gegeven wordt, in welk ge val gij kunt toestemmen, onder voorwaarde geen kostgeld te behoeven te betalen. VRAAG: Ik ben dienstbode voor dag en nacht en per maand gehuurd. Wegens sterf geval ben ik met goedvinden van mevrouw naar huis (buitenland) geweest. Ik ben 5 dagen weg geweest, wat mevrouw te lang vond en waarom zij mij met 14 dagen heeft opgezegd. 1. Heeft zij daar recht op? 2. Kan lk nog 14 dagen loon eischen? 3. Tot wien moet ik mij wenden, indien zij dit niet wil betalen? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Ja. 3. Tot het Bureau van Arbeidsrecht, Jans- weg 39, Dinsdagavonds 7.30 uur. dieren. VRAAG: Ik heb een jonge rashond, teef 18 maanden, hondeziekte gehad, kerngezond, maar bij wie den laatsten tijd de huid rond de oogen kaal wordt. Zij heeft geen zeere oogen. Overmatig vet eten krijgt zij nooit wel voeg ik bij eiken maaltijd een weinig bloem van zwavel. Kan tegen dit gebrek leis gedaan worden? Houdt het verband met het verharen? 2. In den laatsten tijd schudt zij ook dik wijls de kop. Aan de ooren mankeert zicht baar niets, doch een kenner beweerde mij. dat het oorwurm of oormijt kan zijn. waar tegen een poeder te verkrijgen is. Krabben aan het oor doet zij nelt, alleen maar erg de kop schudden, als zij buiten mag. Wat kan hieraan gedaan worden? ANTWOORD: 1. Als naziekte komt dik wijls voor de z.g. roode schurft, die meestal om en bij de oogen begint. Consulteer een dierenarts. 2. Ook hiervoor is het noodig een dierenarts te raadplegen. Oorpoeders worden zelden meer gegeven. planten. VRAAG: Van mijn Cyclame. die van verleden jaar overgehouden is, krullen de bladeren om, vervolgens worden ze bruin en de stengels slap. De plant krijgt veel water, staat in een serre en overigens komen er weer nieuwe bladeren bij. Wat zou de oor zaak ervan kunnen zijn? ANTWOORD: De door u genoemde ken merken geven reden te veronderstellen, dat uw Cyclame te veel water krijgt. De kweeker vult de pot voor 1,3 met potscherven om te voorkomen dat de wortels te lang in voch tige aarde staan. Maak dus het gaatje in de pot goed open, zoodat het overtollige water weg kan vloeien en giet niet op de knol. diversen. VRAAG: Waar kan ik inlichtingen verkrij gen omtrent emigratie naar Frankrijk? ANTWOORD: Wend u tot de Emigratie- centrale .Holland", Mauritskade 3, Den Haag. Voor den inhoud de^er rubriek stelt de Redact» «ch n:et verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of me» geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. IS ER WERK VOOR NEDER- LANDERS IN BELGIë? Door de verschillende arbeidsbeurzen in Nederland worden arbeiders naar België ge zonden. omdat daar volgens de directeuren van arbeidsbeurzen volop werk is. Ook de heer directeur van de Haarlemsche Arbeidsbeurs zond arbeiders naar België, waaronder schrijver dezes met zijn vriend. Hoe is het nu ln België met het werk ge- 7 te ld? Zeer slecht. Ik wil ieder, die he' voornemen heeft, om :n België re gaan werken, waarschuwen en dezen raad geven: Neem eerst zelf goede in formaties, want die van de arbeidsbeurzen deugen niet. Wij oa- werden naar Lembeek gestuurd, geen werk. daarna naar Quinant geen werk. en vandaar naar Houdeng-Goegnies i?) en vonden arbeid bij het werk ..Eugenie". Drie dagen hebben wij daar gewerkt en toen was het al weer op. Intusschen regende het steeds en werd dit te erg. dan kon er niet gewerkt worden en kregen wij over de ver zuimde uren geen loor. uitbetaald. Bovendien waren ligging en voeding zeer slecht. Na ons kwamen er nog eenige Amsterdammers en dezen konden in het geheel geen kosthuis vinden, moesten dus maar ir. het „staininé". de herberg, op den grond slapen. Tot zoover onze ervaring. Het is toch wel een beetje al te bar. dat verschillende Nederiandsche arbeidsbeurzen de Nederiandsche arbeiders naar het buiten land sturen zonder voldoende informaties en zonder de zekerheid, dat- er werkelijk vol doende werk is. Want wij zijn na eenige dagen geheel ont moedigd naar Haarlem teruggekeerd. De reis naar België werd vergoed, de terug reis moesten wij zelf bekostigen, dus keer den wij nog armer terug dan wij vóór onze reis naar België waren. Hoogachtend, Een werkloos arbeider Wij hebben dit stuk ter Inzage gegeven aan den directeur van den Gem. Dienst voor de Werkloosheidsbestrijding. Deze antwoordde: Het valt moeilijk, zonder nadere juist? kennis van het geval op dit ingezonden Stuk in te gaan. Daarom: laat de klager bij mij komen, dan kan ik de zaak nader onder zoeken. De Nederl. Arbeidsbeurzen krijgen de aan vragen uit België door middel van den Rijks dienst te 's Gravenhage. welke dienst in ver binding staat met de Belgische arbeidsbeur zen. Voor verschillende categorieën arbeiders was in België den laatsten tijd druk werk. J. VADER HEEMSTEDE. Ondertrouwd: J. Bot en H. II. v. d. Brink. Bevallen: D. SchulzBode d. Overleden: A. J. Milatz, 6 j.: Ja. Ha. A. Kohier, 90 jaar, ongehuwd; P. Schouten, 59 i. vrouw mathias aan den zuiderzeedijk. Dinsdagmiddag is de vrouw van Ferdinand Mathias per auto gebracht naar het tuindorp Nieuwendam, waar zij op formeele gronden geconfronteerd werd met de buren in de Zwaagstraat. Deze herkenden haar natuur lijk. Vervolgens werd zij geconfronteerd met de personen, die haar en haar man op hun tocht over den Zuiderzeedijk hadden gezien of meenden gezien te hebben. Ook deze per sonen verklaarden, dat zij op de bewuste wandelaarster met den kinderwagen op 4 November geleek, meldt de Tel. Ten slotte werd vrouw Mathias naar den voet van den dijk tusschen Durgerdam en Uitdam geleld. Op last der justitie was deze plek met een rood kruis, getrokken op eenige basaltblokken, gemerkt. De vrouw, die zooals men weet, heeft toe gegeven dat het lijkje daar te water werd geworpen, was zeer sterk onder den in druk. De politie trachtte op deze plek de vrouw een nadere be.kentenls te ontlokken, doch zij bleef positief bij haar eerste verkla ringen, namelijk, dat het kind van de trap was gevallen en dat men den dood niet durf de aangeven uit vrees, dat haar echtgenoot, die uit een Duitsche gevangenis gevlucht was, ontdekt zou worden. Na dezen tocht werd zij weer naar het po litiebureau Vole wij kspark gebracht. Van den echtgenoot heeft men nog geen spoor kun nen ontdekken. HET JURGENS-CONCERN. De zaak tegen de heeren Van Oss. Naar aanleiding van de artikelen van de heeren Van Oss in 1925 in de „Haagsche Post" betreffende onjuistheden in balansen van het Jurgens-concern. stelde destijds dr. Ligterink te Rotterdam een rechtsvordering tegen de schrijvers der artikelen in tot ver goeding der schade door hem. afgaande op bovenbedoelde artikelen, geleden, door den verkoop van zijn aandeelen. De eischer was door de rechtbank toegelaten tot het bewijs, dat de beweringen van gebr. Van Oss in strijd met de waarheid, althans onjuist zou den zijn. Gisteren ter terechtzitting der Haagsche rcchbank heeft eischer onder aan bieding van verontschuldiging en betaling van alle kosten de geheele zaak teruggeno men, zoodat deze thans beëindigd is. DE POSTVLUCHTEN. "bezwaren van het britsch- indische gouvernement. Reuter meldt uit Londen dat. in antwoord op een vraag betreffende de Nederiandsche lucht verbinding met Nederlandsch-Indië. de minister van luchtvaart Wedgwood Benn heeft medegedeeld, dat hij een verzoekschrift Vvan de Nederiandsche regeering had ontvan ger.. waarin gevraagd werd, zekere facilitei ten te verleen en in Br'tsch-Indië ten behoe ve van bepaalde proefvluchten met het oog op het eventueel instellen van een vasten vliegdienst. Het gouvernement van Britsch- Indie heeft zich bereid verklaard, deze facili teiten toe te staan voor de proefvluchten in 1929. maar verklaarde zich, tot zijn spijt niet in staat, het instellen van een luchtverbin- ding met regelmatlgen dienst over Brltsch- Indlë toe te staan, zoolang niet de organ.^ti tle ran de vliegvelden definitief is geregeld. De stand van zaken ls geheel ter ken nis van de Nederiandsche regeering gebracht. Minister Bonn voegde aar. deze mededee- lingen nog toe, dat de minister van Buiton- landsche Zaken. Henderson, juist bericht van den Nedcrlandschen gezant te Londen had ontvangen, waarin verdere faciliteiten voor de proefvluchten in 1930 werden verzocht. Dit verzoek zal onderwerp uitmaken van een bespreking met het gouvernement van Brltsch-Indlë. Op het verzoekschrift zal ter stond worden beslist, waarna verdere mede- ceelingen zullen volgen. De Wandelaar. Fraaie foto's van Limburg en het vlakke groene Frlcsche land wekken herinneringen aan *en "om?*\ a-'ikelen ove~ S'nt-Mi?."-ui en Maretak verttellen van volksleven in don keren wintertijd. En dar. verhaalt he: Deccm- ber-nummer van Do Wandelaar nog van roofvogels en kruisbekken, terwijl ds. dc Stoppelaar een prettige causerie houdt over de geneugten van hen die in December het schoone in de natuur opzoeken. Nog t van bijzonderheden over plant en dier vindt ge in dit laatste nummer van den eersten Jaar gang van De Wandelaar, het blad dat zich in een jaar tijds een plaats heeft veroverd, dat vrienden van het buitenleven het niet meer zullen willen missen, dat stee ls uitmunt door rijke illustratie en boetenden inhoud. Wintersportnummrr van tic Rcis- kroniek der N. R .V. Het keurige maandblad van de Ne-'erland- sehe Rcls-Vereeniglng. de Reiskroniek is nu als Wintersportnummer verschenen. Niet al leen ln den zomer reizen de N. R. V.'ors. ook in den winter trekken ze heen. naar lau m van sneeuw en zon. zooals uit een lijstje blijkt volgens 't welk tusschen 21 December en 21 Feb uari dertig wintersport-reizen gemaakt zullen worden. In dit nummer vindt de lezer goed geïl lustreerde artikelen over de wintersport in Zwitserland. Duitschland en Tirol, over schaatsenrijden en het „pas-ontdekte" Zwit- sersche plaatsje Unterwasser. Purmercnd, 17 Dec. 1929. COÖP. CENTRALE ETER VEILING. Aanvoer: 15.491 eendeneieren, per 10(1 f 7 50f 7.80. 47.496 kippeneieren per 7080 KG. f 10.40- f 11.10: 6.ï-fl6 KG. f 9.50--f 980: 63-64 KG. f 9—f 9 70: 60—62 KG. f 8.60—f 9.50; 58—59 KG. f 8.40—f 9.30; 56—57 KG f 8—f 840; 53 -55 KG. f 6.50—f 7.70: 50-52 KG. f 6— f 6.90; 45—49 KG. f 5.50—f 6. Aanvoer: Oude kippen f 1.50f 3.05; oude hanen f 1.90; Jonge hanen f 1.50- f 2: oude eenden f 0.90; Jonge woerden f 1.10. Oude kippen per kilo f 0.93—f 1.04; Jon ge hanen f 1f 1.05. (Reeds ln deel van onze vorige oplaag op- ;enomen). DE TELEGRAMTARIEVEN TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIë. Een request van den Onder- nemersraad en liet antwoord van het hoofdbestuur van den P.T.T-dienst in Neder land. Anet-a seint uit Batavia: Naar het A.I.D. verneemt, heeft dc Onder- ncmersbond voor Ned.-Indlë een request, ge richt tot den gouverneur-generaal, waarin diens bijzondere aandacht gevraagd wordt voor een brief van den Ondcrncmcrsraad voor Ned.-Indlë aan den directeur-generaal van de P.T.T., den heer Dammc en het door hem daarop gegeven antwoord. De ondcrncmcrsraad betoogde de wcnsche- lijkheid van verlaging van het telegram tarief tusschen Nederland en Nederlandsch- Indië v.v. De heer Dammc deelt ln zijn ant woord mede. dat enkele maanden geleden reeds stappen door hem gedaan zijn om tot bedoelde tariefsverlaging te komen, welke stappen echter nog niet tot het doel geleld hebben. Het is ook de meening van den heer Damme, dat de telegramtarieven met Indio niet. bevredigend zijn. Zijn streven ls er op gericht om de buiten zijn bedrijf liggende hinderpalen tegen de verlaging weg te nemen De heer Damme deelde o.m. mede. dat de financieele gevolgen tot dusver een beletsel voor de verlaging waren. De Ondernemersbond geeft den gouverneur generaal in overweging in de eerste plaats te komen tot een belangrijke vormindeling van het telegramtarief Nederland—Ned.-IndL v.v. De bond is verder van meening. dat evenlueele nadeelige financieele gevolgen slechts van tljdelijken aard zullen zijn. Verschillende handelsverenigingen, os. die te Bandoeng en die te Batavia, hebben instemming betuigd. OPRICHTING VAN DE AMERICAN EXPRESS BANK TRUST COMPANY. LONDEN, 14 Dec. (V-D.) Zaterdag werd officieel aangekondigd, dat voorbereidingen waren getroffen door de American Expres Company voor de oprichting van een nieuwe bank en trust-maatschappij, onder den naam van American Express Bank en Trust Com pany. Het nieuwe concern zal algcmecne bank en trustzaken ondernemen in de stad New York en zijn werkzaamheden begin April 1930 aanvangen, met een volgestort kapitaal van S 10.000.000 met een surplus en organisatie - reserve van 6.000.000. De hoofdzatel zal gevestigd worden in het gebouw van de American Express Company 65 Broad Way, New York. Het. kapitaal van cc nieuwe maatschappij zal bestaan uit 100.000 aandeelen met een nominale waarde van 100 dollars eik, tegen den prijs van 160. Door de American Express Company za! op minstens 54 pet. der aandeelen worden Inge schreven, terwijl 36 pet. zal worden aange boden aan aandeel houders van <ie American Express, in dier voege dat vijf aandeelen recht geven op een aandeel der nieuwe ban k Verder zullen 10 pet. worden gereserveerd voor het bestuur van de maatschappij. Voor het publiek zal geen gelegenheid bestaan op de nieuwe aandeelen in te schrijven. De naam van den president van dc bank zal later worden bekend gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11