Buitenlandsch Overzicht ftlH. (MÜSiJSg UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. GROOTE SPANNING DOOR DEN VERWACHTEN CONSERVATIEVEN AANVAL. WAT ZULLEN BS LIBERALEN DOEN? EEN BOLSJEWIST OVER HET BOLSJEWISTISCH REGIME. WOILEM IM i <G I I 1 HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 18 DECEMBER 1929 VIERDE BLAD Het ontwerp-Mijnwet in tweede lezing. De zitting verdaagd. De strijd tegen de bureaucratische verstarring. OPPOSITIE GEWENSCHT, DOCH ALLEEN VAN BINNEN UIT. ZELF-CONTR6LE, DIE NIETS TE BEDUIDEN HEEFT. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Engelsche Lagerhuis was stampvol. Het debat in tweede lezing over het ontwerp mijnwet verdiende trouwens die belangstel ling. Zooals men zich herinneren zal hadden de conservatieven een aanval voorbereid. De oud-minister van handel. Cunliffe Lister zou namelijk de verwerping vragen van het ont werp. De vorm waarin het conservatieve amendement was ingekleed zou zeer eenvou dig zijn en geen motieven opgeven. De een voud is natuurlijk opzettelijk en zou hebben moeten dienen om de Liberalen gelegenheid te geven zich bij de conservatieven aan te sluiten. Gisteren hadden echter de liberalen Run- eiman en Donald Maclean verklaard, niet tegen het ontwerp te zullen stemmen en het was voor het begin der zitting nog niet ze ker of de andere liberalen dezelfde houding zouden aannemen. Het amendement der conservatieven toch. vraagt eenvoudig ver werping van het geheele ontwerp doch de liberalen zijn voorstanders van beperking van den werktijd en de instelling van een nationaal Industrieel Hof. Graham, de president van de Board of Trade, die het wetsontwerp bij het Lager huis indiende, zeide dat naar hij meende de toekomst voor de steenkoolindustrie niet somber was en dat bij doeltreffende reorga nisatie vele problemen dezer industrie zou den worden opgelost. De regeering was ^an plan om geen steenkool met verlies naar buitenlandsche markten uit te voeren. Het werkelijke doel van het wetsontwerp was, de industrie in staat te stellen op de wereld markt te concurreeren. De regeering was voornemens een commissie in te stellen voor het uitwerken van een plan tot districtsge- wijze fusie der mijnen, welke zoo spoedig mogelijk zou moeten worden verwezenlijkt Zij geloofde, dat de arbeidstijd tot 7 1/2 uur per dag kon worden teruggebracht zonder verlaging van de loonen. Een nationale loonraad zou worden ingesteld, die onpartij dig loonquaesties onder het oog zou zien. Toen Graham klaar was met zijn rede, ver lieten de leiders der liberalen de zittingzaal tot het houden van beraad. Cunliffe-Lister, oud-president van de Board of Trade, diende daarop het amende- I ment der conservatieven in, verwerping van het wetsontwerp voorstellend. Verdere gedetailleerde berichten omtrent de redevoering van Herbert Samuel (Libe raal) die het ontwerp met ware hartstocht aanviel en er niet veel van heeft overgelaten, ontbreken nog. De zitting is inmiddels verdaagd. Men staat dus nog voor een groote onzekerheid, daar het van de stemming der liberalen zal afhangen wat het lot der regeering zal zijn. L. A. Fransche Katholieke inlellec- tueelen naar Berlijn PARIJS, 17 Dec. (N. T. A.) Den 19den December vertrekken ongeveer 35 Fransche katholieke parlementsleden, mannen der wetenschap en dagbladschrijvers, naar Ber lijn tot het voeren van besprekingen over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland met Rijksdagleden van het Centrum, katholieke vertegenwoordigers der wetenschap en publicisten. De Belgische taalkwestie. De liberale parlementefractie deponeerde bU het bureau van de Kamer een wetsvoor stel tot algeheele wijziging van de organieke wet op het lager onderwijs. Het voorstel be helst o.m., dat de moedertaal of de gebrui kelijke taal wordt vastgesteld door een ver klaring van het gezinshoofd. Indien echter de resultaten van het onderwijs uitwijzen, dat een kind de aangegeven taal niet vol doende kent om met vrucht de lessen te vol gen van de klasse waarin het zich bevindt, schrijft het schoolhoofd zijn overplaatsing naar een andere taalklasse voor. Honderd jaar geleden, tegen het eind van het jaar 1829, vond de 29-jarige blinde Louis Braille, leeraar aan een blindeninsti tuut in Parijs, het 6-puntige blindenschrift uit. zooals dit nog thans aan ieder blinden instituut gébruikt wordt. Hierboven Brailles borstbeeld. Geen zelfmoord van Tsjang Fat Kwei? Het béricht, dat generaal Tsjang Fat Kwei zelfmoord gepleegd heeft, wordt officieel on juist genoemd. In een officieele mededeeling van de Chi- neesche regeering wordt medegedeeld, dat het leger van de regeering van Nanking er na een hevigen strijd, die vele uren duurde, in geslaagd is generaal Tsjang Fat Kwei te verslaan, zoodat deze met zijn staf moest vluchten. Daarbij zou hij ernstig gewond zijn; een handgranaat zou zijn voet getrof fen hebben. De troepen van Nanking zetten hun offen sief voort. Majoor Franco gearresteerd. HENDAYE, 17 Dec. Volgens alhier ont vangen berichten zouden de bekende Spaan- sche vlieger majoor Franco en eenige zijner vrienden gisteravond in 'n caféte Madrid ge arresteerd zijn, na een tamelijk luidruchtig gesprek, waarbij zij critiek hadden uitge oefend op de regeering. Vernomen wordt, dat zij naar een militaire gevangenis zijn over gebracht. Vlootconferentie. Het raderwerk loopt. In politieke kringen wordt groote beteeke- nis gehecht aan de voorbesprekingen, die m de verschillende hoofdsteden gaande zijn, n.a.v. de komende vlootconferentie. Met be vrediging wordt geconstateerd, dat de houding van Italië, vooral ten opzichte van de duikbootkwestie, het standpunt van Enge land en Amerika begint te naderen. 1 Ten opzichte van Frankrijk merkt de „Daily Telegraph" op, dat dit land een groote duikbootvloot blijft verlangen en bovendien de toewijziging verlangt van ongeveer tien kruisers van het z.g. Washington-type, dat wil zeggen, schepen van 10.000 ton met ge schut van 20 cM., tegen vijftien dergelijke kruisers voor Engeland. Volgens genoemd blad zal Engeland een dergelijk verlangen van de hand wijzen. De „Matin" heeft opgemerkt, dat naar het. oordeel van bevoegde instanties Frankrijk, hetwelk óp het oogenblik 525.000 ton schepen bezit, waarvan 391.000 ouder zijn dan 1922. dqn aanbouw moet beëindigen van 156.000 ton nieuwe schepen en naar de middelen moet zoeken om de verouderde schepen te vervan gen. Frankrijk bezat vóór den oorlog 974.000 ton schepen, doch ten einde de bewapenings- 'oeperking te vergemakkelijken zal het toe stemmen in een aanzienlijke vermindering. In den Franschen ministerraad is gedoeld op de eischen, die Frankrijk als groote kolo niale mogendheid te Londen zal moeten stel len. Gewezen werd voorts op het nauwe ver band tusschen de bewapening te land, ter zee en in de lucht, en op Frankrijks geogra fische positie. Wat Japan betreft, heeft Wakatsoeki te Washington gezegd, dat Japan recht heeft op een vloot, die voldoende is voor het ver dedigen van het land. Het is in het geheel niet Japan's bedoeling een strijdmacht te bezitten, die offensieve waarde heeft. De Japansche delegatie zal een onderhoud "'■ebben met Stimson, aldus de TeL Minister Henderson heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat lord Robert Cecil in niet- officieele functie bij den Britschen bui ten- 'andschen dienst werkzaam is. In politieke kringen gelooft men, dat lord Cecil bij de a.s. vlooLbemerkingen een belangrijke advi- seerende rol zal vervullen. De consuls naar Mandsjoeli. De Britsche. Fransche, Japansche. Duifc- sche en Amerikaansche consuls uit Charbin zijn met een specialen trein op weg naar Mandsioeli. om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de aldaar wonende buitenlanders. Zij zijn te Pocoto aangeko men, waar zij. op palen gespiest, de hoofden van een aantal Chineezen zagen, naar be weerd wordt-, terechtgestelde plunderaars. Bij aankomst van den trein te Mentehe deelde de Chineesche bevelhebber mede, dat 'n het westen nog kleine gevechten worden geleverd en dat in het district ten westen van Hailar aanvallen worden gedaan door Russi sche cavaleristen en vliegtuigen, waarbij tal rijke personen werden gedood en gewond. Ds bevelhebber kon de veiligheid van den trein voor Mentehe niet garandeeren, doch de com missie zal haar reis Maandag waarschijnlijk toch voortzetten- Telegrafisch is bericht ont vangen. dat de Mongolen en Russen zich m de richting van Mandsjoeli terugtrekken, waardoor de Chineezen den spoorweg zou den kunnen herstellen. De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft een onderhoud gehad met den Russischen gezant, die verzekerde, dat de Sovjet-regeering het Russisch-Chineesch conflict ais afgedaan beschouwt. Men ge looft, dat Japan schadevergoeding zal ver langen voor de Japanners, die door de Rus sische troepen zijn gedood en voor de schade, die zij hebben aangericht. Volgens een bericht uit Moskcu zijn de in genieurs Rudy en Denisof benoemd tot direc teur en plaatsvervangend directeur van den Oosterspoorweg. Herrict over de Ruhr en W ashington. Op het congres der radicaal-socialistische partij Chalons-sur-Saonne verklaarde Herriot. sprekende over de oorlogsschulden: Terwijl wij alleen naar de Ruhr zijn gegaan, zUn de Engelschen alleen naar Washington getogen en hebben daar met Amerika on derhandeld over de oorlogsschulden, zoodat wij ons alleen tegenover het onverzoenlijke Duitschland bevonden Toen de radicaal-so cialisten aan het bewind kwamen, trachtten zij in deze situatie verandering te brengen. Wij hebben getracht vrede te sluiten en te gelijkertijd te verkrijgen, dat Duitschland zou betalen. Na den oorlog heeft men ons gezegd: Duitschland zal betalen. Thans kun nen wij zeggen: Duitschland heeft betaald. Van 1924 tot 1929 heeft het plan-Dawes voor Frankrijk 25 milliard franc opgebracht. Voor ik het plan-Young prijs, moet ik weten wat Frankrijk er aan heeft. Onze belooning be staat hierin, dat onze ergste vijanden thans onze politiek heben overgenomen. Wij heb ben het recht, dit te constateeren en er trotsch op te zijn. Het succes van deze poli tiek zal ons het vertrouwen van de kiezers doen winnen. De radicaal-socialisten willen echter meer. Zij willen de reorganisatie van de gemeente-financlën. waardoor de reorga nisatie van het onderwijs mogelijk wordt. Met een beroep op de llnksche partijen, om zich aaneen te sluiten besloot Herriot zijn rede. Mussolini en de wonder dokter. Indertijd deed men mededeelir.gcn over een Spaanschen wonderdokter dr. Asuero, die door het electrlsch wegbranden van een ze nuw in den neus een middel zou hebben ge vonden tegen alle denkbare zenuwaandoe ningen. maar wiens kostbare behandeling lang niet altijd het gevolg zou hebben, da/, hij er van belooft. Dr. Asuero is een internationale beroemdheid en dus behoeft het niet te ver wonderen, dat hij ook in Italië patiënten te'.t. Hij heeft zelfs te Rome vertoefd en daar eenige lieden behandeld. Zulks heeft aanlei ding gegeven tot een interpellatie van het Kamerlid Guaccero aan den minister van binnenlandsche zaken, d.w.z. aan Mussolini. De interpellant sprak van misleiding van de patiënten en vroeg of er aan 's mans optre den in Italië geen eind moest worden ge maakt. Mussolini antwoordde, dat de Ita- liaansche wet het uitoefenen van de medische praktijk verbiedt aan hen, die geen Ita- liaansch diploma als arts bezitten, doch de medici in hun geneeswijze de grootst moge lijke vrijheid laat. Dr. Asuero heeft geen Italiaansch diploma en mag dus in Italië geen praktijk uitoefenen. Art. 35 van de ge zondheidswet laat echter een uitzondering toe. in zooverre dat het vreemde medici ver oorlooft gevallen te behandelen, waarvoor zij speciaal naar Italië geroepen zijn. Dat is me, Asuero het geval geweest. Hij was voor een speciaal geval naar Rome geroepen en het was dus onmogelijk om hem te weren. Hij is bij die gelegenheid ook door andere lieden ge raadpleegd, doch dat is steeds geschied in bijzijn van een Italiaanschen geneesheer, die een gewone praktijk uitoefent. In ieder geval was zijn werkzaamheid van tijdelijken en voorbij gaanden aard en daardoor niet strij dig met de beroepswet. Bovendien zijn tot dusver geen nadeelige gevolgen voor de be handelde patiënten gebleken, tenzij dan mis schien in hun beurs. (Gelach). Dr. Asuero zegt, dat hij een middel voor alle kwalen heeft, daarmee verlaat men den bodem van het geneeskundig beroep en komt men in den sfeer der wonderen. Maar, zooals de heer Guaccero heeft opgemerkt, voor het doen van wonderen zijn er twee noodlg, een die het wonder doet en een die er aan gelooft. Ik sta, er op zoo duidelijk jpogelljk te zeggen, dat het toezicht op de uitoefening der geneeskun de bij het ministerie van binnenlandsche za ken berust, maar dat de kunst van wonderen doen op de volstrektste wijze buiten de be voegdheid van het ministerie valt. Guaccero dankte uit naam van de vereeni- glng van geneesheeren den minister voor zijn antwoord, waarmee hij tevreden gesteld was. Een dure grap. Bij het debat in den Rijksdag over het ont werp tot bescherming der republiek heeft minister Severing in antwoord op een vraag van een Duitsch nationaal enkele cijfers ge geven omtrent de kosten van de volkspetitie en het a.s. referendum over het plan-Young. De petitie heeft 615.000 mark gekost, waar van het, rijk 460.000 mark moet betalen, de gemeenten 115.000 en de landen 40.000 mark- Het referendum, dat a.s. Zondag (22 Dec.) wordt gehouden, komt heel wat duurder en zal naar schatting ruim 2 1/2 millioen verslin den. Daarvan draagt het rijk 4/5 d.w.z. 1.800.000 mark, de landen 300.000 en de ge meenten ruim 400.000 mark. In het geheel zullen de kosten dus 3.165.000 mark bedragen, aldus de N.R.C. en daarbij komt dan nog een sommetje van een half millioen dat de rljksregeering heeft besteed voor haar strijd tegen het Duitsch nationale drijven, waaraan nu ruim 3 1/2 millioen let terlijk zal worden weggesmeten, omdat het initiatief-ontwerp toch niet de minste kans van aanneming heeft. ZIJ PROBEEREN HET NOG EENS.... Naar aan de Tel. gemeld wordt, heeft een verzoening plaats gevonden tusschen Pola Negri en haar echtgenoot Prins Mdvani. Zoo als men zich zal herinneren, had de beroem de filmster een half jaar geleden bij de Pa- rijsche rechtbank een echtscheidingsproces aanhangig gemaakt. Zij beschuldigde Mdvani van nachtelijke uithuizigheid. Toen de zaak dezer dagen voorkwam, verzocht de rechter het echtpaar in zijn kabinet te komen, daar hij wilde trachten alsnog een verzoening tot stand te brengen. Houdt gij niet meer van haar? vroeg de rechter den prins. Ja zeker. En u madame, houdt gU niet meer van hem? J3, ik houd van hem. maar hij wil, dat ik een mondain leven leid, wat mij in mijn carrière zal belemmeren. Hierna liet de rechter het echtpaar eenige minuten alleen en toen hij terugkwam, wa ren de filmster en haar echtgenoot verdwe nen. Zij hadden te zamen het gerechtsge bouw verlaten en zijn naar hun kasteel in Seraincourt teruggekeerd. Binnen enkele da gen zullen zij hun tweede huwelijksreis naar Zwitserland gaan maken, om zich daarna naar de Ver Staten te begeven. De opera-zangeres Mary McCormick. waarmede de prins voornemens was te trou wen en die op het oogenblik te Chicago ver toeft, zeide bij het vernemen van de verzoe ning: Ik wensch hun veel geluk en weet, dat zy gelukkig zullen zijn. Het is erg verstandig van hen, om het nog eens te probeeren. (Dienst van de United Telegraph.) De Roemeensche schrijver Panait 1st rati, die een avontuurlijk leven als vagebond, los werkman enz., achter den rug had, toen hU op 36-Jarigen leeftijd naar de pen greep en eenige boeken schreef, die snel de gunst van het Fran sche lezend publiek veroverden en sindsdien ten deele ook in Nederlandsche vertaling zijn verschenen, doet zich ken nen als revolutionnaire communist en geestdriftig aanhanger van sovjet-Rus land. Hij heeft kort geleden een reis naar sovjet-Rusland ondernomen en zijn in drukken neergelegd in een zoo juist verschenen werk, dat uit drie deelen be staat en getiteld is „Vers l'autre flamme". In dit werk oefent Panait Istrati nu een van bittere teleurstel ling getuigende critiek uit op het heer- schende bolsjewistische regime, waarvan de waarde wat de waarheid betreft wordt vergroot door de omstandig heid. dat Panait Istrati in zijn hart thans nog aanhanger is van het bolsje wisme en van sovjet-Rusland als „bol werk van het wereldproletariaat". Hier volgt een belangwekkend hoofdstuk uit Istrati's boek, dat ..De strijd tegen de bureaucratie" is getiteld: Meer dan ooit is het „klassebewustzijn" monopolie van degenen, die de kip in den pot hebben. De pot van het proletariaat is tegenwoordig ernorm groot, maar de kip is klein en doet velen watertanden. En Juist hier maak ik mij los van den strijdbaren „revolutionair," bereid hem te bestrijden. Ja. ik maak mij los van mijn communistische vrienden met inbegrip van hetgeen, waarop zij in Rusland het meest trotsch zijn: de stichting van het socialisme. Het Is droevig voor onze oude vriendschap, maar het is zoo. Eén ding weet Ik: ik weet, dat een over weldigende meerderheid der menschen van mijn klasse tot macht kwam. dat zij zich, daar aangekomen, onmiddellijk begon op te blazen en toen zij de maag vol had, alle broertjes van de tafel jaagde, die zich niet bij haar meening aansloten en ze van hon ger liet sterven. Wanneer de stand van za ken zoo is. en men zal zien, in hoeverre hij inderdaad zoo is. wat baten dan getuigenis sen, documenten, onpartijdigheid, sympathie en dergelijke nutteloosheden? Niet 10 procent van het internationale communistische proletariaat Is nauwkeurig Ingelicht over hetgeen zich in Rusland af speelt. Anders zou de partij weldra geheel verlaten zijn, en een nieuwe bolsjewistische partij op nieuwe, noodgedrongen eerlijke grondslagen zou zich vormen, die de leiders niet meer zulk een onbeperkte macht zou verWnen. Alleen de oppositie en haar leider, Trotzkl, zouden in staat zijn, de massa opheldering te geven; maar hun ontbreken tot op den hui- digen dag nóg de middelen, die aan het on geluk gelijkwaardig zouden zijn en bovendien verstaan die beid&n elkaar slecht, zeer slecht. Van het orkest dat zij vormen, dringt maar een vaag geluid tot ons door. En zou de oppositie tot de tweede oplage van een zoo danig bolsjewisme besluiten, dan moeten zij weten, dat zij in mij een onbarmhartiger) vijand zou vinden, een vijand, die eenzaam is en zijn leven zal laten voor hetgeen hem het heil der menschen voorkomt: zich vrij moedig als vriend of tegenstander te kunnen doen kennen. Lenin gaf zijn tegenstanders de vrijheid om zich te uiten; cn dat deed van allen het heftigst, dikwijls afschuwelijk onrechtvaardig en schandelijk, Gorki. Men zal mij tegenwerpen, dat juist deze vrijheid een oogenblik toegestaan, de revolu tie het leven zou moeten kosten. Ik ant woord: niet zij, maar stellüg veel meer, Jullie tvranrüe gaf haar den doodssteek. En ook de intrede van een anderen Gorki in de te genwoordige gemeenschap zal haar niet weer tot het leven terugroepen Maar ik herhaal het: ik ontken niet dc in het algemeen onrechte gezindheid van het proletariaat. Zoodra wij Russisch gebied be treden, zal men de mate van mijn overgave, mijn vertrouwen, mijn geloof, dat ik het schonk, begrijpen. Ik sloot mij bijna op voor ieder ander geloof. Alleen, de ceschiedenis herhaalt zich en koerst lijnrecht aan op hetgeen niet weer is goed te maken. En juist dat moet met de vrieadschappelijkste middelen worden ver hinderd. Ja, stellig er komt uitsluitend een loyale strijd in aanmerking zelfs wanneer de krach ten ongelijk verdeeld zijn. wanneer de eenc groep er met leege handen bij staat en de andere Siberië tot haar beschikking heeft. Echter, wij kunnen niet anders optreden. Terwllle van het wereldproletariaat moet de U. S. S. R. alles ten spijt blijven hetgeen zij is: de onoverwinlijke vesting, tegen welke het kapitalisme op zekeren dag den sche del te pletter moet loopen. Misdadig en rijp voor de galg zou een arbeider zijn, die het zou wagen, haar met de wapenen in de hand aan te vallen. Indien dit bolwerk zou in storten, zou de menschheid. die lijdt, aan de zwartste reactie zijn overgeleverd. Dit eenmaal duidelijk en stellig vastgesteld hebbende, heb ik het recht om het bureau cratisch theoretische gilde tegemoet te tre den en het toe te roepen: ellendig gespuis! gisteren gematigd, vandaag fanatiek, gis teren brabbelend over „Maxisme", vandaag over „Leninisme" dat ons altijd hetzelfde stompzinnige gezicht toekeert, dat altijd even halsstarrig blijkt te zijn, dat de gekne velde mass3 steeds even diep de klauwen in den nek graaft en zoo het heerlijke werk van maatschappelijke gerechtigheid sabo teert. Nog veel meer schanddaden, die de an nalen van socialistische burgeroorlogen tot dusver niet te vermelden hadden je moordt. Je moordt door honger, door gevan genisstraf en van tijd tot tijd zelfs met den knoet, je vermoordt den arbeider, die wei gert, voor de tyrannleke macht te buigen. Kon ik je maar aan banden leggen. Kor. ik maar vergeten, hoe volkomen onbaatzuch tig ik tot je kwam, hoe weinig er maar aan scheelde, dat je mc in den zak had gestoken' Kon Ik, om je te behagen en om den „burger geen wapenen te leveren", de massa maar verachten, die je met voeten treedt, haar toekomst, die je listig vermoordt en ha-ar beste strijders, die je uit naam van een rekbaar doctrine, dat je voorgeeft alleen te kennen, buiten het land Jaagt, in gevange nissen opsluit en beschimpt! Kon ik verder maar zonder voorbehoud de uitbreiding van Je methode in de wereld de arbeiders te over tuigen. dat JU alleen het recht hebt. het woord te nemen. Jij alleen kans ziet het socialisme op te richten, goedkeuren. Voor zoover het de U-S.SIL betreft zou men moeten weten, of men tusschen strijdbaar gespuis en burcaucra:sche theor.e onder scheid moet maken dan wel belden als een en hetzelfde kwaadaardige type heeft op te vatten. Want de stand van zaken is deze: men kan in Rusland geen kantoor, geen •.ram. geen lokaal binnentreden, zonder overal den volgenden oproep te vinden aangeplakt: .Kameraden! Neemt deel aan den strijd tegen de bureaucratie!" Dan ben Je verwonderd! En je trekt natuurlUk de conclusie, dat er een leidend systeem aanwezig moet zUn. dat te velde trekt tesen het bureaucratische stel sel. En daar Je weet. dat het leidende systeem niet anders is dan de proletarische partij zelf, moeten de bureaucraten derhalve man nen zijn, die overal uitgelezen rijn en gesteld in dienst van den proletarlschen sta.au Ka- rakteriooze lieden dus. zonder ideaal, zonder overtuiging, daar men zegt, dat hun neiging, rich ten koste van de samenleving persoon- iUke voordeelen te verschaffen, hun sabotage bestreden moet worden. Nu die proclamatie is geknipt, om een mah als mU zand in de oogen te strooien. En wanneer ik Rusland na zes weken zou hebben verlaten, gelijk de overige gedelegeer den naar den tienden verjaardag van de republiek, dan zou lk over deze zaak dlthy- rambische artikelen hebben geschreven. Niets zou ik liever hebben gedaan. Ik weet immers wat dat beteekent: een man van ge loof. Ik weet ook. dat :ie wereld aan dezulken niet overmtaig lijdt. Moet niet de commu nistische partU haar legioenen tellen, daar zU jullie gez-amenlljk oproept, dit maatschap pelijke euvel: bureaucratie te bestrUden? Onzin! Zinsbegoocheling en niet anders, deze oproep van het strijdbare gespuis, dat juist deze bureaucratie zelf is. Het zijn alleen twee gezichten van één en denzelfdcn cl- lendlgen kerel, die met de ecne hand „aan sporingen tot orde" schrijft en met de andere de „richting" bij de stembus grUpt name lijk: tot handhaving van het bestaande en dat is goed, daar hij op het kussen rit. Ik kende eerlijke communisten. d:e den plicht om deel te nemen aan den strijd tofen de bureaucratie, ernstig opvatten en van plan waren, hun plicht tot het laatst te vervul len, namelijk het kwaad in den wortel aan te tasten. En wat was hun deel? Verlies van hun bron van Inkomsten! De „strUdbarc" bureaucraat, of, zooals zij hem daar noemen, de strijdbare „verantwoor delijke", gaat ongemoeid, den neus in den wind zUn weg. Hij is meester van do tribune en van dc pers. HU alleen mag het woord nemen. HU alleen mag schrUven. Hij schept zich een meerderheid, gelijk hU zich een redactiecomité en een censuur schept. Niemand kan hem dus tegenspreken. Daar hU echter de ontevredenheid beseft, die on der de asch brandt, voor welke een uitweg moet worden gezocht, monopoliseert. hU ook de tegenspraak en cultiveert zelf degenen, die hem tegen hebben te spreken. Dat is de reden, waarom do belde uitwassen van dc sovjet-pers konden ontstaan en zich uit breiden: de „Samo-Kritika" (zclfcrltiek) en de „Kontrol-mass" (massacontrolc). Een waardelooze klucht! En was zU alleen maar waardeloos, maar zU bedriegt listiglijk en is nu en dan bloeddorstig. Want zij wist aan den eencn kant misbruiken te ontmas keren cn uitwassen weg te nomen cn joeg aan den anderen kant beklagenswaardige arbei ders-correspondenten den dood in. Die had den namelijk zoo stellig aan het rclnlglngs- werk geloofd, dat zU het zich tot missie maakten en hooge en lage ambtenaren, die verdacht schenen, zonder erbarmen vervolg den en zich als vliegen lieten dooden. Zeker de moordenaars werden gestraft, maar daar mee waren niet de slachtoffers, noch het reinigingswerk gediend. Wat later schoten de arbciderscorrcspon- denten, dc Rab-Cors als paddestoelen uit den grond. Die begrepen dat het kwaad niet rit a&n den wortel maar aan den top, maar die mag niet worden aangetast en zij schiopen daarom een lucratief bedrijf do°r zonden- bokken op te snuffelen, die men als kluif kon voorwerpen. Hun opgeschroefde tlraden, die. ingewijden deden glimlachen, pronken in alle bladen, het weelderigst in de officieoio „Prawda", die eens per weck een geheele blad- rijde tot hun beschikking stelde met het arrogante opschrift „Kontrol-Mass". Toen ik de U.S5.R. in alle richtingen door kruiste, ontmoette ik dergelijke Rab-Cors dikwUis. Er bestaan nog enkele zeldzame exemplaren, waarin geestdrift gloeide. Maar geestdrift maakt iemand het leven tot Last, want zU verleidt tot domheden over dom heden. Anderen, die moeilijk tot spreken waren te brengen, zUn arme kerels, die Jc niet in de oogen durven zien. De overigen zUn valschaard*. Over een hunner hoorde ik bij mUn aankomst in Sukhum in den Kauka- sus, in November 1928. een interessante ge schiedenis: deze Rab-Cor hal den vurlgen wensch om beroemd te worden. HU wist, hoe snel zUn collega's, die slachtoffers van hun beroep waren geworden, deze reputatie gekre gen hadden. Dus kocht hU een rironkenlap om en verklaarde hem nauwkeurig, hoe deze hem met zUn dolk een ongevaarlijke wonde in den rug kon toebrengen. Dc nacht was donker en ver in den omtrek geen getuige, toen het gebeurde. Maar dc stoot ging ver keerd, of liever, hU trof maar al te goed, want men vond den Rab-Cor half dood in een plas bloed liggen. De G. P. OE. wierp zich op het geval en zocht naar den dader van deze wraakneming. En wie haar in den val liep de dronkeniap. Tot haar groote erger nis, want het „vrindje" verried dc afspraak. De zaak werd ln den doofpot gestopt. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 60 Ct». per re«;el. Groote Houtstraat 16

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13