LETTEREN EN KUNST HAARLEM'S DAGBLAD MUZIEK. VIERDE BACH-CONCERT. Beethoven-programma: Prometheus-Ouver- •ture, Vioolconcert, Eroïca. Oude kost; volgens sommige moderne voorlichters zelfs kost van secundaire beteeken is. Maar wie de gewel dige uitbarsting van geestdrift na de slot- accoorden der Eroïca heeft bijgewoond moet anders oordeel-en. Dat was de dank der menschheid aan den Prometheus, die het goddelijke vuur den goden ontstal en het den menschen schonk. Die Prometheus was Beet hoven zelf, evenals de held der Grieksche sage door de goden gestraft en in lijdensboeien geklonken. Maar het goddelijke vuur is een geschenk voor eeuwig geworden. De samenstelling van het programma was logisch en zinrijk. Tusschen Prometheus- Ouverture en I-Ieldensymphonie bestaat een dieper, inniger verband dan men oppervlak kig zou vermoeden. De wichelroede van den musicoloog en biograaf Paul Bekker vond het. Thematisch verband is er niet en zelfs de stijl van beide werken wijst groote ver schillen aan. De Ouverture behoort nog ge heel tot de werken van Beethovens eerste scheppingsperiode; zij sluit zich bij Septet en Eerste Symphonic aan. Op zich zelve is zij muzikaal niet eens zoo bijzonder belangrijk, is zij frisch en vlot geschreven; de factuur verheft zich zeker niet boven die van som mige ouvertures van Mozart. En indien zij Dinsdagavond van den beginne af tot luiste ren, tot genieten en 'bewonderen dwong, dan ligt dit in de eerste plaats aan de vertolking. Hoe zelden hooren we bier een klankweelde van ongerepte zuiverheid als- de inzet der blazgrs van het Residentie-orkest in de in troductie der Ouverture! Daar was een vol maakte schoonheid van klank, die alleen reeds zoo betooverend werkte dat de muzikale inhoud bijzaak werd, en die in het delicate figurenspel der strijkers een bekoorlijk ver volg vond. Het scenario van het ballet „die Geschopte des Promet-heus" is, zooals men weet, verloren gegaan: alleen de balletmu ziek is bewaard gebleven. Daarin komt nu een in tweedeeligen liedvorm geschreven melodie voor, die men ook -reeds in den bundel con tra-dansen van Beethoven aantreft; een melodie, die hij later tot thema van zijn piano-variaties op. 35 koos en daarin op ver rassende wijze tot het ongedachte ontwik kelde. Maar nog was de grens van levens kracht en vormenrijkdom niet bereikt; de scheppende geest van den Prometheus der toonkunst reikte verder. In 1801 ontstond de balletmuziek (werden wellicht ook de contra dansen geschreven), in 1802 volgden de kla vier-variaties, een jaar later zette de Eroïca- symphonie de wereld in verbazing. En de apotheose van dit heldengedicht, de finale is .gegroeid uit datzelfde P-rometheus-thema; een reeks orkestvariaties, die omhoogschiet- tot bovenmenschelijke, wereldomvattende grootheid. Hoort, hoe de halfgod van den Olympus daalt, het goddelijke vuur met zich brengend; boor hoe zijn schepselen begin nen te leven onder zijn bezielende - handen, hoe zij zich ontwikkelen en strijden en ten slotte in een groote dankhymne voor den Schepper samenkomen! Dat is het heldendom van den geest; 'grooter dan dat van den niannenmoo,,denden slag; het is Beethoven zelf die hier voor ons staat! Laaiend ontlaadde zich de spanning; zij gold de nagedachtenis van den groot-eri een zame, maar zij gold ook de vertolkers zijner gedachten. Van Anrooy heeft een interpre tatie gegeven, die bij alle innerlijke en uiter lijke bezieling zich binnen de grenzen van den tekst hield. Er was geen spoor van willekeur of effectbejag in zijn opvatting; hij gaf het werk zooals het in de partituur is neergelegd, maar volkomen doorvoeld en verstaan. En zijn medewerkers hebben hun beste krachten gegeven om zijn bedoelingen te realiseeren. En met welk een schitterend resultaat! Zonder de overigen te kort te willen doen, moet ik weer de hobo-soli van Jaap Stotijn noemen, die telkenmale van ontroerende schoonheid waren. En hei hoorntrio in het. Scherzo schitterde zooals men 't maar zelden hooren mag. Doch, zoo als ik reeds zeide, op onzen lof en dank heb ben alle Uitvoerenden recht. Ook Joseph Szigeti, die de solopartij van het Vioolconcert speelde. Benige jaren ge leden hoorde ik dezen vioolvirtuoos op een Bach-coneert, zonder dat ik aangaande zijn talenten een juisten Indruk kon krijgen. Hij speelde toen een concert van Prokofieff, waarin men hem óf alleen zag strijken, doch niet hoorde, óf wèl hoorde, maar dan alleen klanken vernam, die gewoonlijk niet op een viool geproduceerd worden, zooals knarsen, piepen, hoesten en wat dies meer zij. In Beethoven's Concert had hij gelegenheid te toonen wat hij als musicus en dienaar der schoonheid (och, altijd moest dat synoniem zijn!) ver-mag, en het is niet tegengevallen. Superieure kwaliteiten als violist bezit hij: prachtige toon vorming, zuivere intonatie, virtuoos passagewerk. Leelijke flageoletten gebruikt hij ook, net als andere groote vio listen, maar nog al niet overdreven veel. En zijn opvatting- was waardig en eenvoudig, zonder aanstellerijminder breed en magis traal dan b.v. die van Carl Flesch, maar met een krachtig pulseerend leven en zich immer gevend in opperste schoonheid van klank- Daarom was ook de hulde, die hem gebracht werd, groot en verdiend. Maar boven dit alles rijst de enorme lich tende figuur van Prometheus-Beethoven.... Lob und Preis gobührt dirl KAREL DE JONG. HET TOONEEL. „JACOB VAN LENNEP". „Het Halssnoer". In het maandblad van „Jacob van Lennep" erkent H. T. in een artikeltje over „Tooneel- commissiewerk" ruiterlijk, waarom de dilet tanten 00 pet van hun repertoire uit het buitenland betrekken: de Hollandsche schrij vers verlangen auteursrechten en de buiten landers krijgt men althans volgens H.T. voor niets. Dat goedkoop ook wel eens leelljk duurkoop kan worden, heeft het thans door „Jacob van Lennep" geïmporteerde halssnoer bewezen. Van dit snoer waren nu letterlijk alle stee- nen valsch en ze waren door de buitenland- sche firma kris kras en heel zonderling aan elkaar geregen. Neen, dan levert de Holland sche firma Fabricius—Van Randwijk—De- fresne en Veterman dit soort vrij wat bet-er. al is de firma in dit genre slechts beperkt WOENSDAG 18 DECEMBER 1929 gesorteerd. Cremer weet dat wel, als het bij de Hollandsche firma aanklopt en met Moordromance en In Uniform uitkomt, mees terstukken, vergeleken bij dit rare parel snoer Dit detective-verhaal van James Parker Is er één van het soort dat men aan spoorweg- kiosken a raison van 10 cents per afleve ring koopt! Een vereeniging als „Jacob van Lennep", die een goeden naam heeft onder de Haar- lemsche dilettantenvereenigingen en een zoo uitstekenden indruk heeft gemaakt met stukken als De Schande, De Grond en De Koekkoek alle van solide Hollandsche firma's! kan in de keuze van hare reper toire niet streng genoeg zijn! Detective-stuk ken als dit Halssnoer behooren er zeker niet op thuis. De spelers hebben overigens alle moeite in het werk gesteld om de steenen echt te doen lijken, maar het lukte hun niet altijd. Het slot van II bijvoorbeeld maakte een indruk geheel tegenovergesteld aan dien men ge- wenscht had! Het wegvoeren van Jenny dooi* Mr. Armstrong ging veel te gemoedelijk en men verloor alle respect voor de capacitei ten van kapitein Grant, dat hij dit paar on der deze omstandigheden nog liet ontsnap pen! Ook in III was er niet de spanning, die men blijkbaar wilde bereiken. Pieterson, de agent, die mij anders wel eens bij detec tive-stukken vergezelt, zou zeker aan het slot na de schoten van Grant hebben gezegd: „Nou gaat m'n lamp uit!" Dat Het Halssnoer niet den gewenschten indruk maakte, lag meer aan onvoldoende regie waaraan in een dergelijk stuk vrij hooge eischen worden gesteld dan aan het individueele spel der verschillende dames en heeren, want dit viel in veel opzichten te prijzen. De heer Van Hemcrt gaf zelfs een merkwaardig goede uitbeelding van een de tective, rustig, beheerscht en imponeerend. Ook uiterlijk was hij met zijn strak ernstig gezicht precies wat hij wezen moest en ka pitein Grant stond dan ook in alle opzich ten boven aan. Aan Mr. Armstrong zag je van het eerste oogenblik af, dat hij de schoelje in dit stuk was. De heer Snoeks hield er zelfs bij de fa milie Smith zijn hoed voor op het hoofd om het nog duidelijker te laten uitkomen. Snoeks speelde do rol geheel in. den ouden drakenstijl en hij wist dien stijl vooral in III goed vol te houden. In dit wel erg ver ouderde genre was het spel verdienstelijk. Van Zandbergen was Mr. Smith, de zang- leeraar en leek zoo waar op een bekend Am- si erdamsch musicus! Hij speelde de rol so ber en waar het moest gevoelig. De dames Cobi van de Berg en Toni Groeneweg waren ditmaal zijn dochters Mary en Jenny, Mary een juffrouw, die zelfs in den greep van Dr. Krawinsky nog over haar operette- kansen zeurt en Jenny, de aldoor ongeluk kige zuster, die of verdacht van diefstal of kapot van niet beantwoorde liefde is. Erg dankbaar waren de rollen niet, maar de da mes maakten er van, wat er van te maken viel. Mevrouw Oobi van den Berg kreeg al thans in deze rol nog de gelegenheid haar lieve zangstem te laten hooren en mocht in III nog eens flink „uitpakken", wat haar op het tooneel altijd goecl afgaat. Mevrouw Groeneweg had aldoor in mineur te zijn en het was een bewijs van haar damatischen aanleg, dab zij de rol in dien toon goed. speelde. Mevrouw Beb Lingeman was naar wenscli de stijve Lady Lincoln en mevrouw Dit Tuninga had van de dames het dank baarste deel als Grace, het domme gansje, dat op de grens van idiotisme staat. Zij speelde het rolletje met aardig effect. Wim Not-telman gaf bewijzen van geroutineerd heid in de rol van Rodney. Hij beweegt zich gemakkelijk op het tooneel en lijkt mij een zeer bruikbare „jonge rol" voor Van Lennep. I-Iuib Tuninga kreeg weer gelegenheid tot „typeeren" en maakte van die gelegenheid dankbaar gebruik. Wij hopen op een spoedige revanche van Van Lennep, want deze vereeniging kan vrij wat beter en meer dan hetgeen zij ons gis teren liet zien. Toch was er aa.n het slot een flink applaus, dat voor een groot deel zeker als huldebetuiging voor het verdienstelijke spel van velen was bedoeld. J. B. SCHUIL. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. (Vervolg der zitting van Dinsdagmorgen) Subsidie voor de veroleging in „Brederodeduin". Aan de orde komt het afwijzend voorstel van Ged. Staten op het- verzoek van het be stuur der Vereeniging tot bestrijding der tu berculose te Haarlem om subsidie van 0.50 per verpleegdag per kind te mogen ontvan gen voor de patiënten, die in ets lighal „Bre derodeduin" verpleegd worden. Mevrouw Van Kuykhof deelt mede, dat zij haar voorstel, om 0.25 per verpleeg dag toe te staan, mede namens de andere onderteekenaren intrekt, ook al meent zij, dat deze volksziekte zoo krachtig mogelijk door de provincie bestreden moet worden. Het afwijzend voorstel van Ged. Staten wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Geneeskundig schooltoezicht ten plaltelande. Ged. Staten vragen machtiging om bijdra gen uit de provinciale kas te verleenen ten behoeve van gemeentelijke schoolartsendien sten op de grondslagen, in hun voordracht van 6 November 1929 aangegeven. De heer Voogd heeft mede namens elf andere leden een amendement ingediend, om, zoolang het Rijk niet in de kosten van het medisch-hygiënisch toezicht bijdraagt, te besluiten dat de provincie 50 procent van de kosten voor haar rekening neemt. Spreker verdedigt dit amendement uitvoerig. Hij Is van meenïrrg, dat wanneer hier iets van tereclnt moet komen, Ged. Staten een ruimer standpunt moeten innemen. De heer Sajet dient mede namens twaalf andere leden een motie in, waarin Ged. St-aten worden uitgenoodigd: te bevorderen, dat de provincie, voor de organisatie van het. geneeskundig schooltoe zicht, worde verdeeld in districten, b.v. zoo veel mogelijk overeenkomende met die welke bestaan voor de organisaties van de tuber culosebestrijding; en te bevorderen, dat verband worde ge legd tusschen de organisatie voor het genees kundig schooltoezicht in de provincie en de geneeskundige diensten en andere organen voor geneeskundige voorzieningen. Spreker meent, dat het noodig is, om het geneeskundig schooltoezicht in organisato risch verband te brengen. De zitting wordt tot kwart voor twee ge schorst. Middagzitting. In de middagzitting van Dinsdag werden voortgezet de besprekingen over het voorstel tot het instellen van geneeskundig school toezicht ten piattelande. De heer De H a r t o g h zei sceptisch te staan tegenover dit voorstel. Hij ontwik kelde eenige practische bezwaren tegen de organisatie. Het voorstel van de s.-d. leden wil spreker steunen omdat hij juister acht een districtsgewijze indeeling. Spr. hoopt, dat Ged. Staten de bezwaren zullen weten weg te werken, zoodat hij er zijn stem gaarne aan kan geven. De heer Dr. Droog wenschte ook een tandarts aan het schooltoezicht vex'bon- den te zien. De heer C o 1 ij n zeide dankbaar te zijn, dat de uitvoering tot stand komt door bemid deling van de Vereeniging van Nederland- sehe gemeenten en niet rechts tree lts door de Provincie. Spr. vroeg zich vervolgens af hoe sommige detailregelingen zullen zijn. Bijvoorbeeld wanneer de schoolbesturen niet willen mede werken? Wanneer zij een dokter van bepaal de richting wenschen? Het finaiicieele wel slagen komt spr. onzeker voor. Zullen de ge- meexxtebesturen nog niet alle overtuigd van het nut van xnedisch schooltoezicht, alle wil len medewerken? Wat denken Ged. Staten er van indien het Rijk een derde en provincie exx gemeente ook een derde bijdragen? De heer KI. de Vries dankte Ged. Staten, die ingegaan zijn op de adressen van de vereeniging „Volksonderwijs". De heer v. d. V a 11 legde den nadruk op de financieele onmacht van vele platte landsgemeenten en zeide te blijven vertrou wen op steun van het Rijk. De heeren Boswijk en Van Spanje be- sprakexi als medici het voorstel. De heer Mich e Is (Ged. Staten) be antwoordde de sprekers. Hij noemde 't de |taak van de voordracht om de gemeenten te brengexi tot deze gezondheidszorg. Maar tot een volledige organisatie hebben Ged. Staterx xiog xxiet kunnen komen. De dienstexx zullen gemeentelijk zijn, plaats voor subsidie voor particuliere schoolartsen is in de voor dracht niet. En geen enkele gexneente zal er minder door behoeven te betalen dan zij deed. Het is niet de bedoelirxg om bestaaxxde diensten te subsidieeren. Inschakeling van den huisax*ts zooals dr. Van Spanje wenschte vindt spr. niet ge- wenscht. De schoolarts moet zijn volledig ambtenaar, doch slechts adviseerend. Wat de organisatie betreft, vroeg spr. eeni ge vrijheid aan de Statexx. Sectax-isme van schoolbesturen van vex'schillende gezindheid vreest spr. niet op grond van de ervaring in groote sted.exi opgedaan. En zoo mogelijk zou er indien dit gewenscht wordt bij een aantal artsen in een district één of meer kunnen zijn van een bepaalde gezindheid. Toezeg gen kan spr. echter dienaangaande niets. De motie Sajet zouden Ged. Statexx wel willexx overnemen slechts onder voorwaarde, dat zij bij gebleken onmogelijkheid ook an ders mogen haxxdelen dan in de motie is uitgedrukt. Wat de motie-Voogd betreft, spr. gelooft, dat een provinciale steun van 25 pCt. voldoende aantrekkingskracht zal hebben voor de gemeenten. Overigens kunnen de Staten zich hierover uitspreken. In stemming kwam het voorstel Voogd c.s. bepalende, dat de Provincie 50 pCt. bijdraagt zoolang het Rijk niets doet. Dit werd aan genomen met 3222 stemmen. De voordracht van Ged. Staten werd daarna z. h. s. aangenomen. De ZuïclerzeetentooHstelling. Bij het voorstel tot hét verleenen van een bijdrage van 1000 uit de provinciale kas aan het Uitvoerend Comité voor de in 1930 te Enkhuizen te houden Zuiderzeevisscherij- tentoonstelling of deelneming in een garan tiefonds zei de~heer Gravestein, dat de beteekenis van deze tentoonstelling on derschat wordt. Hij stelde voor een gelijk bedrag te geven als de gemeente Enkhuizen ll.l. f 5000. Db heer Stapel wilde er 2000 van maken. De lieer M i c h e 1 s (Ged. St.) zeide, dat bij uitzondering vooi-gesteld is dit subsidie te verleenen. Het voorstel Gravestein werd verworpen met 458 stemmen. Het voorstel Stapel werd aangenomen met 31-22 stemmen. Geen inmenging in de zorg voor redders. In behandeling kwam het prae-advies van Ged. Staten op het voorstel van de heeren G. A. Vader en D. Wijnkoop tot het beschik baar stellen van een bedrag van 200.000: om te komen tot een fonds voor de nagelaten betrekkingen van redders, die hun leven ver loren bij het reddingswerk aan de kust. Ged. Staten waren van oordeel, dat voor inmenging van de pi*ovincie geen aanleiding bestaat, oindat de N.Z.H.R.M. deze zorg goed waar neemt. Het prae-advies hebben wij 25 November gepubliceerd. De heer Vader verdedigde het voorstel, Ged. Staten dank bi'engende voor hun uit voerig rapport. De heer Thomassen protesteerde tegen een verkeerde voorstelling van het werk van' reddei's in overheidsdienst. De reddingmaatschappijen hebben ook per soneel in vasten dienst, verandert de aard van dit personeel plotseling als het ixi over heidsdienst komt? Spx*. heeft waardeering voor het werk der reddingmaatschappij, dóch ten opzichte van overheidsbemoeiing huldigt zij verouderde opvattingen. Overheidsbemoeiing in dezen ligt echter volgens spreker op den weg van het Rijk. De heer Verse li ure antwoordde namens Ged. Staten: Er zijn thans 225 vrijwillige roeiers en tevens nog vrijwillige plaatsver vangers. De uitkeering krachtens de Zee ongevallenwet en van de x-eddingmaatschap- pijen is niet onbeteekenend. De tweede groep zijn de in vasten dienst zijnde opvarenden van de motorreddingboo- ten, die per week betaald worden en een pensioen genieten. Doch niet uit het oog mag worden verloren, dat de redding een vrij willige daad is. De redders hebben ook een ander beroep. Wat het materieel betreft, dit is goed. Men heeft bij de ramp van de Salento gevraagd naar een motorreddingboot, doch deze had hier toch niets kunnen uitrichten. De heer Versc'hure ziet nog steeds een aanleiding voor provinciale bemoeiing. Het voorstel van de heeren Vader en Wijn koop werd verworpen met 453 stemmen. Een groot aantal leden had reeds de ver gadering verlaten. Aangenomen werden achtereenvolgens z.h.s. de voorstellen tot overdracht aan de gemeente Bloemendaal van den Van Ewyck- weg aldaar, tot verkoop van aan de provin cie behoorenden grond, het voorstel ten aan zien van het vei*zoek der vereeniging „Eigen Gebouw" te Santpooi't tot ruiling van grond, dat tot aanvaarding van de nalatenschap van wijlen mevx-ouw A. Boonacker bespro ken ten behoeve van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort, dat tot vaststelling eener tweede suppletoire begrooting van ont vangsten en uitgaven van het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum over 1929. en die Vot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor eenige pol- dei-s. Bij dat voor den Zuidpolder bij Edam wenschte de heer Kernkamp liet woord te voeren. In de zitting van lieden zou het hem verleend worden. Te half vijf werd de vergadering gesloten. MIA PELTENBURG XN HET HUWELIJK GETREDEN. De correspondent te Genève van de N.R.C. meldt: Onze beroemde zangeres Mia Peltenbui'g is te Bern in het huwelijk geti-eden met den bekenden Zwitserschen violist Alphonse Brun, eerste concei-tmeester van het Bernï- sche Musikgesellschaft en directeur van liet Berner Musikkonservatorium, die een paar jaar geleden ook in Nederlandsche kunst kringen een goeden naam heeft verworven tijdens zijn tournee door Nederland met het Bcrnsclie strijkkwartet. Het huwelijk is in alle stilte voltrokken, want vandaag was Mia Peltenburg nog de soliste op het vierde abon nementsconcert der Bernische Musikgesell schaft. Onze landgenoote zong de Wander- sehe Sprüche van den Zwitserschen compo nist Othmar Schoeck en daarna de prachtige motette „Exsultate Jubilate" van Mozart. De stampvolle zaal bracht onze landgenoote geestdriftige hulde, evenals den dag daar voor op de voor het publiek toegankelijke al gemeene repetitie. Toen Mia Peltenburg tenslotte ook haar echtgenoot in de hulde liet deelen en hem de hand reikte, kwam aan de geestdriftige toe juichingen bijna geen einde. Het Berner kunstlievend publiek heeft op duidelijke wijze getoond hoezeer het zich verheugt, dat thans Mia Peltenburg een der Berner mede burgers is geworden. Tot de aanwezigen te- hoorde ook de Nederlandsche gezant, mr. Doude van Troostwijk, die tijdens de pauze Mia Peltenburg persoonlijk zijn gelukwen- sehen en hulde is gaan betuigen. Talrijke fraaie bloemstukken werden aan Mia Pelteii- burg aangeboden, waaronder ook een fraaie bloemenhulde bestaande uit gele rozen en witte seringen door een oranjelint samenge bonden, die uitdrukking gaf aan de bewon dering van een aantal te Bern woonachtige Nederlanders, met den heer en mevrouw Doude van Troostwijk aan het hoofd, die al dus hun vreugde uitten dat de Nederlandsche kolonie te Bern met een zoo begaafde kun stenares is verrijkt. Na het concert vond een huwelijksfeest in intiemen kring plaats. Het 'echtpaar zal een huwelijksreis naar Graubiinder maken. Mia Brun-Peltenburg heeft verklaard dat zij zal blijven concer teeren. HAARLEM'S KINDERKOOR „INTER NOS". Haarlem's Kinderkoor „Inter Nos" geeft Donderdagavond 19 December een concert in de Gemeentelijke Concertzaal. Solisten zijn: Mej Dinï van Dalen, sopraan; mej. Rie v. d. Spoel, alt; de heer C. van der Molen, viool en mevrouw Janny Neuman-Leeflang, begelei ding. HET PROVINCIEHUIS. Een geschenk van Amsterdam. In het Paviljoen, dat tot Provinciehuis ver bouwd wordt, zullen in de toekomst gelijk bekend is, de Provinciale Staten vergaderen. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad dier gemeente voor als blijk van belangstel ling een geschenk voor het Provinciehuis aan te bieden. B. en W. zouden een bedrag van f 10.000 beschikbaar wenschen te stellen, indien de raad met dit plan accoord gaat, zal overwogen worden wat de gemeente Amster dam zal schenken. UITVOERING VOOR DE TUBERCULOSE BESTRIJDING Ten bate van de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose en voor de verpleging van T. B. C.-kinderen zal de bekende Haar- lemsche Kinder Operette Vereeniring H. K. O. V. op Zaterdag 21 en Zondag 22 December des namiddags 2 uur in den Schouwburg Jansweg onder directie van Mevrouw R. EdenEden een opvoering geven van de kin- der-operette: „De Schoone Slaapster". Ook aan de opvoering van deze operette (muziek van Richard Hol) is door den regis seur, den heef Theo Bouwmeester, de meeste zorg besteed, terwijl de muzikale begelei ding als van ouds in handen is van mej. Rie Schouten. Deze voorstellingen zullen worden aangevuld met het vertoonen van het be kende paedagogische poppenspel „Slimme Hans", door Henri Nollens, zoodat een bezoek aan den Schouwburg de moeite zal loonen. HAARLEMSCIIE BESTUURDERS BOND. Dinsdagavond werd in het gebouw De Centrale een druk bezochte vergadering ge houden van den Haarl. Bestuurders Bond, onder voorzitterschap van den heer A. Mars. Medegedeeld werd dat het bestuur verschil lende stappen heeft gedaan ten opzichte van de werkloosheidsbestrijding en dat binnen kort een vergadering zal plaats vinden waar opnieuw de Ziektewet zal worden bespi'oken- Dezen winter zullen twee filmvoorstellingen worden gegeven met 1 kindervoorstelling, waarvan de eerste n.l. „Moeder" zal worden vertoond op 6 Januari. Het ledental van den H.B.B. is met ruim 400 gestegen en heeft dus de 6000 leden reeds ruim bereikt. De uitgave van den zakkalender is een groot succes ge worden. Met ingang van 1 Januari zal een correspondentieblad voor de Bestuurders Bonden verschijnen. Hierna richtte de voorzitter zich tot den sinds korten tijd afgetreden vooi-zitter van den Bond van Overheidspersoneel den heer J. De Ruiter, die 22 jaar lang bestuurder van die organisatie was en ook eenige jaren in het bestuur van den H.B.B. zitting heeft ge had. Spreker schetste in het kort de moei lijkheden waarmede de heer De Ruiter voor heen te kampen heeft gehad en braclit hem in een hartelijke toespraak dank voor alles wat hij in het belang der arbeidersbeweging en in dat van het Overheidspersoneel in het 'oi.jzonder heeft tot stand gebracht, welke woorden met een luid applaus door de ver gadering werden onderstreept. De heer Doornebosch, namens den Centr. Ned. Ambte naars Bond, heette den heer De Ruiter wel kom in die organisatie waarop de heer De Ruiter eenige woorden van dank voor de be wezen kameraadschap en mooie samenwer king sprak. Het financieel verslag door den penning meester, den heer Flameling, uitgebracht werd met algemeene stemmen goedgekeurd, van Beroepskeuze en het advies van de Com- waarna de besprekingen over de Commissie missie van werkloosheidsbestrijding werden aangehouden tot een binnenkort te houden vergadering, daar de bestuurder die in deze commissies zitting heeft door ongesteldheid afwezig was. VOORRAAD WAPENS IN BESLAG GENOMEN. Maandag is ten tweeden male bij det NV. Jagershuis in Den Haag in beslag genomen een groot aantal geweren, revolvers, pistolen en een belangrijke voorraad munitie, aange zien was gebleken, dat door de directie van deze inrichting op onregelmatige wijze wa pens en munitie werden afgeleverd. De machtiging ten opzichte van deze N.V. om wapens en munitie vooiiianden te mogen hebben", is door den hoofdcommissaris van politie ingetrokken. ZAL HET WEESPERPQORT- STATION VERDWIJNEN? Het oude Weesperpoortstation te Amster dam schijnt ten doode opgeschreven. De Tel. verneemt namelijk, dat de volledige plannen, en teekeningen voor opheffing van het Wees perpoortstation gereed gekomen zijn en thans nog met verschillende autoriteiten doorgenomen moeten worden. Daarna neemij de /directie der Ned. Spoorwegen de defini tieve beslissing. Vei-schillende genomen én nagelaten maat regelen wijzen er op, dat deze beslissing tot: opheffing van het Weesperpoortstation zal leiden. De uit de richting Breukelen komen de treinen loopen dan rechtstreeks langs het Muxderpoort-station-exnplacement naar het Centraalstation. I Het voornemen der spoorwegdirectie tot opheffing van het Weesperpoortstation wordt naast economische exploitatie-overwegingen, sterk beinvloed door de onoplosbare moei lijkheden, die de oveiwegen in de nabijheid van het station scheppen. Het ook daar voortdurend toegenomen verkeer wordt on gelooflijk gehinderd. Opheffing van het Weesperpoortstation; het moge den Amsterdammers een men- schenleeftijd lang voortreffelijke diensten' bewezen hebben zal voor het stadsverkeer een zegen zijn. Algemeene instemming bij het reizend publiek zal moeilijk te oogsten val len, omdat vele reizigers verder van het ver trekpunt verwijderd zullen woxden. Snel Am- sterdamsch loeaal-verkeer naar het Cen traal station moet hier een tegenwicht vor men. Voorts ligt het in het voornemen, bij opheffing van de W. P., een halte te ma ken bij den Omval. De „Zuidelijke" Amster dammers zouden hiervan ten zeerste kun nen profiteer en, vooral wanneer de rierdë brug over den Amstel geslagen zal zijn. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Door de afdeeling Haarlem van het Insti tuut vor Arbeidersontwikkeling wordt Vrij dagavond een ledenvergadering gehouden ter bespreking van het 2de gedeelte van het win- terprogramma, en verder om in een bestuurs- vacature te doen voorzien. S. D. A. P. Heden, Woensdagavond wordt in de Cen trale een ledenvergadering gehouden van de federatie I-Iaaiiem der S.D.A.P. op welke ver gadering o-m. het verslag van de s.d.-raads- fractie zal worden uitgebracht. GYMNASTIEK. VERGADERING KTK. Wegens het groot aantal te behandelen punten hielden bestuur en TC. van den Kennemer Turnkring een vervolg-vergade- rïng, voornamelijk ter voorbereiding van de a.s. Zaterdag te houden jaarvergadering van den kring. Naar aanleiding van een brief van een der eere-leden werd besloten, alle eere-leden bij een zaal-uitvoering op gelijke wijze te be handelen. Aan de jaarvergadering zal worden voor gesteld, voorloopig medewerking te verlee nen aan in 1931 te houden jubileumsfeesten van Turnlust te Beverwijk. Turnlust te Haar lem wenscht dan n.l. met Pinksteren een uit voering van den K.T.K., en Turnlust te Be verwijk midden Juli een uitvoering door dames en heeren uit den kring Alkmaar e o., Noord- Holland's Zuiderkwartier en den Kennemer Turnkring. Voor laatstgenoemde uitvoering stellen bestuur en T.C. van den K.T.K. als vooi-waarde, dat de massale oefeningen voor beide uitvoeringen dezelfde moeten zijn. De heer Jac. Bart te IJmuiden bedankte als bestuurslid. Uitvoerig werd naar aanleiding van een vraag van het Bondsbestnur van gedachten gewisseld over de werking van de kringen na de opheffing der gewesten. Algemeen zag de vergadering hierin niets dan nadeeien. Het technisch programma voor 1930 werd herzien. Voorgesteld zal worden, in 1931 het 20-jarig bestaan van den kring te vieren met; een zaal-uitvoering, voorafgegaan door een receptie. De uitvoering zal worden opgeluis terd door bijzondere nummers van binnen- of buitenlandsche keurturners(sters). Besprekingen werden gewijd aan de ver hooging van het turnpeil in den K.T.K.en aan de uitbreiding van de kring greazèu naar 't Noorden. Het bestuur zal het Bondsbestuur verzoe ken, vóór de reglementair in December te houden kring-jaarvergaderingen de vooxioo- pige Bondsagenda te publiceercn, opdat deze laatste nog door de kringen kan worden be handeld.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14