I TWEEDE KAMER d FAIVRE BINNENLAND 'M HANDELSBLAD Bescherming Hm griep. LETTEREN EN KUNST HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1929 VIERDE BLAD 19 December. De Onderwijsbegrooting aangenomen. Kunsten en Wetenschappen. De Zuiderzeedrooglegging. INGEZONDEN MEDEDEELïNGEN a 60 Ct». per regel De Onderwijsbegrooting is dcor de Kamer aangenomen. Zichtbaar verlicht hoorde minister Terp stra. die in de laatste dagen al zekerder en zekerder werd. dit resultaat aan. Door zijn partijgenooten werd hij oogenblikkelijk ee- compiimenteerd. En slechts enkele minuten later stapte ook Dr. Nolens op den minister toe, om dezen opmerkelijk lang en opmer- - kelijk hartelijk de hand te drukken. Tot zichtbaar genoegen van den bewindsman! Den bedeesden bewindsman zei deze week de heer Wijnkoop. De artikelen van de L.O.-wet hebben wei nig opgeleverd, dat vermelding verdient. Overwegen wil de bewindsman het schenken van steun aan de Prot. Chr. School te Ant werpen en van meerdere subsidie voor vrije jeugdvormlng. Er werd wat gekibbeld over de verhooging van de geldaanvrage door de statistiek die meer vroeg, dan gewoon lijk. Bij Kunsten en Wetenschappen werd ge pleit voor de restauratie van de Cuneratorer. te Rhenen en van het stadhuis van Neere. Sn ook bij Kunsten en Wetenschappen kón 't niet achterblijven er werd gekibbeld over de openbare leeszalen. De heeren Kersten, Zijlstra en Moller wilden de leeszalen ver doelen in openbare en bijzondere, de heeren Schokking en Vliegen opponeerden daarte gen sterk. De heer Moller klaagde, dat er in de openbare Leeszalen „schunnige" boeken werden gevonden. Dit kon de minister niet begrijpen: aan de lectuur-aanschaffing worden hooge eischen gesteld. En heeft men wérkelijke klachten laat men het dan toch mij zeggen!"riep de minister uit. Dr. v. d. Tempel vroeg de entroe-gelden voor de musea te verlagen de minister zet te uiteen, dat in Duitschland. in het buiten land in het algemeen de entreegelden hoo- ger zijn dan hier. De Zuiderzeebegrooting leverde ook niet veel belangrijks op: de Kamer wordt onbe grijpelijk is, het. niet! zeer vermoeid. De behandeling deed zien. dat de huidige mi nister het meer eens is met de Kamer, dan de vorige. Van weerszijden werd geconstateerd en met vreugde! dat de werkelijke uitgaven aan den afsluitdijk over 1928 acht millioen minder hebben bedragen dan de raming. Dat leeft toch weer hóóp voor de toekomst! ï>aarom ook werden ditmaal niet zooveel .sombere tonen gehoord als verleden jaar. De heer Bongaerts meende, dat 'thet op richten van de M. U. Z. en vooral de groote machines dezer maatschappij. mitsgaders Vaar ervaring, geweest zijn, die aan de kos tenbesparing hebben bijgedragen. Vandaar ook zijn wensch om spoed t.e betrachten met het ontwerpen van de definitieve inpolde- ririgsplahiien. Welnu de minister i s daar mede bezig. Dat be teekent ook de heer v. d. Waerden sprak daarover dat de werklui niet g-eruimen tijd werkloos behoeven te zijn en datTde groote machines hun rente opbren gen. Wat verder de besparing zal in de hand werken. -De uitvoering van de Zuiderzeesteunwet deugt niet zeiden opnieuw de-heeren Duij- maer van Twist, v. d. Bilt en Snoeck Her.ke- mans. Maar, wanneer de beide eersten uit voerig werden en de klachten specificeerden, daar zeide de laatste en de minister volg de hem op dien weg dat het beter was, daarop thans niet uitvoerig in te gaan, om dat spoedig een wijziging van de Zuiderzee steunwet door hem zal worden ingediend: het ontwerp is reeds bij den Raad van State. De heer Krijger vroeg 's ministers steun bij het bouwen van kerken (door op gemakke lijke voorwaarden gelden ter beschikking te stellen) voor de in het Zuiderzeegebied zich vestigende menschen. De Zuiderzeebegrooting is aanvaard. Begonnen werd met de begrooting voor het Wegenfonds. Twee sprekers nog slechts kre gen een kans om een woord te spreken, de heeren Ebels en Krijger. Grondtoon van hun vragen was: ..Maak spoed, minister, maak spoed met wegenbouw èn met bruggenbouw, versnel het tempo!" Avondvergadering. De Defensie- begrooting. Een rede, haast zonder eind. Om 8 uur begon de minister van Defensie zijn antwoord-rede, om 9 uur sprak hij, om 10 uur sprak hij nog, om 11 uur hoorde men nog altijd Dr. Deckers. Ein delijk.... om half twaalf was er het einde! Minister Deckers zat in zijn -begrooting. De Kamer is hem welgezind. Bekend is 't, dat hij een goed spreker is. Maar hij maakte 't toch heusch vanavond te lang! Hij praatte de Kamer buiten aandacht. Een volgeud maal zal de minister de meester moeten zijn, die zich toont in beperking. Uit de rede des ministers halen wij op dit late uur de hoofdpunten. De minister is blijkbaar de meening toe gedaan. dat op het oogenblik een staats rechtelijke omschrijving van de positie van den vlootvoogd in Indië niet noodig is, het Indische staatsrecht zich aan het ont wikkelen is. Waneer het een feit is, dat de vlootvoogd zoowel verantwoordelijk is aan den minister van Defensie, als aan dien van Koloniën, dan is die verantwoordelijkheid ten slotte geheel ongelost in het feit van het opnerbestuur der Kroon over land- en zee macht. Bovendien behoeven practische moei lijkheden zich niet voor te doen. wanneer de b°ide bewindslieden met goeden wil, met tact en beleid weten on te rieden. Nu. daaraan ortbreekt het den heer Deckers niet. De minister heeft een doel van zijn be grooting aanbouw van schepen terug genomen. Wijl hij de noodige adviezen nog niet ontving. Spoedig echter komt hij met een supplet-oire begrooting. waarbij het heele vlootvraagstuk kan bekeken worden, dus ook de vervanging van pantserschepen, waarop enkele afgevaardigden hadden aangedron gen. De regeling, die er thans getroffen is voor de verderiicing van Curacao is een voorloo- pige, blijkbaar. Spoedig komt een definitieve Mr. Dr. L. N. Deckers. regeling. De „Gelderland" zal worden inge richt tot opleidingsschip voor kanonniers en afstand-nemers. De minister bleef de waarde betoogen van de onderzeeboot en als verdedigingsmiddel voor kleine landen. Een scheiding tusschen de opleiding van zee- en landvliegtuigen brengt de bewinds man niet t-ot stand. Hij staat op hetzelfde standpunt als zijn ambtsvoorganger, die ook betoogde, dat. voor onze kustverdediging een afzonderlijke opleiding niet noodig is. Wel worden de vliegers voor Indië afzonderlijk opgeleid. Over het personeelsvraagstuk voor Indië sprekende, stelde de minister met verheffing van stem vast. dat er geen reden is om de vloot niet uit te breiden, wegens personeels gebrek. De beschikbare sterkte is voldoende, onrust is niet noodig. Dat de minister niet- sterker het personeel uitbreidt, maar daarbij geleidelijkheid betracht, vindt zijn oorzaak in het feit. dat er anders allerlei bevorde ringsstagnaties ontstaan zouden. De Kamer scheen dat plausibel te vinden en zweeg. De promotie van het beroepspersoneel ?al de minister niet versnellen. Voor de oud- gepensionneerden zal spoedig (zooais sedert Financiën bekend is) een wetsontwerp in- ingediend: dit zal ook voor de militair-gepen- sionneerden geiden. De minister bleef bij zijn standpunt, dat de directeur van den Scheepsbouw, hoewel zelf standig kunnende adviseere::. administratief staan moet onder den chef van de afdeeling Materieel. Had de heer Drop geklaagd over het feit. dat in aanstelling en instructie staat, dat de loodsen geen fooien mogen aannemen de heer Drop noemde dit beleedigend voor de loodsen. Hoe heb ik 't nu. vroeg de minis ter. men trekt, zich als fatsoenlijk mensch er toch ook niets vanaan, dat er in de spoorwegcoupé's staat (de minister zei 't maar in het Fransch)..Defense de cracher" ('Verboden te spuwen) wanneer men zelf niet tot zulk een onmaatschappelijke beweging in staat is? De heer Deckers heeft een rapport aange vraagd van een kleine commissie; een rap port over de reorganisatie van Willemsoord en van HellevoetsluLs. De hoogere bevelvoe ring is nog in studie bij den minister. Tot contingentsvermindering is de minister. Tot- bereid. Krachtig wil de minister optreden tegen het ondermijnen van den krijgstucht door opruiende lectuur. In dit verband merkte minister op. dat hij niet aarzelen zou krachtige maatregelen te nemen, wanneer in mobilisatie- of oorlogstijd de arbeider organisaties zoo deloyaal zouden zijn, om de arbeiders tot niet-werken te bewegen, ar beiders toch, die in vredestijd gaarne in de fabrieken hebben gewerkt en daar de moge lij klieid hebben gevonden in hun onderhoud te voorzien. De Kringenwet wordt zoo soepel moge lijk uitgevoerd. De minister denkt er over, voorlichting aan de manschappen tijdens manoeuvres en herhalings-oefening te ver strekken. Met groot genoegen zal de be windsman de opleiding van reserveofficieren van gezondheid ter hand nemen, nu het aan tal officieren van gezondheid afneemt. De vooroefeningen wil de minister tot hooge uitwerking opvoering zijn er bij de opleiding officieren, die het instituut van de vooroefening geen goed tliart toedragen, dan zal hij niet aarzelen deze officieren van de vooroefening weg te nemen Van dé dubbelrangen is ook minister Deckers geen bewonderaar hij' zal er waar schijnlijk toekomen geen nieuwe dubbe' rangen meer te benoemen. Tenslotte sprak de minister het uit, dat het zeer wel mogelijk is, dat de burgerbevolking in oorlogstijd met afdoend beschermende gasmaskers is te voorzien. De laatste opmer kingen betroffen de ontwapeningsvragen. De minister zette uiteen, dat er met het Volken bondsverdrag nog verschillende mogelijkhe den van neutraiiteitshandhaving duidelijk aanwezig blijven. Noch Zwitserland, noch Denemarken hebben ontwapend, betoogde hij. Maar en deze opmerking, de laatste van de rede, ontlokte bravo's bij rechts en applaus bij de liberalen en den heer Marchant (was het van den V.D-leider niet iet-wat ironisch getint?) maai- ons land is er op uit den vrede te bevorderen. Oorlog is een ultimo ratio. Hij riep ieder, die van goeden wil is op, daartoe mede te werken.... Toen wij onze enveloppe dicht maakten de begrooting moet vannacht worden af gehandeld! disputeerden Kamer en minister over de inrichting der militaire hospitalen. INTIMUS. MISDADIGE JEUGD IN DE GEMEENTE VELSEN. BLOEMLEZING UIT HET POLITIE- RAPPORT. Onze correspondent te Velsen schrijft-: Het politierapport is een leerzaam docu ment, het vormt zoo ongeveer het gedrag- boek der burgerij: de hoeveelheid der in het politie-rapport voorkomende „mutaties" zooals men de aanteckeningen in het politie rapport veelal pleegt te noemen, kan als graadmeter dienen van de braafheid of on deugd van ons allen. Onder de zaken waarvan de laatste dagen in de politierapporten aan de verschillende bureaux te Velsen melding wordt gemaakt, is er een bepaalde categorie, die onze bijzon dere aandacht waard is, namelijk die waar bij de jeugd betrokken is, de jeugdmisdrij ven dus. De bloemlezing uit de verschillende rapporten spreekt boekdeelen en den ouders in onze gemeente, vooral in IJmuiden, die zoo gelukkig zijn, eenige jongens de hunne te mogen noemen, zal bij de kennismaking met deze bloemlezing wel de schrik om het hart slaan. De hier genoemde feiten zijn alle van de laatste dagen: Ie- Er wordt aangifte gedaan van vermis- sing van een hoeveelheid Schotsche blazen en breels. De daders worden opgespoord. Het zijn 14 i jongens van 10—16 jaar. Ze hebben de ge- DEZE MAAND GRATIS. Zij, die zich thans als kwartaal- aboimé opgeven, ontvangen het Handelsblad tot 1 Januari gratis. Abonnement 1-90 P- maand en S.5» par kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 TELEFOON 10209 stolen voorwerpen deels verkocht, deels ver nield. 2e. Er wordt aangifte gedaan van het lich ten van een gasmeter. De daders worder. op gespoord. n.l. vier jongens van 12 ?i 13 jaar. 3e. Er wordt aangifte gedaan van het ver nielen van nieuw hekwerk bij in aanbouw zijnde woningen. Daders: twee jongens van 7 jaar. 4e. Een alleenwonende juffrouw ontvangt een dreigbrief, versierd met een doodskou en een revolver. De dreigbriefschrijvers blijken te zijn vier jongens van 12 en 13 jaar- Als we eens in de poktierapporten mochten terugbladeren zouden we tot- de ontdekking ko men dat de jeugc! in onze gemeente nog heel wat meer op haar kerfstok heeft- We herinneren alleen maar aan ds verschillende diefstallen van cigaretten, snoepgoed, enz, aan het veelvuldig vernieler, van ruiten in scholen en de inbraak in een school door jongens van 10 tot 12 jaar. Bij het herinneren van al deze feiten koint men tot de conclusie, dat ze alle liggen op het terrein, waar dc baldadigheid ophoudt en de misdaad begint- Er zijn dan ook onder deze jeugdige zwervertjes echte „klantjes van Lombroso", jongens die, indien ze niet tijdig onder streng toezicht komen, den slechten weg op gaan. Maar er zijn er ook, die door de omstandigheden op het pad der misdaad worden gedreven. Ongetwijfeld hebben de meeste ouders schuld. Zij laten hun kinderen .teveel en te laat op straat, ze houden geen voldoende toezicht op hun kroost op een leeftijd, waar op het nog zoo veel toezicht, noocllg heeft- Maar ook het gemeentebestuur gaat niet geheel vrijuit, in de eerste plaats, omdat het politietoezicht, we wezen reeds eerder daar op, absoluut onvoldoende is. De gemeente Velsen met bijkans 40.000 zielen, met hare tallooze donkers uithoeken, beschikt over een politiecorps van 40 man. Als het drieploegenstelsel zuiver wordt toe gepast. zijn er een man of 14 tegelijk in dienst. Als daarvan dan nog de helit aan de wacht is en de helft op straat, zou de be waking onzer geheele gemeente overgelaten zijn aan 7 man. De toestand is weliswaar iets gunstiger dan hier is weergegeven mare chaussee en rijksveldwacht helpt ze een handje 'en er is op den dag meer politie be schikbaar maar een feit is het, dat ons politiecorps belangrijk uitgebreid zou moe ten worden, wilde het aan alle eischen kun- ven voldoen. Vooral de bewaking aan de Zuidzijde, het broeinest van zooveel kwaad, laat te wenschen over. Dat een troep jon gens ter sterkte van 14 ..man" gedurende eenigen tijd een geheel stadsdeel onveilig kan maken bewijst dal Dit deel der gemeen te. waar extra toezicht zoo hard noodig is, is bijna geheel van toezicht ontb!ooi. Wat verder bevorderlijk is voor de onge bondenheid der jeugd, is het ontbreken van behoorlijke gemeentelijke speelplaatsen of speelterreinen. Speelruimte is nergens te vinden. De jon gens bengelen langs de huizen, ko.nipn van zelf tot kattckwaad en van kattekwaad t-ot misdaad is niet zoo heel ver. Het is te hopen, dat deze golf van misdaad- van-het-kind, die zich over onze gemeente heeft uitgestort, spoedig zal worden gestuit. Het is ons bekend, dat- vooral in sommige deelen der gemeente de politie energiek op treedt. Maar de politie kan niet veel meer doen dan achter het gebeurde aanloopen. Het preventieve werk moet in de eerste plaats komen van de ouders- Maar ook het ge meentebestuur moet meer dan tot heden haar aandacht aan deze ernstige zaak wij den. INTERNATIONALE BOEVEN. DE INBRAAK BIJ DEN MAAS- TRICHTSCHEN JUWELIER. Een vrouw uit Jupille (België^ heeft aan de Luiksche politie mededeeiing gedaan, dat twee Italianen, die te Jupille een inbraak pleegden, waarbij een nachtwaker öoodelijk werd gewond ook dc daders zijn van de ge ruchtmakende inbraak bij den juwelier H. Retera te Maastricht, waarbij de inbrekers zich meester maakten van eouden voorwer pen ter waarde van 15.000. meldt de Mri>. De Belgische politie nam maatregelen om de Italianen aan te houden. HET DRAMA VAN HET KINDERLIJKJE. „Van moord geen sprake". MATHIAS' VERKLARINGEN. De commissaris voor de crimineele zaken te Dortmund, <le heer Fiedler, heeft. Woens dagavond en Donderdagmorgen Mathias een verhoor afgenomen en daaruit, mede in ver band mei- de verklaringen van vrouw Mathias den stelligen indruk gekregen dat er van moord op het knaapje Sigmund geen sprake is. Omtrent Mathias' verklaringen verneemt het Hbld- het volgende: Mathias deelde, evenals zijn vrouw had ge daan, mede, dat Sigmund van de trap ge vallen en tengevolge van inwendige vcrbloe- dingen overleden was. Uit vrees voor ontdek king van zijn antecedenten, gaf de vader van het overlijden van het kina geen kenrus aan den Burgerlijken Sland. maar besloten hij en zijn vrouw het lijkje in de Zuiderzee te werpen. Hoe dat in zijn werk is gegaan weet men reeds. Mathias wist, naar hij beweerde, niet. dat zijn vrouw zich reeds te Dortmund bij de politie aangemeld had en met- hoofdinspec teur Van Slobbe naar Amsterdam was ge gaan iwaar zij Woensdag ln het Huis van Bewaring is ingesloten). Evenmin zei hij kende hij derhalve haar verklaringen, waarmede de zijne nagenoeg volkomen ble ken overeen te stemmen. Onderzoek gesloten Nu Mathias door de Duitsche politie ge arresteerd is. kan hef onderzoek door de politie van het bureau Volewijkspark te Am sterdam als gesloten worden beschouwd. De vrouw bevindt zich nog in het Huis van Be waring, waar zij door den rechter-commis saris werd gehoord. Nieuwe gezichtspunten deden zich daarbij niet voor. Mathias blijft natuurlijk in Duitschland. Wat met de vrouw zai gebeuren is nog niet bekend. KIND TE DORDRECHT VERBRAND. Terwyl de moeder zich Donderdagmorgen even uit haar huis naar de overzijde begaf, is de vier en half-jarige Jansje Dicderiks. vermoedelijk door liet- spelen met lucifers in brand geraakt en aan dc bekomen wonden overleden, meldt men uil Dordrecht aan liet Hbld. Een zusje en broertje, twee en half en anderhalf jaar oud, die eveneens rond de tafel gezeten waren, kregen geen letsel. DE ONTSPORING BIJ MAARS- BERGEN. DE RAILS WEER VRIJ. In den nacht van Woensdag op Donderdag is met kracht, voortgewerkt aan de opruiming van de ontspoorde wagons bij het station Maarsbergen- Gisterenochtend om zes uur waren de sporen geheel vrij. Het bleek, dat de rails niet. hadden geleden, zoodat van dat uur a* die dienst normaal kon worden hervat. Omtrent de juiste oorzaak van het onge val vermoedelijk een verkeerden wissel stand wordt, nog een nader onderzoek in gesteld. Het Hbld. verneemt, dat dc materieelc schade niet zoo groot is als de ruïne aan vankelijk deed vermoeden. Zij bleef beperkt tot de vijf goederenwagens, maar die waren dan ook zwaar beschadigd. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN 60 Ct». per r<n«l. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel. Tors geen overtollig, ongezond vet. Waarom zoudt U al dat overtollige, onge zonde vet blijven torsen? Waarom de kans geloopen nog corpulenter te worden wanneer er Kruschen Salts bestaat.? Gebruikt geregeld, zonder een dae over te Slaan, de kleine dagelijksehe dosis Kruschen Salts en U zult binnen korten tijd van al dat overtollige vet verlost zijn. Het zal U zelfs spijten niet reeds veel eerder met dc „Kru- schengewconte" begonnen te zijn. Kruschen Salts helpt afdoende tegen over tollig vet. Bloed, ingewanden, lever en nieren v/orden volkomen gezuiverd van alle scha delijke en giftige stoffen. Kruschen Salts doet het bloed krachtiger stroomen en door de verbeterde werking der stofwisselingsor ganen wordt iedere vetaanzetting absoluut voorkomen. U zult uw gezondheid met den dag vooruit zien gaan. U zult u krachtiger, jonger en opgewekter voelen dan ooit te vorcn.U zult van het leven kunnen genieten door dat stra lende gevoel van energie en levenskracht, dat Kruschen Salts U geeft-. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en dro gisten 0.90 per flacon. De groote flesch :a f 1.60 bevat 3 maal den inhoud van den klei nen flacon. Imp.: N.V. Rowntree Hdls. Mij.. Keizers gracht 124, A'dam C. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts per reset keelontsteking en verkoudheden een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMATIEK KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor het organisme KON. PAPIERFABRIEKEN VAN GELDER ZONEN. Op Vrijdag 3 Januari a.s. heeft de uit gifte plaats taoor de Ned. Handel Mij. N V.. de Twentsche Bank N.V. en de N.V. Algemeen" Effectenkantoor, alle te Amsterdam) van f 1.350.000 6 pet. Cumulatief Preferente Aan- deelen en f 3.150.000 gewone aandcelen, ieder groot f 1000 van de N.V. Vereen. Kon. Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen, ge vestigd te Amsterdam, rechtgevende op hal volle dividend over het boekjaar 1930, uit sluitend voer houders van de reeds uitge geven aandeelen. Deze kapitaalsuitgifte zal geschieden ten einde te kunnen voldoen aan ae eischen die de voortdurende toeneming xan de productie en de stijgende'omzet stellen en tevens te voorziening in de gelden, benoodigd voor de verdere uitbreiding van het bedrijf. Gedurende de laatste vier jaren werd op ae cum. pref. aandeelen 78 pet- en op dc gewone aandeelen 15 pet. dividend uitgekeerd De tot nu toe behaalde resultaten over het loopende boekjaar zijn bevredigend. Voor de pref. aandeelen is de koers van uitgifte vastgesteld op 110 pet. en voor de ge wone aandeelen op 150 pet. NADERE INLICHTINGEN OVER EEN AANRIJDING GEVRAAGD. Op 9 December 1929 des voormiddags 113 4 uur. is een 52-jarige tuinman op den Zijl- weg nabij de Bilderaijkstraat aangereden door een handwagen van dc Gemeentereini ging op het oogenblik dat dc tuinman zelf een handwagen bestuurde. Het gevolg van deze aanrijding is. dat de tuinman dienzeii- den dag in de Maria-Stichting moest wor den opgenomen en geopereerd moest worden aan een gescheurden darm. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt aan de per sonen, die van deze aanrijding getuigen waren, zich tot het geven van inlichtingen aan zijn bureau aan te melden. EEN KWART EEUW RADIO- Het was Donderdag 25 jaar geleden dat het radio-kust-station Scheveningen-Haven voor het publiek werd opengesteld. Eenige officieele herdenking geschiedde niet. Alleen was de vlag aan het gebouw van dit ïadio- station uitgestoken. Van verschillende zijden ontving in den loop van den ochtend het Radio-kuststxtion Scheveningen-Haven gelukwenschen. Philips Radio zond een groot, bloemstuk. Dc A.V.R.O- stuurde een telegrafische gelukwensch, aldus het Hbld. MUZIEK. KINDERKOOR „INTER NOS". Het podium der gemeentelijke concertzv.it vertoonde Donderdagavond oen geheel an deren aanblik dan op de voorafgegane twee avonden. Nu was het ingenomen door een groote schare kinderen, in hun Zondagsche pakjes en jurkjes, stil en vervuld van den ernst, van het oogenblik. Hun kinderaard zouden ze pas in dc pauze toonen. als ze door de zaal zouden hollen, bevrijd van den ban. En toen Jan Booda het dirigeergestoelte be treden had. stonden ze op een luttele wenk van hun zetels op, met de gedisciplineerd heid die koren van groote menschen ken merkt- Er zullen wel aspirantleden van IL G. K.. onder die kinderen schuilen; wat ae nu leeren zal hun later ten goede komen. Onder de van de zaal uit nauwelijks zicht bare maar voor de kinderen toch duidelijke en expressieve leiding van Booda hebben ze alleraardigst gezongen, zuiver en goed gear ticuleerd In de „Bede" in dc cantate „De schoonste Feestdag" van mej. Cat-h. van Rennes zakten de meisjes een beetje, maar dit was vrijwel het eenige oogenblik waarop de zuiverheid in gevaar kwam. De grbb'cii hebben ook zeer verdienstelijk Fr3nsch ge zongen en zelfs in één der liedjes, „Vivons en chantant" van Dalcrose, bewijzen van res pectabele spreektechnlek geleverd. In d« „Avond-cantate" van een niet genoemden componist zong onze stadgenootc mcj. Rio v. d. Spoel een kleins altsolo, te klein om meer dan een machtig altgeluid te consta- teeren. Heel veel succes had natuurlijk de zeer frisch gezongeu „Zilvervloot", hoewel de opruiing tot. het. beoefenen der zeerooverij aan het slot eigenlijk in onzen tijd niet meer gepast mag heeten. In den aanvang van de „Bloemencantate" van mevrouw Geertr. van Vladeracken zongen de meisjes wat mat en eerst toen de jongens er hun krachtig geluid bij inzetten, werd het goed. Een der jonge koorleden droeg heel ver dienstelijk een solopart ij t je voor; zij zong nog wat tc veel binnensmonds, maar gaf blij ken van een aardig stemmetje. De partij van de Zon was aan mej. Dini van Daalen toever trouwd; haar stem klonk aanvankelijk, bij „dc wolken die pakkend zich" enz. wat om sluierd. misschien door den tekst be- invloed; later gingen de wolken op zij en oogstte zij veel succes. Bloemen waren er voor beide volwassen zangeressen en voor mevr. Janny NeumanLeeflang, die het meerendeel der koorwerkjos aan den veugel wat eentonig van klank, maar vertrouwbaar begeleidde. Een klein bloemetje, één van de vele die de grooten kregen, voor het kleine solistetje in deze Bloemencantate ware ook wel aardig geweest. Ik heb me overigens verbaasd over de hoe veelheid gemeenplaatsen die de geachte kln- dercantate-componistes in hun werk ophoo- pen, en over de eentonigheid der rhythmen. De heer C. v. d. Molen uit Rotterdam speelde begeleid door den dirigent een paar vioolsoli, o.a. op zeer correcte wijze de Ciac.- cona van Vitah. De begeleiding was wel eens wat sterk, de toon van des violisten instru ment is daartegen niet opgewassen. Dc heer v. d. Molen is wel op weg om een goed violist te worden; het viel te nrijzen dat hij zich binnen dc grenzen van zijn kunnen hield. Na het slotnummer van het koor werd nog een toegift geschonken. ..Inter Nos" gaf de bewijzen van bloei; het is lang geen „onderonsje" meer maar een groot kinderkoor, en het zal denkelijk nog wc', groeien. K. DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN 60 Ct» per re^el. geeft geuren smaak i aan uw glaasje. CATZ ZOON VAN PEKELA. I G RON ING I

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13