DE UITBREIDING DER ZIE KENHUIS-VERZEKERNG. HET WINKELWERKTIJDENBESLUIT, HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1929 Wat de strekking is van het minder-duidelijke voorstel van het gemeentebestuur Bij de behandeling van de begrooting voor 1930 is In den gemeenteraad breedvoerig ge sproken over de wenscheiijkheid om de be staande ziekenhuis-verzekering uit te brei- «en. Uit het antwoord dat de wethouder van financiën, Mr. M. Slingenbsrg, gaf, bleek, dat B. en W. over de uitbreiding met de besturen der ziekenfondsen aan het onderhandelen zijn. In aansluiting daarop kunnen wij mede- dealen, dat er a.s. Maandag een nieuwe con ferentie gehouden zal worden tusschen Mr. fclingenberg, den directeur van den Gemeen^ tolljken Geneeskundigen dienst, den heer J. van Konijnenburg, en de besturen van de ziekenfondsen. Uit de voorbesprekingen van bedoelde besturen is gebleken, dat het noo- dig is, dat er een toelichting komt op het voorstej dat B. en W. aan de ziekenfondsen gedaan hebben. Over de draagwijdte van het voorgestelde bestaat namelijk verschil van meening. De ziekenfondsen betalen thans 5 cent per Jid voor de ziekenhuisverzekering. B. en W. willen die verzekering uitbreiden tot: ver pleging in oude lieden-gestichten, de lighal, het Parkherstellingsoord, sanatoria en kin derkolonies. De. deelnemers aan de zlekenhuisverzeke- ring die minder dan 1500 inkomen hebben 7ullen geen hoogere contributie betalen. Voor de overigen zou de verhooging bedragen: 1500— f 1800 2 1/2 cent per week, 1800— 2100 5 cent en 2100—3000 7 1/2 cent. Het is niet precies na te gaan hoeveel de 'gemeente aan verhoogde premie zou ontvan gen. Een schatting is evenwel mogelijk. Thans ontvangt de gemeente ongeveer 100.000 premie voor de ziekenhuis-verzeke ring. Er zijn omstreeks 40.000 leden die 5 cent per week betalen. Geraamd wordt dat ('5 verhoogde opbrengst 60.000 zal bedra gen. Wat wil de gemeente daarvoor aanbieden? Allereerst, verpleging in oude-lieden ge stichten. Bij de onderhandelingen is van de zijde der gemeente geen reserve gemaakt. Toch is niet aan te nemen, dat het de be doeling zal zijn om aan alle ouden van da gen kostelooze verpleging in oude lieden ge stichten te garandeeren. Als men zulke ge stichten voor alle verzekerden boven de 65 Jaar zou openstellen, zouden ongeveer 4000 personen daarvoor in aanmerking komen. Meer dan de helft van de inwoners van Haarlem zijn reeds thans bij de ziekenfond sen verzekerd. Het Bureau van den Burger lijken Stand en Bevolking schatte het aan tal personen van 65 jaar en ouder op 7000, sroodat aangenomen kan worden, dat 4000 daar tot de verzekerden behooren. Thans kost de verpleging in het Te huis voor ouden van dagen aan den Scho- terslngel (het Stads-Armen- en Ziekenhuis) per patiënt ongeveer 700. Als alle verze kerden boven de 65 jaar zich dus voor opne ming zouclen aanmelden, zou alleen aan ver- verpleegkosten per jaar ongeveer 2.800.000 uitgegeven moeten worden. Bovendien zouden onmiddellijk nieuwe gestichten gebouwd moeten worden, want het eene tehuis dat de gemeente nu heeft is vol. Indien men de opneming zou beperken tot personen boven de 70 jaar/dan zou het aan tal ongeveer 2500 bedragen, want er zijn 4500 inwoners 70 jaar en ouder. Dat zou betteke nen een jaarlijksche verpleegkosten van 1.750.000. Het Is duidelijk, dat dit niet de bedoeling van het gemeentebestuur is geweest. De op zet is. dat alleen ouden van dagen die hulp behoevend zijn voor rekening van de ge meente verpleegd zuilen worden. In de Masndag te houden conferentie niet de ziekenfondsen zal dit ongetwijfeld duide lijk uitgesproken worden. De Geneeskundige Dienst zal over de opneming beslissen, gelijk dit nu ook gebeurt wat de ziekenhuisver- pleglng betreft. Ook nu worden ouden van dagen die hulpbehoevend zijn en thuis niet meer verpleegd kunnen worden in oude heden-gestichten opgenomen. De nabestaan den mosten nu, als zij daartoe in staat zijn, een deel der kosten betalen. Die bijdrage zal dan in het vervolg als het verzekerden be treft, voor rekening van de gemeente komen. Nu worden zulke chronische zieken af en toe naar gestichten buiten Haarlem gezonden. Wij ontvingen van den directeur-generaal van den Arbeid het volgende srtikel: Een belangrijke toelichting. Op 1 Januari a-s- treedt het Koninklijk Besluit van 13 Juni 1929, Staatsblad 313, het z.g-n. Werktijdenbesluit voor winkels, in wer king. Onder „winkels" verstaat de Arbeids wet alle open of besloten ruimten, waar voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen verkocht te worden. Ook z.g.n. vliegende winkels"zijn aan de bepalingen van het Winkelwerktijdenbesluit onderwor pen, voor zoover zij langer dan een week wal den gedreven of worden gehouden In een pand, dat reeds vroeger als winkel in gebruik was. Met den winkel worden geacht een geheel uit te maken de in hetzelfde gebouw of op iet bijbehoorende terrein zich bevindenae ruimten, waar voorwerpen of stoffen worden bewaard voor verkoop in den winkel- De hoofdinhoud der bepalingen, waarmede de winkeliers met ingang van 1 Januari a s. rekening hebben te houden, is als volgt: Werktijd per week. De werktijdbepalinsren rijn niet van toe passing op winkels in de eigen woning van het hoofd of den bestuurder der onderne ming, d:e zijn bedrijf uitoefent zonder luilp van anderen dan zijn oohtgenoote en bloed of aanverwanten tot den derden graad inbe grepen. die bij hem Inwonen. Hierop be staat één uitzondering, n.l. dat Jeugdige per sonen in een kapperswinkel, ook in een fa- mil'ezaak niet tusschen 20 en 8 uur mogen werken. De werktijd der winkelbedienden, door de wet. „arbeiders" geheet en, mag per week normaal niet langer dan 53 uur bedragen. Alleen bij overwerk of in bijzondere perloden (zie hieronder onder feestdagen) kan daar- yan worden afgeweken. Blijkbaar ligt het in de bedoeling om de in richting aan den Schotersingel in de toe komst meer dan tob nu toe te bestemmen voor het opnemen van zulke patiënten. Hierboven wezen wij er reeds op, dat meer dap de helft van het aantal inwoners van Haarlem bij de ziekenfondsen verzekerd is. Er wordt namelijk door ruim 40.000 volwas senen betaald. Maar zonder betaling zijn ook alle kinderen van verzekerden tot 16-jarigen leeftijd verzekerd. Dit aantal kinderen is wel op 30.000 te ramen. Er zijn dus 70.000 van de 117.000 inwoners verzekerd. Als de gemeente de verpleging in de lig hal en in sanatoria ook onder de verzekering betrekt, zal dit van zeer veel beteeken5s wor den voor de Haarlemsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Een zeer groot gedeelte van de personen die nu in contact komen met die vereeniging, zullen dan voor risico van de gemeente komen. Ons werd reeds de opmerking gemaakt, dat de gemeente dan evengoed de tuberculose bestrijding zelf ter hand kan nemen. Wij kunnen evenwel mededeelen, dat de gemeente ook in deze een belangrijke be perking zal maken. De gemeente zal alleen dat deel van de verpleegkosten voor haar re kening nemen, dat nu door de patiënten of familieleden betaald moet worden. De uit zending zal blijven geschieden via de Ver eeniging tot tuberculosebestrijding. Het par ticulier initiatief op dit gebied zal geheel in tact gelaten worden. Wat het consultatie bureau en het werk der huisbezoeksters be treft zal het werk der vereeniging geheel zelfstandig blijven. Alleen is te verwachten dat de gemeente meer geld zal moeten uit geven dan tot nu toe werd beschikbaar ge steld voor de verpleging van patiënten. Reeds nu gaf de gemeente voor die uitzending een subsidie van f 17000 per jaar. Maar in de praktijk blijkt, dat de vereeniging er met die subsidie niet komt. De rekening over 1929 zal sluiten met een tekort van ongeveer f 15.000. Het is aan te nemen, dat aan de ge meente gevraagd zal worden om dit tekort te dekken. Vermoedelijk zal de gemeente in de toe komst, als de verzekeringsuitbreiding door gaat, alle verpleeggelden voor de sanatoria voor haar rekening nemen. Het Brederode- duin blijft geheel voor de zorgen van de ver eeniging. alleen zal de gemeente nog voor haar rekening nemen de verpleeggelden die de verzekerde patiënten voor de verpleging aldaar zouden moeten betalen. Dit beperkt zich evenwel tot een bedrag onder de 10.000 per jaar. Er zullen dus bij het uitbreiden der verzekering niet meer patiënten naar de lig- hallen of sanatoria gaan dan tegenwoordig. De bedoeling is en dit zal Maandag wel weer duidelijk gezegd worden om geen verpleging van verzekerde t. b. c.-patiënten te garandeeren, maar alleen dat deel dei- kosten te vergoeden, dat onder de beslaande omstandigheden voor rekening der patiënten zou komen. Hetzelfde geldt voor de opneming in het Parkherstellingsoord, en de kinderherstel- lingskolonies. In de conferentie zal wel blijken, dat de gemeente ook op dit gebied geen verpleging of uitzending garandeert, maar dit geheel overlaat aan de bestaande vereenigingen. Alleen als die vereenigingen geld in kas heb ben, en tot verpleging of uitzending beslui ten, zal de gemeente het deel der kosten be talen, dat vroeger voor rekening der patiën ten kwam. Aau het particulier initiatief, dat deze nuttige vereenigingen thans steunt, wordt dus niet getornd. Ongetwijfeld zullen de besturen van de ziekenfondsen van deze mededeeüngen met belangstelling kennis nemen. Het is van be lang, dat bij de onderhandelingen elk mis verstand wordt buitengesloten. Wij kunnen ook nog mededeelen. dat over wogen wordt de verzekering uit te breiden t-ot inkomens van 4000. Daarvoor zal de pre mie natuurlijk belangrijk hooger zijn dan voor 2100—3000. Bovendien is het waar schijnlijk, dat voor die verzekering alleen personen tot 50 jaar aangenomen worden die na een oppervlakkige geneeskundig onder zoek daarvoor in aanmerking komen. Werktijd per dag. De dagelijksche werktijd is gesteld op hoogstens 9 1/2 uur per dag en moet. liggen: a- voor personen beneden 18 jaar tus schen voormiddags 8 en namiddags 8 uur; b. voor personen van 18 jaar en ouder tusschen voormiddags 6 en namiddags 10 1/2 uur (nachta*"*"üd is verboden). Indien echter bij gemeentelijke verorde ning een bepaald sluitingsuur geldt, wordt voor personen van 18 jaar en ouder liet einde van den werktijd gesteld op een half uur na dat sluitingsuur, doch niet later dan tot 11 uur des avonds- Werktijd op Zaterdag. De werktijd des Zaterdags mag voor man nelijke kappersbedienden boven 18 jaar 12 uur, voor alle andere bedrijven 11 uur per bediende (alleen personen boven 13 jaar) bedragen, met inachtneming van het week- maximum. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat de 53rurige werkweek bijv. als volgt kan worden verdeeld: 4 dagen 9 uur per dag, 1 dag a 6 uur per dag, 1 dag a 11 uur per dag Zondagsarbeid. Zondagsarbeid is verboden voor jeugdige nersonen. te weten winke'.bo-"lenden beneden den leeftijd van 18 jaar. Uitzonderingen op dit verbod zijn (bvialve voor Israëlieten, Sabbathisten en dergelijkcn) niet toegelaten. Voor winkelpersoneel, ouder dan 18 jaar, geldt het verbod niet- (Zie daaromtrent hier onder: Wekelijksche rustdag.) Regeling voor algem^eno feestdagen Wanneer in een winkel op Hemelvaarts dag, op 15 Augustus en 1 November geen ar beid wordt verricht-, is toegestaan, dat door personen van 18 jaar en ouder op den dag, voorafgaande aau Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October gedurende ten hoog ste 11 uur wordt gewerkt. Voor personen van 18 Jaar en ouder mag bovendien de werktijd in die week 62 uur bedragen. Voor bloemen winkels, brood-, koek- en banketbakkerijen bestaan eenige afwijkende bepalingen met het oog op St. Nicolaas en Kerstmis, welke echter nog voor eind 1930 eenigszins zullen worden herzien; o.a. ligt het ook in het voornemen, voor vischwinkels op Vrijdag een langeren werktijd toe te staan, mits het weekmaximum niet wordt overschreden en voor slagerswinkels en winkels van vleesch- waren een 11-urigen werkdag op 31 Decem ber. RUSTTIJDEN. a. Wekelijksche rustdag. Aan alle, in winkels werkzame arbeiders moet een wekelijksche, onafgebroken rusttijd worden gegeven van ten minste 32 uur. Deze behoeft niet altijd op Zondag te vallen, daar zooals reeds is opgemerkt bij het Win kelwerktijdenbesluit Zondagsarbeid in het algemeen niet is verboden. Eenmaal per 3 weken moet voor de arbei ders van 18 jaar en ouder, die op Zondag werken, de genoemde rusttijd van 32 uur echter wel een Zondag zijn. Sluit deze rust tijd aan op den vrijen middag per week, die iedere bediende gegeven moet worden (zie hieronder sub B), dan moet de rusttijd ten minste 41 uur per week bedragen. B. Wekelijksche halve vrije dag. Behalve de zooeven genoemde wekelijksche rusttijd van 32 uur mag een arbeider in een winkel op één dag per week geen arbeid ver richten vóór of n& 1 uur des namiddags. C. Nachtrust. Tusschen het einde van den arbeid op een dag en den aanvang van den arbeid op den volgenden dag moet. voor personen van 18 jaar en ouder een onafgebroken rusttijd lig gen van tenminste 11 uur. Rustpauzen. Wanneer 6 uur of langer daags wordt ge werkt, moet iederen bediende na elke 51/2 uur arbeid een rusttijd van een half uur worden gegeven. Eindigt de arbeid echter nè. 0 uur 's avonds, dan moet althans 11/2 uur rust worden gegeven tusschen 111>'2 uur des voormiddags en 3 1/2 uur des namiddags. (Er is een herziening van het besluit in voor bereiding, krachtens welke deze regeling niet zal gelden voor de dagen, waarop in een plaats een Jaarmarkt wordt gehouden en bovendien niet op de dagen, dat de winkel bediende zijn halven vrijen dag bekomt en dien dag zijn arbeid niet vóór 12 uur des middags aanvangt en tevens niet na, 7 uur des namiddags eindigt- In die gevallen kan met den normalen rusttijd van 1/2 uur na elke 51/2 uur arbeid worden volstaan Voorts kan het Districtshoofd toekenning van andere of langere rusttijden dan hier boven genoemd, eischen. Verder worde in acht genomen, dat rust tijden van minder dan een kwartier ais werktijd gerekend worden. Kinderarbeid. Een kind beneden 14 jaar of nog leer plichtig, mag in een winkel geen arbeid ver richten. Dit verbod jgeldt ook voor loopwerk. Schoonmaken van winkels. Personen van 18 jaar en ouder, die üi een onderneming geen anderen arbeid verrich ten dan het schoonmaken van lokalen enz., mogen die taak op alle werkdagen tot 11 uur nam. in winkels verrichten. Afhelpen van klanten. Het bedienen van degenen, die bij het sluiten van den winkel reeds daarin aanwe zig zijn, is nog toegestaan, doch niet langer dan een half uur na het op de arbeidslijst aangegeven tijdstip van einde van den ar beid, noch langer dan een half uur na het normale sluitingstijdstip van den winkel, een en ander op voorwaarde, dat in geen geval na 11 uur nam. arbeid mag worden verricht. Vervanging bij ziekte. De werktijdbepalingen zijn evenmin van toepassing op den arbeid van den persoon, die bij ziekte van het hoofd of den bestuur der der onderneming dezen vervangt gedu rende die vervanging, mits van de vervan ging onverwijld aan het Districtshoofd is kennis gegeven. Bewakingsdiensten. De man, die uitsluitend of in hoofdzaak met de bewakingsdiensten van winkels en magazijnen is beiast, mag zulks doen gedu rende ten hoogste 12 uur per dag en 72 uur per week. Hij moet echter in 8 achtereenvol gende weken tenminste twee Zondagen vrij zijn- Tusschen het begin en het einde van den bewakingsdienst moet ein tijdsruimte van ten hoogste 12 uur liggen. Vóór en na iederen bewakingsdienst moet hem een rust tijd van temninsce 11 uur worden gegeven. Israëlietische winkels en feestdagen. Voor Israëlietische winkels en voor perso nen, die tot een kerkgenootschap bshooren, dat den wekelijkschen rustdag op den 7den dag viert, geldt in het algemeen, dat de we kelijksche rusttijd minder dan 32 uur mag bedragen, doch niet minder dan 26 uur. De regeling van den werktijd in weken, waarin Israëlietische feestdagen vallen, zal vermoe delijk nog eenigszins worden aangevuld ten einde betere aansluiting te vinden bij de ka lenderperioden, die kunnen voorkomen. Barbiers- of Kappersoudernemingen. De algemeen voor winkels geldende bepa lingen zijn ongeveer gelijkluidend voor bar biers- en kappersondernemingen. Op Zaterdag, op den dag, voorafgaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus, 31 October en 24 December, mag door een man van 18 jaar of ouder, indien genoemde dagen werkdagen zijn, worden gewerkt hoogstens 12 uur per dag tusschen v.m. 6 uur en nam. 11 uur, echter hoogstens 53 uur per week. Op de genoemde dagen kan worden volstaan met een rusttijd van ten minste een half uur na elke 5 uren arbeid; de lange rust a 1 1/2 uur behoeft op die dagen niet te worden toe gekend. Ten behoeve van tooneelvoorstellingen mag door een persoon van 18 jaar of ouder tot 11 uur nam. kappersarbeid worden ver richt. Arbeidslijsten. De werk- en rusttijden van winkelperso neel moeten nauwkeurig zijn aangegeven op een arbeidslijst. Alleen de barbiers- en kap persondernemingen bezitten hier voorwaar delijk wat meer vrijheid. De arbeidslijsten moeten worden opgehangen in den winkel, terwijl een aangehecht afschrift moet wor den gezonden aan het Districtshoofd der Arbeidsinspectie door afgifte tegen gestem peld ontvangbewijs aan het loket ten post kantore. Indien verschillende werk- en rusttijdre gelingen gelden, behoort voor elke regeling een afzonderlijke lijst te worden ingevuld. De werktijdregeling mag ook vervat wor den in een overzichtelijken werkrooster, waarvan het Districtshoofd eventueel den vorm lean vaststellen. De formulieren-arbeidslijst zijn tegen ge ringe betaling verkrijgbaar,, aan alle post kantoren. Arbeidsregister, Het hoofd of de bestuurder van een win kel is .verplicht een arbeidsregister aan te houden, waarin o.m. moeten zijn vermeld de namen van het personeel en het nummer van het blad der arbeidslijst, waarop hun werk- en rusttijden zijn aangegeven. Deze registers kunnen worden besteld aan alle postkantoren en. zijn o.m. verkrijgbaar in verschillende, boekwinkels, bij de firma Samson te Alphen a.d. Rijn, Erven Tijl te Zwolle, enz. Arbeidskaart. LEDENVERGADERING V. 5. V. WIJZIGING IN HET BESTUUR Door een plotseling opgekomen kwestie, voortspruitende uit een verschil van inzicht omtrent de samenstelling van het eerste elftal, kwam V.S-V. in een spoedeischende vergadering bijeen. De vergadering werd geopend door den heer G. da Costa, die mededeelde, dat het bestuur zijn mandaad ter beschikking van de vergadering stelde en hij zelf in geen ge val herkiesbaar was- Hierna werd de kwestie, waar de geheele zaak om draaide, uitvoerig besproken en tenslotte opgelost. Tot voorzitter werd de heer Zegel, tot dusver 2de voorzitter, geko zen. Bij acclamatie werd de heer Renswou in zijn plaats als bestuurslid aangewezen. Op verzoek der vergadering trokken de an dere bestuursleden hun ontslagaanvrage in. Verder werd besloten de elftalcommissie uit te breiden van drie tot vijf leden. A_an het einde dsr vergadering dangte de heer Heiligers den scheidenden voorzitter voor alles, wat deze in het belang van V.S.V. had gedaan. RUMOER IN DEN RAAD VAN DRESDEN. ALLE COMMUNISTEN UITGESLOTEN. DRESDEN, 20 Dec. Wolff-bureau) Bij de behandeling van een voorstel der commu nisten tot het verleenen van steun aan werk- lcozen is het in den gemeenteraad van Dresden tot. zulk een ernstig rumoer gekomen dat alle communistische leden voor het ver dere gedeelte van de zitting werden uitge sloten. Sommigen hunner moesten met be hulp van de politie uit de zaal worden ver wijderd. Van de tribune werden de ergste beleedi- gïngen geuit, als „Bloedhonden, jullie moeten opgehangen worden!" De voorzitter zag zich genoodzaakt, ook de tribune te laten ontruimen, waarbij de com munisten de Internationale zongen. Gedurende het tumult in de zaal kwam het ook tot demonstraties voor het stad huis, waar de communisten de werkloozen hadden bijeengeroepen. Ongeveer tweeduizend personen verzamelden zich en trachtten het stadhuis binnen te dringen. Driehonderd man politie en ook bereden politie hebben daarop de omgeving van het stadhuis afge zet; de pogingen van de communisten om in het stadhuis te dringen, werden afgeslagen. Tenslotte werd de menigte verspreid. Tegen tien uur 's avonds was de orde in. de stad teruggekeerd. HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD. Het voorstel tot uitbreiding van het aantal lagere scholen te Zwanen burg. Een der wethouders be klaagt zich over een handelwijze van den burgemeester.De ge meente-begroeting voor 1930 aan- gehouden, -Be Ea;ad van deze gemeente.kwam Donder dagmiddag in openbare vergadering' bijeen. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer Vreeken. Goedgekeurd werd aan het bestuur van de Chr. H. B. S. te Leiden uit de gemeentekas voor één leerling een bijdrage te verleenen van 91.66. Op een verzoek van de centrale esperanto propaganda-commissie te Nijmegen, zal wor den bericht dat het niet mogelijk zal zijn het geven van een 'cursus voor onderwijs in het esperanto alsnog op te nemen in het leerplan van onze openbare lagere scholen, doch dat het gemeentebestuur geen bezwaar heeft om een lokaal ter beschikking te stellen wanneer een of meer onderwijzers buiten de gewone schooluren in deze taal les willen geven- Een verzoek van het bestuur der zwemver- eeniging te Sloten om een subsidie van 200 zal bij de behandeling van de gemeentebe- grooting worden besproken. Goedgevonden werd aan het bestuur van de vereeniging „dorp Vijfhuizen" als antwoord cp zijn adres tot het beschikbaar stellen van een faecaliën-tankwagen met zuiginstallatie, te berichten dat zijn wenken en wenschen nader zullen worden overwogen, wanneer in de volgende maand door den Raad een be slissing zal worden genomen over het rio- leer Lngsvra.a gstuk. Mededeeling werd gedaan dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit, waar bij is beoaald dat te Zwanenburg een nieuw schoolgebouw zal worden gesticht op een terrein langs de Wilgenlaan aldaar. En te vens dat niet goedgekeurd is het besluit van den Raad tot uitbreiding - van het aantal la- geve schoten aldaar. B. en W. stelden voor bij de Kroon In be roep te gaan tegen deze afwijzende beschik king van Ged. Staten, waaromtrent echter de beslissing werd aangehouden tot de eerst volgende vergadering. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school voor uitgeb-eid lager onderwijs te Hoofddorp (vacature J. Roggeveen), werd be noemd de heer K. Veuger te Vëlsen. Goedgekeurd werd een voorstel tot over plaatsing van mej. T. Woudt als onderwijzeres aan de openbare lagere school nummer 7 naar school nummer 6 te Abbenes en tot overplaatsing van mej. L. Buisma als onder wijzeres van school 6 naar school no. 7. Aan mej. A. Vromans werd eervol ontslag verleend als gemeente-verloskundige ter standplaats Rijk met ingang van 1 Januari aanstaande. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om in de vacature voorloopig niet te voorzien. Goedgekeurd werd een voorstel tot verkoop van eenige perceelen grond te Nieuw-Vennep. Aan de orde kwam een voorstel van B. en W. tot overneming van een weg met eenige stroolcen grond en watar in verband met uit breiding van de Badhoevebuurt. De beslissing werd aangehouden tot een volgende vergade ring, mede in verband met het feit. dat de burgemeester een bijlage van de raadsa^enda niet had toegezonden aan een der wethou ders. De betrokken wethouder beklaagde zich over deze handelwijze, waarna de burgemees ter uiteen zette, dat dit is gebeurd on grond van de omslandteheid. dat cte"gelüke schaf turen zonder zijn toestemming ep zolder zijn medeweten in een particulier plaatselijk ad vertentieblad zoo nu en dan worden afge drukt. De vaststelling van de rekening en verant woording der gemeente over 1?2S en de be handeling van de gemeente begrooting voor 1939 werden aangehouden tot- de volgende vergadering wijl de commissie voor de ge meente financiën met haar onderzoek nog niet- geheel is gereed gekomen. Een belangrijke toelichting. Overwerk. Indien in een winkel een opeenhooping van werk' voorkomt, of zich aldaar bijzondere omstandigheden voordoen, kan het Districts hoofd (of in beroep de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid) afwijkingen van het Winkelwerktijdenbesluit en ook verlenging van arbeid (doch alleen voor personen bo ven 16 jaar) toestaan, mits wordt in acht ge nomen, dat een jeugdig persoon niet langer arbeid verricht dan 10 uur per dag en 55 uur per week en een man en een vrouw niet langer, dan 11 uren per dag en 62 uren per week. Filiaalhouders. De bepalingen van het Winkelwerktijden besluit zijn van tospassing op zgn. filiaal houders. die dus een winkel beheeren, be- hcorende tot een onderneming waarvan zij niet het hoofd of de bestuurder zijn, met dien verstande echter, dat" de werktijdbepalingen voor dengene, die aan het hoofd staat van den winkel of het filiaal, alleen dan niet gel den, wanneer hij uitsluitend of in hoofdzaak met de leiding van den winkel of van een af- deeling daarvan is balast-, of wanneer, behal ve het hoofd, ten minste 3 personen in den winkel arbeid plegen te verrichten. Die be palingen blijven echter steeds van toepas sing op al degenen (familie of vreemden) die hem bij den verkoop assisteeren. Afdeelingschefs. Eveneens zijn vrijgesteld de chef de bureau, het hoofd van administratie, de hoofdboek houder en de afdeelingschef, voor zoover zij aart het hoofd staan en de leiding hebben over arbeiders. werkzaam aan de admi nistratie, de correspondentie of de boekhou ding der onderneming; verder de magazijn- messter cn de expeditiechef, indien hun ar beid uitsluitend of in hoofdzaak bestaat in het houden van toezicht op de magazijnen, bij de expeditie cf bij de ontvangst van goe deren en zij verantwoordelijk zijn voor de goede orde in de magazijnen en voor de daar aanwezige goederen en stoffen, in al deze ge vallen evenwol onder voorwaarde, dat in het arbsidsvegister bij hun naam vermeld is, welken werkkring als bovengenoemd zij ver vullen. Het districtshoofd der Arbeidsinspectie kan bovendien bij bijzondere vergunning benaalde personen met een afdeelingschef gelijk stellen m dus van de werking van het W!oke!werh'üdenbesluifc vrijstellen. Bij wei gering kan de werkgever bij den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in beroep gaan. De verleende gelijkstelling kan steeds worden ingetrokken. Het hoofd of de bestuurder is verplicht, in het bezit te zijn van een arbeidskaart van in zijn dienst zijnde personen van 14 tot en met 17 jaar en van gehuwde vrouwen. Dit geldt ook voor loopjongens en loopmeisjes. Deze kaarten worden kosteloos verstrekt ter gemeente-secretarie van de plaats van inwo ning van de(n) werknemer (ster) (Arbeidskaarten voor hen, die buiten Ne derland wonen, worden afgegeven ter secre tarie der gemeente waar de persoon arbeid verricht.) POPPENTENTOONSTELLING VOOR DE KLEINE THERESIA-STICHTING. „Ik kwam laatst in een Poppenkraam", zouden wij kunnen zeggen, gedachtig aan een aloud versje voor de jeugd, want wij zijn geweest op de poppen tentoonstelling, die in gebouw St. Bavo gehouden wordt ten bate van de Kleine Theresia-stichting. Maar wij vroegen niet, zooals het versje voortgaat „Wat doen die póppen hier?", want wij weten goed, dat deze poppen er staan om verloot te worden en geld op te brengen voor verwaarloosde kinderen, die in deze instelling van R.-K. charitas een liefde rijke verzorging krijgen. Het is hier voornamelijk de kinderpop, die tentoongesteld is, en daaronder neemt de Kathe Kruse-pop een eereplaats in. Deze pop van modern materiaal vervaardigd trekt hier aller aandacht, want het is het heele Poppenboek van Kathe Kruse, dat verwer kelijkt is in een compleet poppenhuishou- den. In deze charmante poppenbedoening vinden wij de keuken en de zitkamer, ae thee in den tuin, inderdaad „all the little dollies from the follies with their painted cheeks", de volledige .Dolls House's Party" en zoowaar ook „The wedding of the painted Doll" vol gratie, de bruid met een fijnen kan ten witten sluier, die opgehouden wordt door bruidsmeisjes. ^Behalve deze Kathe Krusepoppen zijn er nog tal van andere op verschillende wijzen aangekleede, doch minstens even aantrekke lijk. En dan zijn er ook vele attracties, zoo als er op tentoonstellingen en bazars altijd te vinden zijn. Er zal een waarzegger in een tentje zitten er zijn allerlei handwerken te koop, en kalenders en lampekappen, geschil derd door Marijke Povel. Het damescomité heeft voor deze tentoonstelling ontzaggelijk veel werk verricht en het is hopen, dat het hi druk bez-oek aan de tentoonstelling een belooning zal mogen vinden. Een heel bij zondere attractie is ook de poppeubruiloft, die met een motor :n beweging kan gezet worden. De tentoonstelling zal hedenavond half zeven door mgr. Aengenent- bisschop van Haarlem geopend worden, zij blijft drie da gen, open.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14