Groote brand te Oegstgeest Buitenlandsch Overzicht HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD Bollenschuren en kantoren der N.V. H. Hontan Co. in de asch gelegd. SCHADE VAN 3 a VIER TON. Donderdagmiddag omstreeks drie uur is feen groote brand uitgebroken in bet bloem bollenhuis van de N.V. Hom an en Co. staan de aan den Rijksstraatweg Leiden—Haarlem crnder de gemeente Oegstgeest. In de voor raadschuren bevond zich een groote en waar devolle hoeveelheid gladiolenbollen. Door den wind aangewakkerd grepen de vlammen snel om zich heen en in minder dan geen tijd ftond het geheele gebouw in lichter laaie, zoodat de Oegstgeester brandweer, die on middellijk ter plaatse was verschenen, zich yoor een zware taak geplaatst zag. Daar de wind uit een voor de tegenover gelegen behuizingen ongunstige richting woei achtte men het raadzaam de hulp van de Leidsche brandweer in te roepen, die spoedig met de motorspuit ter plaatse verscheen. Met in totaal ongeveer twaalf stralen werd water gegeven. Ondanks deze krachtige pogingen werden Zoowel de voorraadschuren als de aangren zende kantoorgebouwen, die inmiddels door het vuur waren aangetast, totaal in de asch gelegd. De schade wordt geschat op ongeveer drie honderdduizend a vierhonderdduizend gul- en. Zij wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Het schouwspel werd door vele honderden personen gadegeslagen, waaronder tal van automobilisten. Over dezen brand schrijft de N. R. C. hog: Omstreeks kwart voor drie hoorden werk lieden en omwonenden een hevigen knal in de boller.bergplaats van de N.V. Homan en Co. Tegelijkertijd zag men, dat het middel ste gedeelte van het gebouw in brand stond. Het gebouwencomplex van de firma Homan bestond uit een groot, massaal voorgebouw waarin o.m. de kantoorlokalen waren onder gebracht, en daarachter een zeer groote uit zandsteen opgetrokken pak- en bergplaats. Voorts stonden ter rechterzijde verschillen de kleinere gebouwtjes, terwijl juist op de afscheiding van het hoofdgebouw met ae daarachter gelegen bollenschuur ter linker zijde een kleine uitbouw was. De oorzaak? In dezen uitbouw was de centrale verwar mingsketel aangelegd en het vermoeden be- staat, dat vonken uit dezen ketel gevallen zijn op nabij liggend hout en houtwol, die vlam vatten en in minder dan geen tijd het geheele gebouw in lichtelaaie zetten. Het hoofdgebouw en de daarachter gelegen bollenschuur bestonden uit twee verdiepin gen en het geheel was volgepropt met bloem bollen, meest zoogenaamd najaarsgoed, vofiral gladiolen en begonia's. Voorts waren groote hoeveelheden turfmolm, houtwol en ander pakmateriaal in de gebouwen opgestapeld. De brandweer, onder leiding van den heer W. F. de Rooy, was spoedig ter plaat se. De motorspuit, waarmee men uitrukte is juist tegenover het verbrande pand ge- stationneerd. De heer Homan had nog ge- gelegenheid zelf de Oegstgeester en de Leid sche brandweer te waarschuwen, doch laatst genoemde mocht, zonder uitdrukkelijke op dracht van den burgemeester van Oegstgeest en toestemming van den burgemeester van Leiden, niet dadelijk uitrükken. Ook van het direct achter het brandende gebouw gelegen woonhuis van prof. Esscher uit werd de Leidsche brandweer gewaarschuwd. Burge meester Griethuysen was ook zelf spoedig ter plaatse. Zocdra de commandant van de Oegst geester brandweer dit noodig oordeelde het was inmiddels twintig minuten over drie geworden werd de Leidsche brandweer gewaarschuwd, die tien minuten na het ont vangen verzoek met de groote motorspuit onder bevel van den commandant van de vrijwillige brandweer, den heer J. J. de Cler, bij den brand aankwam. Van den aanvang af was het echter te zien, dat aan blusschen van deze vuurzee niet te denken viel. Het geheele complex van tachtig meter lengte en zestig meter breedte was één brandende oppervlakte. Naar alle zijden verspreidde zich een vonkenregen, die gevaar opleverde voor de omliggende pan den, het woonhuis van den heer Nulle Sr. en de boerderij van den heer Zandbergen. Door de gunstige richting van den wind hep de villa yan prof. Esscher minder gevaar. Wat over bleef. Van de gebouwen van de firma Homan zelf zijn niet anders overgebleven dan de sterk gehavende voorgevel aan de straatzijde en een paar zijmuren, een en ander van het hoofdgebouw. Alles wat zich daar achter be vond is tot den grond toe afgebrand. De boeken uit het kantoorlokaal heeft men bij tijds in veiligheid weten te brengen. Persoonlijke ongelukken er waren on geveer twintig arbeiders in een ander ge deelte dan dat waar de brand ontstond, aan het werk zijn niet voorgekomen. Vooral toen de duisternis was ingetreden gaf het terrein van den brand een fantas tisch schouwspel. Bonken turfmolm, hoopen bollen, geheel in brand staande muurtjes en zijgevel, waaruit de vlammen als bran dende tongen omhoog lekten, gaven prach tige lichteffecten, die soms niet weinig ver hoogd werden door een achtergrond van donkere rookwolken. Van uren uit den om trek waren nieuwsgierigen naar het terrein vxan den brand getogen, door de Oegst geester politie, versterkt door rijksveldwach ters werden zij op afstand gehouden. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondag 22, en Donderdag 26 December (2e Kerstdag) zal in den schouwburg aan den Jansweg het bekende ensemble Solser en Hesse twee voorstellingen geven van de oud- Amsterdamsche schets met zang: „Weet je 't al van Schellevisch-Mie?" De rollen van Schellevisch-Mie en van Kees, haar man, zullen evenals vroeger worden vervuld door den heer en mevrouw Hesse-Slauderof. Het gezelschap brengt eigen décors mee. HET CONCERT VAN ZANG EN VRIEND SCHAP. Door een lichte ongesteldheid is mej. Diefce Blooker verhinderd hedenavond haar mede werking aan het concert van „Zang en Vriendschap" te verleenen. Mevr. A. C. van TienhovenKauwling is door het bestuur be reid gevonden inplaats van mej. Blooker op te treden. GEWIJDE MUZIEK. In de Gereformeerde kerk aan den Klop persingel wordt Maandagavond 23 Decem ber een uitvoering gegeven van Kerstliede ren door het „Haarlemsch Gereformeerd Kinderkoor", met medewerking van Haar lemsch Gereformeerd Gemengdkoor ..D.Z.V". en mevrouw de Koeyer Wyland (sopraan) en den heer H. Pijlman (orgel). Het geheel onder leiding van den heer F. Pijlman. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Van 20 Dec. af. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 3.30 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te '1 uur. Avonddienst te 4.38 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten: Zondag, Woensdag en Donderdag te 7.30 uur. Overige werkdagen te 7 uur Avonddiensten te 7.45 uur. Maandag: Dienst van Ta'anieth Kabraniem te 2.30 uur ter Synagoge. Donderdag: Middag- en Avonddienst te 3.30 uur ter Synagoge. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Zon dagavond te 7 uur. Maandag- en Dinsdag avond niet. Andere avonden te 7.15 pur. De diensten op Sabbath, Ta'anieth Kabra niem en op Donderdagmiddag vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentege bouw Lange Wijngaardstraat 14. HET TERREIN VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. AMSTERDAM KOOPT HET VOOR 2.800.000. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft Donderdagavond goedgekeurd den aankoop van het terrein van het Paleis voor Volksvlijt de grond voor f 1.450.000 en de Galerij voor f 1,350.000. Over de bestemming van dit bijna drie Hectare groote terrein zal later worden ge sproken. DE KININEFABRIEK TE VGRAVELAND. Bezwaren tegen een nieuwe aanvraag. Donderdag is ten gemeentehuize te 's-Gra- veland een vergadering gehouden tot liet in brengen van bezwaren tegen de hernieuwde aanvraag van de N.V. Kina-Cultuur Mij. tot het oprichten van een kininefabriek op een terrein aan de Gooische vaart aldaar. Mr. Blaupot ten Cate diende namens de gemeentebesturen van Amsterdam en Loos- drecht, alsmede de waterschappen Breukeler- vecn. en Loenderveen bezwaren in. De direc teur der Amsterdamsche Waterleiding, de heer v. Royen, de heer Blauw, beheerder van „Gooilust", de directeur van Gemeente ^er ken te Hilversum, ir. Groote en een aantal veehouders waren eveneens aanwezig om be zwaren te uiten. Tenslotte werd den heer C M. Pleyte d'Ailly, directeur der aanvragende Mij. gelegenheid geboden de aangevoerde bezwaren te weer leggen. DE GOEDKOOPE VOLKSVISCHWINKEL. De „Goedkoope Volksvischwinkel De Con current" van den heer W. Bok Jr., is ver plaatst van de Damstraat naar de Lange Veerstraat 20. In dit ruime, frisch geschil derde en met tegels en granito helder inge richte perceel kon schelvisch en schol, aan lokkelijk glanzende bokking en geurende ha ring, konden blank rose garnalen en sma kelijke stokvisch zoo uitgestald worden, dat het publiek den winkel niet voorbij zal gaan zonder even te zijn blijven staan. En kijken zal hier vele malen binnen gaan en koopen beteekenen. Ter gelegenheid van de ope ning gaven heden bloemen aan de zaak een nog smakelijker aanzien. ST. RAPHAëL. Donderdagavond hield de afd. Haarlem der R.K. Vereen, van Spoor- en Trampersoneel „St-. Raphael", een druk bezochte vergade ring voor Spoorwegpersoneel, in het gebouw St. Bavo. De secretaris, de heer Alleman, bracht verslag uit van den Raad van afgevaardig den, gehouden te Maastricht. De volgende Raad van afgevaardigden za: gehouden worden in 1930 te Amsterdam in Juni of Juli. Bij de bespreking van het 25-jarig bestaan in Januari gaf de voorzitter der feestcom missie, de heer Mozes een nadere uiteen zetting Zaterdag 18 Januari is er receptie in het gebouw St. Bavo van 3 tot 5 uur. Zon dagmorgen 19 Januari om 8 uur een H. Mis voor de leden in de St. Antonius kerk aan de Groenmarkt en daarna gemeenschappelijk ontbijt in gebouw St. Bavo. Des avonds en Zaterdag 26 Januari een kinderfeest dat per radio zal worden uitgezonden, leden op tot bezoek aan de vergadering van Na de rondvraag wekte de vooratter de vakafdeeiing V in 's Hertogenbosch, wap.r de komende loonregeling zal besproken wor den. NED. HANDELSREIZIGERSVEREENIGING. De Ned. Handelsreizigersvereeniging (afd. Amsterdam) houdt te Haarlem een propa- gandavergadering op Zaterdag 21 December in Hotel „Royal", Stationsplein. Als spreker treedt op de heer Th. Keizer, te Amsterdam, lid van het Hoofdbestuur, die de volgende onderwerpen zal behandelen: Waarom is het noodig lid der N H, R, V, te zijn? en: Op welke wijze behartigt de N. H. R. V. de belangen harer leden? NED. ONDERWIJZERSGENOOTSCHAP. Woensdagavond hield de afdeeling Haar lem van het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap in Lion d'Or zijn jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek de bloei der af deeling. De begrooting van den penning meester voor 1930 werd goedgekeurd. In de kascommissie werden gekozen de heeren KI. de Konink, H. Jonkman en P. van der Meu- len. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden de heeren M. van Leeuwen en E. Geerts Wzn. herkozen. De eerste zal in 1930 wederom voorzitter zijn. Met groote meerderheid werd in de plaats van wijlen den heer K. Ruiter de heer E. Marema geko zen. De heer G. Holle van Alkmaar, hoofdbe stuurder, bracht hulde aan de afdeeling en het bestuur, dat blijkens het jaarverslag, ook dit jaar weer zooveel afdeed. Na afdoening van de intieme zaken hield de heer J. Huis ken van Amsterdam een demonstratie over projectie in dienst van het onderwijs. Daar bij gaf hij ook de geschiedenis van den too- verlantaarn, waarvan onze 17e eeuwsche landgenoot Christiaan Huygens er al een bezat. DE MIST IN ROTTERDAM. Gistermiddag is te Rotterdam en vrij zware mist komen opzeten, welke de scheepvaart ernstig heeft- belemmerd. Voor de stad werd dan ook bijna niet meer gevaren. Het. veer van do Leuvehaven naar de Wilhelminakade heeft van 4 u. 10 tot half 7 stil gelegen en is daarna, zij het met veel vertraging, gaan varen. Ook de andere veren, behalve dat op de Waalhaven zijn na half vijf stilgelegd meldt de N. R. Ct. OP HET KANTJE AF! Het Engelsche ontw er p-Mijnwet tweede lezing aangenomen. MET 8 STEMMEN VERSCHIL. Groote spanning in het Lagerhuis. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Donderdagavond laat werd in het Lager huis na uitgebreide discussies tenslotte ge stemd over de kolenwet, die met de geringe meerderheid van 281 tegen 273 stemmen werd aangenomen. Een narrow escape! De regeering ontspringt juist den dans, met een meerderheid van slechts 8 stem men. Sir Philip Cunliffe Lister had Dinsdag een amendement tot verwerping der wet inge diend en Sir Herbert Samuël, de liberale woordvoerder, oefende critiek uit op het sÊhema voor het op de markt brengen der kolen. Samuël stelde de regeering eenige vragen, die door Ben Turner, minister voor de mijnen, werden beantwoord. Deze ant woorden werden eergisteren bulten het Lager huis door de Liberalen besproken. Bij den aanvang van de debatten van Donderdag, nam Lloyd George het woord voor het uitspreken van zijn, met spanning verwachte rede. Hij verklaarde, dat de wet de slechtste karaktertrekken van het socialisme en het individualisme bevatte, zonder beider kenmerkende trekken met elkaar in overeen stemming te brengen. De twee bepalingen van de wet, waarmede hij accoord ging, waren die betreffende de vermindering der werkuren en de instelling van een nationale loon-commissie. Negen tienden der wet bestond uit het vaststellen der prijzen en de beperking der productie. Hij betoogde dat er twee manieren waren om tegemoet te komen aan het deficit van het werken der steenkolenmijnen: de eene was een ruw opdrijven der prijzen, de an dere het reorganiseeren der industrie, ten einde te bezuinigen op productie en distri butie. De laatste methode zou mijnwerkers, mijneigenaren en het geheele land ten goede komen. De regeering had de ruwe, lastige methode, die gemakkelijk uit te voeren, doch gevaar lijk was, van het enkele opdrijven der prij zen verkozen. Het alternatief van het op voeren der prijzen was het groepeeren der mijnen op een dusdanige wijze, dat productie en distributiekosten bespaard werden. Hij vroeg thans den voorzitter van den Board of Trade" of de regeering maatregelen wil de nemen om in de wet volledige voorzienin gen in te voeren, ten einde te dwingen tot- het groepeeren der mijnen. Het antwoord van Ben Turner op de desbetreffende vraag van Sir Herbert Samuel, Dinsdag j.l- was geweest-, dat de regeering met deze wet de macht had commissieleden aan te stellen, ten einde aimal- gamatie-plarmen op te stellen. Lloyd George drong er op aan voorzieningen voor een dwingende groepeering in de wet zelf in te voeren. Deze quaestie was van vitaal belang en de Liberalen moesten zich volledige vrij heid voorbehouden deze quaestie in een be stuursvergadering te bespreken. De mijnwerkers-afgevaardigde Hartshorn zeide, dat de mijnwerkers, hoe hard ze het ook hadden, geen lotsverbetering zouden wenschen of aanvaarden als dit op kosten van het geheele volk of andere categorieën van arbeiders zou geschieden. Wanneer er fouten waren, dan was het Huis er nog om deze bij de artikelsgewijze behandeling te verbeteren, maar spr. geloofde dat het drie ledig beginsel van de wet goed was en dat zij een belangrijke schrede vooruit betee ken de. Nadere bijzonderheden over de stemming ontbreken ons nog, op het oogenblik dat wij dit schrijven. De N. R. Ct. meldt echter: Het gerucht loopt, dat de regeering een nieuw aanbbd heeft gedaan aan de liberalen met betrekking tot het ontwerf-mijnwet. Welke de nieuwe concessies zijn, wordt niet gezegd, maar zij moeten van een dusdanigen aard zijn. dat de houding der liberalen be langrijk zal worden veranderd. Een Reuter-telegram meldt tenslotte nog: Naarmate de avond verstreek, nam de op winding in de-zittingzaal van het Lagerhuis toe. De arbeiderspartij en de liberalen zijn vol ledig opgekomen en van de conservatieven zijn veel meer leden aanwezig dan verwacht werd. In afwachting van het uur van s.tem- ming over het conservatieve voorstel tot ver werping van het wetsontwerp over de steen koolindustrie ging het debat voort. Churchill zeide, dat het ontwerp een plan ïs cm aan het publiek een nieuwe indirecte belasting op te leggen, doordat de prijs van één der allereerste levensbehoeften wordt verhoogd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij tenslotte naar onze telegrammendiensten. Een merkwaardige bijzonderheid, die wel bewijst hoe geladen de sfeer gisterenavond geweest moet zijn, is de volgende. De Con servatieve leiders stuurden in den loop van den avond aan alle. in Londen aanwezige conservatieve parlementsleden een dringend telegram waarin zij opgezweept werden om toch vooral bij de zitting en de stemming in het Lagerhuis tegenwoordig te zijn. De con servatieven hadden namelijk bij vorige ge legenheden zeer onaangename ervaringen opgedaan! Met dat al ls het conservatieve amendement tot verwerping van het ontwerp mijnwet nu toch van de baan. Naar alle wenschelijkheid heeft een deel der liberalen vóór. en een ander deel tegen gestemd, en wellicht naar aanleiding van op het laatste oogenblik door de regeering ge dane toezeggingen. L. A. Indië en het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis had een debat plaats over den toestand in Indië naar aanleiding van een motie-Fenner Brockway (arb. partij), waarin de samenwerking met de In diërs in de voorgenomen „round table"-con- ferentie met vreugde werd begroet. De sprekers der Labourparty drongen er op aan, dat alle zaken betreffende perso nen, die wegens politieke vergrijpen gevan gen zijn gezet, zouden worden herzien, ten einde een gunstige atmosfeer in het leven te roepen. De conservatieven erkenden de noodza kelijkheid eener conciliante houding, doch een algemeene amnestie achtten zij zeer ge vaarlijk. Wedgwood Benn. de minister voor Indië, verklaarde, dat Indië balangrijke vorderin gen maakte op den weg naar den status van dominion, dat de „round thable"-confe- rentie volkomen representatief zou zijn en dat alle deelnemers vrij zouden zijn hun opvattingen uiteen te zetten. De motie werd tenslotte aangenomen. De Gouverneur-Generaal van Korea gearresteerd. LONDEN, 19 Dec. (V.D.) De autoritei- ten hebben nieuwe stappen gedaan in de zaak der financieele schandalen; volgens be richten uit Tokio is de gouverneur-generaal van Korea in verband hiermede in arrest ge steld. De gearresteerde was lid van de vroe gere regeering-Tanaka. Een ander lid van dezelfde regeering be vindt zich ook wegens het aannemen van steekpenningen in de gevangenis. Woensdag werd verder een oud-minister van onderwijs gearresteerd, beschuldigd be trokken te zijn bij een korten tijd geleden ontdekt spoorwegschandaal. Het verluidt, dat de Keizer zijn toestemming heeft gege ven voor het instellen van vervolgingen. Corruptie in de gevangenis. Het. ,Berl. Tag." meldt, dat drie cipiers van het Huis van Bewaring te Moabit zijn gearresteerd onder verdenking de vlucht van arrestanten te hebben bevorderd enz. Het drietal is sinds jaren in dienst, aldus het Hbld. Thans moet ontdekt zijn, dat zij. wanneer zij gevangenen, die een dag verlof hadden, moesten begeleiden, dezen wel bij zulke uitstapjes naar cafés vergezelden, terwijl zij ook gelegenheid gaven afspraken te maken voor weddenschappen voor de races. De beambten worden beschuldigd een (Tfix; - fTircgc Liaa^.cieJ^ricCeh^cifrL^Qud etiket) de fijnste mnjzea-Luafel* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN fi 60 Cl#, per regel. NOOIT KEELPIJN! Kouvattenen keelpijn 7i]n In veie govjllon te voorkomen. Vraagden mentchen die re- gelmatig Lakerol gebruiken of ze. er ooit last van hebben. Dat kemt omdat Lakerol de keel en die andere gevoelig# organon beschermt togen d# rr-rv,schadelljko Invloeden vat» £)"$ckou en vocht LAKE ROl OO M. p-d. bti bepaald deel van de winsten voor zich tc hebben gevraagd als tegenprestatie. De gearresteerden hebben bekend, maar bestrijden geld te hebben aangenomen. Ver der wordt, beweerd, dat de deuren in het huis van bewaring in Moabit gemakkelijk ge opend konden worden en dat de gevangenen allerlei ongeoorloofde zendingen in hun cel len ontvingen. Zij zouden steeds in contact hebben gestaan met. de buitenwereld. Het onderzoek is in vollen gang. De moge lijkheid moet- niet uitgesloten zijn. dat nog meer beambten bij deze geschiedenis betrok ken zullen blijken. Schoonschip in de Fascistische Partij. ROME, 19 Dec. (V.D.) In den Grooten Raad van dc Fascistische Partij, werd de wenschelijkheid besproken alle leden in bin nen- en buitenland, die zich ongunstig uitla ten over de organisatie van de fascistische partij, uit de partij te verwijderen. In een na de vergadering gepubliceerd communiqué wordt gezegd, dat. de Groote Raad „allen, die die zich niet in staat ge voelen ten volle en zonder eenige beperking de strenge discipline van de fascistische pax- tij te aanvaarden, ultnoodigt binnen ee:i week hun lidmaatschap op te zeggen. Zij, die bedanken om physleke of moreelc rede nen of om bijzondere persoonlijke omstan digheden, zullen in staat worden gesteld deel te nemen aan het leven van subsidiaire organisaties. Doch in de partij zoowel als in de militia moet iedereen van den Duce tot de particulieren die daarin wordt op genomen, den geest hebben van aanvalstroe- pen, in staat vooral in moeilijke tijden tot elke opoffering, welke ook". Deze verklaring wordt aldus opgevat, dat de Groote Raad schoon schip wil maken ln de Fascistische Partij op dezelfde wijze als korten tijd geleden is geschied ln den Groo ten Raad zelf. Hoewel Mussolini tot nu toe nog niet de namen heeft gepubliceerd van de door hean te benoemen leden ln den gereorganiseerden Grooten Raad, schijnt het waarschijnlijk, dat Roberto Farinacci, de vroegere secretaris van de partij, die aanvankelijk lid zou blij ven. thans buiten den Raad zal worden ge houden. Dit staat in verband met zijn hou ding tegenover Belloni, den vroegeren pre fect Yau Milaan. De Duitsche tarievenvoorstellert in 2de lezing aangenomen. BERLIJN, 19 Dec, (V.D.) In dc Rljki- dagzitting werden de tarievenvoorstellen in tweede lezing aangenomen. Alle amende menten werden afgewezen. De derde lezing zal Vrijdag plaats vinden. Marinebegrooting in de Fransche Kamer. In de Kamer zijn de debatten inzake de marinebegrooting begonnen. De rappor teur Dumesnil wees de beschuldiging af, als zou Frankrijk imperialistische politiek voe ren. De verdediging des lands moet boven alle andere overwegingen staan. Vervolgens vergeleek hij de vlootsterkten der groote mo gendheden in 1914 met de tegenwoordige» waarna hij een overzicht gaf van het vloot- program der Fransche regeering, dat voor ziet in een tonnage van 721.000. Tevens herin nerde hij aan den bouw van den Duitschen kruiser. Men moet maatregelen nemen Duitschland te beletten dergelijke oorlogs schepen te bouwen, daar dit. een oor/aak zou kunnen zijn van nieuwe vlootbewapenings- wedloopen. Overigens bezat Duitschland Dieselmotoren, die voor inbouwen in onder zeeërs kant en klaar zijn. De socialist Paul Boncour beoordeelde de vooruitzichten der Londcnsche conferentie zeer critïsch. daar Frankrijk in Lqnden vol komen geïsoleerd zal zijn. Nadat Paul Boncour het woord gevoerd had, werd de vergadering verdaagd. VRIJDAG 20 DECEMBER Stadsschouwburg. Ab. voorst. 3de serie. „Dc IJsberg", 8 uur. De Kroon: Alliance Franqalse. Lezing met lichtbeelden. Francois Boucher. 8.30 uur. Ned. Protestantenbond. Lezing dr. J. C. A. Fetter. 8 uur. Rozekruisers Genootschap. Bakenesser- gracht 13: C. v. Oei Jr.: „Het leven na den dood, gezien in het licht van het occultïsme" 8.15 uur. Palace. Cinema en Variété. „De Camera man". Tooneel: Hermez en Corlz. 8.15 uur. Luxor Theater: „Tinus de Kruier" en ,,Dc Familie Sport." 8.15 uur. Rembrand Theater: „The Singing Fool", Tooneel: Johny Bing. 2.30, 7 en 9.15 uur. Beverwijk. Raadhuis. Gemeenteraad, 7.15 uur. H i 11 e g o m. Raadhuis. Gemeenteraad. ZATERDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg. Het Ned. Indisch Too neel. (Cor Ruys). „Van je vrienden moet je 't hebben8 uur. Schouwburg Jansweg. Haarl. KinderoDe- rette Ver. o. 1. v. mevr. R. van Eden—van Eden. „De Schoone Slaapster". 2.15 uur Revue-operette ..Rose Marie". 8.15 uur. Hotel Royal, Stationsplein, P:odaganda- ver gad erin g Nederlandsche Handelsreizi gersvereeniging. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avond*. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behal'-c 's Maan dags toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5