H. D. VERTELLINGEN. FEUILLETON De Gestolen Diadeem PUROL STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1929 ARROND. RECHTBANK- (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door Vier jaar geleden vertrok mijn oude school vriend Jan Groénewoud naar Amerika. Hij stuurde me éénmaal een kaart met de ge bruikelijke wolkenkrabbers en verder hoorde lk nooit weer iets van hem. Gisteravond loop ik „Tivoli" binnen en daar zit hij aan een hoektafeltje met een allerliefst Amerikaansch vrouwtje naast zich. We knijpen eikaars handen murw en daar na stelt hij mij voor. Praat maar Hollandsch", zegt Jan. „Zij verstaat er geen woord van, maar zij moei het leSren". Hij was nog dezelfde gemoedelijke knaap van vroeger, al heette hij nu Johnny Green wood en al droeg hij nu plus-fours, een chequebook en een Harold-Lloydbril. „Zeker pas gearriveerd?" „Twee uur geleden van de „Statendam" ge stapt. Morgen naar de oude lui". „Mooi. En, eh, hoe kom je aan dit aardige vrouwtje? Je was hier gewoonlijk nogal traag op dat punt". „Nou ja, maar bij ons In Chicago leer je dav wel af. En je maakt heel gemakkelijk mei een meisje kennis luister maar. ,Mijn eerste betrekking was als teekenaar op een Ingenieurs-bureau. Kingstreet, Funk and Cox company. Zeventiende étage. De Kingstreet is een nauwe straat met aan beide kanten niets dan wolkenkrabbers. Ik keek vanaf mijn plaatsje bij het raam pal in de zeventiende étage van den wolken krabber tegenover me. Best. Ik zit den heelen dag achter mijn teeken bord en tegenover me zit den heelen dag een typiste achter haar machine. Allebei voor het raam. Twee stukken glas tusschen ons in en beneden op straat, in de diepte, het gekrioel van de auto's, honderden auto's en altijd maar door. Laat die straat tien meter breed zijn. Je snapt, dat we elkaar op ons gemak bekijken konden. Den eersten dag gluurden we af en toe eens naar elkaar en als we elkaar daar op betrapten lachten we zoo'n beetje. Den tweeden dag wuifden we al over en weer en dien derden dag was ik hopeloos verliefd. Dat gaat gemakkelijk, wanneer je je nog VERDUISTERINGEN BIJ DE HEMBRUG-WERKPLAATSEN. DE DADER VOOR DE RECHTBANK. Wegens verduisteringen gepleegd bij de ar tillerie-inrichtingen aan de Hembrug stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht een 42-jarige Zaandammer, M. W., die thans zon der beroep is en ten tijde van de diefstallen amanuensis op het scheikundig laboratorium was. Hem was 'ten laste gelegd in de maanden September en October zich wederrechtelijk te hebben toegeëigend aan het Rijk behoo- rende goederen, welke hij bij de artillerie- inrichting onder zich had, o.a. een hoeveel heid alcohol en eenige bekerglazen. De politic-agent M. van Blanken te Zaan- dam, gestationneerd aan de Hembrug, hield, gewaarschuwd door personeel van de artille rie-inrichtingen den amanuensis reeds eeni- gen tijd in het oog, toen hij 8 October, terwijl verdachte met een tasch de werkplaatsen verliet, aanleiding vond om hem te arrestee ren. Op het politiebureau werd de tasch ge- open, Zij bleek 8 bekerglazen te bevatten, 25 ijzeren haakjes en een hoeveelheid wit vocht, dat de agent voor alcohol hield. Bij een met een Rijksveldwachter inge steld onderzoek in verdachte's woning, wer den zes bussen gevonden met een soortgelijk wit vocht, dat eveneens alcohol bleek te zijn. Verdachte bekende de alcohol bij kleine hoeveelheden te hebben meegenomen. Er zijn ook brieven gevonden, geadresseerd aan iemand die de goederen wou koopen. De zen man, A. J. G'. B., deed verdachte aanbie dingen voor de levering van alcohol en che- misch glaswerk. In de brieven stonden ook opgegeven de prijzen, die bij inschrijving voor de artikelen zouden kunnen worden betaald. Op een vraag van den officier of hij nooit een steek penning heeft ontvangen, antwoordde ver dachte ontkennend. De laboratorium-chef A. J. der Weduwen heel't in het laboratorium het onderzoek te gen verdachte geleid, toen men bemerkt had, dat hij verduisteringen pleegde. Hij heeft de politie aapwijzing gedaan, toen ver dachte 8 October met een groot pak het la boratorium verliet. Uit het Engclsch van ARCHIBALD EYRE. 24) In den salon vond hij zijn moeder. Zij zat kaarsrecht overeind met over elkaar gekruis te armen; de strijdlust fonkelde in haar oogen. „Moeder", riep hij. „Tk ben bestolen! Er zijn dieven in huis geweest". Hij hield plotseling op, er was iets in haar houding en in de uitdrukking van haar ge zicht;, dat hem deed zwijgen. „Ja, er zijn dieven In huis; mijn zoon helaas!" Hij staarde wezenloos naar haar. „Er ls 5ets uit mijn kamer weggenomen", zei hij langzaam, „weet u daar iets van?" Zij keek hem minachtend aan. „Bedoel je Lady Harlsmore's diadeem? Ja, daar weet ik van". „Hebt u hem?" Hij slaakte een zucht van verlichting. „Bent u in mijn kamer geweest en hebt u hem weggenomen? Ik had hem weg gesloten in mijn la". „Ik heb extra sleutels op alle sloten in het huis. Je zult niet kunnen ontkennen dat dat nu blijkt een noodzakelijke voorzorgsmaat regel te zijn". „1-Iet is niet behoorlijk dat u een gesloten la opent". „Jij bent de laatste om te zeggen wat be hoorlijk is en niet". „Laten we geen ruzie maken", stelde de /'on voor. Vertelt u mij liever of u werkelijk den dia.vwm hob:. Dan moet u mij die on middellijk teruggeven." W olkenkrabber-idylle. B. B. onwennig gevoelt en heimwee hebt. Dan ver lang je naar vrouwelijke troost. Mooi. Het gekke was alleen maar dat we elkaar op straat nooit ontmoeten konden. Die wolken krabbers hebben overal uitgangen en je bent dadelijk in de drukte opgenomen, 't Was een voudig onmogelijk. Den vierden dag was ik door het dolle heen en begon een draadlooze -liefdesverklaring af te leggen, 'k Wees op mijn hart en in de lucht trok een smachtend gezicht enzoo- voorts. Zij van haar kant boog d'er mooie hoofdje als beschaamd over het toetsenbord, keek me toen met oogen vol overgave aan en we strekten de armen naar elkaar uit van achter de ruiten. Tien meter van elkaar ver wijderd en we konden net zoo goed elk op een pool zitten.... Begrijp je clie kwelling, begrijp je die geraffineerde foltering?! En toch was de oplossing van het probleem doodeenvoudig, 'k Was nog zoo groen als gras en kende de truc niet. Zij wel. Ze gaf me een seintje, dat ik opletten moest en stak drie vingers omhoog. Toen twee. Toen vier. Toen zeven. Toen nog eens drie. Snap je?" „Nee?" ,,'t Was toch zoo klaar als een klontje, Drie, twee, vier, zeven, drie, noteerde ik. Telefoonnummer natuurlijk! Stom dat ik er niet eerder aan gedacht had, maar ja, 'k was nog groen zooals ik je zei. In elk geval, we staan- beiden op en we rennen naar de cel; „32473 please!" Nou, 't was in orde hoor. Dadelijk een afspraakje gemaakt en denzelf den avond nog naar de movies. Talkies had je toen nog niet. Reuze gezellige avond ge had!" „Sjonge sjonge", zei ik. „Dus dat is ze nou?" „Wat zeg je? Mijn vrouw hier? H,a ha, nee kerel, wat denk je wel van me. Dat meisje uit den wolkenkrabber was de eerste van het stel; er kwam nog een heel rijtje. Zij hier was de beste van allemaal en daarom ben ik er dan ook mee getrouwd. Nou, we zijn gek op elkaar, hoor. Are not we, darling?" „Yes dear", zei het vrouwtje. En Jan bestelde nog drie koffie met slag room. Verdachte is geschorst, met behoud van 60 pet. salaris. Getuige B., een 28-jarig koopman heeft een agentuur in glaswerk te Den Haag. In verhand daarmede kwam hij aan de Hem brug. Hij heeft verdachte gevraagd om hem te helpen aan prijzen, waarvoor andere le veranciers inschreven. Te Amsterdam in een café heeft get. vijf of zes keer samenkom sten gehad met den amanuensis. Getuige's vrouw wilde zelf wel eens likeur tjes maken, zei B., en daarom vroeg hij ver dachte om hem alcohol te leveren. Getuige heeft toen een hus met een zekere hoeveelheid alcohol gekregen. Hij heeft dien alcohol denzelfden avond weggegooid in het water, 's Avonds begon hij „over het geval te piekeren". Ook vroeg getuige aan verdachte om hem glaswerk te leveren, uitgaande van de ver onderstelling, dat de amanuensis het voor een gereduceerden prijs kon betrekken. Verdachte heeft daarop schriftelijk geant woord uit voorraad een en ander te kunnen leveren. Rechter Mr. Strlck van Linschoten veron derstelde, dat er tegen B. ook nog wel een strafvervolging zal worden aanhangig ge maakt. Verdachte heeft voor zijn bemoeiingen van B. 30 a f 40 provisie ontvangen. De primair tenlaste gelegde verduistering achtte het O. M. bewezen. Verdachte heeft zeer schandelijk misbruik van vertrouwen gemaakt, de correspondentie is er een be wijs van. Het rapport van het Leger des Heils pleit wel voor clementie, doch niet voor een voor waardelijke veroordeeling. Ook spr. voelt daar niets voor. Hij vroeg 4 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. H. O. Drilsma vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 31 December, half tien. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Ruwe Huid Ruwe Handen Mevrouw Hammings lachte schamper. „Aan jouw teruggeven? Geen sprake van." „Waar hebt u hem gelaten?" „D£t wil. ik je wel vertellen; veilig opge borgen in mijn zwarten koffer." „Geef u mij dan den sleutel van den kof fer. „Ik denk er niet aan." „Dan zal ik hem openbreken." Mevrouw Hemmings stond met een ener gieke. beweging op en liep naar de bel. „Ik ben hier de baas in huis en het per soneel zal mij gehoorzamen!" „Geef mij den diadeem, dan zal ik voorgoed weggaan." „Mijn koffer wordt niet geopend, behalve In tegenwoordigheid van de politie. Morgen zal ik me met haar in verbinding stellen." De onverwachte houding van zijn moeder bracht George geheel van zijn stuk en het kostte hem moeite om woorden to vinden. „U weet niet wat u zegt", stamelde hij ten slotte. „O ja, dat weet ik best. Jij bent in de macht geraakt van die slechte vrouw. Het net werd steeds dichter om haar en haar medeplichtigen toegehaald en uit zelfbe houd heeft zij geprobeerd jouw ook in dat net te verstrikken, in de hoop dat jouw in vloedrijke familieleden haar dan zouden red- den.Maar zij heeft buiten mij om gerekend." „Wat voor bewijzen hebt u?" „Bewijzen? Heb ik Jou niet in haar gezel schap gezien? Heb ik jou niet gevonden met den gestolen diadeem in je handen? Jij mag den hemel danken, dat jij een moeder hebt die minder onnoozel is dan jij en meer we reldwijsheid bezit. Morgen zullen zij en haal bende in de gevangenis zitten. Jij bent mijn ecnig kind: met al je fouten ben je toch het liefste wat ik op de wereld bezit en ik'zal je redden v,an den ondergang. George ging zitten, zijn moeder meende j Aanrijding met ernstigen afloop. De Rechtbank had weer een aanrijding met ernstigen-afloop'te berechten. Een 45- 1 jarige vrachtrijder uit Haarlemmermeer had dronken op zijn auto gezeten en het gevolg was geweest, dat een vrouw, die rechts van den Venneperweg liep bij het achterop rijden tegen den grond geworpen werd. De juffrouw- heeft er geruimen tijd last van gehad, zij zag bont en blauw, zij had kneuzingen, heeft twee' dagen plat in bed moeten liggen en van den dokter een in spuiting gekregen, omdat zij zoo overstuur was. Veertien dagen heeft de juffrouw al haar bezigheden als huishoudster niet kunnen waar nemen. De vrachtrijder heeft honderd gulden schadevergoeding gegeven, hoewel de dok tersbehandeling. gratis was. De honderd gul den waren dus voornamelijk voor het dienst meisje, dat in de 14 dagen de huiselijke plichten heeft waargenomen. De president vond het wat veel voor dit doel. Er zou wel wat van over gebleven zijn, veronderstelde hij. Dat wildé de president dan maar smartegeld noemen. De vrachtrijder zei, dat hij verblind was door een tegemoetkomenden auto. Het weel was slecht en de ruitenwisser klein. Na de aanrijding is de vrachtrijder doorgereden. Rekening houdende met verdachte's inkeer vroeg de officier van justitie een geldboete van 25 of 20 dagen hechtenis en intrekking van 'het rijbewijs voor den tijd van twee maanden. Het laatste vond de vrachtrijder fnuikend voor zijn beroep. Uitspraak 31 December. Eenden. Voor wie niet met de techniek der eenden- houderij op de. hoogte is was de verklaring van den Noord-Hollandschen eendenhouder 2eer belangrijk.' ,De eenden worden in het voorjaar los gelaten en in het najaar opgevangen". Zoo was het ook geweest met de eenden van dezen getuige den eendenhouder uit Jisp en zijn vrien$,dpch de bijzonderheid, die de zaak voor de Rechtbank bracht is, dat zij 100 eenden losgelaten hadden en er slechts 63 opgevangen. De ontbrekende 37 eenden, althans een gedeelte, daarvan waren bij den jongeman, die nü verdachte was; een 2.7- jarig fabrieksarbeider 'uit Assendelft, Hij had het „toompje" opgevangen, omdat hij dacht dat het zijn eenden waren. De eenden echter droegen 4 splitten in de zwem vliezen. hetgeen het merk is van den getuige eendenhouder. Toen heeft de fabrieksarbei der de eenden aan een nieuwe kunstbewer king onderworpen, waardoor het merk ver anderde. En de eenden zou hij naar de markt hebben gebracht Indien de eigenlijke eige naar dit voornemen niet tijdig verhinderd had. De vriend van den getuige had zijn een den eenigszins anders gemerkt. Ook dit is belangrijk voor wie eenig inzicht wenscht te verwerven in de techniek der eendenhouderij Zijn „spreeuwkoppen" droegen een split van voren en een split van achteren in de zwemvliezen en er was .een hieltje af. En loen de spreeuwkoppen in het bezit van ver dachte waren droegen ze dit mérk nog. De fabrieksarbeider was niet erg fortuin lijk geweest, want van de 30 eenden die hij „uitgezet" had is er niet een terug gekomen. Tér compensatie heeft'hij toen 18 eenden van anderen genomen. De eisch was wegens diefstal 6 weken ge vangenisstraf. Uitspraak 31' December. Het verschijnsel van den „grooten onbekende". De getuige had een zuster, en die had hem de vier getrokken ijzeren büizen cadeau ge daan. Maar de getüfge was er niet erg mee opgeschoten want de twee toffe jongens uit Haarlemmermeer waren gekomen en hadden ze weggenomen. Eerst hadden de pijpen lang aan de Zomervaart ge-legen, waar ze het eigendom waren geweest van den man van de zuster, maar toen de man dood was wist de zuster er niets anders mee te doen, dan ze weg te geven. De broer, die de buizen kreeg liet ze vervoeren naar Zuid-Schalkwijk, waar zé aan den kant van den weg opnieuw den invloed van rust, die roesten doet ondergin gen tot er een opkooper zou komen. De koo- per kwam wel, maar eerst toen de toffe jon gens uit de Meer zich van de buizen meester gemaakt hadden. De toffe jongens zeiden natuurlijk tegen den koopman, dat ze de bui zen gekocht hadden van een onbekende, den „grooten onbekende". De oudste, die 31 jaar is wilde nog eens een pleidooi houden om de bestaanbaarheid van den „grooten onbekende" toch aanneme lijk te maken. Hij wist waarschijnlijk niet, dat dit pleidooi elke week gehouden wordt. „Kijk es, Edelachtbare", zei hij „als een boer naar de markt gaat en hij koopt een koe en hij komt thuis en men vraagt hem: Van wien wat ze zei; dat was duidelijk. Hoe kon hij haar in 's hemelsnaam van haar idee afbren gen? Lilian in de gevangenis! Hij zag haar al; bleek en bevend weggevoerd door een paar politieagenten. Ten koste van alles moest hij haar probeeren te redden! „Moeder, u moet het niet doen. Zo mag gezondigd hebben, maar ze heeft berouw, ik wéét dat ze berouw heeft! U kunt niet den moed hébben op die manier een jong leven te vernietigen." „Als je daarmee bedoelt dat ik haar aan de politie overlever, dan zal ik dien moed zeker wèl hebben." „Moeder, moeder, ik houd van haar! Wilt u mijn hart breken?" Mevrouw Hemmings boog zich naar hem toe, haar gezicht was vertrokken van ont stellende opwinding. „Houd je van haar? Durf je tegen mij, je moeder, te zeggen dat je van dat opgedirkte schepsel houdt? Ik dank den hemel, dat die vrouw in mijn handen is gevallen." „Hebt u dan geen medelijden? Als u wist aan wat voor verleiding zij heeft blootge staan! Dat is toch zeker wel een excuus voor iemand die in een omgeving van misdaad ge boren is?" „Ze zal je dat wel allemaal voorgekauwd hebben. Bah! Ik laat me niet zoo gauw be ïnvloeden. Brutale oogon en vleiende manie ren hebben geen vat op mij. Ik had direct in de gaten wat voor soort vrouw zij was. Over een half jaar zal Je me dankbaar zijn". George stond op en ging naar zijn moeder toe. „Moeder", zei hij ernstig! „als ik u smeek om uw voornemen niet uit te voeren, dan zult u mij dat toch zeker niet weigeren. Als u alles wist, zou cl t u zeker alios vergeven. Als zij heeft gezondigd, dan is het toch veel no beler werk om haar weer op de been te hel pen dan om haar verder in de modder te heb' jij die koe gekocht?, dan zal de boer dat meestal ook niet weten". Het pleidooi had geen succes. De tweede toffe jongen uit de Haarlemmer meer zei, dat hij met de heele zaak niets te maken had. - Doch de officier van justitie vroeg voor lederen verdachte een gevangenisstraf van 6 weken en de uitspraak in deze zaak werd bepaald op 31 December. Kerstverrassing. De volgende zaak bevatte een Kerstverras sing. Een 29-Jarige jongeman uit Haarlemmer meer had een portemonnaie gestolen met 43, althans een bedrag aan geld: En daar van had hij gekocht allerlei dingen van da gelij ksch gebruik: een das, een overhemd, een paar bretels, een binnenband, een fiets pomp. Althans deze zaken waren te onder scheiden in het paket, dat op de tafel gezet was. Het was precies een Kerstpaket, in al zijn aanlokkelijke verscheidenheid. Wij ke ken er allen met veel belangstelling naar, maar de getuige bekeek het bovendien met aandoening, omdat het uit zijn portemonnaie betaald was. Toen bereidde de president hem, de groote Kerstverrassing door hem voor te stellen de nuttige voorwerpen weer in bezit te nemen. Het geld immers zou hij toch nooit terugzien. De getuige was eigenlijk een beetje over rompeld door het aanbod. „Ik ben maar een arme jongen", zei hij. Doch de president zei: „Neem het-" en al- zoo verliet de getuige met zijn Kerstgave het gebouw der Gerechtigheid. Het vervolg van de zitting was wreed. Want er scheen niemand te zijn, die medelijden had met den man die bezweken was voor de verleiding om een das, nieuwe bretels en een overhemd te bezitten en wien nu alles ont nomen was behalve de door het O. M. ge wekte verwachting, dat hij 6 maanden krijgt.. EEN JONG RECIDIVIST. Driedubbele diefstal te IJmuiden. Het zag er heel droevig uit: Een jongen van 19 jaar, die recidivist is en opnieuw een belangrijken diefstal pleegt! Bij zijn moeder thuis nog, had hij al eens dén gasmeter 'ge licht, en hij was ter beschikking van de re geering gesteld. Nochtans had zijn toeziende voogd niet zoo'n heel slechten indruk van hem. Doch wat hij thans," nu hij veeman gewor den Is, gedaan had was heel erg: Op 10 Sep tember te IJmuiden in zijn kosthuis een kistje met 650 weggenomen, in hetzelfde hv's ec.n doos bonbons ontvreemd en een pet van een kameraad meegenomen. Dat ver meldde de dagvaarding,, maar de jongen ont kende het allemaal behalve dat van de pet. Het was geweest in een logementje aan de Haven. Het kistje stond in een kast- in een kamer, die gesloten was. Toen het kistje niet meer in de kast was, stond de kamer open i en brandde er licht. Dit alles kwam den lo- j gerrien I-houder verdacht voor, maar nog ver dachter was, dat de kostganger even slecht te vinden was als het kistje. Een nichtje, dat er in huis woont bevestigde de vermoedens tegen den kostganger, omdat zij gedruisch gehoord'had in de kamer, waar het kistje in de kast stond, toen de kostganger nog thuis was. Daarbij kwam de vermissing van de bonbons door de vrouw des huizes uit een kast op haar slaapkamer. Een bezoeker had den zeeman in die kamer gezien. Het geld in het kistje was het eigendom geweest van eenige zeevarenden ende loge menthouder heeft het hun terug moeten ge ven. De pet schijnt verdachte In een eenigs zins baldadige bui of half in dronkenschap te hebben opgezet. Met de verdwijning van het kistje, de bon bons en de pet was de draad van het verhaal I dus zoek. Hij werd weer opgevat te Heerlen, en wel op het oogenblik, dat een mijnwerker, die om zijn gezondheid graag mijnwerker-af wilde zijn in een berm van een weg een boek trappen. Ik weet datu niet meent wat u zegt, u hebt niet gedacht. „Ik heb heel goed nagedacht zooals ik ge woonlijk doe", antwoordde zijn moeder scherp, „en ik heb een besluit genomen dat vast staat. En leder woord wat je zegt sterkt me in mijn voornemen. Jij houdt van haar! Jij vertelt mij dat brutaalweg en vraagt mij tegelijkertijd om haar te sparen. Voor wat moet ik haar sparen als ik vragen mag? Moet zij vrij rond loopen om jou tot haar eigen peil omlaag te halen?" Zij lachte ze nuwachtig. „Noem mij maar wreed als je wilt. Ik ben inderdaad wreed genoeg om mijn eigen zoon te willen redden! Jij houdt van haar van deze schandelijke, gemeene avonturierster? Van haar houden!" Mevrouw Hemmings schreeuwde de woorden haast uit. „Als zij uit de gevangenis komt ga dan naar haar toe en 'vertel dat je van haar houdt!" George had zich van zijn moeder afge wend en stond met zijn elleboog op den schoorsteenmantel geleund Hij was tot een besluit gekomen: er was maar één manier waarop hij de vrouw van wie hij hield, kon redden. „U kunt haar niet treffen zonder mij te treffen", zei hij bedachtzaam. „Jij blijft er volkomen buiten, jij bent al leen maar onvoorzichtig geweest". „O. u weet niet alles!" „Wat weet ik dan niet?" „Moeder", zei hij langzaam, „als u haar aanklaagt, klaagt u mij ook aan. Ik ben even schuldig als zij want we behooren allebei tot dezelfde bende". Zijn moeder staarde hem ongeloovig aan. Toon lachte zij schril. „Je liegt om haar te beschermen, maar jij hebt bij mij geen suc ces". „Luistert u dan verder, dan kunt u zelf oordeelen. Ik ben hier in dit gat opgevoed zat te lezen, De 19-jarige zeeman kwam voor bij en deed pogingen om kennis aan te knoo- pen in dezen zin: „Je schijnt nogal verdiept te zijn in je lectuur". Deze woorden waren 'r.derdaad de sleutel t-ot een intieme vriend schap, want weldra was het gesprek zoo ver trouwelijk. dat de zeeman er zich over uit liet, dat hij uit de buurt van de politie moest, blijven in verband met 600 gulden, die zoek waren. Ornaat de mijnwerker geen mijnwer ker meer wilde zijn, en om inderdaad wat uit de buurt te zijn van de politie gingen de twee naar Rotterdam, waar de „Statendam" zou afvaren. Maar de „Statendam" voer niet-, althans niet met hen en de draad van het verhaal leidde nu verder naar de Egelantiersgracht 38 II. Daar wilde de 19-jarige zeeman klee- ren beleenen en daar werd hij gearresteerd. En nu was het Openbaar Ministerie aller minst over hem te spreken. Niettegenstaande de ontkenning vond de officier dat wel alles bewezen is door wat de getuigen gezegd heb ben en wegens diefstal, zoowel van het geld, de bonbons als de pet vroeg hij om den jon gen een jaar achter slot en grendel te zetten met aftrek van den tijd van de hechtenis die hij preventief ondergaat. De verdediger was mr. L. J. Venhuizen uit Heemstede. Deze zeide te gelooven aan een toevalligen samenloop van omstandigheden, die in het nadeel van den jongen is uitge vallen. Door de getuigenverklaringen achtte de advocaat den diefstal van het kistje met geld en de bonbons absoluut niet bewezen, derhalve vroeg hij op die punten vrijspraak. En ook vroeg hij vrijspraak van het ten laste gelegde betreffende de pet, omdat de jongen haar wel meegenomen heeft, maar allerminst bewezen is, dat hij zich deze met opzet we derrechtelijk heeft willen toeëigenen. De uitspraak is Dinsdag 31 December, half tien 's morgens. UITSPRAKEN. K. G-, huisvrouw F. A. de V., wonende te Wijk aan Zee en Duin, verduistering, twee maanden gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van twee jaar en bijz. voorwaar den. DE STRIJD OM HET VOLKSBEGEHREN.. Uitspraak van het Rijksgerechtshof. LEIPZIG, 19 Dec. (V.D.) In den strijd om het recht van de beambten' deel te nemen aan een Volksbegehren en een volksstem ming heeft het Rijksgerechtshof naar aan leiding van de klacht der Duitsch-Nationale Landdagfract-iè tegen den, staat Pruisen de volgende uitspraak gedaan: De in art. 130 par. n van ,de Rijksgrond wet aan beambten gewaarborgde vrijheid van politieke gezindheid sluit in zich het recht aan een toegelaten Volksbegehren, on verschillig van welken inhoud, deel te nemen en bij een volksstemming hun stem uit te brengen. De verder strekkende aanvragen van de fractie worden afgewezen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Nijhuis, Graaf Willemstraat 19, bal; Bur, van Politie Smedestraat, ballen; Claassen Kerkhofstraat 14 rood, leerboek; Belterman Iordensstraat 25, étui met inhoud; Zirkzee, Rijksstraatweg 218, geldstuk; Hoes, Wouwer- manstraat 50 zw. handschoen; Donders, Tul- penstraat 19zwart, haaskleurige hond; Rooze Diederikstraat 7, handschoen; Jansen, Tul penstraat 5 zwart, kinderhondschoen; Scbef- fer, Brouwersstraat 149, idem; Hage, Kcp- straat 22,- Padvindersmes; Oudolf Oranje boomstraat 76, portemonnaie; Kriek, Roos- veldstraat 12, idem met inhoud; Stoute, Allanstraat 83, rijwielpomp; Booms, Bakker straat 28a, rijwielbelastingmerk; Born, Olie slagerslaan 5, vulpenhouder; v. d. Meulen, Lorenzplein 21, wantje. en de eenzaamheid en de verveling drukten mij geweldig. Ik verlangde naar een bewogen leven van gevaarlijke avonturen en toeval lig, op de paardenmarkt hier, kwam ik in aanraking met een groepje menschen, die een leven van avontuur leiden. Dat trok me geweldig aan Hun bestaan was vol kleur en afwisseling. Zij hoorde er bij. Haar tante ook, de derde was een deftiguitziende oudere heer, de vierde een paardenhandelaar met een ordinair voorkomen. In mijn woest ver langen naar avonturen heb ik me bij hen gevoegd!" „Leugens! Leugens!" hijgde mevrouw Hem mings, maar zij luisterde toch geboeid. „O, ik zal u bewijzen dat het waar is wat ik vertel. Den eersten keer dat ik alleen in Londen was, moest ik behulpzaam zijn bij een inbraak in een deftig huis op Seamore Place, in Mayfair. Ik was aangewezen om het eerst naar binnen te gaan; ik maakte te veel leven en ik werd gepakt. Gepakt, moe der, om drie uur in den morgen-in een vreem de keuken. En tusschen twee agenten werd ik naar het politiebureau gebracht en daar opgesloten". „Wat een onzinnig verhaal", riep zijn moe der. „Hoe kan zoöiets gebeurd zijn zonder dat ik er van afweet?" Maar toen herinner de zij zich het verhaal van mevrouw de Courcy en ze werd doodsbleek. „Ik heb den volgenden morgen gedaan ge kregen", ging haar zoon voort, „dat de po litie zich met oom Alfred In verbinding stel de en door zijn toedoen, hebben ze me laten gaan. Ik heb de zaak zóó weten voor te stel len dat hij 't als een soort grap beschouwde." „Ik kan je niet gelooven. Neen, neen". Maar de angst in haar gezicht logenstrafte haar woorden. (Wordt vervolgd.). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. OuDS OpWEKKEMD EN Versterkend FIJNE OUDE WIJN GETROKKEN OP KINABAST Por 3/4 t_flesch 1.75. Por 1/2 L.IL ƒ1.20.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6