BEURSKRONIEK. Scheepvaartberichten UIT FRANKRIJK. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 DECEMBER 1929 VIJFDE BLAD Gevaarlijk economisch defaitisme. Stille beurs. Rubberoptimisme. Diversen. De Amsterdamsche effectenbeurs. Men behoeft warempel geen spitsvondige verklaringen te willen zoeken voor de onge animeerde stemming ter beurze van Amsterdam. Dat het publiek zich na de jongste beurscrisïs op de vlakte houdt is begrijpelijk. De cultures ver- toonen een weinig rooskleurig beeld, wat ook al niet tot handel stimuleert en tenslotte zijn het de stille dagen van het einde des jaars, waarin men, met het oog op de feestdagen enz., geen nieuwe verbintenissen aangaat. Voor de rubbermarkt deden zich deze keer een paar opwekkende factoren gelden, al sorteerden die niet veel effect- In de eerste plaats namen de rubbervoorraden in de vorige week te Londen met 251 ton af, het geen een opmerkelijk verschijnsel is en de eerste afneming sedert vijf maanden. Hier aan ontleenden sommigen het recht om te verklaren, dat de rubbermarkt nu eindelijk het laagste punt heeft bereikt.. Uit Singapore kwam een optimistisch ha terview met een commissaris van de firma Harrisons en Crossfield, welke ha 1927 presi dent van de Rubbers Growers Association was. Deze gaf te kennen, dat het niet lang zou duren, totdat de rubberprijzen iaa 1930 hun laagste peil zouden hebben bereikt, waarna levendiger handel en hoogere prijzeia zouden intreden. Over een paar jaar zouden- de landen buiten Amerika minstens de helft van de productie opeischen, terwijl momen teel Amerika nog 4/5 van de wereldproductie absorbeert. Die toenemende consumptie van de andere landen was een hoopvol ver schijnsel. Scheepvaarten ter beurze liggen nog Steeds meestal verlaten, waaraan de nog steeds onbevredigende toestand van de vrachtenmarkt niet geheel vreemd zal zijn. In Nov. liep het vrachtindexcijfer nog verder terug. Suikers konden zich niet onttrekken aan het minder prettige nieuws dat de Visp opnieuw haar prijs verlaagde en thans voor Hoofdsuiker 1929 f 11 bedong. Van de emissiemarkt kan nog gemeld worden: f 2.864.000 4 1/2 pet. obl. Prov. Utrecht tegen 99 1/2 pet.; 3150 gew. en 1350 cum. pref. aand. Amsterdam, 19 December. Papierfabrieken van Gslder Zonen, tegen resp. 150 pet. en HO pet. Verder doet de staat een beroep op de markt voor schat kist papier tot een bedrag van max. f 25 rnil- lioen. De emissie 5 pet. obl. Aniem (f 5 mil- lioen) werd overteekend. Er wordt een divi dend van 12 pet. verwacht. De beurs was in de achter ons liggende overzichtsperiode lusteloos en stil, en de affaire had zeer weinig om het lijf, hetgeen zich alles bijeen weerspiegelde in een vrij algemeene verdere afbrokkeling van koersen. Bankeia voor de binnenlandsche soorten eerder een fractie beter per saldo, voor de cultuur- banken een puntje lager. In de industrieele afaeeling, die anders nog wel wat belangstelling weet te trekken, was het ook zeer stil. Margarine Unies brok kelden per saldo eenige tientallen punten af al was men soms niet zóo kwaad gestemd jegens dit papier. Kunstzijde verwaarloosd en lager, Philips prijshoudend. De grondtoon in de industrieele afdeeling is niet slecht, doch de algeheele markttendenz en het ge brek aan handel met het oog op het nade rende jaareinde doen hun deprimeerenden invloed, gelden. In Olies ging al evenzeer weinig om en het gevolg was, dat Kon. Olie een paar pun ten beneden vorig peil afkwam. Rubbers brokkelden opnieuw wat af, onder invloed van de liquidatie van de Rubber Cultuur Mij. Malabar, waartoe aandeelhouders dezer dagen besloten. Men vreest, dat er nog wel enkele zwakke ondernemingen het onderspit zullen moeten delven. Ook de ka pitaalkrachtiger ondernemingen ondergingen den ongunstigen invloed van deze weinig op wekkende gebeurtenis. Scheepvaarten zeer stil en een fractie lager terwijl suikers en tabakken nogal verdeeld lagen. Verschillende waarden konden even wel. vergeleken met vorige week. een klein a vans boeken. Van de prijsverlaging door de Visp merkte men weinig, zij het dan ook door gebrek aan affaire. Trouwens, men scheen zich hierop reeds ingesteld te heo- ben, zoodat de koersen er niet verder door leden. Amerikanen stil, doch goed prijshoudend. ALLIANCE FRANCAISE. OVER HET MUSEUM CARNAVALET TE PARIJS. De heer Franpcds Boucher, Conssrvateur- Adjokit van het Musée Cairnavalet te Parijs, hield Vrijdagavond voer de leden der af deeling Haarlem van de Alliance Francaise een lezing met lichtbeelden over het onder werp: „Histoire de Paris de la Renaissance a la fin de la Révolution". Uit spreker's voordracht spraken vooral twee dingen: zijn groote liefde voor Frank - rijk's hoofdstad en haar geschiedenis en zijn groote liefde voor ae inrichting waarin hij dagelijks verkeert: het museum Carnavalet. Niet alleen om de schatten die het museum bevat is het beroemd maar ook door het feit dat Madame de Sévigné er 19 jaren van haar leven in doorbracht, vóórdat zij Parijs verliet om haar dochter te verplegen. Zij zou er nooit terugkeereia Nadat het hotel iia de 18e eeuw nog ver schillende eigenaars had gehad, en er ge durende het eerste Keizerrijk verschillende bureaux in gevestigd waren geweest, werd er in 1866 de bibliotheek van Parijs in gehuis vest, benevens eenige bescheiden verzame lingen, betrekking hebbend op de geschiede nis van Parijs. Spoedig breidden deze collecties zich uit; de bibliotheek moest uit het gebouw ver dwijnen en na den oorlog laad een groote uit breiding plaats waardoor er tweemaal zoo- yeel ruimte beschikbaar kwam. Na deze uiteenzettingen liet die spreker een lange serie mooie lichtbeelden volgen, Paus Pius XI droeg als priester Achilles Ratti) 50 jaar geleden voor de eerste maal het Mis-offer op. Ter herdenking van dit feit heeft de Paus zonder eenig ceremonieel Vrijdag de Vaticaansche stad voor de eerste maal verlaten, om zich naar den St. Jan in Lateranen te begeven volgens de overleve ring de oudste christelijke kerk in Rome waar hij dc ynis heeft opgedragen. Sinds lang was verzekerd, dat 's Pausen eerste uitgang den St. Jan in Lateranen zou gelden, doch dat deze uitgang op den jubileumsdag zou geschieden was niet vooraf bekend gemaakt, die alle toonden wat er te zien Is in het Museum Carnavalet: schilderijen, aquarel len, documenten, meubelen, alle belangrijk voor de geschiedenis van de stad Parijs en voor de geschiedenis van de Fraiosche kunst en letterkunde, ook voor de geschiedenis van Frankrijk zelf Een dramatisch hoogtepunt van den avond vormden de portretten van Marie Antoinette, Lodewijk XVI en den dauphin. Ook kregen wij te zien de beeltenissen van Mirabau, Dan- ton, Marat. Robespièrre eia een treffend slot van de serie lichtbeelden vormde de laatste oproeping van het Comité d' Execution, die door Robespièrre slechts geteekend werd met de eerste letters van zijn naam: Ro. Toen aarzelde hij en vroeg: „Maar in wiens naam doen wij deze oproeping eigenlijk?" Het was immers afgeloopen met de Commune! Kort daarop drongen de tegenstaaaders het gebouw binnen; er werd op Robespièrre ge- schoten en zijn bloed kleurde het papier waarop de oproeping was geschreven en dat nu als een historisch document in het mu seum te zien is. Met den kernachtigen zin van maarschalk Foch: „De volken houden op te bestaan zoodra zij ophouden zich het verleden te her inneren" eindigde spr. zijn voordracht, waar voor de voorzitter, de heer J. H. Saiiveur hem hartelijk dankte. KALENDERS. Het jaar spoedt ten einde en de nieuwe kalenders voor de volgende twaalf maanden komen los. Zoo zond de Kon. Paketvaart Mpij. ons eefci fraaieaa kalender, één waarvan schild eaa blok tezanaeia hooren door kleur en tee- kening. Een mooie beeltenis vaia een Djock- jasche danseres, fijn en goed van kleuren siert het blok. De plaat is van Gabriölse, Léoia ontwierp het ornament er omheen en op de twaalf kalenderblaadjes. De druk in grijs, zwart, rood, paars en goud is goed ver zorgd. De Levensverzekeringmaatschappij Utrecht liet een gewonen grooten maandkalender voor gebruik op kantoor vervaardigen. Stemmig, mooi. een goede wandversiering is de kalender die door de Ned. Ver. van Huisvrouwen wordt uitgegeven. Deze kalender heeft vier bladen, waarop blokken van een weekkalender zijn aange bracht. De vier tafereelen symboliseeren de vrouw als huisvrouw, in de sport, in de maat schappij, in kunst en wetenschap. Ze werden ontworpèn door mevrouw B. Mldderigh Bok horst, een artiste, die zich ook hierin als een knappe teekenares doet kennen. Wat kalenders zoo vaak missen: decoratieve op vatting van het „plaatje" vindt men hier zeker. Door de zachte tinten, crème, sepia, terra-cotta zal deze kalender wel op lederen kamerwand, in iedere omgeving passen. Aan den Waterkant is de ïaaam van een kalender die de Uitg. Mpij Kosmos thans voor de tweede maal het licht doet zien. De kunstschilder Alb. Hemel- maia gaf in donkere kleuren vier tafereelen van langs den waterkant weer. Ze stellen voor: de Maas te Rotterdam, IJsgang op den Rijn bij Wijk bij Duurstede, de „Magere Brug" te Amsterdam en een Oisterwijksch ven. De kalender is goed gedrukt, blok en schild zijn forsch eia mooi. Dc Stoonaververij en Chemische WasscheriJ „Dc Regenboog" te Tilburg zond ons een reclamekalender be staande uit een zwart omrande reproductie van Het Straatje van Vermeer waarop een maandkalendertje is bevestigd. Tot de mooiste kalenders die wij tot nu toe ontvingen behooren de drie litho-kalenders welke uitgegeven werden door H. J. den Boer te Baarn. De fraaiste van het edele drietal is de bloemenkalender van Joh. Briedé. Sterk con- trasteerend is de werking van de cijfers en letters en van den rand op het crème papier. Logisch sluit de zwarte rand het blad af, de cijfers werden eenigszins te dicht op elkaar gezet en zijn wat uitgerekt, waardoor ze minder duidelijk te onderseïaeiden werden. Zes mooie litho's van bloemen maakte Briedé. goed van vlakverdeeüng vooral paardebloem en hulst en forsch van tee- kening. Winde en dotterbloem zijn wel de beste bladen van dezen artistieken en mooi- en kalender. I. N. Polderman's landschapskalender is een goede bekende van het vorige jaar. Ook nu zijn er weer zes litho's met bijbehooren- den rand. De platen zijn goed. een enkele is ietwat te doezelig, maar vooral de eerste plaat, die van een boerderijtje met hooiberg in Kootwijk, in de sneeuw en onder een don kere winterlucht is heel mooi. De derde is een vogelkalender ontworpen en op steen geteekend door Eelco Leegstra. Zijn beste plaat is wel de zwaan, licht tegen een donkeren achtergrond, de bonte kraal op het eerste blad is forsch van teekening. Letters en cijfers heeft Leegstra wel het. best vaia de drie lithografen, ze zijn duidelijk en domineeren toch niet over de platen. De druk van de firma Loenen en Sleper te Bussum is goed en het is te waardeeren dat Den Boer deze kalenders uitgeeft. DRANK-ELLENDE. EEN HOPELOOS GEVAL. De 67-jarige stukadoor kan den drank maar niet laten staan. Hij heeft zijn geheele leven vreeselijk gedronken en nu is hij. werk loos. kan dus geen drank koopen. Daarom heeft hij ze nu gestolen de flessclaen cognac, port en advocaat, uit een pakhuis in de Cronjéstraat-, toebehoorende aan een café houder. Zooveel had hij bij zich, dat hij één flesch liet vallen, 's Morgens heel vroeg was hij het pakhuis binnengedrongen, één keer en op een anderen ochtend nog eens. Het moet wel heel erg met hem zijn; zijn vrouw wil hem niet meer in huis hebben, want als de vader thuis is wil de zoon niet thuis komen. Hij vertelde nu aan den Politierechter, dat hij zooveel drank weggenomen had, omdat hij zich van het leven wilde beroovexaOp de vraag van het O. M. of hij dit doel door den drank had willen bereiken gaf hij niet veel antwoord. Het O. M. vond dit een hopeloos geval. De man is te oud om de drinkgewooaate nog af te leeren. Drie maanden gevangenisstraf luidde de eisch met bevel tot gevangenhou- ding. Wanneer hij dan vrij komt, zal hij misschien weer werk kunnera krijgen. De verdediger, mr. M. Jacobson. pleitte de uiterste clementie. De familieleden van den stukadoor, zoo meende pl., moesten beter on hem letten en maken dat hij niet zoo vroeg het huis kon uitloopen om drank te gaan stelen. De Politierechter'vonniste geheel conform den eisch. WETENSCHAP EN POLITIEK. (Van onzen Londenschen correspondent.) Op initiatief van het Verbond van Weten schappelijke Werkers is er in Brittan je een Parlementaire Wetenschapscommissie tot stand gekomen. Het lidmaatschap vaia deze nieuwe iiastelling voor het parlemeaat moet gebaseerd zijn op de erkenning van het bij zonder belang dat is gelegen in wetenschap pelijke kennis en onderzoek voor maatschap pelijke en industrieele ontwikkeling en de daarvoor bestemde wetgeving. Een honderdtal Lagerhuisleden, behoo- rende tot alle partijen, heeft reedt te ken- nen gegêven lid te willen worden van de nieuwe groep. Dit duidt er op dat het besef bij politici meer en meer ingang vindt dat wetenschap en de methoden der wetenschap niet gemist kunnen worden indien men wel vaart en vermogen in de nijverheid op peil wil houden of op hooger peil wil brengen; en dat ook maatschappelijke en gezond heidsdiensten het ïaiet zonder streng weten schappelijk onderzoek kunnen stellen. Aan den anderen kant duidt de nieuwe beweging op het heerschend verlangen in de weten schappelijke wereld dat de resultaten van de ontdekkingen van geleerden ook weten schappelijk in de maatschappij worden toe gepast. Het- is te verwachten dat de invloed van de nieuwe groep zich spoedig in het politieke leven van het land zal doen gelden. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Aagtekerk 19 Dec. 2 uur te Bremen, Austra lië naar Rotterdam. Alpherat passeerde 19 Dec. Kaap Verd. Eilanden, Rotterdam naar Buenos-Aires. Aldabi 20 Dec. van Hamburg naar Rotter dam. Andijk 20 Dec. van Karachi naar Rotter dam. Alkaid 20 Dec. te Daressalaam, Beira naar Rotterdam. Amsterdam 18 Dec. van Antofagasta naar Coquimbo. Alkmaar 18 Dec. 21 u. 5 min. 165 mijl Z.- West vaia Land's End, 21 Dec. van Curasao te Rotterdam verwacht. Bengkalis 17 Dec. van Saia Francisco naar Batavia. Blit-ar passeerde 19 Dec. 18 u. Suez, New- York naar Java. Bandoeng passeerde 19 Dec. 20 u. Suez, Rotterdam naar Batavia. Cottica 19 Dec. van Pai-amaribo naar Ply mouth en Amsterdam. Drechterlaaad 21 Dec. 8 u. te IJmuiden ver wacht, Hamburg naar Amsterdam. Eemdijk 20 Dec. v.m. tc Hamburg. Pacific- kust naar Rotterdam. Glamorganshire 20 Dec. te Londen, Ant werpen naar Paciflckust, Ons bloemencentrum. Wat een Fransch blad hierover zegt. Reclame voor ons land. Nationale kleederdracht? Reeds eerder mocht ik er in dit blad mel ding van maken, welk een prima naam Haar lem en omgeving als bloemencentrum in het buitenland heeft. Want opmerkelijk is het dat, hoe eigenaardig ook dikwijls de meenin gen over Holland zijn, welk een verkeerde voorstelling men ook moge hebben over ons land, Haarlem als bloemenstad overal be kend is. Typeerend hiervoor is wel het ge zegde van een Serviër, die eens de bollen velden in onze omgeving gezien had, en nu aan zijn kennissen het beste een denkbeeld van die velden meende te kunnen geven door te zeggen: ,.Zooals je bij ons de aardap pelvelden vindt, zoo vind je in Hollaaad de bloemenvelden." En dat niet alleen de men- schen, die hier eens een kijkje hebben ge nomen, er zoo over denken, maar dat- ook in de buitenlanösche pers Haarlem en zijn om geving als bloemencentrum een bijzonder goeden naam heeft, moge blijken uit een ar tikel dat dezer dagen in het Fransche blad ,,1'Intransigeant" verscheen en dat ik hieronder laat volgen. Onder het opschrift „De oorlog tusschen de beide Rozen. Een reis naar Aalsmeer" gaat het blad dan voort: Moet men ae Fransche roos tegen de Hol- landsche beschermen? Duidelijk is het dat als de Fransche regeering voor de rozenteelt in la Brie datgene deed wat de Hollaiadsche overheid doet voor de kweekers iia Aalsmeer de strijd dan minder ongelijk zou zijn Want zeker is het: er is iets aan het veran deren bij de Fransche bloemkweekers. Zij. die nooit hun tuin verlieten, ze komen in actie, in beweging. Zij vereenigen zich. Nauwelijks eenige dagen geleden presideerde dè prefect van de Seine, M. Renard, de plechtige viering van het 50-jarig bestaan van het Syndicaat der kweekers uit de omgeving van Parijs, aan welke feestelijkheid 350 personen deelna men. In den afgeloopen zomer benoemde het Congres van de „Federation nationale des Syndicat-s d'horticuleurs en France", te Ver sailles bijeengekomen, een commissie „voor de buitenlandsche concurrentie". Na een ver hooging van het douanerecht, dat thans 2 francs per kilo bedraagt overwogen te heb ben achtte de commissie het buitengewoon verstandig, haar studie te beginnen met een reis naar het kweekerscentrum van Holland. En binnen enkele dagen zal een delegatie van Fransche kweekers naar AaLsmeer ver trekken. En welke zullen de gevolgen van deze reis zijn? Kan men niet alles verwachten vaia de concurrenten, die den raad geven: Laten wij elkander helpen, ons vereenigen, want hoe talrijker wij zullen zijn. des te machtiger?" Het blad gaat dan verder met- er op te wij zen. dat men, door het afzetgebied uit te breiden, eerst geld kan verdienen zooals de Amerikaan dat doet, met te verklaren, dat- eigenlijk iedere Parijzenaar een bloemen liefhebber is, doch de bloem voor hem van wege den prijs nog een luxe-artikel en ein digt dan; „Een grooter afzetgebied voor de bloemen kan verkregen worden, als de meerderheid der kweekers er maar toe overgaat, meer modenie methoden van werken en verkoopen toe te passen. Wie zou vóór 2 jaar geloofd hebben. dat men dagelijks honderden aut-omobielen zou kunnen verkoopen? En er bestaat geen enkele reden, dat de bloementeelt niet. op haar beurt verwezenlijkt, datgene, waarin de auto-industrie is geslaagd. En dan ook zul len de bloemencentra van Holland en Frank rijk, vereenigd, niet in staat zijn aan de aan vraag te voldoen en zullen wij allen bloemen op onze tafel hebben." Voor zoover .L'Intransigeant". Verder commentaar is vrijwel overbodig: we mogen weer eens te meer constateeren dat de naam der Hollandsche kweekers, en dan in het bij zonder van Aalsmeer, over onze grenzen een prima klank heeft. Doch niet alleen is het de pers, die op een dergelijke manier propaganda voor ons maakt, ook de film heeft hier haar aandeel in: hoewel ik meteen er aan moet toevoe gen, dat er aan dit laatste een groote „maar" verbonden is. Wat voor een „maar" dat ls? Voor den Hollander, die zoo nu en dan eens naar het buitenland gaat en daar dan de gelegenheid heeft rondom zich te zien, moet de dwaze meening van vele buitenlan ders. dat. wij hier allen rondloopcn in wUdc broeken en op klompen en de vrouwen naet witte kappen (de z.g. „nationale kleeder- draclit") wel een bijzonder groote ergernis zijn. Zoo ge eenige staaltjes verlangt: In, Munchen werd niet lang geleden een con cert aangekondigd van Hollandsche musici in nationale kleederdracht: de reclamebil jetten waren voorzien van een windmolen, waarnaast een Vo'.endamsch meisje, er. „zie daar dan. Munchenaron (want dat wil men er toc-h mee zeggen) de Hollandsche klecder- dracht". In een andere groote stad wordt een revue opgevoerd, waarin o.a. ook ge speeld wordt een tafereel van de Olympische Spelen te Amsterdam, waarbij het- publiek dan tevens een kijkje wordt gegeven op de toeschouwers van de Olympische Spelen: op het tooneel verschenen vervolgens enkele personen, die zich zoo hadden toegetakeld, dat ze. bij hun verschijning in Volendam of op Marken zeker zouden versleten wor den voor Zuid-Russische boeren of Laplan ders. maar dat doet er niet toe: ze loopen op klompen, en het- publiek heeft weer een Indruk van den Hollander. En wat dit nu te maken heeft met een film over onze bloemenvelden? Wel. geachte lezer, denkt u eens even in dat ge in een ge heel vreemde omgeving in een vreemde taal een film ziet aangekondigd over de Haar- lemsche bloemenvelden: het eerste wat ge doet is natuurlijk, als ge maar even gelegen heid hebt, een kaartje nemen en er naar toe gaan. Ge wacht rustig het groote moment- af, waarop de u bekende omgeving, ln al zijn bloemenpracht zal worden vertoond. Het eerste beeld wordt vertoond en het is alsof ge een koude douche krijgt. Daar hebben ze, notabene, tusschen onze bloemen velden een groepje Volendammers en Mar kers geplant! Maar, nu vraag lk me toch af: Wanneer we foto's te zien krijgen van de fa brieken van Ford. zien we daar clan Rood huiden als arbeiders fungeeren? En als men ons wil tooneia hoe druk het verkeer op straat in Londen is. laat men dan op de foto's daar speciaal Schotsche Hooglanders als voetgangers fungeeren? Neen, natuurlijk niet, want in andere landen is men op dit gebied verstandiger. Maar hoe haalt men het dan in zijn hoofd om speciaal voor dit doel ïaaensclien naar dc bollenvelden te sleepen uit Volendam en Marken? Uit reclame-oogpunt? t Kan zijn, maar zien de personen in kwestie dan niet in, vaia welk een "negatieve waarde deze reclame voor ons land is? Of misschien omdat het de omgeving zoo aar dig aankleedt? Maar moet. enkel en alleen voor zoo'n aardige stoffeering van het' ge heel, weer een verkeerde en dwaze Indruk van den Hollander gegeven worden? Laten we toch op dit punt verstandiger worden. Laten we er toch allen aan mee werken. dat het nu eens voor de buitenlan ders duidelijk wordt, dat 90 pet. van onze be volking (och zeker gekleed is als zij. En geen.' cent anders! En dan uitscheiden met recla- mebiljétten als b.v.: „Visitez les Pays-Bas" te gaan versleren met een Volcndamsch vls- schersmelsje, en ook geen films moer met dergelijke figuren vervaardigen. Want. is heu velen buitenlanders, die nooit in ons land waren, niet volkomen te vergeven dat zij er een eigenaardigen indruk van den Hollan der op nahouden? Ziet hij een film van Hol land: „Nationale kleederdracht''. In de ge- illustreerde bladeia: foto's van Hollandsche nationale kleederdracht. En wanneer z-oo nu en dan eens een Hollander een „wereldreis" gaat ondernemen (met of zonder vrouw en kinderen) en hij per fiets of auto de grenzen overrolt. dan geschiedt een dergelijke pro- pagandatocht ook veelal in Volcndamsche kleederdracht. Nog dit: Als men bij ons een boerin uit den Elzas in een geïllustreerd blad ziet-, schrijft men er dan ook onder „Een Fransche vrouw"? En als we een foto zien van een boer uit de Vogezen, wordt dan ook d c Dultscher daarmee aangegeven? Natuurlijk niet. want die voorstelling hebben die landen zelf nooit gegeven. Waar waarom doet men het bij ons dan nog? y. l. Gaasterland 20 Dec. van Amsterdam naar Buenos-Aires. Haarlem 21 Dec. van West-Afrika te Havre verwacht, W.-Afrika naar Amsterdam. Kambangan 19 Dec. van Liverpool, Batavia naar Amsterdam. J. P. Coén 19 Dec. van Southampton, Am sterdam naar Batavia. Kota Gede 19 Dec. 15 uur van Hamburg n. Rotterdam. Kota Inten passeerde 20 Dec. 10 uur Suez, Rotterdam naar Batavia. Kota Gede 20 Dec. te Schiedam van Ham burg. Kertosono 19 Dec. te Hamburg, Middlesbro naar Batavia. Lochkatrine 18 Dec. van Liverpool, Pacific ist van Rotterdam. Mellskerk 20 Dec. van P. Soedan naar Mombasa. Moena 18 Dec. van Port Swettenham n. Batavia. Modjokerto 19 Dec. van Belawan Dell. Mapia 19 Dec. van Sabang, Batavia naar Amsterdam. Marken passeerde 19 Dec. 17 u. Sagres, Batavia naar Rotterdam. Nias 20 Dec. te Antwerpen van Hamburg. Nijkerk 20 Dec. vaia Beira naar Mozam bique. Oranje Nassau 19 Dec. vaia Madeira, Am sterdam naar Paramaribo. Parana 18 Dec. van St. Thomas, Pacific- kust naar Rotterdam. Ptins Frederik Hendrik 17 Dec. te Barba dos van Paramaribo vertrok n.. Poseidon 18 Dec. 22 u. 400 mijl N. van Azoren, '26 Dec. van West-Indië te Amster dam verwacht. Roepat 19 Dec. te Genua, Amsterdam naar Batavia. Riouw 19 Dec. te Suez, Batavia naar Am sterdam. Roepat 19 Dec. te Genua, Amsterdam n. Baavia. Salabangka 19 Dec. te Marseille, Batavia, naar Amsterdam. Slamat 20 Dcc. van Singapore, Batayla n. Rotterdam. Soekaboemi 20 Dec. te Bombay, Rotter dam naar Batavia. Schiekerk 20 Dec. van Port Said naar Al giers, Rangoon naar Rotterdam. Sommelsdijk passeerde 19 Dec. Ouessant, Rangoon naar Rotterdam. Schouwen 20 Dec. van Rotterdam naar Ba tavia. Stuyvesant passeerde 19 Dec. 13 u. Azoren, Barbados van Amsterdam. Springfontein 20 Dec. van P. Elisabeth n. Kaapstad, Beira naar Rotterdam. Tjibadak 18 Dec. tc Batavia van Hong Kong. Tjerimai 20 Dec. te Rotterdam van Batn- vla. Tapanoell verrekt 20 Dec. 17 u. van Lon den, Batavia naar Rotterdam. Ternatc 19 Dec. te Hamburg van Rotter dam. Veendijk 19 Dec. van Colombo, Rangoon n. Rotterdam. Venezuela 19 Dcc. van Curasao naar Pto Cabello. IJselkerk passeerde 20 Dec. Dungeness, Rotterdam naar Calcutta. De bekende Wecnsche chirurg Dr. Hohenegg heeft in zijn kliniek opzienbarende operatics verficht. Hij gebruikte daarbij voor dc eerste maal een electrisch toestel dat door middel van We vonken snijdt. Volgens dc berich ten uit Weenen kan een operatic met dit toestel zekerder en sneller uitgevoerd wor- den dan op de oude method'

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 17