TWEEDE KAMER MAISON KEUR Buitenlandsch Overzicht HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 DECEMBER 1929 DERDE BLAD. 20 December. Stemmingen. Vuilafvoer. Onze wegen. - Tricotage in Treebeek. Huis-toe. De laatste dag! De restjes. Allereerst werden de restjes van de nachtvergadering van gisteren afgedaan. Om drie uur vannacht ging de Kamer huis waarts. Toen waren er natuurlijk veel te weinig leden aanwezig om nog te kunnen stemmen. De noodige stemmingen kwamen vandaag, stemmingen over defensie. Wij geven ze chronologisch. De motie-Ter Laan, die het contingent der troepen wilde verminderen werd verworpen met 5126 stemmen. Het amendement-Ter Laan, dat niet wilde overgaan tot den aanbouw van twee onder zeebooten, door de regeering verdedigd als vervangingsschepen, is verworpen met 5225 stemmen. Gisternacht diende de heer K. ter Laan men weet: de oorlogsbegrooting is de begroo ting van den heer Ter Laan twee moties in, ten bate van de mobilisatie-slachtoffers. De minister van Defensie wenschte deze moties niet te aanvaarden. Omdat hij in het begin van 1930 van de commissie-Aalberse een beredeneerd advies hoopt te ontvangen en hij geen maatregelen wil ontwerpen, die slechts enkele weken duren kunnen. De eerste motie luidde aldus; De Kamer, gehoord de mededeeling van den heer Mi nister van Defensie dat hij ten aanzien van de mobilisatie-slachtoffers zijn standpunt niet kan bepalen, zoolang de commissie- Aalberse geen rapport heeft ingediend, kennis genomen hebbende van 's Ministers verklaring, „dat meerderen in zeer moeilijke omstandigheden verkeeren", van oordeel dat onverwijld maatregelen be- hooren te worden genomen om in den groot- stemnood te voorzien, verzoekt de regeering een noodregeling te treffen, waarbij het mogelijk wordt, in af wachting van het rapport van genoemde commissie en van nadere afdoening bij de wet, een uitkeering te verstrekken aan de mobilisatie-slachtoffers en aan weduwen en weezen van mobilisatie-slachtoffers, die in zoo groote moeilijkheden verkeeren dat hulp noodig is boven hetgeen zij hebben ontvan gen in 1929 en zullen ontvangen ir. 1930 inge volge de wet van 13 Mei 1927. en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd verworpen met 51—27 stemmen. Nadat de heer Marchant in een korte verklaring', om den nood der mobilita- tie-slachtoffers, gezegd had te zullen voor stemmen, wat dan niet beteekende wantrou wen in de commissie-Aalberse. Mr. Knotten belt wilde geen incidenteele uitkeeringen. Ook de tweede motie viel. volgens de methode van zitten en opstaan; zij luidde aldus: De Kamer: van oevdeel dat er ook onder de tot heden niet in de wet opgenomen mobilisatie-slacht- offers meerderen in zeer moeilijke omstan digheden verkeeren, gelijk ook het geval is met weduwen en weezen van een aantal mobilisatie-slachtoffers, noodigt de Regeering uit ook voor hen noodmaatregelen te treffen, en gaat over tot de orde van den dag. De geheele defensie-begrooting is aan vaard geworden met 5227 stemmen. Tegen bleken de V.D., de S.D., de heer Wijnkoop en de heer Floris Vos. Het wegenfonds is aangenomen in zijn be grooting voor 1930- Minister Reijmer antwoordde op de moe- deloosheid-tot-op-zekere-hoogte, die in de Kamer tot uiting was gekomen o-m. van daag nog bij den heer Bongaerts met een rede, waarboven gevoegelijk als motto kan geplaats worden: „Are we downhearted?'' ..No"! Voor moedeloosheid is geen reden, het Rijk zal voortgaan met de wegverbetering zei de minister maar, vanneer de heeren Ebels, Krijger en Ter Laan zeggen, dat het niet snel genoeg gaat, dan wilde de minister er op wijzen, dat de snelheid hare grenzen heeft, en wel bepaald door gevaren voor prijsopdrijving bij veel aanvraag naar werk krachten en materialen, door gevaren voor gebrek aan en hooge prijzen van materialen en gevaren ook door gebrek aan werkkrach ten. Zou ons land, wanneer voer de wegen de arbeidskrachten zouden worden opgeroe pen, geen gebrek aan werkkrachten krijgen ook in den woningbouw vroeg de minister met alle nadeelen, die ons land reeds daarvan heeft ondervonden in dure wonin gen. Dus: de minister wil een bedachtzaam-snel tempo ontwikkelen bij de wegenverbetering. Dat neemt niet weg, dat de minister meent, dat bij de voorbereidi7ig' der wegverbetering wel een veel sneller tempo mogelijk is. Hij voelt blijkbaar heel weinig voor den wegen- raad en voor alle commissies, die hem t.z. van de wegen moeten adviseeren zelfs over kleinigheden. Het duurt dezen vlotten mi- nistor te lang. De minister erkent mèt de heeren v. d. Heuvel en Ebels. dat het Rijkswegenplan geen ideaal is maar deelde tevens mede, dat een herziening van dat plan zeer spoedig aan de orde komen zal. Vele leden wij noemen de heeren Bon gaerts, Krijger en Prof. van der Bilt spra ken over dc verbinding met het Zuiden. De minister heeft thans in voorbereiding de wegen van Rotterdam naar het Zuiden, van Utrecht naar Arnhem en van Nijmegen naar Doesburg. Wat de verbinding over den Moer dijk betreft, voor den weg van Rotterdam naar het Zuiden: de minister is niet bereid een prijsvraag daarover uit- te schrijven, wijl een prijsvraag z.i. niet altijd de beste oplos sing belooft. Op een vraag van Ir. Bongaerts stolde ook de minister vast, dat hij niet veel gevoelt voor snelverkeerswegen door de bebouwde kommen, zij moeten om de kommen heen, al was 't alleen maar om het politietoezicht niet al te hinderlijk te maken. De heeren Bakker en Hiemstra hadden er over geklaagd, dat de tertiaire wegen achter gesteld werden bij de primaire wegen. Dat is ook noodig, zei dc bewindsman, de primaire wegen eischen het eerst voorziening, maar de secundaire wegen èn de tertiaire komen ook aan de orde. De evengenoemde beide afgevaardigden vroegen ook liet èen en ander voor den aan leg van rijwielpaden. De rijwielbelasting brengt heel veel op: Daarvan moet wat meer aan de rijwielpaden ten goede komen. Mi nister Reijmer zal deze kwestie nauwkeurig bestudeeren. De wegenbegrooting werd met algemeenc stemmen aangenomen. Zelfs communist Wijnkoop stemde niet tegen. Langzaam groeide onder dc wegenbegroo ting de onbedwingbare recèsstemming. Wan neer de Kamer naar huis wil en dankbaarheid om het naderend einde van ettelijke maan den hard werken, jeugdigheid doet uitbre ken. Dan laat de Kamer zich gaan. Er komt een sfeer van losheid en levendigheid, die niet te temmen is. Glundere gezichten over al, geklepper en gestommel, de voorzitter kan de orde niet bewaren, wanneer de Ka mer niet wil. En wanneer hij vraagt naai den heer Kersten te willen luisteren, dan ontlokt dat een daverend gelach in de over volle Kamer, die naar eiken spreker toedeint. Dan is ae Kamer eigenlijk op haar best. Wijl het meest-critisch. Alleen wanneer iemand werkelijk iets te zeggen heeft, wordt cr geluisterd. En anders hem het spreken on mogelijk gemaakt, of in ieder geval wordt er voor gezorgd, dat niemand iets verstaat. Maar geluisterd werd er zeker naar rede voeringen ais die van Dr. Lovink, Dr. v. Waerden en den minister bij de begrooting van de Staatsmijnen. Deze begrootingsbehan- deling liep over niets anders dan over het daarin vervatte voorstel om de Staatsmijnen voor 100.000 te doen deelnemen in het aan deelenkapitaal van een te Treebeek te stich ten tricotageiabriek. Of de Kamerleden voor of tegen dit deel nemen waren hing af van hun antwoord op deze vraag: Neemt de Staat deel in het be drijf of neemt het staatsmijnbedrijf deel in het tricotage-bedrijf? De heeren Ketelaar*, Boon en Lovink zei den: de Staat neemt deel in dat bedrijf. Zij hadden daartegen dan bezwaar. Verkapte protectie, de consequenties, nadeelen voor de industrie en niet genoegzaam algemeen be lang waren hunne argumenten. Bovendien vreesden zij of de fabriek wel goed zou kun nen gaan, nu de oprichting iets kunstmatigs had. De bedoeling immers was om gezinnen naar de mijnstreek te krijgen, waardoor de vrouwen en de dochters niet werkloos be hoefden te blijven. Gevreesd werd voor scherpe buitenland - sche concurrentie. In het algemeen: een stap in het duister zag men in de deelneming. De anderen, de heeren Krijger, Hermans, v. d. Waerden met den minister gingen van het standpunt uit: de staatsmijnen als bedrijf nemen in het kapitaal deel. Wanneer de mijnen, als onderdeel der bedrijfspoLitiek, medewerken wilden aan de tricotage-fabriek, dan zeiden deze heeren moet men haar niet onthouden wat andere particuliere be drijven wèl kunnen. Want het werd gezien als een brok bedrijfspolitiek: het zorgen voor voldoende werkkrachten. De heer Lovink vroeg of het niet wensche- lijk geweest was, het. advies in te winnen van deskundigen uit kringen van handel en nijverheid. Hoe heb ik het nu? riep de voor het voorstel enthousiaste minister ui: „de heele Mijnraad is er voor geweest en daarin hebben zakenmenschen als Philips en Waller zitting". „En de directie van de Staatsmijnen wordt tochr ook niet door doetjes gevormd?" Een amendement-Boon, dat de principieels uitspraak vroeg het voorstel-Treebeek niet goed te keuren viel met 5421 stemmen. Voor dit amendement waren de v.d., de lib. en de St. Geref.-fracties. benevens de heeren Vos en Wijnkoop en 5 der 8 aanwezige C.H Tegen de r.k.-, de s.d.- en a.r.-fract-ies, be nevens 3 C.H. Onder instemming heeft de Kamer haar goedkeuring gehecht aan de medewerking, die de regeering verleenen wil bij het vervoer van het Ilaagsche Stadsvuil naar Drente. De heeren Lovink en ter Laan vroegen den mi nister ook eens aan Nieuwkoop te denken Dat zal geschieden! Tot 11 Februari is de Kamer uiteen. Alsdan komen aan de orde de Indische- en Surinaamsche begrootïngen, de winkel sluitingswet, de drankwetStof genoeg. De president dankte de Kamer voor haar medewerking, die hem geholpen had om alle begrootïngen en die der staatsbedrijven nog voor Januari behandeld te krijgen. Inder daad er is heel wat werk verzet! Een goed Kerstfeest en een zalig Nieuw jaar! Zoo klonk de wensch des presidenten tot de verzamelde menigte. Onder goede woorden jegens elkaar en het wisselen van menigen hartelijken hand druk ging de Kamer huls-toe. INTIMUS. Boven Costes en Codor, die met een vlucht van 52 uur en 40 minuten liet record lange afstand vliegen, braken. Daaronder Challe en La'l"-Borges die in Sevilla startten en naar Zuid-Amerika vlogen in een vlucht van 33 uur. Bij Maracuja in Brazilië werd hun toestel bij een noodlanding vernield. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6(1 Cts. oer reeet. N. S. F. Phiiips Laat Uw radio-installatie aan leggen dooreen firma die weet wcike eisclien de muziekkenner aan de overbrenging stelt. Een week op proef. Betaling des- gcwensctit in termijnen. BËflpER BEURSPASSaoc AMSTERDAM Rotterdam - Arnhem - Breda - Leiden V.H. CHEF KOK RESTAURANT HILDtBRAND KONINGINNEWEG 65 - TELEFOON 14627 BEZORGING VAN DINERS, SOUPERS KOUDE EN WARME SCHOTELS AAN HUIS. Tsjang Sat Kwei. omtrent wiens lot allerlei geruchten dc ronde doen. Hij was de leider der Zuid-Chineesche rebellen, die na een nederlaag r.olfmoord gepleegd zou heb ben. Volgens latere berichten is Tsjang Sat Kwci echter spoorloos verdwenen, na zijn nederlaag bij Kanton. HET HULDEBLIJK VOOR DEN HEER VVARNAAR. Naar het Weekblad voor Bloembollencul tuur meldt, zal het huldeblijk, dat op 4 No vember j.l. den heer Warnaar door de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur bij zijn aftreden is aangeboden, Maandag f\.s. in de voorhal van de Beurs m het Krelagehuis te bezichtigen zijn. POPPENTENTOONSTELLING GEOPEND DOOR MGR. AENGENENT. Vrijdagavond half zeven heeft de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent de tentoonstelling van poppen, die ten bate van de „Keine Theresia-stichting" gehouden wordt, geopend. De bisschop werd door het bestuur in de zaal van gebouw St.-Bavo ont vangen en rondgeleid. De voorzitster mevrouw Van Liemt, verwel komde daarna Mgr. Aengenent en gewaagde van de groote dankbaarheid van het comité voor de hooge eer, die de Bisschop de ten toonstelling aandoet door haar te willen ope nen. Zij vestigde er de aandacht op. dat de opbrengst ten goede komt aan de uitbrei ding van de stichting. Als blijk van dank baarheid bood zij den kerkvorst een ge schenk aan, bestaande uit een zilveren schaal met het wapen van Haarlem. Mgr. Aengenent, die zich hiervoor ten zeer ste erkentelijk betoonde, hield daarna de openingsrede. „Het is geen alledaagsche ge beurtenis", zei hij, „dat een bisschop komt om een tentoonstelling van poppen te ope nen." Doch Mgr. heeft toch gaarne aan de uitnoodiging voldaan om het groote en ver heven doel, dat deze tentoonstelling heeft, namelijk de verzorging van zuigelingen, die daaraan zulk een groote behoefte hebben. Dat is 'n doel, welks bereiking aangenaam is in de oogen van God. En wel speciaal de zorg voor kinderen en zuigelingen is Hem aan genaam, want was niet een der allereerste daden van onzen Zaligmaker, dat hij aan drang uitoefende op zijn eigen moeder, opdat zij zich in dienst zou stellen van een vrouw, die zelf binnen enkele maanden een kind verwachtte, Elisabeth, de moeder van Jo hannes. Daarom stelt de bisschop er prijs op blijk te geven van zijn warme sympathie, waar deering en dankbaarheid. En hij hoopt, dat het doel, het verkrijgen van een ruimere huisvesting bereikt zal worden, onder Gods zegen. Met woorden van dank voor de hem aan geboden kostbare herinnering besloot mgr. Aengenent. Bij de opening waren de volgende geeste lijken aanwezig: de secretaris van den Bis schop, de zeereerw. heer Pichot, de zeereerw. heeren pastoor Reynenberg, pater Hen'.zen en kapelaan Leesberg, geestelijk adviseur der vereeniging. Ook was er het raadslid de heer W. J. B. van Liemt. Er werd muziek gemaakt door het strijk orkest van het R. K. Lyceum. Mgr. Aengenent toonde zijn groote inge nomenheid met het vele dat te bewonderen valt op de tentoonstelling. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct*. per regel. DE AANNEMING VAN HET ONTWERP-MIJNWET Hoe de Engelsche regeering den dr* t ontsprong. THANS EEN VASTE RECHTE LIJN TE ONDERSCHEIDEN. De industriëele samenwerking Hïreng voor de a.s. Feestdagen een bezoek aan BEUN's Bloemenmagazijn 1 Alleen Gierstraat 63, Telefoon 14858 T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Wij zijn u nog nadere bijzonderheden schuldig over de aanneming van het ont werp mijnwet in tweede lezing in het En gelsche Lagerhuis. Zooals men zich herin nert werd het amendement der conservatie ven, dat tot doel had het ontwerp geheel te verwerpen, met- een meerderheid van maar 8 stemmen van de baan gekegeld. Wij schre ven gisterenochtend reeds dat de liberalen door concessies op het laatste oogenblik aan het wankelen zouden zijn gebracht, waar door eenigen zich aan de zijde der i*egeering schaarden. Inderdaad bleek later, dat MacDonald vlak voor de stemming toegezegde enkele bepa lingen te willen wijzigen. Tengevolge van deze geste steunden 2 liberalen de regeering, en onthielden zich van 5 van stemming. Voorts heeft Labour zijn overwinning te danken aan het feit dat een vrij groot, aan tal (groot ten opzichte van de belangrijk heid dezer gebeurtenis! der opposanten thuis gebleven was en aan de omstandigheid dat bijna alle Labourleden aanwezig waren. Het is niet waarschijnlijk dat het ontwerp in derde lezing verworpen wordt. De libera len zullen echter van de gelegenheid tot amendeeren druk gebruik maken en Mac Donald zal met zijn concessies en deze amen dementen een brug over de kloof moeten slaan die de liberalen van Labour scheidt. Uit Londen wordt inmiddels gemeld dat een belangrijke stap in de richting van in- dustrieele samenwerking is gedaan. In een vergadering van gemachtigden van het hoofdbestuur van het Vakvereenigings- congres, den Nationalen Werkgeversbond on de Federatie van Britsche Industrieën is met algemeene stemmen tot duurzaam over leg en samenwerking besloten. Het ontworpen plan vestigt officieels vriendschappelijke betrekkingen tusschen de twee lichamen welke de patroons vertegen woordigen, en de nationale organisatie van de vakbeweging. Cook, de secretaris van den Mijnwerkers- bond, stelde de aanneming van het rapport voor. dat de basis van dit belangrijke en een stemmige besluit vormt.. Men ziet natuurlijk de lijn die door deze gebeurtenissen loopt, de lijn die door de aan neming van het ontwerp mijnwet en de in- dustrieele samenwerking duidelijker uitkomt en zich rechter naar de toekomst uitstrekt. L. A. Critiek op minister Thomas. LONDEN. 20 Dec. (Draadl.1 Heden had in het Lagerhuis een debat plaats over de werkloosheid naar aanleiding van een inge diende suppletoire begrooting ten behoeve van het salaris van Thomas, den minister, die zich bezig houdt met het werkloosheids vraagstuk. Wheatley (lid van de linkerzijde der Arbeidersfractie) leverde scherpe critiek op het werk van den minister. Hij ver klaarde dat men het harde feit onder het oog moest zien dat Thomas in het vraag stuk der werkloosheid geen schot brengt.. Baldwin (de leider der conservatieven) verklaarde dat Thomas niet anders dan dezelfde oude deuntjes speelt, die de conser vatieve partij vier jaar geleden speelde. Het bleek dat de plannen van Thomas hierop neerkwamen dat zij werk zouden geven aan slechts 70000 a 75.000 arbeiders verdeeld over vijf jaren. Lloyd George (de leider der liberalen) zeide, dat er naar zijn meening geen enkele reden was om te wanhopen. De werkloos heid moest hoofdzakelijk worden geweten aan het feit. dat de Engelsche uitvoerhan del zich niet had hersteld. Dit was een slecht ding, doch wanneer hij de omstandigheden bekeek, waarin de uitvoerhandel van andere landen verkeerde, geloofde hij niet dat En geland erg veel reden had om te wanhopen De minister diende het Lagerhuis op twee punten inlichtingen te verstrekken, nl. aan hoeveel arbeiders had hij dit jaar op grond van zijn plannen werk verschaft, en aan hoeveel arbeiders méér zou door de hulp van de regeering werk zijn verschaft dan door de plannen van de vorige regeering. Thomas deelde mede dat terwijl de plan nen van gemeentebesturen en andere licha men, goedgekeurd door de „Unemployed grants committee", in de laatste twee jaren van het vorig bewind een uitgaaf van zes millioen pond sterling tot gevolg hadden gehad, in de zes maanden dat de tegenwoor dige regeering aan het bewind was, genoemd comité al reeds 13 1/2 millioen pond had ge sanctioneerd voor 630 verschillende plannen, terwijl cr op het oogenblik 923 nieuwe plan nen in behandeling waren tot een bedrag van 13 millioen pond. Hij zou het Lagerhuis ech ter misleiden indien hij niet rondweg zeide dat deze plannen tenslotte slechts een nood- middel waren. Briand's groote rede. In den Senaat, waar een interpellatie plaats had over dc overeenkomsten van Den Haag, on de veiligheidswaarborgen, de Frank- krijk heeft in de verdi*agen, verklaarde Briand, de minister van Buitenlandsche Zaken, dat het verdrag van Versailles wat de veiligheid betreft leemten bevat, waarin men trachtte te voorriep door het hersteilen van de verdwenen vGT.igheidsclausulcs bij het tot stand brengen van Locamo, dat van de Fransche Oostgrens een grens heeft ge maakt als van Frankrijk, België, Engeland en Italië. Locarno, zoo zeide hij, heeft het verdrag van Versailles versterkt en voltooid. Wat betreft de controle van de gedemilitari seerde zóne herinnerde Briand eraan, da: hij in 1926 verkreeg dat alle leden van den Volkenbondsraad er mede accoord gingen dat het Rijnland onder dc controle van den Volkenbond kwam te staan. Ingeval van mogelijke onlusten in liet Rijnland staat het verdrag van Locamo aan Frankrijk toe, maatregelen tot verdediging te nemen sen der dat het wordt geacht rich aan een oor logsdaad schudig te maken. Bovendien voor riet het protocol van Geneve van September 1928 in oen commissie van vaststelling ert verzoening tot toepassing in de Rtjnzóne van de veiligheidsartikelen voor Frankrijk. Hij verkreeg zelfs, dat deze ook door Dutsch- iand tot 1935 aanvaarde controle-faciliteiten evenlang als net verdrag van Locarno zul len duren. Indien, ging Briand voort. da commissie van vaststelling concentratie van troepen constateert, kan Frankrijk voorzorgs maatregelen treffen zonder zich in staat van oorlog te stellen. Indien zij- verontrustende werkzaamheden constateert, kan de zaak voor de Volkenbond worden gebracht die dan bij het vedrag bepaalde maatregelen neemt. Bovendien hebben Engeland en Bolgië zich verbonden, in een dergelijk geval met al hun strijdkrachten Frankrijk te hulp te komen. Biand zeide verder, dat Frankrijk zelf zijn veligheid moest scheppen en dat het de noodige voorzorgen heeft getroffen. De Senaat verwierp met 267 tegen 8 stem men de motie „pur et simple" en nam met 253 tegen 2 stemmen een motie van ver trouwen in de regeering aan. Engelsch-Duitsche regeling voor de geliquideerde eigen dommen. Naar verluidt, hebben Engeland en Duitsch- land een overeenkomst getroffen, waarbij Engeland het overschot uit in beslag ge nomen en reeds te gelde gemaakte Duitsche eigendommen behoudt, ten bedrage van on geveer 14 millioen. maar aan de Duitsche eigenaars de nog niet geliquideerde bezit tingen, waarvan de waarde op 2 millioen geschat wordt, teruggeeft en ten bate van Duitschland, afziet van rijn aanspraken op 4 millioen Amerikaan sche effecten. Boncour houdt een belang rijke rede. De Fransche Kamer behandelde de begroo- ting van Marine. Paul Bonceur verklaarde, dat het vraag stuk der ontwapening ter zee feitelijk dat was der ontwapening. Hij betreurt, dat de quaestio van Genève naar Londen wordt overgebracht en hij herinnerde er aan, dat Frankrijk niet kan toegeven op het punt van de gelijkheid van den militairen dienst. Hij is vaü meening. dat de conferentie te Londen zal worden geopend onder den in vloed van het Engelsch-Amerlkaansche ac coord Frankrijk, aldus spr-, moet niet het beginsel vergeten van het verband tusschen de ontwapening en de waarborgen der vei ligheid. Hij deed opmerken, dat Frankrijk te Londen in zekere opzichten schier geïso leerd zal staan, en hij vreest, dat :1e conferentie zal worden geopend met als achtergrond de gelijkheid ter zee, welke Amerika zal toestaan zijn vloot met de Engelsche gelijk te maken, en dit zal weer uitloopen op een vermeerde ring der wcreldtonnenmaat. De positie van Frankrijk in verband met zijn bezittingen in Noord-Afrika noodzaakt het. de ontwapening ter zee te verbinden met die te land cn in de lucht. Hij verzocht Tardieu tc Genèvè voortdurend weer het woord „protocol" te herhalen, dat de grondslag moet blijven van elke wezenlijke ontwapening. Het ls nlot vol doende, ter conferentio de vrije hand te heb ben, het is niet noodig alleen tc gevoelen, ge moot er van doordrongen zijn, dat een krachtige openbare meening u vergezelt Dc goedkeuring van mijn rede door de Kamer zal de regeering in staat stellen te verklaren, dat er in het parlement een eensgezindheid bestaat, welke haar in staat stelt stand te houden, daar een man der oppositie cr toe heeft meegewerkt, de eensgezindheid der volksvertegenwoordiging aan te toonen. om de solidariteit te bevestigen tusschen twee groote belangen, n.l. van Frankrijk cn van den vrede. ZATERDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg. Het Ned. Indisch too- neel. (Cor Ruys). „Van Je vrienden moet je 'fc hebben8 uur. Schouwburg Jansweg. Haarl. Kinderopc- rette Ver. o. 1. v. mevr. R. van Edenvan Eden. „De Schoone Slaapster". 2.15 uur. Revue-operette „Roso Marie". 8.15 uur. Hotel Royal, Stationsplein. Prodaganda- vergadering Nederlandsche Handelsrciri- gersverecniging. 8 uur. Palace. Cinema en Variété. „Do Camera man". Tooneel: Hcrmez cn Cortz. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Tinus dc Kruier" en ..Do Familie Sport." 2 30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „The Singing Fool", Tooneel: Johnny Bing. 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede. R.K. Vereenigingsgebouw. Nationale Pluimvee-, Konijnen- cn Duiven- tentoonstelling „Dc Eendracht". 10—10 uur, ZONDAG 22 DECEMBER Stadsschouwburg. Vereenigdc Schouwspe lers. (Pierre Mols). „Malle Patsy" 8 uur. Schouwburg Jansweg. Haarl. Kinderope rette Ver. „Dc Schoonc Slaapster". 2.15 uur. Ensemble Solser cn Hesse. „Weet je het al van Schellevischmie? 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Gezelschap Mie en Ko. „Roorie Rozen", 8 uur. Gebouw Protestantenbond. Vestestraat. Psycho-Synthese. B. v. d. Meer: .JÓc heirweg door de Woestijn". 10.30 v.m. Bioscoopvoorstellingen, van 2 uur af. Heemstede. R.K. Vereenigingsgebouw. Nationale Pluimvee-, Konijnen- en Duiven- tentoonstelling. 9-30—8 uur. MAANDAG 23 DECEMBER Stadsschouwburg: Italiaansche Opera o. L v. Cac. Arturo Boem. „Madame Butterfly", 8 uur Schouwburg Jansweg. Revue-Operette „Rose Marie". 8.15 uur. Gemeentelijke ConcertzaaL Gem. Kerst concert, 8.15 uur. Bioscopen, vacantiematinées cn *s avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9