POSTDUIVEN. TENTOONSTELLINGCLUB KENNEMERLAND RUIM 330 DUIVEN. WIELRIJDEN ZWEMMEN. WATERSPORT. GYMNASTIEK. SCHERMEN. De Nordiska-Spelen. BOKSEN. SCHAATSENRIJDEN. I UW 1 KLEERMAKER Bovengenoemde club hield Zaterdag en Zondag een tentoonstelling van postduiven, die zóó omvangrijk was, dat het bestuur daar voor zelfs de groote zaal van het Brongebouw noodig had. De jury bestond uit ae heeren C. Goetzee uit Rotterdam en B. Boogaart uit Maassluis. Het tentoonstellingsbestuur be stond uit de heeren: P. Lindeman, Voorzitter; F. J. Neuman, 2e voorzitter; P. J. van Daalen, Ie Secretaris; G. H. Stouten, 2e Secretaris; Joh. v. d. Pol, Penningmeester; L. Gimbrère, Commissaris; D. A. Hykoop, commissaris. Br was een zeer groot aantal prijzen be schikbaar gesteld. Aan den uitslag ontleenen wij het volgende: Schoonheidsklasse (oud). Klasse 1. Blauwe doffers H. Reusing 2e prijs, Idem z. e. v., Ph. Boeree e. v., P. Lindeman lste prijs. Klasse 2. Blauwe Duiven (oud) H. Reusing e. v. P. Lindeman le prijs. Klasse 3 Blauwe Doffers (jong) L. Gim brère lste prijs. Klasse 4 blauwe duiven (jong) H. Reusing lste prijs. Klasse 5. Blauw en zwartkras doffers (oud) P. J. van Daalen lste prijs. H. Reusing 4e pr. Idem z. e. v. P. Lindeman 2e prijs. J. v. d- Aa 3de prijs. J. v. Heinert z. e. v. Klasse 6 Blauw en zwartkras duiven (oud) I-I. Reusing 3de prijs, P. J. van Daalen 2de prijs. C. v. Riet e .v. L. Gimbrère z. e. v. J. v. d. Aa lste prijs. Klasse 7 Blauw en zwartkras doffers (jong) J. v. Ilemert e. v. H. Reusing lste prijs. P. J. van Daalen z. c. v. C. van Riet 2de prijs, R. Brakel z. e. v. Klasse 8. Blauw en zwartkras duiven, (jong) P. J. van Daalen 3e prijs, H. Reusing lste prijs, E. le Comte z. e. v. C. van Riet z. e. v. J. v. d. Aa, e. v.. P. Lindeman 2e prijs. Klasse 9. Roodkras en vale doffers (oud) H. Reusing z. e. v., C. van Riet 2de prijs, P. Lindeman lste prijs. G. H. Stouten z. e. v. D. Verbiesen e. v. Klasse 10 Roodkras en vale duiven (oud). H. Reusing z. c. v. idem 3de prijs. C. v. Riet e. v. P. Lindeman lste prijs, D. Verbiesen 2de prijs. Klasse 11. Roodkras en vale doffers (jong) H. Reusing 2e prijs, C. v. Riet e. v. P. Linde man lste prijs, idem z. e. v. D. Verbiesen 3de prijs. Klasse 12. Roodkras en vale duiven (jong) II. Reusing 2de prijs. C. van Riet e. v. P. Lin deman z. e. v. Idem lste prijs. Klasse 13. Bonte en Ooievaar Doffers (oud). L. A. Warmerdam 3de prijs. C. van Riet 2de prijs. C. van Riet le prijs. G. H. Stouten z. e. v. P. J. van Daalen z. e. v. Klasse 14. Bonte en ooievaar Duiven (oud). I-I. Reusing 2de prijs. C. van Riet 3de prijs. G. I-I. Stouten lste prijs. P. Lindeman z. e. v. D. Verbiesen e. v. Klasse 15. Bonte en Ooievaar Doffers (jong) C. v. Riet lste prijs. G. H. Stouten z. e. v. D. Verbiesen e. v. Klasse 16. Bonte en Ooievaar Duiven. H. Reusing le prijs. G. H. Stouten z. e. v. P. Lin deman 2e prijs. D. Verbiesen z. e. v. Klasse 18. Alle andere kleuren duiven (oud) H. Reusing 2e prijs. Idem lste prijs. P. Linde man z. e. v. Klasse 19. Alle andere kleuren (jong) C. v. Riet z. e. v. D. Verbiesen le prijs. Klasse 20 Alle andere kleuren (jong) H. Reu sing lste pri,1s. P. Lindeman z. e. v. Klasse 21. Prijswinners 100 K.M. en hooger, doffers: C. v. Riet lste prijs. D. Verbiesen z. e. v. Klasse 22. Prijswinner 100 K.M. en hooger duiven (jong) K. G. v. Wolferen z. e. v. J. v. d. Aa, lste prijs. Klasse 23 Vliegklasse 100—200 K.M. (jong) Blauwe Doffers. P. Kroon le prijs. Klasse 24. Blauwe duiven: Ph. Boeree, le pr.. T. C. Delft 2e pr. Klasse 25. Blauw en zwartkras doffers. L. A. Warmerdam, 3e pr., E. le Comte 2e pr. D. Verbiesen, le pr. Klasse 26. Blauw en zwartkras duiven. K. G. v. Woiferen 3e pr., C. v. Riet 2e pr., D. Verbiesen, le pr. Klasse 27. Roodkras en vale doffers; G. H. Stouten, lc pr. D. Verbiesen 2e pr. Klasse 28. Roodkras en vale duiven: E. le •Comte, le pr. Klasse 29. Bont en Ooievaar doffers: E. le Comte, le pr., C. v. Riet 2e pr. Klasse 30. Bonte en Ooievaar duiven. C. r. Riet le pr. Klasse 31. Alle kleuren doffers. P. J. van Daalen, le pr. Klasse 32. Alle kleuren duiven. P. Linde man, le pr. Klasse 33. 200 K.M. en hooger (jong). Blauwe doffers: L. Gimbrère, 2e pr., J. J. Vrugt, z.e.v., T. C. v. Delft le pr. Klasse 34. Blauwe duiven: (Jong). P. J. v. Daalen, lc pr.. T. C. v. Delft pr. Klasse 35. Blauw en zwartkras doffers: C. •T. v. Tongeren, z.e.v.. Idem, z.e.v., C. v. Riet, 2c pr., D. Verbiezen 3c pr., Idem le pr. Klasse 36. Blauw en zwartkras duiven. (Jong). J. v. Hemert, z.e.v., K. G. v. Wolferen, c.v., P. Kroon 2c pr., K. G. v. Wolferen, zeer eervolle vermelding. E. le Comte 3c pr., C. v. Riet Z.E.V., D. Verbiezen lc pr. Klasse 37. Roodkras en vale doffers (jooig) L. A, Warmerdam E.V., K. G. van Wolferen Z.E.V. P. Lindeman le pr., D. Verbiezen 2e prijs. Klasse 38. Roodkras en vale duiven (jong) E. le Comte 2e pr., D. Verbiezen le pr., R. Bra kei Z.E.V. Klasse 39- Bomt en ooievaar doffers (jong). K. G. van Wolferen le pr., P. Lindeman 2e pr., L. Gimbrère E.V. Klasse 40. 3ont en Ooevaar Duiven (jong). J. v. Hemert le pr. Klasse 42. Alle andere Meuren duiven. Klasse 41. Alle andere kleuren Doffers (jong) J. J. Petri, E.V. P. Lindeman le pr. Klasse 43. 100—300 K.M. Blauw, Blauwkras en Zwartkras Doffers (oud). J. v. Hemert 2e pr.. G. II. Stouten Z.E.V., T. C. v. Delft E.V., D. Verbiezen le pr. Klasse 44. Blauw. Blauwkras en Zwartkras duiven (oud). J. J. Petri 3e pr., E. le Comte 2e pr. T.C. v. Delft Z.E.V., C. v. Riet le pr. Klasse 45. Rood. Roodkras en Valle Doffers (oud). P. H. Boeree lc pr. G. H. Stouten Z.E.V. K. G. v. Wolveren E.V- Klasse 46. Rood, Roodkras en Vale Duiven (oud) K. G. v. Wolveren ZE.V., D. Verbiezen le pr. i Klasse 47. Alle andere Meuren doffers. C. v. Riet le pr., P. R. J. Vergers E.V., G. H. Stouten Z.E.V. P. Lindeman 2e pr. Klasse 48. ALle andere Meuren duiven (oud) K. G. v. Wolferen Z.E.V., idem 3e pr., P. J. v. Daalen 2e nr., C. v. Riet le pr. Klasse 49. Blauw. Blauwkras en Zwartkras doffers. 300—500 KM. K. G. v. Wolferen le or., G. H. Stouten E.V.. C. v. Riet Z.E.V. T. C. v. Delft, 3e pr.. D. J. A. v. d. Aa, 2e pr. Klasse 50. Blauw, Blauwkras en Zwartkras Duiven: J. E. Petrie Z.E.V.. E. le Comte le pr, K. G. v. Wolveren 2e pr., C. v. Riet Z.E.V., J. v. d. Aa, 3e pr., D Verbiezen, 4e pr. Klasse 51Rood, Roodkras en Vale Doffers (oud)E. de Comte 2e pr, K. G. v. Wolveren le pr. Klasse 52: Rood, Roodkras en Vale Duiven (oud): P. Lindeman 2e prijs, K. G. v. Wolve ren le pr. Klasse 53: Alle andere kleuren Doffers: K. G. v. Wolferen le pr. G. H. Stouten 2e prijs. Klasse 54: Alle andere Meuren Duiven (oud): K. G. van Wolferen le pr, P. Linde man 2e pr., Klasse 55: Blauw, Blauwkras en Zwartkras Doffers. 500—800 KM. P. H. Boeree Z.E.V, J. J. Petrie Z. E. V, E. le Comte 3e pr., K. G. van Wolferen 2e pr, T. C. v. Delft E.V, J. v.d. Aa le pr. Klasse 56: Blauw, Blauwkras en Zwartkras Duiven: P. II. Boeree, K. G. v. Wolferen 2e ,pr.. T. C. v. Delft lc pr.. D. Verbiezen Z.E.V. Klasse 57. Rood. Roodkras en Vale Doffers. G. H. Stouten le pr., R. Brakel Z.E.V. Klasse 58. Rood, Roodkras en Vale Duivem E. le Comte le pr. Klasse 59. Alle andere Meuren Doffers. K. G. v. Wolferen E.V..P. J. van Daalen le pr. Klasse 60: Alle andere kleuren Duiven: K. G. v. Wolveren: E.V.. J. Th. Bakker le pr. Klasse 61. 800 K.M. cn hooger: Blauw, Blauwkras en Zwartkras Doffers; J. J. Petrie E.V. Max Rahn Z.E.V. G. H. Stouten 3e pr, J. J. v. d. Aa le pr., R Brakel 2e pr, Klasse 62: Blauw, Blauwkras en Zwart kras Duiven: K G. v. Wolferen le pr, G. H. Stouten 2e pr. Klasse 63. Alle andere kleuren Duiven. 1 E. le Comte. Z.E-V. P. II- Boeree. Klasse 64. Alle andere Meuren Duiven. E.V. P. H. Boeree, 1- J. v. d. Aa. Klasse 65. Vliegtype Klasse Oud. Doffers. E.V. J J- Hart, Z.E.V. P. R. J. Vergers, 3. P- H. Boeree, Z.E.V. C. Face, 4 J. L. Hankes, 2 C. J. v. Tongeren, 1. P. J. v. Daalen, E.V. C. Alders. Klasse 66. Vliegtype Klasse Oud. Duiven. 2. P. H. Boeree. 1- H. Th. de Droog. Klasse 67. Vliegtype Doffers. Jong. 3. L. H. Hankes, Z.E.V. C J. v. Tongeren. 1. P. Lin deman. 2 D. Verbiezen, E.V. R. Brakel- Klasse 68. Vliegtype Duiven. Jong. E.V. P. J. v. Daalen, 1 D. Verbiezen. Klasse 69. Koppels. Oud. Z.E-V. A. P. v. d. Linden, 1 P. J- v. Daalen. Klasse 70. Koppels. Jong. 1- L. M. v. d. Goes. Er waren niet minder dan 337 duiven in gezonden. De Zesdaagsche te Brussel. Op 26 December zal de Zesdaagsche wieler wedstrijd te Brussel aanvangen. Negentien koppels nemen aan den wedstrijd deel, waar bij twee Nederlandsche rijders, n.l. Van Kempen, die met den Duitscher Buschen- hagen rijdt en Pynenburg. die den Belg Bras- pcnninckx als partner heeft. H. S. V. „De Kampioen". Zondag werd de Wintercompetitie voortge zet. Ditmaal word 3 KM. op tijd op één trai ner gereden voor A- on B-Masse en 1 KM. voor Juniores. Het verloop was als volgt: AklavS.se: 1. v. Egmond 2.6.3; 2. v. Dijk 2.15; 3, Sehtjvenaar 2.11; 4. v. Bree 2.21.1; 5. Kruyd 2.21.3; 6. Coster 2.24; 7. Koper 2.25. B.-Klasse: 1. Gruyters 2.28.2; 2. Sdhcll 2.31.3; 3. v. d. Broek 2.34. Juniores: 1. Moerkerk 56; 2. Langeveld 60; Kruyd 60.2. A.s. Dinsdagavond vergadering. Op tweeden Kerstdag, des morgens 9 uur wedstrijd om wild prijzen voor leden en dona teurs in het Clubgobouw. Feestavond „De Delft". Ter gelegenheid van het driejarig bestaan gar de Zwemvereeniging „De Delft" een feest avond in een der zalen van het concertge bouw. Zeer velen waren opgekomen om de verrichtingen te zien. die het zij reeds bij voorbaat gezegd van goede vorderingen ge tuigden Het begon mot. ..Dolle Dries", kluchtspel in één bedrijf door J. J. Rentmeester. Dc spelers en niet. te vergeten de speelsters bleken zonder uitzondering voor hun taak berekend. De verwikkelingen die in goed tempo elkaar opvolgden en gezonden humor bevatten, lie ten niet na om den lachlust op te wekken. Een luid applaus, als de ontknooping nog tot een goed einde loopt is de rechtmatige be- looning. Voor de pauze werden we nog op Oud-Hol- landschc liederen vergast door zangers in prachtige costuums. Van de vier gezongen liedjes sloeg „De Gilde viert" wel het meeste in. Het geheel was een uitmuntend geslaagd nummer. Na de pauze ging „Een pootig wijfje" van denzelfden schrijven. Het is een onbedaarlijk lachstuk geworden. Niet alleen de spelers, maar ook dè leider, do heer Van Feggclen, kunnen op een zeer goed geslaagden feestavond tex-ugzien. Een geanimeerd bal sloot den avond. Een nieuwe vereenïging. Opgericht, is de „Kennemer Watersportver- eeniglng". Deze vereenïging werd opgericht door een groep oud-leden der Haarlemsche Zeilvereeniging; zij stelt zich ten doel de be oefening der watersport in het algemeen, de zeil- en motorbootsport in het bijzonder. De oprichtingsvergadering werd gehouden op 18 November J.I., de concept statuten en huis- houdelijk reglement werden in een vergade ring op 16 Dec. vastgesteld en goedgekeurd. Als vereenigin gsvlag zal gevoerd worden een roode vlag waarin een wit veld in den vorm van een ruit, waarin geplaatst de letter K. Het voorloopig bestuur bestaat uit de hoeren P. Takken, voorzitter, C. G. Morlang, secretaris-penningmeester; A. G. H. van der Molen, commissaris. Jaarvergadering K. T. K. Het technisch pen. De opheffing der gewesten. Zaterdagavond werd in „De Nijverheid" te Haarlem de jaarvergadering van de Kenne mer Turnkring gehouden onder leiding van den heer J. Hop. Buiten de gewone jaarlijksche agenda kwam na een drietal uiterst belangrijke pun ten ter sprake, nl. de verhooging van het technisch peil, de werking van de kring-in deeling na de opheffing der gewesten, en de jubilea in 1931. Verschillende afgevaardigden, die kennis gemaakt hebben met de techniek in andere deelen van 't land, wezen er op, dat de tech niek in den Kennemer Turnkring dringend verbetering behoeft. Er bestaan kringel, met centra, kleiner dan Haarlem, en zelfs ver schillende plattelandskringen, waar véél beter wordt geturnd dan in den K.T-K.. Tee kenend is ook, dat de kring geen enkele ver- eeniging bezit, die in algemeenen zih boven de middelmaat komt. Geen wonder dus, dat ter verbetering verschillende middelen wer den aangegeven, zooals: wedstrijden met na burige kringen, instelling van keur-oefenin- gen bij cle jaarlijksche wedsti-ijden, een ande re inrichting van den vereenigings-wedstrijd, de instelling van keurkorpsen, maandelijk- sche oefening door leden van het keurkorps K.N.G.V. Wat betreft wedstrijden met naburige klingen stond reeds op het technisch pro gramma 1930 een krachtmeting met het Zui derkwartier. Jammer genoeg kan deze wed strijd dit seizoen nog niet worden gehouden. Ten opzichte van toestel-oefeningen naar keuze bij de jaarlijksche wedstrijden werd verwezen naar het concept van den Sticht- schen Turnkring. Aangaande keurkorpsen ligt 't in de bedoeling een leider uit Amster dam aan te vragen. "Van al deze middelen is de instelling van keur-oefeningen bij de jaarlijksche wedstrij den het eenigste, dat de massa bereikt, ter wijl de andere middelen alleen voor de bes ten bestemd zijn, zoodat deze laatste slechts indirect werken! Hoe 't zij, de noodige maatregelen tot ver betering van 't technisch peil dienen te wor den getroffen (speciaal voor de heeren, want deze blijven, in tegenstelling met de dames, ongeveer op 't zelfde punt). De tweede belangrijke bespreking betrof het antwoord op de aan alle turnkringen ge richte vraag, hoe na de opheffing van de gewesten de kring-indeeling werkt. Deze vraag werd terstond beantwoord door den kring-voorzitter, die uiteenzette, dat na de opheffing van de gewesten de band tusschen de leringen op 't gebied van gymnastiek, ath- letiek en spel bijna algemeen verzwakt is. Deze zienswijze ondervond in de vergadering niet de minste bestrijding; zelfs werd met algemeene stemmen besloten, op de agenda van de Bondsvergadering een motie te doen plaatsen, waarin het Bondbestuur verzocht wordt, na te gaan, of het herstel van de ge westen mogelijk is. Of contributieverhooging óf bezuiniging op andere posten zou hiervan 't gevolg moeten zijn. Men otaat hier dus voor een groote moeilijkheid, want corïtri- butie-verhooging zal zeker niet door de Bondsvergadering worden aanvaard, en.be zuiniging schijnt ook niet mogelijk te rijn- Wel werd gesproken over bezuiniging op 't officieel orgaan ten bate van het herstel van de gewesten. Velen achten nl. 't laatste van meer gewicht dan 't voortbestaan van 't or gaan in den huldigen vorm. Als laatste buitengewone punt geldt de viering van een drietal jubilea in 1931, die van ingrijpenden aard zijn op het werk van den kring. Vooreerst bestaat de kring zelf dan 20 jaar, en in verband daarmede aan vaardde de vergadering het bestuursvoorstel, dat jubileum te vieren met een zaal-uitvoe ring, waaraan ook binnen- of buitenlandsche keurploegen of vooraanstaande vereenigin- gen zullen medewerken. Deze uitvoering zal door een receptie worden voorafgegaan, Turnlust te Haarlem zal ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan o-a. een openlucht-uit voering van den kring doeix houden, en Turnlust te Beverwijk ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan o.a. een openlucht-uit voering door dames en heeren uit drie krin gen. Voor de gewone agenda-punten vermelden we allereerst 't technisch programma 1930. Wat gymnastiek betreft zal dit bestaan uit vaardigheidsproeveix K.N-G.V., gymnastiek- wedstrijden dames en heeren, adspiranten- dag. dualmeet tegen 't Zuiderkwartier, in stelling keurkorps dames. Ook 't athletiek- programma is belangrijk; 't vermeldt een competitie, vóór-wedstrijden kampioenschap pen K.N.G-V., en wedstrijden voor adspiran- ten. Voorts komen in aanmerking speldagen en een wisselprijs-wedstrijd voor heeren (die voor dames is reeds afgewerkt.). Het jaarvei'slag van den secretaris, den heer K. van Opijnen, deed een verblijdende ïnededeeling: over alle liniën bleek de kring in aantallen leden vooruitgegaan: dames 59, heeren 24, meisjes 82, jongens 16). De totalen luiden nu: dames 372, heeren 274, meisjes 744, jongens 596. Met de eere-leden en do nateurs is nu 't geheelè totaal 2475 Ook het financieel verslag van den heer F J. Rikkerink opent perspectieven: ondanks 't, buitengewone dure jaar 1928 werd 't oude voordeelig saldo met nog geen 40 vermin- dei'd, zoodat 't saldo nu ruim 500 bedraagt. De begrooting 1930 sluit met een bedrag van 665-60. Vermeldenswaard is nog ten slotte, dat 't bestuursvoorstel tot tijdige publicatie van de voorloopigc Bonds-agenda, opdat deze in dc kring-vergaderingen, kan worden behandeld, werd aangenomen, en dat de kring-voorzitter liart.eli.jke woorden richtte tot den heer T. Dekker, clcn scheidenden T.C. voorzittei\ Ten slotte volgen nog hier de benoemingen. Bestuur: K. van Opijnen (secretaris), P. van der Dyn Schouten, P. Stringer. Bonds-afge- vaardigden: K. van Opijnen, B. J. Wieland Los, eventueel J. Janssen; plaatsvervangers F. G. J. v. d- Berg en A. W. Driessen. Afgevaardigde Technische Bonds-vergade- ring: D- Beets. Technische Commissie: P. Dijkstra en D. Beets. Paul Kunze in Den Haag. Bij de nationale schcrmkampioenschap- pen. die in Don Haag plaats hadden, werd Paul Kunzc No. 1 op floret cn No. 1 op degen. Uit Stockholm: Van 8 tot 16 Februari 1930 worden te Stockholm de z.g. Nordiska Spelen gehou den. Deze spelen staan onder protectoraat van den Zweedschen Kroonprins Gustaaf Adolf. Het Eere-Comité bestaat uit de volgende personen: Arvid Lindman, ministerpresident: Ernst Trygger, minister van Buitenlandsche Zaken, Harald Malmberg, minister van Oor log, Claes Lindskog, minister van Eeredienst, Henning Elmquist, gouverneur van Stock holm, Knut Tengdahl, voorzitter van den ge meenteraad van Stockholm, Bo Boustedfc, generaal majoor; Erik Scavenlus, Deensch gezant te Stockholm, J H. Wollebaek, Noorsch Gezant te Stockholm, en R. Erich, Finsch Gezant te Stockholm. Het Uitvoerend Comité bestaat oan. uit de volgende heeren: Graaf Carl E. Taube, voor zitter; Ernst Berdberg, vice-voorzitter, Alex Lindman, secretaris, Nils Persson, bankier voorzitter van het financieele subcomité. Het programma van de Nordiska-spelen ziet er als volgt uit: Zaterdag 8 Februari: Militaire sport: Schieten op ski's, curling, schoon rij den op de schaats voor heeren (verplichte >efenin- gen), prijsspringen te paard, hardrijden op de schaats om het wereldkampioenschap over 500 en 5000 Meter, schoonrijden voor heeren, ijshockey. Zondag 9 Februari: Prijsspringen te paard, schoonrijden voor dames (verplichte oefe ningen) curling, ijszeilen, prijsspringen te paard, draverij op ijs, hardrijden om het we reld kampioenschap 1500 en 10.000 Meter, schoonrijden voor dames, ijshockey, des avonds in het Stadion geïllumineerd feest, daarna prijsuitreiking aan de winnaars van het hardrijden. Maandag 10 Februari: „Skidkörnïng" (ski- loopen achter paarden) ongeveer 60 KM., curling, schoonrijden in paren, ijshockey. Dinsdag 11 Februari: Curling, paardenra ces, draverijen, „Skidkorning", „Djursholm- dag" met ijsjachten, sledevaart, diner, dan sen, illuminatie. Bandy, districtswedstrijden (semifinals), ijshockey. Woensdag 12 Februari: Skiloopen, inter nationale duurloop over 50 K.M., curling bandy, districtswedstrijden (semifinales) paarcljachten, ijshockey, feestvoorstelling. Donderdag 13 Februari: Curling, Drave rijen op het ijs, ijshockey. Vrijdag 14 Februari: Boottocht naar de Klippen, bandy finale, ijshockey, avondfeest met illuminatie. Zaterdag 15 Februari: Skiloop: nationale duurloop voor dames 10 KM. Internationale skiloop over 17 KM., ijshockey. Zondag 16 Februari: Schieten op de skis, eventueel ijszeilen, bandy; landenwedstrijd Zweden-Noorwegen, draverijen op het ijs, skiloop, internationale loop (springen), in ternationaal skispringen, sluitingsceremonie met prijsuitreiking. Nederlandsche Boksbond. In de Vrijdagavond gehouden bestuursver gadering van den Nederlandschen Boksbond is besloten de buitengewone algemeene ver gadering van deze organisatie die oorspron kelijk is vastgesteld op Zondag 22 December te Rotterdam, uit te stellen tot 9 Februari 1930, welke dan eveneens te Rotterdam zal worden gehouden.. B eierenHon garije. Ernstige incidenten- Uit München: In vei-band met een ver keerde uitspraak van de jury kwam het bij den te München gehouden bokswedstrijd tus schen Hongarije en Beieren tot exmstige in cidenten. Een toeschouwer wierp van de ga lerij een bierglas in den ring. dat rakelings langs den scheidsrechter vloog. Ter vermij ding van verdere incidenten werd de politie gewaarschuwd, die zich voor de zaal, die tot de nok gevuld was, opstelde. Er ontstond een heftig tumult, doch de ordecommissaris sen slaagden er in, de aanstichters uit de zaal te verwijderen en de rust te herstellen. De wedstrijd eindigde in een 10 6 over winning voor Beieren. Thunberg is amateur. Uit Helsingfors: De Finsche schaatsenrij- dersbond heeft zich bezig gehouden met de kwestie van het amateurisme van den we reldkampioen Thunberg, die naar men weet onze Nederlandsche schaatsenrijders te Da vos zal trainen. De voorzitter van den bond deelde in een lange verklaring mede, dat Thunberg geen enkele maal tegen de amateurbepalingen ge zondigd heeft. De beschuldigingen tegen den Fin zijn volkomen onjuist gebleken. OSLO, 22 December. (VX>.) Men schijnt het nog niet eens te zijn over het amateu risme van den Finschen wereldkampioen hardrijden Claes Thunberg. Er zou te Davos een ontmoeting plaats hebben tusschen Thunberg en den Noor Ballaxxgrud, De schaatsenrijdersvereeniglng te Oslo probeert thans om den start tegen den Fin te verbie den. Deze zou aldus het bericht uit Oslo bij een wedstrijd te Oslo een dusdanige ver goeding gevraagd hebben, dat dit niet meer met het begrip „amateur" zou kunnen wor den gedekt. Beroepsworstelarij. In Parijs heeft dezer dagen de sportimpre- sario Jeff Dickson, dezelfde die Primo Camera heef gelanceerd, maar weer eens een poging gedaan om publieke belangstelling te herwinnen voor beroepsworstelwedstrijden. De overwegingen des heeren Dickson waren natuurlijk zuiver die van den zakenman: Zou er niet wat mee te verdienen vallen? Nu is deze heer Dickson een gewiekste knaap, maar dit jongste avontuur is toch schrome lijk mislukt. Zijn optimisme was nog zoo gek niet, want twintig jaar geleden nog stroom den de menschen bij tienduizenden naar de groote Parijsche Music Halls als Moulin Rouge, Casino de Paris, Folies Bergère, om er de worsteltroepen van Paul Pons, den Rus Padonbuy en anderen te aanschouwen. Maar Dickson vergat één ding en het was menschelijk begrijpelijk dat hij dit vergat. Dat was namelijk, dat hij een promotor van beroepssport deze poging tot herleving op touw had ge ze.. En twintig jaar moge een flinke tijd zijn, het Parijsche publiek bleek nog niet vergeten te zijn dat de voorgangers van den heer Dickson en hun trouwe tra wanten, de spierkolossen, in de eerste 10 jaar van deze eeuw tot zulk eeix aanfluiting hebben gemaakt, dat niemand er tenslotte iets meer van moest hebben. Wanneer Dick son het vertrouwen van de Parijzenaars wenscht te behouden, zal hij verstandig doen het bij deze eene worstelpoging te laten. „Dat- nemen we niet meer" zullen de Parijzenaars in hun beste Fransch gedacht hebben en zij bleven weg. Maar het geval geeft ons de gelegenheid een kwarteeuw terug te gaan, naar dexx tijd van de glorie dier worstelkampext. In het laatst van de vorige eeuw begon de worstel- rage en zij duurde tot ongeveer 1908 in welk jaar zij na veel lijden bezweek aan zelf toe gebrachte verwondingen. Het succes bepaal de zich toen niet tot Parijs, maar laaide over de geheele wereld hoog op en mannen als Pons, Raoul le Boucher, Laurent le Beaucai- rois, Cambier, Amiable de la Calmette (Fran- schen) Padoubuy, Lurich, Zaikine (Russen), Constant le Boucher cn Constant le Maria (Belgen), de Duitscher Schakmann, de Ita liaan Ruggiero, de Pool Ibysko, oxxze eigen Dirk van den Berg waren toen helden bij het sportpubliek. Er waren ook altijd eenige Turken en negers, die weinig van worstelen kenden en de gemeens rollen speelden. Zij werden soms op een tournee avond na avond gediskwalificeerd en door het publiek uitge floten. De worstelaars plachten met eenige plechtigheid hot tooneel op te schrijden, be geleid door een special en worstelaarsmarsch en versierd met sjerpen in de nationale kleuren hunner echte' of voor de gelegen heid aangenomen geboortelanden. Dan vin gen dc kampen aan, waarbij lustig met wereldkampioenschappen geschermd werd. Voor dè pauze ging het altijd buitengewoon snel. De populaire krachtmenschexx wonnen in enkele minuten. Na de pauze kwamen de lange partijen, waarbij de laatste onveran derlijk zoo lang duurde, dat zc afgebroken moest worden en de beslissmg tot een vol genden avond uitgesteld. Zoo 'ix beslissing mocht het publiek niet missen nietwaar en dus kwam het dan opnieuw, waarbij dan weer een andere partij onbeslist bleef. Het kon zoo niet blijven voortduren en di- deed het dan ook niet. De worstelarij heeft het nadeel als schouwspel, dat zij feitelijk alleen interessant is voor den deskundige die (figuurlijk gesproken) alle knepen kent, dus het groote publiek werd wee van die einde- looze kampioenschappen en doorzag boven dien tenslotte de voor-den-gek-houderij van het heele geval. Op het laatst was er niets eerlijk sportiefs meer aan cn dat was het einde. En nu zelfs, meer dan twintig jaar later, wil een publiek dat hooge toegangsprij zen betaalt om bokskampeii te zien. er nog ïxiets van weten. Ons fietsrecord Wij hebben dezer dagen een statistiek ge zien waaruit blijkt dat Nederland nog altijd het fietsrijdei-sland bij uitnemendheid is. Wij staan aan de spits met een fiets voor elke drie inwoners of om heel precies te zijn, 33 pet. van de bevolking over Nedérlaiid be dient zich van een rijwiel. Na ons en.vrij dichtbij zelfs, volgt Engeland met 27 pet. Dit zal velen onzer lezers verwonderen, die van Engeland uitsluitend Londen gezien hebben, waar, althans in het - centrum,de fiets.natuurlijk niet véél voorkomt. In de kleinere steden echter wordt er bijna even veel gebruik van gemaakt als bij ons. Zweden .volgt daarna met 25 pet., Denemarken 21 pet. België 20 pct„ Duitschland enZwitserland elk 19 pet. en Frankrijk 16 pet. Sport en werk. Hoe dikwijls hebben zij die het met de sport goed meenen niet betoogd, dat men schen die een zittend arbeidsleven lijden, buiten hun werkuren lichaamsbeweging die nen te nemen om de stijfheid der ieden en den dreigenden ouderdom te bestrijden. En kijk, daar komt een groot bedrijf in de millioenenstad Los Angeles met een zeer nieuw denkbeeld in dezen geest. De directie van het Telefoonkantoor in die Amerikaan- sehe stad is tot de conclusie gekomen, dat er veel tijd verloren gaat door het heen en weer loopen van de telefoonjuffrouwen (die wij, veel verder dan Amerika, al lang niet meer hebben) in de uitoefening van hun taak. En deze directie is toen op het wel zeer nieuwe idee gekomen, deze dames rolschaat sen te verschaffen. Wel, waarom ook niet. Zij verplaatsen zich nu veel sneller, worden veel minder vermoeid en botsen bovendien van tijd tot tijd tegen elkaar met valpar tijen tot gevolg, die de vx-oolijkheid erin houden. Van alle zijden bekeken een prachtig denkbeeld, want tevens wordt de sport nog wat met het werk vcreenigd. Onze jongste bediende is er ook al enthousiast voor, maar we zijn bang, dat die zich te veel aan de kunstrijderij zou wijden eix daar is ons kan* t-oor nu weer niet speciaal op berekend. Dempsey als spreker. Een-vermakelijke anecdote wordt verteld van het bezoek dat Jack Dempsey, toen nog wereldkampioen, eenige jaren geleden aan Londen bracht. De ridder van de ijzeren vuist werd in de Engelsch hoofdstad als een vorst ontvangen en geëerd met het eene diner na het andere. Bij een dezer gelegen heden, waarbij talrijke figuren uit de poli tieke en adellijke wereld van Engeland tot de gasten behoorden, werd de bokser, nadat tal van sprekers hem in vleiende bewoordin gen geprezen hadden, uitgenoodigd om ook een woordje in antwoord te zeggen. Dempsey voelde er niet veel voor, maar men bleef aandringen, totdat hij er tenslotte niet meer buiten kon. Toen zei hij ongeveer: Mijne Heeren, ik ben geen spreker, maar een bok ser. Ik kan geen redevoering houden cn stel me met boksen tevreden. Daarom heb ik alle hedenavond aan mij gerichte verzoeken, om het woord te voeren, afgeweerd exx ik zal daarbij blijven. Maar anderzijds ben ik op dit oogenblik onmiddellijk bereid een par tijtje te boksen tegen eiken gast, die zich hiertoe aangetrokken mocht gevoelen. Deze redevoering werd gevolgd door een langdurige stilte, waarna men tot een ander onderwerp overging. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 g|J TELEFOON 12225

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12