Het Rusland van onzen tijd. Een hel op uur de Buitenlandsch Overzicht Hilferding moet wijken! Met Hilferding vult Popitz. Hertz vermoedelijk opvolger. AGENDA HAARLEM'S DAGBL/*D MAANDAG 23 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD Hoe Buitsehlcind uit de impasse geholpen wordt. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Dr. Hilferding. Zaterdagavond te ongeveer vijf uur begaf Rijkskanselier Hermann Müller zich naar den President der Republiek om hem mede te deelen, dat de Rijksminister van Financiën Dr. Hilferding en de Staatssecretaris Popitz zijn ontslag hebben ingediend. Met de leiding van het Ministerie van Financiën werd voor- loopig de Rijksminister voor Economische Zaken Prof. Dr. Moldenauer belast. De President der Republiek heeft op voor dracht van den Rijkskanselier, Dr. Hilfer ding ingevolge zijn verzoek van zijn ambt van Rijksminister van Financiën ontheven. De President heeft voorts den Staatssecre taris van het Departement van Finanicën Dr. Popitz op diens verzoek op nonactief ge steld. Hilferding heeft een volkomen nederlaag geleden in den financieelen strijd met den president van de Rijksbank, Dr. Hjalmar Schacht. De sociaal-democraten hebben vergeefs 'getracht hun financieelen specialist te hand haven, doch het kabinet liet Dr. Hilferding in den steek en volgde gedwee de richtlijnen die Schacht onmeedoogend aanwees. Met Hilferding is Dr. Popitz gevallen, de ïnan die jaren lang voor de ministers van •financiën den koers der belastingpolitiek heeft bepaald. Popitz was de man op het ministerie van financiën. Hij bepaalde de politiek die uit naam van den minister werd uitgevoerd. Het gaat Dr. Hilferding niet voor den wind. Hij was het ook, die in den inflatie tijd minister van financiën was. Hij slaagde er toen evenmin in zijn doel te bereiken. Zondagmorgen, na de plenaire zitting van den Rijksdag, hield de sociaal-d.emocratische Rijksdagfractie een bespreking n. a. v. het aftreden van Dr. Hilferding. Hierbij werd unaniem de meening geuit, dat de fractie niet zal kunnen afzien van de bezetting van de vierde plaats in de re geering, welke door het aftreden van Hilfer ding vrijkomt. Den Rijkskanselier Müller werd opgedragen het ministerie van financiën wederom door een sociaal-democraat te doen bezetten. De fractie sprak den wensch uit, dat de keuze op Dr. Hertz zou vallen. Dr. Hertz heeft zich er nog niet over uitgelaten of hij de •porte feuille zal accepteeren. Dr. Hertz is econoom en publicist. Hij werd in 1888 te Worms geboren. Ging in den han del en studeerde de laatste jaren voor den oorlog staatswetenschappen in München en Tübingen. Van 1919 tot 1922 was hij politiek redacteur van de „Freiheit" in Berlijn. Sinds 1920 is hij lid van den Rijksdag. De laatste jaren was hij secretaris van de S.-D. Rijksdagfractie. Als afgevaardigde bepaal den zijn werkzaamheden zich in hoofdzaak tot begrootings- en financieele aangelegen heden. Van groot belang is overigens de kwestie wie Hilferding zal opvolgen, niet. Het kabi net weet waar het zich aan te houden heeft. De weg dien Schacht heeft vastgesteld moet afgelegd worden. Voorloopig kan men daar niet van afwijken. Na de Haagsche conferentie, als de inter nationale politiek in een nieuw stadium treedt, is de samenstelling van de Rijksre- geering weer een quaestie van het allergroot ste gewicht. De binnenlandsche stormen beginnen zich nu te leggen. Elders in dit nummer kan men lezen van het referendum dat een vrij poover resultaat opgeleverd heeft, voor zoover thans bekend is. Df* Popits, En in de luwte van het Kerst-reces zullen de gemoederen wel geheel en al tot bedaren komen Het lijkt ons wel zeer waarschijnlijk dat Hindenburg een voorstel van Rijkskanselier Müller om Hertz in Hilferding's plaats te benoemen zal aanvaarden, zonder dat de Rijksdag verderen deze quaestie gemoeid zal worden. L. A. Een amortisatiefonds van 450 millioen. BERLIJN, 21 Dec. iWB.) De rijksdag heeft heden het initiatiefvoorstel der regee- ringspartijen tot instelling van een amorti satiefonds van 450 millioen in eerste en twee de lezing aangenomen. Vervolgens nam hij in derde lezing het' ini tiatiefvoorstel der regeeringspartijen tot ver hooging der tabaksbelasting van 258 tegen 147 stemmen en dat nopens de verhooging der bijdrage in de werkïoozenverzekering in derde lezing met 248 tegen 156 stemmen en negen onthoudingen aan. Eenige leden der D. V. P. behoorden tot de tegenstemmers of onthielden zich. Het urgentieprogram is hiermede defini tief afgehandeld. Hoe Duitschland uit de impasse geholpen wordt. Tusschen het Rijksministerie van Financiën en het consortium onder leiding van de Rijksbank is een overeenkomst tot stand ge komen volgens welke het nominaal 350.000.000 mark schatkistbiljetten overneemt. De aflossing vangt aan op 15 April 1930 met 50.000.000 mark en zal in het midden van elke volgende maand een gelijk bedrag groot zijn, zoodat het geheele crediiet op 15 October 1930 zal zijn afgelost. De aflossing geschiedt uit een fonds, waaromtrent een wetsvoorstel bij den Rijksdag is ingediend. De aanneming van dit wetsvoorstel is een voorwaarde tot het verstrekken van het cre diiet. De rentevoet is op een half procent hoog'er vastgesteld dan het officieel disconto. Een provisie van 3/4 pet. is aan het con sortium toegezegd. De verkoop der stukken wordt tot het binnenland beperkt tegen den rente voet v,an 7 1/2 pet. per jaar. Het referendum: Een fiasco. Verschillende politieke partijen hielden Zondag propaganda-optochten, waarbij het hier en daar tot opstootjes kwam. Zoo werden in Karlshorst- een 35-tal per sonen gearresteerd, daar zij het politie-voor- schrift niet hadden opgevolgd. In de Prenzlauer Allee, kwam het tot een vechtpartij tusschen leden van de Reichs- banner en andersdenkenden. Hier werden drie personen gearresteerd. In de Oranienburgerstrasse had een doo- de'.ijk ongeval plaats, doordat een propa- ganda-auto van den Stahlhelm tegen een motor met zijspan botste. Een 52-jarige in zittende werd gedood. Zijn zoon licht ge wond, terwijl een derde inzittende zwaar werd gewond. In den afgeloopen nacht is het te Breslau tot een kloppartij gekomen tusschen poli tieke tegenstanders. Achttien personen wer den- daarbij gearresteerd. Niemand werd ge wond. BERLIJN, 23 Dec. (V.D.) Officieel wordt t.o.v. liet resultaat van het volksreferendum op de volgende wijze stelling genomen. „Daar de voorgestelde wet in tegenspraak is met de grondwet, zouden 21.055,586 stemmen er voor hebben moeten zijn. Van dit aantal is nog geen derde deel bereikt. De achter het „Volksentscheid" staande partijen kregen bij de laatste regeeringsverkiezing van Mei 1928 1 millioen stemmen.Het,,Volksentscheid" is daarmede mislukt." Om 1 uur 28 werd het volgende voorloopige officieele resultaat van het referendum tegen het Youngplan bekend gemaakt-: in tot-aal uitgebrachte stemmen 6.293,109; ongeldig 130.707; vóór 5.825.082; tegen 337.320 stem men. Volgens een voorloopige raming is door ca. 13.83 pet. der kiezers van hun kiesrecht gebruik gemaakt. Polen: Bartel Kabinets formateur. WARSCHAU, 22 Dec. (V.D.) Professor Bartel zal vandaag in Warschau aankomen teneinde de kabinetsformatie in handen te nemen. In politieke klingen gelooft men. dat de crisis eerst over een week definitief zal zijn opgelost. Bartel heeft Zaterdagochtend dus voordat hij heiast werd met de vorming van het kabinet-, verklaard, dat het nieuwe kabinet eerst na Kerstmis tot stand zal komen. De vorming aan een parlementaire regeering is onwaarschijnlijk. Volgens Bar fels zou men kunnen verwach ten, dat- een deel der vorige ministers in hun ambten zullen blijven. De pers der rechtsche oppositie waar schuwt tegen te groot optimisme, inzake Bartel en het nieuwe kabinet. De tactiek tegenover het parlement wordt veranderd, niet echter de gees: en het systeem. In tegenstelling tot de rechtsche bladen geven de linksche duidelijk uiting aan hun voldoening en spreken reeds van een verzoe ning skab: net. De regeering der oversten is volgens deze biaden. op zijde gezet-, wat- de eerste stap is in de richting van waarlijk democratische en parlementaire verhoudin gen. Sokolnikof bij Henderson. Na de overhandiging van zijn geloofsbrie ven aan den prins van Wales, heeft- de nieuwe Russische ambassadeur Sokolnikof zijn eerste bezoek gebracht aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken, Henderson. Hierbij vond de reeds geruimen tijd geleden aangekondigde uitwisseling van nota's plaats waarbij de beide regeeringen zich verplich ten zich van propaganda tegen elkaar te onthouden, aldus meldt de Tel. De Russische ambassadeur overhandigde Henderson een aanvullende nota, waarin de Sovjet-regee ring eenzelfde verplichting voor de Britsche Dominions en de overzeesche bezittingen op zich neemt. De publicatie der nota's zal eerst plaats hebben na de overhandiging van de geloofs brieven door den Engelschen ambassadeur te Moskou. Dit zou oorspronkelijk ook Vrij dag geschieden, doch is tot heden uitgesteld. BERLIJN ONDER CURATEELE GESTELD. BERLIJN, 21 Dec. (V.D.) De ochtendbla den nemen uitgebreid stelling tot den brief van den eersten president, waarbij Berlijn onder staatstoezicht geplaatst wordt. De D.A.Z. schrijft o.a. dat de Beiriijnsche burgers van nu af aan streng rekenschap zullen vordei-en over doen en laten van hun ver tegenwoordigers in het raadhuis. De „Ger man ia" schrijft o.a. dat de overheid van de stad zelf schuldig is aan het feit, dat het zoo ver gekomen is, doordat zij agitatie boven zakelijk' werkzaam zijn stelde. De „Boersenkurier" is van meening dat burge meester Scholtz alle reden had den brief In vollen omvang aan de gemeenteraad ken baar te maken, daar deze op hetzelfde oogen- blik, dat het nieuwe creiiet toegestaan werd tegen de op zich genomen verplichtingen in zonder dekkng 6 millioen uittrok als werk lozensteun, waarvoor de middelen ontbraken De „Boersenzeït-ung" schrijft, cat de Marxis tische meerderheid van Berijn thans offi cieel onbekwaam is verklaard. De „Lokaianzeiger'' schrijft, dat het zor geloos huishouden van het links ge- oriënteerd zelfbestuur tot een nieuw ingrij pen van den eersten president- had gevoerd. „Der Tag" noemt het ingrijpen van den eersten president een blamage voor de stad Berlijn. Ten einde met het geld, dat men Berlijn thans nog eens geleend heeft, niet wederom in moeilijkheden te geraken, heeft men van staatswege een commissaris aan gesteld, die met dictatorische macht over debet en credit waken moet. De „Vorwaerts" neemt geen stelling tot het schrijven. BIJ DEN DOOD VAN LOUBET. Loubet. Zooals wij Zaterdag reeds meldden is oud president Loubet overleden. Wij deelen thans nog het volgende mede: Loubet werd op 31 December 1838 geboren te Marsanne (Dróme). Hij studeerde in de rechten en vestigde zich als advocaat te Montélimar. Daar werd hij burgemeester: hij steunde de politiek van Gambetta- Voor Mon télimar werd hij in 1876 gekozen in de Kamer. Daar was hij een strijder voor openbaar on derwijs en leerplicht. Nadat hij in 1385 sena tor was geworden, en van 1887 tot 1888 minis ter van openbare werken in het kabinet- Tirard, werd hij in 1892 premier. Een van de moeilijkste jaren was het voor ae Derde Republiek. Het Panama-schandaal, waarin hij niet betrokken was, bracht hem in December 1892 ten val. Wel werd hij mi nister van Buitenlandsche Zaken in het. ka- binet-Ribot, maar reeds een maand later trad hij af. Loubet werd in 1896 tot president van den Senaat en in 1899, als opvolger van Faure, tot president der Republiek gekozen. In het eerste jaar van zijn presidentschap wes de Dreyfus-affaire nog aan den gang. Loubet, overtuigd van Dreyfus' c-nschuld en voorstander van de herziening van het pro ces, werd aangevallen door de nationalisten, maar de geschiedenis gaf hem gelijk. Onder Loubet's presidentschap werd de anti-cleri- cale actie doorgevoerd. Hij was 7 jaar lang president doch wilde niet herkozen worden. Fallières volgde hem op. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ctt. per regel. Gesprongen Handen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid OPROEPING VAN GETUIGEN. Op 17 December j.L is in de Jacob ij ne straat alhier een 10-j-arïg meisje aangereden door een onbekenden wielrijder, tengevolge waarvan zij tegen den grond werd gesmakt en haar rechter arm op twee plaatsen heeft gebroken. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich ten spoedigste te melden aan het bureau van politie, Smedestraat 9. KINDERVOEDING. De vereenigihg „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: ZooLestraat: Maandag 215. Dinsdag 203. Woensdag 192. Donderdag 204, Vrijdag 179, Zaterdag 157 porties. Gen. Cronjéstraat: Maandag 102, Dins dag 99, Woensdag 99. Donderdag 99, Vrijdag 100, Zaterdag 95 porties. De met gras begroeide straten van Leningrad. (Door HENRY BUTT, een Britsch industrieel, die Rusland al jaren kent. Het eerste trof mij de geweldige, verande ring die heeft- plaats gehad te Kroonstad. De bijna absolute afwezigheid van schepen was benauwend vergeleken bij de drukte die ik daar vroeger had gezien. Wij gingen voor anker liggen ongeveer zeven mijlen de Newa af. tegenover de groote graanschuren waar de korenuitvoer vroeger een groote bedrijvig heid met zich bracht. Thans staan de graan schuren ongebruikt-, al de landingsplaatsen zijn in vervallen toestand en er wordt alleen nog maar wat ruw timmerhout uitgevoerd. Toen wij des morgens om 8 uur aan land gingen, moesten wij eerst zes uur doorbren gen op een afgesloten en gebarricadeerd ter rein, terwijl onze passen werden nagezien. Overal waren geheime agenten, politic-agen ten of soldaten, allen in burgerkleeding. Het- eenige duidelijke verschil tusschen den sol daat en den politieman was dat de eerste ge wapend was met een geweer en de tweede met een revolver. Toen dit onderzoek eindelijk te 2 uur af geloopen was en wij het afgesloten terrein konden verlaten, waren wij daarom nog niet vrij om te doen en te laten wat wij wilden. Wij werden samengevoegd tot groepen van 20. elke groep met een gids en drie geheime agenten. Bovendien kreeg elke groep order zich afgescheiden te houden van de andere groepen en als wij ons daaraan niet hielden zouden de gevolgen voor onze rekening zijn. Dat was al erg genoeg. Maar er zou nog meer volgen. Want- elk kwartier werd er appèl ge houden. Vervolgens werden wij rondgereden in vier auto's om verschillende merkwaardig heden te bezichtigen. Deze auto's eigendom van de Sovjet zijn de eenige die in Le ningrad te krijgen zijn. De droschkes die zoo karakteristiek voor St-. Petersburg waren, zijn niet langer in de straten te zien. Bijna iedereen liep en dit had een goede reden want het eenig ander vervoermiddel te Le ningrad is de tram en te oordeelen naar het uiterlijk schenen de trams niet geschilderd te zijn sedert de revolutie. Ons eerste bezoek gold het Winter-Paleis van den overleden Czaar in wat thans „de 18e Oetober-st-raat" heet. Vóór wij het bereikten moesten wij over een afstand van ongeveer 3 of 4 mijlen door en langs hout opslagplaatsen rijden en gedu rende dien tocht werd de werkelijke staat van zaken in Leningrad ons duidelijk. Al de straten zagen er uit als omgeploegde velden: links en rechts ruwe steenen en gras en on kruid groeiden overal. De Nevezeksy Prospect, (dit was de vroe gere naam voor de 18e October-straat) zoo als ik die gekend had was een van de indruk wekkendste verkeersaderen in Europa: overal leven en beweging en de pracht die de win kels tentoonspreidden evenaarde die van de zaken in de Rue de Rivoli te Parijs. Thans waren al die winkels met planken dichtge spijkerd en blijkbaar sinds de revolutie niet geschilderd. Iedere winkel, ieder gebouw van van welken aard ook, was in afdeelingen verdeeld en hier wonen de arbeiders. Zij be talen aan de Sovjet een huur, naar evenre digheid van de ruimte die zij gebruiken: ge woonlijk negentig cent per week. Het- eenig geluid dat wij hoorden was het geratel van door paarden voortgetrokken voertuigen, die het hout naar de werven brachten: het eenige handelsverekeer dat was overgebleven! Er waren een paar winkels open: eenige apo theken. winkels waar wodka verkocht werd, zaken van fotografen (dit vond ik al buiten gewoon zonderling!) en dan de brood- en vleeschwinkels van de Sovjet! Voor elk van deze laatste zaken stonden rijen menschen soms waren deze rijen honderden meters lang te wachten op hun aandeel. Ditzelf de tooneel herhaalde zich in elke straat. Dc mannen en de vrouwen waren gekleed in werkkleeren; zij hadden geen hoeden op of dassen om (alleen een soort- bouffante om den hals) maar hier en daar had een vrouw een doek om het hoofd gebonden. Zij zagen er allen somber en versuft uit. Rusland wordt geregeerd door een millioen sovjets en om hiervan de „zegeningen" tc ontvangen moeten dc menschen God verloo chenen; het- geloof in een godheid is een noodlottige slagboom. Dc ambtenaren en zelfs onze vrouwelijke gidsen schenen er trotsch op te zijn te kunnen medcdeelen dat dc vrije liefde overal bestond. En het verwonderlijke was dat zij inderdaad trotsch waren op den bestaanden toestand, want gedurende ons bezoek zetten zij ons voortdurend dc grondstellingen van de Sovjet- uiteen. Wan neer hun lastige vragen gesteld werden ont weken zij die. Wanneer wij echter er de aan dacht op vestigden dat alles in verval was, verzekerden zij ons altijd dadelijk dat dit al les veranderd zou worden, zoodra de omstan digheden het mogelijk zouden maken. En zij verklaarden ons ook dat iedereen het thans veel beter had dan onder de regecring van den czaar. Het tegenwoordig Leningrad kan slechts een stad van droefheid en vuilheid genoemd worden. Telkens worden de reukorganen der bezoekers door onaangename geuren getrof fen. Ge hebt voortdurend een gevoel van onzindelijkheid en alsof ge door ongedierte wordt geplaagd en meer dan één van ons ondervond dat zijn vrees dienaangaande niet zonder grond was. Niets wordt op straat ver kocht; er zijn geen venters of marskramers: er wordt niet gebedeld; maar wij bleken la ter. toen wij dc gelegenheid kregen om onze indrukken te vergelijken, allen getroffen door het feit dat er evenveel ambtenaren als werk lieden waren. Wat het lot van de arbeiders betreft: in de groote houtwerven zagen wij mannen die niet. zooals bij ons in Engeland, drie planken tegelijk droegen, maar twaalf! En een man met een geweer gewapend hield toezicht. Er wordt gezegd dat de arbeiders in de Sovjet den achturigen arbeidsdag hebben maar wat wij zagen is hiermede in tegenspraak. By voorbeeld: om zes uur in den morgen, op den dag waarop wij aankwamen, zag ik verschil lende menschen in de „Internationale maga zijnen" werken en den volgenden morgen om vier uur warert zij daar nog en zij moesten zeven mijl loopen naar hun woningen in Leningrad. Als er een hel op aarde is. dan is die nu in Rusland. Ik heb vuilheid gezien in ver schillende plaatsen in het. Oosten, maar de levensomstandigheden zijn zelfs bij de no madenstammen tienmaal beter dan in Rus land en het gevoel van veiligheid is bij die stammen ook tienmaal zoo groot Te Mara- kash. in Marokko, waar het voor een En- gelschman als onveilig beschouwd wordt, ge voelde ik mij oneindig veiliger dan in Le ningrad. Het algemeen gevoel van onveilig heid blijkt uit het feit dat wij allen ook de gidsen op fluisterenden toon spraken, uit. vrees dat men zou kunnen hooren wat wij zeiden. Slechts toen wij op de terugreis Kroonstad bereikt hadden, scheen dat ge voel van angstige gedruktheid ons te verla ten. Wat het- eind van dit alles zal zijn weet niemand, maar het kan niet lang meer duren en er zal zonder eenigen twijfel een nieuwe, groote revolutie komen. De tegenwoordige toestand kan alleen gehandhaafd blijven door de omstandigheid dat ae autoriteiten die thans nog de macht in handen hebben de beschikking hebben over geweren en munitie en de arme bevolking niet-. (Nadruk verboden.) PERSONALLY Aan de Amsterdamsche Universiteit slaagde voor het doctoraal examen in de Rechten mej. J. K. Bcrggreve te Haarlem. VROUW MATHTAS DINSDAG VOOR DE AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. De behandeling van de zaak tegen vrouw M. S. Mathias-Südhoff, de moeder van het knaapje, wiens lijk aan den Zuiderzeedijk bij Durgerdam werd gevonden, zal morgen. Dinsdag voor de Amsterdamsche rechtbank plaats hebben. Aan verdachte is als verdedi ger toegewezen Mr. M. J. C. Vrij te Amster dam. Vrouw Mathias staat terecht wegens het wegmaken van een lijk om het overlijden te verbergen, waarop een maximumstraf van f 300 boete of 3 maanden gevangenis staat. VELSEN. INSTALLATIE PASTOOR SCHOENMAKER. Zondagmorgen vond in de R-K. Kerk te Velsen-N. de installatie plaats van den nieu wen pastoor J. Schoenmaker, voorheen Ka pelaan te Haarlem. De installatie werd ver richt door deken J. M, Lucassen van Bever wijk. Na de plechtigheid sprak de deken de parochianen toe en feliciteerde hen met den nieuwen pastoor. In zijn rede weidde deken Lucassen daarop uit over de beteekenis van het priesterschap. BLOEMENDAAL. NED. MONTESSORI-VEREENIGING. Voor een talrijk publiek hield Prof. Dr. H. J. Jordan uit Utrecht Vrijdagavond in hótel Rusthoek een rede over .Feitenkennis en Inzicht bij het onderwijs", zulks op uit-noodl- ging van de afd. Bloemendaal van de Ned. Montessori-Vereeniging. Zij, die rekening hadden gehouden met 't traditioneele „pro fessorale kwartiertje", moesten tot de ont dekking komen, dat de professorale spreker daar geen rekening mee hield, want klokslag S uur werd begonnen. Intusschen gaven de talrijke laatkomers nog al eenige storing. I3e spreker was ruim 112 uur aan, het woord, hij gaf een afgerond goed sluitend geheel, waaruit het onmogelijk is eenige pun ten weg te pikken en deze als verslag, zelfs niet als résumé, aan de lezers voor te zetten. Voor den geleerden en knappen spreker zouden zulke kruimpjes weinig vereerend zijn. Daarom volstaan we met te vermelden, dat de rede met groote belangstelling gevolgd werd. Eenigen maakten na afloop van de ge legenheid gebruik om met den spreker van gedachten te wisselen. Trappen van vergelijking op het gebied der reclame J goed, beter, Haarlem's Dagblad] Heden: MAANDAG 23 DECEMBER Stadsschouwburg: Itallaansche Opera o. I. v. Cav. Arturo Borin. „Madame Butterfly", 8 uur Schouwburg Jansweg. Revue-Operette „Rose Marie", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal. Gem. Kerst concert. 8.15 uur. Gebouw „Caecilia" Kerstmisviering „Volks* zang". 8 uur. Palace. Cinema en Variété. „De Camera- mar". Tooneel: Hcrmez en Cortz. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Tinus de Kruier" en .,De Fam'ile Sport." 230 en 8.15 uur. Rembrandt Theater. ..The Singing Fool", Tooneel: Johnny Bir.g. 2.30. 7 en 9.15 uur. Bakenesserkerk. Kerstfeestviering Kinder ker k.. 7 uur. DINSDAG 24 DECEMBER Bioscopen, vacantlematinées en 's avonds. Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat 30.a Buitengew. verg. van aandeelhouders N.V. Wed. Oosten en Zns. Tapijt- en Beddenhan- del. 4 uur. Teyler's Museum. Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags toegang vrij,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5