MET DE STILLE KLAP. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 24 DECEMBER 1929 Oud Politienieuws. Een klap Is een voorwerp waarmee men klapt. Het ligt derhalve voor de hand, dat in 't bijzonder de klapperman zich van dit voorwerp bediende. Op het hierbij afgedrukte prentje naar een teekeniug van Wijbrand Hendriks, een der voorgangers van den heer Buisman, ziet de lezer ze dan ook beiden af gebeeld: den klapperman en zijn klap. Iiij heeft de Korte Gaard (Corps de Garde) be reikt, de ruimte onder het stadhuis waar de nachtwacht bijeen kwam om er de ronde door de stad te beginnen. Het Is in den nacht van 24 op 25 Juli 1811, den min of meer ge- denkwaardigen nacht, waarin hier ter stede voor 't laatst met klap het .uur is afgeroepen. Er is dan ook geen bezwaar deze teekening van den vroegeren .kastelein der Teylers Fundatie „de laatste roep" te noemen. De nachtelijke ronde begon te tien uur. Ik herinner mij in een rapport van een acht tiend'eeuwschen klapperman gelezen te heb ben, hoe een onrustige burger die om kwart over negen gearresteerd was, hem had toe gevoegd: „jullie hebt vóór tienen niks te zeg gen". Dit was natuurlijk een misverstand. Deze man van de klok kende de dienstregeling niet; het was van de tegenpartij dan ook goed gezien hem d'enaangaande in te lich ten: „ik heb zoowel te zeggen als de Rol ge lezen is als te tien uur". Zoo was het, van 'net. oogenblik af waarop den klapperman zijn taak voor den nacht was aangewezen, had men hem te gehoorzamen. Ook destijds was het onvoorzichtig te oordeelen zonder kennis van zaken, en de rustverstoorder werd, naar zijn meening ontijdig, opgebracht. De klapperman riep met zijn klap het uur uit. In dit geval gaf zij het gewone,.den burgers welbekende geluid, dat als een slaap liedje door de stille straten klonk. En wie-de slaap nog niet had kunnen vatten, gaf aan haar vriendelijkén roeo ten slotte gehoor: Zij staat trouwens niet alleen. Heel het maat- goede nagt!" Lieve Klepper! Met dit bijvoegelijk naam-' woord, ook een epitheton ornans, heeft de dichter het karakter van den Ic'apperman juist geteekend, geen ander had hier kunnen staan. Ik vergeet niet, dat hij wel eens anders is genoemd: de Haarlemsche politie-agent van de achttiende eeuw althans gold bij somm'gen voor een „bruteur". Zelf vermeldt hij een en andermaal dezen scheldnaam in .zijn rapporten, maar hoe weinig verdiende hij dien. „Bruteur" zal wel samenhangen met „brute", een ruw, een onbeschoft mensch. Ach, de klepper een bruteur? Zijn optreden was niet altijd beschaafd, niet als dat onzer tegenwoordige agenten. Toch bleef hij, zelfs tegenover kwaadwilligen en rustverstoorders, veelal de gemoedelijke man die hij was. Tal van voorbeelden kunnen dit bewijzen. In de klappermanswereld'heerscht een genoeglijke gemoedelijkheid, zooals wij die ons nauwe lijks meer kunnen voorstellen, cn die vrij zeker niet meer zouden kunnen gebruiken. Zij staat trouwes niet alleen. Heel het maat schappelijk leven dier dagen, men denke slechts aan de verhouding van overheid en burgers, draagt daarvan het kenmerk. De klap van den klepper klepte trouwhartigheid- Tenzij hij die „verkeerd" sloeg. Tegenover de gewone stond de ongewone of „verkeer de" klap. Door haar te draalen van rechts naar links gaf zij een ander, een ongewoon geluid. Dit spelde onheil,, dan was er iets aan de hand. had de klepper hulp noodig, waar schuwde hij zijn kameraads. Dan geen wie- gelled maar een reveille. Hier en daar werd een venster opgeschoven, kwam het hoofd van een in zijn slaap gestoorde te voorschijn. Waar is de brand, waggle? Brand? De trouwe wachter zet. een dief na. Hij is al voorbij ge rend, den hoek om. De een na den ander sluit zijn venster. Je hoort alleen nog dat akelig geluid van de klap, die verkeerd ge slagen wordt. Heel anders deed de stille klap: zij gaf heelemaal geen geluid. Dit was overeenkom stig de bedoeling van den klapperman, die de wenschelükheid begreep om niet altijd de aandacht op zijn persoon te vestigen. In dit opzicht herinnert hij aan onze agenten, die t.ot voor kort fietsten met gedoofd licht. Zóó kon het niet langer, de veiligheid verlangde ook voor de politie een helder brandend licht. Maar de klapperman liep geen gevaar van aangereden te worden, en dat hij iemand on dersteboven zou loopen was niet waarschijn lijk- Zoo deed in den oudejaarsnacht van 1789 de klapperman Abraham Bakker de ronde van één uur met de stille klap. Geen gunsti ger gelegenheid om een indruk te krijgen van de toenmalige stadsbewaklng dan' hem en enkele zijner collega's eens :e volgen op hun nachtelijken tocht. Er is altijd wel iets te beleven. Ditmaal zult ge „na een half quar- tler wagtens" in het schijnsel der maan zien een man die een ladder draagt Wat wil hij daarmee? Niemand kan deze vraag beter be antwoorden dan de betrokken ambtenaren zet1. Laat Jan van der Eist u dan vertellen „als hij de wacht had op de achter Nieuwe- gracht. (thans ParklaarL dat hij gezien heeft, hoe op het Bolwerk een manspersoon langs den kant van het Bolwerk heenliep, de welke droeg eenig hout aan hetwelk de tak ken nog aanwaren, en daarop na hem is toegegaan, hem vragende, wat hij met dat hout moest doen; en geen antwoord van die persoon krijgende, hem rog eens vroeg: „hoor je wel, wat ik zeg?", en hierop weder geen antwoord bekomende, was dezelve hem uit het gezicht geraakt, waarop hii Jan na zijn post is teruggegaan en aan zijn came- raad Abraham Bakker zijn wedervaren heeft verteld." Was dezelve hem uit het gezicht geraakt! Waarom de heer Van der Else- den houtdief niet opbracht, verzuimt hij te vermelden. Uit het relaas van zijn collega Bakker is dit echter wel op te maken. Deze immers ver klaart, dat hij „is tegemoet gegaan zijn ca- meraad Anthony Wikke, welke de ronde doende hem tegenover de Nieuwpoort ont moete, aan wien hij het voorgevallene ver haalde, en met dezelve afsprak om aldaar in het donker te blijven staan, terwijl Anthony Wikke zijn ronde verder zoude afdoen en zijn cameraad Daniel Kok daarv?.n waarschou wen en tezamen bij hem Abraham Bakker komen; waarop dezelve na een half quartier wagtens tusschen de boomen vandaan heeft zien aankomen een manspersoon, dragende een ladder, waarop hij na dezelve toeging en hem vroeg wat hij met die ladder gedaan had; wordende als doen door hem geant woord: „og, mijn lieve wagt, doet mij niet aan; ik zal het mijn leeven niet weer doen, ik heb het uit armoede gedaan om een brandje te halen; beginnende alsdan bitter te schreijcn, hetwelk hem zoo weemoedig maakte, dat hij dezelve gaan liet, waarop hij na de post van Anthony Wikke is gegaan tn aan dezelve gezegd heeft hem te hebben laten gaan." Een aandoenlijk tooneeltje daar in de ma neschijn bij den aanvang van het jaar 1790. Tegenover een schreiend en dief een wee moedig gestemde klepper. Boetvaardigheid en vergevensgezindheid bij de wisseling des jaars. Maar hoe stond het met de bruikbaar heid dezer stadsbewakers? Abraham Bakker moet een hart van goud hebben gehad. Hij kon geen tranen z'en in de oogen van zijn slachtoffer. Hij liét den „persoon" die het nieuwe jaar begon met diefstal van stads eigendom, hij liet hem loopen. Zou onze Commissaris van Politie zoo'n Abraham kunnen handhaven? Ik wed, hij zou „af vloeien". H. E. KNAPPERT. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. ITALIAANSCUE OPERA: BUTTERFLY. Het was Maandagavond de derde keer binnen weinige jaren dat de Itallaansche opera hier Puccini's Japanschè muzlektra- godie gaf. De bezetting der hoofdrollen wafe gedeeltelijk dezelfde als bij de vorige opvoe ring: die van Soezoeki werd wederom door L. Squarzina, die van Coro door L. Parodi ver vuld. Beiden blevep iri" 'hun uitbeelding- de herinnering aan hun vorig optreden ge trouw. Natuurlijk interesseerde ons het meest de vertolking der Butterflypartij door de Ja panschè zangeres Yorita Fuentes,- die wij hierin voor. het eerst zagen. Het was een creatie van den eersten rang, zoowel in zang als in actie; zij zou onovertrefbaar hebben mogen heeten, hadden wij vorig jaar niet Isang Tapales in die. rol gezien. .Wat deze laatste toen gaf was een openbaring van ontroerende schoonheid, teerheid en drama tische kracht; wat Yovita Fuentes deed was Insgelijks prachtig' in de dramatische uitin gen, maar niet zoo ontroerend in het. eerste bedrijf. Vocaal is deze Japanschè ook tegen de enorme moeilijkheden der partij volko men opgewassen; slechts een paar malen was even een iets te lage intonatie te consta- teeren. P. Mariotti bleek een schitterende tenor, die in de eerste acte heel goed en los, later veel minder goed spel te zien gaf; van het spel van den prachtigen bariton A. San- toüni in de rol van Sharpien zou men het zelfde kunnen zeggen. F. Pellicciardl had zich liever van blonde haren in overeenstemming met den tekst mosten voorzien, dan, zooals zij deed met een zwarte chevelure op te tre den. De overige rollen gaven geen aanlei ding tot bijzondere opmerkingen. De koren zongen niet. al te best; het orkest was op een paar ongelijkheden na, zeer goed; de dirigent Maestro V. Marini beheerschte het geheel volkomen en gaf blijken van goeden smaak en warm temperament. De regie was er nu in geslaagd een kind op het tooneel te bren gen, dat niet zooals bij vorige opvoeringen door zijn onnatuurlijke afmetingen de lach lust wekte, maar eenigszins meer in overeen stemming met den leeftijd van twee tot drie jaren er uit zag, al was het dan wel een jaar of vijf, zes; het vorige was minstens twaalf. En de kleine acteur dankte op zijn Japansch allerliefst voor het applaus. De schouwburg was zeer goed bezet. K. DE JONG. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Men mocht blij zijn dat de drie Kerst liederen van Jos. de Klerk een goede plaat sing vonden in het voorgedeelte van hot programma, tusschen een stuk van Bach en een koraalbespeling van Pachelbel. Want na de pauze begonnen wij meer dan ooit te twijfelen aan de artistieke waarde van Kerst programma's, door de zonderlinge stukken vair den Engelschen componist Arnold Bax, van wien we toch wel betere muziek kennen dan dat koorlied op ouden tekst „The boar's head". 't Is waar, als eenmaal „de kop van het zwijn er af was", waren we op alle gebeur lijkheden voorbereid. Maar toen was 't- con cert vrijwel afgeloopen en restten ons slechts de herinneringen, die zich nu, aan do schrijftafel, concentreer en om de Klerk's liederen, waarin de gevoelige muziek ziels verwant is aan het woord van den VLaam- schen dichter Anton van de Velde. In bet lied „Wij armen", is in elke strofe de mool- overdachte tegenstelling tusschen de eerste vijf regels en de laatste drie, <lie als refrein wondermooi hun werking doen. Nog intenser werken de trcchaeën in „Geloovig Liedeker. aan den Heiland". Hier is met- één s'.ag do blijde Kerststemming, en a!s bij tooverslag gaan daar cp eenmaal op de duizenden keers- 'kes. en staren wij In de vochtig glanzende oogen van de herders die van zoo verre kwamen om 't wonder te aanschouwen. Zóó schreef de dichter zijn drie refreinregels heer, de musicus zette""het al in kleur en gloed, en zóó beleefden wij intens onze Kerststemming/Toen was'het ons wèl. En als in Bach's Pastorale de orgelregis ters nog wat meer ons den klank der schal meien laadden kunnen suggereeren, dan mochten wij dit stuk zeker beschouwen als een voorbereiding om te geraken in de goe de stemming. En ook Pachelbel met de fris- sche koraalbewerking „Vom Hlmmel hoch da komm' ich her", had daar lang geen slech te plaats. Maar de engelen zongen „gloria". En dus moest hét groote mannenkoorwerk „Gloria in excelsis Deo" van Willem Robert Sr., het programma helpen voltooien. We herinneren ons de uitvoering in de Groote Kerk, toen evenals nu door het mannenkoor „Werkmans- lusó" uit Krommenie, maar nu nog beheersen- ter, schcon door de andere omgeving uiter aard niet zoo wijdingsvol als destijds in het priesterkoor van het scnöone kerkgebouw. Beheerschter was de uitvoering, en inzon derheid het uiterst moeilijke middendeel (tusschen „Domine Deus" en „Qui tollis pec- cata mundi") was een verrassing voor den hoorder. Het mannenkoor „Werkmanslust" heeft daar alweer bewijzen gegeven, wat on verdroten studie-ijver vermag. Gaarne had den we het koor nog eens gehoord in muziek die minder op effect is berekend dan de beide stukken van Arnold Bax, die misschien de meening is toegedaan, dat hij, om me: zijn tijd mee te gaan, gelijken tred moet houden met tijdgenooten als Eugene Gcos- sens, Roger Quiiier, Arthur Bliss e tutte quanti. Maar die ons toch niet kon over tuigen, dat de koorzetting der beide mld- deleeuwsche liederen door andere beweeg redenen werd neergeschreven dan effectbe jag. Het koor beheerschte de beide liederen goed en de grilligheid der muziek werd goed weergegeven, nog gesteund, door de lang nle: lichte fluitpartij die aan Jos. de Klerk was toebedeeld. Mevrouw Robert—Fleumer bege leidde aan den vleugeL Voorts had de organist nog voor zijn reke ning .Guilmants „offertoire" over oude Kerst liederen. Hot orgel kweelde, zong, zwol ten slotte aan tot een machtig dreunen, waarbij de ruiten van het concertgebouw ongevraagd mee-resoneerden. En nóg was ik niet te overtuigen, dat. dit alles de ware Kerststem ming moest brengen. Geen wonder ook: ik had toch in „Geloovig Liedeken" al eenmaal het vochtig-glanzen-' oog der herders gezien en de heusche keerskes, en ik weet nu wel heel zeker, dat het ons eigen oog was, dat het onooglijk klein vlamke omtooverde tot de heldere ster,, „die.-, bleef stille staan". G. J. KALT. HET TOONEEL. DE VEREENIGDE SCHOUWSPELERS. MALLE PATSY. Welk een pétillahte, kittige actrice Enny de Leeuwe is, hebben wij Zondagavond weer eens 'in - „Malle Patsy" kunnen zien. Zij heft dit Amerikaansche gevalletje dat tot het genre der Vadertje Lahgbsèns behoort in de toöneelen, waarin.zij speelt, tot de „come- die" op! Haar spel blijft aldoor van een gra- cieuse lichtheid, fijn, vol charme en wari- peer het mqet_— gevoelig. Malle Patsy is i déAsschépoestér in huis, althans voor haar moeder en haar onuit staanbare zuster Grace. Haar moeder behang del't haar waarom, blijft een raadsel als een stiefkind f en wanneer Grace haar mond tegen haar opent, kruipen er even ais In het sprookje enkel slangen en pad den uit. De aardige Tony Anderson, die ruim 4 jaar verloofd is. geweest met Grace, heeft de arme Patsy zelfs nooit opgemerkt en dat terwijl Patsy toch smoorlijk van hem. is! Maar Patsy blijft er even vroolijk onder. Zij oefent zich ih „geestigheid", die zij put uit handboeken voor conversatie om in het. leven te slagen,-en-hoopt op-die manier nog eons den man van haar liefde te veroveren! In dat veroveringsspel helpt de geliefde Tony dié de bons van Grace gekregen heeft zelf mee! Hij geeft haar les in de liefde en helpt haar.om den weg naar het hart van den onbekenden beminde te vinden! Bij die lessen krijgt -de arme jongen het al heel gauw te pakken en het slot is natuurlijk, dat Asscheposs den prins van haar droomen. in haar armen sluit Een heel onschuldig gevalletje, dat als ge schreven is voor de vacantie! En waarmee de 'olie zaal Zondagavond zich ook uitste kend bleek te amuseeren. Waarschijnlijk zou het succes minder groot zijn geweest, wan neer niet Enny de Leeuwe, die dit blijspel letje naar het Engelsch bewerkte, zelf Malle Patsy had gespeeld. Ik schreef het reeds, dat zij dat in den zuiveren lichten comedie- teon voortreffelijk doet! Het was een voort durend genoegen dit guitige, geestige en charmeerende spel te volgen! Deze Patsy was waarlijk Jong en Enny de Leeuwe geeft die frissche jeugd zonder ge maniëreerdheid, natuurlijk, kittig en vief!Hoe mooi en gevoelig weet zij ook van het lichte naar het ernstige over te gaan, wat een lief aandoenlijk tooneeltje werd dat gesprek tus schen Patsy en haar vader, wanneer Patsy hoort, dat zij steeds een ergernis voor haar moeder is geweest! En laten wij hier nog aan mogen toevoegen, dat Enny de Leeuwe een der weinige actrices is. die kan zingen! Een verdiend groot succes behaalde zij met het uitstekend gezongen en voorgedragen „Sonny boy!" Pierre Mols was Tony Anderson, die aan Patsy les in de liefde geeft en hij deed dit in een lichten, genoegeüjken toon, die volko men bij het spel van Enny de Leeuwe paste. Mols en Enny de Leeuwe zijn hoe kan het ook anders? volkomen op elkaar ingespeeld en Malle Patsv wordt in het geheel niet mal. wanneer zij tweeën samen op het tooneel zijn! In de andeer tooneel én zijn wij bij een reiziger in „grutterswaren" en wordt alles op eens ook door het snel veel nadruk kelijker. Minny van Ollefsn en Mies Vink— van Norden spelen meer in den kluchtsnel- toon, Minrty van Ollefen loodzwaar, Mies Vink—van Norden een knappe elegante tooneelversc.hij.ning druk én bewegelijk! •John Timrott maakte van Bill Harrington reiziger in grutterswaren en vader van Patty een gemoedelijk type, al zou uit deze rol zeker nog wel meer te halen zijn. Willy Timrott had als Billy Caldwell niet veel an ders te doen dan „beau garcon" te zijn en hij was dat naar Ieders genosgen. Gerard Rob bers had twee roden voor zijn rekening, waar van hij Bushy Tripple, den chauffeur, het aardigst typeerde. Het groote succes was voor Ennv de Leeuwe! Het uitbundig applaus na elk bedrijf was Idaarblijkeliik in de eerste plaats voor haar bestemd! Na n kreeg ook Mies Vink— van Norden toen haar breinen werden aangeboden van dit hartelijk applaus haar deel. J. B. SCHUIL. IJTTGAAN. STADSSCHOUWBURG. De N.V. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Too- neel (directeur Cor v. d. Lugt Melsert) geeft Zaterdag 28 en Zondag 29 December in den Stadsschouwburg twee vertooningen. Dien eersten avond wordt het bekende blijspel: „Drie weken op proef", het amusante stuk van Fred. Lonsdale-gegeven. In de rolver- deeling: Cor van der Lugt Melsert, Fle Ca- relsen,Ant-on Roemer, Minny Erfmann. Zondagavond wordt „De man in de Mon nikspij" gesneeld. Beide stukken zijn door de critiek gunstig beoordeeld. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN, BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS Wij vernemen dat de toestand der bij de ontploffing te Groningen ernstig gewonden, mevrouw Kraak en mevr. Elerie. die in het Academisch Ziekenhuis verpleegd worden naar omstandigheden redelijk wel is. De lijken van de vrouw en het kind van schipper Jasper zijn tot nog toe niet gevon den. Men heeft het kanaal tot de Bontebrug afgedregd doch zonder resultaat. De teraardebestelling van schipper Jasper en juffrouw Koers zou hedenmorgen vroeg op de Noorderbegraaplaats te Groningen plaats vinden. De machinist Venema wordt eveneens heden te Woltersum (Gr), begraven. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondagmiddag 29 December zal in bo- vengenoemden Schouwburg een opvoering worden gegeven van het bekende werk „Al leen op de wereld", vervaardigd naar het be roemde boek van Hector Malot. Deze opvoe ringen zijn grootsch gemonteerd, zij oogsten momenteel in Carré te Amsterdam een bui tengewoon succes. De hoofdrollen worden vervuld door Wiesje Bouwmeester en Betty Grit-Vink e.a., terwijl het beroemde dubbel mannenkwartet van het vroegere gezelschap Ter Hall, eveneens zijn medewerking verleent. ALGESL NEDERL. TYPOGRAFENBOND. De commissie voor maatschappelijk werk heeft een tentoonstelling van de prijsvraag ontwerpen van 't Deutsche Bildungsverband georganiseerd op Zaterdag 28 December in het gebouw „Caecilia". Het hoofdbestuurslid B. Ponstein zal een causerie houden over het onderwerp: „De Vakbond en de vaktech nische ontwikkeling". Bij de ontwerpen zijn, behalve een groot aantal Duitsche, ook inzen dingen uit andere landen. WEER EEN FIETS GESTOLEN De rij.wieldief, die langen tijd rust genomen load, is weer actief geworden. Hij heeft Za terdag een damesrijwiel weggenomen, bru taalweg midden in de Groote Houtstraat, waar het voor no. 31 stond. ANNIE WOUD. Onze stadgenoote Annie Woud, die in het begin dez e maand bij de eerste uitvoering van „Sursum Corda" vanArthur Piechler door de „Wiener Konzerthaus Geselischaft" te Weenen, de alt-soliste was, is door den componist uitgenoodigd om ook te Augsburg, bij de tweede uitvoering van het Oratorum haar medewerking te verieenen. WERKTIJD IN KALKZANDSTEEN- FABRIEN. De min'ster van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft aan hoofden of bestuurders van kalkzandsteenfabrieken in alle gemeenten des rijks vergund, dat mannen in het tijdvak van 1 Januari 1930 tot en-met 31 December 1931 in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 10 uren p«ur dag en 55 uren per week arbeid verrich ten, onder voorwaarde, 'dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tusschen 6 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags, hetzij tusschen 7 uur des voor middags en 7 uur des namiddags. VERZEKERB4GSV00RW AARDEN VOOR WEEK-ABONNéS VAN HAARLEM'S. DAGBLAD Elke weefcobonné van Haarlem's Dagblad k. fan* wjn abonnement luurt. .lil L.'aü verschiint en de Diiecdë vau „Haarlem 's Dagbla 1de verzekering Jcet duren- verzekerd legen de geldelijke gevolgen van onge- Tailen. op de volgende voorwaarden: Artikel i lijden aan ziekten at gebreken, welke v bei gevaar voor ongevauen vergrooien, net gebruik hebben van hunne lede- maten en zioiuigeu. Art 3. Oodor ongeluk, als id deze voorwaarden 1 -doeld. wordt verstaan de uitsluitende co re s .-eaksche oorzaak van een lichamelijk letsel (n b Ier ook te water gcrakeo verstaan wordt), den va- t< erde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, er. waarvan net bewijs geleverd worde dat zulks uooi v: buiten al toegeoracht geweld werd veroorzaakt m. bet gevolg biema in Artikel 3 aangeduid. 6ot GULDEN. indien t de gTenzen van c rechtsircekscne ooi gescciktbeid van grepeo wordt de a hetzij beide v De ulckeeringeo bedragen bet ongeluk (vallende binnen e voorwaarden) de eenige en zaak is van de levenslange on- leo verzekerde, waaronder be- mputatie van twee ledematen, ot beide handen, aan wei een 1 band. Doven den enkel ol den pols, 01 onnerstelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totaie blindheid 1, een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval 60e GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaar..en 1 de eenige en reebt- sireekscbe oorzaak is vod den dood van den ver zekerden geabonneerde, betzij onmiddellijk 01 uiterlijk limoen driemaal n uren na not ongeval; 400 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en reebt- streekscbe oorraak is van de amputatie van èên hand 01 een voet boven den pols ol enkel, ot van het onherstelbaar gezichtsverlies uit een oog (totale blindheid van dat oog), een en ander bin- neo ro dagen na den datum van bet ongeval; «Jc GULDEN indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht- streekscbe oorzaak is van de amputatie van oeide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; *50 GULDEN indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eeoige en reebt- ztreekscbe oorzaak Is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval: go GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden), de eenige en reebt- streeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een aaderen vinger, binnen tien dagen n* den datum van bet ongeval; too GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en iccbt- strecksche oor.-aak is van de breuk van een boven- en/ol onderarm ot van de breuk van oen boven- en ot onderneen tem'JI onverminderd de bepaling der voorlaatnte alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle ultkeertngcn op tiet hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te ramen nooit m»«r dan I 600.— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij bot plaats grijpen van een ongeluk, de bovengenoemde ledematen vao bet lichaam mochten u-orden gescheiden, door snijding, wringing scheuring. kDelling. als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het cageluk reeds onbruikbare, gwhieskige of verminkte ledematen eren aeo.prark gevft op. ra niet :a aan- «■erden Heelt e a meerdere v f Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien verstamieint indien netxcltde onderarm ol been. tengevolge'heelt, da uitkeering voor verlies zal worden verleend. Art 4. De uitkeering ingeval van overlijden ge- schiedt aan de scbtgonoote, of of) ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedoodeu aboiine Uitkeerioeco wegens verlies van ledematen, vingers 1 01 oogeD gescniaden aan den abdnoé zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontslaat, r»i de nitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de nood)ge inlichtingen verkregen zijn en bet persoon lijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie von Haar lem's Dagblad". Art. 5. Eene uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood ot verlies van ledematen of oogen, ot breuk van ledematen, direct ol Indirect, veroorzaakt: a. door eenige riekte, kwaal of voorbescbiktheid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie ol door altpntting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is); c. doof eene bevalling ot zwangerscbap, ook al mocht de dood veroorzaakt zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, ol terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was. of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich rel ven te dragen e door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig ol de ge- abonneerde al dan niet goed bii zinnen was; t tn duel. ol gedurende de voorbereiding tot of deel neming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaart- tochten. of bii baden zwemmen, automobielrijden, ootnrwlelrijden of wielrijdeo; g door grove nalatigheid ol grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in bultenlandscben oorlog of binneo landsche beroerten. Het verdwiinen, verdrinken of door gas ot gassen verstikken van den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalaiigheid of grove onvoorzichtigheid, tenrii ten genoege van de Directie van Haarlem's Dag blad het bewiis van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van recht- raatiee zelfverdediging, of wel bii poginfe tot redding van personen, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder beoalinz. dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hii van eene Europeesche baven naar een andere Euro- peesche haven reist in een schip met vast dek In tijd van vrede) of indien hij zich In krijgsdienst te land of te water begeeft en evenreer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen of deze courant ophoudt te verschijnenof de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem gébeel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering rjjn nitdrukkelljk uitgesloten, allen die zich met de béroiding. het verwerken of proef nemingen met buskruit, schietkatoen, nitroclvoerine. dvnamiet, naohta, acetvleengas, of andere licht- ontplofbare of lichtontvlambare stoffen bezig houden of daarbij deshewust tegenwoordig ziin. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten. circnsrijdeTs en dergeliiken. Zeevtsse.hers. reevarenden en personeel van den Loodsdienst zijn in de verzekerine begrepen, sn wei, wat betreft ongevallen aan den wal. voor alle uitKee- rineen Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bii overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats bad. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke orr.staod:cSed»nwaarin J- verzekerde verkeerde op. het oogenblik dat het ongeval plaats had. v?rercv>l I worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstel- i ling betaald, dan die. welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur vy> ..Haarlem's Dag blad" zoude hebben moeten zijn uitgekeerd aan een 1 normaal persoon does hetzelfde ongeluk getxotfea. A Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdend* is aan de gevolgen van eeu ougeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht Lreflea. Art. 6. ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent bot bekomen letsel, zoo spoedig mogelijkscbriltelijk gemeld worden aan de Directie van .Haarlem 'sDagblad'toHaarlem en indienzoodanige kennisgeving niet binnen drlcmaaJ 44 uur nu het ongeluk Is geschied, dan zaJ geenerle) uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennis geving van het overlijden geschieden binneo drie dagen na bet bekend worden van het ongeluk-aan de belang hebbenden. Zoo spoedig mogelijk oa het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen ea de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behan deling te olijven en de voorschuilen van den geneesueer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In leder geval moet den geneesheer van „Haarlem's Dagbladtoegestaan worden den verwonde te onder zoeken wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze geéischt kan worden, en „Haarlem's Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heelkundige hulp te verstrekken ais het noodig acht. Elk bewijs, hetwelk de Directie van Haarlem'» Dagblad" van tijd tot tijd tou kunnen eischen betref- lende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, tal haar zoo spoedig mogelijk nadat biertoe bet scbriltelijk verzoek gedaan werd, gegeven rooeteo worden ingeval van eenig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk wordeD keoms gegeven, on middellijk nadat het ongeluk aan oeiangliebbendca bekend zal zijn geworden. Het met nakomen van eeo ol nieer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zaï elke aanspraak op uit- keeriog voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van bet nauwkeurig dooi ucm en len behandelen Jen geneesheer ingevulde aanvrage- lormulicr.tot uitkeering, en ingeval van overlijden van de doodacte. kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven bet eigendom van „Haarlem's Lag- Dlad De kosten der geéiscate verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering ver schuldigd zijn, zullen betaalbaar zijo ten kantore vao ..Haarlem's Dagblad", slechts oa ontvangst van een» door de(n) rechthebbende(n 1 geleekende quitantie, terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd ea vijltig gulden zal ver- Van geen som, die verschuldigd Is, zal Interest be^ taald worden, ook niet in gevallen, waarin die andet* volgens de wet verschuldigd zou zijn: terwijl de ver plichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer bet niet binnen eeo maand nadat het b toe gestaan geworden, is ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voort vloeiende. zullen beslist w irdeo .loor *lrie scheidslieden. Nederlanders, bii onverdeelde keuze door parttien te benoemen BI) weigering 01 bil gebreke van overeen- stemming geschiedt de benoeming dei drie scheids lieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijQ aan de uitspraak der scheidslieden onder worpen als aan een vonnis m bet hoogste ressort en zuilen elk haar eigen kosten dragen oeneveai de helft van bet honorarium der scheidslieden. Art 8. Bex waring of vervreemding van de rechten, voor eeo geabonneerde uit deze verzekering voort vloeiende. heelt geen rechtsgevolg Alzoo zal het ont vangbewijs van den verzekerde ot bij overlijden van d» ecoteeooote ot erlgenjmen van den verzekerde in ieder ges-al volledige irwijtfnc ten gevolge hebben. M«t bet oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bi) elke verandering van woon plaats, beroep ol naam. hetzij door huwelijk 01 andera- zins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan d» Directie ran „Haarlem's Dagblad"-te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10