FEMINA Trïcotcostiiom OUDE JAAR. Uit onze nieuwe collecties. JAPON. RECEPT. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 DEC. 1929 Het trlcotcosfaram heeft in de Jaren, die nog maar vlak achter ons liggen, toen het gargoninetype het ideaal van aJlle jonge en minder-jonge vrouwen was, z'n hoogtepunt beleefd- Toen echter de smaak voor de manlijke lijn begon te tanen, zag men dadelijk minder tricotkleeding, evenwel ponder dat ze geheel uit de mode ging. Ook in dit seizoen treft men haar aan, heel dikwijls in den vorm van een oostuum met een jasje of bolero, zooals het model van bijgaande teekening. De kleur is zilver grijs, afgezet met blauwe banden en dito borduursel op de bolero. De volant, die onder de halsopening is, is van crêpe de chine in dezelfde kleur grijs. De garderobe van... een kleintje dat komen moet. Wanneer men van naaien en knutselen houdt, en van eenvoudige borduurwerkjes, dan is het maken van die heele kleine klee- dlngstukjes voor een dochtertje of voor een kleintje, dat ergens verwacht wordt, hetzij in het eigen gezin, hetzij bij een lid van de familie of een vriendin, een heel dankbaar en aardig werk. En omdat de grondstoffen eenvoudig zijn en men met eenvoudige gai;- neering zulke leuke effecten kan bereiken, is het ook niet zoo'n dure liefhebberij. Vreese- lijk ingewikkelde patronen zijn er al even min voor noodig. Slechts een klein beetje handigheid en liefhebberij. En gaat het er om, een enkel stukje te maken als een ge schenk voor de een of ander dan is er keuze genoeg zooals het plaatje laat zien. Daar zijn wit flanellen schoentjes, gefestonneerd met keurige waschzij; of een pracht van een slab van witte fijne toile, afgezet met rose en bewerkt met wat kruisjes (krulssteekjes) of wel, een mooie „Zondagsche" slab van wit linon afgezet en gegarneerd met ingezette strooken kant; of een Jurkje en een slaap- broekje. met een zig-zag-garneerinkje erop geborduurd; een heel ensemble (rechts bo venaan) van witte kasha, mantel, jurk en hoed, gegarneerd met i-jour of borduursel; of een prachtige mantel en muts van rose velours de coton, afgezet met ingerimpeld lint. Wat nog meer? Kijk eens dat trotsche kind in het midden, met haar Jurk van wit batist, gegarneerd met festons en ruim aangezet aan het heele kleine lijfje, en met een gefes tonneerd liggend kraagje. Of die peuter, links op het plaatje, met haar cape van wit cachemir (of een pélerine, zoo men wil) en haar muts, gefestonneerd en bewerkt met een taksteekje. En die kleine dame rechts dan. met haar manteltje van witte stof, ge garneerd met opgestikte banden en haar hoedje van wit vilt! Wie zou nu nog durven beweren, dat ze heusch niet weet, wat ze voor de kleine peuter maken zal? Voor chocolademelk met koffie neemt men op 1 kan melk 1/2 ons cacao, ruim 3 4 ons suiker en bijna 2 kopjes koffie-extract. De suiker roert men met de cacao dooreen en mengt ze aan met koffle-extracDit giet men roerende in de kokende inelk die men nog 5 minuten laat doorkoken, lit choco la-koppen doen en liefst wat slagroom .(stijfgeklopt) er op. Crêpe de chine, zwart, de stof die alle modes overleeft, diende ook als materiaal voor deze japon, natuurlijk inet het thans onafscheidelijke wit, dat hier als een ge schulpte strook evenwijdig met de lijn der halsopening loopt en gegarneerd is met een paar door metalen of strassknoopen opge houden volants. Men begrijpe goed, dat de witte strook geen losse kraag is, al wekt hij op het eerste gezicht eenigszins dien Indruk. Het rokgedeelte heeft van onderen twee strooken, elk gegarneerd met een geplisseerd smaller strookje en eindigend in een kleine draperie in de linkerzijde. De mouwen zijn gesloten op een rij stof overtrokken knoopjes en een gesp van gitten siuit een denkbeel- digen ceintuur. VLEESCnSCHOTELTJE. Neem op 1/2 pond koud rundvüeasch, 1 ul, 2 eetlepels boter of ju-svet, 6 eetlepels tomatenpuree, 2 platte lepels bloem, 1 thee kopje bouillon, 2 theekopjes rijst en 1 thee lepeltje maggi aroma. Kook de rijst droog- korrelig. Maak intusschen het vleeschmengsel Fruit daarvoor de fijngesnipperde ui met de boter lichtbruin, strooi de bloem erbij en laat die mee lichtbruin worden. Voeg bij dit mengsel roerende den bouillon, de dikke to matenpuree, het gehakte vleesch, de kruiden (peper, zout, noot), laat alles door en door warm worden en maak af met aroma. Druk de gaargekookte rijst in een telkens opnieuw mot koud water omgespoold theekopje: keer dis met heete rijst gevulde vormpje telkens om op den verwarmden vlosschschotel (langs den rand) en vul de binnenruimte van den schotel met het warme vleeschmengoeL voor Oudejaarsavond. Kop bouillon. Schotel zalm in aspic. Voor aspic neemt men: 1 L. water. 5 bouillonblokjes. 1 ui. 1 wortel. Laurierblad, kruidnagel, peperkorrels, schijfje citroen, peterselie. 1 dJL. azijn. 20 blad witte gelatine. 2 eiwitten met 2 eierschalen. Breng dit alles samen aan de kook, laat het dan op een zacht vuur langzaam trek ken gedurende een half uur, zeef het door een dubbelgevouwen, schoonen linnen doek en roer er niet in. De zalm wordt gekookt in water met zout. waarna ze, voordat ze geheel Is bekoeld, van graat en vel wordt ontdaan. Verdeel de zalm in nette stukken, leg op ieder stukje wat mayonaise en een truffel en laat het ge heel bekoelen. Vul een rand, die liefst plat is van boven, met een laagje warme aspic, leg er wat peterselie, een paar gesneden truffels en wat eiwit op, sluit dit weer af met aspic, laat het bekoelen, leg de stukken zalm er voorzichtig op, giet de rest van den aspic in den vorm en laat het geheel bekoelen. Om het gerecht gemakkelijk te storten, wordt de vorm even tot den rand in kokend water ge dompeld en daarna afgedroogd. Versier het gerecht met krulsla en mayonnaise en geef dit er ook nog apart bij. Feestelijke gerechten met een oogje naar Oud en Nieuw. In deze dagen worden heel wat planne tjes voor familiebijeenkomsten, feestelijke avondjes en maaltijden enz. gemaakt. Zelfs al is het alleen maar een koffietafel, die men er om twaalf uur een beetje „anders dan anders", min of meer feestelijk wil laten uit zien. Een smakelijk extra gerecht, dat de huisvrouw zelf met weinig moeite bereiden kan, is dan natuurlijk welkom. Gebakken kaas-sandwiches zijn daarvoor prachtig ge schikt. Men snijdt heel dunne sneetjes oud wittebrood, die men op elkaar legt twee aan twee, met een plakje zoetemelksche kaas er- tusschen en een paar druppeltjes maggi's aroma. De korstjes snijdt men rondom weg, waarna men deze sandwiches in de koeken pan aan weerszijden met wat boter bakt tot ze goudbruin en knappend zijn. In het begin moet men even oppassen, dat de sneetjes niet van elkaar glijden. Maar als eenmaal het brood warm Is. smelt de kaas en plakt de sneetjes wel op elkaar. Men dient ze zoo warm mogelijk op, zoodat het bakken dus het laatste moet zijn, dat men vóór net aan tafel gaan, doet; Een welgeslaagde avond, die besloten wordt met een „hartig hapje" is in dezen tijd ook geen zeldzaamheid. Voor het hartige hapje neemt men haringsla, die als volgt op een heel smakelijke wijze bereid wordt. Op 3 gemarineerde haringen (één potje dus) neemt men een stuk of acht tien koude aardappelen, een gekookt bietje, een zure ap pel. 2 hardgekookte eieren, wat ingemaakte uitjes, capertjes en aueurkjes, 2 struiken krulandijvie of 1 ons veldsla, 2 lepels sla-olie, 2 lepels azijn en een stuk of vier flinke lepels mayonnaise. De gemarineerde haringen worden van graat, kop, vinnen enz. ontdaan en in blokjes gesneden. De aardappelen wor den zoo fijn mogelijk gemaakt, terwijl de biet in fijne stukjes wordt gehakt (een paar plakken overhouden voor garneering). De geschilde appel wordt gesnipperd, evenals de augurkjes en uitjes (een paar overhouden voor garneering). De sla wordt schoonge maakt of de andijvie gesnipperd Van de harde eieren wrijft men het wit en het geel afzonderlijk fijn. Nu mengt men alles, met uitzondering van de eieren, de plakjes biet en achtergehouden uitjes en augurkjes en capertjes, alsmede een derde deel van de sla, door elkaar met de olie en azijn. Het meng sel legt men nu op een schotel, strijkt het glad en bedekt het met een laagje mayon- neise-saus. Verder nu den schotel garneeren met een randje overgehouden sla, vakjes fijngewreven ei, boogjes doormidden gesne den bietenplakjes, een paar waaiervormig ingesneden augurkjes en wat capertjes hier en daar. Schroeivlekken kunnen dikwijls verwijderd worden, door ze dadelijk met uiensap te wrijven. Om te voorkomen, dat vruchtenvlekken niet meer uit het tafellinnen gaan, moet men dadelijk na het ongelukje er zout op strooien. Abrikozenbeignefs. Op 1'2 pond tarwe meel. met wat zout, neemt men vier kopjes lauwe melk, 1/5 ons gist, 4 ons abrikozen en een flink half ons suiker. Tarwemeel met zooveel lauwe melk aanmengen, dat het niet meer stuift, klontjes uitroeren en dan de rest van de melk en de aangemengde gist erdoor roeren en dichtgedekt ongeveer 1 uur laten rijzen. Daarna er zout bij doen. De abrikozen moeten gewasschen worden en daarna 24 uur in koud water weeken, en dan in hetzelfde water koken gedurende 5 minu ten. Op een vergiet uit laten druipen en met suiker bestrooid (als de abrikozen nog warm zijn) wegzetten. Na het intrekken in het be slag dompelen en net als appelbeignets in heet vet lichtbruin en gaar bakken. Op grauw papier uitdruipen laten. Met suiker bestrooien. Schelvisch. Maak de vïsch goed schoon, kerf ze, wasch ze goed uiten kook ze in kokend water met zout. Zie of ze gaar is. door een vin te pakken. Laat die gemakkelijk los. dan is dn visch gaar. Neem de visch m?t een paar schuimspanen uit de pan en leg ze op een visschot el. Geef er gesmolten boter of boter saus by. Ook mosterdsaus smaakt er heel goed by. „Oudejaar, komt, laat ons rusten, Omzien, eer wy verder gaan".... Zoo begint een Oudejaarsavondliedje, ge componeerd door Cath. van Rennes, en dat den meesten wel niet onbekend zal zijn. „Omzien, eer wij verder gaan"...., dat is iets, dat wel onafscheideiyk verbonden is aan den Oudejaarsavond, en wanneer wy eens konden luisteren in veel gezinnen, die voor de Oudejaarsavondviering byeen zyn, dan zou het in zooverre op hetzelfde neerkomen, dat er menigmaal zou klinken: „weet je nog op dien Dinsdagof herinner je je dien warmen dag nogen al dergelijke aan heffen. En dan komen de herinneringen voor den dag, niet alleen van het afgeloopen jaar, maar van nog vele andere ook: want wie zich eenmaal verdiept in zulke herinneringen, raakt er niet zoo spoedig meer uit los. en door het eene wordt het andere weer opgera keld. Oudejaarsavond is een sjtil feest, zegt de eene. Welnee, beweert een ander, 't is juist een vroolyk, jolig feest, want wy luiden er toch het nieuwe jaar mee in. Dat zyn nu juist de beide, geheel verschillende opvattin gen over den Oudejaarsavond: de eene voelt het als een afsluiting van een periode en ziet er daarom een weemoedigheid in, die een ondertoon heeft van opgewekte verwachting voor de toekomst, de andere ziet alleen het nieuwe jaar, dat zooveel beloften inhoudt, en de weemoed over het vergane moet liefst maar niet teveel naar boven komen. Kinderen zien het op deze laatste manier veelal, omdat de toekomst nog voor heri open staat. Oude, tobberige menschen daarentegen zien enkel den weemoed van het jaar dat weer om is, en zy voelen het nieuwe jaar als een drukkenden last, dien zy slechts noode op hun schouders nemen. Wanneer iedereen op Oudejaarsavond ge zellig byeen is, denkt menigeen aan de tal- looze menschen de door hun werk niet in staat zyn, dien avond in eigen gezin door te brengen. Daar zyn tramconducteurs en be stuurders, autobuspersoneel, treinpersoneel, verpleegsters, nachtwakers, de politie, kell- ners, en zoo zyn er nog massa's op te noe men, waarvan het aantal op geen stukken na geschat kan worden. Vermoedelyk zou iedereen de handen in elkaar slaan, wanneer al die menschen eens geteld konden worden over het enorme aantal, terwyl wy toch mee- nen, dat het een algemeen gevierd herden kingsfeest is. Nu hebben wy vt.moedelyk allen in onze brievenbus dezer dagen wel een geel bedrukt papiertje gevonden met goede raadbegingen van de Posterijen en Telegrafie, waar menig een zijn voordeel mee zal hebben kunnen doen. Want de veranderingen in de posttarie- ven zyn tegenwoordig niet van de lucht wat tot het volgende leidt: iemand vroeg aan een ander iets over het tarief en zei, na ingelicht te zyn: ik zal het nu eens goed onthouden Doe dat maar niet, ried de ander haar aan, over een paar maanden is 't toch weer an ders. Op bovengenoemd geel geschriftje staat echter een verzoek, en dat verdient door ons allen van harte ingewilligd tt worden. Er staat n.l. onder ten zesde: Niet te telefonee- ren in de late uren van den Oudejaarsavond. Dit voorkomt in dienst roepen van extra-per soneel in de uren dat ieder gaarne thuis is. Dit valt toe te juichen: iedereen die voelt voor Oudejaarsavond, kan met dit verzoek volkomen instemmen, en kan dienovereen komstig handelen bovendien. Velen hebben de gewoonte elkaar by het slaan van twaal ven op te bellen om elkaar veel heil en zegen toe te wenschen. Maar eigenlyk is dit on zichtbare wisselen van gelukwenschen toch maar groc: het begint met de heilwenschen, en dan is men eigenlyk uitgepraat, maar dat gaat natuurlijk niet zoo gauw! Daarna komt: hebben jullie een gezslligen avond gehad, en is Fransje tot het einde toe opgebleven, en we zien je morgen zeker nog wel, en: dan doen we de heilwensch nog weieens dunne tjes over. Nu vraag lk u! Is dat nu de moeite waard om er extra personeel voor in 't geweer te roepen, voor zoo'n wensen die evengoed op Nieuwjaarsdag, ja zelfs veel beter met een krachtigen hand druk bezegeld zou kunnen worden. Laten wy op zulke herdenkingsdagen onze medemenschen niet vergeten en ze zooveel mogelijk in de gelegenheid stellen, ook een gezelligen avond door te brengen. Een meer komisch onderdeel van den Oudejaarsavond is altyd de afdeeling: goede voornemens. Hoeveel maal zal er niet gedacht of gezegd worden: ik zal ditofik zal dat niet doen, met betrekking tot groote en kleine gebreken, tot groote en kleine aanwendsels. Wat zal er ook. door ouders vaak tegen hun "kroost gezegd worden: Nu moet je in het nieuwe jaar eens je best. doen dit of dat af'te leeren of beter te werken voor je over gang en allerlei dingen meer waarmee hun kinderen tekort schieten. En hoe lang of liever hoe kort zouden deze voornemens tot uitvoering worden ge bracht? Zou de eerste week van Januari al te lang zyn gezegd, of zou het zich enkel maar beperken tot den Nieuwjaarsdag? Zoodra het mislukt en dat doet het ze ker in de eerste dagen van Januari al met onze goede voornemens, rijn wy geneigd het byltje er maar by neer te leggen en te zeggen: myn aard is nu eenmaal zoo, ik kan mezelf toch niet meer veranderen. En weg zijn de goede voornemens, en al geeft het eerst nog weieens een onaangenaam gevoel, dat we zoo spoedig gezwicht zyn, dat is ook gauw vergeten. De oorzaak voor het mislukken ligt ergens anders: menigeen die met ernst een slechte eigenschap wil verbeteren wil teveel ineens, en daardoor loopt het dan op niets uit. Som migen willen zelfs eenige feilen tegelijk gaan bestrijden, en dat moet doodloopen, dat is van tevoren te zien. Maar net zoomin als Keulen en Aken in één dag zyn gebouwd, is het mogelijk om zichzelf om 12 uur op Oude jaarsavond plotseling grondig te veranderen: daarvoor is tyd noodig, en dien gunnen de meesten zich nieU E. E. J.—P. We hebben nog amper een echte koude dag gehad of laten we liever zeggen: het heeft nog niets gevroren maar niettemin schrijdt het mode-seizoen voort, en, vóóriijk als we op dit gebied zyn, zyn er nu ail weer nieuwe collecties, bestemd voor diegenen onder onze zussen, die de 'kille tijden van den Hbl- landschen winter kunnen ontvlieden, om rich wat te warmen in een pril lente-achtig zon netje aan de Riviera, waar het, volgens de reisbureaux lente-achtig moet zyn, namelijk overdag warm in het zonnetje en 's avonds koud, als by ons. Maar hoe het ook zij de mode-ontwerpers hebben zich aan deze nieuwe collectie gewijd, die dus weer het allernieuwste op modegebied mpetem voorstel len, en als zoodanig beschouwd worden als voorloopsters van de mode in komende seizoenen. Om daar een indrukje van te geven, drukken wy dit viertal modellen na, geteekend naar de Parysche Yteb-collectie. Van links naar rechts hebben we eerso een mantel van marine-blauwe stof, gegarneerd met opgestikte banden. Kraag en garneering op de mouwen van vos (grijs) Nummer twee is warempel al een mantel- looscostuumpje van kastanjebruine tweedi, recht jasje en rok van voren met twee stolp- ploolen. Nummer drie, een heel leuke jurk de officieele titel van dit model is ook ietwat Fransch-overdrevenadorable, aanbiddelijk! is van zwarte crêpe de chine, de rok klokt van onderen, terwyï de g&rneertag bestaat uit opgestikte plissétjes! Het gaat. al hoe langer hoe meer weer op den tyd van de ruches, de toefjes, de lintjes en de strikjes Ujken! Nummer vier is een japon van marine blauwe moiré-sarin, gegarneerd met opgezette panden, die volants en een bolréro vormen. Nu, wie gaat er mee naar het zonnig*1 duiden van Frankryk? WAARAAN BESTEEDT GE UW TIJD? 's Is een vraag die plotseling ails een blik semflits door de gemoedelijke sleur 'van ons bestaan schiet. De détails van ons leven nemen ons dik wijls zóó in beslag, dat we de gaxwte lyn, die door ons streven loopt, niet meer in acht nemen en onze aandacht verbrokkelen tus- schen duizend kleinigheden, welke ons niet temin al te veel afhouden van „het" eigen lijke doel. Wat is ons doel, wat ons einddeel? Waar streven we naar, met al onze krachtten. Zijn we den koers niet kwijt geraakt in de dage lij ksche beslommer in gen en kyken we wel tijdig naar het kompas? Moeten we niet zeer zaak erkennen, 'wan neer we ons zelf deze vraag stellen, onder invloed van een ernstige gebeurtenis, welke we doorleefden, dat we soms ver afgedwaald rijn van onze eigenlijke levensrichting. Als we onszelf dikwijls rekenschap vragen van enze caden, zullen we niet zoo gemakkelijk afdwalen van ons levensdoel. Wat is ons levensdoel? Werken aan het geluk van anderen en aan de vervolmaking van onszelf. Werken aan den oogst van den zieleakker, aan het be bouwen van den wijngaard. Niet alleen echter den oogst binnen halen ten bate van ons zelf, maar ook ten behoeve van ande ren. Waaraan werken echter zoo velen? Aan de bevrediging van eigen-liefde, aan het verzamelen van ydelheid en onnutten ballast, welke waardeloos blijkt te zyn op den duur. Onze arbeid behoeft niet groot en gewich tig te zyn, hy kan nederig en stal zyn en onze diaden kunnen soans kleine, eenvoudige dingen betreffen die ons poover en nietig toeschynen.- Groote woorden en groote ge baren zyn niet altyd de uitingen van „groote" zielen, veeleer is ij delheid de drijfveer van hen, die ze gebruiken om de aandacht op hun person te richten. Wie zoo goed mogelijk zyn taak vervult die hem is opgelegd, arbeidt aan een groot en' nuttig werk, en wie daarby anderen helpt en tot steun is, bezit ook nog de beste aller eigenschappen: naastenliefde. Om ramen of spiegels prachtig te doen glimmen past men het volgende huismiddel toe. Maak een slappe oplossing van styfsel in koud water en neem daarmee de ruiten of spiegels af. Als het op het glas gedroogd ls, wrijf het dan snel af met een zachte doek en de begeerde mooié glans is daar!

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10