WEILL ZOON VOETBAL ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE. KEGELEN. UIT DE OMSTREKEN Brand Barteljorisstraat. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 DECEMBER 1929 I" INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN a 60 Cu. per r«e«* E. D. O. en de Mciderichcr Ballspiel Verein speelden op tweeden Kerstdag een mooien wedstrijd aan de Kleverlaan. (Rechts scheids rechter Vrugt, links met de bloemen voorzitter Steenkist). stond dan ook spoedig stukken voor en won ten slotte onbedreigd met 150 om 66. De slotpartij van dessen dag liep tusschen Van Trlgt (Haarlem Noord cn Wagenaar (Vriendenkring). Wederom stak Van Trigt goed van wal en was een weinig ln de meer derheid, maar zijn tegenstander staat be kend als een taaie vechter. Langzaam maar zeker haalde hij op en kwam eindelijk voor. Van Trlgt presteerde weinig meer, zoodat het einde kwam met 150 om 123 voor Wagenaar in 40 beul-ten. Zaterdag j.l. hadden geen wedstrijden plaats, omdat alle terreinen werden afge keurd. Voor morgen is het volgende programma ln af deeling 2 samengesteld: Kennemerland 2Ulysses 3. Ulysses 2Telefonia. Kennemerland 3VJS.W. (terrein Midden weg). Ulysses 3 moet dus bij de Kennemerland- reserves op bezoek: dit is een wedstrijd, waarbij wij aan de thuisclub de grootste kans geven. Ook bij Ulysses 2Telefonia komt het ons voor, dat de ontvangende club het sterkst is. V-E.W. 2, dat nog geen punt heeft kunnen bemachtigen, zal er ook nu waarschijnlijk niet in slagen orn haar eerste winstpunten te behalen. Jeugd-elftallen Bloemendaal— Zandvoort (15) Bovengenoemde wedstrijd werd Donder dagmiddag gespeeld op het terrein van Bloe mendaal. De ploeg der bezoekers bleek van heel wat beter gehalte dan die der Bloemendalers. Vóór de rust scoorden de Zandvoorters vier maal. Ook na de hervatting hield de geel-blauwe verdediging zich de witte aanvallers gemak kelijk van het lijf. Eerst toen Zandvoort den stand op 50 had gebracht werkte cén der geel-blauwe backs bij een schot van J. Kammeijer den bal in eigen doel. Hiermede kwam het einde. Kegelwedstrijd te IJmuiden. De kegelclub „Alles om" te IJmuiden-Oost speelde de laatste ronde om den gouden kegel. Koning werd de heer Jac. Janson met 1564 houten. Dan volgden A. v. d. Wiel 1553, J. Stals 1542. Jac. Verzijlbergh 1538 en J. Cottaar 1532, alles in 260 ballen. AMSTERDAMSCHE SCHOUWBURGPLANNEN. Twee schouwburgen, Theater- uiuseum cn Tooneelschool- Moderne tooneelinrichting. Naar wij vernemen heeft zich een syndicaat gevormd tot verwezenlijking der plannen van den heer G. H. Koopman, voor het stichten van een groot modern theatercomplex op de plaats van het tegenwoordige gebouw Belle vu p met aangrenzende hulzen. De kosten van dit complex zullen 5 a 6 mlllloen gulden bedragen. Het complex zal o.a. bevatten: Een theater met 2000 zitplaat sen door bijzondere inrichting van afschut ting terug te brengen tot een capaciteit van 1200 of minder zitplaatsen, de orkestruimte zal plaats bieden voor 150 musici; een theater met 1000 zitplaatsen ook geschikt voor Con gressen en groote recepties, met een orkest ruimte voor 100 musici; en een ruimte van 850 M2. voor het nog steeds zonder onder dak zijnde Theatermuseum en voor een mo derne toonoelschool. De vestiaires zullen in de onmiddellijke nabijheid der zitplaatsen komen. Alle zit plaatsen zijn ruim berekend en zullen een goed uitzicht geven op het tooneel. Door een moderne tooneelinriohting met draai- en schuiftooneelen zullen geen onder brekingen der voorstelling behoeven plaats te vinden, dan die uit artistiek oogpunt nood zakelijk zijn. De pauzes tusschen de bedrijven zullen niet langer dan een minuut behoeven te De tooneel-technische installatie wordt dus danig ingericht, dat overdag 8 acten kun nen worden opgebouwd. De tooneeldiepte zal 30 M. bedragen, de breedte 70 M- en de hoogte 30 M. Alle be proefde eigenschappen der beste Amerlkaan- sche en Europeesche theaters worden hier onder één dak samengebracht, Binnen er.kele dagen zullen teekeningen worden gepubliceerd. De theaters zuMen geëxploiteerd woiden door de N.V. De Groote Schouwburg, direc teur G. H. Koopman. KUNSTKRING HEEMSTEDE. Grafische kunst in het Klcuterhuis. Drie lokalen van het Kleuterhuis aan de Lieven de Keylaan te Heemstede zijn tot en met den Nieuwjaarsdag ingericht tot ten toonstellingszaaltjes, waar onder goede be lichting een groot aantal etsen, teskeningen en litho's van verschillende grafische kunste naars zijn opgehangen. De heer J. G. M. van Walsem, voorzitter van den Kunstkring „Heemstede" welke instelling deze expositie organiseerde wees er Dinsdagmiddag bij de opening terecht op, dat het publiek dun arbeid der kunstenaars moet schragen door blij'k te geven van be langstelling in h.un werk. Waarlijk, wat hier is tentoongesteld, is die belangstelling waard. Want naast de immer mooie litho's van Hoytema vindt men eer de scherpe, naturalistische etsen van Harting, naast Haverman's moeders-en-kind de fijne portretten van Jan Veth. Veel werk is er van Herman Heuff, den Heomsteedschen etser en schilder, die alleen etsen exposeert. Hij blijkt zich niet bij één genre onderwerpen te bepalen; er zijn ruïnes en stadsgezichten, kijkjes langs den water kant en bloemen, stadsgezichten uit het Oos- en en vogels, slechts een figuurstuk: een kleine studie. Er is veel mooi werk bij, klein en groot. Noemen we hier alleen maar twee werken van den laats ten tijd, schepen (21 en 25) waarin hij een nieuwe richting vond, ie schepen slechts neergezet met wat strakke lijnen, waarachter wazig zee en water liggen. En tot zijn werk dat zeker de aandacht waard is behoort een doorwerkt blad, erg somber, van den Campveerschen toren te Veere waarboven zware wolken dreigend han gen. Van D. Harting is er een vijf en twintig-tal etsen, bekende als de toren te Amersfoort, de koepelkerk in Amsterdam, torens in Am sterdam. Alles scherp geobserveerd, fotogra fisch zuiver weer gegeven in een eigen trant met schoone verdeeling van licht en scha duw. Een enkel portret vraagt de aandacht evenals een drietal kleuretsen. Gouden Regen, Fuchsia en Bougainville, waarvan de laat ste wel de mooiste is. Uit de verzameling van den heer Harting liggen 'hier verschillende etsen en enkele gravures van Dupont, veelal minder bekend werk, een paar paarden, stoer van opzet, huizen, door kale boomtakken heen en een heel mooi etsje: zoo'n klein boompje, teer en rilde als b'.oesem in lentelicht. Van der Valk is vertegenwoordigd met ver schillend werk, o.a. een groote litho van een swaren, ouden boom, een in groen gehouden boschrand en een zeer knappe zwarte-ink t- "eekening op Chineesch papier, lichte wolken boven water met een donkeren rietzoom als voorgrond. Hoytema's werk bekoort immer. Zie slechts dat groote blad: witte reigers, op speciale wijze in den steen geteekend, waardoor in Ie witte vogels reliëf zit, waardoor heel fijn ie witte veertjes tegen het donker van den iroomerigen, in grijs gehouden achtergrond afsteken. En van Jan Veth en Haverman zijn er verschillende portretten en van den laatste enkele van die mooie, teere litho's van een moeder met kind. Bij afwezigheid van onzen kunstcriticus, hebben wij als leek slechts enkele indrukken weergegeven. Maar deze tentoonstelling is zeker waard dat men er eens heen gaait, om te zien wat enkele d er beste Nederland- ?che etsers en lithografen schiepen. En men moge dan ook wel even aandacht besteden aan het mooie weefwerk van Mies van Os. dat hier ter opluistering de wanden siert. HAARLEMSCHE MOTET- EN MADRIGAAL- VEREENIGING. Naar wij vernemen heeft de Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging onder leiding ■an Sem Dresden in Zaandam een Kerstuit voering gegeven voor de afdeeling Zaandam ier Maatschaopij van Toonkunst. Een zeer talrijk publiek (de kerk was bij na geheel gevuld) woonde deze Kerstuitvoe ring bij. „De Zaan land er" brengt een woord van warme hulde aan het bestuur van de Zaandamsche Toonkunst-afdeeling voor het organiseeren van deze pracht-uitvoering, noemt dit concert: „een avond van zuivere edele kunst-, het stempel dragend van Dres den's superieure leiding in een sfeer van zuivere, innerlijke artisticiteit, geheel vrij van eenig uiterlijk effect'. De Zaandamsche Courant schrijft: De Haarlemsche Motot- en Madrigaalver- eeniging bracht, wonderlijk technische mees terschap in vocaal opzicht. Het programma was een openbaring van gewijden zang ir. de volkomens-te uitvoering. Vóór alles: fragile zuiverheid, naast, devote .weekheid, glorieuze decresendi, prachtige pianisimd, fijne toon en zeldzaam gevoelig timbre; een avond van hoog kunstgenot. 20.000 VERDUISTERD? Kantoorbediende te Velp gearresteerd. De recherche te Velp heeft een kantoorbe diende, wonende te Arnhem, aangehouden, verdacht van verduistering, vermoedelijk van een bedrag van ongeveer 20.C00. De man werd na een verhoor door den commissaris van politie ter beschikking van dc justitie ge- steld, meldt de TeL OPRICHTING VAN PROVINCIALE BRANDWEERBONDEN. EEN BRIEF VAN MINISTER RUYS. Als resultaat van een terzake met vertegen woordigers der Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeniging gepleegd overleg heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan de commissarissen der Ko ningin in de onderscheidene provincies een brief gezonden, waarvan volgens de N. R. Crt de inhoud in hoofdzaak als volgt luidt: „In het afgeloopen jaar zijn, zoowel op het platteland als in eenige groote steden, bran den voorgekomen, welke van grooten omvang en in hun gevolgen buitengewoon noodlottig waren. De omstandigheid heeft mij opnieuw klemmend de noodzakelijkheid voor oogen gesteld van het bestaan en waar dit niet het geval is van de oprichting in de on derscheidene provinciën van een provincialen brandweerbond, als afdeeling van de Kon. Ned. Brandweervereeniging, gevestigd te Utrecht. Doel en streven van die vereeniging en van de reorganisatie, met die oprichting beoogd, werden bereids uitvoerig uiteengezet in mijn circulaire aan de heeren commissa rissen der Koningin d.d. 27 October 1923, no 7934 afd. B3. Op het groote openbare nut, hetwelk ontegenzeggelijk aan hot bestaan van een dergelijken provincialen bond in uw gewest en aan de krachtige werkzaamheid van die instelling is verbonden, behoef ik te dezer plaatse zeker wel niet nader te wijzen". Verder noodigt de minister in dezen brief de commissarissen der Koningin in de pro vincies, waarin een provinciale brandweer- bond reeds bestaat, uit, thans nader met het bestuur van dien bond in verbinding te tre den en ook bij voortduring te blijven, opdat onverhoopt verslapping van haar werkzaam heid worde weggenomen of voorkomen en op dat de bond in zijn nuttige werk zooveel mo gelijk worde aangemoedigd en gerugsteund. Den commissarissen der Koningin in de provinciën, alwaar een dergelijke bond niot bestaat, verzoekt de minister thans nadere stappen te doen teneinde de oprichting daar van te verzekeren en, bij de totstandkoming, op gelijke wijze den bond te steunen als hier boven is aangegeven. NASPEL DER LOODGIETERSSTAKING. In de onlangs door ons vermelde zaak van J. F. M. van O., alhier, die revisie had aangevraagd van een arrest van het gerechts hof -te Amsterdam, waarbij hij wegens mis handeling van een werkwillig loodgieter, in Augustus 1928 gepleegd, veroordeeld was tot 3 maanden gevangenisstraf, heeft de Hooge Raad thans een nader ond:rzo;k bevolen dit opgedrogen aan Mr. A. M. Baron van TuijU van Serooskerken, rechter van in structie bij de Rechtbank te Amsterdam. HAARLEMMERLIEDE INBRAAK. Bij den heer S. te Vijfhuizen ilihier, heeft een inbreker 's nachts een bezoe: op het erf gebracht en zich toegang versol-aft tot een achter de woning staande schiuu. Hij stelde zich tevreden met een rijwiel. BLOEDDORSTIGE HONDEN. Ook ln het Zuidelijk deel van den Haar lemmermeerpolder zijn de bloeddorstige hon den er 's nachts op uitgetrokker. om slach tingen onder de schapen aan te •ichten. Bij verschillende landbouwers werdei schaper, aangevallen en 's morgens doodgebeten en verscheurd in de slooten teruggevondenEen der honden werd ontdekt en onscladelijk ge maakt. DE RINGDIJK. Naar wij vernemen zal in 1930 an het be sluit van het Polderbestuur om den bijna 59600 meter langen Ringdijk, die met de Ringvaart de grens vormt van dn grooten Haarlemmermeerpo'der te verbefcren, voor een niet onbelangrijk deel uitvoerig worden gegeven. De in slechte conditie verkeer ede weg in den Aalsmeerderdijk, waaromtre.t zooveel gegronde klachten werden geuit, aal wel 't eerst aan de beurt zijn. GEMEENTERAAD. De Raad van deze gemeente kiam Dins dagmorgen bijeen. Aanwezig wren alle leden. Langdurige besprekingen werden gehouden over het voorstel van B. en W. >m bij de Kroon in beroep te gaan van het tsluit van Gedeputeerde Staten, betreffende het ver meerderen van het aantal openbre lagere scholen door de stichting van ee tweede school te Zwanenburg. De Raad had onlangs besloten di bestaan de openbare school te bestemmen voor een inrichting van onderwijs met- vier eslokalen en daarnaast te bouwen een and<e school eveneens met vier lokalen. Ged. Staten achten het beter de es'.aande school te sluiten en op de gekozi plaats een gebouw te stichten met zeve a acht1 leslokalen. Ondergeteekenden berichten door deze dat de goederen bij hen in bewaring en hunne eigen voorradendank zij de welwillende mede werking der autoriteiten en de üinke doortastende houding der brandweer, NIET DE MINSTE SCHADE HEBBEN GELEDEN. BARTELJORISSTRAAT 26-28 De Kroon zal hierover nu hebban te beslis sen, omdat de Raad met groote meerderheid het voorstel om in beroep te gaan goedkeur de. De rekening en verantwoording van de ge meente en de daarbij behoorende rekening der gemeentebedrijven, over het dienstjaar 1928, werden voorloopig vastgesteld. Daarna kwam in behandeling de ge meente-begrooting en die der bedrijven voor het dienstjaar 1930- Deze werd vrijwel onge wijzigd aanvaard. Op enkele posten van uit gaaf werd vier a vijfhonderd gulden minder toegestaan. De Raad wilde niet meegaan met het voorstel om een bedrag van f 1000 a f 1500 beschikbaar te stellen, teneinde aan het bestuur der provincie Noord-Hol land een geschenk aan te bieden voor het straks in gebruik te nemen nieuwe gouver nementsgebouw te Haarlem. HEEMSTEDE AANBESTEDING. De uitslag van de ondershandsche aanbe steding van den bouw van een bakkerij ts Heemstede voor de N.V. Electrische Luxe broodfabrieken H. Franken Jr. is: F. Ver meulen en Zn., Amsterdam, f 69553; Gebr. de Vries, Purmerend. f 70450; A. Ph. Romeyn, Haarlem, f 73100; H. Klaassen, Heemstede, f 76476; Gebr. G. en J. Broertjes. Heemste de, f 76800; Fa. J. W. van Santé, Haarlem f 77300; N. V. Broersma, Haarlem, f 78810; J. B. Sluiter, Aerdenhout, f 79562; Schip horst en Philips, Haarlem, f 81485; J. A. B. Klein Schiphorst, Haarlem, f 83850; J. B. Kroon v. Diest. Haarlem, f 84770; Jac. Klerk, Haarlem, f 88800. Glas, en Verfwerk: P. Barend, Haarlem, f 3939; R. Heiloo, Haarlem, f 4250; J. C. Uithoven, Haarlem, f 4530; J. C. Cramer zn., Haarlem, f 4900. De gunning zal door den architect J. G. Slagter nader worden bekend gemaakt. BLOEMENDAAL. CONCIERGE JEUGDHUIS. Tot concierge van het nieuwe Jeugdhuis aan de Donkere Laan is benoemd de heer D. van Dok, te IJmuiden. HET DORPSCENTRUM IN WORDING. Het terrein bij den watertoren aan den Zeeweg is dan gepromoveerd tot toekomstig dorpscentrum, 't- Begin voor een vaste be bouwing is er reeds, En onze mengmachine geniet de eer, daar het eerst gehuisvest te worden. Met haar toekomstige vaste woon plaats is men druk bezig, 't Wordt een be tonnen gebouw van 25 bij 10 M. De kelderverdieping, bestemd als opslag plaats voor bitumen en cement en als maga zijnruimte is al gereed, 't Bovenwerk is reeds groeiende. Behalve de mengmachine zullen in deze 10 bij 12 ruimte een paar groote re servoirs voor bitumen, elk van 14000 L. in houd, onderdak krijgen. Deze reservoirs worden zoo ingericht, dat de warme bitumen, op een hitte van pl.m. 115 gr. C. per tankwagen aangevoerd uit Rotterdam, door middel van stoomverwar- ming ongeveer op deze temperatuur blijft. Een voor den aanvoer van allerlei materia len aangelegd spoorlijntje, aansluitend op de lijn Haarlem-Zandvoort, maakt het mogelijk, de tankspoorwagens rechtstreeks te ledigen in deze reservoirs. Deze wijze van aanvoer bespaart de gemeente jaarlijks 'n bedrag van pl.m. f 10.000, zoodat de kosten van het ge bouw ten bedrage van 25 mille er in een paar jaren weer „uit" zijn- Maar nog meer veranderingen zijn aan staande. De onzindelijke verhitting door mid del van steenkool en de omslachtige wijze van stoommachine-aandrijving zullen plaats maken voor olieverhitting en aandrijving door middel van electro-motoren. Behalve dat de inrichting stofvrij wordt, wordt zij dus ook rookvrij. 't Zoo even genoemde spoorlijntje zal in de toekomst ook goede diensten kunnen bewij zen bij den bouw van het nieuwe raadhuis, de nieuwe school, 't nieuwe politiebureau en wat er zoo al meer noodig is voor de stich ting van een dorpscentrum. De vraag is nu alleen maar wanneer? IJMUIDEN. VISSCHERU. Gedurende de week van 19 tot en met 24 December 1929 kwamen te IJmuiden de na volgende vaartuigen binnen: 95 Holland- sche, 2 Duitsche stoomtrawlers, 6 motor-log gers, 1 motor-haringlogger, 19 Engelsche haringdrifters en 112 kustvisschers. De be sommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 204 tot f 4720. Duitsche stoomtrawlers van f 3290 tot f7192. Motorloggers van f 76 tot f 1331. Motor-haringlogger f 221. Engelsche haringdrifters van f 1539 tot f 7255, terwijl de kustvisschers totaal f 11233 besomden. De aanvoer bestond uit 533557 KG. trawlvisch; kantjes pekelharing en 9656 manden versche haring. De totaal-opbrengst bedroeg' f 321627,77. IJMUIDEN. DE NIEUWE TELEFOONTARIEVEN.. Onder Stadsnieuws vindt men uitvoerige mededeelingen over de op 1 Januari ingaan de nieuwe telefoontarieven. Binnen den tariefkring' van 10 cent liggen voor IJmuiden: Beverwijk. Bloemendaal. Haarlem. Santpoort, Spaarndam: binnen den kring van 15 cent: Castricum, Halfweg, Uit geest en Zandvoort; binnen den kring van 35 cent: Aalsmeer. Alkmaar. Amsterdam. Ber gen. Egmond, Hillegom, Hoofddorp, Katwijk, Leiden, Noordwij k, Purmerend en Zaandam. HILLEGOM. DE IJSCLUB. De vereeniging De IJsclub heeft een druk bezochte vergadering gehouden. De voorzit ter deelde mee, dat de heer W. van der Lin den als bestuurslid heeft bedankt-, terwijl de heer H. Schilpzand, bestuurslid, de gemeen te heeft verlaten. Volgens het jaarverslag zijn er 167 leden. Het weiland van de baan kon dezen zomer niet verhuurd worden, waarom het bestuur het zelf exploiteerde. De rekening sloot met een batig kas-saldo van 578,90; eenige vorderingen zijn nog te ontvangen en de laatst geïnde contributie is geboekt op de loopende rekening. Als bestuuursleden zijn herkozen de heeren M. de Groot en M. Koek, gekozen zijn de heeren J. Potman en Th. van der Linden. ZANDVOORT ARTÏ ET RELIGIONE De R.K. Gemengde Zangvereeniging „Arti et Reiigione" geeft op Twee-den Kerstdag een zangavond waarbij het Kerst- en Drieko ningen-oratorium van H. F. Müller ten ge- hoore gebracht zal worden. Dit werk bestaat uit soli kwartet en koor met piano- en orgelbegeleiding. Het wordt verduidelijkt door lichtbeelden, die in een serie van 57 uitsluitend voor dit oratorium zijn vervaardigd in de beste ateliers te Parijs. De platen zijn vervaardigd naar werken van Gustave Doré, Rembrandt, Rubens, fra Ange- lico Dürer en anderen. De toelichting van de beelden zal geschie den door den heer Duin uit Haarlem. De uitvoering van het werk geschiedt onder lei ding van den heer Nibbering, den directeur van „Arti et Reiigione". Eenige jaren geleden werd onder zijn leiding een zelfde uitvoering te IJmuiden gegeven waar de avond viermaal voor stampvolle zalen herhaald moest wor den. Dit succes van den heer Nibbering te IJmuiden doet ons vermoeden dat ook te Zandvoort een groote belangstelling voor de zen avond van „Arti et Reiigione" zal be- De uitvoering duurt ongeveer drie uren en daarom wordt er precies om acht uur begon nen. Vooral bij deze uitvoering is het te hopen dat nu eens geen laatkomers zullen hinderen. Dr. WILLEMS OVER HET BEROEP VAN MEDICUS. Voor de Zandvoortsche Forensen Vereeni ging en haar genoodigden hield Dr. Willems Maandagavond in de Bodega Mustert een lezing. Er was veel belangstelling. De voorzitter, de heer Van Dijkum, zei, dat- de belangstelling voorzeker te danken was aan de leerzame en prettige uren, waarvan men onder leiding van Dr. Willems reeds vroeger genoten had. Eerst behandelde Dr. Willems: De ethische zijde van het medische beroep, daarna het beroepsgeheim van den geneesheer en na de pauze; Kwakzalverij. Zoo weinig weet men van de ethische zij de, zoowel van dokter's standpunt als van dat van den patiënt. Maar ai te vaak denkt men nog, dat de betaling de geheele vergoe ding is, van hetgeen geschonken wordt- De patiënt ziet meestal in den dokt-er nie mand anders, dan den neiper in den nood, die hem van zijn kwaal bevrijdt. Kort samenvattend kunnen wij het betoog van dr- Willems aldus weergeven. Behandel nooit een patiënt anders, dan ge zelve behandeld zou willen worden. De medicus moet het gevoel behouden, boven den zieke te staan, de schenkende te zijn, waardoor dan belooning feitelijk on mogelijk wordt. Als de geneesheer zich laat beïnvloeden door positie, naam of vooruit zichten van geldelijke vergoeding of wat dan ook, zal de genezing nooit zoo goed kunnen zijn. Want de kennis van de medici is van se cundair belang. Hoofdzaak is de medewer king van den patiënt, 't Moeilijke is daar van weer, dat de medicus zich geheel in 't geval van zijn patiënt weet in te denken. De ziekteverschijnselen mogen hetzelfde zijn, bij eiken patiënt krijgt de ziekte een eigen karakter en dat is het vooral, wat eerst ge zocht moet worden. Maar dan moet de medicus ook menschen- kenner zijn. Dan mag nooit aan den on geneeslijken patiënt de hoop op het leven ontnomen wor den. In de eerste plaats, omdat de genees heer niet onfeilbaar vast het verloop van de ziekte kan schetsen; in de tweede plaats, omdat de medicus niet het recht heeft om het zware lijden nog drukkender te maken. Wel hebben de naaste familieleden recht, om met den toestand bekend te zijn. Spreker behandelde daarna ae verhouding medicus-fondspatiënt. Als voordeel voor de zieken noemde hij o.a. betere verzorging en behandeling. Als voordeelen voor den geneesheer noemde hij het verkrijgen van een grootere ervaring. Storend kwam daarbij de controle van het fondsbestuur, terwijl sociale en hygiënische factoren nog te onbekend meest waren. Voor al studie in deze richting gaf verdieping naast al de opofferingen, die de geneeskunde als vak reeds vroeg- Uitvoerig ging spreker de verhouding ra, die er tusschen wetgever en verzekerden be staat bij de sociale verzekeringen. Spreker wees op tekortkomingen, maar, waar deze wetten nog in wording zijn, kunnen deze te kortkomingen eerst door de ervaring geleld, verdwijnen. Zoo is de werking van de invaliditeitswet van te korten duur, om er een medisch oor deel over te kunnen vellen. Daarna werd een overzicht gegeven van het beroepsgeheim van den geneesheer en de phasen terwijl vooral het slot van dezen avond, de behandeling van de kwakzalverij het gebodene zeer leerrijk maakte. Een dankbaar applaus beloonde spreker aan het slot,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14