gezaagd. (Zie hg 1). Met houtlijm wordt deze stevig vastgezet. In de bovenste plank van 22 c.M. middel lijn (fig. 1, a) zagen we een gat, waar de paal precies doorgaat. Vóór we den paal in de bovenplank vast zetten, brengen we eerst de teeke- ning aan en kleuren het tusschen de plankjes liggende gedeelte. Doen we dit, als 't in elkaar zit, dan is 't veel moeilijker. We maken nu den draaibaren kap. Deze bestaat uit de 2 overblijvende ronde plankjes, waarvan de grootste aan den bovenrand rondgevijld wordt en op de kleinste wordt ge timmerd. Tegen den rand van de on derste timmeren we 't randje- dat mafcsn *an triplex van plan. 3 m.M. dikte (Zie fig. 2) We calcee- ren dit randje in de breedte van t hout, zoodat we 't gemakkelijk kun nen buigen. Hebben we een breed olankje, dan kunnen we 't misschien in één stuk uitzagen, anders doen we 't in gedeelten en passen de stuk ken netjes tegen elkaar. Aan de verst uitstekende gedeelten hangen we later de stoeltjes, zes in getal, "oodat we zes zulke uitsteeksels lcrij - gen. In t midden van de bovenplank- les zagen we een gat, waardoor een houten pen mc-t een verdikt knopie gaat. die precies in de klos kan draaien en op de pen van den paal steunt. Deze pen moet stevig vast zitten. We maken nu nog 6 stoeltjes, die 4 c.M. lang, 3.5 c.M. breed en m de leuning- 5 c.M. hoog zijn. Met koordjes bevestigen we deze aan ringeties, die we dooi- de gaatjes hebben a*n«re- uu fa' bracht. Aan de kleinere uitsteeksels tusschen de stoeltjes komt een klein belletje. Met plakkaatverf en blanke lak geven we 't geheel een keurig aanzien. In de tijdingzaal ls 't model aanwezig ter bezichtiging. S. Rustenburgerlaan 23. maar niemand was er in de kamer. ZIJ stak.-haar hoofdje om den hoek van de deur en keek de gang in. De buitendeur stond op een kier en van buiten klonken schoten en vroolijke stemmen. Vlug greep Cotje haar manteltje en haar mutsje van den kapstok, deed haar schoentjes aan haar bloote voetjes en waagde het de deur te openen en naar buiten te kijken. Maar in de straat was het ook stil. Wacht, daar zag zij in de verte haar grootvader met vader loopen en een eindje er voor liepen moeder en grootmoeder en tante Stien. Wat hadden die drie een pret Voor Cotje wist wat zij deed liep zij haar ouders achterna. Klap, klap, kletterden haar schoentjes, die zij niet eens vastge legen had, op de straat, en op een drafje liep zij voort, ook naar het pleintje. Nieuwsgierig om er bij te zijn en tegelijk.bang om alleen thuis te blijven! Maar Cotje kwam niet op het pleintje. Bij de eerste zijstraat bleef plotseling haar losse schoentje aan den stoeprand haken en met een smak sloeg zij neer. Haar bloote voetjes schuurden pijnlijk over de Straatsteenen. Een oogenblik lag klein Cotje beduusd, haar knietjes deden zoo'n pijn dat zij de adem in hield. Maar voor een oogenblik slechts, want weldra gilde zij het uit van pijn en angst tegelijkJuist kwam een politie-agent uit de zij straat stappen. Hij was op weg naar het pleintje om de menschen te zeg gen, dat zij moesten ophouden met schieten, want eigenlijk mocht het niet, zie je. De agent schrok toen hij klein Cotje zag liggen en vol mede lijden pakte hij haar op, niet weinig verbaasd dat het meiske slechts een manteltje over haar ondërkleertjes droeg. Wie ben je en waar woon je, kleintje, vroeg de groote man vrien delijk. Maar hij had het niet ongelukki ger kunnen treffen. Cotje was al heel erg bang, nadat zij gevallen was en daar hulpeloos in de stille en don kere straat lag, maar nu een politie agent haar opgepakt had, werd zij bijna dol van angst. Een politie agent was in haar oogen het aller verschrikkelijkste dat er op de wereld bestond. De brave agent kreeg geen antwoord op zijn vraag, ook "niet toen hij vroeg waar zij zich pijn gedaan had. Besluiteloos keek de man even in de straat rond, maar niemand zag hij, ledereen was op het pleintje ofte bed. T Zal wel terecht komen, brom de hij eindelijk en toen deed hij wat polifie-agenten in zoo'n geval altijd doen, Hij nam Cotje mee, nog steeds niet begrijpend hoe zoo'n klein kind- Je midden in den nacht op straat kan zijn. De agenten hadden het in den Nieuwjaarsnacht te druk. Zij konden niet de huizen af gaan loooen om te vragen of er soms een kindje ver mist werd. Er was veel te veel te doen op straat en daarom haastte onze agent zich ook om zoo snel mo gelijk van zijn vrachtje af te komen. 'k Breng haar niet naar het bu reau. dacht hij bij zich zelve, wat moeten we daar met dat aapje be ginnen. En bovendien is zij geval len. Wie weet mankeert zij iets. Maar tsjonge, tsjonge meisje, zei hij daar- Jia hardop, wat ga je verschrikke lijk te keer. Stil nu maar, stil nu maar, de agent zal je heusch niets doen, hoor. Weet je wat, ik zal je naar je bedje brengen. Is dat goed? Maar Cotje begon nog harder te huilen, zoo bang was zij van zijn stem. De agent gaf het op. Hij zette er een drafje in en bracht Cntie naar het Gemeente Ziekenhuis, dat vlak in de buurt was. Wat moest de agent andere doen? Hij begreep wel, dat Cotje's ouders morgen zouden vragen waar hun kindje was en dan konden zij dat immers ou het politiebureau hooren. En bovendien, mocht het kindje iets mankeeren, dan kon zij niet beter terecht dan in een ziekenhuis Zoo kwam het dat Cotje even la ter in de armen lag van een ver pleegster. die den nachtdienst had. Medelijdend keek de vrouw het meisje aan en gelukkig wist. zij met haar vriendelijke oogen de kleine Cotje langzaam tot bedaren te bren gen. Het huilen hield op. alleen bleef zij nog een poos nasnikken. HUISVLIJT. ZWEEFMOLEN Een aardig stuk speelgoed, dat niet moeilijk is te maken, is een zweef molen. Uit triplex van 58 m.M. dikte zagen wc 4 ronde plankjes van resp. 26. 22, 17.5 en 17 c.M. middel lijn. Het grootste ls het ondervlak. We timmeren hierop precies in 't midden een vierkant- of rechthoe kig blokje hout van 2 1/2 c.M. hoog te, waarin een roncl gat komt voor den paal van onzen molen. Hiervoor gebruiken we een of ander rond stokje van pl.m. '27 c.M. lengte. Aan de bovenzijde maken we een pen netje, dat precies in een garenklos past, waarvan één breede zijde ls af- 9 Zij is gevallen, zuster, had de agent gezegd, kijkt U maar eerst eens of zij niets mankeert. Haar ouders zullen we wel vinden, daar zal ik wel voor zorgen De verpleegster legde haar kleine patientje nu op een tafeltje met een kussen neer en begon vlug de ge schaafde beentjes af te wasschen. Gelukkig waren de wondjes niet erg, alleen maar wat pijnlijk. Maar ach, een beetje pijn kon Cotje wel ver dragen. Zij was al gelukkig dat de agent met zijn glimmende knoopen en zijn sabel weg was. De zuster was veel vriendelijker. Maar nog durfde het gansje niets te zeggen. Hoe heet Je, kleine schat? vroeg de verpleegster. Cotje.kwam het heel zacht jes over Cotje's lippen. Ja, maar ik bedoel ook Je ach ternaam. Cotje Bergman, fluisterde Cotje weer. Prachtig, meisje, weet je nu misschien ook waar je woont? Hoofdstraat.klonk het weer heel zachtjes. Het nummer wist Cotje niet, maar dat kwam er ook niet op aan. De zuster wist meer dan genoeg. Zij trok Cotje's manteltje uit, nam haar liet mutsje en dc schoentjes af en stopte haar in een lekker bed. Ziezoo dreumes, ga nu maar lekker slapen hoor. dan komt je moeder vlug om je naar huis te ha len Cotje lachte. Hé, na al dat. geroe zemoes van den gehee'.en avond was het nu in het ziekenhuis plotseling zoo stil, dat zij eindelijk een beetje met de oogen begon te knipperen. De zuster zag het. Vlug sloeg zij haar cape om, zette haar mutsje on en draaide het licht wat lager. Toen ging zij weer bij Cotje staan en legde haar hand op haar voorhoofd.... Ga je weg? Vroeg Cotje ang stig. Even maar, om je moeder te vertellen dat je hier bent. Maar wees maar niet bang hoor, er komt dade lijk een andere zuster hier! Cotje begreep het maar half. Zij had zoo'n slaap, dat zij haar oogjes niet meer open kon houden. Zacht jes streek de zuster haar over het hoofdje en langzaam dutte de kleine meid in Op haai- teenen sloop de zuster de zaal uit. Zij had weinig patiënten dien nacht en zij zou even vragen of de zusters van de andere zalen ook op haar afdeeling wilden letten. Dan ging zij vlug even naai- de Hoofd straat, want de goede vrouw had in nig medelijden met Cotjes ouders die wellicht hun kindje al gemist had den. De andere zusters wilden natuur lijk graag even oppassen en zelfs gingen zij allemaal even op haar teenen naar het bedje van Cotje hij kenEn in tusschen liep Cotjes verpleegster vlug over de straten om te trachten Cotjes huis te vinden. Dat was gelukkig nogal gemakkelijk In de Hoofdstraat gekomen liep zij even de huizen langs en zocht de naambordjes af. „Bergman" las zij spoedig. Daar was het-, natuurlijk. Zij schelde aan Met roode oogen van het huilen deed Cotjes moeder open, Cotjes va der was al naai- de politie en al de ooms en tantes zochten de straten af Ik kom U maar even zeggen, dat uw kindje bij ons is, mevrouw, in het ziekenhuis aan de Polderkade Schrikt U maar niet, zij mankeert niets, maar wij hebben haar op straat gevonden. Morgenochtend kunt U haar komen halen. Dag me vrouw En weg was de zuster weer. Zij had het te druk om een lang praatje te houden. Cotjes moeder zei geen woord. Zij was zoo overstuur geraakt toen zij haar meisje niet in bed ge vonden had, dat zij nu verslagen stond nu haar opeens gezegd werd dat Cotje terecht was.. Zoo kwam alles gelukkig goed in orde. Het ergst er aan toe was eigen lijk grootvader. Urenlang liep de goede man over de straten te dwalen dien nacht en bijna weenend brom de hij op ziehzelve onophoudelijk: „Inplaats dat ik tenminste thuisbleef ging ik ook nog mee.maar wie kon het ook denken dat de kleine meid uit haar bedje zou komen. Wat ben ik toch dom geweest!" Hij zocht totdat de morgen aan brak maar natuurlijk vond hij Cotje niet. Hij was vreeselijk bang dat haar iets overkomen was en hij durf de bijna niet naar huis te gaan uit angst te moeten hooren dat zijn ver moedens waar zouden blijken te zijn. Eindelijk kwam ook hij op de ge dachte naar de politie te gaan en daar hoorde hij tot zijn onuitspre kelijke vreugde wat er gebeurd was. Nu holde hij naar het ziekenhuis. Het was al dag; hij ging Cotje halen. De zusters lachten zich tranen dat de oude man er al zoo vroeg was, maar zij wisten ook niet dat hij den gcheelen nacht op straat geloopen had. Zij gaven hem Cotje, die al lang wakker was, in een wollen de ken gewikkeld mede. En zoo was 't grootvader die klein Cotje zegevierend ln het ouderlijk huis terug bracht.Tegen grootmoeder zei hij met tranen in de oogen: Ditmaal ls het oude Jaar slecht afgeloopen, vrouw, maar gelukkig is het nieuwe goed begonnen. Maar dit zal ik je nog zeggen, voor geen tach tig oudejaarsavonden laat ik Cotje nogeens alleen! Wij ook niet! riepen de ande ren RUILRUBRIEK BOERINNETJE. Kloppersingel 91, heeft Texelpl.. Hag Wapenzegels, Texelbonnen, Meco-bonnen, 3 Tur- mac-punten, 3 Roodbandpl., 1 Dros- tepl., Langs de Zuiderzee-pl., Vecht- plaatjes, IJselpl., Kamerplantenbon nen en pi. en Dik Trom-bonnen. Dit alles wil ze ruilen voor Sickesz-bon- nen en Arretje Noffbonnen. Ruiltijd Zaterdagmorgen tusschen 10 en 11.30 uur. WINTER-WEDSTRIJDEN Teekening ontvangen van; Doctor Mystero, oud 14 jaar. EEN LEG-PUZZLE. Hier is weer eens een leg-puzzle, i lijk en zorgvuldig worden uitgeknipt. Om dit werkje goed te doen, knip je Ben je zoover gevorderd, dan moet je eerst het geheele vierkantje uit en trachten uit te vinden hoe de .stuk- vervolgens plak je dit op wat steviger jes precies tegen elkaar moeten lig- papier of op dun karton. Daarna gen om het plaatje te verkrijgen, moeten alle zwarte stukjes afzonder- Een leuk werkje is het! RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden <oor Jongens en Meisjes, die Onxa Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder da fceate oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder.)' 1. (Ingez. door Vergeet mij nietje) Wie kan van dit potjeslatijn een spreekwoord maken? zlshtklkj thstkttkthtnrgnsooaeoeuiii- eee. 2. (Ingez. door Goudelsje.) Ik ben een spreekwoord van 55 letters. 17 18 is een voorzetsel. 45 46 47 ls een getal. 4 5 6 7 ls een viervoetig dier. 48 49 50 is een boom. 38 40 18 39 is een meisjesnaam. 37 10 11 48 is een kleur. 40 39 19 is niet droog. 34 35 37 8 is een vrucht. 22 38 25 ls geen rouw. 8 9 36 37 is een hemellichaam. 34 27 28 46 is een lichaamsdeel. 26 39 30 zit vaak in een kous. 14 34 ls een persoonlijk voornaam woord. 44 42 17 7 ls een deel van 't schip. 1 22 22 38 ls een meisjesnaam. 16 11 55 41 is een huisdier. 52 38 39 46 is een schoolvak. 20 21 2 7 ls een kleur. 31 32 33 34 is een deel van het Jaar. 43 53 54 55 is een ontkenning. 12 37 38 39 12 is een lekkernij. 51 52 23 24 29 is hard. 15 is de derde letter van het al fabet. 13 10 11 3 is een familielid. 1 2 3 is een lidwoord. 13 14 15 16 is een wederkeerig voornaamwoord. 41 42 43 is een lidwoord. 3. (Ingez. door Goudsbloem.) Mijn geheel bestaat uit 10 letters en is een stad in Nederland. 1 2 3 4 5 is oen verscheurend dier. 6 7 doet alleen dienst in den win ter. 8 9 10 is een boom. 4. (Ingez. door Damiaatje.) Ver bolgen schuilnamen. a. Wie is Dora Pokje? b. Wie is Ina Ras? c. Wie ls Jet Heeroos? d. Wie is Lot Diraa? 5. (Ingez. door Krullebol Steil- ha ar) Neem uit onderstaande plaatsen tekens één letter. zoor,at ge een dorp u h Noord-Hol land krijgt. Haarlem. Arnhem, Deventer, Nij megen. K'-ommenie. 6. (Ine-ez. door Zeeuwsch Boerin- net.je-i Verborpen bevoenen. a. Wat doet Dora Tusco? b. Wat doet Kees Dnmkerst? c. Wat doet S'en Makarger? d. Wat doet Ka Lemkeerr? AVPRJTTT.TNO TT (Leeftijd 9 Jaar en Jonger.) 1. (Ingez. door Ballenbreistertje.) Mijn geheel bestaat uit 11 letters en is een mooi dorp dicht bij Haar lem. 1 2 5 is niet leeg. 9 10 11 4 5 heeft een bij 3 4 6 5 is een kleur. 6 8 4 5 is een viervoetig dier. 7 is 10. 2. (ngez. door Ballenbreistertje.) Met b ben ik rond. Met d ben ik laag. Met g ben ik bitter. Met h ben ik in een huis. Met m ben ik niet wijs. Met n ben ik recht. Met v ben ik een schrik voor muizen. Met w ben ik aan den waterkant. 3. (Ingez. door A. B. C.) Kruis- raadsel. x x x X X X X X X x X x X een medeklinker, een verkorting voor Bertus. een verkorting voor Kerstmis, scheuren in steen of glas. prijkt thans in vele huizen, hebben sommige kevers, groeit In slooten. maken we op school, een medeklinker. De kruisjes van boven naar bene den en van links naar rechts moe ten hetzelfde woord vermelden. 4. (Ingez. door Ma riet je.) Kam- raadsel. 123456789 Tand I is een vrucht. Tand 2 is een zwarte vloeistof. Tand 3 behoort tot het plantenrijk Tand 4 eten we 's middags wel. Tand 5 moeten we alle dagen ver richten. Tand 6 dragen meisjes. Tand 7 is een meisjesnaam. Tand 8 zit cm ieder voorwerp. Iedere tand is 4 letters groot. De rug van den kam moet een feeste- lijken dag vermelden. 5. (Ingez. door Gerard ten H.) Ik heb honderden dagen geloopen 'k Heb je allen leeren vragen, lee- ren blij zijn, leeren hopen, Nu is dra mijn uur geslagen En kun je mij ook niets meer 6. (Ingez. door de Twee Zusjes). Ik besta uit 21 letters en vermeld een getal, dat straks door de geheele wereld gebruikt wordt. 1 2 3 4 5 is net zooveel als 9 8 21 1-7 13. 6 7 8 9 is net zooveel als 19 20 14 12. 10 11 12 13 is een huisdier. 16 17 18 19 20 21 ls nee zooveel als 13 14 15 19 20 21. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: 1. a. Schoorsteenveger, b. Foto graaf. 2. a. Duikerklok, b. Keizer van Weenen. 3. Appeltje. 4. Theetafel. 5. 'Victoria. Napoleon. 6. Hamburg. AFDEELING II 1. Noottoon. 2. Pijl, mijl, bijl, vijl. 3. Schoenmaker, Tuinier, Kruide nier. 4. Boot, Drie, Kaartenkoning, Scheurkalender. 5. Kerstvacantie 6. De opgave was foutief. Goede oplossingen ontvangen van; Denappeltje 6 Capricornus 6 Rob bedoes 6 Libra 6 De kleine Timmer man 6 Bloze Kriekske 6 Mimi Poe- sekat 6 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Interieur 6 De Schip- perin 4 Prinses Libelle 6 Jaap Serné 5 Wenda 5. Droomkoninkje 5 Doctor Mystero 6 Het Timoreesje 5 De kleine Kapi tein 5 Damiaat je 6 De Ster van Beth lehem 6 Roodsterretje 5 Obione 6 Zevenster 6 Zilverster 6 Boerinne tje 6 Poesenmoedertje 4 Roodkapje 4 Ballenbreistertje 5 Bloemendaal- stertje 4 De kleine Bouwer 6 Blauw- oogje 6 Blauwdruifje 5 Moeders grootste Hulp 5 Wielewaal 4 Zomer- bloempje 6 Kerstroosje 6 Juffertje Schrijf graag 6 Teekenaarster 5 Ran- geerdertje 5 Rozenknopje 5 Vergeet mij rietje 6 Rangeerdertje 5 Zonne straaltje 6. RUBRIEKERTJES-LIJST. 782. Marietje Wyminga, Timorstr. 1 Haarlem-Noord. 783. Jaap Serné, Brouwersstr. 53. 734. Corrie de Geus. oud 7 jaar, Da Costastraat 8. 785. Loes Krijt, oud 8 jaar, Kle verlaan 44. 786. Dirk v. Tongeren, oud 9 jaar, Wilgenstraat 21. 787. Riekje van der Stad, oud 11 jaar. Kleverlaan 34. 788. Joop van der Stad, oud 6 jaar, Kleverlaan 34, NIEUWJAARSWENSCH. .Lieve moes, wil even hooren, Wat ik U nu zeggen ga; Alle goeds wil ik U wenschen, Heil en voorspoed, U en pa! 'k Zal een brave jongen wezen, Die veel- van zijn moeder houdt, En als U mij wilt gelooven Zeg ik U: 'k ben nooit meer stout! Denkt om dc vogels In Noorwe gen bezorgt men ook den vogels een kerstmaaltijd. Aan de gevels dei- huizen wordt een stok gebonden met een korenschoof. Wie er goed bijzit geeft meerdere schooven. De vogels hebben er een heerlijk kerst maal aan. UIT DEN MOPPEN- TROMMEL. Jantje en Kees komen samen to laat op school. De ondcrw ij zei- vraagt op strengen toon aan Jan: „Waarom kom je zoo laat?" „Ik heb zoo lang gediroomd, me neer." „Als je netjes je droom vertellen kunt, krijg je geen straf Pienter Jantje begint. „Ik droomde dat mijn oom Adolf geld uit Amerika stuurde, dat ik een heelen tijd uaar Amerika mocht. En toen moest er een groote koffer j2jej3al^u$n taerm* „Ga maar naar je plaats. En droom morgen niet meer," zei de onderwijzer. Daar stond Kees nog. „Waarom ben Jij zoo laat Kees?" „Ik heb Jan toen naar de boot gebracht, meneer." Gelukkig moest de onderwijzer toen lachen en kreeg Kees ook geen. straf. ONZE BIBLIOTHEEK. Na ontvangst van dit bewijs ont vang je onmiddellijk alle inlichtin gen. W. LASSCHUIT, Gr. Houtstraat 155zw, X X X X WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT Wintersport. Lr Lapland heeft men tot eind April, Ijs en sneeuw. Overal doet men daar aan sport. Geen land in Europa, waar zooveel aan wintersport gedaan wordt dan Scandinavië. Dezen winter zijn er in Stockholm de Nordiska Spelen.. Deze worden om de 4 jaar gehouden. En wel van 8—16 Februari. De hotels zijn dan tjokvol. Den ganschen win ter zijn er ski-wedstrijden. Het ijs is er over 't algemeen prachtig. Oslo is het middelpunt van de win tersport in Noorwegen. Daar worden zelfs ski-wedstrijden gehouden voor 70-jarigen. Een Noor vindt het heel gewoon om een ski-sprong van 30 M. te wagen. Ook ijs-hockey en ban dy worden veel beoefend. Van 22 Febr. tot 3 Maart is er ln Oslo een congres van den Internationalen Ski-bond. In Januari, Februari en Maart wordt ook in Zwitserland de ski-sport beoefend. Men vindt dan in alle plaatsen boven 900 M. een groote massa sneeuw. Daar vindt men vaak ook de bob-banen. Natuurlijk zijn de wedstrijden ook daar niet van de lucht. Op 't ijs worden zelfs gecostu- meerde bals gehouden en begin Fe bruari zal er ln Gstaad een concours hippique plaats hebben. Nogmaals de belangrijke mede- deelmgen. Vanaf 1 Jan. 1930 kunnen 2 boe ken worden uitgeleend, natuurlijk dan voor 6 ets. per week. Als vergoeding van papier, arbeids kosten enz. zal voor de maandelijk- sche aanvulling 2 ctc. worden gevor derd. Het puzzle-boek zal na volgorde der aanmeldingen worden uitgeleend Zijn jullie allemaal al voorzien van een November-aauvnlling? Ik heb er nog 3 in voorraad. Evenals de De cember-aanvulling zal deze nog gra tis worden verstrekt. Deze week zijn 70 inschrijyings- kaarten rondgestuurd voor nieuwe deelnemers aan jeugdige lezers van Onze Jeugdrubriek Zij die nog geen inschrijvingsbiljet hebben ontvangen kunnen het hier onder vermelde biljet overschrijven en aan mij insturen. INSCHRIJVINGSBILJET Ondergeteekende wenscht zich ie laten Inschrijven als deelnemer van „Onze Bibliotheek." (Inv. naam en adres.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 16