47e Jaargang No. 1426S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 27 DECEMBER 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEURENi J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR* ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0-27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad fü-32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57J4. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers /0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden f 0-5754, franco per po*L Buieaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Bratenspa&rne 12 Telefoon No».: Directie 1308Z Hoofdradactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14625 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38610 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 175, elke regel meer (135. Reclames /O.óO per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels O.tXV elke regel meer f 0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0.25. elke regel meer 0.10. oitsL a contanS. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Het André Gide: is aan HOOVER'S HUIS IN BRAND. de moraal Westvleugel van het „Witte Huis" verwoest. Gij herinnert mij aan sommige Engél- schen; hoe meer hun gedachten zich eman- cipeeren, hoe meer zij zich vastklampen aan 100.000 DOLLAR SCHADE. NEW-YORK, 26 Dec. CV. D.) Den avond voor Kerstmis werd het Witte Huis te Wash ington, de zetel van den president der Ver- eenigde Staten door een feilen brand ge teisterd, waardoor ernstige schade werd aan gericht. Over het verloop zijn de volgende bijzonderheden bekend: Tegen acht uur toen de president en zijn eehtgenoote juist een kerstuitdeeling organiseerden, werden in den westvleugel plotseling vlammen ontdekt. Het vuur nam direct zulk een dreigend karakter aan, dat alle in Washington ter beschikking staande brandwachts aan het blusschings- werk moesten deelnemen. Eerst na drie uren gelukte het den brandweerlieden, die voor zien van gasmaskers in het brandende ge bouw doordrongen, den brand meester te worden. Het gevaar dat bestond voor het ver loren geraken van belangrijke documenten was bijzonder groot, daar in den westvleugel de bureaux zijn gevestigd van den president. Het is nog gelukt papieren en historische do cumenten in veiligheid te brengen. President Hoover heeft persoonlijk een deel dezer do cumenten helpen overbrengen. De schade bedraagt meer dan 100.000 dollar. Het is aan president Hoover te danken, dat de kinde ren niet in gevaar zijn gebracht. Hij liet de aanwezige muziek een reeds begonnen mu zieknummer verder spelen, zoodat de kinde ren niet aan den brand hebben gedacht en een mogelijke paniek werd voorkomen. PACELLI KARDINAAL-STAATS SECRETARIS. BERLIJN, 24 Dec. (V. D.) De „Berliner Börsenkurier" meldt uit Rome: De benoeming van den vroegeren Nuntius Pacelli tot Kardinaal-Staatssecretaris als opvolger van Kardinaal Gasparri wordt thans door het Vaticaan officieus bevestigd. De Heilige Stoel heeft zich onlangs in het bezit gesteld van een buiten het Vaticaan gelegen villa, welke bestemd is als retraite voor Mgr. Gasparri, terwijl Mgr. Qacelli in het Vaticaan de woning van Mgr. Gasparri zal betrekken. HET ONGEVAL AAN DE STIKSTOFFABRIEK. In den afgeloopen nacht is de Haarlem mer Jordaan, die bij de ontploffing aan de stikstof fabriek te IJmuiden ernstig verwond werd en naar het ziekhuis te Beverwijk werd vervoerd, aan de bekomen verwondingen overleden. J. was 24 jaar. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 31 December a.s. te 1 uur, op de Alg. Begraafplaats aan de Kleverlaan.. DE STADS-AUTOBUSSEN. De route-wijziging, waarvan we in ons nummer van Maandag mededeeling gaven, werd op den lsten Kerstdag ingevoerd, na dat ook de politie zich met het wijzigings voorstel had vereenigd. Zooals wij mededeelden komen dus nu alle drie de lijnen op de Groote Markt en op het Kennemerplein, waardoor de overstapjes meer waarde hebben verkregen dan voorheen. TOLSLACHTING. (Per 1 Januari a.s. worden tusschen Barneveld en Putten drie, tussohen Barneveld en Stoutenburg twee, tusschen Enschedé en Hummelo zes tollen opgeheven). Ha, daar gaat maar liefst een elftal Tollen tegelijk aan kamt, Langzaam gaan wij in de richting Van een tolvrij vaderland Na het heffen van den tolbaas, Jarenlang gedwee betaald, Wordt zijn boom zelf opgeheven. Zonder dat hij weder daalt; Als je als Hummeloër vrijde, Naar een meisje uit Enschedé. Deed de tol zesmaal een aanslag', Op je arme port-monnaï, Twaalfmaal kwam je voor 't bezoekje, Met je geld over de brug, Zesmaal enkel op de heenreis, Zesmaal op je tocht terug; Zulk een Hummeloër vrijer. Zal niet weten hoe hij :t heeft, Als hij na één Januari, Tolvrij vrijend verder leeft, Maar het nieuwe jaar zet zeker, Onverhoopt voorspoedig in, Zulk een massa tollen slachting, Is een vreugdevol begin. Op den laatsten van December, Op het middernacht-lijk uur, Dan betaalt een elftal tollen, Zelf zijn tol aan de natuur, En dat zal een mooi moment zijn, Voor het rijdende verkeer, Dat dan vroolijk rond kan tollen, Want er zijn geen tollen meer. P, GASÜS. EEN ONRECHTMATIGE DAAD. EISCH TOT SCHADEVERGOEDING VAN 120.000. De Bredasche gemeente-geneesheer dr. Payens had verzocht om als geneeskundige toegelaten te worden tot het ziekenfonds. Het bestuur van het ziekenfonds had dit ver schillende malen geweigerd. Dientengevolge heeft dr. Payens een eisch tot schadevergoe ding ingesteld van 120.000 wegens onrecht matige daad tegen alle leden van het be stuur van het ziekenfonds, bestaande uit diverse medici, twee apothekers en drie le den, meldt het Hbld. GEWELDIGE BRAND IN ENSCHEDé. DRIE HUIZEN VERWOEST. In den nacht van Dinsdag op Woensdag- heeft in het centrum van Enschedé een ge weldige brand gewoed, waardoor drie huizen totaal werden verwoest. Omstreeks twee uur in den nacht werd brand ontdekt in de benedenverdieping van het perceel Langestraat -hoek Haverst-raat. Hierin heeft de heer Wertheim een filiaal van de schoenenzaak Presburg. Het vuur greep zeer snel om zich heen en toen de brandweer ter plaatse verscheen was het ge bouw een enorme vuurzee. De hitte was ge weldig. De groote spiegelruiten van de zaak Brenninkmeijer, die aan de overzijde van de Haverst-raat is gevestigd, sprongen en de koppen van de waspoppen in de étalages smolten. De brandweer, die aanvankelijk wei nig tegen het vuur, dat door den wind werd aangewakkerd, kon uitrichten, bepaalde zich eerst tot het beveiligen van het gebouw van de firma Brenninkmeijer, waarvan de jalou- zieën reeds vlam hadden gevat. Met drie motorspuiten van de Enschedé- sche brandweer werd getracht het vuur te stuiten. Doch alle pogingen den brand te beperken tot de schoenenzaak waren ver- geefsch. Binnen korten tijd sloeg het vuur ook over naar het in de Haverst-raat gelegen winkelpand der firma Gebr. Oostvogel, waar in een zaak in heerenmodeartikelen en bont is gevestigd en naar de andere zijde in de Langestraat, waar het vuur het perceel van den IJmuider Vischhandel aantastte. Van alle kanten werd het vuur aangetast en ernorme hoeveelheden water werden in de vuurzee geworpen. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door de vorst. Daar het vuur steeds feller werd, riep de burgemeester, de heer Edo Bergsma, die spoedig op de plaats van den brand was, de hulp van de brand weer van Lonneker in. Toen die verscheen was het gevaar voor verdere uitbreiding spoedig geweken. Reeds hadden de daken van de aangrenzende pan den, nl. van den kapper Postma in de Lange straat en der firma Scholten in de Haver st-raat vlam gevat, doch de brandweer wist hier het vuur te stuiten. Om half zes Woensdagochtend was men het vuur meester en kon de brandweer van Lonneker inrukken. Het blusschingswerk duurde echter nog geruimen tijd en den ge- heelen ochtend van den eersten Kerstdag was de brandweer met de nablussching bezig. Van de drie genoemde perceelen waren al leen nog de muren over, die gedeeltelijk door de brandweer omver gehaald werden. Van de inventarissen werd niets gered. Ook de inboedels van de families Meijer, Nijen- huis en Holl, die op de bovenverdiepingen van de drie huizen woonden, gingen verlo ren. De zeer aanzienlijke schade, die vele tien duizenden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. INBRAAK TE PURMEREND. EEN LOGé UIT VOORBURG 4200 ONTSTOLEN. Maandagnacht is ingebroken in de woning van den molenaar van de coöperatieve graan- malerij „Ons Voordeel" te Purmerend waarbij een bedrag van 4200.— is gestolen van ze keren De Haan, wonende te Voorburg, een zwager- van den molenaar Pilkes, die daar juist logeerde, meldt de Tel. De Haan zou het geld ter belegging wegbrengen en had het geld in zijn jas op zijn slaapkamer gehangen. De dader heeft zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruit- Van hem is nog geen spoor gevonden. GROOTE BRAND IN DE BARTELJORISSTRAAT. Meubelwinkel totaal uitgebrand. BEWONER MOEST 'LANGS EEN TOUW ZAKKEN. In den nacht, voorafgaande aan Eersten Kerstdag heeft te Haarlem een groote brand gewoed, waarvan de bestrijding des te moei lijker was. doordat -de weersomstandigheden allesbehalve gunstig waren. Het was vijf mi nuten voor drieën, toen gealarmeerd werd, .Brand in de Barteljorisstraat". Onmiddel lijk rukte de barndweer uit met beide wagens de automobielmotorspuit en den auto-ladder wagen. Deze konden binnen enkele minuten ter plaatse zijn, omdat zij gestationnecr-d staan op slechts enkele schreden afstands van den brand, in de Smedestraat. Ook uit het politiebureau waren natuurlijk onmiddellijk manschappen aanwezig en de Staf der brandweer arriveerde spoedig. En burgemeester Maarschalk en de Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck kwamen weldra naar de plaats van den brand. Deze bleek te woeden in den meubelwinkel van de N.V. „Het Centrum", gevestigd op no. 30. En tevens bleek, dat er zich in het brandende huis nog iemand bevond. De direc teur van de zaak, de heer Braam, had tot diep in den nacht op de bovenverdieping aan de balans zitten werken. Toen hij bemerkte, dat er brand was, stond de geheele beneden verdieping al in lichte laaie, de vlammen kwamen hem tegemoet door het trapportaal, redding langs dien weg was dus absoluut uit gesloten. Gelukkig was de politie reeds voor het perceel aanwezig en de opgeslotene wist van het balcon af haar aandacht te trekken. Een rechercheur had een touw bij zich, dit werd naar boven geworpen en ,de eigenaar van den zaak, die in hoe langer benarder positie begon te verkeeren, wist het te grijpen en vast te maken aan het balcon. Daarna liet hij zich zakken en kwam, hoewel glijdend dicht langs de vuurhaard beneden zich, toch behouden op straat. Op dat oogenblik schoten de vlammen reeds door het trapgat naar boven, merkwaardiger wijze de eerste verdieping voorbij, en be gonnen den zolder aan te tasten. Het was dus een redding op het laatste nippertje. De geredde kon echter mededeelen, dat er verder niemand in huis was. In het huis was alleen de zaak gevestigd, het huis er boven was onbewoond. De eigenaar meende, dat de brand ontstaan is, doordat een rol stof tegen de kachel op de benedenverdieping ge vallen moet zijn. De brandweer stond voor een moeilijke taak. In het perceel doordringen was on mogelijk, geheel van buiten af moest de brand dus bestreden worden. Groote vlammen sloe gen reeds uit de benedenverdieping naar buiten, de ruiten van den aan den overkant der straat gelegen schoenwinkel sprongen. Het gevaar, dat de andere huizen in de straat zouden worden aangetast was niet denk beeldig. Toen de zolder van perceel 30 brand de, sloeg het vuur dan ook over naar het aan de Zuidzijde geit-gen huis, dat van de firma Gebroeders Korstjens. Het dak daar van brandde, doch door krachtig ingrijpen wist de brandweer erger te voorkomen. Ook het aan de Noordzijde van den meubslwinkel gelegen huis van de firma Weill liep ernstig gevaar. De brandweer zette tegen dit huls echter de Magirusladder en een brandwacht, die daarop geposteerd werd, hield het vuur aan deze zijde in bedwang. Dat dit gelukte, was van het hoogste belang, want op de zolders van dit huis lagen groote voorraden bon' opgeslagen. Dc omstandigheden, waaronder de man schappen werkten, waren verre van aange naam. Reeds bij het uitrukken had de glad heid van. de beijzelde straten groote moei lijkheden opgeleverd en nu moest gewerkt worden in eon ijskouden, striemenden regen, die de gladheid natuurlijk nog verergerde Het loeiende vuur werd met 7 stralen be streden, doch alras viel te constateereu, dat van den winkel en het bovenhuis niets be houden kon blijven. Ook de eerste verdieping had nu vlam gevat en de geheele voorraad meubelen kon als verloren beschouwd worden Te ongeveer vier uur kon gezegd worden, dat het vuur bedwongen was. De brandweer moest echter blijven nablusschen tot den volgenden morgen half elf. Van het huis was toen niet veel meer over can de muren, waartusschen nog wat verkoolde balken hin gen. Naar wij vernamen sprak de burgemeester zijn bijzondere tevredenheid uit over de voor zichtige en oordeelkundige wijze, waarop de brandweer haar taak vervulde en waardöoor het- mogelijk was in dit dichtbebouwde stads deel alle aangrenzende perceelen te behouden. Angstige oogenblikken voor dc buren. Van den heer A. Weill Sr., die op no. 23 woont vernamen wij over den brand nog het volgende: Als door een wonder zijn wij er goed af gekomen. Hoewel het gevaar voor ons zeer groot was, is er van onzen voorraad niets beschadigd, wat des te gelukkiger is, om dat wij veel bont van anderen in bewaring hebben. De schade beperkt zich tot die aan onze particuliere woning. Deze is ontstaan door rook, vallende steenen, en vooral water. Zoo is bijvoorbeeld een daklantaam boven het trapportaal door vallend gesteente vernield. Het behang in de particuliere woning van den heer Weill, het zeil, het plafond en de meubelen hebben geleden. Zeer roemde de heer Weill echter het tac tisch optreden van de brandweer. Deze heeft de zaak van den heer Weill zooveel mogelijk willen sparen en in plaats van daar slangen door te leggen, deze op de plaats van den brand gebracht door ladders tegen den gevel te plaatsen. De heer Weill dankt wellicht zijn leven aan het kloek optreden van zijn huishoudster mej. Egenschot. Deze bemerkte den brand in haar slaapkamertje onder het dak vlak naast het brandende perceel. Zij waarschuwde den heer Weill en dit bleek nog juist bijtijds, want kort daarop stond het bovenhuis zoo vol rook, dat het niet meer mogelijk was er in door te dringen. Slechts half gekleed moesten beiden het huis verlaten. Zij werden opgenomen bij den opticien Schmidt. 'De heer Korstjens, die aan den anderen kant van het verbrande huis woont, kreeg ernstiger schade. Ook hij werd door de dienst bode. die in haar dakkamertje den brand het eerst bemerkt had, gewekt. Tegelijkertijd vroeg de politie reeds om toegang. Eenige agenten stormden het huis in en droegen de twee zoontjes van den heer Korstjens het huis uit. Ook de familie Korstjens werd bij buren opgenomen. In der haast heeft men nog een kast met vulpenhouders, en de boeken naar buiten gedragen. Er werden vier slangen door dezen winkel gelegd, deze heeft dan ook veel waterschade Van het achterhuis verbrandden eenige ge deelten. Het perceel no. 30 is van voren tot in het diepe achterhuis uitgebrand. Hoe gevaarlijk de toestand was blijkt hieruit, dat de er ach ter gebouwde perceelen er slechts door een smalle gang van gescheiden zijn en de be lenden den perceelen er slechts door een houten schutting, die wonderlijk genoeg geen vlam gevat heeft. Het verbrande perceel was eigendom van den heer G. A. Broekman, die het verhuurd had aan de N.V. Handelshuis „Het Centrum", directeur de heer H. J. Braam. Naar wij ver nemen was de heer Braam den vooravond van Kerstmis van 8 tot 2 uur bezig geweest met inventariseeren. Daarbij was hij in slaap ge vallen. doch hij werd wakker door de benauw de lucht. Een agent van politie, die in het huis vlammen gezien had, had t-oen reeds alarm gemaakt. Zoowel het huis als dc meubelen, die zich er in bevonden waren ver zekerd- huis als ed meubelen, die zich er in bevon den waren verzekerd. BRANDEND SCHIP IN ZEE. de bemanning vermoedelijk in veiligheid. Het Haagsch Corr. bureau seint ons; Ten Westen van Scbeveningen is in den afgeloopen nacht In zee een brandend schip gesignaleerd. De motorreddingboot „Zee- manshoop" van de N.-Z. H. Redidng Mij. koos onder leiding van schipper Bruin spoe dig zee en rapporteerde later dat het bran dende schip, dat een vuurzee geleek, een driemaster was, in de nabijheid waarvan Bruin de sleepboot „Humber" van den sleep dienst Smit en Co. had aangetroffen, wier commandant hem mededeelde dat een ver moedelijk Belgische sleepboot reeds van de plaats des onheils was vertrokken en naar hij vermoedde de bemanning van het bran dend schip in veiligheid had gebracht. De brandende schoener is Noord-Oostwaarts in de richting van IJmuiden afgedreven. DE NIEUWE MOTORSPUIT VOOR DE BRANDWEER. De nieuwe automobielmotorspuit voor de brandweer, aan den bouw waarvan reeds geruimen tiid gewerkt werd zou heden te Haarlem aankomen. De geleende spuit kan nu aan de fabriek terug gegeven worden. De nieuwe spuit is van lichter kaliber dan dc bestaande, hetgeen van belang is, warneer polderwegen bereden moeten worden. Het Belangrijkste. Geiceldige brand in Enschedé. (pag. 1, lc blad) Groote brand in dc Barteljorisstraat. (pag. 1, le blad) Het Washingtonsche „Witte Huis" in brand. (pag. 1, le blad). R. P.: 1930. (pag. 1, le blad). Dc Zandvoortschc Wethouderscrisis. (pag. 2, le blad) Zeer ernstig auto-ongeluk nabij Utrecht. (pag- 2, le blad) Het incidentje in Moskou. En de houding van Herbette. (pag. 1, 2e blad). Jubileum bij „Zang cn Vriendschap". K. vait Eden 50 jaar lid. (pag. 1, 2e blad). Geen aanslag beraamd op dc Belgisch Q vorsten? (pag. 1, 2e blad). De Kerstmisviering bij het Leger des Heils (pag. 2, 2e blad), Dc Kerstvergadering der Federatie Haarlem der S. D. AP. (pag. 2, 2e blad). De postvluchten naar Indië worden voorloo* pig stopgezet. (pag. 3. 2e blad). De voetbalwedstrijd E. D. O.Meidcrichcr. Ballspiel Verein. (pag. 1, 4e blad). Het Nederlandsch Hockcy-elftal verliest den eindstrijd van het tournooi tc Barce lona tegen Duitschland. (pag. 1, 4c blad). (Voor de laatste berichten zie men de 2de pagina van het Eerste Blad). HAARLEM, 27 December 1930. Dit is het seizoen der „algemeene jaar verslagen", om ze zoo maar te noemen, en in dit blad hebben we ze tot het minimum be perkt, uit respect voor de soliditeit van het menschelijk geheugen, uit respect ook voor het heden en de toekomst, die in het alge meen, cn in een dagblad zeer zeker, meer aandacht en ruimte verdienen dan het ver leden. De belangrijkste jaaroverzichten zijn ongetwijfeld diegene, die vrijwel iedereen voor zichzelf, over zijn eigen prestaties maakt, en niet opschrijft, laat staan: publi ceert. Als hij of zij ze wel publiceerde zouden ze er heel anders uitzien, en van onverdiend - pessimistische commentaar in overdrevenor optimisme overgaan. Het pessimisme des persoonlijken jaaroverzichts heeft althans dit voordeel, dat je je, voorneemt om in heb volgende jaar meer tot stand te brengen. Hetgeen, gezien de afgesloten prestaties, ze ker mogelijk moet zijn Hiermee afscheid nemend van dit onder werp, in.de overtuiging dat mijn eigen per soonlijke overwegingen u niet interesseeren zouden, wil Ik een woord van optimisme aan 1930 wijden. In den meest algemeenen zin. Want zoowel in ons land als daarbuiten zijn de verschijnselen gunstig. Wij zijn in de opgaande lijn. Er is een steeds sterker groeiend besef dat wij, om de organisatie van onze maatschappij te verbeteren, ons allen gezamenlijk te weer moeten stellen tegen de Latente krachten die allen opbouw dreigen tc vernietigen. Ik wil mij geenszins trachten te meten met- Mme Fraya en andere zieneressen of zieners, wier onbenulligheden overigens zonder eenige werkelijke beteekenis zijn. Wie den polsslag van zijn tijd voelt weet, dat heb groote verzet tegen den oorlog groeit. Er zijn acties van allerlei aard met en zonder partij politiek etiket. Gezamenlijk drijven zij toch alle in éen richting en met succes. De repu tatie van den oorlogsgod Mars is al diep on dermijnd, het lijkt mij zeker dat zij in 1930 nog veel slechter zal worden. Wij zijn nog lang niet aan het eind van den stroom van anti-oorlogsboeken, anti-oorlogs-tooneelstuk- ken, anti-oorlogsonthullingen. De affaire van de Utrechtsche documenten, in ons land. het Shearer-schandaal in het buitenland.... zij zullen door meer gevolgd worden. En geluk kig maar. Sensatie? Goed: gezonde sen satie.... waarmee ik bedoel: sensatie die de waarheid duidelijk maakt, kunnen wij in deze alles-overheerschende actie niet genoeg hebben. Hoe meer, hoe liever. Niets is trou wens, in verreweg dc meeste zaken des le vens, sensationeeler dan de waarheid. Ik hoop dat 1930 de oorlogsafkeer bij ons allen verdiepen en verinnigen ral. Dat Is dc hoofdzaak, cn daarop moeten wij, naar mijn overtuiging, in de eerste plaats aansturen. Niet op zoetige vredesduifjes-betoogen, niet op officieel gephraseer, waaraan niemand gelooft en dat alleen tot de beminnelijke uiterlijkheden des levens behoort, niet op een algemeene „verbroedering" die in tegenstel ling is met den dagelij kschen concurrentie strijd die wij, zonder bloedvergieten, voeren. De menschen zijn allen vechters, in en dooi en voor het leven. Gezamenlijken strijd kun nen wij voeren tegen het monster Oorlog, dat al onzen arbeid, al onzen strijd zou nutteloos maken en met vernietiging bedreigt. Daarom moeten wij aansturen op de Waarheidop het besef wat een volgende wereldoorlog on vermijdelijk zou zijn: het graf van ons aller Illusies. Het gaat crescendo. 1930 zal dus tot dc wor-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1