Kan een toekomstige oorlog verhinderd worden? SPORT EN SPEL UIT DE OMSTREKEN Hoe het vliegtuig geheele steden zal vernielen. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 (Zie ook de voorgaande pagina). VOETBAL. H. F. C.BLAUW-WIT H. F. C. speelt morgen aan de Spanjaards laan tegen Blauw-Wit met liet volgende elftal: Van der Meulen, Wamstcker, Van Baasbank, P. Jongeneel, Van der Lee, Lamp. De Ruiter, R. Jongeneel, Kruit, Reydon, Van Beem. H. F. C.—OUD -INTERNATIONALS Op Nieuwjaarsdag wordt aan de Span- ïfa-ardslaan weer de gebruikelijke wedstrijd tusschen H. F. C. en elf oud-internationals gespeeld. Dit is'altijd voor spelers en publiek een genoeglijke middag. We herinneren er aan, dat H. F. C. den vorige keer met 10—7 won! Het Oranje-elftal is vermoede lijk als volgt samengesteld: De Boer, Bosschart, H. Tetzner, M. Houtkooper. Krom, Verlegh, Mr. Welcker, J. Bulder, Sigmond, Dr. J. Thomee, De Natris. Het elftal van H. F. C. is hetzelfde, dat morgen tegen Blauw-Wit speelt. AJAX—HAARLEM. Zondag speelt Haarlem 'in Amsterdam met het elftal, zooals zij tegen A.D.O. uitgekomen zou zijn; dus met: De Vries, D. Houtkooper, Huijsmans, Dik, Bieshaar. P. van Daalen, Oldenburg, B. Kammeijer, Verwaal, Van Polamen, Onkenhout. AJAX 2—HAARLEM 2 Haarlem 2 speelt Zondagmorgen 11 uur met het volgende elftal tegen Ajax 2 aan de Kruislaan te Amsterdam: Hoeben, Torringa, Boot, Vreeken, Bui&sLmk, De la Mar, M. Houtkooper, Levy, Groeneveld, Tuinman, Komma nn. BLOEMENDAALD.E.C. Bloemendaal zal Zondagmiddag met het volgende elftal den strijd aanbinden tegen het Amsterdamsche D.E.C., dat momenteel met flinken voorsprong bovenaan staat: J. Beijk, IJfs, C. Bakker, Immer, H. Beijk, Van der Mey. J. Kammeijer, F. Bakker, Sunter, P. Parson, R. Strik. HAARL. VOETBALBOND Wegens de vorst moesten de vorige week alle H. V. B.-wedstrijden worden afgelast. Voor Zondag a.s. is echter weer een uitge breid programma vastgesteld, dat als volgt luidt: I A: DamiatenHillegom, 10 uur. D. I. O.—I. V. O., 10 uur. Haarlem IIIHaarlem III A, 10 uur. E. D. O. IIISpaarnevogcls, 10 uur. I B: R. C. H. HI—H. F. C. in, 10 uur. Bloemendaal II-E. D. O. IV, 10 uur. Haarlem IV—Ripperda, 2 uur. Stormvogels III—Kennemers n, 12 uur. H A: Kennemers IIIBloemendaal III, 10.30 uur II B: SwastikaD. I. O., 10 uur. Kinheim II—H. F. C. VI, 10.30 uur. R. C. H. V—E. T. O., 10 uur. Hillegom II—E. H. S. II, 10.30 uur. D. W. O.—H. F. C. IV, 10 uur. Zeemeeuwen IIHaarlem VI, 2 uur. R. C. H. IX—Stormvogels V, 10 uur. Beverwijk IV—E. H. S. Hl, 2 uur. V. O. G.—Damiaten III. 10 uur. V. S. V. IV—Kinheim HT. 12 uur. E. D. O. VI—Beverwijk III, 10 uur. D. O. A. n—Zeemeeuwen III. 10 uur. Stormvogels VID. S. K., 12 uur. IH D: E. T. O. II—Halfweg H. 2 uur. Hillinen n—Ripperda H, 10.30 uur. DrosteSpaarnevogels H, 10 uur. Zeemeeuwen V—T. H. B. III, 11.30 uur. III F: D. S. K. II—Zeemeeuwen TV. 10 uur. Halfweg IH—R. C. H. VIII, 10 uur. T. H. B. IV—Hillegom IH, 10.30 uur. Af deeling A: H. F. C.—Bloemendaal a. 10 uur. BeverwijkHaarlem a, 12 uur. Afdoeling B: Haarlem b—R. C. H. c, 10 uur. Bloemendaal b—E. D. O. b 10 uur. R. c. H. b—Hillegom, 2 uur BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM 2DE KLASSE. De derde dag van dit tournooi bracht weer een verrassing, doordat Dc Nijs den kam pioen Mienis wist te verslaan. Er werden vier partijen gespeeld. De jongste speler in dezen kamp, Steffers (De Korenbeurs), nam tegen Van Trigt (Haarlem Noord) spoedig een voorsprong. Met zeer mooi spel wist hij dien te behouden en te winnen met 150 om 129 in 41 beurten. In de eerste avondpartij moest hij evenwel dc vlag strijken voor den taaien vechter De Nijs (D-E.S.). die bijzonder op dreef was. In 38 beurten had hij de 150 caramboles cadre bijeen en liet zijn partner op 93 staan. Thans trad de kampioen Mienis (D-E.S tegen De Nijs in het krijt; we gaven den laatste weinig kans- Maar biljarten is soms wisselvallig. Wederom neemt De Nijs dadelijk de leiding in handen. Later haalt Mienis een heel stuk in; doch de oude ;.trijdgeest is in De Nijs gevaren en met taaie volharding be reikt hij de 150, als zijn partner 137 noteert in 43 beurten. Daarna treedt hij voor de derde maal in het strijdperk tegen Tabbers (D-E.S.), doch voor dezen clubgenoot moet hij de vlag strij ken. Toch wist hij zijn huid duur te verkoo- pen; hij bracht het tot 123, ais Tabbers de 150 punten in 30 beurten bijeen had. Na dezen derden dag is er al eenige teeke- ning in den strijd gekomen. De stand luidt: gesp. gew. gem. 1. Vos (Haarlem Noord) 4 3 4.62 2. NJsT. (D.E.S) 4 3 3 68 3. Tabbers (DJS.S-) 5 3 3.32 Trigt (Haarlem Noord) 4 2 3.97 5. Wagenaar (Vriendenkring) 4 2 3.39 6. Steffers (Korenbeurs) 2 1 3.07 7- De Nijs (D.E.S.) 6 2 3.31 8. Mienis (D-E.S.) 3 0 3.83 KRACHTSPORT jp 26 December was de heer H. de Wrtlf als afgevaardigde voor de H.K.S.V. .Haarlem" aanwezig op de worstelwedstrijden te Deven ter. Door den heer T. van Deutekom, secretaris van den Ned. Krachtsport Bond. werd hem medegedeeld, dat hem de kampioenstitel in de afdeéling extra vedergewioht rechtmatig toekomt; die werd dan ook na afloop dei- wedstrijden met een toepasselijke toespraak door den heer Egberts, voorzitter van „D.OK." overhandigd. Alzoo komt B. Hensen (D.OK. Amsterdam) in aanmerking voor den tweeden en J. van Dijk (D.OK. Beverwijk) voor den derden prijs in de afd. vedergewieht. Van de zeven athleten, die door de HK.S.V. werden uitgezonden naar bovengenoemde wedstrijden, hebben vijf de volgende prijzen behaald: 2 kampioenschappen en een record gewichtheffen, l derde prijs gewichtheffen; 1 tweede prijs en 1 derde prijs worstelen. HEEMSTEDE FEESTVERGADERING KRUIS VERBOND. Morgen (Zondag) wordt het 25-jarig be staan van het R. K. Kruisverbond feestelijk gevierd. Aangevangen wordt 's morgens om 7.15 met de kerkelijke viering in de Sint Ba- vokerk, waarna een feestelijk ontbijt in liet patronaatsgebouw volgt, waarbij eenige jubi larissen zullen gehuudigd worden. Des avonds is er in het R. K. Vereenigings- gebouw een feestvergadering waarbij het dameszangkoor „St.-Agnes" zal opvoeren „Mignon", operette in 8 tafereelen. De snel- en muzikale leiding berust bij mej. Else Wille, terwijl de heer E. Steyer de viool- soli zal spelen. De heer Jos de Lobel uit Haarlem, zal een korte feestrede houden, mej. Gonny Witte- veen, mezzo-sopraan, begeleid door mej. E. v. d. Eijken zal eenige liederen ten gehoore brengen. BLOEMENDAAL. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; C. Tuijl, Verbin dingsweg 4 Bloemende al. een zwarte hee- renportemonnaie; J. Walter, Bloemendaal- scheweg 117 Bloemendaal, een strcomat: Re- gentesselaan 21 Haarlem, een baal hom; L. van Noordt, Bloemendaalschestraatweg 74, Jan Giizenvanrt. Santnnort. een vulne«hou- der; Kennel Haerlem, Regentesselaan Haar lem, een Tersche setter; A. Kranenburg, Alg. Begraaf Diaals, Bergweg 60 Bloemendaal, een actetasch: C. van der Moolen, Brederode- weg 70, Bloemendaal, een Lipssleutel; mej. Kelder. Distellaan 6 Aerdenhout, een paar wildlederen handschoenen: Graaf van Rand- wiick. Zandvoorterweg 68 Aerdenhout. een grijs poesje: ter Brake. Keizerstraat 7 Haar lem, een bruine mantelceJntuur; N. Veen, Zijlweg 288 Haarlem, een rozenkrans en een zakmes: aan het bureau van politie te Over- veen, een kinderhandschöentje; twee huis sleutels. ZANDVOORT. MANNENKOOR. Naar wc vernemen heeft de heer C. Böhne, directeur van het mannenkoor uit de Werk lieden vereeniging ..Onderling Hulpbetoon" ontslag genomen. Meeningsverschillen met het bestuur schijen daarvan de oorzaak tc zijn. ,.JONG ZANDVOORT". De directeur van het Kinderkoor „Jong Zandvoort", de heer Vloetgraven, gaat bin nenkort de gemeente veriaten, waardoor hij ontslag zal nemen als directeur van deze zang- en tooncelvereeniging. „ONDERLING HULPBETOON." Aan leden van de Werkliedenvereniging ..Onderling Hulpbetoon" is per circulaire kennis gegeven, dat de penningmeester der vereeniging, de heer L. N. Weber, binnen korten tijd zijn 70sten verjaardag hoopt te herdenken en het voornemen heeft om zijn veelomvattenden werkkring neer te leggen. De heer Weber werd bij de oprichting in 1892 lid van deze vereeniging, waarvan vrijwel dc helft van de inwoners lid is. Van Januari 1893 tot Februari was hij een der commissa rissen, van Juni 1908 nam hij het penning meesterschap waar. Dat hij bij zijn aftreden door de Vereeniging zal worden gehuldigd is zeker. HAARLEMMERLIEDE AANBESTEDING. Namens het BK. Kerkbestuur van den H. Jacobus te Haarlemmerilede werd lieden, Vrijdagmorgen door den architect, den heer N. Nelis, aanbesteed: heb bouwen van een schoollokaal met bijbehoorende werken voor de RK. School. Laagste inschrijver was J. Philips, te Haar lem voor f 11780. De publieke opinie is, dat Haarlem't Dagblad het grootste, het eerste en het pret tigste Familieblad in Haarlem •n Omstreken ia. VELSEN BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn o.a. de volgende bouwvergun ningen verleend: aan J. van Beelen en van der Plas, te IJmuiden, tot het bouwen van vier woon huizen en een garage, aan de Lipperheystraat aldaar; aan N.V. Bouwbedrijf vil. Meinema en Posma, te IJmuiden, tot het bouwen van een pakhuis aan de Roggeveenstraat, aldaar; aan den Hoofdingenieur van den Rijkswa terstaat in het district sluisbouw, te IJmui den, tot het bouwen van een sluismeesters woning, aldaar; aan A. Rorapelman te Santpoort, tot het bouwen van een dubbel woonhuis met schuur tjes aan den Brederoodscheweg aldaar; aan W. B. Gozeling te Velsen, tot het bou wen van drie dubbele woonhuizen aan den Rijksstraatweg, aldaar; aan de N.V. Electrische Timmerfabriek „Vooruitgang", Stals en Co., te IJmuiden, tot het bouwen van een timmerwerkplaats aan de Loggerstraat, aldaar; aan J. de Waard te IJmuiden, tot het ver bouwen van een pakhuis tot pakhuis met bovenwoning aan de Carolinastraat no. 3, aldaar; aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kookovengassen, gevestigd te 's-Graven- hage, tot het bouwen van een zakkenverlaad- gebouw; aan dezelfde, tot het bouwen van een fos- faatfabriek, een salpeterzuurfabriek met ver brandingsgebouw, een kalksalpeteropslag en vijf gashouderfundamenten: aan A. Schellinkhout te Santpoort, tot het bouwen van een woon-winkelhuis met schu ren aan den Bloemendaalschestraatweg, al daar: aan H. W. Ladru te Haarlem, tot wijziging van een bouwplan van 20 woonhuizen aan den Wijk aan Zeeërweg en Schoutenstraat, te IJmuiden; aan A. en P. Bleeker, te IJmuiden, tot het bouwen van twee woon-winkelhuizen en een woonhuis aan de Gerard Dou-, Hobbema- en Albert Cuypstraat, aldaar; aan H. Sluiter te IJmuiden, tot het bouwen van een woonhuis aan den Zeeweg, aldaar; aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Energie", te Santpoort, tot het bou wen van een woonhuis met garage aan den Brederoodscheweg aldaar; aan W A. de Bruyn, te IJmuiden, tot het bouwen van 3 woonhuizen aan de Van Osta- destraat, aldaar; aan G. W. de Vries, te Driehuis, tot het op bouwen van een woonhuis aan den Duin- en Kruidbergerweg no. 40, aldaar; aan Joh. de Beurs, te IJmuiden, tot het bouwen van een woon-winkelhuis met boven woning aan den Veiserduinweg, nabij den Oosterduinweg, aldaar; aan H. M. van de Pieterman, te IJmuiden, tot het bouwen van vijf woonhuizen aan den Groeneweg, aldaar; aan J. H. J. Cottaar, te IJmuiden. tot het verbouwen van een woonhuis tot winkel en magazijn, aan den Zeeweg, no. 16. aldaar; aan W. van Heyst, te Driehuis, tot het wij zigen van een bouwplan, door aanbrengen van balcons aan woonhuizen aan de Schaep- manlaan, aldaar; aan B. Spoelstra, te IJmuiden, tot het bou wen van een woonhuis met bergplaats aan de Paulus Potterstraat, hoek Van Ostadestraat, aldaar; aan M. C. Maarschalk, te Santpoort, tot het opi-ichten van een mod el-benzinepomp (re clame), nabij den Rijksstraatweg en West laan, aldaar: aan het bestuur der Christ. Nationale school te IJmuiden, tot het bijbouwen van een gymnastieklokaal en speelplaatsafschei ding, aan den Stationsweg aldaar; aan Gebrs Wijker cn P. van Duyn, te IJmuiden, tot het bouwen van 11 woonhui zen aan de Kennemerlaan en de J. P. Coen- straat, aldaar; aan Gebrs. Wijker en P. van Duyn, te IJmuiden, tot het bouwen van een dubbel woonhuis met garage aan de VerLoren van Thema atla an to Velsen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. VELSEN. Huissleutel, bruine mat. LJMTJIDEN. (Willemsplein.) Oorbel, broche, papieren zak ïnh. bont, schoolt.asch, portemonnaie, handschoen, postduif, jongensjas, herdershond, kinder- muts, hond, handschoen, dameshandschoe nen. (Engelmundusweg.) Damesmantel, paar heerenhandschoenen heerenportemonnaie, collier, hond. BEVERWIJK GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Kinderhandschoentje. damesportemon- naies, rijwielmerk, hundbeschermer. Gas en zijn afschuwelijke bedreiging. (Door Jospeh Caillaux, den vroegeren Fran- sclien premier). Joseph Caillaux. Hoe meer ik nadenk over wat nu voorbij is, hoe moelijker het mij valt mijn woede to to bedwingen togen dc mannen die Europa en de wereld meesleepten in de ramp van 1914—1918. Laat ons niet den een of anderen vagen drang der omstandigheden of de wet van het histo- torisch materialisme te hulp roepen om die catastrophe te verklaren. Ik houd vol, met den Duitschen schrijver Emil Ludwig, dat nóch handelsnaijver, nóch onderlinge vijand schap tusschen volken, dat geen enkele oor zaak van materleelen of moreelen aard, dezen oorlog der kanselarijen noodzakelijk maakten. „Europa", zoo zegt de Duitsche schrijver, met wiens opvattingen ik het bijna geheel eens bon, „kan geen „tragische nood zakelijkheid", geen „noodlottige verwikke ling" verantwoordelijk stellen voor de ver nietiging van tien millioen menschenlevens, maar alleen het gedrag van zijn leiders." En als het nu maar uit was! Als wij nu maar overtuigd waren, dat de ramp zich niet zal herhalen! Het vreeselijkste gevolg van 't drama is ge weest zijn invloed op de geesten der menschen In de jaren vóór 1914 leek een algemeene oorlog onwaarschijnlijk, ja: een anachro nisme. Had niet de beschaving groote vor deringen gemaakt gedurende de laatste vijf tig jaar, waren handel en verkeer tusschen de verschillende landen niet zeer toegenomen en waren de volken daardoor niet elkaar da gelijks dichter genaderd? Streefde de menschheid niet naar eenheid tusschen de volken? Hoe kon deze beweging plotseling tegengehouden of vernietigd worden? Dat zou een terugkeer tot onze barbaarsche tij den betoekenen en rivieren stroomen toch niet naar hun bron terug! Waar zullen wij heden ten dage iemand vinden die beweert dat wij denken als in 1910 of 1913? Zeker: de tooneelen van dood en verwoesting zijn nog van te jongen datum oni gemakkelijk vergeten te worden. Nie mand wenscht dat deze gruwelen zullen te- rugkeeren. Maar tóch worden nieuwe oorlo gen niet als onmogelijk beschouwd. Wij zijn gewoon geworden aan het idéé van slach ting en bloedbaden. Wij geven bijna toe dat deze dingen periodiek moeten terugkeer en. Jaures schreef in 1889: „Oorlog wordt niet gedood door oorlog." Ik ga verder en zeg: „Door oorlogvoeren kweeken wij oorlog." Hoe zal het nu in zulk een nieuwen oor log gaan? Het zou een gemeenplaats zijn, te zeggen dat er evenveel verschil zal zijn tusschen het bloedbad van een toekomstigen oorlog en de slachting van 19141918 als er was tusschen den wereldoorlog èn den oorlog van 1870—1874. Op dit punt zijn wij het allen eens. En dan te denken dat de kindsheid, de jeugd, van ons Franschen de klachten hoor de van onze ouders en grootouders over het drama van 1870! Tweehonderd vijftig dui zend van ons waren gedood. De Pruisen, zooaLs wij hen toen noemden, hadden een deel van het Fransche grondgebied bezet en him hand lag zwaar op onze medeburgers. Welk een verhalen deden er de ronde! Het einde was altijd hetzelfde: „Mogen jullie nooit zulke tijden beleven, kinderen!" Wij zijn nu getuigen geweest van de ver schrikkingen van 19141918 Onze nakomelingschap zou als een nieuwe oorlog de menschheid zou komen teis teren onderworpen worden aan een hel- sche uitbarsting van alle mogelijke gruwelen en folteringen. Wij moeten ons geen illusies maken. De laatste oorlog was er een van zwaar ge schut, machinegeweren, duikbooten. De vol gende oorlog als de menschheid dwaas ge noeg zal zijn om dien te doen ontbranden zal er een worden van scheikunde en gas sen. In 19171918 vielen de strijders bij het millioen. In het jaar X, dat naar ik hoop nooit een plaats op onzen kalender zal vin den. zou de burgerlijke bevolking vernietigd worden. Op geen enkele manier zou zij be houden kunnen blijven. Ik verneem dat er militaire deskundigen zijn die zich haasten te verklaren dat gas sen niet zoo gruwelijk zijn als beweerd wordt, dat zij het minst gevaarlijke wapen zijn in den modernen oorlog en zij trachten deze beweringen met statistieken te rechtvaar digen. Zij zeggen dat naar verhouding het aantal „gegaste" soldaten, dat gedood, werd, gering was enz. Zal deze dwaze manie de toekomst té voorspellen door middel van het verleden altijd maar blijven bestaan? Minder dan 20 jaar geleden, in 1911, toen ik aan het hoofd der regeering stond, in de dagen van Agadir, vroeg ik de meening van militaire deskun digen over de aviatiek. Zij waren het er allen over eens dat de aviatiek voor den oorlog van geen beteekenis was. Was er toen een oorlog uitgebroken don zouden de gebeurte nissen die deskundigen onmiddellijk in 't on gelijk gesteld hebben. Maar wat bleef er drie jaar later van hun voorspelling over? Wat bleef er vóór 1914 over van de posi tieve bewering waarvan ik de echo in mijn kindsheid hoorde over de onschadelijkheid van de artillerie? „Artillerie maakt alleen maar veel lawaai, placht men te zeggen. „Op de infanterie komt het in den slag aan." ,,Het eenig wapen van beteekenis is het ge weer", voegde men er in 1869 bij. Gij die met de nachtschuit komt, weesfc zoo goed te lezen wat hier verder volgt. En weest dan zoo god, na te denken! Geleid door uw ervaringen in het verle den spreekt gij slechts van twee of drié gassen: chlorine, phosgeen en mosterdgas. Maar beseft gij wel de groote vorderingen gij kent de beteekenis die ik hier aan het woord „vorderingen" hecht die sinds het einde van den grooten oorlog op dit gebied zijn gemaakt? Het is onmogelijk op het oogenblik het aantal gassen op te geven dab gebruikt zou worden in een nieuwen oorlog. Een goed ingelicht dagblad heeft medege deeld dat rekening zou moeten gehouden worden met ongeveer 1000 „bruikbare" gas sen. Wat zeker is. is dat in ieder geval in de laatste jaren gassen zijn ontdekt die vijftig en zelfs honderd maal meer effect hebben dan die welke in 1918 bekend waren en die ook doodelijker zijn. Wij hebben nu gassen ik spaar mijn lezers hun wetenschappe lijke aanduiding die door de huid binnen dringen zonder deze te wonden zelfs zon der dat de aangetaste persoon er iets van be merkt. Dit gas veroorzaakt na eenigen tijd vreeselijke kramptrekkingen, gevolgd door chronische en ongeneeslijke geestelijke af wijkingen. Ieder zal de beteekenis van deze woorden begrijpen. Wat deze kwellingen inderdaad duivel- achig maakt is dat zij niet alleen bestemd, zijn voor de soldaten, maar ook voor hen die achter het front zijn: de burgerbevolking dus in 't bijzonder. De Duitsche officier Endres zegt in zijn boek „De gasoorlog": „Het vreeselijke van het nieuwe systeem van oorlogvoeren is niet alleen het gebruik van gassen als een nieuw wapen, maar de verandering die gekomen is in het oorlogsdoelI „Algeheele vernietiging van de burgerbe volking is het oorlogsdoel; het feit dat hij" die het grootst aantal menschen doodt eri niet hij die het grootste veldheerstalent be zit, de eindoverwinning zal behalen, is het afschuwelijke vooruitzicht dat niemand zich voldoende kan voorstellen. De soldaat van dezen tijd moet bewust vrouwen, kinderen en zieken dooden; hij moet, door een laffen aanval op hen te doen in him slaap, menschelijke wezens doen ster ven terwijl zij zich van hun lot niet bewust zijn." En hoe moet dit alles geschieden? O, op een zeer eenvoudige manier! Als antwoord zal ik den Engelschen specialist majoor Nye aanhalen. „Duizend bommen," zegt hij, „zouden onder gunstige omstandigheden vol doende zijn om een stad als Londen te „gas sen". „De gewone bom", voegt hij er bij „weegt ongeveer 5 pond. Men heeft niet meer die geweldig groote bommen van vroeger. Een modern handelsvliegtuig kan dus 600 van deze bommen meenemen. Wij zien dus dat alle gewone handelsvliegtuigen voor oorlogs doeleinden lean worden gebruikt en .dat slechts twee van deze vliegtuigen voldoende zouden zijn om een oppervlakte als die van Londen met zijn voorsteden te gassen". De inspecteur-generaal van de Duitsche luchtvaart, luitenant-kolonel Siegert, zegt in de Berliner Illustrierte Zeitung: „Het is een feit dat niet over het hoofd mag gezien wor den: een stuk of wat vliegtuigen kunnen de hoofdstad van een groote mogendheid tot pulver maken." En nu zijn al deze beweringen bevestigd in een voorzichtig gesteld, maar voldoende duidelijk rapport, door Professor Meyer aan den Volkenbond uitgebracht- „Er is," zoo lezen wij daarin, „een zeer belangrijke zijde aan den chemischen oor log, n.L de mogelijkheid van het gebruik van gifgassen tegen groote steden en de woon- cent-ra der oorlogvoerende partijenHoe afkeurenswaardig zulk een gedrag ook zou zijn; het zou geen technische moeiijkheden opleveren om bommen te vullen met vergif tige gassen en die te laten vallen op plaat sen die van het grootste belang zijn voor het .politiek of economisch leven in de vijan delijke landen." Meer hebben wij niet noodig te weten!. Dc nieuwe R.K. „Jacobaschool", die aan dc Lanckhorstlaan te Heemstede zal gebouwd, worden naar ontwerp van den architect Nic. J. Nijman.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 20