BUITENLAND. Het DueiTardieu-Franklin Bouillon. Een ondeugdelijk strijdmiddel. Document van Foch gebezigd. OVER DE UITBREIDING DER ZIEKENHUIS VERZEKERING AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD Doch de regeering krijgt strijd onder de Heimwehren. haar motie van vertrouwen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Voor Tardieu een belangrijke dag. De Kamer zebte de begrootingsdebatten voort en de premier, drong er op aan, dat de Kamer een duidelijke uitspraak zou doen aan den vooravond van de aanstaande conferen ties. Hij herinnerde er aan dat de onderhan delaars te Den Haag de onaantastbaarheid van het plan-Young bepleitten, waarvan het wezenlijk bestanddeel bleef gehandhaafd. Hij zeide verder dat de Fransehe ministers te Den Haag een vereend front zouden bieden om de overwinning te 'bezorgen aan het Fransehe standpunt, dat neerkwam op de vermindering tot een minimum, van de be twiste punten. Zij zouden vasthouden aan de onaantastbare handhaving van het beginsel van het onvoorwaardelijk deel van het plan- Young voor zooveel Frankrijk betreft en de handhaving van de bevoegdheden tot mobi liseering, opdat het plan-Young zijn geheele waarde verkrijgt. Hij zeide verder dat hij de internationale besprekingen nauwgezet en methodisch had voorbereid teneinde het welslagen van de beide conferenties te verwezenlijken. Tardieu wees de beschuldigingen af, vol gens welke Frankrijk alleen alles aan Enge land, af stond; zoo kreeg het slechts twee millioen ton op de acht, die het verloor. Hij herinnerde er aan, dat Foch tijdens de vre desonderhandelingen werd geroepen tot het doen van verschillende voorstellen in enkele dagen tijds. Hiï eischte eerst annexatie, daar na bezetting met autonomie van de Rijn provincies, vervolgens bezetting van Rijnland en de bruggen aan den Rijn, en tenslotte bezetting totdat de waarborgen voldoende werden geacht. Het was volgens Tardieu nut teloos zich te verdiepen in. oude tegenstrij dige documenten; men moest zich op de toe komst richten. Hij zeide verder, dat de Ka mer zich in yolstrekte vrijheid kon uitspre ken, daar, zoolang de overeenkomsten van Den Haag niet waren geteekend of geratifi ceerd, er geen sprake was van ontruiming. De verdere loop van de zitting kenmerkte zich door een incident. Franklin Bouillon handhaafde zijn stelling, dat Briands poli tiek van concessies gevaarlijk was, Briand, prikkelbaar, bestreed deze meening; doch Franklin Bouillon las daarop-- een artikel voor uit de „Revue de France", dat geen onder - teekening draagt, doch dat destijds door Foch geschreven zou zijn en waarin gepro testeerd wordt tegen vervroegde ontruiming. Tardieu en Briand protesteerden tegen het voorlezen van het anonieme artikel en Briand zeide dat Foch zich tegenover hem geheel anders heeft uitgelaten, waarop Franklin Bouillon antwoordde dat de uitge ver van de Revue zich dan zeker aan verval- sching had schuldig gemaakt. Hiermee was dit incident echter niet afge- loonen, want plotseling kwam oud-minister Reibel met een document, voor den dag. Het bleek een memorie te zijn die Foch in 1925 tot Poïncaré richtte en waarin de maarschalk uiteenzette dat een te vroege ontruiming gevaarlijk zou zijn. Briand protesteerde ten hevigste tegen het gebruik maken van een dergelijk stuk. Hij beweerde dat het nummer ter kennis van den minister van buitenlandsche zaken was gebracht. Briand ontzag- zich zelf niet te verklaren, dat hij diep verontwaardigd was over het feit dat de maarschalk den minis ter gecasseerd had en dat hij het ongepast vond dat een Kamerlid thans van het docu ment gebruik maakte. Alle geharrewar liep tenslotte dood op de motie van vertrouwen die de regeering af dwong en die zij met 342 tegen 17 stemmen binnen haalde. De linkerzijde onthield zich echter van stemming. Het feit dat een oppositie, de .regeering in 1929 wil bestoken met een document uit het jaar 1926, een document van de hand van een man die zijn roem aan den oorlog te danken heeft en zijn verdiensten in dien oorlog bewees, is belangrijk genoeg om het nader te besoreken. Een dergelijk document is een zwak argu ment in de handen van de tegenstandevs. Een document van Foch uit 1926 kan eind 1929 een anachronisme, geworden zijn. Er is veel gebeurd in drie jaaren al zal me nigeen de bereikte resultaten onvoldoende vinden.... de sfeer is toch zeker veranderd. Het is de sfeer die mannen als Clémenceau van dezen ttid vervreemd heeft, en het is de gedachte, die leeft in duizenden, die ge maakt heeft dat een bijna 4 jaar oude mee ning van een militairen autoriteit, in 1930 geen waarde meer heeft. Briand's wrevel was zeer verklaarbaar. En de strijdmiddelen van Franklin 'Bouillon en oud-minister Reibel zijn ondeugdelijk. fcS. Uit de berichten uit Oostenrijk blijkt, dat het tot een strijd is gekomen in den boezem van de Heimwehren. Onlangs is, naar bekend is, minister van binnenlandsche zaken Schu my, leider van den machtigen Landbond, uit de burgerwacht te Klagenfurt gezet, als uitvloeisel van zijn houding tegen de dicta toriale neigingen van de burgerwachten. In antwoord daarop heeft minister Schumy een rede gehouden in een partij vergadering, waarin hij verklaarde gewaarschuwd te heb ben in het belang zelf van de Heimwehr- beweging en van den staat. Zoodra de Heim- wehr zich op politiek terrein gaat bewegen, wordt zij partij en elke bedreiging van het burgerlijke front is een versterking van het roode front, aldus meldt het Hbld. In het bijzonder had hij gewaarschuwd tegen het voeren van buitenlandsche politiek en deze was inderdaad gevoerd. Men had hem aan gespoord met onwettige middelen op te tre den; dat had hij geweigerd en sinds dien tijd waren zijn betrekkingen' met de Heimwehr geworden wat zij nu waren. De vergadering van den Landbond heeft minister Schumy daarin volledig vertrou wen uitgesproken. Daarop is een beweging begonnen in aansluiting' op een besluit van de Stiermark- sclie boeren, die deel uitmaakten van de Heimwehrbeweging, om zich in eigen bon den af te scheiden, tot vorming in geheel Oostenrijk van Bauerwehren, met de bedoe ling zich te weer to stellen tegen dictatoriale neigingen van links of rechts en uitsluitend te streven naar herstel en behoud van de binnenlandsche rust en orde, onder het af zien van elke inmenging in de buitenland sche politiek. Deze boerenbonden moeten aaneengesloten staan achter de regeering Schober—Schumy. Van deze afscheiding door de boeren van de burgerwachtsbeweging (welke, zooals men weet, m den oud-bondskanselier dr. Seipel een verdediger en steun vindt) wordt tevens een afscheiding door de boerenbevolking van de chr. sociale partij (dr. Seipel) verwacht en een aansluiting bij den Landbond, onder leiding van minister Schumy. Tevens wordt gemeld, dat terwijl bondskanselier Schober naar Den Haag gaat om daar te trachten de verlangde leening te sluiton, dr. Seipel weer actief in de Oostenrijksche politiek denkt terug te keeren. Op acht Januari zal hij weer de leiding van de Christ, sociale par tij in handen nemen. Van den terugkeer van dr. Seipel in de binnenlandsche politiek verwachten velen het begin van een nieuwe strijdpliase in de politiek, welke tot verschillende wijzigingen daarin kan leiden. 180 Koreaansche studenten aangehouden De politie te Tokio heeft 180 Koreaansche studenten van de universiteit van Tokio aan gehouden onder verdenking betrokken te zijn geweest bij de studenten-onlusten die on langs in Korea hebben plaatsgevonden. Begin December waren te Seoel in Korea meer dan 900 studenten gearresteerd; een groot aantal hunner worden nog voor on derzoek vastgehouden. Het Japansche Parlement geopend. De keizer heeft op plechtige wijze het parlement geopend. In de troonrede werd melding gemaakt van den bevredigenden stand der betrekkingen tusschen Japan en de andere mogendheden. Aan het slot zijner rede noodigde de keizer de parlementsleden uit de komende beraadslagingen over de begroot-ing op zake lijke wijze te voeren. Daar in de nieuwe begrooting sterke be snoeiing en besparingen voorkomen, verwacht men in politieke kringen een korte, maar zeer levendige zittingsperiode van het Japansche parlement. Zwitserland en de inter- nationale vraagstukken. De Zwitsersche regeering heeft in haar kabinetszitting haar standpunt tegenover twee der jongste volkenbondsproblemen vast gesteld. In de eerste plaats behandelde de regeering de quaestie, of Zwitserland zou deelnemen aan de voorgenomen volken bondsconferentie, die het bereiken van een tariefwapenstilstand beoogt, aldus het Hbld. Minister Schulthess gaf in antwoord op een interpellatie van den Katholieken sena tor van Fribourg te kennen, dat Zwitserland onmogelijk uit Genève afwezig kon blijven bij een poging tot verbetering der internatio nale economische betrekkingen, cok al sche nen aan minister Schulthess de te ovenvin nen moeilijkheden, om den wapenstilstand te bereiken, „enorm". Later op den dag heeft toen de regeering in een zitting van den mi nisterraad zich bij dit standpunt van Schulthess aangesloten en officieel besloten aan de Geneefsche wapenstilstandsconferen tie deel to nemen. Instructies aan de later nog t-e benoemen gedelegeerden werden nog niet vastgesteld. Eerst zal de regeering nog mondeling overleg plegen met de belangrijk ste Zwitsersche vereenigingen op economisch gebied en een rapport van de directie der in voerrechten over het plan van den tarief wapenstilstand inwinnen, INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. per regel. BIJ VETZUCHT, jicht en diabetes verbe tert het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwa- ter de maag- en darmfunctie en bevordert de spijsvertering op blijvende wijze. Onder zoekers op het gebied der stofwisselingsziek ten verklaren met het „Franz-Josef"-water schitterende resultaten te hebben bereikt. De tweede volkenbonösquaestie, die de re geering vandaag behandelde, was die van Amerika's toetreding tot het Haagsche inter nationaal Gerechtshof. De regeering heeft den tekst goedgekeurd van de boodschap aan het parlement, waarbij de parlementaire goedkeuring wordt gevraagd voor de Zwit sersche ratificatie van het door de volken bondsvergadering aangenomen protocol be treffende de bekende voorbehouden bij Ame rika's toetreding tot het Haagsche Hof. De Zwitersche regeering verklaart in deze bood schap aan het parlement, dat de pract-ische bet-eekenis dier voorbehouden geen andere is dan dat Amerika met betrekking tot de ver kiezing van de rechters van het Hof en met betrekking tot het inwinnen van raadge vende adviezen van het Hof op gelijken voet geplaatst wordt als de Volkenbondsleden met een permanenten zetel in den Vol ken- bondsraad.In de aanneming dezer voorbehou den ligt dus niets den Volkenbond onwaar digs. Daarentegen zal het belang van den wereldvrede zeer gebaat worden bij Amerika's toetreding. Want de wereldvrede heeft groot belang bij een toenemend gezag van het Haagsche Internationaal Gerechtshof, zooals van Amerika's toetreding venvacht mag wor den. Op deze gronden hoopt de Zwitsersche regeering, dat alle Volkenbondsstaten zoo spoedig mogelijk dit protocol zullen ratificee- ren en dus bijdragen tot een universeele er kenning van het gezag van het Haagsche Hof. Frankrijk en Léon Daudet. PARIJS, 26 Dec. (B. T. A.) De Fransehe Kamer beraadslaagde over de interpellatie inzake de eventueele gratieverleening aan Léon Daudet. Moutet (soc.-dem.) vroeg de gratie tot alle politieke veroordeelden uit te breiden. Na verklaringen van Herriot. en Daladier verklaarde Tardieu dat de regeering een wetsontwerp tot het verleenen van amnestie aan bepaalde Elzasser veroordeelden zal steunen, doch deed opmerken dat het recht van gratie den president der republiek toe behoort. De regeering vroeg daarop onvoor waardelijk de verdaging voor onbepaalden tijd der interpellatie-Moutet en stelde de quaestie van vertrouwen. De verdaging werd met 303 tegen 266 stemmen goedgekeurd. De Kamer nam daarna met algemeene stommen een door de regeering aanvaarde ontwerp-resolutie van Herriot en Daladier aan, waarin de regeering wordt verzocht den president, der republiek dringend gratie maatregelen voor te stellen, in afwachting van de a.s. aanneming van het amnestie-ont werp. Een gezanten geschil. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft Japan de Chineesche regeering verzocht, haar weigering om Obata als Japansch. gezant te Peking te accepteeren opnieuw in overweging te nemen, aangezien de Chineesche gezant te Tokio destijds aan den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sjidehara, ver klaarde, dat Obata voor de Nanking-re geering als gezant aanvaardbaar zou zijn. Naar verluidt, zou in geval China bij zijn weigering blijft volharden, een verbreking der Japansch-Chineesche betrekkingen mo gelijk zijn, aldus de Tel. Het hoofdbezwaar der Chineesche regeerm: tegen Obata is gelegen in het feit, dat hij gezant te Peking was, toen Japan in 1915 de bekende 21 eischen aan China stelde. GEHEIMZINNIGE MOORD. In het boscli van Paiu heeft men een eigen aardigen moord ontdekt. Men vond na melijk het lijk aan een boom hangen van een man, wiens handen op den rug waren gebon den. Het lijk moet daar al ongeveer acht dagen hebben gehangen. De moord wint nog aan geheimzinnigheid door de omstandigheid, dat de man in vrouwenkleeren bleek te zijn gestoken, na melijk in een elegant balcostuum. Van den moordenaar ontbreekt momenteel nog elk spoor. DE LEEFTIJD VAN INDIAANSCHE NEDERZETTINGEN. Een nieuw methode tor bepaling van den ouderdom van Indiaansche nederzettingen heeft de Amerikaansche geleerde A. E. Dou glas gevonden. Zij is even geniaal als nauw keurig. Men telt, nadat men met den In- diaanschen dorpsmagnaat vriendschap heeft gesloten, zijn vertrouwen heeft verworven en hem door geschenken voor het onderzoek heeft gewonnen, aan de balken, die bij het bouwen van steenen huizen werden gebezigd, de jaarringen. Door combinatie van een reeks van dergelijke onderzoekingen heeft Douglas een schaal kunnen maken, die van onzen tijd teruggaat meer dan duizend jaren. De jaar ringen loopen namelijk bij de verschillende ln het Zuidwesten der Unie (Colox-ado. Nieuw- Mexico, Arizona) voorkomende boomen, pa rallel nu eens dichter bijeen, dan weer ver der van elkaar verwijderd, evenredig met de in het desbetreffende jaar heerschende droogte of hoeveelheid regen. Zoo is nu vast gesteld. dat met den bouw van het oudste der Hop! Pueblos: Boni to in Chaco Canyon in het jaar 919 na Chr. is begonnen (de voor den bouw gebruikte boom was 219 jaar oud, toen men hem met een steenen bijl velde) In 1067 bereikte Bouito zijn groot-sten bloei. De bewonderenswaardige Cliff Dwellings in het- Me ja Verde nationale park ten Noor den van Pueblo Bon ito werden gebouwd tus- schen 1073 en 1262 na Chr. Daarna schijnen de Hopi door hun oorlogszuchtige buren al lengs naar het Zuidwesten in den hoek tus- schen de kleine en de groote Coloradorivier te zijn teruggedrongen; want de dorpen al daar dagteekenen eerst uit de dertiende eeuw tendeele zijn zij van nog ouderen datum. b.v. de bekende Walpi 1427—1605, Oraibi 1370— 1800 enz. Daar het verschil tusschen geschiedenis en voorgeschiedenis hoofdzakelijk schuilt in de mogelijkheid van nauwkeuriger tijdsbepaling van de plaats gehad hebbende gebeurtenis- sen, zijn de Amerikanen er trotsch op, hun 1 geschiedenis thans 600 jaar voor Columbus to laten beginnen. Een belangrijke quaestie ook voor de diaconieën en kerkbesturen. UITBREIDING VAN HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN AAN DEN SCHOTERSINGEL? Onze lezers weten hoe het thans met- de voorgenomen uitbreiding van de ziekenhuis verzekering staat. De best-uren van de Haar- lemsche Ziekenfondsen zullen een referen dum onder hun leden houden over het voor stel om de bestaande ziekenhuisverzekering uit te breiden tot- de kosten die de verzeker den zonder verzekering zouden hebben voor verpleging in oude-liedengest-ichten. het parkherstellingsoord, de lighal, sanatoria en kinderherstellingskolonies, onder het- beding, dat de contributie uniform van 5 op 712 cent in de week gebracht- wordt. B. en W. hadden, zooals men weet. een ander voorstel gedaan, namelijk een progres sieve contributie-verhooging, die pas begon bij een inkomen van 1500. Tegen dit voorstel hadden de besturen der ziekenfondsen evenwel administratieve be zwaren. Daarover straks iets nader. Het ge volg is, dat nu het voorstel gekomen is. om de uniforme contributie-verhocging in te voeren. Het gevolg daarvan is. dat nu ook de verzekerden met inkomens beneden 1500 in de verhooging zullen moeten bijdragen. De contributie voor de ziekenfondsen is 0.25 per volwassene, plus 0.05 voor de ziekenhuisverzekering. Voor man en vrouw wordt dus reeds 0-60 per week betaald. Daarbij zal nu 0-05 per week (2 maal 2 1,2 cent) komen voor de uitbreiding der vex-ze kering. Kinderen van verzekerde ouders zijn vrijgesteld van verzekeringspremie tot 16 jaar. B. en W. en de Geneeskundige Dienst had den de progressieve contributie-verhooging voorgesteld om daardoor onbillijkheden in de bestaaxxde ziekenhuis-verzekering zooveel mogelijk ongedaan te maken. Een vrijgezel die 2000 inkomen had, moest vi-oeger, toen er nog geen verzekering was, aUe ziekenhuis kost-en betalen, dus 4 gulden per dag. Van dat risico van 4 komt hij af door 5 cent- premie per week te betalen. Een huisvader die 1500 verdient behoefde daarentegen vroeger misschien maar f 0.50 per dag voor ziekenhuisverpleging te betalen. Toch moet de man voor dat risico, dat dus slechts 1/8 is van het risico-bedrag dat de vidj gezel had. dezelfde premie betalen. Die onbillijkheid had het gemeentebestuur willen opheffen, door de inkomens beneden de 1500 voor de uitbreiding der verzekering vi-ij te stellen van premie-verhooging, waar tegenover zou staan, dat de bet-er-gesituoer- den verhoogingen zouden betalen van 2 1/2 tot 7 1/2 cent per week. De fondsbesturen hebben zich tegen het voorstel van B. en W. verklaard, omdat het te bezwarend was voor de administratie om zoo'n progressieve heffing in te voeren. Maar daarmede is het meteen onmogelijk gewoi'den om de onbillijkheid die er zit in een gelijke premie-betaling op te heffen. Daai-tegen kan evenwel opgemerkt worden, dat de ervaring is. dat de gezinnen met de kleinste inkomens het meeste risico voor cle gemeente vormen. Meestal zijn de omstan digheden voor een patiënt in zoo'n gezin veel ongunstiger dan in een gezin met een groo- ter inkomen. Zoowel wat de woonruimte, de ligging als de verzorging betreft. Die patiën ten komen door die bij-omstandigheden dus eerder in aanmerking voor verpleging in ziekenhuizen, sanatoria, Üghallen, oude-lie- den-gestichten enz. Door die omstandigheden wordt zoo verzekerde men ons van de zijde der fondsen de onbillijkheid die er zit in de uniforme premie-heffing voor een belangrijk gedeelte opgeheven. In een vorig artikel hebben wij reeds ge schreven, dat de gemeente .hans ongeveer 100.000 als premie der ziekenhuis-verzeke- ring ontvangt. Als de uniforme verhooging van 2 1/2 cent per week wordt aangenomen, zal de opbrengst met ongeveer 50-000 stijgen. Het is moeilijk te zeggen hoe de financleele resultaten van deze uitbreiding der verzeke ring voor de gemeente zullen zijn- De groote onzekerheid zit in de verpleging in de oude- liedengesticht-en, want die kosten zijn niet t-e berekenen. De andere verpleegkosten zijn met vrij groote zekerheid te schatten. De be doeling is namelijk om aan de vereenigingen die voor de verpleging in parkhei-stellings- oerden. lighallen. sanatoria en kinder-vacan- t-ie-kolonies zorgen, een vast bedrag per jaar uit te keeren, dat overeenkomt met het be drag dat de groep verzekerden tot heden in de verpleegkosten bijdroeg. De administratie ging reeds over den Geneeskundigen Dienst, want die stelde (in de door den raad be noemde aanslag-commissie) de bijdragen vast. Zulke gegevens zijn er slechts in be perkte mate voor de verpleging in oude- liedengestichten. Namelijk alleen voor de verpleegden in het Tehuis voor ouden van dagen (het vroegere Stads Armen- en Zie kenhuis aan den Schotersingel) en voor de chronische patiënten die via den Geneeskun digen dienst naar inrichtingen buiten de stad zijn gezonden. De overtuiging bestaat even wel, dat er, als de uitbreiding der zieken huis-verzekering wordt aanvaard, meer pa tiënten dat tot dusver in oude-liedenge st-ichten moeten worden opgenomen. Een feit is trouwens, dat na de tot standkomlng van de ziekenhuisverzekering de ziekenhuisver pleging ook is toegenomen. Vermoedelijk zal de toeneming ten opzichte van rie verpleging in oude-liedengesticht-en nog grooter zijn. De veronderstelling is namelijk, dat er ver schillende oudeix van dagen thans in gezin nen verpleegd worden, die, ais er eenmaal een verzekering voor zoo'n verpleging is. absoluut in aanmerking zullen komen om ln een in richting opgenomen te worden, omdat zij in valide zijn. Bovendien wordt nu een gedeelte van do invalide ouden van dagen opgenomen in particuliere gestichten, terwijl de kosten van die verpleging door diaconieën en kerkbe sturen gedragen worden. Zal de gemeente met die kerkbesturen en diaconieën een overeen komst sluiten voor de verpleging in de toe komst als het vex-zekerden betreft? De ge meente heeft voor de ziekenhuisverzekering aan de verzekerden vrije keuze van zieken huis gelaten. Zal ditzelfde beginsel dan ook toegepast worden voor de verpleging van ouden van dagen? De gemeente zou dan niet alleen moeten bijpassen wat nu door de fa milie betaald wordt, maar ook wat de diaco nieën en armbesturen bekostigden. Toen wij deze aangelegenheid met een raadslid bespraken, verzekerde hij ons, dat in raadskringen de overtuiging heerscht, dat de gemeente op den duur niet zal kunnen volstaan met het tehuis voor ouden van dagen aan den Schotersingel. Dat ls nu reeds vol. Als de verpleging zich dus eenigszins uit breidt. komt er beslist plaatsruimte te kort. Er is al eens gedacht aan de mogelijkheid om een nieuw gebouw te stichten voor het Kin dertehuis. opdat de gebouwen daarvan, die naast het tehuis voor ouden van dagen aan den Schotersingel gelegen zijn. gebruikt zul len kunnen worden voor de uitbreiding van dat gesticht. Er zou daar dan een goed ge heel verkregen kunnen worden. De keuken is groot genoeg voor de vergroote inrichting, want ook nu krijgen cle kinderen eten uit! de gemeenschappelijke keuken. Alle plaatsen in het Kindertehuis zijn ook steeds bezet. Daar zal zich dus ook in de naaste toekomst als geen oplossing gevon den wordt, plaatsgebrek doen gevoelen. -I Als de ziekenhuis-verzekering wordt uitge breid zal de administratie aan den Genees kundigen Dienst- opnieuw vereenvoudigd worden. Reeds nu is die vereenvoudiging ver kregen omdat geen bijdagen meer geadmini streerd behoeven te word?n voor de zieken huisverpleging voor -70.000 verzekerde inwo- ners. In de toekomst zal die administratie ook niet" meer noodig zijn voor de verpleging in oude lie dengestichten, lighal. sanatoria, parkherstel lingsoord en kindei-vacantie-kolonies. Dit be spaart veel administratief werk. vooral veel onderzoekingen, want naar elk geval moest vroeger een onderzoek ingesteld worden. Als de ziekenhuis-verzekeiing niet tot stand ge komen was, zou het personeel van den Ge neeskundigen Dienst stellig uitgebreid zijn geworden. Tensotte nog een belangrijke quaestie. Uit kringen der ziekenfoixdsbesturen werd ons medegedeeld, dat er gevaar zou dreigen voor de aanneming van het thans aanhan gige voorstel bij het referendum onder de leden, omdat- te veel zeggenschap aan den Gem. Geneeskundigen Dienst wordt gegeven. Alleen die dienst beslist over opneming in ziekenhuizen. Hetzelfde zal dus het geval zijn bij de verpleging in .andere inrichtingen. Aangedrongen werd op het instellen van de mogelijkheid van beroep. Wij hebben deze klacht overgebracht bij den directeur van den Geneeskundigen Dienst. Deze verzekerde ons evenwel, dat er beroep mogelijk is. Als thans een huisarts ziekenhuisvei-pleging voor een patiënt aan vraagt en de Geneeskundige Dienst vindt de opneming niet noodig, dan kan de huisarts arbitrage aanvragen. Het is de bedoeling diezelfde arbitrage open te stellen bij even tueele meeningsverschillen over verpleging in oude-liedengestichten. Bestuurders die dit bezwaar dus geuit heb ben, zijn blijkbaar niet. met die arbitrage be kend. In cle jaren dat de ziekexxhuis-verzekc- ring bestaat is slechte in zeer enkele.geval len arbitrage toegepast. Voor de verpleging in het parkherstellings oord, lighal, sanatoria cn kinderherstellings kolonies heeft dit geen zin. Zooals wij aT eerder geschreven hebben, garandeert, cle gemeente bij de uitbreiding der verzekering bedoelde verpleging niet, alleen behoeven de verzekerden als zij die verpleging genieten, geen bijdrage te betalen. De vex-eenigingen be slissen evenwel over de opneming. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN „SNELVERBAND", Voor bovengenoemde vereeniglng zal de Kon. Erk. Tooneelvereeniging „Jacob varr Lennep" een tooneelvoorstelling geven, waar van de opbrengst ten bate van de Eerste Hulpvereeniging „Sn-elverband" komt. Dit is zeker een sympathieke godachte van „Jacob van Lennep" op deze wijze „Snelver band" in haar mooie taak te steunen. Wanneer wij denken aan de eerste hulp- verleening door de leden van „Snelverband" bij zoovele ongevallen, hun aanwezigheid op de voetbalvelden, als „Ongevallendienst" op de ijsbaan, en bij vele belangrijke gebeurte nissen hun bereidvaardigheid, zoowel des nachts als overdag, kunnen wij ten zeerste deze voorstelling warm aanbevelen. Zij vindt plaats op Zaterdag 4 Januari a.s. te 8 uur in den Schouwburg aan den Jans- weg. Opgevoerd wordt „Doddy", een blijspel in drie bedrijven, terwijl na afloop gedanst kan worden. ZATERDAG 28 DECEMBER Stadsschouwburg. Ver. Rott. Hofstadtoo- n-eel, „Drie Wclcen op Proef". 8 xiur. Gebouw Protestantenbond. Volksuniversi teit. Lezing Ir. De Clercq met film „Staats mijnen", 8 uur. Palace. Cinema en Variété. „The Flying Fleet". Tooneel: The two Shiphoffs. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater. „Helden der Lucht" erf „Boerenbedrog". Tooneel: Les Toresca's en, Les Morley's. 2.30 en 8,15 uur. Rembrandt Theater. „The Singing Fool", Tooneel: Vera Trolle. 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw Kleine Houtstraat 100. Deutschë Geseiligkeltsverein. Kerstbal. 8 uur, ZONDAG 29 DECEMBER Stadsschouwburg. Ver. Rott. Hofstadtoo- ncel. (Cor v. d. Lugt Melsert)„De Man in de Monnikspij". 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ensemble Solser eit Hesse. „Weet je 't al van Schellevisch Mie?" 8.15 uur. ,.Henkie Snip's Vlegeljaren", 2 uur. Gem- Concertzaal. Buitengewoon namid dagconcert H. O. V. o. L v. Marinus Adam, 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen, van 2 uur af. MAANDAG 30 DECEMBER Stadsschouwburg. Revue „Lach en Vergeet" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn 's avond*. Teylcrt Museum, Spaarne 18. Geopend oa werkdagen van 11—3 uur, behalve V» Maan dags toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5