De Sportgebeurtenissen in 1929 Hoejvel het jaar 1928 op sportgebied wegens de Olympische Spelen veel belangrijker is geweest dan het af- geloopen jaar, waren ook nu de sportgebeurtenissen wel de moeite waard, om de voornaamste nog eens in de herinnering terug te roepen. Wegens gebrek aan plaats ruimte volgen hier de bijzonderheden in be- knoptcn vorm: Athletiek. In de Zondag 10 Februari te 's-Gravenhage gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de Kon. Ned. Athletiek-Unie werd de heer D. de Vries tot voorzitter gekozen. De aftre dende voorzitter, majoor P. W. Scharroo, werd tot eerelid benoemd. Met Pinksteren werden nationale wedstrij den bij „Te Wervc" gehouden. Haarlem wist voor den tweeden keer den „Te Werve"-beker te winnen. Zondag 2 Juni hadden te Groningen inter nationale atletiekwedstrijden plaats. „Haar lem" won den eersten prijs op de 4 maal 100 M. estafette. Bij dc Engelsche kampioenschappen, die (6 Juli) plaats hadden, wist onze stadgenoot Van Welsenes den tweeden prijs met vèr- springen en onze stadgenoot Van der Zee den tweeden prijs met polshoog te winnen. Peters behaalde het kampioenschap hink-stap- sprong. Klaase verbeterde Zondag 7 Juli bij de in ternationale wedstrijden van ..Pro Patria" het Nederlandsch record 5000 M. hardloopen in 15 min. 47 2/10 sec. Van der Zee, pas uit Enge land teruggekeerd, won het polshoog en Kaan het nummer 110 M, hordenloop. De athletiekwedstrijd HollandWest Duitschland, 14 Juli te Amsterdam gehouden: werd door de Duitschers met 71 punten ge wonnen; Holland behaalde er 41. Van der Zee won echter het polshoog. De dames-athletiek- wedstrijden Holland-West-Duitschland, die op denzelfden dag te Gouda plaats hadden, wer den door de Hollandsohe dames gewonnen met 45.5 tegen 40.5 Zondag 21 Juli hadden de nationale wed strijden van de H. A. V. „Haarlem" plaats. Hierbij verbeterde de Boer. pas uit Venezuela teruggekeerd, zijn eigen Nederlandsch record vèrspringen. De wedstrijden om den Prins Hendrik beker hadden Zondag 28 Juli in Den Haag plaats. De H. A. V. „Haarlem" won met een miniem verschil na een uiterst spannenden strijd van „Vlug en Lenig". De voorwedstrijden der Nederlandsclie ath- letiekkampioenschappen te Alkmaar op Zon dag 4 Augustus leverden aan de H. A. V. „Haarlem" negentien prijzen op. Zondag 18 Augustus had te Maastricht de internationale dames-athletiekwedstrijd Ne derlandBelgië plaats. De Hollandsche dames wonnen met 46 tegen 26 punten- Bij de wedstrijden om de nationale kam pioenschappen, die Zaterdag 24 en Zondag 25 Augustus te Amsterdam plaats hadden, wer den zes Nederlandsche records verbeterd. Hiervan nam Hoogerwerf er twee voor zijn rekening, namelijk op de 800 M. en op de 1000 M. hardloopen. Van den Berge verbeterde zijn record op de 20o M. „Haarlem" won de vier maal 400 M. estafette. Bij de wedstrijden om de Nederlandsche dames-athletiekkampioenschappen, die Zon dag 1 September te Leiden plaats hadden, werden vijf Nederlandsche records verbeterd. Biljarten. Het kampioenschap van Nederland tweede klasse groot biljart werd Zondag 3 Februari te Groningen door Verbeek gewonnen. D. A. de Foeljaeger won op 10 Februari on geslagen het kampioenschap van Haarlem. Op denzelfden dag werd Dommering te Rot terdam voor de zesde maal biljartkampioen van Nederland. Boksen. Op 6 Mei hadden te Rotterdam bokswed strijden plaats tusschen den Rotterdamschen en den West-Duitschen Boksbond. Alleen L. van Klaveren wist het in de afdeeling Veder gewicht tegen den Duitscher Prahli tot een overwinning te brengen. Alle andere partijen werden door de Duitschers gewonnen. Cricket. Op 4 Augustus werd op het terrein aan de Spanjaardslaan een cricketwedstrijd gespeeld tusschen een elftal van den Haarlemschen en een elftal van den Amst. Cricketbond om een door den N. C. B.-uitgeloofden cricketbal. Haarlem won. Op Zaterdag 10 en Zondag 11 Augustus had aan de Spanjaardslaan een cricketwedstrijd plaats tusschen het Nederlandsch elftal en de Free Foresters. De Engelschen wonnen met innings en 3 runs. Het Nederlandsch elftal speelde Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Augustus te Amsterdam een tweedaagscben wedstrijd tegen de Rhine Ar my. Deze strijd, die op hoog sportief peil stond, eindigde onbeslist. In de buitengewone algemeene vergadering van den Ncd. Cricketbond op Zaterdag 14 December werd de heer A. de Haan Azn., se cretaris van dien bond. ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap tot eerelid benoemd. Dammen. J. B. Sluiter Jr. won Dinsdag 9 April het damkampioenschap van Haarlem met de vol gende cijfers: 10 gesp., 7 gew., 3 rem., 0 verl., 17 pnt., 1.70 gem. A. K. W. Damme deed zijn naam weer eer aan, door op 8 Juli wederom het kampioen schap van Nederland te winnen. B. Dukel won na een herkamp van drie par tijen met H. do Boer het clubkampioenschap van de Damclub „IJmuiden". F. A. Berkemeier werd clubkampioen van dc „Haarlcmschc Damclub". Golf. Zondag 14 Juli werd op de banen van de Kennemer Golf- en Country-Club te Zand- voort de eindstrijd gespeeld om den Van Vis- ser-Wilson beker, door mevrouw Buma en den heer J. R. Koning. De heer Koning ein digde all square met bogey, en werd hier door winnaar van den beker. De Zondag 15 September in Den Haag ge speelde golfwedstrijd tusschen Nederland en Duitschland werd door de Hollanders met 53 gewonnen. Grensbal. Een ploeg dames van „Turnlust" te Bever wijk speelde Zondag 4 Augustus een grensbal- wedstrljd tegen „Hyglëa" te Krommenie. De Beverwijksche dames wonnen met 20. Gymnastiek. Zaterdag 29 Juni had te Antwerpen de tweede gymnastiekwedstrljd tusschen België on Nederland plaats. De Belgen wonnen met 738 punten. De Hollanders behaalden 737.25 punten dc overwinning. De Zandvoortsche Gymnastiekvereeniging „Oefening Staalt Spieren" vierde Zaterdag 7 en Zondag 3 Juli op een waardige wijze haar 25-jarig bestaan resp. met een eere-avond en wedstrijden. Te hair één werden het bestuur en de directeur H. B. Dreijer, die eveneens zijn zilveren jubileum vierde, op het Raadhuis ontvangen. De Gymnastiekvereeniging „Sparta" te Vel- sen vierde Zaterdag 23 November in „Concor dia" te Velsen-Noord haar 25-jarig bestaan met een receptie en een feestuitvoering. De vereeniging ontving van de directie der Pa pierfabrieken een sportterrein ten geschenke. Hengelen. In de 23ste jaarvergadering van den Haarl. Hengelaarsbond, die Zaterdag 9 Februari in het gebouw „Sint Bavo" plaats had, werd de scheidende voorzitter, de heer J. Russ, die 23 jaar deze functie vervuld had, gehuldigd. Het Vischcollege „Het Baarsje" vierde Za terdag 13 April zijn 12 1/2-jarig jubileum met een genoeglijken feestavond. Hockey. De bekende Bloemendaal-speler Kop ver trok in Maart naar Nederlandsch-Indië, voor ons hockey een gevoelig verlies. Zondag 24 Maart speelde hij met het Nederlandsch elf tal in het Amsterdamsche Stadion zijn laat- sten wedstrijd tegen België. Deze wedstrijd eindigde in gelijk spel. Zaterdag 14 April werd tc Antwerpen de hockeywedstrijd België—Nederland gespeeld. De Belgen wonnen met 21. De hockeywedstrijd Duitschland—Neder land, die Zondag 21 April te Berlijn plaats had, eindigde met een 0—0 gelijk spel. Zaterdag 27 April had te Amsterdam de internationale dames-hockeywedstrijd Neder landBelgië plaats. De Belgische dames wonnen met 30. „Amsterdam" werd in April kampioen van Nederland. Het Nederlandsch elftal nam in de Kerst week deel aan het internationaal Hockey- tournooi te Barcelona en wist het tot den eindstrijd tegen Duitschland te brengen. Van de Duitschers werd echter met 4—0 ver loren. Honkbal. Zaterdag 22 Juni had op het terrein aan de Kleverlaan de finale plaats van de serie school-honkbalwedstrijden. De ploeg van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers won van de HH.S. b. Haarlem I werd Zaterdag 24 Augustus kampioen van de eerste klasse met 16 winst punten. Ook Haarlem n werd Zaterdag 7 Septem ber kampioen van haar afdeeling, door met 26—14 van Quick te winnen. Kaatsen Zondag 30 Juni had te Amsterdam de Zijl stra-partij plaats. Behalve door „Frisia" werd hieraan deelgenomen door vereenigingen uit Hilversum, Bussum, Utrecht, Enschedé, Den Haag, Zaandam en Amsterdam. Haarlem verloor van Utrecht, welke laatste den Zijl stra-wandelbal won. Zondag 28 Juli had te Zaandam de Han- nema-partij plaats, waaraan ook Haarlem- sche kaatsers deelnamen. Zij kwamen ech ter niet voor een prijs in aanmerking. Utrecht won den eersten prijs. „Frisia" vierde Zaterdag 1 September haar tienjarig bestaan met een mooien wedstrijd, waaraan vijftien parturen deelnamen. Kegelen. Zaterdag 26 Januari ving in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond het groote kegelconcours ten bate van het Santos-fonds aan. Vrijdagavond 23 Augustus werd in het ge bouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tem peliersstraat het groot nationaal kegelcon cours ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van den Haarl. Kegelbond en ter her denking van het vierde lustrum van den Ned. Kegelbond geopend. De vice-voorzitter van den Haarl. Kegel bond, de heer Jac. van Maris, herdacht het verscheiden van den voorzitter, den heer B. Groenewegen. Korfbal. Op 7 Mei bestond de H.K.C. „Haarlem" vijftien jaar. De jaarlijksche korfbalwedstrijd Noord Zuid werd op Hemelvaartsdag te Hilversum door Noord met 43 gewonnen. Zondag 2 Juni werd te Antwerpen de korf balwedstrijd BelgiëNederland gespeeld. Het Hollandsche twaalftal won gemakkelijk met 6—1. De Korfbalclub „Deetos" won te Dordrecht het kampioenschap van Nederland. Krachtsport. De Districtsbond Amsterdam en Omstreken vierde Zaterdag 5 Januari in het gebouw „Bloemhof" zijn twintigjarig bestaan met een feestavond. Op 26 October had in het gebouw „Olympia" een stedenkamp plaats tusschen de Haarl. Krachtsport-Vereeniging Haarlem en S. S. S. uit Alkmaar. Haarlem won met 46 tegen 45 punten. Kynologie. Op de internationale hondententoonstel ling tc Bussum, die Zondag 16 Juni plaats had, behaalde de Newfoundlander .Diana" van „Zwart-jas" (eigenares mej. Ina dc Wilde van Groenendaal te Heemstede) den kam- pioenschapsprijs en twee eerste prijzen met de kwalificatie „uitmuntend". Lauüntennis. In begin Mei had te Amsterdam een inter nationaal tennistournooi van D.D.V. plaats. Frankrijk won met 51 Yan Nederland. De dames-wedstrijd NederlandAmerika, die op 13 Mei te Scheveningen plaats had, werd door de Amerikaansche dames met- 72 gewonnen. Op Zondag 19 Mei werd Egypte voor den Davis-Cup te Scheveningen met 4—1 door Nederland geslagen. De massieve zilveren wisselbeker, waarom 3l sinds 1915 gestreden wordt, als symbool van het clubkampioenschap van Nederland, is op 14 Juli voor de derde achtereenvol gende en voor dc vijfde maal in het geheel gewonnen door DD.V. Op 27 en 28 Juli werd de dames-wedstrijd tusschen Zuid-Afrika en Holland gespeeld. Zuid-Afrika won met 61. Op 14 en 15 September had te Amsterdam de landenwedstrijd Nederland—België plaats. De Hollanders wonen met 195. Mej. Rollin Couquerque heeft Zondag 3 November het dameskampioenschap van Barcelona gewonnen door mej. Adamof in de finale te slaan. Timmer won Zondag 10 November het kampioenschap enkelspel op de overdekte tennisbaan te Amsterdam. Motorwielrijden. De groote internationale motorrennen in Drente genoten op 9 April weer een onge kende belangstelling. De Engelsche deelne mers wonnen weer in alle klassen. Zondag 28 Juli had de Ariël-spinneweb- tocht plaats met Haarlem als doel. Uit bijna alle plaatsen van ons land kwamen de deel nemers. De eerste prijs, een zilveren Ariël- medaille, werd gewonen door P. van den Berg uit Utrecht. De Motorclub „Haarlem" luisterde op 31 Augustus de Koninginnefeesten op met be hendigheidswedstrijden op het grasveld naast de Dreef, waaraan ruim dertig rijders deel namen en die veel succes hadden. Paardensport. De bekende pikeur Jan G. de Boer, die aan zoo talrijke wedstrijden heeft deelgenomen gedurende een lange reeks van jaren en steeds een zeer geziene figuur op de baan is geweest, is Vrijdag 18 Januari te 's-Graven hage in den ouderdom van 64 jaar overle den. Op een concours-hippique, dat op 18 Sep tember te Doetinchem plaats had. kreeg rit meester A. P. Colenbrander een ernstig on geluk. Hij is op 24 September in het Diaco- nessenhuis te Arnhem aan de gevolgen over leden. Hij was een der beste Nederlandsche ruiters. Ping-Pong. Zaterdag 17 Augustus begon op Rijnegom een ping-pong-t-ournament, waarvoor veel belangstelling bestond. De animo was zelfs zóó groot, dat besloten werd een Haarlem- sche Ping-Pong-Club op te richten. A. de Groot won in dc finale tegen Marchant een wisselbeker. Roeien. Op 14 April werd door den eere-voorzitter van „Het Spaarne", den heer W- Dyserinck, de eerste race-acht dezer vereeniging, ge naamd „Willem Dyserinck", plechtig inge wijd. Het hoofdnummer van de Studentenroei- wedstrijden op Hemelvaartsdag werd ditmaal gewonnen door Njord met een paar lengten voorsprong op La ga. „Het Spaarne" heeft in Mei weer met veel succes aan de Hollandia-roeiwedstrijden deelgenomen. Zij won de Jonge Twee A, de Juniores Vier dames-stijlroeien en den Double Scull-prijs (in row-over). Laga won het hoofdnummer Oude Acht na een hevigen strijd met slechts een halven meter vóór Het Spaarne. Op wedstrijden van de Koninklijke, in Juni, heeft „Het Spaarne" alleen een dames- stijlnummer gewonnen. Zondag 16 Juni hadden de jubileumwed strijden van „De Amstel" plaats. De Haar lemmers Cox en Timmermans wonnen de Double Scull van het Dare Devil-paar Van Wankum-Van Suylekom met anderhalve lengte. Ook de Jonge Twee A werd door „Het Spaarne" gewonnen met een 'halven meter voorsprong op „Die Leythe". Gunther hield Zaterdag 6 Juli den naam van ons land hoog door de Diamond Sculls in Henley te veroveren, waarmee hij veel geestdrift in ons land verwekte. De wedstrijden om de Nederlandsche roei- kampioenschappen te Sloten werden Zaterdag 20 Juli geëindigd. Gunther werd kampioen Skiffeur, zonder tegenstander. Gunther won op 18 Augustus te Bromberg in Polen het Europeesch skiff-kampioenschap. Zaterdag 21 en Zondag 22 September had den op den.. Amstel de Holland-bekerwedstrij den plaats. Gunther kwam niet. Flinsch wist den Hol land-beker te winnen. „Het Spaarne" Tj. de Vries won als wisselprijs een mooie zil veren schaal in het nummer overnaadsche skiff. De wedstrijden van den Westelijken Roei- bond hadden Zondag 13 October te Schiedam plaats. „Het Spaarne" won de Damesvier Seniores en den invitatiewedstrijd in ach ten. Zaterdag 30 November sloot de termijn voor het afleggen der 30 K.M.-vaardigheidsproe- ven van den Ned. Roeibond. Door 55 leden van ..Het Spaarne" werden 69 proeven afgelegd. Van die 69 proeven waren er 11 van dames en 58 van heeren- In de vergadering van den Ned. Roeibond, die Zondag 15 December te Amsteram plaats had, werd de wisselprijs heidsproeven beschikbaar was gesteld aan „Het Spaarne" uitgereikt. Schaatsenrijden De IJsclub voor Haarlem en omstreken vierde op de banen aan de Kleverlaan in Januari haar 60-jarig bestaan. Op 13 Januari won de Heemstedenaar M. R. Oostveen te Deventer het kampioenschap van Nederland schoonrijden op schaatsen. Bij de internationale schaatswedstrijden te Davos boekten onze landgenooten mooie successen. Op 18 Januari verbeterde Van der Scheer het Nederlandsch record over 500 M., dat met 47.8 sec. op naam stond van Blaisse; Van der Scheer deed er 45.4 sec. over. Hij verbeterde ook het record over 5000 M. en bracht het van 9 min- 29.5 sec. op 8 min. 43.8 sec. Dit nummer werd gewonnen dooi den Noor Ballangrud in 8 min. 26.5 sec. Van der Scheer stond dus niet ver meer van hem af. Heiden werd 23 Januari te Weenen No. 3 in het nummer over 500 M. Den volgenden dag werd onze landgenoot Hooftman derde op de 500 M. hardrijden te Weenen in 47.9 sec.; No. 5 was Van der Scheer en no. 8 Heiden. In het nummer 1500 M. hardrijden was Van der Scheer No. 2 in 2 min. 35.8 sec.; No. 4 was Heiden en No. 8 Hooftman. Nadat de dooi al eenige malen alle plannen in de war had gestuurd, kon eindelijk 3 Feb. de viering van 't 60-jarig bestaan der IJs club voor Haariem en Omstreken plaats hebben, 's Middags hadden wedstrijden in schoonrijden voor dames en paren plaats en 's avonds werd een vuurwerk ontstoken, ter wijl het clubgebouw geïllumineerd werd. Van der Scheer won op 3 Februari te Gro ningen het kampioenschap van Nederland hardrijden. No. 2 was Heiden, No. 3 Hooft man. Dinsdag 12 Februari had de vermaarde elf stedentocht in Friesland plaats, die door den heer K. Leemberg uit. Leeuwarden gewon nen werd De bekende H.F.C.'er Van Beekum was no. 12. Het aantal deelnemers bedroeg 303. 155 hiervan volbrachten den tocht. Schaken. De schaakmatch tusschen Euwe en Bogol- jubow, werd in Januari door laatstgenoem de met 5 1/24 1/2 gewonnen. Op 9 Februari werd Dr. Emanuel Lasker te 's Gravenhage gehuldigd naar aanleiding van zijn 60sten verjaardag. Bogoljubow en Aljechin, die een wedstrijd om het wereldkampioenschap waren aange gaan, speelden 26 October in Den Haag de achttiende partij, die door Bogoljubow ge wonnen werd. Ook de negentiende partij werd in Den Haag gespeeld- De volgende dagen werden ook in Amsterdam eenige partijen gespeeld, die ook een geweldige belangstelling trokken. Schermen. Op 20 Januari won J. Kunze in de Scherm- zaal Brassinne het floretkampioenschap van Haarlem. De Cock won Zondag 27 Januari in dezelfde zaal het Haarlemsch kampioen schap degen; G. Aanstoot won denzelfden ti tel op sabel. Majoor A. E. W. de Jong, heeft bij de schermwedstrijden van den Kon. Officiers Schermbond, die in April te 's-Gravenhage plaats hadden, weer drie kampioenschappen behaald. Bij de schermwedstrijden om de kampioen schappen van Europa, die in Mei te Boeda pest plaats hadden, bezette Holland de derde plaats. De dames-equipe Aerts won Zaterdag op het internationaal schermtournooi te Osten- de in het nummer floret voor dames den tweeden prijs. Mevrouw A. AdmiraalMeijerink won Zon dag 8 December weer op fraaie wijze het floretkampioenschap van Nederland voor dames. Zij verloor geen enkele partij. Onze stadgenoot Kunze werd in December kampioen op floret en degen. Schieten. 14 en 15 April had de jaarlijksche voor- jaarswedstrijd van den Haarl. Schiet- bond plaats. De kampioenstitel eerste klas werd weer behaald door W. Faase, die der tweede klasse door J. Jacobs en die der derde klasse door P. Gulikers. De schietvereeniging „Generaal Joubert" te Overveen won het kampioenschap eerste klasse van den Haarlemschen winterkam- pioenswedstrijd. Voetbal. De jaarlijksche voetbalwedstrijd op Nieuwjaarsdag tusschen H. F. C. en elf oud-internationals op het terrein aan de Spanjaardslaan eindigde ditmaal met een 107 overwinning vóór H. F. C. De wedstrijd tusschen de Belgische Roode Duivels en de Nederlandsche Zwaluwen (12 Februari te Brussel) eindigde met een 41- overwinning voor de Belgen. Holland won op 17 Maart te Amsterdam van Zwitserland met 32. Een zeldzaam voorkomend geval in de voetbalwereld deed zich op Zaterdag 16 Maart voor. Op 24 Maart zou te Antwerpen de internationale voetbalwedstrijd België- Nederland gespeeld worden. Op Zaterdag 16 Maart kwam echter plotseling het bericht, dat de Kon. Belgische Voetbalbond besloten had, om dezen wedstrijd niet te doen door gaan, evenmin als den wedstrijd Antwer- pen-Rotterdam, die in den regel aan de groote ontmoeting voorafgaat. Het bleek, dat deze maatregel van Belgische zijde uit over wegingen van politieken aard was ontspro ten. Men vreesde voor een demonstratie te Antwerpen in verband met de recente publi caties over het bekende geheime Fransch Belgisch militair verdrag door het Utrechtsch Dagblad. Zondag 7 April kwamen er verschillende kampioenen los, namelijk: Feijenoord van de eerste klasse afdeeling I, P. S. V. van de eerste klasse Afdeeling IV, Velocitas van de eerste klasse Afdeeling V, Zeeburgia van de tweede klasse A en Stormvogels II van de reserve eerste klasse, beide van Afdeeling I. Zondag 21 April was er groote voetbal vreugde in Haarlem, want toen wonnen de roodbroeken met 52 den beslissingswed strijd tegen D. E. C. om de eerste plaats van de tweede klasse B. Op dienzelfden dag won Zeemeeuwen het kampioenschap der vierde klasse B. Het oude Sparta won Zondag 28 April met 2—1 van Hermes—D.V.S. en verwierf daar mee het kampioenschap der eerste klasse van Afdeeling I. Dit was van de Rotterdammers het vijftiende kampioenschap. Haarlem II won Zondag 28 April het kam pioenschap der Reserve tweede klasse A. Zondag 5 Mei werd te Antwerpen de in ternationale voetbalwedstrijd BelgiëNeder land gespeeld. De Belgen wonnen verdiend met 31. Maandag 21 Mei verloor U. V. V. te Am sterdam met 1—0 van Zeeburgia, waarmee Utrecht haar laatsten eerste-klasser verloor, want U. V. V., de roemrijke club van Jan Vos en de gebroeders Buitenweg, degradeer de op dezen dag naar de tweede klasse. „Haarlem" keerde Zondag 2 Juni tot alge meene vreugde weer in de eerste klasse terug, door als no. 1 van de promotiecompetitie te eindigen. Op dezen Zondag was een gelijk spel tegen Zeeburgia voldoende. Dit werd het dan ook. De uitslag was 1—1. Dinsdagavond 4 Juni werd in het Amster damsche Stadion een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen het Nederlandsch elftal en het Schotsche beroepselftal. De Schotten wisten slechts na veel moeite met 20 te winnen. Het Nederlandsch elftal speelde Zondag 10 Juni te Stockholm tegen Zweden een slechten wedstrijd. De Zweden wonnen met 62. Woensdag da.v. speelden de Hollanders den tweeden wedstrijd van den toer door Scandinavië, thans tegen Noorwegen. Deze wedstrijd eindigde met 44 gelijk spel. P. S. V. won Zondag 23 Juli het kampioen schap van Nederland; zij sloeg op dien dag Velocitas met 51. Haarlem n won Zondag 23 Juni met 20 van 't Gooi H. De Haarlem-reserves promo veerden hiermee naar de reserve eerste klasse. H. F. C. begon haar feestprogramma ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan En de H. F. C. „Haarlem" begon eveneens Zondag 25 Augustus met haar jubileumwed strijden ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Zaterdag 31 Augustus zette H. F. C. haar gouden feestviering voort met de jubileum wedstrijden tusschen de vier Haarlemsche eerste klassers. H. F. C. won tenslotte. Op 8 September traden de vier oudste ver eenigingen uit ons land op het H.F.C.-feest tegen elkaar in het krijt. H. V. V. won den eersten, Robur et Velocitas den tweeden, H. F. C. den derden en Hercules den vierden prijs. Op deze zelfde dagen werden ook dc fees ten ter gelegenheid van het veertig-jarig jubileum van „Haarlem" voortgezet. Het Nederlandsch elftal heeft Zondag 3 November te Amsterdam een smadelijke 10-nederlaag tegen Noorwegen geleden. ..Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den N. V. B. op Zondag 8 December werd door H. M. de Koningin aan dien bond het pracdicaat „Koninklijke" verleend, zoo zoodat hij thans heet „Kon. Ned. Voetbal bond." De heer W. J. H. Muiier werd be noemd tot officier en de heer S. Coldewey tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De eere-wedstrijd Nederland-België, die Zon dag 8 December werd gespeeld, werd door Holland met 1—0 gewonnen. Waterpolo. Zondag 14 Juli won H. P. C. te Amersfoort met 2—0 van A. Z. en P. C. en verwierf daar mee het kampioenschap van de tweede klasse. De Haarlemsche Dames Zwem- en Poloclub „Zignea", die aan het eind van de gewone zomercompetitie onder aan het rang- Üjstje stond, moest twee degradatiewedstrij den spelen, namelijk op Zondag 11 Augustus te Amsterdam tegen „Het IJ" en op Dinsdag 13 Augustus te Haarlem tegen „Thetis". Zig nea won met 10 van de Amsterdamsche dames en met 60 van Thetis, waarmee zij voor de eerste klasse behouden bleef. Het kampioenschap van Nederland werd voor de zooveelste maal weer door Het IJ ge wonnen, die Donderdag 22 Augustus te Am sterdam met 5—2 van Dolfijn wist te win nen. Wielrüden. Piet Dickentmann, die op 4 Januari vijf tig jaar werd, nam op dezen dag afscheid van de wielersport, waarin hij zooveel schit terende triomfen vierde. Moeskops deed Zondag 20 Januari ook weer eens van zich spreken. Hij won toen name lijk te Parijs den grooten strijd om den Grand Prix du Conseil Municipal. Hij won op 20 Mei te Parijs ook met groot gemak den grooten Pinksterprijs. Te Zürich hadden in Augustus de wereld kampioenschappen plaats. De Hollander Ma- zairac wist op fraaie wijze het amateurkam pioenschap te winnen. In de finale der profs werd Moeskops door den Franschman Mi- chard geklopt. Op denzelfden dag had in het Amsterdamsche Stadion de wielerwedstrijd NederlandDuitschland plaats. De Duit schers wonnen met 22 tegen 26 punten. Op 19 October werd op dc wielerbaan te Brussel een wedstrijd BelgiëNederland achter tandems over twee manches van 30 K. M. gehouden. Beide landen verkregen tien- punten, maar Nederland won doordat Piet van Kempen twee maal eerste was. De landenwedstrijd Zwitserland—Neder land, die Zondag 17 November te Bazel plaats had, eindigde in een draw. De wielrijdersvereenigingen „De Kampioen", „Excelsior" en „De Bataaf" hielden in dit jaar weer veel belangrijke wedstrijden zoowel over den langen als den korten afstand. Ook op de home-trainers werd weer druk gestre den. Zeilen. De Haarlemsche Jachtclub hield Zondag 21 April haar openingswedstrijden met 12- voetsjollen. No. 1 werd de „Vischarend" van R. Venema. De Haarlemsche Zeilvereeniging hield Zon dag 12 Mei ter opening van het .seizoen een admiraal-zeiltocht, die goed geslaagd is- Het 12-voetsjollenkampioenschap van Ne derland werd Zondag 30 Juni door B. Maas gewonnen; zijn broer J. Maas werd no. 2. Op 14 en 15 September hield de Haarlem sche Jachtclub tot sluiting van het seizoe.n nationale wedstrijden. Er was op beide dagen evenwel zulk een absolute windstilte, dat eerder van drijf-, dan van zeilwedstrijd ge sproken kon worden. ZtvemmèW. Zus Braun won 6 Januari te Parijs de wed strijden in rug- en borstzwemmen en bracht ook het publiek in geestdrift door haar schoonspringen- Op 17 Februari trad in een emotievolle jaarvergadering van den Ned. Zwembond. het bestuur en bloc af. Op 3 Maart had te 's-Gravenhage de stedenzwemwedstrijd Den Haag—Haarlem Utrecht plaats, die door de Haarlemmers gewonnen werd. In totaal werden behaald: Haarlem 68, Den Haag 62 en Utrecht 55 punten. Zus Braun en Marie Baron hoekten in vele internationale wedstrijden fraaie successen. Op den tweeden Pinksterdag werd te Am sterdam een buitengewone algemeene ver gadering van den Ned. Zwembond gehou den. Hier werd o.a. een nieuw bestuur ge kozen. Voorzitter werd de heer C. F. Kellen- bach. H.V.G.B. maakte Zaterdag 29 Juni een suc cesvol uitstapje naar Groningen, waar zij deelnam aan de groote nationale zwem- en polowedstrijden van de zwemclub „Gronin gen". De H.V.G.B.'ers zegevierden over de geheele linie. De jeugdige Jan van Hemsbergen van de Zwemclub Haarlem nam Zondag 30 Juni deel aan den zwemwedstrijd over 1500 M., uitge schreven door de zwemvereeniging „Zwem- lust" te Utrecht. Hij werd derde. Naar aan leiding van deze prestatie werd hij uitge zonden naar den zwemwedstrijd over 41/2 K.M., die Zondag 8 Juli tusschen Brugge en Damme in België plaats had. Onze stadge noot werd No. 2. De 3 K.M. zwemwedstrijd in de Schie had Zaterdag 7 Juli plaats. Zus Braun won na tuurlijk het damesnummer en ongeveer even natuurlijk werd onze stadgenoot A. J. Gerritsen No. 1 in het veteranennummer. Th. J. de Man won het hoofdnummer van de mannen. Zondag 14 Juli won Jan van Hemsbergen den acht K.M-zwemwedstrijd te Zutfen; Gerritsen won het veteranennummer weer. De jaarlijksche kilometer-zwemwedstrijd van H.P.C. om den Haarlem's Dagblad-beker had Zaterdag 27 Juli in de Van Merlenvaart plaats. Het nummer voor de heeren werd natuurlijk weer door A. J. Braam gewonnen en het nummer voor de veteranen bijna even natuurlijk door A. J. Gerritsen. Van de dames werd ditmaal mej. L. Kollerie No. 1. H.P.C. die nu drie maal achtereen den Haarlem's Dagblad-beker gewonnen had, kreeg dien nu definitief in haar bezit. Van Hemsbergen werd Zondag 28 Juli te Luik No. 2 achter den Belg Boone. Bij de wedstrijden om de nationale kam pioenschappen te Utrecht verbeterde Zus Braun Vrijdagavond 23 Augustus maar liefst vier records, namelijk drie Nederlandsche en één Europeesch. Zaterdag 24 en Zondag 25 Augustus had den te Utrecht de wedstrijden om de Neder landsche zwemkampioenschappen plaats H. V.G3. verrichtte hier met liaar leden Van der Meer Sr., Van der Meer Jr.. Van Omme ren, Jan Schouw en Kemper uitmuntend werk, door de vijf maal 50 M. estafette te winnen. Mej. Marie Vierdag wist voor de eerste maal Zus Braun in het nummer 100 M. vrije slag te slaan,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10