D. VERTELLINGEN. J. Lottgering H. Hoe men de kleuters bezighoudt. De Gestolen Diadeem (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). De geheime code. door H. BUYS. Van der Lugt Melsert, die Zaterdagavond in onzen Stadsschouwburg de gastheer was, schonk ons een nieuwen wijn, maar al heel spoedig kwam mij het merk hekend voor. De wijn was oud, doch het etiket op de flesch was blijkbaar vernieuwd. Eenige jaren gele den was de wijn al 'n beetje ransig en nu wij hem voor de tweede maal proefden, was hij er door het lange liggen niet beter op ge worden. maar van der Lugt serveerde hem op zoo'n prettige, gezellige manier en hij causeerde er zoo amusant en geestig bij, dat wij op den wijn nauwelijks meer ietten en enkel nog oor en oog hadden voor onzen onderhoudenden, charmanten gastheer. Vroeger heette dit blijspel van Lonsdale „Op Zicht", Zaterdag kregen wij het als „Drie Weken op Proef" te zien. Van der Lugt Mel sert heeft blijkbaar èen sterke voorliefde voor Lonsdale, wiens stukken hij hier geregeld Introduceert." ïn zeker opzicht kan ik mij zijn penchant voor dezen Engelschen mode-schrijver begrijpen. Lonsdale schrijft een geestigen dialoog en er komen in zijn stukken altijd één of meer dankbare speel- rollen voor. Enkele van zijn stukken mochten dan ook in ons land een flink succes be halen ik herinner maar aan „Wat is de Waarheid?", door Royaards gespeeld, en aan Mrs. Cheyney's Verdwijning", een blijspel, dat met Annie van Ees in de titelrol een lange serie maakte en een blijspel als „On Ap proval" is voor een theater-directeur, die be halve artist ook zakenman is. te verleidelij ker, omdat er maar 4 rollen in voorkomen, een voordeeltje, dat geen enkele tooneel- directie gering zal achten. De geschiedenis van Mrs. Wislack, die na de ondervinding met haar eersten man op gedaan, geen nieuw huwelijk meer wil aan gaan zonder o, in alle eer en deugdeen proeftijd van drie weken, is vrij opzettelijk en gezocht en ik vroeg mij Zaterdagavond af, wat er van dit blijspel over zou blijven als liet niet op zoo amusante, geestige wijze werd gegeven. Van der Lugt Melsert laat het spe len, alsof het een heel fijne comedie is en hij geeft als de egoistische hertog van Bristol zelf den toon van het spel aan. Die parasi- teerende hertog, die bijna te lui is om zijn voeten op te lichten, wordt een heerlijk type zooals Van der Lugt hem speelt. Om hem in die rol te zien is alleen reeds een komedie gang waard. Elk zinnetje komt bij Van der Lugt Melsert tot zijn recht, het krijgt zijn volle 100 procent en het wordt toch steeds geplaatst zonder eenige nadrukkelijkheid, altijd droog en lakoniek, maar voortdurend raak! En hoe spoedig zou een rol als die van Mrs. Wislack bedorven kunnen worden, wanneer zij door een ander werd gespeeld dan Fie Ca- relsen. Met een te kluchtig accent in de twee hoofdrollen zou dit blijspel al' gauw ongenietbaar worden. Fie Carelsen blijft ech ter aldoor evenals Van der Lugt in den zuiveren comedietoon en vergroft de rol van deze moderne Xantippe geen moment. Roe mer was de „man op proef" en hij gaf dezen Joris Goedibloed met een zekere onhandig heid, die bij de rol paste. Een Helen, in zeer elegante toiletten, bescheiden en van pret tige natuurlijkheid, zagen wij van Minny Erfman. Er is dikwijls onbedaarlijk gelachen en Van der Lugt Melsert behaalde ook nu weer dank zij zijn spel met „On Approval" de overwinning, al stelde het slot dan ook merk baar teleur. Het vroegere slot, waarbij de her tog van Bristol de vlucht neemt in den sneeuwstorm en uitroept: „Liever den dood dan 3 weken met jou ingesneeuwd in dit huis!" was vrij wat effectvoller. Nu ging het stuk als een nachtkaars uit, J. B. SCHUIL. PERSONALLY Met ingang van 1 Januari a.s is onze stadgenoot den heer C. M. de Haan benoemd tot politie-agent te Utrecht. JAARVERGADERING BOND VAN NED. ONDERWIJZERS In Utrecht ls Vrijdagmiddag de algemeene vergadering van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers begonnen onder leiding van den waarnemenden voorzitter, de heer C. Moerman, die de financieele positie van den onderwijzer besprak. Het ledental is gestegen van 7007 tot 7189, Besloten werd, het beleid van het hoofdbe stuur in huishoudelijke zitting te behandelen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd be sloten tot opheffing van het tijdschrift „School en Huis" tegen 1 Juli 19,30. Een voorstel van het Hoofdbestuur om over te gaan tot de aanstelling van een derden vrijgestelde werd met meerderheid van stam men aangenomen. De Kamer van Koophandel voor Gooiland heeft, in verband met de invoering per 1 Ja nuari a.s., van het gesprekken tarief voor het rijkstelefoonnet te Hilversum een schrijven gericht aan den directeur van het postkantoor aldaar, vooral met het oog op het feit, dat ook voor verkeerde aansluitingen het gewone bedrag verschuldigd zal zijn. De Kamer zal het op prijs stellen, indien een scherpe en geregelde controle op het per soneel wordt uitgeoefend. ONTSLAGAANVRAGE. De heer P. Mur, onderwijzer aan de O. L. school No. 5 alhier, wien 1 Februari '29 een jaar verlof verleend is om een tijdelijke be trekking van leeraar aan de Nijverheids school ,.A. B. Davids" te Amsterdam waar te nemen, verzoekt thans hem ingaande 1 Fe bruari 1930 ontslag te verleenen daar tegen dien datum zijn tijdelijke benoeming aan bovengenoemde school overgaat in een vaste. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN i 60 Cta. per regel Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a lllliEiiSGI RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 31 DECEMBER. HILVERSUM 1071 M. (Van 12—6 n.m. 298 M.) 10.Morgenwijding, 12.01 Concert door het AVRO-kwartet, 1.45 AVRO-Rad io-Tco* neel. Studio-opvoering door de N.V. „Het Schouwtooneel" van „De Familie Stastok'' tooneelspel in vier bedrijven naar de „Came ra O'oscura" van Hildebrandt. 4.— Micro foon-debutanten, Zang en piano. 5.30 Gramo- foonmuziek. 5.45 Causerie door Ds. J. van Hoek over: Het Nationale Comité ter ver krijging van een betere rechtspositie der mo bilisatie-invaliden. 6.01 Concert- door het AVRO-kwartet. 7.Voor de kinderen: „De knappe juffrouw Kip". Een sprookje, A. D. Hildebrand. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 VPRO Kerkuitz. van uit de Doopsgezinde Kerk te Haarlem. 8.45. AVRO-Nieuwjaars- wensch uit te spreken door Joh. A. P. Otten, Hollandseh( Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Noorsch, Russisch, Italiaansch en Esperanto. 9.— Concert door het AVRO-Octet Boris Lënsky (viool). 9.30 AVRO-Haastpro- gramma. 9.50 Voortzetting concert. 10.15 Vaz Dias: Het laatste nieuws van het jaar. 10,25 Gramofoonmuziek. 11.35. Een terugblik in het Oude en een vooruitzien in het Nieuwe Jaar. Rede door prof. dr. R. Casimir. 11.55 Koraal. Gezang 160:1 en 6. 12.— De AVRO-klok kon digt de intrede van 1930 aan gevolgd door het loeien der sirenen en het gillen der stoomfluiten in de Rotterdamsche haven. 12.03 Klokgebeier en Koraalmuziek. 12.06 AVRO-Nieuwjaarsgroet. 12,15 Eerste AVRO-concert in 1930. 12,20 Nieuwjaar in Engeland. Daarna Voortzetting concert van 12.15—1.'s nachts: Sluiting. HUIZEN, 1875 M. (Uitsl. KRO-Uitz.) 11,30 Godsdienstig halfuurtje. 12,15 Con cert door KRO-Trio. 1.15 Gramofoonmuziek; 2.— Vrouwenuurtje. 4.-. Gramofoonmuziek. 6.Nieuwsber. in 't Esperanto. 6.15.Operet te „Die Fledermaus". Uitgezonden van uit het Stadstheater te Aken. 9.20 Humoristisch programma. Klein orkest en trio's tenor, ba riton en bas. 12. Sluiting. N.CJt.V. Oudejaarsavond-kerkdienst. Geen gegevens bekend. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11,20 Gramofoonmu ziek. 12.Orgelconcert door E. T. Cook, H. Tresillian (sopraan i, 1,20 Orkestconcert. 3.20 Concert. L. Morand (sopraan), N. Venner (bariton), A. Butler (cello), 4.20 Orkestcon cert en cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Pianorecital door D. Moggridge. 7.20 Lezing. 7.50 Vaude ville. 9.20 Nieuwsber., 9.40 Lezing. 10. HET GESPREKKENTARIEF DER RIJKSTELEFOON. BEZWAAR VAN VERKEERDE AANSLUITINGEN. KALENDERTJES. HAARLEM'S DAGBLAD John Blackwood zat in diepe gedachten verzonken in zijn kantoor in het gebouw van den geheimen berichtendienst. Zijn reputatie ieder geheimschrift gemakkelijk te kunnen ontcijferen, stond op het spel. Geen enkele geheime code, al zag zij er nog zoo geheim zinnig uit, was tot nu toe voor hem onop losbaar gebleven. Maar nu scheen het, dat zijn bekwaamheden hem in den steek lieten. Evenwel hij was overwerkt, maar niettemin hoopte hij nog veel te kunnen prestoeren. Twaalf geheime codes van den beruchten agent ecner vreemde mogendheid had hij nu al ontcijferd. Vandaag echter brak hij zich vergeefs het hoofd ovex die geheimzinnige teekens. Stellig was het de vermaarde der tiende code, die de reputatie had, dat nie mand In staat was haar te ontcijferen. De brief aan den agent was door den geheimen dienst geschreven. Nu lag hij voor John Blackwood op tafel en hij bereidde hem de ernstigste zorgen. Het was voor hem een zaak van de grootste beteekenis, of hij er in zou slagen, ook dit geheimschrift te ontraadse len. Maar het scheen een zeer eenvoudige, doch tevens buitengewoon geraffineerde sleutel te zijn. Want de verzender had zich bediend van een geheel normale schrijf machine. De zonderlinge tekst zag er zoo uit: „u4 ii u 7 iys J. ik b4 99876k. kkljuyg. Ikk sajh julkie wnnnm, 9, ???3 jgggung". Blackwood staarde op het schriftuur. Hij noteerde op een blad papier alle mogelijke combinaties, onderzocht alle sleutels van ge heime codes, die hij tot zijn beschikking had niets hielp hij kwam geen steek ver der. Het was middernacht geworden; het sloeg één uur. Mr. Blackwood zat nog steeds op zijn plaats en peinsde. Er zat niets anders op: hij moest drie van de beste agenten van den geheimen dienst bij zich roepen, die hij opdracht gaf, den heer C., den vertrouweling van de bedoelde vreemde mogendheid, op den voot, te volgen. Een als telefoonair beider ver- kleede agent slaagde er den volgenden dag al ln, de woning van dezen agent binnen te dringen. Daar vond hij tot zijn verrassing de schrijfmachine, waarop de brief was ge schreven. De zaak scheen daardoor nog ge- HOTEL TE HOOG-SOEREN AFGEBRAND. SCHADE VAN 65.000. Het rustige dorpje Hoog Soeren werd Za terdagmorgen opgeschrikt door een hevigen brand in het bekende hotel Oranjeoord" van den heer M. A. Teunissen. Omstreeks halfvijf bemerkte mevrouw Teu nissen een brandlucht. Toen zij de deur van het slaapvertrek opende, drongen zware rook wolken naar binnen en zag het echtpaar zich den toegang naar beneden langs de trap reeds afgesloten. De heer Teunissen opende de ra men, wierp een paar matrassen naar beneden knoopte eenige lakens aan elkaar en liet zich hierlangs naar beneden zakken. Gelukkig kwam hij ongedeerd op de uitgeworpen ma trassen. IJlings haalde hij een ladder uit de garage, waarlangs zijn vrouw zich in veilig heid bracht. Vervolgens werden door hen de ouders, die in de achter het hotel gelegen de pendance verblijf hielden, uit hun slaap ge wekt. Hun eerste werk was thans den brandmees ter van Hoog Soeren, Peters en den veldwach ter, Van Est, te waarschuwen. Ook had me vrouw Teunissen de tegenwoordigheid van geest de groote hot.elbel, welke zich in de garage bevindt, te luiden, op welks zware gal men tal van inwoners van Hoog Soeren uit hun slaap werden gewekt en zich naar het brandende hotel spoedden, waar reeds aan alle kanten de vlammen uitsloegen. Daar de brandspuit van Hoog Soeren tegen deze vlammenzee niets kon uitrichten, werd telefonisch assistentie gevraagd van Apel- doorns brandweer, die binnen een half uur tcr plaatse was. Ook de bx-andweer uit Apeldoorn kon echter weinig uitrichten, aangezien in Hoog Soeren slechts één brand kraan is met een zeer gerin gen druk. De blussching moest dan ook ge schieden met twee stralen van onvoldoende kracht. Als gevolg hiervan bxandde het ge- lxeele hotel tot den grond toe af. Van den in ventaris kon vrijwel niets gered worden. In het hotel varen geen gasten aanwezig. De aangerichte schade, die geschat wordt op 60.000 a 70.000 wordt door verzekering ge dekt. FEUILLETON Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. Lord Haiismore nam den sleutel. Hij ging de kamer uit en sloot de deur achter zich dicht. „Het is toch vreemd", hield Lady Harls- more aan, „dat u den diadeem gevonden hebt. Ik wil niet zeggen dat ik niet nieuws gierig ben, want dat zou dwaasheid zijn, maar de politic zal toch alle bijzonderheden willen weten". Mevrouw Hemmings begon te schrexen. zij trachtte haar tranen in te houden, maar dat gelukte haar niet en toen begon ze zenuw achtig te lachen. Lady Harlsmore keek haar een paar seconden verschrikt aan en toen v. ipte zij het bed uit zoo heldhaftig was ze nog nooit in haar leven geweest en op een been hinkte zij naar haar bezoekster. „Huil maar xxiet, beste", zei ze met haar arm om de andere dame, „ik zie dat u ixx moeilijkheden bent en ik zal er niet meer over' praten. Maar laat ik u zeggen dat mijn vrienden dikwijls bij mij komen als ze ver driet hebben en soms kan ik ze troosten". „O. Lady Harlsmore, uw arme voet. Laat mÜ u gauw weer in bed helpen". „Mijn voet hindert niet, u kunt zelf haast •niet staan". „Leunt u xnaar op mij' Lady Harlsmore werd weer in bed gehol pen; mevrouw Hemmings schudde zorgzaam de kussens op. „Hoe kon u zoo onvoorzichtig zijn!" zei zc zacht verwijtend. „ik kan het niet zien als andere menscnen MAANDAG 30 DECEMBER 1929 compliceerder. Want wie zou aan den heer C. uit zijn huis een brief in zoo moeilijk geheimschrift verzenden? John Blackwood besloot, een poging te doen, de zaak zelf tot klaarheid te brengen. Hij gaf zijn onder geschikte opdracht, den heer C. onder een of ander voorwendsel uit het huis te lok ken, om intusschen zelf de woning binnen te kunnen gaan. Hij moest lxet geheim van de dertiende code ontraadselen! Twee agenten liet Blackwood voor de deur vaixx het huis staan, toen maakte hij de deur open. In de werkkamer vond hij een schrijftafel, een plank met boeken, een divan en een schrijf machine. Hij doorzocht geheel de kamer, zon der iets te vinden, dat hem nader tot zijn doel had kunnen brexxgen. Plotseling hoorde hij. dat de deur van de woonkamer werd geopend. Het was al laat in den middag de heer C. kon ieder oogexiblik terugkomen. Nu was lxet zaak een geschikte schuilhoek te vinden, misschien zou het dan later 'moge lijk zijn, lxet raadsel geheel op te lossen. Mr. Blackwood kroop onder den divan. Tengevol ge van den ingespannen arbeid, die hem nu al dagen en nachten achtereen had bezigge houden, sliep hij, zonder het te merken, na enkele minuten in. Toen hij wakker werd, was het al laat ge worden, in de kamer brandde licht. Hij hoorde, nog slaapdronken, een of ander ge luid. Onmiddellijk klaar wakker, zag hij tot zijn groote vex-wondering een klein meisje de learner binnentreden. De heer C. scheen nog steeds niet thuis te zijn. „Mammie, ik wil je wat vragen", riep het' kind. „Wat dan, kind?" klonk een slaperige stem uit het aangrenzend vertrek. Het kind klom op den stoel, die voor de schrijfmachine stond. „Mammie", ging het kind voort, „zal ik weer aaxx pappie een brief schrijven en wegsturen, zooals laatst?" Het kind begon met de schrijfmachine te mamipuleeren. Iedere slag vie.1 als een bijlslag- op Blackwoods hoofd. Ontdaan, verpletterd en hongerig lag hij daar onder den ddvan en moest toezien, dat een nieuwe brief in dit. zeldzame geheimschrift, dat ook hij niet had kunnen ontraadselen, werd geschreven! DE POSTVLUCHTEN. DE PH.AGR OP SCHIPHOL. Om precies half één Zaterdagmiddag daalde de P.H.-A.G.R. op Schiphol, meldt het Hbld. Aan boord bevondexx zich 18 zakken post voor Amsterdam, zes voor Dexi Haag, drie voor Rotterdam en een van Bangkok afkomstig en bestemd voor Parijs. In totaal was er 411 K.G. post aaix boord, een record-lading. De heer Plesman begroette in het bijzonder den heer Smirnoff als Nederlander. Sminioff is namelijk als Rus de reis naar Oost-Indië begonnen, is inmiddels genaturaliseerd en kwam dus als Nederlander op Schiphol aan. „Gij hebt u" aldxis de heer Plesman „gehoudexi aan het plan: in elf dagen hebt u den tocht tot een goed einde gebracht. Het is thans de derde maal dat gij per vliegtuig uit Ixidië terugkeert en met de beide nog komende retourvluchten zal de periode van proeftoch ten afgesloten zijn. Dan zal een geregelde dienst op oixze Oost aanvangen". DIRECTE TELEFOONVERBINDING BERLIJN—JAVA. Vrijdag is geopend het iccbtetreeksche draadlooze telefoonverkeer tusschen Berlijn en Nederlandsch-Indië. De nieuwe dienst werd ingewijd met eenige officieele beleefdheidsgesprekken toxsschen Indie en Berlijn. Namens de Rijksregeerlng sprak, naar een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, de Rijksspostminister Sohatzel zijn voldoen in rj uit over het tot stand komen van deze ver binding. Vervolgens voerde de Ministerdlrektor dr. Trautmann 'het woord namens het departe ment van Buitenlandsche Zaken. De beide hoeren spraken met den plaats vervangend Duitsohen consul-generaal te Batavia. Vervolgens sprak mr. W. J. R. Thorbecke van het Nederlandsche Gezantschap te Ber lijn met den heer De Jongh, directeur van het gemeentebedrijf te Bandoeng. De gesprekken kwamen uitstekend over. in tranen zijn, behalve als ik heel erg kwaad ben, dan zie ik het graag", legde Lady Harls more uit. „O, ik ben een eigenaardig men gelmoes van allerlei eigenschappen! Maar wilt u mij niet vextellen wat u zoo hixidert?" „Ja", zei mevrouw Hemmings, „dat wil ik, want ik voel dat ik sympathie bij u zal vin den; maar uw zoon komt direct terug". „Ik zal hem wegsturen, het zou wel gek zijn als we elkaar niet kunnen troosten; ik zal u ook meer van mijn moeilijkheden met mijn zoon vertellen". Op dat oogenblik ging de deur open en Lord Harlsmore kwam binnen. In zijn hand had hij de bonbondoos, waar omheen'een toxxwtje gebonden was. „Ik kon het ding eerst niet vinden, daarom ben ik wat lang weggebleven", vertelde hij, „ik meende dat. u zei aan den linkerkant". „Neen, rechts", antwoordde mevrouw Hem mings. ..Maar dit is de doos toch zeker?" „Zeker, wilt u hem aan uw moeder geven?" Hij gaf de doos aan de gravin, die het touwtje begon los te trekken. „Wat een idee dat mijn diadeem in eer. bonbondoos terugkomt!.... wel.... wat mevrouw Hemmings!" De laatste woorden klonken als een angst kreet. Mevrouw Hemmings stond vlug op. „Wat is er?" vroeg ze ontsteld. „Dat ls mijn diadeem niet!" De gravin hield een presse-papier in haar hand. Mevrouw Hemmings staarde als verwezen naar het voorwerp. ..Is er vex-der niets in de doos?" fluisterde ze ademloos. De gravin hield de doos ondersteboven. „Dat is ailes, behalve een paar stukjes wat ten". Mevrouw Hemmings streek met de hand over het. voorhoofd. „Ik heb clcn diadeem cr toch met mijn HET TOONEEL. ROTTERDAMSCH HOFSTAD TOONEEL DRIE WEKEN OP PROEF eigen handen ingelegd", mompelde ze, „en de doos in mijn zwarten koffer weggesloten". „Dan is er iemand in uw zwarten koffer geweest", zei Lord Harlsmore. „Dat is de eenig mogelijke vei-klaring". Ze bleef eenige oogenblikken zwijgend na denken. „Ik begrijp het al", hijgde ze. „Toen ik xxit was omdie vrouw op te zoeken, toen heeft hijja toen! Ik liet mijn koffer in mijn slaapkamer staan, hij was op slot en ik heb de deur ook afgesloten, maar hij moet „Wie is hij?" riep de gravin. Het gezicht van mevrouw Hemmings was heelemaal verwrongerx: „Mijn zoon, o God!" Zij zonk voorover op het bed neer en hoe wel ze op den rhexxmatischen voet van de gravin terecht kwam, verzuimde deze een kreet van pijn te laten hooren. HOOFDSTUK XIX. Dc vluchtelingen. Lilian had sterke zenuwen, en toen haar woede over de onkiesche vraag van mevrouw Hemmings wat verminderd was, begon ze den toestand al gauw kalm te overzien. Ze begreep als die dame haar dx-eigemeixt om naar de politie te gaan. zou uitvoeren, het niet onwaarschijnlijk was, dat zij gearres teerd zou worden. De'tijd om een vex-klaring te geven was nu gekoxxxen en het zou ver standiger en gemakkelijker zijn dit aan den buitenkant van de gevangenismuren te doen. Zij mocht, niet alleen aan zichzelf denken, dat dolle mensch zooals zij mevrouw Ham mings in gedachten noemde, was in staat om haar brave tante exx bestexx vader eexxige on aangename ux-exx te bezorgen. Ze nam het besluit om onmiddellijk uit Woollacombc te vertrekken cn naar Londen terug te gaan. Daar zou ze direct den mi nister van Binnenlandsche Zaken gaan op zoeken en hem de afschuwelijke vei-warring uitleggen, waarin zij door een samenloop van omstandigheden geraakt was. Zij zou het aan hem overlaten om aan zijn zuster en zijn neef een vex-klaring te geven en als de eerste opwinding geluwd was, zou ze zelf George gaan opzoeken om hem excuus te vragen voor de ellende die ze hem bezorgde. Haar wangen werden warm bij dc gedachte aan hem. Zij had hem belachelijk gemaakt en dat zou hij haar waarschijnlijk nooit vergeven, maar als dat wél zoo mocht zijn, dan zou ze hem too- ncn hoe dankbaar ze was voor de nobele, zelfopofferende manier waarop hij voor haar in de bres was gesprongerx. Misschien zou ze wel Zij vex-loor zich in gepeins, niet alleen haar gezicht maar ook haar hart gloeide bij de gedachte aan zijxi edelmoedig gedrag. Zou het oogenblik ooit komen dat zij in staat zou zijxx om hem te vertellen hoe verkeex-d ze hem be oordeeld had en hoe ze zijn onbaatzuchtige liefde onwaardig was? Ze pakte haar koffers en ging naar haar tante, zij vond deze druk bezig in de bak kerij. „Tantelief", zei ze, „ik moet onmiddellijk naar de stad terug". „Toch geen slecht rxieuws kindje? Je ver veelt je hier zeker gruwelijk? Ja, Woolla- combe is een stil nest". „Integendeel, ik vind het hier juist een beetje te druk". Tante Martha keek haar vragend aan, ze begreep xxiet hoe haar nichtje het in Wool- iacombe te druk kon vixxden Maaar er kwam geen nadere toelichting; het eenige wat Li lian zei, v/as: „Ik kaxx u alles niet precies uitleggen maar ik moet naar Londen". „Kom je weer terug?" Sint-Nicolaas, Kerstmis, alle feestdagen zijn voorbij en straks kondigt zich het nieu. we jaar aan. De jaarlijksche verandering der kalexxdertjes vindt weer plaats en alle oude kalendertjes werden door nieuwe ver vangen. Het vervaardigen der nieuwe kalendei-tjes is weer een prettig werkje voor de kleintjes. Ook is het een aardig Idee vader of moeder met Nieuwjaar met eexx px-esentje te vexias- sen en wat karx de kleuter dan beter geven dan een kalendertje? Wij zullen daarom het schildje zoo een voudig mogelijk maken. Het moet bepaald een werkje zijn dat de kinderen ïxxet een heel klein beetje hulp zelf kunnen vervaar digen. Wat denkt u vaxi een kalexxdertje voor vaders bureau? Het model van één of an der beestje moet ons helpen om voor een schildje te dienen. Men teekent b.v. een varkentje of zooals hier op de afbeelding een eendje. De kleuter kan het eendje langs het lijntje uitknippen. Daarxxa wordt het eendje met geel papier beplakt of men brengt met kleurpotlood eenige kleuren aaxx. Daar het eendje stevig moet staaxx, wordt een langwex-pig strookje geknipt, dat even aan den achterkant van het eendje bevestigd wordt, terwijl het kleine maandkalendertje midden vóór wordt opgeplakt. Het eerste kalendertje is dus gereed en het tweede, af beelding b, is ook weer heel eenvoudig. Een vierkant of lang- iwerpig stukje papier neemt men hiervoox'. Het geheel wordt met een aardig gekleurd glanzend papiertje be plakt. Daarna bx-engt men er verschillende vormen op aan. Op den achtex-kant van iet gekleurde papier worden dus de *ge- wenschte vormen ge- teekend en de kleu ter kan weer heel ge makkelijk langs het lijntje de verschillende stukjes uitknippen, die daarna op het schildje worden aangebracht. Nu nog het maandkalendertje er opgeplakt of met een lintje er aan gehangen en het tweede ka lendertje is klaar. Beide xxiodelletjes zijn in de Tijdingzaal van ons blad te vinden. W. R. Piano-recital door Moiseivitch. 10.35 Verras sing. 10.50 Dansmuziek. Vanaf 11.10 Oude jaarsavond-programma. 11.10 Inleiding. 11.20 Middernacht in Duitschland. Oudejaars avond in Keulen. Afgewisseld door dansmu ziek. 11.30 Oudejaarsavondviering in Cen- traal Europa, afgewisseld door dansmuziek. 11.55 Middernacht in Holland. De havexi van Rotterdam, Afgewisseld door Dansmuziek. 12.10 Nieuwjaarsboodschap, zang en klokge lui. 12.20 Klokgelui, koorzang exi Nieuwjaai'S- wensch. LANGENBERG, 473 M. 6.20 Gx-amofoonmuziek. 9.35 Gramofoon muziek. 12,25 Orkestconcert. 4.50 Concert, Harp, viool en cello. 7.20 Oudejaarsavondviering. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestcon cert en soii. 7.40 Gramofoonmuziek. 3.20 So listenconcert. ZEES EN. 1635 M. 6.15 Berichten en lezingen. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoon muziek. 1.50 Lezingen. 4.50 Lezingen. 6.15 Oudejaarsavond viering. Orkest en solisten. 7.20 Orkestconcert en tooneéluitz., 8.20 Con cert. Vocale- en instrumentale solisten. 9.20 Concert. Koor en orkest. Daarna: Negende Symphonie van Beethoven met Slotkoor. Koor, orkest en solisten. Vervolgens t-ot 2.20 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11,20 Orkestconcert. 2.50 Orkestconcert eri pianiste. 7.20 Orkestconcert. 8.05 Orkestcon cert. 8.50- Liederenvoordracht. 9.Dansrrxu- ziek. 10.Cabaret. 11.20 Nieuw jaarswen- schen. 11.25 Concert door vocaal-kwartet. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Orkestconcert en zang. 9.25 Dansmuziek. 8.35 (op golfl. 338.2 M.) Coxicert georgani- heerd door de Soc. Vlaamsche Radioclub van Antwerpen. Lilian weifelde. „Misschien niet voor lang, maar ik kom u in eik geval gauw weer od- zoeken, tante". Zij kuste* haar hartelijk. „U bent zoo vriendelijk voor mij geweest en ik ben zooveel van u gaan houden!" Ze nam kameraadschappelijk afscheid van de meisjes in den winkel en vertrok xxaar het station, blij dat tante Martha het te druk had om haar uitgeleide te doen, want in ge val zij gearresteerd zou worden, gaf zij er dc voorkeur aan dat haar tante geen getuige zou zijn van zulk een schokkend voorval. Tijdens haar wandeling naar liet station keek ze met eenxgen angst de straat af. Er was echter niets verdachts te zien. Maar op eens kwam iemand in snelle vaart een hoek om en botste zoowat tegen haar aan en haar hart stond stil tot zij George Hemmings her kende. „Ik heb geen oogexiblik te verliezen", zei hij hijgend, „ik moet direct met. den trein mee, maar ik wilde eerst naar u t-oe om u te waarschuwen". „Waarvoor?" Het bloed trok uit haar wan gen weg. „U kunt ieder oogenblik gearresteerd wor den". „Ik weet het". „Ik kon niet weggaan zonder u dat eerst te zeggen". Waar gaat u heen?" „Mijn oom heeft me getelegrafeerd dat ik onmiddellijk bij hem in Londen moest ko men". „Uw oom de minister?" Lilian wilde nog even haar rol volhouden. Mevrouw Hem mings had haar immers de kwaliteit va a haar bx*oer meegedeeld. (Wordt vervo!gd.>;

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6