HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN R OU AAN. AGENDA DONDERDAG 2 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD No. 3831 OFFICIEELE TAAL. De minister van Justitie heeft een circu laire gezonden aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven over de zaak Giessen- Nieuwkerk, die wij in ons vorig nummer in haar geheel hebben afgedrukt. Die brief zal ongetwijfeld door ieder in Nederland den mi nister in dank zijn afgenomen en de omstan digheid, dat zij - geen vertrouwelijk stuk is gebleven, maar door den minister zelf ter pu blicatie is gegeven aan het Algemeen Poli tieblad, wettigt de hoop, dat zulke belangrij ke zaken ook in de toekomst in het openbaar zullen worden behandeld. Alleen op deze wijze, namelijk door publiciteit, zal het ver trouwen in de Nederlandsche rechtspraak dat inderdaad door de geschiedenis Giessen- Nieuwkerk was benadeeld, weer worden her steld; wij zijn het er allen over eens, dat dit van het allergrootste belang moet worden geacht. Er is dus reden voor om aan minister Donner hulde te brengen voor zijn initiatief en wij doen dat gaarne bij deze. Jammer maar, dat de uitvoering van dat initiatief in zulk gebrekkig Nederlandsch is geschied. Zui verheid in de rechtspraak is een belang van hooge orde, maar zuiverheid in Nederland sche taal evenzoo. Foutief Nederlandsch is als een woekerplant, die welig opschiet en zich ongelooflijk snel weet uit te breiden. Meermalen hebben wij in dit blad de aan dacht gevestigd op het slechte Nederlandsch, dat in de koopmanswereld wordt geschreven, maar van veel grooter belang is, dat de stukken, die uitgaan van onze hoogste auto riteiten, in onberispelijke taal worden ge steld. Het is even gemakkelijk om goed als slecht Nederlandsch te schrijven, maar ter wijl het laatste zich uitbreidt als een besmet telijke ziekte, kan het eerste een zuiverings proces worden, dat den ongewenschten vreemdeling buiten de grenzen houdt, namelijk zijn taal, die wij hier niet noodig hebben, omdat ons eigen Ne derlandsch rijk genoeg is om de meest volledige uitdrukking te geven aan onze ge dachten. Natuurlijk heeft de minister deze circulaire niet zelf gesteld; hij zou daar geen tijd voor hebben, hij heeft daar ook zijn menschen voor. Wanneer de minister maar aangeeft de denkbeelden, die in een dergelij ke circulaire moeten worden uitgesproken, dan is het volkomen begrijpelijk, dat hij de uitwerking daarvan aan zijn ambtenaren overlaat. Helaas hebben zij deze taak ver vuld op een manier, die tot ernstige critiek aanleiding geeft. Reeds in den eersten zin vinden wij fouten tegen de taal, die niet hadden mogen voor komen. Er staat namelijk: „de zaak Giessen- Nieuwkerk, die in de laatste maanden den goeden naam van justitie en politie in het geding heeft gebracht, moet inderdaad voor beide aanleiding zijn, zich op de richtige vervulling van haar taak nog eens opzettelijk te bezinnen." Wij vinden hier 2 fouten: „zich nog eens opzettelijk te bezinnen" en „de richtige vervulling''. Die „richtige" ver vulling had „juiste" vervulling moeten zijn en hoe weinig de steller van de circulaire dat begrepen heeft, blijkt al daaruit, dat het ver keerde woord „richtige" nog eenige malen verder in het stuk voorkomt. Er wordt in gesproken van „richtige" functionneering en verderop van „richtige" beoordeeling. Ook met de terugkeerende werkwoorden staat de steller van de circulaire op gespan nen voet. Hij schrijft: „ofschoon ik mij over tuigd houd" lees: „ofschoon ik mij ervan overtuigd houd" en „men geve zich telkens rekenschap," waarmee bedoeld is te zeggen: „Men geve e r zich telkens rekenschap v a n". Hij schrijft: „indien u zich vergewist" ter wijl het zijn moet „zich ervan vergewist." Bovendien laat hij (namelijk de steller) den minister gebruik maken van den afschuwe lijken vorm, die tegenwoordig in de mode schijnt te zijn: „ik moge u dus verzoeken". Dit is taalkundig leelijk en beantwoordt bo vendien volstrekt niet aan de bedoeling van den minister, die immers niet te „verzoeken" heeft, maar bedoelt te „gelasten". „Voorafgaande besprekingen zullen hier zijn aangewezen", zegt de steller van de cir culaire, wat eenvoudig vertaald Duitsch is; „zullen, hier noodig zijn" is goed Neder landsch. Leelijk is ook „hoe zeer het bij dit schrij ven niet gaat over" en tot het laatste toe is de steller van het stuk onder Duitsche in vloeden, want hij laat den minister zeggen: „opdat aan hetgeen in dit schrijven als nood zakelijk is aangewezen reeds aanstonds zoo ruim mogelijke kennisneming in de kringen van de betrokken ambtenaren verzekerd zij, doe ik het opnemen in het Algemeen Politie blad." Deze volzin is zeer gewrongen en of schoon wij niet op alle slakken zout willen leggen, is „doe ik opnemen" uiterst gebrek kig; kon men dezen zin niet beter schrijven, dan zou in elk geval het Germanisme „doe" vervangen moeten worden door „lzfat". Ik weet wel, dat er menschen zijn, die der gelijke opmerkingen kinderachtig vinden. Zij zijn het ook, die niet instemmen met den voortdurenden strijd van Charivarius tegen slecht Nederlandsch en die daarvoor den schamperen term „foutenvlooien" hebben uitgevonden. Het zijn natuurlijk die lieden, welke zich op het stuk van taalzuiverheid zelf niet veilig voelen en veel liever een lee lijk Germanisme neerschrijven, dat voor de hand ligt, dan zich wat moeite geven om daarvoor in de plaats een zuiver Neder landsch woord te gebruiken. Wie de volhar dende pogingen van Charivarius volgt, weet bovendien, dat hij zich niet tot de Germa nismen bepaalt, maar ook wel degelijk ook Gallicismen en Anglicismen geeselt, waar hij die vinden kan. Het is buitengewoon onbillijk deze ondankbare taak kinderachtig te noe men. Charivarius is inderdaad ons taalkundig geweten en zonder zijn 011 vermoeiden arbeid zou het met de zuiverheid van het Neder landsch nog veel slechter geschapen staan dan nu reeds helaas het geval is. Haast kan hier een verontschuldiging zijn voor den handel, maar niet voor de ambtenaren op onze ministeriën, die zeker ruimschoots tijd hebben om voor zuivere taal te zorgen in de stukken, die zij aan den minister ter teekening voorleggen. Die stukken moeten gelden als maatstaf voor goed Nederlandsch en wanneer de ambtenaren aan wie het ont werpen van deze stukken wordt opgedragen, niet in staat zijn aan behoorlijke cischen te voldoen, dan zijn zij voor hun taak onge schikt. Wij letten niet op alle kleinigheden, wij weten ook dat ieder zich vergissen kan. maar wanneer zulke grove fouten worden gemaakt als in dit stuk is geschied, dan vinden wij het niet kinderachtig, maar een vaderlandslievende taak om daarop de aan dacht te vestigen. Taal en volk zijn begrip pen, die innig met elkaar samenhangen, het is verkeerd daarmee de hand te lichten en leder, die in dienst der overheid ertoe mede werkt, die taal zoo zuiver mogelijk te schrij ven, bewijst aan het vaderland een belangrij ken dienst. J. C. P. DE RAZZIA BIJ DE PARTIJ NASIONAL INDONESIA. Veel papieren in beslag genomen. DE TOESTAND IS NORMAAL. Aneta seint nog het volgende over de razzia bij de Partij Nasional Indonesia uit Batavia: Aangezien de autoriteiten beschikten over ernstige aanwijzingen, dat in de kringen van de Partij Nasional Indonesia het voornemen bestond om bij de wisseling van het jaar ge organiseerde ongeregeldheden en opstand te gen het gezag te verwekken, heeft het hoofd parket gelast, teneinde hieromtrent zekerheid te verkrijgen, om, overal waar vertakkingen van de P. N. I. bestaan, en over den geheelen archipel huiszoekingen te houden, welke op eenzelfde, van te voren vastgesteld moment moesten geschieden bij de bestuursleden en bij de andere voormannon der partij. Te Batavia hebben ongeveer 50 huiszoekingen plaats gehad, welke alle af zonderlijk door ploegen van tien man onder Europeesche leiding werden uitgevoerd. Bij al deze invallen bleek de verrassing volkomen. Voorts is bij wijze van voorzorgsmaatregel een gedeelte van de te Weltevreden en Mr. Cornells in garnizoen liggende troepen gecon signeerd geweest om bij het eerste alarm te kunnen uitrukken. Te Bandoeng hebben 41 huiszoekingen plaats gehad. Ook van het onderzoek der vele daarbij in beslag genomen documenten is nog niets te zeggen. Te Bandoeng werden als ge volg van de invallen echter 53 personen ge arresteerd en in voorloopige hechtenis opge sloten. Zij zullen nadere informaties moeten verstrekken. Te Pekalongan hebben 42 huiszoe kingen plaats gehad. Ook hier zijn veel docu menten in beslag genomen en verwacht men arrestaties op groote schaal. Bij een inval van de politie in het gebouw van de P. N. I zijn vele papieren in beslag genomen en voorts nog op andere plaatsen in de stad. Het gebouw is onder bewaking van de politie gehouden. Geen tegenstand. Het optreden der politie droeg het karak ter van een volkomen verrassing. Terwijl de huiszoekingen gedaan werden, trokken poli tiepatrouilles door de kampong. Nergens zijn dwangmaatregelen noodig geweest. Alleen in de woning van Soekarno stootten de politie agenten op een zwakzinnige, die trachtte verzet te plegen. In de instructies van de politie stond, dat geweld gebruikt mocht worden indien zulks noodzakelijk mocht blijken en dat elk exces in de kiem gesmoord moest worden, waarbij gebruik mocht worden gemaakt van de blan ke wapens. Een groot aantal in beslag genomen do cumenten heeft het bestaan aan het licht gebracht van een financieele organisatie an nex aan de P. N. I. iets wat tot dusverre slechts in beperkten kring bekend is geweest. In de geheele Preanger is alles rustig ge bleven. Te Cheribon hebben alle gearresteerden bekend, dat het gestelde doel van hunne be weging was: de omverwerping van het Ne derlandsche gezag. Te Soerabaja zijn 18 personen ge arresteerd. Er is veel materiaal in beslag ge nomen. Te Semarang hebben 30 huiszoe kingen plaats gehad. 28 personen zijn ge arresteerd. Er zijn geen menschen bij, wier figuur van groot belang is, behoudens zekere Kadaroesman, een bekend propagandist van extremistische theorieën uit Bandoeng. Na zijn verhoor is hij naar Bandoeng op trans port gesteld. De aanleiding tot het politioneel optreden. Naar wij vernemen zijn ook de te Bandoeng en Tjimahi in garnizoen liggende troepen voor een gedeelte geconsigneerd met het oog op eventualiteiten. Wij vernemen nader, dat in de verschil lende garnizoenen de meeste wachten tijde lijk versterkt zijn, terwijl de consigneering van een deel der troepen van Batavia, Mr. Cornells, Tjimahi en Bandoeng voorioopig gehandhaafd blijft. De garnizoenen in Bantam zijn niet gecon signeerd omdat de bezetting van Serang. Pandeglang en Menes door marechaussee er op zijn ingericht dat de troep steeds gereed is voor eventualiteiten. De bij dc politie binnengekomen berichten noemden enkele data waarop de verzetsbe weging gelijktijdig in verschillende plaatsen zou worden ingezet. Zoo vernam men, dat het oproer zou beginnen in den nacht van Zaterdag 28 op Zondag 29 December of in den Oudejaarsnacht. De politie in Oost-Java verkreeg berichten omtrent vermoedelijke data, die vrijwel met de hier bovengenoemde kloppen. Dinsdagmorgen hebben, naar uit Soerabaja gemeld wordt, nog eenige arrestaties plaats gehad, zoodat thans alle gezochten in handen der politie zijn. Alle gearresteerden gedragen zich correct behalve Abdoelgani, die brutaal optreedt. Groote hoeveelheden documenten zijn bij dc huiszoekingen in beslag genomen. De bevolking ls rustig. AUTO BIJ MAARTENSDIJK TEGEN EEN BOOM GEREDEN. MEISJE DOODELIJK GEWOND. Maandagavond laat, na een danspartij in een café tc Hilversum ging het 20-jarig meisje C. R. in gezelschap van de gebroeders H. en den luitenant der huzaren C. in een auto op weg naar Utrecht. Tusschen de Hoi- landsche Rading en Maartensdijk is de auto door onbekende oorzaak legen een boom ge reden. Door den schok is het meisje in aan raking gekomen met een stang van de kap van den auto. waardoor een ernstige sche delbreuk met inwendige verbloeding is ont staan. Er werd teruggereden naar Hilver sum waar geneeskundige hulp is ingeroepen. Het meisje is niet meer tot bewustzijn geko men en 's nachts om 1 uur overleden, meldt de N. R. Ct-, De bestuurder van den auto. L. J. v. H., uit Naarden, was vermoedelijk onder den in vloed van den drank. De personen, met wie het meisje den auto rit deed, kenden haar niet eens bij naam, zoodat zij niet wisten naar welk huis te Hil versum zij haar moesten vervoeren. DE „MADIOEN". VLOT GEKOMEN. De bergingsstoomer ..Protector" deelt naar Lloyds meldt, draadloos mee. dat een bergingscontract is afgesloten, volgens het welk het stoomschip „Madioen" naar Djed- dah gebracht moet worden. De lading van ruim nr. 2 zal naar ruim 5 worden overge bracht als beschot nr. 1 het houdt. De kans op berging van het schip is tamelijk goed, indien het weer meewerkt. In ruim nr. 1 be vindt zich een groot gat. het is niet moge lijk dit gat ter plaatse te dichten. Op het oogenblik is het weer mooi. Dinsdag is de Madioen" vlot gekomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS f 125.— JUBILEUM A. J. P. DINNEWET. Heden was het 40 jaar geleden dat de heer A. J. P. Dinnewet, sedert vele jaren kas sier aan de N.V. „Werf Conrad" alhier, bij genoemde Vennoot schap in dienst trad. Deze dag ging voor den heer Dinnewe; niet onopgemerkt voor bij. Des morgens werd hij per auto van zijn woning gehaald en ten kantore hartelijk door een der directeuren toegesproken, die hem namens de directie een enveloppe met inhoud overhandigde. Vervolgens werd de jubilaris namens het personeel door een collega toegesproken, die hem cadeaux en bloemen overhandigde. NOTAKISBENOEMING. Benoemd is tot notaris te Hillegoni de heer D. Lodder, candidaat-notaris te 's Graven- hage. DE GRONDAANKOOP IN HAARLEM-NOORD. BEIDE RAADSBESLUITEN GOED GEKEURD. Zooals wij meldden behandelden op Woensdag 11 December Ged. Staten in open bare zitting de door de gemeenteraadsleden Chr. C. Wolff c.s. ingediende bezwaarschrif ten tegen de besluiten van den Raad der ge meente Haarlem tot aankoop v:.n grond ge legen: le. ten Oosten van den Vergierdeweg voor 135276 en 2e. aan den Vergierdeweg (5845 M2. a 4 per M2.) Reclamanten acht ten deze prijzen te hoog. Naar wij vernemen zijn beide raadsbeslui ten nu door Ged. Staten goedgekeurd. JUBILEUM MEJ. H. A. PLEVIER. Mejuffrouw H. A. Plevier herdacht heden. Donderdag den dag waarop zij voor 12 1 2 jaar geleden bij de firma J. M. Gerding in betrekking kwam. Zij is thans hoofd der Boekhouding cn Administratie, en vervult deze functie tot volle tevredenheid van haar patroon. Des morgens werd de jubilaresse met een auto van haar woning gehaald en naar haar met bloemen versierd kantoor gebracht, waar haar eenige mooie meubelstukken be nevens een enveloppe met inhoud werden aangeboden. I)E 78STE VERJAARDAG VAN DEN HEER VAN GASTEREN. Gelijk wij verwacht hadden is het ook Dinsdagmiddag zeer druk geweest van be zoekers, die den heer G. J. van Gasteren, oud-directeur van den Stadsschouwburg en oud-voorzitter van de Koninklijke Letter lievende Vereeniging J. J. C rem er, op zijn 78sten verjaardag kwamen gelukwenschen. Zoo kwam er een deputatie van „J. J. Cre- mer", bestaande uit den heer II. Bakker, secretaris en C. van Looy, vaandrig. De voor zitter, de heer K. Kruy.shoop, die in het bui tenland vertoeft had een fruitmand doen zenden. Ook het oudste werkende lid, me vrouw C. Hamanvan der Heiden kwam een bezoek brengen. De heer Van Gasteren behoort met haar en den heer Van Looy tot de nog in leven zijnde oprichters van „Cremer". Ook de opvolger van den heer Van Gaste ren als directeur van den Stadsschouwburg, de heer C. van Hees, was onder de bezoekers, en de aanwezigheid van den heer N. Haze- voet. bureaulist van den Stadsschouwburg bewijst, hoe het personeel van het theater nog steeds met den vroegeren directeur meeleeft. De leden van de Commissie van Toezicht op den Stadsschouwburg zonden schriftelijke gelukwenschen. VAN KUNST EN KUNSTENAARS. Nr. 195. Rouaan Ls Iets geheel anders en ook de r.ouaanschc kathedraal kan met die van Amiens niet worden vergeleken, al is ze mooi en interessant genoeg. Maar ze nüst die prachtige, rustige éénheid van haar zuster in de hoofdstad van Plcardië cn ze draagt sterk de kenteckcnen van een groei in verschillende perioden. De hoofd-facacie is weer prachtig en zeldzaam rijk aan sculptuur, en de beide torens die zich links en rechts van haar verheffen, zijn ieder voor zich zeker het be kijken meer dan waard De rechtsche. de Tour de Beurre of Botertoren genaamd, is rond het jaar 1500 gebouwd en heeft zijn naam gekregen doordat de bouwkosten be streden werden uit de oobrengst der dispen saties, die de geestelijkheid gedurende de vas. ten gaf aan lieden, die toch boter gebruiken wilden. Daar er over dezen toren alleen al vijf jaren gebouwd is, schijnen de Rouaneezen van dien tijd dol op boter te zijn geweest. D- bouw van het geheele kathedraal-complex heeft, met tusschenpoozen natuurlijk, meer dan drie honderd jaar in beslag genomen: men begon zoo wat in 1200, en in 1525 was het geheel voltooid. Er is na dat jaar nog wel eens hier cn daar gerestaureerd en nog thans zijn een groot aantal beelden en or namenten vol beschadiging. Als ge tegen den avond in Rouaan aan komt, en ge laat u naar de binnenstad per tram vervoeren, zijt ge spoedig aan de Selne- kade en meent een oogenblik in Rotterdam langs de Boompjes te wandelen. Zooals daar de booten der Batavierlijn voor de huizen liggen, ziet ge in Rouaan de klein-formaat zeeschepen vlak onder uw hotelraam ge meerd liggen. Maar 's morgens wordt liet anders; dan ligt de Seine daar tusschen de heuvels met witte en lichtkleurige hulzen: do transportdrukte van een echte havenstad laat zich hooren en daar de rivier in een bocht langs de st-ad loopt, lijkt Rouaan in een bassin te liggen, waarvan de opstaande kan ten vol levende kleurigheid zijn. En de stad valt mee als ge er een weinig in thuis raakt, er is een gezellige drukte in de winkelstra ten, en er zijn een menigte mooie oude hul zen overgebleven. Maar het is mij niet gelukt het punt weer te vinden waarvan Bonlngton in 1826 ongeveer, de beroemde lithographie maakte, de Tour du Gros-Horloge a Rouen. Dat is een prachtblad uit die jaren waarvan ik eenige jaren geleden een mooi exemplaar bezeten heb en dat thans haast niet meer voorkomt. Daarop krijgt ge van Rouaan en de Rue du Gros-Horloge een fameuzen indruk, een van zeldzame weelderigheid van gebou wen en woningen. De Gros-Horloge en de Rue van dien naam hebben wij gezien en het is een allercurieust stuk antiek, die groote klok, over de straat heen en boven een poort doorgang, de straat afsluitend. Maar de straat zelve is nauw en de menschen hebben er haast geen ruimte om voor de auto's uit tc wijken, die het poortje komen doortocte- ren. In Bonington's tijd moet Rouaan oen stuk schilderachtigheid geweest zijn; nu is het daar. als overal elders, en gaan wij we ken naar de restanten. Voor een deel is dit echter slechts waar. want er ls op vele plaat sen weer andere schoonheid voor In de plaats gekomen. En een reusachtige pont-transbor- deur, over de rivier gezien tegen een fond van lichte heuvels en een vecicr-wolkigc lucht heeft zijn eigen schoonheid. Deze modern- georiénteerde stad heeft een prachtig Mu seum. niet alleen door zijn rijke verzameling ceramiek interessant-, doch ook goed voorzien van eerste klas schilderijen. Het Rouaanscho aardewerk kunt ge hier uitstekend besludoe- ren. hoewel ik juist vandaag in het Parijschc Musèe Cluny een paar kastjes van dat Rouaansche goedje vol zag die, in kleiner aantal, in quaütelt zeker niet voor het Rouaansch museum onderdoen. Er ls een be roemde Velasquez In dit museum, de man met den aardbol; cn een kapitaal doek van Delacroix; verder Italianen en Spanjaarden, prachtige Corot's cn Daubigny's en vooral Gé- ricaults: benevens veel lokale beroemdheden. En men is er goed bij gebleven; in de zalen voor moderne kunst hangen Sisley's, Monets, Pissarro's, GuiUemins vooral, bij de vleet». Van die menschen vindt ge in Holland nergens lets van belang. En van den schilder-schrijver essayist Jacques Emile Blanche is hier een gansche gallery met werken en schetsen aan wezig. zoodat ik hem vermoed Rouanees tc zijn. om met den jonkheer van de Haagsche Post te spreken. Maar ik wil U niet verder vermoeien mot de opsomming van al de aantrekkelijkheden die Rouaan den bezoeker biedt. Ge vindt die trouwens in een Baedeker uitvoeriger en com pleter. Maar van een prachtige wandeling langs de Seine wil ik nog gewag maken, een soort pelgrimstocht naar het dichtbije CroLs- set waar, aan den oever van het water de oude koepel staat, waarin Gustave Flaubert, die andere beroemde Rouanees, zijn uren placht te slijten of te werken aan Salambo, of Madame Bovary. Hier zijn allerhand reli- quien van den grooten prosateur bijeen ge bracht. zijn werktafel, stoel, inktkoker, pen, enz., zooals dat te doen gebruikelijk is wan neer er een vereeniging ter herinnering aan een groot man gesticht werd. Maar deze plaats hier is wol allergelukkigst gelegen. Zijn woonhuis bestaat niet meer: er is een fabriek voor in ae plaats gebouwd. Maar de koepel en een brokstuk van zijn tuin zijn intact ge bleven en worden door een aardigen, vroolij- ken Normandiër met een houten been (oor logsinvalide) met zorg bewaakt. En uit dc vensters van de koepel hebben wij een ver rukkelijk vergezicht over de Seine, in de richting van Flaubert-s vaderstad en de sterf plaats van Jeanne d'Arc. J. H. DE BOIS. DE HEER A. G. MAAS 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST. Heden, Donderdag, herdacht de heer A. G. Maas, inspecteur der Gemeente-reiniging het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst der ge meente trad. Des morgens werd de jubilaris met familie per auto door een deputatie uit het perso neel van zijn woning gehaald. Ontvangen in het feestelijk getooide kan toor. werd hij eerst namens het Gemeente bestuur door den wethouder van het bedrijf. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen hartelijk gecomplimenteerd en hem een zilveren cou vert namens Burgemeester en Wethouders overhandigd. Vervolgens sprak de heer Van Driel, als directeur van het bedrijf en als oud-collega, hem toe. mede namens het personeel. Hij wees op de trouw en toewijding, waar mede de heer Maas onder alle omstandighe den zijn functie had waargenomen en hoe zijn kalm en waardig optreden steeds een weldadigen invloed in het corps, waarin een bijzonder kameraadschappelijken geest heerscht, had geoefend. Als blijk van waardeering werd hem een prachtige ets in kleuren aangeboden, terwijl zijn vrouw een bloemstuk oni-vlng. Namens den Algemeenen Christelijken Ambtenaarsbond feleclteerde zijn voorzitter, de heer P. M. v. d. Sluys, den jubilaris en bood hem als blijk van medeleven een fruit mand aan. Mét een woord van hartelijken dank door den jubilaris werd deze hartelijke en intie me huldiging geëindigd. Onder talrijke bewijzen van belangstelling werd het feit verder on den hulselijken kring gevierd. DE GRONDEN AAN DEN ZEEWEG HET BLOEMENDAALSCHE RAADS BESLUIT GOEDGEKEURD. Ged. Staten van Noord-Holland hebben goedgekeurd het besluit van den Gemeente raad van Bloemsndaal tot aankoop van grond aan beide zijde van den Zeeweg. Of schoon het de bedoeling ls, dat daarop ge bouwd zal worden, is daaromtrent geen be sluit genomen. Dat geschiedt eerst bij in diening van het Uitbreidingsplan. VOOR IIF.T NIEUWE PROVINCIE-HUIS. De bewoners van de zes eilanden die bij Noord-Holland behooren zullen te zamen een bank aanbieden voor het nieuwe Provincie huis. In dc bank zullen de wapens dezer eilanden gebeiteld worden. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER Th. STEMAN. Zooals wij reeds meldden was de heer Th. Steman. hoofdcommies aan de afdeeling Al- gemeene Zaken ter Provinciale Griffie, op i Januari 25 jaar aan die Griffie verbonden, bij welke gelegenheid de Jubilaris tot referen daris werd bevorderd. Heden had ter Prov. Griffie op dc afdeellng Alg. Zaken een intieme huldiging plaats. De heer Steman werd toegesproken door den chef der afdeeling, Jhr. Mr. Th. M. van Asch van Wijck. Namens het personeel der afdee ling werden hem geschenken aangeboden. BEVORDERINGEN TER PROV. GRIFT1E. Ter Provinciale Oriffie van Noord-Holland zijn bevorderd tot referendaris de heer Th. Steman. thans hoofdcommies; tot commies de heer D. Brauckmann, thans adj. Com mies; tot adj. commies: de hoeren G. H. Hlchter en C. Cassée, thans klerk en tot klerk mej. M. H. A. van Swaaningen, thanj typiste. Benoemd zijn tot adj. commies de heeren H. J. Verkouw te Zwolle en G. W. Groeneveld, thans klerk ter Gem. secretarie alhier. HET JUBILEUM VAN DEN HEER OSCAR SMIT. Het jubileum van den heer Oscar Smit, die 1 Januari den dag herdacht waarop hij 25 jaar geleden zich vestigde als comraisslon- nair in effecten en den grondslag legde voor het bankbedrijf, dat thans o.a. tc Haarlem gevestigd is, is Woensdag in intlemen kring gevierd. De heer Smit ontving vele blijken van belangstelling. PERSONALIA. Koning Alexander van Joego Slavië heelt den heer A. Beijnes. directeur van de N V. Kon. fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens, fa. J. J. Beijnes. benoemd tot ridder in de orde van Saint Sava. PERSONALIA. De navolgende gediplomeerden van de M-T.S. te Haarlem zijn geplaatst in onder staande betrekkingen: Afdeeling Bouwkunde: dc heer F. Flame- ling als bouwkundige bij de Holl. Beton- maatschappij te 's-Gravenhage. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: de heer J. P. Stokfleth als techn. opzichter bij de Gemeente-tram te Amsterdam. Afdeeling Werktuigbouwkunde: de heer P. C. Rus als techn. employé bij de Nederl. Ko loniale Petroleum Maatschappij, met bestem ming naar Nederl. Oost-Indië. Afdeeling Electrotechniek: de heer Th. Kumpe als techn. employé bij de Neder!. Koloniale PetroL Mij., met voorloopige be stemming naar dc Vereenlgdc Staten vau Noord-Amerika. EXAMEN HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Geëxamineerd 10 vrl. en 6 mnl. candidateri geslaagd: Mej. Elsenrioorn, Utrecht; Mej. A. Tates. Amsterdam; Mej. Joh. G v. a. Vygh, Amsterdam; Jac. v. d. Kolk. Velsen; Mej. J. Wieneke, Bilthoven en de hecrcn B. Holtz- hulzen, Nijmegen; C. A. Meyer, Amsterdam. DONDERDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg. Vcreenigd Tooneel. (Ver* kade en Verbeek). „Kletspraatjes" en „Al leen", 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De Boemelbaron". 8.15 uur. Palace; „De Man met het IJzeren Mas ker". 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater. „Helden der Lucht" en ..Boerenbedrog". Tooneel: Les Toresca's eu Les Morley's. 2-30 cn 8.15 uur. Rembrandt Theater. „The Singing Fooi". Tooneel: Vera Trolie. 2.30 en 7 uur. VRIJDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: Nieuw Nederl. Tooneel. (Louis Saalborn)..Kwart voor Tl?n". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 18. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan* dags to^ang vrU.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5