FEM1NA BONTMANTEL UITVERKOOP. Twee chique hoeden. RECEPT. Een nuttige wenk is het halve werk. Lekkerbekjes. r^lL TOS MENU. RECEPT. Hoe men de kleuters bezighoudt. Een schotel van over* gebleven vleesch. Kokos- en Manilla- matten, loopers enz. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 2 JAN. 1930 Alle bontmantels hebben de lengte gekre gen der nieuwe Japonnen, zoodat ze deze ge heel bedekken- (Een uitzondering vormen de avondmantels)Ook zijn ze. als de Japonnen, van onderen wat wijder geworden, zoodat men kan zeggen, dat ze de modieuze lijn hebben aangenomen. Wat min of meer als een merk waardigheid beschouwd kan worden; want van oudsher hield men zich voor bontmantels door alle modes heen, bü voorkeur aan den klassieken vorm. Ons model is van een warm grijze tot grijs bruine breitschwantz met vison als gameering voor den kraag, de manchetten en den zoom. Men merke op, dat de manchetten niet tot het einde der mouw reiken. Nu reeds wordt gefluisterd, dat de lange japon en de mode van den Auidwesterhoed de Parisienne om het hardst beginnen te vervelen. Maar de meeningen loopen zeer uiteen en vooralsnog gaan de kleermakers door met het maken van lange Japonnen en de modiste met creëeren van Zuld-wester- hoeden, hoewel dat geenszins wil zeggen, dat er geen andere hoeden dan deze te krijgen zijn. Op de eerste van bijgaande teekeningen bijvoorbeeld, zien we een der laatste model len van het.huis „Abadic", een clochevorm van zwart vilt. gegarneerd met- een „pa*, te", eveneens van zwart vilt en bevestigd door een kristallen kram. De rand is in de linker zijde even op- en vervolgens weer terug ge slagen. Het tweede model toont ons een tusschen- vorm van Zuid-wester en bonnet. De hoed is gemaakt, van zwart, vilt met incrustatie en achterrand van rood vilt. Dergelijke hoeden kunnen alleen door vrouwen met regelmatige gezichten gedragen worden. ...Bij de frisscfoe ijscostuumpjes. bestaan de uit een donkeren wijden rok met 'n warme wollen pullover meestal wit met hoogen hals draagt men over de gewone wollen sportkousen korte sokjes in een haldere kleur groen, blauw, oranje en rose. Zo hebben ge streepte. geblokte of geruite randen, die cm- geslagen behooren tc worden.. HUZARENSLA. Neem hiervoor op 2 ons gebraden kaifs- vleesch eenige koude aardappelen. 1/2 ge kookte biet.. 1.2 ui en een paar augurkjes. Men snijdt al deze ingrediënten in kleine stukjes en maakt alles door elkaar aan met wat sla-olie, azijn, peper, zout en Worcester- saus. Alles goed dooreen roeren en op een schotel doen, waarna men er mayonnaise saus overheen giet. Men kan den schotel eventueel garneeren met hardgekookt el en augurk. Alle ingemaakt zuur (zoogenaamde pickles) verbetert nog van smaak, als men eeil paar klontjes suiker bij den azijn doet. Weet u wat men wel aangeeft als een ver vangingsmiddel voor eieren, wanneer men een cake gaat bakken? Een eetlepel azijn, met een afgestreken theelepeltje dubbelkoolzure soda, die men daarin oplost.. Het is altijd eens te probeeren, vooral als de eieren zoo duur zijn. Bakblikjes die door langdurig gebruik in den oven zwart zijn geworden, kan men een uur in sodawater koken, waarna men het zwart makkelijk met wat fijn zand en zeep sop kan wegwrijven. Taai vleesch of een oud stuk gevogelte zal bij het koken malscher worden, wanneer men een snuifje soda bij het water doet. Lang zaam laten koken. Macaroni moet. wil ze goed blijven, in een luchtdichte bus of trommel bewaard wor den. Vóór het koken wasschen in water met zout. Om te voorkomen, dat de theepot een bij luchtje krijgt moet. hij eiken dag met kokend water omgespoeld worden en goed gedroogd Het. deksel moet altijd open gelaten wor den. Het is absoluut noodzakelijk, om alle kook- gereedschap dat met sodawater is afgewas- schen. goed met schoon water na te spoelen. Want het minste geringste spoor dat in pan nen of vormen achterblijft, kan puddingen en soepen volkomen bederven. „Lekke rbekj es" is een nieuwigheid je. dat men tegenwoordig in enkele vischwinkels toe bereid kan koopen, maar dat men ook zeer goed zelf kan klaar maken. Men neme filet van vooraf goed schoon ge maakte schelvlsch, haalt deze door wat meel, dat men te dien einde op een plat bord heeft uitgestrooid en bakt ze vervolgens aan beide zijden bruin in kokende slaolie of nader fri- tuutvet. Zoo toebereid is de visch heel smakelijk samen met diverse koolsoorten en vooral bij Indische rijsttafel. Wat doen wij in dezen tijd van uitverkoopen. En nu iets voor alle kleine meiskes, van achttien maan den tot zeven jaar! Nu, handige, zussen en moedertjes, steekt nu den draad maar in den naald, en geef de schaar maar aan den scharensliep; want we gaan meisjes jurkjes maken! Voor al die kleine da'metjes, van amper uit de luier (acht tien maanden) tot zevenjarige jongedochters toe, allemaal volgens hetzelfde patroon. Het is heel eenvoudig, en met een paar lijnen onderaan op het plaatje aangegeven. Het idee van een lijfje wordt verkregen door de stof, geknipt volgens onderstaand patroontje, aan weerszijden van de borst im te knippen. Aan het aldus ingeknipte bovenstuk je wordt het onderstuk nu ingerimpeld aangezet. Zoo wordt de noodige ruimte verkregen. De rug wordt volgens hetzelfde systeem geknipt, al leen is daar het stukje dat ingeknipt wordt, veel kleiner, en is het onderstukje maar heel weinig ingerimpeld Het midden van den rug blijft namelijk heelemaal glad. Nu, en op deze manier kunnen we nu een heele serie jurken maken, met min of meer garneermg. Achtereenvolgens laat het plaatje zien. links van boven naar beneden, en daarna rechts van boven naar beneden, een wit crêpe jurkje gegarneerd met kleine gepiisseerde volan- net.jes; een hemelsblauw jurkje, gegarneerd met donkerder blauw taffetas-lint; een jurkje van kasha naturel, zakken en* strookje voor de sluiting van een stukje zacht oranje stof, met daarop weer een vierkant stukje lichtbruine kasha. Witte knoopjes en wit kraagje; een jurkje van bedrukte stof, ge garneerd, en afgezet met effen stof; een jurk van wollen marocain, wit, afgezet met een strook heel licht gele ciêpe; een jurk van een fantasiestofje, bijvoorbeeld grijs met rood door elkaar, met een kraagje en omslagen van de zakjes van witte toile, met rood ge festonneerd. en een zwart strikje aan den hals; een jurk van bedrukte stof, waarbij het. inrimpelen van de stof aan het boven- stukje, vervangen is door plooitjes- Verder is het bovenstukje en de strik van effen stol'; en tenslotte een prachtige feestjurk van rose taffetas, met van onderen twee smalle volants en op het lijfje twee volannetjes, die een in druk van boléro geven, Heele kleine mouytjes in denzelfden geest. Wat zullen ze pron ken! Januari is de uitverkoopmaand bij uitne mendheid. Natuurlijk zal dit wel grooten- deels komen door het. opmaken der balans, daarmee samenhangend het inventariseeren, en daardoor de noodzaak om oude dingen op te ruimen ten einde plaats te kunnen maken voor de nieuwe. Maar vermoedelijk zal Janu ari zijn populariteit ten opzichte van uitver koopen, boven die van de maand Augustus, ook wel danken aan het feit, dat het donkere weer. de gezellig verlichte winkelstraten en de leuke werkjes voor thuis meer tot koopen uitnoodigen dan een stralende zomerdag, waarbij iedereen zoo mogelijk de stoffige stad ontvlucht en naar buiten trekt. Volgens sommigen heeft het woord „uit verkoop" een weinig veredelenden invloed op ons vrouwen Humoristische tijdschriften nemen teekeningen op van „dames" die el kaar stevig geplukhaard hebben: de hoed scheef en verfomfaaid, de kousen gescheurd, het bont afgerukt, de mantel half uit en dan tenslotte in de rechterhand een punt van een coupon stof, die door nog negen andere van dergelijke fanatiekelingen ge zamenlijk in tienen is getrokken. Enkel uit hebzucht. Brrrr, geen vroolijk beeld inderdaad maar heeft u ze ooit zoo bijgewoond? Och ja, er wordt weieens geruzied over een bak met coupons, waarbij dan de eene partij steeds kalmer en ironischer. de andere steeds woedender en heftiger wordt. Maar handge meen raken ze toch niet, alleen doodeiijke blikken vliegen over en weer totdat een win keljuffrouw met een Salomo's uitspraak de gemoederen weer tot bedaren weet te bren gen. Goed verkoopen is een kunst, maar goed koopen is het niet minder, en dan niet óoo- zeer om de inkoopen die man doet, daar dit een kwestie is van de dikte der beurs en een van smaak, maar wel om de manier waaróp het gebeurt. Sommigen willen bij het koopen op een uitverkoop nog vijf pooten aan een schaap. Zij ziet bijvoorbeeld een aardig japonnetje, het staat haar goed, maar het zou nog beter staan met een ceintuur er omheen. Van de stof is echter alleen een coupon over, die te groot is voor een ceintuur en die nu niet verknipt, mag worden. Groote verontwaardi ging bij de koopster, dat zooiets nu niet eens kan. Dat zijn de menschen die vergeten dat een uitverkoopsprijs een extra voordeeltje biedt, maar dan ook aanvaard dient te wor den. zooals het aangeboden wordt- Van zulke vrouwen zegt men, dat zij voor een kwartje op den eersten rang willen zitten. Anderen laten van alles aandragen en koopen dan tenslotte nog niets, hetzij dat zij zich bedacht hebben, hetzij dat zij er toch eigenlijk geen geld voor hebben, of dat zij enkel maar eens uit nieuwsgierigheid heb ben willen neuzen. Natuurlijk gebeurt dit ook buiten den uitverkoop-tijd, maar de open bakken met opruimingsgoederen geven er toch meer aanleiding toe, en het wordt een gras duinen in allerlei, in alles en nog wat, terwijl de vooropgezette bedoeling is om niet te koopen. Eerlijkheidshalve moet ik erbij zeggen, dat sommige winkeliers dit wel in de hand wer- SELDERIESOEP. Gesmoord rundvleesch Aardappelen. Brusselsch Lof. Sinaasappelbava roise Neem voor de soep: 1 L. bouillon van blokjes of van vleesch, 1 knolselderie, 40 gram boter, 20 gram bloem, 1 ei, Melk of room, Snijd de selderie in plakken, schil ze. wasch ze en hak ze fijn. op wat kleine dob belsteentjes, die later door de soep gaan; kook ze 112 a 2 uur in de bouillon, zeef deze en maak van boter, bloem, bouillon en melk of room op de bekende wijze een gebonden soep.Kook intusschen de blokjes selderie apart gaar, roer ze erdoor en voeg de soep in de terrine bij het losgeklopte ei. Leg een stuk rundvleesch, een staartstuk, gedurende 24 uur in een marinade van half water, half azijn met een uitje, worteltjes, peterselie, laurierblad, Spaansche peper, foelie en dergelijke. Braad het vleesch met de kruiden gedurende een uur in boter of vet, voeg wat van de marinade toe, zeef de jus en voeg er tenslotte nog extra peper aan toe- Kook het Brusselsch lof gaar, leg het In een vuurvasten schotel, giet er wat water en melk bij, strooi er paneermeel over en klontjes boter en laat het schoteltje in den oven een bruin korstje krijgen. Neem voor den pudding: 4 sinaasappelen, 60 gram suiker. 2 eieren, 1/10 L. slagroom, 7 blaadjes witte gelatine, een paar tabletsuikertjes. Borstel een sinaasappel schoon, wrijf hem af met de suikertjes, druk de sinaasappelen dan uit. Klop de eidooiers met de suiker, doe de tabletsuiker erbij en het gezeefde sap. Laat dit samen in waterbad onder voortdurend roeren, gebonden worden. Doe er van de kachel af de geweekte gelatine bij en ten slotte de stijfgesïagen eiwitten met room. Laat den pudding staan, tot hij stijf begint te wor den. doe hem dan in een puddingvorm. E. E. J.—P. RIJST MET KARNEMELK. Neem op 2 kan karnemelk 2 ons rijst en wat zout. Breng de karnemelk onder af en toe roeren aan de kook. doe het zout er bij en strooi er de ge wasschen rijst in. De melk weer onder roeren aan den kook laten komen en de pap daar na op een zacht pitje, terwijl men nu en dan nog eens roert, gaar en gebonden laten worden. ken: zij noodigen uit tot een bezoek zonder eenige verplichting tot koopen, maar wan neer de klant dit letterlijk ten uitvoer brengt, kijken zij wel wat sip! De moeders, die haar kinderkleeren zelf maken, kunnen in dezen uitverkooptijd dik wijls uitstekend terecht. Geschikte kleine lapjes zijn er bij massa's te koop waarvan dan een leuk jurkje of pakje gemaakt kan worden. Nu de blouses en rokken weer mode zijn geworden, komen dc volwassenen ook wéér aan bod voor de kleine coupons, en voor de car na valscostu ump jes kan ook een uitverkoop heel wat van de kasten sparen. Zelfs lapjes voor zomerkleeding kuninen nu heel goed gekocht worden, mits men zich vast en zeker voorneemt, ze niet dadelijk na het koopen in de kast te leggen en weer te vergeten. Want dat gebeurt nogal eens met die lapjes, welke in den winter zijn aange schaft voor den zomer, diie das niet dadelijk noodig zijn. Leg ze voor de hand bij het andere zomergoed, dan bestaat er geen kans dat zij over een paar jaar als vergeten en ouderwetsch bij de vodden worden gelegd. Koop in dezen tijd ook geen zomerkleertjes voor uw kleine peuter die hem of haar nu precies passen: tegen den tijd, dat zij dan aan 't dragen toe zouden zijn. zijn zij er alweer uitgegroeid. Bekoort het pakje of jurkje u erg en is de prijs aanlokkelijk laag, neem het dan een halve of heele maat te groot, dan zijn zij er van den zomer juist ingegroeid. Ook is het niet verstandig, nu al aan de zemer- kleeren te naaien: tien tegen een, dat er tegen Mei een modelletje is, dat u meer aan staat. Vraagt uw linnenkast om aanvulling uit een bescheiden beurs, doe het dan in dezen uitverkoopstijd: allicht spaart ge er wat mee over, en de gedwongen contante betaling is voor menige zwakke zuster een rem op een overdreven hoeveelheid inkoopen. De gebruiksvoorwerpen in de huishouding moeten steeds weer aangevuld worden en daarvoor kan de uitverkoopstijd heel goed dienst doen. Maar wanneer wij zelf gemak en voordeel van deze opruimingen hebben, moeten wij eens bedenken, dat het winkelpersoneel er een moeilijker tijd door heeft dan gewoon lijk. Er wordt extra oplettendheid van hen gevergd, omdat er zooveel open geëtaleerd staat, wat voor de langvingerige klanten een groote verleiding beteekent: bovendien is het drukker dan in* gewone tijden, terwijl zij nu juist met de feestdagen ook al een periode van veel drukte achter den rug hebben. Wanneer de voeten pijniük zijn van het onaf gebroken staan en heen cn weer drenteden. wanneer de rug zich haast niet meer recht over eind kan houden van vermoeidheid, wanneer de hersens suf worden van alle vra gen en antwoorden, dan kan een vriendelijk woord soms wonderen uitrichten, de energie herleeft, en de verkoopster fleurt er niet alleen heelemaal van op, maar de klant zal ook al licht beter naar haar zin slagen, dan wan neer beiden elkaar verbeten, afsnauwen enj ergens ver weg wenschen. E. E. J.—P. Een aardig handwerkje. Vandaag gaan wij eens een kijkje nemen in moeder s serre, waar een heele verzame ling kleine en groote planten elkaar afwis selen. Vooral bij die kleintjes zie ik verschei dene leuke cactusplantjes staan en velen hebben een plaatsje gevonden in het gezeliige broeikastje. Weer andere zijn in gekleurde aardewerkpotjes opgesteld. Toch zie ik ook eenige, die slechts in een rood-steenen potje staan en waar een gezellige cactuspot heel goed bij zou passen. Het is voor de kleuter een heel aardige bezigheid de cactuspot voor het kleine cactus plantje in orde te brengen. Moeder behoeft slechts wat fotocarton aan te schaffen en de verdere benoodigdheden zijn waarschijnlijk in huis. Het wordt dus een echt handwerkje voor de kleuter, maar het begin zal moeder toch wel even ln orcle moeten maken. nomen worden. Vervolgens brengt zij het patroontje op de kartonnetjes over en waar de steekjes moeten komen wordt een klein prikje gegeven, zoodat voor de kleuter het gezellige doorsteekwerkje ontstaat. Men kan met wol, zijde of raffia de kartonnetjes be werken. Dit handwerkje zal natuurlijk niet zoo vlug klaar komen, daar het uit 4 deeltjes bestaat. Heeft de kleine meid de karton netjes bewerkt, dan maakt men vervolgens in de hoeken zijn aangebracht met een klein: de stukjes aan elkaar door de gaatjes, die strikje te voorzien. Op deze manier kan men groote en kleine cactuspotten vervaardigen en de kleuter zal wat trotsch zijn, wanneer haar handwerkje in de serre een plaatsje krijgt. Het modelletje is in de Tijdingzaal van ons blad te vinden. W. R. /n Er worden 4 kartonnetjes geknipt volgens afb. a. In de 4 hoeken op 1/2 c.M. afstand van de zijden maakt men een klein gaatje, dit gebeurt bij alle 4 kartonnetjes. Zijn deze stukjes gereed, dan zoekt moeder een stukje ruitjespapier en teekent hierop een zeer een voudig patroontje. Het patroontje, dat afbeel ding a u toont, kan natuurlijk ook oveige- Van een ons of twee koud kalfsvleesch kan men met 11/2 ons macaroni, 2 lepels boter of gestold vet van de kalfsjus, 2 platte eetlepels bloem, 1 uitje, 2 theekopjes bouil lon of magere jus met water, 1 theelepeltje maggi aroma cn 1 afgestreken theelepeltje kerry een heel smakelijk schoteltje maken. Men brengt een ruime hoeveelheid water met zout aan de kook en laat daarin de gebroken pijpjes macaroni stuk voor stuk glijden, op dat. het water niet van de kook raakt. De pan sluiten en op een zacht vuur de macaroni gaar laten koken, hetgeen ongeveer 1/2 uur duurt. Intusschen fruit men het gesnipperde uitje met de kerry, de bloem en de boter (of vet) lichtbruin. Roerend voegt men er den bouillon (of verdunde magere jus) bij. waar na men het sousje even laat doorkoken. Dan mengt men er het in kleine dobbelsteentjes gesneden vleesch door, laat dan even mee warm worden, zonder tc koken natuurlijk en maakt het mengsel af met de aroma en een snuifje zout. De macaroni wordt goed droog afge goten en op een verwarmden schotel gedaan. In het midden een kuil maken en daarin het vleeschmengsel doen. Ze zijn heel aardig en sterk ook wel die kokosloopers en matten en manilla tapijten. Maar in de lichte tinten worden ze met regen achtig, modderig weer vrij gauw vuil, van wege de slechte voeten vegers! We kunnen ze natuurlijk geregeld uitkloppen. Bij vast gespijkerde kokos of manillakleeden gaat dat echter niet. Wanneer die dan ook vuile plek ken hebben, moeten we die vlekken met een. borsteltje met zeep wegmaken. Zijn de ge spijkerde matten erg vuil, dan moeten ze af genomen worden met een doek met zeepsop, of met een boraxoplossing of met pekel. Voor al niet te nat maken, omdat het slecht droogt. Met losse loopers en matten is het veel gemakkelijker. Die kunnen, behalve uit geklopt. ook met een harde boender schoon geschrobd worden, met lauw zeepzop of pekel. Na deze behandeling met schoon water na spoelen en dan tegen een rek. of ccn schut ting te drogen hangen. En er niet aan rekken of trekken, opdat ze behoorlijk vlak in model blijven.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 8