J. Lottgering m HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 3 JANUARI 1930 STADSNIEUWS KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. De eerste vergadering in 1930. NIEUWJAARSREDE VAN DEN HEER E. H. KRELAGE. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hield Donder dagavond in haar gebouw aan het Nassau- plein de eerste openbare vergadering in dit jaar. Deze vergadering wercl geleid door het oudste lid, den lieer C. ten Boom. Deze hield een openingsrede, waaraan wi.i het vol gende ontleenen: „Wij hopen, dat het als in vorige jaren zal gaan langs lijnen van gelei delijkheid en dat schokkende gebeurtenissen ons bespaard mogen worden. In Europa kan men het nu juist niet heel rustig noemen, maar het meest dreigend ziet het er uit in den „Oriënt". In onze Oost, waaraan wij het voornaamste deel van onze weivaan- danken, ziet het er donker uit. Dat Britsch-Indië er nog slechter voor staat, maakt de zaak voor ons niet beter. Wij gunnen aan onze Engel- sche overburen op dit en alle andere gebieden alles goeds en hopen, dat zij voor ons „flying Dutchmen", meer dan nu met dezelfde ge voelens bezield zullen worden. Onze Kamer beoogt den vrede en den voorspoed zoowel op het terrein van den handel als op dat van •de nijverheid. Onze bemanning telt weer twee nieuwe leden, de heeren Droste en Hyl- kema. Ik begroet hen op deze eerste verga dering van dit jaar en hoop, dat zij mogen medewerken aan den bloei zoowel van het groot- als van het kleinbedrijf. De twee le den, die afgemonsterd hebben, de heeren Weyburg en Bijvoet, roep ik een hartelijk vaarwel toe en wensch, dat zij aan den wal nog prettige herinneringen aan het werk der Kamer bewaren". (Applaus). Verkiezing Voorzitter. De heer Ten Boom stelt nu aan de orde de verkiezing van een algemeen voorzitter. Uitgebracht worden 25 stemmen. Hiervan worden uitgebracht op den heer E. H. Krè- lage; één stem was in blanco uitgebracht. De heer Krelage is dus herkozen. De heer T e n B o o m spreekt hem als volgt- toe: „Het is een gewone zaak geworden, dat ik u als onzen voorzitter mag begroeten. Er zijn van die zaken, waaraan wij gewend zijn, maar die wij voor geen geld van de wereld willen missen. Dat u als kapitein weer de commandobrug beklimt, is voor ons allen een groote gerustheid. Als wij uw adviezen en toelichtingen hooren uitbrengen, dan merken wij, dat er iemand aan het woord is. die de zaken tot op den grond toe heeft onderzocht en die toegerust is met alle gaven, die noodig zijn voor het vervullen van het voorzitter schap. Wij danken u zeer voor al den arbeid, dien u reeds voor ons deed en hopen u nog vele jaren op den voorzittersstoel te mogen zien". (Applaus). De heer Krelage verklaart de herbenoe ming aan te nemen. Hij dankt den heer Ten Boom voor zijn vriendelijke woorden en de Kamer voor haar instemming. Nieuwjaarsrede van den Voorzitter. De Voorzitter, de heer E. H. Krelage, fcprak de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uit, waaraan we het volgende ontleenen: „Bij .een terugblik op het. afgeloopen jaar trekt- de" beurscrisis? het eerst de aandacht. De Europeesche beurzen konden zich niet onttrekken aan den invloed van de plotse linge geweldige inzinking te New-York; het zakenleven ondervond overal een hevigen schok, waarvan blijvende en ernstige gevol gen werden gevreesd. Nu wij, nog slechts een paar maanden later, den toestand beter kun nen overzien, blijkt het mee te vallen. In Amerika is het zakenleven zich op steviger grondslag aan het herstellen; ten onzent zijn maar een paar ongelukken gebeurd, en bleek de zakenwereld in haar geheel den schok zeer goed te hebben weerstaan; bewijs van een over het algemeengezonden toestand. Nederland heeft zich steeds voorstander betoond van verlaging van tariefmuren en zal ongetwijfeld te Genève in die richting zijn invloed doen gelden Het doet vreemd aan, dat op hetzelfde oogenblik, waarop de Re geering zich hierop voorbereidt, het voorne men schijnt te bestaan om een onderhan- delings- of vechttarief in te voeren. Veeleer zou men mogen verwachten dat alle krach ten ingespannen zouden worden om te Ge nève de totstandkoming van het gewenschte resultaat te bevorderen, inplaats van de eigen positie te verzwakken door het geven of vol gen van een slecht voorbeeld. Ook dit jaar is het niet gelukt om de ge meentelijke belasting op de bedrijven, waar van de onjuiste grondslag algemeen wordt erkend, te doen verdwijnen uit de gemeente wet of te doen afschaffen door de gemeente Haarlem. Gelukkig staan tegenover voorbeelden van negatieve uitkomsten van de bemoeiingen der Kamer andere gevallen, waarbij het ge wenschte resultaat volledig of gedeeltelijk werd bereikt. Door de openstelling van den Noordelijken stationsuitgang en het inrichten van een wachtkamer op 't perron voor ae Haarlemmer meerlijn van het station te Haarlem voldeed de directie der Ned. Spoorwegen aan door onze Kamer tot haar gerichte wenschen. Naar aanleiding van een brief der Kamer aan den hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te A erdam over de ver vuiling van het Noordzeekanaal heeft deze o.a. geantwoord, dat een afvoerleiding vóór den zomer van 1S30 gereed zal zijn, en dat in ri: toekomst gelegenheid zal bestaan, water te Schellingwoude in te laten en te IJmui- den weder tc spuien, waardoor het kanaal water zal worden ververscht. Ton aanzien van de gemeente Haarlem worden door de industrie in haar antwoor den aan de Kamer ernstige klachten geuit, in 't büzonder door de ondernemingen, die ten^vo'ge van de annexatie gemeentelijke bedrijfsbelasting en precariorechten moeten bet-alen. die in hun vorige gemeente niet ge heven werden. Onder den invloed van dezen nieuwe druk vragen zij zich af, wat de ge meente harerzijds voor de Industrie doet? Zij constateeren, dat zij wel hebben bij te dragen in de straatbelasting, maar dat er niets ge daan wordt voor de verbetering der wegen in den polder, waar hunne ondernemingen ge vestigd zijn, die dientengevolge onbereikbaar zijn voor bluschmiddclcn bij brand, terwijl de gemeente ook niet over een drijvende mo torspuit beschikt en dus ook van de waterzij de geen redding in geval van brand kan op dagen. zooals trouwens de ervaring reeds heeft, geleerd. Het ontbreken van een behoorlijken loswal aan het Noorderspaarne dwingt de indus- trieelen zelf daarin te voorzien, waarvan dan weer het betalen van recognitie aan de ge meente het gevolg is. De klagers vragen zich af of de gemeente Haarlem wel prijs stelt op industrieele on dernemingen binnen hare grenzen, omdat de weinige tegemoetkoming, waarvan zij ten aanzien van de bestaande industrie blijk geeft, den schijn wekt, alsof zij de industrie liever zag gaan dan komen. Door deze zoo vaak gehoorde klachten op deze plaats wereldkundig te maken, hoop ik de vestiging van nieuwe industrieën te Haar lem niet af te schrikken, want ik meen dat wij genoeg vertrouwen in het gemeentebe stuur mogen hebben om aan te nemen, dat het, ter weerlegging van deze grieven, doop zijn houding tegenover de industrie zal weten te toonen, dat het prijs stelt op het behoud van de beteekenis van Haarlem als industrie stad". De heer Krelage bespreekt dan uitvoerig den toestand van handel en nijverheid in het gebied der Kamer, waarbij hij vele bedrijven afzonderlijk noemt. In de groep van den handel vraagt voor eerste de geld- en effectenhandel onze aan dacht. De geldmarkt hier te lande heeft on danks de geweldige crisis, die den effecten handel in October en November teisterde, wederom teekenen van merkwaardige stabi liteit gegeven. Het maandgemiddelde van het particulier disconto toch varieerde slechts van 4.28 pet. in Januari tot 5.47 pet. in Sep tember, om in November weer te dalen tot 4.33 pet. En waarschijnlijk zouden deze schommelingen nog geringer zijn geweest, in dien niet de Nederlandsche Bank in navol ging van en in samenwerking met de an dere centrale credietinstellingen der oude en nieuwe wereld vier keer haar disconto voet had moeten wijzigen. De hooge rentevoet, die ook nog bleek uit de prolongatie-rente die tot 5.67 pet. in het tweede kwartaal opliep en gemiddeld 4 pet. zal" bedragen, werkte belemmerend op de beleggings- en emissiemarkt. In het gebied dezer Kamer bleef de toe stand van het bankwezen gunstig. De effec- tenomzetten hadden tijdelijk een zeer groo- ten omvang; deze zullen, evenals de voor de banken niet onvoordeelige rente verhoudin gen, oorzaak zijn, dat de resultaten over 1929 niet bij die van 1928 zullen achterblijven. Het belangrijkste feit met betrekking tot de zeevisscherij te IJmuiden over het kalender jaar 1929 is gelegen in de uitbreiding van de stoomtreilervloot, met niet minder dan stoomschepen. Wat de haringvisscherij betreft, heeft IJmuiden relatief geen reden van klagen; er mag met name op worden gewezen, dat de treilerharingvisscherij gunstiger resultaten heeft afgeworpen en gaandeweg meer voor de toekomst van IJmuiden gaat beloven. De omzet in de Rijksvischhallen over de eerste elf maanden van 1929 bedroeg: f 15.133.891.—, hi hetzelfde tijdvak van 1928 13.967.298.—, dus meer 1.666.593.—. De strenge vorst In het begin van 't jaar heeft te Aalsmeer grooten overlast en schade betrokken. Van de voorjaarsperkplanten kwam bijna niets terecht; ook de rozencul- tuur onder glas en de seringenteelt onder vonden de kwade gevolgen. De zomerperk- planten leverden echter juist ten gevolge der strenge koude zeer goede resultaten. Door de Centrale Aalsmeersche Veiling en de Coöp. Veilingsvereeniging Bloemenlust werd tot en met 21 Dec. te zamen geveild voor een totaal bedrag van 6.314.597 of voor 331.022 meer dan in 1928. De veilingsvereeniging Kennemerland be richt dat de aanvoer van aardbeien dit jaar 914.000 K.G. (waarde 752.000) was. Over 1928 waren deze cijfers resp. 1.410.000 K.G. en 662.000. De productie van aardbeien was gering wegens den invloed van de vorst. Wat het verkeerswezen betreft, moge ik ln do eerste plaats uw aadacht vestigen op het zoo belangrijke luchtvaartstation Schiphol. Met bewondering en gerechtvaardigden na- tionalen trots hebben wij allen de pioniers- vluchten naar Indië v.v. gevolgd, en met die pe teleurstelling vernomen dat deze vluchten, nog vóór zij gelegenheid hadden zich tot een regelmatigen dienst te ontplooien, moesten worden gestaakt wegens de bezwaren van Britsche zijde tegen het gebruik der vlieg velden op het Britsche gebied in Azië. Daar omgekeerd de Britsche luchtvaart gebruik kan maken van de vliegvelden in Ned. Indië op weg naar Australië, is het zeker met uw aller instemming, als ik de hoop uitspreek, dat het onze regeering gegeven moge zijn de gemaakte bezwaren uit den weg te ruimen. Een gunstigen invloed had de weersgesteld heid van het afgeloopen jaar op Zandvoort. De langdurige zonnige zomer bevorderde een regelmatigen grooten toeloop van dagjes- menschen, zoodat de winkelstand, cafés en de strandhandel goede zaken maakteu. De pensions en kleinere hotels waren goed be zet. maar in de groote hotels bleven zelfs in het- drukst van het seizoen talrijke kamers onbezet. Men blijft in Zandvoort nog steeds sterk aandringen op clectrificatie van de spoor wegverbinding met Amsterdam. De werkzaamheden van het- secretariaat der Kamer betroffen o.a. 11922 verstrekte mondelinge en schriftelijke inlichtingen (te gen 11446 in 1928) en 4181 afgegeven certifi caten van oorsprong (tegen 5418 in 1928). Het hoogste dossiernommer van het han delsregister is thans 10369 (verleden jaar 9850). Uit het gegeven overzicht mag, r.aar ik meen, worden afgeleid dat de Kamer van Koophandel meer en meer een gewaardeer de vraagbaak en steun wordt voor handel en industrie, en dat zij dientengevolge ook een stijgenden invloed wermag te oefenen. Spreker eindigde met den wensch, dat het de Kamer gegeven moge zij21 ook in het jaar 1930 met yver en opgewektheid haar nuttige taak te vervullen. (Applaus). Benoemingen. Aan de orde komen daarna de verkiezing van een voorzitter der afdeeiir.g Grootbedrk! en van een voorzitter der afdeeling Kleinbe drijf. De heeren A. H. baron van Harden- broek van Ammerslo! en W. J. B. van Liemt worden resp. als zoodanig herkozen. Tot plaatsvervangend voorzitter van de af deeling Groot-bedrijf wordt herkozen Ir. W. J. Burgersdijk en van de afdeeling Kleinbe drijf de heer C. ten Boom. De heer Ten Boom spreekt- den heer Van Liemt op waardeerende wijze toe wenscht hem met zijn herbenoeming geluk. Spreker roemt ook het werk van den secre taris der Kamer, Jhr. J. C. Mollerus, en van het overige personeel der Kamer. De heer Burgersdijk wenscht Baron Van Hardenbroek geluk en prijst eveneens zijn werk. Beide heeren danken voor het in hen ge stelde vertrouwen. Hierna worden de verschillende commis sies vastgesteld. Een groot aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. De Kamer hecht haar goedkeuring aan een concept-schrijven van het Bureau aan den directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie inzake brieftelegrammen, waar in de Kamer als haar meening uitspreekt, dat dit verkeersmiddel niet in de behoefte zal voorzien. Rondvraag. De heer B e ij n e s herinnert aan het zil veren jubileum van de Arbeidsbeurs. Hij wenscht haar daarmee geluk en merkt op, dat deze instelling een goed en nuttig werk verricht en dat zij steeds een goede schakel is geweest tusschen werkgever en werknemer. De Voorzitter vereemgt zich hiermede en spreekt als zijn veronderstelling uit, dat de geheele Kamer de woorden van de.n heer Beijnes wil onderstreepen. (Applaus). Hierna wordt de vergadering gesloten. OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ. EEN HINDERLIJK HEK. Eén onzer lezers vestigt de aandacht op een ijzeren hek, dat geplaatst staat op het trottoir voor een café aan den Wagenweg tusschen de Schouwtjeslaan en de Uit den Boschstraat. ,D»t hek neemt een groot ge deelte van het trottoir in beslag", aldus onze lezer, „en staat daar zeer hinderlijk en ook gevaarlijk. Wegens de slechte verlichting al daar loopt menige voetganger, vooral wan neer die daar ter plaatse, niet bekend is, te gen het hek aan en bezeert zich. Ook gebeurt het wel eens, dat stukken van dit hek zoo maar op den grond liggen, zoodat het gevaar nog grooter wordt". Tot zoover deze klacht. We hebben bij Bouw- en Woning toezicht geïnformeerd, of dit hek niet verwijderd kan worden. Ons werd geanwoord, dat dit voorloopig nog niet kan, omdat de eigenares van het café en het hek onder geen voorwaarde afstand van dit stukje grond wil doen. Zij wil het zelfs niet verkoopen. Vroeger stond dit café op Heem- steedsch grondgebied. Het met dit hekwerk omgeven stukje grond werd toen als een soort voortuintje beschouwd. Dit stukje grond heeft de eigenares noodig voor een zomer- zitje van haar klanten. Tot onteigening zal men waarschijnlijk nog niet gauw overgaan, omdat er tusschen het hek en den rijweg een ruimte van twee meter voor de voetgan gers overblijft, welke ruimte als voldoende moet worden beschouwd. Het hek is een sta- in-den-weg, dat alleen 's avonds en 's nachts gevaarlijk voor het verkeer is, omdat men niet voldoende zien kan. Op verzoek van Bouw- en Woninngtoezicht, welke diest reeds meer klachten over dit hek heeft ont vangen, heeft de eigenares de noodige ver beteringen aan het hek aangebracht, dat het op het- oogenblik niet meer kapot is. De kwestie blijft intusschen de volle aan dacht van Bouw- en Woningtoezicht vragen. DE AFSLUITING VAN DE GROOTE HOUTBRUG. DE DATUM NOG NIET OP TE GEVEN. Het heeft in het voornemen gelegen om de Groote Houtbrug 2 Januari voor het verkeer, uitgezonderd dat van de tram, af te sluiten. Aan dit voornemen is echter geen uitvoering gegeven, want gistermorgen was van een afsluiting nog niets te bemerken. De hulp brug is zelfs nog niet geheel klaar, de aaii- sluting met den weg moet nog tot stand ge bracht worden op de Raamvest. Er zit in de voorbereiding voor den bouw nog niet veel schot, er wordt op het oogenblik niet aan gewerkt. Van een afdamming van den singel is nog niets te bespeuren en de directiekeet staat leeg. Bij Openbare Werken kon men ons dan ook niet zeggen, wanneer de brug wordt af gesloten. VEERTIG JAAR SCHOORSTEENVEGER. De heer B. Vietti, in dienst bij de firma C. A. Andreoli. Smedestraat 37, heeft Woensdag 1 Januari het feit gevierd, dat hij 40 jaar schoorsteenveger tc- Haarlem is. Voordien werkte hij te Utrecht. De heer Andreoli heeft den jubilaris toegesproken en hem een en veloppe met inhoud, bloemen en sigaren ten geschenke gegeven. Ook van andere zijdon, ontving de heer Vietti. die o.a. als chef van de Ladderbrigade der Brandweer bij vele stadgenoot-en bekend is, vele gelukwenschcn. AANEENSLUITING M.O. EN L O. Naar wij vernemen zal de „Verbandscom- missie" 6 Januari as. ten stadhuize worden ;eïnstalleerd. Den 9en Januari komen de 20 leden der Commissie voor de Rijpere Jeugd ten stad huize bijeen, om door een wethouder te wor den geïnstalleerd. DE NIEUWE GEVEL VAN PALACE. UITGAAN. Gem. Concertgebouwd. „Dc Twee Weezen". Zondag wordt in het Gemeentelijk Concert gebouw opgevoerd het volksdrama „De Twee Weezen". De hoofdrollen van dl: acht lafe- •eelen tellende stuk. spelen W:i!y Veldman als Jacques Frochard. Annie Bcckma als de Bedelares, Vcrstege als Vrouw Frochard. Maandag schreven wij reeds over het thans goedgekeurde ontwerp voor den gevel van ..Palace" in de Groote Houtstraat. Wij geven er hierboven een afbeelding van waar bij men ziet hoe de daklijn thans in overeen stemming gebracht is met die van „Trou moet blycken". Beneden komen de ingangen naast de cassa, op de eerste verdieping ziet men de ramen van den foyer, daarboven, de ramen van de showroom. Aan beide zijden is voorts een lichtreclame ontworpen. Zoo als wij al gemeld hebben, wordt de gevel op getrokken van rooden handvormsteen, het plint wordt van groen syeniet, de luifel zal van gelakt teakhout gemaakt worden. In de ramen zet men boven glas-Sn-looa. beneden, evenals in de deuren spiegelglas. Het zal nog wel een maand of vier duren, eer ae geheele verbouwing gereed is. PROGRAMMA VAN HET INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Het wintcrprogramnia voor het gedeelte van het seizoen tusschen Januari en April van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Haarlem vermeldt voor de Maandagavon den: 20 en 27 Januari. Mr. G. van den Bergh. „Een uitstapje in het hemelruim" imet licht beelden). 10 Februari. In samenwerking met den Pro testantenbond. Ds. Banning „Christendom en socialisme". 24 Februari: Ir. J. Gratama. „Nederlandsche Bouwkunst" (met lichtbeelden». Twee avonden in Maart. Mej. dr. Van Has selt met een nader op te geven onderwerp. Het programma van de Zondagochtendbij eenkomsten in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond luidt: 5 Januari. K. ter Laan en Geert Dils. „Het oude Nederlandsche Lied". 26 Januari. A. H. Gerhard. ..De invloed van het socialisme op de moraal". 2 Februari. Mevr. Henriëtte Roland Holst. „Imperialisme en socialisme". 16 Februari: J. van Zadelhof. „Tijl Uilen spiegel en Lamme Goedzak". 9 Maart. Carry Pothuis—Smit. „Politiek en persoonlijkheid". In samenwerking met den Haarlemschen Bestuurdersbond wordt Maandagavond 6 Ja nuari een filmavond gehouden ln de gemeen telijke concur'raai met als hoofdfilm ..De Moeder" vac Gorki. Voor den tweeden film avond zal vermoedelijk de beschikking wor den verkregen over „Storm over Azië". In samenwerking met den H. B. B. wordt 22 Januari in De Centrale een speciale avond georganiseerd met een inleiding van den heer Van der Hoeven over de nieuwe Ziektewet. HET VISSCHERIJ-BEDRIJF TE IJMUIDEN. DE RESULTATEN OVER 1929. De omzet in den Rijksvisehafslag te IJmui den in dc maand December van het afge loopen jaar bedroeg f 1.568.342. Hiermede heeft de omzet over het geheele jaar een be drag bereikt van f 16-702.233, tegen f 15.464.426 in 1928, een vooruitgang dus van rond f 1,237.000. DIEFSTAL VAN IJZER. Op 24 December, des namiddags, zag een politieagent, dat de 17-jarige P. v. d. G- van een bouwterrein op den hoek Schotenveg— Kleverlaan ten nadeele van de gemeente ijzeren buizen trachtte te stelen. Uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat hij daar reeds eerder 200 a 300 K G. ijzer had ontvreemd. Dit had hij te zamen gedaan met den 29-jarigen L. van D. en den 23-jarigon A. P., beiden los-werkman alhier. Het ijzer was verkocht aan een opkooper: deze had er aanteekening van gehouden, waaruit bleek dat dit ijzer reeds verder was verkocht. Tegen deze drie personen is proces-verbaal opgemaakt» TOONEELVOORSTELLING VOOR „SNELVERBAND". „Jacob van Lennep" zal ten bate der ver- eenlging „Eerste hulp bij ongelukken „Snel- verband" in den schouwburg aan den Jans- weg opvoeren het blijspel in drie bedrijven „Dody", Het uitmuntend spel en het vlugge tempo dat de eerste opvoering kenmerkte zijn dooi de critiek zeer geprezen. Ongetwijfeld zal dus Zaterdag a.s. de schouwburg aan den Jansweg geheel gevuld zijn, vooral ook om het sympathieke doel van deze voorstelling. Na afloop zal er gedanst worden. CONCERT MANNENKOOR „CAECILIA". Het mannenkoor „Caecilia" geeft op Don derdag 9 Januari a.s. een concert in de Gem. Concertzaal. Als solist treedt op onze stad genoot de heer Jos. de Clercq, vlolist, welke begeleid wordt door den heer Jacob Bijster. Verder wordt medewerking verleend door het Haarl. Klein a Capellakoor, eveneens onder leiding van den heer Hoogerwerf, welk koor cie belde werken za: uitvoeren, waarmede dezen zomer zooveel succes werd behaald op den wedstrijd te Dordrecht, ter wij! verder nog zal worden gezongen „Vrede" van Jos. de Klerk. Door het mannenkoor zul len worden gezongen twee Fransche werkjes ..La nuit" van Lenormand en „Du Destin ie vouloir suprème" van Ramc-au. het Pilqei- chor van dc opera Tannhauser van Wagner, en als hoogtepunt het monumentale man- nenkoorvc-rk ..Super Flumina Babvlo- nls", van Brandts Buys. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Evenals voorgaande jaren had op den Nieuwjaarsdag :c 12 uur, op de algemcc-ne begraafplaats alhier een eenvoudige plechtig heid plaats. Het best-uur van de afdeeling Haarlem en omstreken van de Evangelische Maatschappij die het werk van pater F. S. Kraayvanger als evangelist van die maatschappij, op zijn sterfdag gedenkt, legde op zijn graf een bloemstuk met op de linten Kraayvanger's on derwerp. waarmede hij in verschillende plaatsen van ons land is opgetreden: „Van Rome tot Christus". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct*. per regel. .*8' Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redacti'4 zich niet verantwoordelijk. v'an ingezonden stukken, geplaatst of nief geplaatst, wordt de kopij den inzender niet tcrug- DE KWESTIE TUSSCHEN „BLOEMENDAAL-NOORD" EN „EIGEN WONING". Beleefd verzoek ik u bijgaand stuk in uw blad op te willen nemen, waarvoor ik u har telijk dank zeg. Nu kort geleden de heeren Van Udcn en Mulder hebben getracht hun houding te ver dedigen, zij het mij vergund deze heeren in het kort te antwoorden. Niet zoo zeer om deze heeren. doch meer om dc algemeene kwesties te belichten, n.l. „het lidmaatschap van twee vereenigingen" en „de verstrekking van grond, aangekocht door bemiddeling van een bouwvereeniging". De secretaris is met verlof afwezig en dus niet ln de gelegenheid momenteel te repliceeren. Het doet in de ingezonden stukken van deze heeren wel eigenaardig aan dat steeds de kern waarom liet- gaat, wordt verdoezeld. Allerlei bijkomstigheden worden gedebiteerd, die niets met de zaak te maken hebben. Dat de heeren door het bestuur voor roye ment waren voorgedragen, sproot, alleen voort uit het feit. dat zij geheel in strijd met het reglement van Bloemendaal-Noord hebben gehandeld. In dit reglement staat niet dat men geen lid mag zijn van twee vereenigingen doch moreel is het m.i. ontoelaatbaar dat men van meer dan één vereenlging Ud is. Het kan toch niet ontkend worden, dat al leen reeds door het aanvaarden van het lid maatschap van een andere vereenlging, men zich uitspreekt niet met den algehceli-n gang van zaken der eerste vereenlging te kunnen vereenigen. De handelwijze om dan direct lid te worden van een andere vereenl ging is niet eerlijk; is niet ridderlijk en kan nooit worden verdedigd. Voor hot bestuur is dit echter nog geen reden om in te grijpen. Iets anders wordt het als men dc verecniglng :aat benadeelen door actief tegen haar op te treden- Dan treedt, zooals bij het voetbal spel. dc off side regel in werking. Men kan zonder dat gestraft wordt off-side staan, doch zoodra men aan het spel deelneemt of het spel belemmert, wordt door <icn schcids- •echter ingegrepen. Zoo is het ook in dit geval gegaan. Verder de tweede kwestie. De heeren laten het voorkomen alsof het terrein in de Schape duinen Bloemendaal-Noord maar zonder moeite in handen is gekomen. Neen heeren daar is voor gewerkt. U moet niet denken dat dit het eerste terrein is waarvoor Bloe mendaal-Noord moeite deed het in koop tc krijgen. Integendeel, het bestuur is de laatste acht jaren steeds werkzaam en bovenal waak zaam om beslag tc kunnen leggen op gronden die voor arbcidcrs-woningbouw geschikt zijn. En nu het tenslotte Is gelukt gronden te krijgen, kan men zich gemakkelijk voorstel len, dat het het bestuur leed doet als men bemerkt dat direct andere vereenigingen erop afsprongen en dan nog moet ervaren dat onder de bestuursleden van die vereendgiaigen leden van de eigen vereenlging zijn. Als motief wordt dan gebezigd: „Het zijn toch do gemeentegelden waarmede deze grondaan koop is geschied". Men moet echter goed on derscheiden welke usances er op dit gebied bestaan. Het is n.l. gewoonte, dat, wanneer door bemiddeling van de een of andere bouw vereeniging het gemeentebestuur grond aan koopt, dit in erfpacht wordt uitgegeven aan de vereenlging die zich hiervoor de vele werkzaamheden heeft getroost. Een ieder die ook maar eenigszins met deze materie bekend Is, kan dit weten. Om nu op het motief der ..gemeentegelden" terug te komen, moet ik opmerken ,dat door den grond in zijn geheel aan Bloemendaal- Noord af te staan, geenszins het algemeen belang wordt geschaad. Immers ieder inwonor kan lid zijn der vereenlging „Bloemendaal- Noord. hetgeen lang niet van de andere ver eenigingen kam worden gezegd. Verder wil ik over de kwestie niet uitweiden. Alleen nog alt: Het getuigt al van heel weinig goeden smaak van den heer Mulder, om dc politieke partijen in het gedmg *.e brengen, hetwelk ten volle demonstreert, de onmacht van dezen heer om zich met eerlijke middelen te verdedigen. Ik twijfel dan ook niet of de lezers die de handelwijze van deze heeren goed doorzien, zullen er zeker hun af keuring over uitspraken. Volgens mij zou het van meer mannelijkheid getuigen als de heeren alle krachten ln gingen spannen om het bestuur van Bloemendaal-Noord in haar pogen, om in de gemeente Bloemend aal ar beiderswoningen te stichten, terzijde te staan. Hebben zij echter overwegende bezwa n tegen de vereenlging, laten ze dan con sequent zijn en geen royement afwach n. doch bedankef? als lid. Dit doen ze echter niet, ze willen wel gaarne profiteeren van de voordeden welke de vereenlging hun kan aanbieden (goede huisvesting), doch plich ten kennen ze niet. D. KLAIJ.. Administrateur van de Woning bouw vereenlging Bloemendaal-Noo;U

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7