Ang fioesèem HEERENBAAI AAN ONZE WEEK-ABONNÉS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 4 JANUARI 1930 DE HEER G. SPAAN JUBILEERT. HET WOONWAGENKAMP. HET WERKTIJDENBESLUIT. DE WERKNEMERS EN DE UITVOERING. Met Ingang van 1 Januari ls het werktij denbesluit voor het winkel- en magazijnper - sonecl In werking getreden. Toch is nog slechts van enkele bedrijven bekend hoe en op welke wijze men uitvoering aan dit be sluit denkt te geven. Velen wachten welk be sluit de Raad der Gemeente Woensdag a.s. zal nemen. Hst is op dit moment nog niet bekend met welk voorstel B. en W. zullen komen. De heer F. C. Gies, voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedien den heeft zich in het bijzonder voor de uit voering van dit Werktijdenbesluit ge ïnteresseerd en hierover reeds verschillende besprekingen gevoerd. Hij deelde ons mede: Over het Werktijdenbesluit voor winkels valt veel te zeggen. De wetgever had het de plaatselijke overheid gemakkelijk kunnen maken, indien hij in de wet had bepaald, dat alle winkels op een bepaalden middag in de week na één uur gesloten moeten zijn. Plaatselijk kon dan worden vastgesteld wel ke middag daarvoor het meest geschikt zou zijn. De vraag waarom juist de bedienden een vrijen middag wenschen en waarom dit juist voor alle winkels gelijk moet zijn, is gemak kelijk te beantwoorden, Daarvoor zijn ver schillende redenen. In de allereerste plaats voelt een ieder toch dat een vrije middag van veel meer waarde Is, dan een vrije ochtend, omdat op den middag de avond volgt, zoodat de bediende veel meer gelegenheid krijgt van zijn vrij heid te profiteeren dan wanneer hem een vrije ochtend ten deel valt. Maar bovendien, waarom geen vrije middag voor den bedien de en wel een vrije middag voor den bouw vakarbeider. den metaalbewerker, den schil der. den onderwijzer, den ambtenaar en tal van anderen? Al deze categoriën hebben den vrijen Za terdagmiddag, wat voor den winkelbediende voorloopig een onbereikbaar ideaal is, doch dan mag hij toch zeker wel aanspraak ma ken op een middag in de week zoo ver volgde de heer Gics. De samenwerkende bonden hebben geza menlijk verzocht om alle winkels te sluiten, in het belang der winkelbedienden. dat spreekt vanzelf, maar het is ook een belang voor de winkeliers. Het recht van den vrije middag is het best gewaarborgd, wanneer alle zaken moeten sluiten, dan is de controle voor een goede naleving van het Werktijden besluit al heel gemakkelijk. Wanneer alle zaken gesloten zijn, dan is daarmede tevens het concurrentlegevaar ver dwenen, wat in meer en mindere mate blijft bestaan bij welke regeling ook. Bovendien de kleine winkeliers, die zonder personeel wer ken en lange dagen maken, zouden die geen vreugde scheppen ln het genot van een vrijen middag, zoo vroeg de heer Gies. Er wordt voorts beweerd, dat de winkeliers groote schade zullen ondervinden, doordat vreemdelingen, die dan niet hun inkoopen in onze stad kunnen doen zich elders van het noodige zullen voorzien. De practijk heeft ook deze ongemotiveerde angstkreet ver stomd. In Gelderland, te Dieren en Velp, dus in het middelpunt van het vreemdelingen verkeer bestond rècds de vrije middagslui ting, lang voordat het werktijdenbesluit af gekondigd werd. Wat daar ln Gelderland mo gelijk is. zal toch hier ook wel mogelijk zijn. Nu nog tenslotte do vraag of dc mogelijk heid er is, dat hier te Haarlem de verplichte middagsluiting zal worden ingevoerd. Zooals men weet 1 ïobben voor don vrijen middag zoowel dc R. K., de Christelijke/, als dc mo derne bedienden-organisaties geijverd. De respectievelijke Bestuurderbonden hebben adhacsie betuigd met het aan den Raad der gemeente Haarlem gezonden verzoekschrift betreffende de verplichte sluiting. De Soc.- Dem. Raadsfractie heeft de verzekering ge geven. dat zij onvoorwaardelijk voor de mid- dagsluit.tng zal stemmen. Wanneer dit stand punt ook door die fracties wordt ingenomen, die wat politieke overtuiging betreft de partijgenooten zijn van de mede-ondertee- kenaars van het adres, dan kan er niet ge twijfeld worden of de winkelbedienden zullen datgene verkrijgen waarop zij onge twijfeld recht hebben zoo besloot de heer Gies. IR. W. VAN DORP. BENOEMD AAN DE PHILIPS- FABRIEKEN. Naar wij vernemen gaat Ir. W. van Dorp, rector aan het Chr. Lyceiun alhier, met 1 April a.s. Haarlem verlaten wegens zijn be noeming, met ingang van genoemden datum, tot. medewerker aan de afdeeling onderwijs en volksontwikkeling aan de Philipsfabrie- ken te Eindhoven. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondag 5 en Maandag 6 Januari zullen door het Nederl. Operette Gezelschap (direc tie Frans Meermans en René de Vos) de eerste voorstellingen worden gegeven van de Revue-operette in 14 tafercelen: „De Broad way Melodie". De hoofdrollen worden vervuld door Emmy Emerants. Lilly Cajssanl. Ans Poppes. Deef Goubitz. Frans Meermans, George du Brcé idc Hollandsche Tauber). allen bekend uit de voorstellingen van Rose-Marie. Er zijn speciaal voor deze operette vervaardigde dé cors en schitterende costumes. Het versterkt orkest staat onder leiding van E. Reneé de Vos. N. Z. H. T. M. Samenstelling Commissie van Advies. In overleg met de vakorganisaties zijn drie plaatsvervangende leden van de commissie van advies, als bedoeld in artikel 79a, R.D.V. 1924, benoemd. De commissie bestaat thans uit de heeren: Leden- G. J. Droste, fabrikant te Haarlem; HenriPolak, lid van de Eerste Kamer der S.-G. te Laren; Mr. A. Bruch. lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland te Haar- lem. Plaatsvervangende leden; B. F. Krantz, fa brikant to Leiden; M. A. Reinalda. lid V3n den Raad der gemeente Haarlem te Haar lem: Mr. A F. L. H. Tepe, wethouder der gemeente Leiden te Lelden. Toegevoegd secretaris: de heer A. Steets- kamp. chef de bureau der aid. Algemccne Zaken dor N.Z.H.T.M. tc Haarlem. GROOTE HOUTSTRAAT. VEREENIGING. HET WINKELWERKTIJDENBESLUIT. Voor de leden der Groote Houtstraatver- eeniging gaf Vrijdagavond in Hotel „Centraal' de heer J. P. Teekens, chef de bureau aan de 6e Arbeids Inspectie te Haarlem, een uiteen zetting van het Winkelwerktijdenbesluit in de practijk. Spr. begon met te herinneren aan den tegenstand dien menige wet in 't begin onder vonden heeft, bij voorbeeld 50 jaar geleden de Wet op den Kinderarbeid. Men vreesde een ontwrichting der industrie. Nu denkt niemand er meer aan, een kind van 7, 8 jaar arbeid te doen verrichten. Spr. ging ter Inleiding eerst de voornaam ste bepalingen der Arbeidswet na, waarop het Werktijdenbesluit berust en behandelde daar na dit besluit meer ln bijzonderheden, daar bij vooral lettende op de eischen van de prac tijk. Overwerk bijvoorbeeld wordt alleen toege staan voor omstandigheden die niet te voor zien waren, als het maken van rouwgoed, in ziektegevallen enz. Niet op drukke tijden als bijvoorbeeld „witte weken", balansopruimin gen, inventarlsweken, e.d. De kappers mogen op Zaterdag 12 uur wer ken; bij een 53-urige werkweek. Het reinigen van den winkel wordt toege staan tot s avonds 11 uur, echter zonder dat de 53-urige werkweek wordt overschreden. Voorts besprak spr. de bewaking van de winkels, de bepalingen voor filiaalhouders- Alle filialen vallen geheel onder het winkel- werktijdenbesluit. Magazijnmeesters en cxpêditiechefs zullen wel buiten het besluit vallen. Voor de wisseling van het personeel moet een register worden aangelegd. De minister kan een algemeene vergunning uitgeven voor wijzigingen in tijden van ker missen enz. Na de uiteenzettingen van den heer Teekens was er gelegenheid voor het maken van op merkingen en het stellen van vragen. Bij zijn antwoorden vond spr. gelegenheid er nog eens de aandacht op te vestigen dat al worden er nu moeilijkheden ln het winkel bedrijf verwacht, men zich toch op den duur zal aanpassen en aan den toestand zal wen nen. Zoo gaat het met alle nieuwe wetten. Dat is spr. in zijn 30-jarige loopbaan altijd gebleken. Het publiek moet zich ook aartpas- Met een woord van dank aan den heer Teekens besloot de voorzitter, óe heer A. van Weerden, de goed bezochte bijeenkomst. HET DUWTJE. „IK BLOEDDE ALS EEN KALF". Twee ongeveer 40-jarige West.zaansche werklieden, die beiden zich nog buiten de huwelijksfuik hebben weten ts houden, dus geen zorgen hebben voor een 'gezin en het er goed van nemen kunnen (hetgeen dan helaas dikwijls bcteekent dat ze goed wat bier tot zich nemen) kregen het op 27 Oc tober met elkander aan den stok. De een die nog al heel erg boven zijn thee geweest was (want hij wist zich van het geheele geval niet veel meer te herinneren) had den ander uitgescholden en de een een timmerman had toen den ander vol gens zijn zeggen „een duwtje" gegeven, zoo dat hij viel. Maar het was blijkbaar nog al aangekomen want qc losse werkman die van den timmerman het duwtje had gekregen, verklaarde Vrijdag voor den Politierechter dat hij „bloedde als een kalf". De vriendschap scheen er overigens niet onder geleden te hebben, want. een poosje nadat de duw gegeven was. had verdachte den lossen werkman weer opgezocht. „Nou kan ik het wel weer redden", had deze op het aanbod van hulp van den timmerman geantwoord. Maar hij was toch te optimis tisch geweest. ..Van wat er verder gebeurd is, weet ik niets meer", vertelde hij den Politierechter. „Toen ik weer bij bewustzijn kwam, was een dokter bezig me te verbinden en te kram men. Hij had er (hij wees naar zijn hoofd) allemaal krammetjes in gewerkt en ik had merakel veel pijn". De timmerman bleef volhouden dat de losse hem uitgescholden haddeze was flink dron ken en daardoor was hij gevallen. Maar met hetzelfde vuur beweerde de losse dat hij „niet te veel" had gehad en dat hij niet had ge scholden. Een tweede getuige had het bloed zien stroomen. „Bemoei je er niet mee", had. de timmerman tegen hem gezegd „en haal geen dokter". Maar getuige had dit toch gedaan. De timmerman kreeg tenslotte 20 boete of 10 dageqj, hechtenis. Ook zal.hij 30 scha devergoeding aan den lossen werkman moe ten betalen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Bureau van Politie, Smedestraat, tasch met boeken: Oldenmark Eikenstraat 24. broche: v. d. Veldt, Oranjeboomstraat 82, braadspaan; Pennarts. Hofdijkstraat 46, brei werk; Bakker, SchagchelstraatJ'i 37, cein tuur; Wit, Kennomcrstraat 9, handbescher mer; S tr u ij ven, Alb. Thijmstraat 26. idem; Kennel Fauna, grijze hond, gebracht door Wikke. Da Costastraat 34; bruine hond, ge bracht door v. d. Gevel, Korte Hofstraat 7, v. d. Linde, Waarder Polder, 17 a, Duitsche herdershond. Aarts Barbarossastraat 34. handschoen; Kelderman, Twljnderslaan 23, idem; Elders. Weverstraat 10, horloge; van Zwieten, 2e Vooruitgangstraat 18, kiel; Van Wijk, A. L. Dyserinckstraat 82, zakmesje; Blankensteln, L. Annastraat 33, muts; Direc teur, Postkantoor, parapluie; Administratie Haarlem's Dagblad, rijwielbelastlngmerk; De Vries, Ramplaan 65, idem; Smit, Gen. Cronjéstraat 4 rood, rozenkrans; Deventer, Zandvoortschelaan 141, tasch je; Bureau van Politie, Smedestraat, idem; Gous, Cheribon- straat 21, dekzeil. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct*. per regoL Bronchi {is en Kinkhoest A bronc Bonbons per dooj 60ct. fci) ^rB')" Proem*» VEERTIG JAAR BIJ DE BRANDWEER. Een bekend en zeer verdienstelijk stad genoot gaat jubileeren. De heer G. Spaan, tweede adjudant en secretaris van de Vrijwil lige Brandweer viert Donderdag 9 Januari den dag, dat hij 40 jaar verbonden is aan dit in stituut. De heer Spaan is met de brandweer opge groeid. Ooms en broers en neven van hem waren er aan. hij is voortgekomen uit een brand-bestrijdend geslacht en is het dan te verwonderen, dat hij als kleine jongen reeds hielp als er brand was met. de slangen aan te dragen en de wagentjes te rijden? De heer Spaan herinnert zich, hoe hij als veertienjarige jongen dapper geholpen heeft, toen er een groote brand was, de grootste, die hij in zijn herinnering bewaard heeft op den hoek van den Kleinen Houtweg en den Kampersingel. De houtopslagplaats van Haardman stond in lichte laaie en het vuur deelde zich mede aan negen perceelen. Onof ficieel was hij dus al vrijwilliger, zes jaar later zou hij het officieel worden. Het brandweermateriaal bestond ln die dagen uit drie handspuiten en van een meldingssysteem was in het geheel geen sprake. Er was wel telefoon, doch de brandweer kon het blijkbaar wei zonder, de vrijwilligers hadden zelfs geen bel thuis. Je moest maar zien, dat je het te weten kwam. als er brand was. Dan holde je naar het spuit-huis, dat op de Groote Markt stond, maar als je de eerste was kon je daar nog niets beginnen, want de brandweer was nog niet zoo goed toegerust, dat ieder spuit gast een sleutel van het spulthuis had. Die moest op het politiebureau in de Smede straat gehaald worden. Had je het wagent je 'eenmaal bemeesterd, dan -begon de rush, wie er het eerste bij was. Deze wedloop was wat betreft het tijdverlies wei heel verdienstelijk, maar een -gevolg was, dat de spuitgasten zoo buiten adem waren, dat zij de eerste minuten niets konden doen- En aan die oude hand spuiten moest hard -gepompt worden. Het water kwam toen uit de gracht of uit de brandputten. Deze zijn nog op verschillende plaalsen in de stad te vinden, zij werden gevuld met Spaarnewater, doch zijn thans buiten gebruik gesteld. Nu de motorspuiten de waterleiding echter weer eenigszins uitge schakeld hebben denkt de staf er over om deze putten in eere te herstellen. De jonge vrijwilliger Spaan heeft geboft in die dagen. Als actief brandbestrijder, die zich niet graag een mogelijkheid om te helpen ontgaan ziet, vond hij het zeer prettig, dat- de nieuwe kapitein van de Vrijwilligers Com pagnie, de heer H. J. D. D. Daudey woonde op de Gedempte Oude Gracht, waar de heer Spaan ook woonde. De heer Daudey had telefoon en hij zond zijn boodschappen het eerst rond bij de vrijwiligers in de naaste om geving. Er zullen dan ook wel niet veel bran den geweest zijn, waar de heer Spaan niet bü was. Een verbetering was de invoering van twee belkrin-gen, met generatoren ten huize van de luitenants Engelgeer en Martin. Maar toch moesten de opgebelde vrijwilligers nog naar het spuithuis om te hooren waar de brand was. Gaandeweg zag de heer Spaan de verbete ringen komen. 1 Mei 1898 werd de water leiding geopend en van toen af gingen de hanclspuitjes meer en - meer aan den kant. Er kwamen slangen wagentjes, het paard-en- wagentje, „Jetje", dat weer plaats maakte voor de automobielen. Dat de brandweer met drie auto's thans goed uitgerust is, is voor een groot deel het werk van den heer Spaan zelf geweest. Want een kundig en actief brandweerman als hij. klom weldra op, door liep de rangen van sergeant tot en met le luitenant en kwam in de staf. Zoo luidt ziin staat van dienst* 9 Januari 1890, vrijwilliger; 16 Januari 1897 sergeant, 15 December 1901 sergeant-majoor, secretaris van den kapitein; 9 December 1905 tweede luitenant; 27 Februari 1912 eerste luitenant; 1 Augustus 1915 tweede adjudant, tevens secretaris. Het is niet te verwonderen, dat Iemand, die de brandweer dus in al haar geledingen, in al haar vormen, in al haar levensperioden kent in de staf prachtig werk kon doen. De brandweer profiteert van de ervaring- van haar adjudant, maar ook en misschien nog meer van de werklust van haar secre taris. Want de geheele administratie, al het archiefwerk heeft de heer Spaan aan zich getrokken. Hij is 's morgens vroeg op de sein- zaal en blijft er tot in den middag; hoewel niemand hem er toe verplicht. Hij houdt van alle bijzonderheden betreffende eiken brand nauwkeurig aanteekenlng en zoo ver ging zijn belangstelling in het brandweerwezen et-aoin stad, dat hij een register aanlegde van alle branden, die hij kon vinden in het gemeente archief, een tabel, die tot op 150 jaar terug gaat. Het ls de wensch van den heer Spaan, dat wanneer hij eenmaal te oud zal zijn, om het secretariaat waar te nemen, zooals hij het graag ziet waargenomen, zijn opvoiger alles volkomen voorbereid en georganiseerd zal vinden. Ontzaggelijk veel werk heeft het secretariaat, heeft de staf tegenwoordig te doen. Veel meer dan buitenstaanders denken. Zij heeft niet alleen een uitvoerende, maar ook een groote preventieve taak. zij moet bouwontwerpen keuren en aanvullen. Doch bij dit alles dient voorop gesteld te worden, dat de heer Spaan, zooals trouwens ieder staflid vrijwilliger is gebleven. Hij ontvangt voor dit alles geenerlei vergoeding cn doet het- uit liefde voor het ïpstituut, waaraan hij zijn leven gewijd heeft. Hij is trouwens van oordeel, dat de brand weer tot eiken prijs vrijwillig moet blijven en verklaart met trots: Geen enkele brandweer is zoo geheel en al vrijwillig als die te Haar lem. Van de vier leden van den staf is hij in anciënniteit de derde. De ondorcommandant, de heer H. Daudey is er van 1881 af bij, de le adjudant de heer J. C. Martin van 1882, dan volgt de heer Spaan. De commandant- de heer C. J. van den Broek, kwam in 1896 bij de brandweer. De groote wensch van den heer Spaan ten opzichte van de brandweer is thans. Dat zij spoedig de kazerne moge hebben. Waar schijnlijk zal met de verbouwing van de school op de Gedempte Oude Gracht in Juli begonnen worden. De reorganisatie bij het in gebruik nemen van de kazerne zal de vol tooiing zijn van den arbeid van dezen staf. Wie veertig jaren brand bestrijdt, dus mee leeft met het- wel en wee van zijn stad op de meest intense wijze, wordt, hoe bescheiden hij ook is, welbekend. Zoo Is het met den heer Spaan cn wanneer hij Donderdag bij Brlnkmann van 3 tot 5 uur receptie houdt zal het aantal dengenen, die hem komen i danken voor wat hij deed ongetwijfeld zeer groot zijn. VERBETERING BIJNA KLAAR. Ongeveer 8 maanden geleden heeft de ge meenteraad een crediet van f 14000 aan B. en W. toegestaan voor de verbetering van het woonwagenkamp aan den Oudenweg. Eerst was getracht om elders in de gemeente een geschikt terrein te vinden voor dit kamp, maar daarin zijn B. en W. niet geslaagd. Het college had wel een terrein aan den Slaper dijk uitgezocht, maar toen kwamen er zoo veel bezwaren van omwonenden, dat dit plan opgegeven is. Hoewel vrijwel niemand in den raad het een ideale oplossing vond om het kamp aan den Ouden Weg te laten, werd er toch, nood gedwongen, genoegen mede genomen. De hoop der woonwagen-bewoners dat de verbeteringen voor de natte winter-periode zouden zijn uitgevoerd, is niet vervuld. De werkzaamheden zijn nog al vertraagd. Maar nu is het dan toch zoover, dat het leed gauw geleden zal zijn. Het betonnen bed als grond- dek is klaar. Nu moet er nog een en ander aan de hygiënische afdeeling verzorgd wor den, maar daarmede is niet veel tijd meer gemoeid. Het zal dus wel niet lang meer du - ren of de wagens en hun bewoners die nu tijdelijk gelegerd zijn op het weiland achter de noodwoningen aan den Ouden Weg kunnen in het verbeterde kamp worden toe gelaten. 1 Het zal een groote verbetering zijn. Tot nu toe stonden de wagens als het ïegenachtig weer was, altijd in den modder. Nu kan voor een goede afwatering gezorgd worden. Bovendien is zop'n betonnen gronddek ge makkelijk te reinigen. De kampbewoners hadden hoop gehad, dat de gemeente voor de paarden een stal zou laten maken, maar daartegen bestonden blijkbaar bezwaren. DE WOONSCHEPEN. STEEDS UITBREIDING DER VLOOT. De Haarlemsche woonschepen-vloot in den Oostsingel is zich nog steeds aan het uit breiden. Wel is de oude kanonneerboot, die tot woonkazerne was omgebouwd, eenige ja- re ngeleden verdwenen, maar er zijn andere schepen en scheepjes voor in de plaats ge komen. Wij telden er dezer dagen niet minder dan 34. De geheele singel van de Amsterdamsche poort tot de spoorbrug ligt aan beide kan ten vol. De hoop dat deze herinnering aan de oor logsjaren met zijn grooten woningnood in den loop der jaren verdwijnen zal, is ijdel ge bleken. Het is of er steeds meer menschen gedwongen zijn om hun toevlucht in zoo'n schip te zoeken. Er zijn mooie en armoedige woonschepen. De groote gelijken drijvende paleizen verge leken bij de kleine, die doen denken aan hutjes die met moeite boven water blijven. Er zijn zelfs zulke armelijke scheepjes onder, dat indien zij op het droge stonden, als on bewoonbare krotten zouden worden afge keurd. Woonschepen vallen evenwel niet on der die afkeuringsvoorwaarden. Toch is het noodig de gemeentelijke over heid zich met deze woon-vloot gaat. be moeien, omdat een gedeelte voor woning ab soluut ongeschikt is. Bovendien ontsieren deze schepen de geheele omgeving. Er is al eens gezocht naar een andere ligplaats voor deze woonschepen, maar het gemeentebe stuur is er blijkbaar niet in geslaagd om een geschikt water in de nabijheid van de stad te vinden. DE RAZZIA IN INDR INDERDAAD PLANNEN TOT OPROER. Naar de „Locomotief" verneemt zijn gezag hebbende kringen van het Binnenlandsch Be stuur er onvoorwaardelijk van overtuigd, dat het ingrijpen in de beweging op 29 December op de juiste wijze is geschied en dat het zeer noodzakelijk was. Met de huiszoekingen is de beslissende stap gedaan op den weg van uit roeiing van het gevaarlijk extremisme. Het onderzoek van het in beslag genomen materiaal bevestigde, volgens het blad. de be staande aanwijzingen, dat er inderdaad plan nen bestonden tot het verwekken van onge regeldheden op den 31ste December. Verwacht wordt, dat in preventieve hechte nis zullen worden gesteld de hoofdleiders en het grootste deel van de plaatselijke leiders van de P. N. I., die op 29 December voorloo pig werden aangehouden. Nadat het onderzoek zal zijn afgeloopen, zal de Regeering beslissen omtrent de maat regelen. In welingelichte kringen is men van meening, dat van herstel der organisatie der P. N. I. geen sprake zal zijn, terwijl internee- ring van verschillende leiders verwacht wordt. Naar Aneta nog uit Bandoeng verneemt, bleken de aanwijzingen voor een verhoogde actie van de P. N. I. eenige weken voor de huiszoekingen uit de oprichting van nieuwe afdeelingen en uit de groote geestdrift en den toeloop van massa's nieuwe leden. In Cheri- bon b.v., waar de PN.I. toen nog geen vasten voet had, begon in midden December een af deeling met 150 nieuwe leden o.w. verschil lende beambten van de Staatsspoorwegen. Overigens is gebleken, dat slechts zeer weinig menschen van de Staatsspoor lid zijn. Er is alleen huiszoeking gedaan bij enkele conduc teurs van wie vermoed werd dat zij overbren gers zouden zijn van geheime corresponden tie. De eerste indruk te Bandoeng is. dat al leen de Europeanen gealarmeerd waren. DE TELEFOONPRIJS VAN DE IIAAGSCHE TOST. De Haagsche Post heeft twee jaren gele den 10.000 uitgeloofd voor dengeen 'die genen) die er het meest toe zou (den) hebben bijgedragen om net mogelijk te maken dat iedex'een, die zulks mocht wenschen van Ne derland uit aansluiting kon krijgen met ieder een in Ned.-Indië die telefoon heeft. Op advies van den raad van bestuur van het Kon. Instituut van Ingenieurs is thans de prijs als volgt verdeeld: In de eerste plaats af te zonderen 1000 ter huldiging van de nagedachtenis van dr. ir. C. J. de Groot, als bijdrage voor het voor hem op te richten gedenkteeken. Verder 1000 aan elk der volgende perso- nen: wegens hun werkzaamheden bij den technischen dienst der posterijen, telegrafie en telefonie in Nederland: dr. ir. N. Kcomans, ir. H. B. Roosenstein; wegens hun werkzaam heden bij den technischen dienst van den telegraaf-telefoondienst in Ned.-Indië: ir. S. C. C. Langendam. ir. G. F. van Dissel, ir. W. F. Einthoven. A. de Haas: wegens hun werk zaamheden bij het physisch en radio-labora torium van de Fa. Philips te Eindhoven; clr. G. Holst, dr. B. Yan der Poll, ir. J. J.NumanS. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 60 Cts. per regel. ECHTE FRIESCHE 20-50ct.perons fooh Inomen.'/i pondCTlOipomk») <Vma^7U1irutke^er'7tpaJyeü*E h====m&=s Scheepvaartberichten Algorab 2 v. Buenos Aires n. R'dam. Alhcna 2 330 mijl Zuid van St. Vincent, R'dam n. Buenos Aires. Amsterdam 1 to Valparaiso, Chili n, A'dam. Brielle 2 v. Cristobal n. Buenaventura. Bill it on 2 tc Durban, Beira n. R'dam- Bandoen p. 2 23 u. Point de Galle, R'dam n. Batavia. Dinteldijk 2 v. Swansea n. Milfordhafen, R'dam n. Pacifickust. Deli 3 7 u. te Marseille. Batavia n. R'dam. Garoet 31 te New York v. Java. Gaasterland p. 2 Las Palmas, Amsterdam n. Buenos Aires. Giekerk 1 te Beira v. R'dam. Grijpskerk 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Helder 2 v. Duala n. Lagos. Johon de Witt 3 te Genua, Batavia n. A'dam. Kota Inten 3 10 u. te Belawan, R'dam n. Batavia. Kennemerland 5 v. W.-Afrika te A'dam verwacht. Kota Baroe 2 19 u. v. Marseille, Batavia n, Rotterdam. Koningin der Nederlanden 2 v. Belawan- Deli, A'dam n. Batavia. Maaskerk 1 v. Lagos n. Accra. Moerdijk 1 v. Cristobal, Antwerpen n. Paci fickust. Melampus 1 v. Padang n. Djeddah. Menado 2 24 u. v. Sabang, Batavia n. R'dam Nijkerk 2. v. Tanga, Beira n. R'dam. Orestes 2 v. Las Palmas n. Teneriffe. Am sterdam n. Buenos Aires. Pr. Fred. Hendrik 2 te New York v. Indië. Pollux 2 v. Pto. Plata n. Havre en A'dam. Samarinda 3 7 u. te Sabang, Hamburg n. Batavia. Sitoebondo 3 8 u. v. Genua, R'dam n. Ba tavia. Sumatra 3 te Amsterdam v. Hamburg. Sommelsdijk 2 te Hamburg v. R'dam. Simon Bolivar 3 nm. te Barbados vera* A'dam n. W.-Indië. Stuyvesant 2 15 u. te Hamburg v. A'dam. Triton 3 te A'dam v. W.-Indië. Tosari 3 v. Djeddah, Batavia n. R'dam, Tjibadak 1 v. Batavia n. Hongkong. Tambore 3 11 u. y. Singapore, Batavia n, Rotterdam. Van Rensselaer 2 v. Curasao n. Pto. Can bello. iJsstroom 1 v. Lagos n- Duala, Amsterdam n. W.-Afrika, HET 25-JARIG BESTAAN DER ARBEIDS BEURS, Donderdag woel de vlag van het gebouw der Gem. Arbeidsbeurs in verband met het vijf en twin tig jarig bestaan dier instelling. Een feestelijke herdenking van dit feit heeft niet plaats gevonden, alleen een her denking in intiemen kring. In den namiddag heeft de wethouder voor de werkloosheidsbe strijding, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, een bezoek aan*de Arbeidsbeurs gebracht en daar namens het gemeentebestuur woorden van waardeering voor het werk van directeur en personeel gesproken. De wethouder con stateerde met genoegen, dat er steeds meer gebruik van de Arbeidsbeurs wordt gemaakt. Hij was er van overtuigd, dat ook in de toe komst de Arbeidsbeurs het vertrouwen van werkgevers en werknemers meer en meer zou winnen. Mede namens het personeel dankte de directeur voor de belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur ondervonden en voor de waardeerende en hartelijke woorden door den wethouder geuit. De directeur con stateerde, dat inderdaad van groeiende be langstelling van de zijde van patroons en arbeiders kan worden gesproken; de laatste vier jaar nam het aantal aanvragen, zoowel als plaatsingen met pl.m. 2000 toe; het aan tal aanvragen in 1929 bedroeg pl.m. 7000; het aantal plaatsingen pl.m. 5000. Verder kwamen nog eenige schriftelijke fe licitaties binnen o.a. 'een telegrafische van den directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, terwijl anderen persoonlijk van hun belang stelling deden blijken, onder wie de wethou der van Openbare Werken, Mr. J. Gerrltsz en de directies van eenige groote instellingen hier ter stede. Wjj vestigen er de aandacht op dat de courantenbezorgers verplicht zijn op Woensdag de abonnementsgelden af te rekenen, ook van die abonnementen waarvoor zij het abonnementsgeld nog niet hebben ontvangen. De bezorgers zijn niet verplicht abonnementsgeld te goed te houden. WIJ roepen daarom gaarne de welwillende medewerking in van hen die per week geabonneerd zijn, om door betaling op Maandag of Dins dag vlotte afrekening mogelijk te maken DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12