China en de vreemde mogendheden. Niet Duitsche Herstel vraagstukken. BALANS OPR UIMINC WEILL ZOON BUITENLAND. De afschaffing van de exterritoriale rechten. Protesten van verscheidene staten. Haagsche Conferentie. Bontwerkers - Dameskleedermakers HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 6 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD DE OOSTENRIJKSCHE VERPLICHTINGEN. - En het verdrag van St. Germain. Een geleidelijke oplos sing waarschijnlijk. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar Havas uit Peking meldt, heeft de Fransche gezant in China, der regeering te Nanking een noia doen toekomen n. a. v. de verklaring der Chineesche regeering van 29 December betreffende de afschaffing der exterritoriale rechten. Daar deze verklaring in strijd is met de Fransch-Chineesche verdragen, wordt de re- geering te Nanking aan het handhaven van internationale verplichtingen herinnerd. Te Tokio ontvangen officieele berichten uit China bevestigen, dat de aankondiging van de regeering te Nanking inzake de af schaffing der exterritoriale rechten in geen enkel deel van China door eenige practische maatregelen gevolgd is. De Jan-pansohe regee ring maakt bekend, dat zij voorloopig offi cieel geen nota neemt van de afschaffing van de exterritoriale rechten doch de ontwikke ling van den toestand afwacht. Inmiddels heeft ook Italië zich bij de pro- testeerende staten gevoegd. liet ziet er wel naar uit, dat Nanking geen haast zal maken met het afschaffen van bepaalde maatrege len. De aankondiging van die afschaffing, die op 1 Januari plaats gevonden zou heb ben, moet klaarblijkelijk opgevat worden als een onveilig sein, dat de vreemde mogend heden zal moeten nopen zich in te stellen op een toestand van geleidelijken overgang. Het Belangrijkste Nieuws blijft verder be perkt tot de Haagsche conferentie, waarvan men elders op deze pagina de verslagen yindt. L. A. De exterritorialiteit in China. Italië heeft aan de centrale regeering een nota gezonden waarin de handhaving ge- eischt wordt van hun speciale rechten. Volgens een Amerikaansch bericht heeft de Chineesche regeering de oorspronkelijk voor 1 Januari aangekondigde opheffing der exterritorialiteit thans tot 1 April uitgesteld. Van dit tijdstip af zullen de speciale voor rechten voor buitenlanders stapsgewijze wor den opgeheven. De regeering der V. S. zou hiermee accoord gaan. De toestand in Britsch-Indië. LONDEN, 5 Jan. (V.D.) Gisteren sprak Lord Russell, onderstaatssecretaris voor In- dië, op een bijeenkomst van de Labour-par - tij, waarbij hij herinnerde aan den toestand in Indië. Hij verklaarde dat niemand beter wist dan de Indiërs zelf, hoe dwaas het is te spreken van volkomen onafhankelijkheid. Hij zeide, dat op het oogenbiik de dominion sta tus nomogelijk is en nog lang onmogelijk zal zijn. Engeland ging Indië voor op den weg naar democratie. Indië plotseling loslaten, zou een ramp voor Indië beteekenen. De la- bour-partij zou niet toestaan, dat zij op zij wordt gezet bij haar streven dcor dwaze be sluiten of andere vormen van propaganda. Zij waren zeer eerlijk toen zij hebben gezegd, dat hun streven was zelfbestuur voor Indië. Daarnaar hebben zij gestreefd, maar zij werden tegengewerkt, door deze dwaze be sluiten, welke door alle vrienden van Indië in Groot-Britannië worden betreurd. Huiszoekingen te Genève. GENEVE, 4 Jan. (VT.l Op aanwijzing van de Zwitsersche Bondsautcritelten heeft de veiligheidspolitie in den afgeloopen nacht huiszoekingen verricht bij Ita'iaansche anar chisten en anti-fascisten. Enkelen hunner werden op het politiebureau aan een lang durig verhoor onderworpen. Daudet is weer aan den gang. Tal van kolommen der „Action Frangaise". verlucht met verscheidene foto's, zijn gewijd aan den terugkeer te Parijs van Leon Daudet den royalistischen leider, na zijn ballingschap te Brussel waar de Hertog van Guise, hoofd van het Maison de France en Kroonpreten dent, in onvrijwillige ballingschap leeft- Dat Daudet niet in het minst voornemens is de wapens neer te leggen of zelfs maar zijn toon te matigen, blijkt uit de „Verkla ring", die hij in zijn blad heeft gepubliceerd aldus het Hbld. Hij zegt daar oa. in: „De regeering der Republiek heb ik geen dank te zeggen voor de beëindiging eer.er schadelijke onbillijk heid en voor het afbreken een er ballingschap van negen en twintig maanden. Mijn besluit om de afstraffing der politie-ambtenaren, de moordenaars van mijn zoon, voort te zetten en de serviele en verraderlijke magistraten die het laaghartige vonnis velden, te brand merken. blijft volkomen bestaan". Daudet be tuigt den personen, die voor hem zijn opge komen. zijn dank cn besluit: „Wat Bart'nou cn Po inca ré betreft, wij zullen elkaar weer vinden In zijn toespraak na zijn huldiging Sn het redactiebureau der .Action Frangaise" zeide Daudet dat hij nochtans met eenigen weemoed Brussel heeft verlaten, omdat hij daar moest achterlaten „den bewonderenswaardigen man, onzen koning, den Hertog van Guise; Madame, die ge allen kent en wier prachtige figuur en heldhaftige wilskracht ik voor u niet heb te schetsen, en tenslotte den jeugdigen Dauphin Prins Henri, in wien de hoop van ons land en die onzer kinderen is gelegen". En hij vervolgde: „Wanneer men ziet hoe ons land opnieuw optrekt naar de invasie, naar de slagvelden, naar de hetacomben, on der dc leiding der stommelingen en viezerik- ken, die er aan het hoofd van staan, en wanneer men bedenkt dat daarginds in bal lingschap te Brussel degenen zich bevinden, die ons dit zouden kunnen besparen, dan krimpt het hart ineen, de toorn stijgt in ons op en ik zou te Parijs hebben wiilen terug keeren in uw midden met den degen in den vuist, om onzen vorst met mij te doen terugkeeren. Het belangrijke in het leven is een groote taak te dienen. Wij hebben de ge wichtigste aller taken gekozen, d.w.z. die van het Vaderland, doch zij is voor ons belichaamd in den Koning, omdat Frankrijk zonder den koning tot sterven veroordeeld is". „Mijne Heeren, als de Republiek voortduurt, is het Vaderland verloren. Weg met de Repu bliek, leven de Koning!" De valsche Russische bank noten. Vandaag zal te Berlijn eindelijk de open bare behandeling beginnen van het proces tegen de makers van valsche Russische bank noten, waarmede waarschijnlijk een politiek en anti-bolsjewistisch doel werd nage streefd. Beklaagden zijn de Georgiërs Sadathierasj- wili cn Karoemidse, de „ongekroonde koning van de bergvolken van Georgie; verder een boekdrukker te München, Schneider; dr. Becker wordt beschuldigd vaisch geld in omloop te hebben gebracht. Verder staan nog verschillende llieden uit München, Frankfort enz. als medeplichtigen terecht, zoo o.a. een koopman uit Neurenberg Schmidt, die echter door de andere beklaag den wordt beschouwd als een soort agent provocateur. Oorspronkelijk zou ook baron v. Steinheil, de vroegere particuliere secre taris van Raspoetin, onder de beklaagden behooren, maar hij is door de autoriteiten te Parijs, waar hij gearresteerd is, niet uitge leverd, aldus het Hbld. Twee jaar lang heeft het vooronderzoek geduurd, dat op uitgebreide schaal gehou den is te München, Hamburg en Frankfort. Ook politie-autoriteiten te Moskou, Parijs en Lissabon, hebben aan het onderzoek deel genomen. Door het O. M. zijn 40 getuigen gedag vaard. Als bewijsmateriaal geldt o.a. een groote hoeveelheid van een watermerk voorzien pa pier, hetwelk voldoende zou zijn geweest voor het maken van vaisch Russisch bankpapier voor een waarde van 100 millioen M. Verder een koffer met eenige clichés, welke bij on derzoek bleken gebruikt te zijn. De beklaagden geven het hun ten laste gelegde in hoofdzaak toe. maar stellen zich op het standpunt, dat de Russische bank noot geen door de Duitsche strafwet be schermd bankpapier is, terwijl de daad bo vendien onder de politieke amnestie valt. Tenslotte nog een bijzonderheid. De „Staatsanwaltschaftrat" dr. Wasmund, die het geheele vooronderzoek geleid heeft, zal verder geen aandeel aan het proces hebben. Hij is met verlof gestuurd, daar gebleken is, dat hij behoorde tot den intiemen vrien denkring der Sklareks; aangezien zijn naam in verband met de Sklarek-affaire herhaal delijk genoemd is, is tegen hem een dicipli- nair onderzoek ingeleid. Zooals wij Zaterdag meldden is er brand uitgebroken in het Capltool te Washington. Nader vernemen wij nog; De brand brak uit in den oudsten vleugel van het kapitool en kon na anderhalf uur gebluscht worden. Waardevolle documenten, welke gedeeltelijk een eeuw oud zijn, zijn Tsjitsjerin af. Volgens een V.-D. bericht uit Moskou zal de volkscommissaris van bultenlandsche zaken Tsjitsjerin 8 Januari bij den Raad van Volkscommissarissen en het Politiek Bu reau zijn ontslag indienen. Zijn verzoek om ontslag zal worden aanvaard. Tsjitsjerin zal niet slechts aftreden als volkscommissaris van buiteniandsche zaken, doch ook ontslag nemen als lid van het hoofdbestuur van de communistische pan ij. Voorloopig zal hij geen enkele functie in staatsdienst, meer aanvaarden en zal hij naar Wiesbaden terugkeeren. KERKELIJKE STRIJD IN EEN FRIESCH DORP. De predikant geschorst. VERGADERINGEN VAN HET KERK BESTUUR SF.DERT ZES JAAR NIET GEHOUDEN. Dr. Pijnacker Hordijk, predikant te Nijehor- ne, een dorpje t.usschen Heerenveen en Oos- terwolde, is voor den tijd van drie maanden geschorst. De geschiedenis van den kerkelij- ken strijd te Nijehorne dateert van 1923 en wordt dus nu reeds zeven jaren in alle hef tigheid gevoerd, schrijft de TeL In 1923 toen op een Zondagmorgen gestemd moest, worden over de beroeping van een vrijzinnigen predikant, die reeds de toezeg ging had gekregen, hebben de rechtzinnige leden ontzettend gewerkt- Het gevolg hier van was, dat de vrijzinnigen dien morgen werden overrompeld en met één stem de nederlaag leden, waardoor een rechtzinnig predikant werd gekozen, die aan de gemeente geheel onbekend was. Van dat oogenbiik af dateert de strijd- Toen de predikant op 29 Juli 1923 zijn intrede deed. na bevestigd te zijn door prof. dr. Slotemaker de Bruine, moest zoowel bevestiger als bevestigde door een sterke politiemacht worden beschermd- De pastorie was verhuurd, zoodat de predi kant zijn ambtswoning niet kon betrekken en genoodzaakt werd per auto heen en weer te reizen. Op 1 Dec. 1923 kwam de pastorie vrij en werd vervolgens door het hulsgezin van den predikant betrokken. Op 2 Dec. d a.v. men had het niet vlugger kunnen doen werden alle ruiten van de pastorie ingegooid. Infame stukken werden geplaatst in „De Ploe ger" en in andere bladen en op allerhande manieren trachtte men den predikant het leven onmogelijk te maken, schril ft het blad verder. Naar aanleiding van beleedigende uitdrukkingen in één dier stukken deed ds- Pijnacker Hordijk aangifte bij de politie en het gevolg was, dat de heer G. de Beer, ouder ling der kerk en hoofd der school te Nije horne werd veroordeeld tot 125 boete. De verstandhouding werd er hierdoor niét beter op en vergaderingen van het Kerkbe stuur werden niet gehouden of onmogelijk gemaakt. Klacht op klacht kwam binnen bii het classicaal bestuur en hoewel dit wel eenige tuchtmaatregelen toepaste, is naar aller meening niet op voldoende wijze inge grepen. De ingekomen stukken zijn sinds 1926 niet- door het kerkbestuur behandeld. De gemeente, die in het bezit is van een prachtig kerkorgel ziet zich hiervan het ge bruik ontzegd, daar dit door het kerkbestuur is afgesloten. Alleen wanneer een vrijzinnig predikant een godsdienstoefening in de kerk houdt, wordt van het orgel gebruik gemaakt. In alle andere gevallen doet ds. "Pijnacker Hordijk dienst als voorzanger. Prikkeldraadversperring voor dc pastorie. Om het den predikant nog onaangenamer te maken heeft het kerkbestuur voor de pastorie een prikkeldraadversperring laten aanbrengen op eigendom van de kerk. Hier door wordt de predikant en diens gezin ge noodzaakt om altijd achterom te gaan. Slechts langs een modderweg kunnen zij den hoofdweg bereiken. Bij een volgende gelegenheid, na een on mogelijk geworden vergadering van stemge rechtigde lidmaten, werden de predikant cn een zijner aanhangers mishandeld, waarvoor een zekere B. B. 250 boete heeft moeten betalen. Toen op een visitatie-vergadering de predikant zich beleedigend uitliet over het kerkbestuur, heeft dit bestuur deze kwestie aanhangig gemaakt bij het classicaal bestuur, dat de zaak heeft verwezen naar het provin ciaal bestuur, dat. zooals gemeld, den predi kant heeft geschorst- op grond van zijn tyran- niek optreden, terwijl de kerkeraadsleden een berisping ontvingen Het betreft hier echter niet alleen een par tijkwestie, maar ook geldelijke aangelegen heden zijn aan dezen toestand niet vreemd. De kerk bezit nl. vijf boerderijen. De predi kant krijgt als salaris de opbrengst van drie dezer plaatsen; het kerkbestuur de opbrengst van twee. Volgens den predikant heeft hij recht op de opbrengst van de vijf plaatsen, en neemt hij dan ook niet genoegen met de opbrengst van de drie. Ook hierover is het laatste woord nog niet gesproken. Met belangstelling ziet men de uitspraak van de Synode op het beroep van ds. Pijn acker Hordijk tegemoet. verbrand of ernstig beschadigd. Een schil der, die in het gebouw werkzaam was, werd gewond en werd bewusteloos gevonden. Wij herinneren er nog eens aan. dat, eenige da gen geleden, bij een brar.d in het Witte Huis te Washington ook archiefstukken verloren gingen. Afzonderlijke besprekin gen met de schuldeischers. <m Schober. 's-Gravenhage, 4 Jan. 1930. Omtrent de hedenochtend gehouden bijeen komst van de commissie betreffende de niet- Duitsche herstelvraagstukken is in een Egeische persconferentie het volgende mede gedeeld De bijeenkomst onder leiding van den heer Loucheur was ongeveer van denzelfden aard als de gisteren gehouden bijeenkomst, daar zij gewijd was aan het vaststellen van een werk probleem. Dit programma bestaat hderin, dat het. Oostenrijksehe vraagstuk hedenmiddag zal worden behandeld, het Bulgaarsche as. Maan dag en het Hongaarschc Dinsdag of Woens dag. De bedoeling is, hiermede zoo spoedig mogelijk door te werken. Vervolgens is er een algemeene bespreking gehouden met betrekking tot het standpunt door de verschillende mogendheden, die be trokken zijn bij het Oostenrijksehe vraagstuk, ingenomen. Door den president werd een voor-ontwerp of schema gedistribueerd, dat niet bepaald volledige voorstellen inhoudt, maar denkbeel den bevat, welke het comité zou kunnen bespreken. Dit voorontwerp is het resultaat- van den arbeid van de commissie welke te Parijs zich heeft bezig gehouden met de kwestie van dc liquidatie van het verleden- Daarna heeft de heer Titulesco namens Roemenië verklaard, dat Roemenië weliswaar een verzoenende houding wensent aan te nemen en in alle opzichten wenscht mede te strijden om zoo spoedig mogelijk tot een ver gelijk te komen, doch dat hij hoopte dat een regeling kon worden getroffen met Oosten rijk met betrekking tot de bijzondere vorde ringen en het bijzondere standpunt van Roemenië bij het algemeen vraagstuk. Deze verklaring gaf aanleiding tot het uiten van de hoop door den heer Marinkowitch (Servië) dat een overeenkomst tot stand zou kunnen komen tusschcn Roemenië en Oosten rijk overeenkomstig het precedent tussclien Polen cn Duitschland, dat. gisteren ter kennis van de conferentie is gebracht. Het betreft hier bijzondere vorderingen van Roemenië tegen Oostenrijk buiten het herstelvraagsluk om. Na déze algemeene beraadslagingen is be sloten om weder te 3.15 des namiddags bijeen te komen. De Oostenrijksehe gedelegeerden zullen worden uitgenoodlgd deze commissie vergadering bij te wonen. Eindelijk is een inleidende bespreking ge houden omtrent de Bulgaarsche kwestie, welke Maandag zal worden behandeld. Schober klaagt. 's-Gravenhage4 Jan. 1930. Heden zijn de besprekingen tusschcn de Oostenrijksehe delegatie en de andere bij de Oostenrijksehe kwestie betrokken staten voortgezet. De Oostenrijksehe delegatie heeft besprekingen gevoerd met de Tsjechische, de Poolsche en dc Roemeensche delegatie,. Omtrent de besprekingen tusschen Oos tenrijk en Roemenië in hotel des Indes is van Roemeensche zijde meegedeeld, dat deze nog niet geëindigd zijn en waarschijnlijk morgen hervat zullen worden. De Roemeen sche delegatie heeft in deze besprekingen haar principe niet prijs gegeven. Inzake de Bulgaarsche kwestie zal een bespreking gehouden worden door de credi- teurstaten. In de kringen der Roemeensche delegatie had men hoop op een aanvaard bare beslissing ie dezer zake, daar dit geen principieele, doch uitsluitend een geldkwestie is. Omtrent het bezoek van de Oostenrijksehe delegatie aan de Poolsche, in hotel Paulez, wordt van Poolsche zijde meegedeeld, dat Schober daar betoogd heeft dat Oostenrijk niet in staat is te betalen, daar het gebukt gaat onder herstelcredieten. Voorts heef Schober gewezen op het defi cit van de handelsbalans en op den ongun- 1 stlgen invloed der bestaande betalingsver plichtingen op de mogelijkheid voor Oos tenrijk om te leenen. Van Poolsche zijde is op deze uiteenzet ting slechts geantwoord, dat een en ander in overweging zal worden genomen. Verder wordt nog gemeld; Hedenmiddag te kwart na drie is de ver gadering der Commissie voor de niet-Duit- sche herstelvraagstukken hervat. De Oosten rijksehe gedelegeerden waren tot deze ver gadering uitgenoodlgd. In een Engelsche persconferentie is over deze vergadering het volgende meegedeeld: De Oostenrijksehe bondskanselier, de heer Schober gaf een uiteenzetting van de be sprekingen oer commissie voor de regeling oer Oostenrijksehe verplichtingen te Parijs. De OostemyKsche delegatie heelt daar voor gesteld aat luie verpacht ingen van Oosten- rijk, voortvloeiend uit het verdrag van St, Germain zouden worden geannuleerd- De commissie, het standpunt der credit cur- staten overwegenue, acntte zich niet bevoegd een beslissing ve nemen over het Oostenrtjk- scne voorstel. De Oostenrijksehe delegatie heeft daarna voorgesteld, aat, in overeenstemming met de aant>eveiingen van het Young-pian weder zijds zou worden afgezien van ae claims, die uit het verdrag mochten voortvloeien. Deze kwestie zou, naar besloten werd aan de Haagsche conierenue worden voorgelegd. De heer Scnober betoogde vervolgens, aat een opiossing nooazakenjK is, d3ar net ver drag van bi. Germain en andere verdragen, zoo ingewikkeld zyn, dat zij Oostenrijk prac- tiscn verooraeeien tot mucnteioosncid in de iinancieeie betrekkingen met. anaere landen. aen voorbeeld daarvan noemde spr. de voorgestelde leening voor dc kapitaalsuit gaven. Het was, ohuanus de daartoe geaane pogingen, onmogelijk de toestemming van ane partijen te verkrijgen, met liet gevoig, uat net gunstigste tijasup voor het plaatsen der leening verstreek, tot groot financieel en economisch nadeel van Oostenrijk. Het was aan ook wenscneiijk voor alle landen om een eind te maken aan deze kwesties, aie hm- uerpaien vormen voor de consouaauc van do econoimscne positie. Verder uitstel van dc liquidatie van het verleden zou tot gevolg neooen, dat de reeds bestaande depressie nog ernstiger zou worden cn zou nieuw a ninderpaien plaatsen op den weg naar een uiteindelijke oplossing. Spr. deed een beroep op dc commissie voor het tot stand brengen van een overeenkomst, aie eens en voorgoed een eind zal maken aan de fuiancieeic kwesties, voortvloeiende uit net verdrag van St. Germain. De gedelegeerden van Roemenië, Tsjecho- Slowakije, Servië en Polen wezen erop, dat zij bijzondere vorderingen hebben op Oosten rijk, maar waren van oordeel, dat het gc- wenscht is tot een degelijk accoord te komen, In den loop der discussies werd geopperd, dat het wellicht de beste weg om tot het gc- wenschte acoord te komen, zou zijn om on middellijk afzonderlijke besprekingen te houden tusschen de betrokken staten en Oos tenrijk. Besloten werd, dat deze bilaterale besprekingen zullen worden gehouden cn dat, als resultaat daarvan een rapport zal worden overgelegd aan de commissie ter ver dere bespreking. De eerste dezer bilaterale besprekingen zou om 5 uur worden gehou den tussclien Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kije in hotel De Bellevue. Morgen zullen dc besprekingen van Oostenrijk met de andere betrokken landen plaats hebben. Men hoopt Maandag een rapport aan dc commissie te kunnen overleggen. De kans op overeenstemming wordt gun stig geacht. AGENDA Heden! MAANDAG 6 JANUARI Stadsschouwburg. Abonn. Voorstelling Ie serie. „Uitkomst". 8 uur. Schouwburg Jansweg. „De Broadway Me lodie". 8.15 uur. Palace. „De Man met het IJzeren Masker". 8.15 uur. Luxor Theater. „Saxophoon Susi". Toaneel! Les Corcllis en 2 Barty's. 8.15 uur. Rembrandt Theater. „The Singing Fool". Tooneel: Yamamoto and Koyoski. 2 30, 7 cn 9.15 uur. DINSDAG 7 JANUARI Stadsschouwburg De Verecnigde Schouw spelers. (Pierre Molsi. .Jdalle Patsy". 8 uur. Gem. Concertzaal. Gem. Orgelconcert. George Robert, orgel, Theodora Versteegh, alt. 8 uur. B ioscoopvoorstellingen Teyleris Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags toegang vrij. Vel sen: Raadhuis. Gemeenteraad 7 uur. HET CAP/TOOL TE WASHINGTON. -W'.. bis: INGEZONDEN MEPEDEELINGEN 60 CU. pmr r«gel BARTELJORISSTR. 26-28

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5