H. D. VERTELLINGEN. J. Lottgering KLENE's KAUWGOM De Gestolen Diadeem HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 6 JANUARI 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door WILLY VAN DER TAK. Brammetje. Zij zit in har serre en kijkt in den zon raten tuin. Vcor haar slaat- de versteimand waaruit in kleurige wanorde de kousen, sok ken en gesleten wolletjes puilen, en op het tafeltje liggen twaalf paar kousen, keurig gemaakt en opgerold. Ze Jdjkt er met vol doening naar en zucht tegelijkertijd. Want nog nooit heeft ze het kunnen nalaten om eerst de kousen zonder en met kleine gaatjes te stoppen, en die met groote aardappels voor het laatst te bewaren; en iederen kousen- stopdag zucht ze weer. als ze eindelijk aan geland is bij de kousen, waar Tom een heele knie uitgevallen is, en bij de sokken, waarbij de heele maasbal er aan de andere kant van de hiel weer uitkomt, als ze hem in het g3t wil steken. Nog drie paar, denkt ze, allemaal met ge weldige gaten, en dan nog de winkelhaak in Tom's blouse en wat knoopjes aanzetten. Pfff! En weer kijkt ze den tuin in, met zijn gouden regen en den bloeienden meidoorn boven de zandbak, en opeens tuurt ze aan dachtiger, want daar als het waar is! dan komt ze in geen geval vanochtend klaar en vanavond had zeZe beluistert het zachte gepraat van twee stemmetjes, en ziet hoe Tom aandachtig de achterkant vau Bramnietjes broek staat te bestudeêren, ze ziet hem geheimzinnig gebaren en beamen en streng roept ze: ..Bramnietje, kom eens hier!" Brammetje komt, heel schoorvoetend en met allebei zijn handjes angstvallig over de vermoedde ongerechtigheid in zijn broekje geklemd. „Een beetje gouwer, Brammetje. Zoo. En draai je nu eens om. Weg met die handjes, Brammetje!" Want daar, midden in Brammetjes leuke grasgroene broekje, waar ze zoo trotsch op is, zit een groote winkelhaak. Ze pakt hem bij zijn schouders en draait hem om. „O, Brammetje!" „Waar heb je dat nou weer aan openge haald. Brammetje? Nou moet moeder den heelen avond op jouw broekje zitten pieke ren! Hoe is dat gekomen?" Brammetje slikt en steekt zijn onderlip rooruit, en zegt aarzelend: „Ter was een spijker aan de zandbak, en toen rolden we, en toen was ter „Trek maar uit", zegt ze boos. „Je nieuwe broekje! Waarom kijk je ook niet uit? cn ga daar in den hoek staan, tot ik een andere broek vor je gehaald heb". En ze pakt hem op en zet hem neer in den hoek en loopt de kamer uit, Brammetje staat boven zijn nog steeds ver vooruit gestoken onderlip de tranen terug te dringen, die ln zijn krampachtig wijdopen gehouden oogen komen Zoo hard doet moeder nou altijd als ze echt boos is. Dan praat zc hard en veel, en pakt je op dat het bijna pijn doet, en stapt met greote zware stappen. Hoor moeder nou boven es! Echt boos, en hoe kon hij nou weten, dat die spij ker dar zat? Stap, stap, stap, nog harde etappen, nog boos. En als de kamerdeur open gaat en ze bin nen komt en het half verongelijkte, half dee moedige kleine Brammetje in zijn grooten hoek ziet staan, is opeens alle bopsheid weg. ..Brammetje", zegt ze. „Kom eens bij moe der. Hier is je broek. En geef moeder nou een zoen. Zal je verder oppassen voor spij kers?" En Brammetje belooft, en zoent, en kruipt •ven op schoot en trekt zijn volgende broekje aan, en is dolblij, omdat moeder niet zoo hard meer doet. Luid schreeuwend draaft hij den tuin weer in. „Ach!" denkt ze, „natuurlijk had ik weer niet boos moeten worden en natuurlijk had ik moeten zorgen, dat er aan de zandbak geen spijkers zitten. Gelukkig, dat het zijn broekje nog maar is!" En ze kijkt hem na, glimlachend om zijn geschreeuw en om zijn onhandige dikke kwakkelbeentjes. En opeens, plof! valt hij, met zijn armen wijd uitgespreid en zijn bee- nen hoog in de lucht. Ze holt hem achterna, en als hij haar aan ziet komen gaat hij angstig rechtop zitten, en kijkt naar zijn knie en clan naar haar. „Een gat!" zegt hij benepen. En wat voor één! Een gat als een aardap pel. Minstens tot elf uur vanavond, met het broekje erbij. Dan ziet ze zijn lip trillen, en zijn angstige oogen, en ze neemt hem op en gaat midden in den tuin zitten. „Pijn, Brammetje?" „Het bloedt", zegt hij benauwd, en kijkt vol afgrijzen naar zijn knie, die heelemaai zan derig is, en waaruit allemaal druppels bloed van hem! te voorschijn komen. Dan neemt ze hem hoog in haar armen mee en samen wasschen ze en be:ion ze voorzich tig de gewonde knie. Zijn onderlip trilt al bijna niet meer, en dan opeens begint hij weer. en zegt: „En een goot gat, mammieop mijn knie in mijn kous!" Dam zet ze hem op de verstelmand en zegt „Zal mammie je nu eens laten zien, hoe gauw ze dat maakt? Eén, twee, drie, een naald, draad door het oogen klaar is mammie". Met een paar groote steken haalt ze het gat dicht over de met een lapje en veel kleine rose pleisters verbonden knie, en als hij te vreden en met een interessant stijf been den tuin weer instapt-, denkt ze: „Driftkop dat ik ben! Een winkelhaak en een gat, één enkele avond van de duizenden. en hij was gewoon even bang voor me!"- En ze legt het broekje en de kous op de verstelmand, en roept naar den zandbak: „Dag Brammetje!" Maar Brammetje hoort haar niet. Plat voorover in den zandbak ligt hij een taart te bakken, die hij haar straks stralend komt brengen, en over den rand bengelen zijn beentjes, één bruin gekoust en een bloot rose, met een groote witte lap om de knie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regeL DOOR WEER EN WIND alle-dag wêeraan. is geen pretje. Zorg ervoortegen kou en voent gewapend te zijn Neem Lakeroü Dat warmt van binnen en behoedt tegen verkoudheid en keelaandoe- ningen. Lakerol islekkeróók! LAKEROL PASTILLES STADSNIEUWS R.-K. BAKKERSGEZELLEN BOND. HET 34e JAARFEEST. De afd. Haarlem van den R.K. Bakkersge- zellenbond. „St. Hubrecht" gaf Zaterdagavond in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat haar 34en feestavond. Terzijde van het tooneel prijkte het vaan del van de afdeeling en de groote zaal was flink bezet met feestgangers. De voorzitter, de heer H. Bijster, opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij den wensch uitsprak dat, nu er voor de bak kersgezellen zulke groote belangen op het spel staan, de volgende gewone vergaderin gen even goed bezet zullen zijn als nu dit sa menzijn dat een feestelijk karakter droeg. Op die groote belangen legde de voorzitter, de heer Sprokop, den vollen nadruk in een toespraak, welke hij in de pauze hield. Spr. zeide dat in deze dagen meer dan ooit een geest van samenwerking en vriendschap onder de bakkersgezellen noodig is. Anders wordt het doel niet bereikt. Wel zijn de toe standen, vergeleken bij die van vroeger, veel verbeterd en het werken der organisaties is dus niet vruchteloos geweest, maar nu moet nog getracht worden, ook voor Haarlem de collectieve arbeidsovereenkomst ingevoerd te krijgen. Orde moet worden gebracht waar nog zooveel wanorde is. Dat zal hier te Haar lem. aldus spr. nog niet zoo vlot en gemak kelijk gaan. De heer Sprokop vestigde de aan dacht op den ernst van de situatie en spoor de allen aan. niet alleen trouw te blijven aan den Bond. maar ook alles te doen om het ledental grooter te maken. Wanneer deze week de vertegenwoordigers van den Bond met de werkgevers gaan onderhandelen, moe_ ten zij de overtuiging hebben dat de gezellen achter hen staan. Daarom moet er groote activiteit van de afdeeling uitgaan; de leden moeten krachtig medewerken met Bonds- en afdeelingsbestuur en de afdeeling Haarlem groot maken! (Applaus) De oud-voorzitter der afd. Haarlem, de heer S. P. J. Stevens, sprak nog den wensch uit, dat de actie volkomen zou slagen en dat op den volgenden feestavond van een volledig succes zal kunnen worden gewaagd. Vóór en na de pauze trad het bekende duo „Klaare en Flora" uit Rotterdam op en had met a! zijn nummers een uitbundig succes Zij wisselden boert en luim af met eenlge ernstiger nummers, waarvan vooral „De vlie ger" genoemd verdient te worden. Meermalen werden de refereinen door de aanwezigen vroolijk meegezongen. Na afloop van het programma werd er nog een tombola om zeer fraaie prijzen gehouden Het was een goéd geslaagde feestavond. HINDERWET B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat door hen is ontvangen een bekendmaking van B. en W. der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude dat door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voorwaardelijk is ingewilligd het verzoek van het Bestuur van den Zuiderpolder, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude in Sec tie E, No. 620. een electrisch matergemaal aan den Rijksstraatweg HalfwegHaarlem op te richten. PERSONEEL DER SPOORWEG- WERKPLAATSEN. ACTIE VOOR LOONSVERHOOGING. Het is bekend, dat de loonen voor he: Spoorwegpersoneel in de jaren 1923 en 1921 belangrijk verlaagd zijn. Eerst met 8 1,2 pet later met nog weer ruim 9 pet. Aan deze algemeene verlaging was echter nog een af zonderlijke verlaging van de loonen van het Werkplaatspersoneel met 10 pet. vooraf ge gaan, omdat het college van commissarissen meende, dat voor het personeel der Spoor- wegwerkplaatsen het loonpeil gevolgd moest worden van de overeenkomstige particuliere bedrijven. Na heel wat actie van de vakvereenigingen is het tenslotte zoover gekomen dat. de laat- ste loonsverlaging, welke voor het geheele personeel ongeveer 9 pet. heeft bedragen, voor het werkplaatspersoneel werd teruggebracht op 7 pet. Het loon van het werkplaatspersoneel is dus bij 1921 vergeleken achtereenvolgens met 10 pet-, 8 1,2 pet. cn 7 pet. verlaagt, dus met ruim 5 pet. meer dan voor het overige spoor wegpersoneel- Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft thans besloten een krachtige actie te gaan voeren om. te trachten naast een alge meene loonsverhooging voor het geheele spoorwegpersoneel, voor het wevkplaatsperso neel een speciale verhooging van ten minste 5 pet. te verkrijgen. Van het besluit van het Hoofdbestuur wordt in het orgaan dezer vereeniging thans mede deeling gedaan en het personeel daarbij op geroepen met- alle macht aan deze actie deel te nemen. JUBILEUM DIR. R. C. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembol lencultuur o.m.: Op 1 Januari was het twaalf en en half jaar geleden dat Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink het ambt van secretaris van hot scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel aanvaardde. Tot welk een beteekenisvollen en omvangrijken werkkring dit ambt, in den loop der jaren is uitgegroeid, spreekt mis schien het beste als wij releveeren dat de eerste uitspraak van zijn onderteekoning voorzien, het nummer 403 draagt, terwijl zooals wij onlangs nog berichtten de 1600e uitspraak op 16 December j.l. werd gewezen. Het jubileum werd alleen in intiemen kring gevierd. In het orgaan der vereeniging waarin don betrokkene een zoo belangrijke cn moeitevol le taak is toebedeeld wordt uiting gegeven aan den wensch dat nog lang van de uitne mende diensten van Mr. Bakhuizen van den Brink mag worden geprofiteerd. Het hoofdbestuur huldigde op 1 Januari den jubilaris met een mand hyacinthen. HET GELDWEZEN DER CENTRALE STATEN IN DEN OORLOG. De heer H. H. Theunisse te O verve en schrijft ons: Aangemoedigd door het succes dat mijn Oorlogsexpositie voornamelijk ook uit Vre- deskringen bij de firma Boskamp en Zn te Overveen gedurende de openstelling van 11 November t-ot 31 December jl. heeft mo gen boeken (jammer genoeg toekent slechts ongeveer 50 pet der bezoekers op de lijst, wat toch niet anders dan eene contra-be leefdheid beteekent), heb ik op verzoek van vele belangstellenden een vervolg daarop tentoongesteld, open gedurende de maand Januari. Behalve de bekende oorlogskaart- van Hillen geeft het tentoongestelde een overzicht van het geldwezen der Centrale Staten gedurende den oorlog. De beschikbare expositiegelegenheid laat slechts toe een klein gedeelte mijner collec ties ten toon te stellen, wat evenwel toch nog ruim voldoende is om de belangstelling te wekken. Mocht ook dit gedeelte succes heb ben, dan zal in Februari of Maart een derde gedeelte volgen. „WIJ BOUWEN". DE NIEUWE FILM VAN JORIS IVENS. Zaterdagmiddag had in Amsterdam voor vele genoodigden en voor de pers de eerste voorstelling plaats van de film „Wij bouwen" die de ionge Nederlandsche cineast Joris Ivens maakte voor den Algemeenen Neder- landschen Bouwarbeidersbond, die dezer da gen zijn tweei.e lustrum viert. Sterk moet men het toejuichen, dat deze arbeidersorganisatie Ivens dit werk opdroeg want terwijl hij tot nu toe zich slechts kon bepalen tot enkele sublieme korte films als „Regen" cn „De Brug" kreeg hij hier de ge legenheid groot werk te leveren. Slechts eer. gedeelte werd Zaterdag vertoond, hedenmor gen zouden wij de rest te zien krijgen. Maar wel kunnen wij reeds zeggen, dat in enkele fragmenten Ivens buitengewoon werk leverde. Zoo vormen de actcn van de droogmaking van de Zuiderzee, met de monsterachtige baggermachines, reusachtige kranen, stoere polderwerkers, met het steeds nauwer wor dende gat tusschen de dijken van den Wie- ringermeer. met het stroomende water. eer. kunstfilm van zeer groote waarde, ongemeen boeiend en mooi, heel mooi. Maar morgen schrijven wij er meer over. DE NED. SPOORWEGEN. EEN LAWINE VAN INSTRUCTIES. In het weekblad der Nederl, Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel wordt de aandacht gevestigd op de bureaucratie bij de Spoorwegen en wordt door een voorbeeld duidelijk gemaakt hoe erg het daarmede geste id is. Begin December gaf de stationschef van het Centraal Station te Amsterdam de volgende aanschrijving uit: „Mijn Instructies no. 5499 d.d. 13 5 '29, no. 5531 (westzijde) d.d. 21 5 '29. no. 5552 1 west zijde) d.d. 30 5 '29, no, 5548 (westzijde) d.d 28 5 '29. no 5561 d.d. 5 6 '29. no. 5571 (west zijde) d.d. 5 6 '29, no. 5595 (westzijde) d.d. 14 6 '29. no. 5599 (westzijde) d.d. 15,6 '29, no. 5609 (westzijde), d.d. 22 6 '29 no. 5638 d.d. 29,6 '29. no. 5655 (westzijde) a.Q. 4 7 '23, no. 5669 (westzijde) d.d. 7'7 '29, no. 5679 (westzijde) d.d. 13 7 'D. 110. 5688 (west zijde) d.d- 16.7 '29. no. 5692 (westzijde) d.d. 17 7 '29. no. 5695 d.d. 17 7 '29. no. 5702 (west zijde) d.d. 19 7 '29, no. 5709 (westzijde) d.d. 20 7 '29. no. 5732 (westzijde) d.d. 31'7 '29. no. 5735 (westzijde) d.d- 2/3 '29. zijn vervallen". De redactie van het blad teekent hierbij aan: Geen sterveling weet natuurlijk tenslotte nog wat van kracht is en wat weer Is afge schaft. Op papier zal dat allemaal we! precies kloppen, maar de dienst is nu eenmaal niet van papier, doch levend". Als men nu weet, dat naast deze instruc ties ook nog bijna dagelijks aan het personeel dienstorders, wijzigingsbladen en dienstmede- deelingen van hoogere superieuren worden uitgereikt, dan is het te begrijpen, dat het personeel vaak niet weet waaraan het zich al dan niet houden moet en in zoo'n geval maar handelt zooals dat voor het vlot doen mar- chceren van het bedrijf het beste lijkt te zijn. Wij vragen ons af: zouden de Spoorwegen niet wat goedkooper te exploiteer.en zijn ais de rationalisatie op het gebied van ai deze aanschrijvingen, opdrachten e.d. eens flink werd doorgevoerd? Wat kost een dergelijke administratie niet aan papier cn.... arbeidsloon! GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bijk, Oost-Indiëstraat 32. armbandhorloge; Maerténs, Barteljorisstraat 16, boek met sta len: De Graaff, Korte Poellaan 29. boekje; Postkantoor, Plein, geld; Nijssen, Scheepma- kersdijk 23. kinderhandsclioen; v. d. Ham, Groote Houtstraat 148, idem; Ederveen, Wouwermanstraat 29 rood, handschoen: Dij kers. Rippcrdapark 7. motorhandschoen; Mulder, Acaciastraat 51, handschoen; Velt- huizen. Oosterstraat. 27. herdershond. Ken nel Fauna, gele herdershond, gebracht door: Selhorst. Gasthuislaan 4.: Kennel Haerlem. Belgische herder, gebracht door: Politie Haarlem', zwart-bruine hond. gebracht door politie Bloemendaal; Heiligers, Beekstceg 19, jas; Bijster. Gasthuislaan 135. ketting (mo tor); Vonk, Kokstraat 13a rood; oorbelletje; Bureau van Politie, Smedestraat, overhemd; v. Winsen, Berckheijdestraat 3 rood. orna menten; Lestraae. De Keijstraat 9, idem met inhoud: Doing, Kampervest 35, idem; de Graaf. Paul Krugerkade 19 rood, idem: St-uut Ruijsdaelstraat 9, pet; Bureau van Politie. Smedestraat-, sleutels: idem dome, sokken; Tanis, Brouwersstraat 20, strijkstok: Weijers Staringstraat 1, tasch met inhoud; Sandberg Saenredamstraa*. 4 B. toegangsbewijs Prov. Ziekenhuis; Nijhof, Timorstraat 12, zak mesje. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ctm. per Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a FEESTAVOND HAARI.EMSCHE POLITIE- MUZIEKVEREENIGING Het is bijzonder verheugend dat alle po litiemannen. die lid zijn van de pohtiemu- ziekvereeniging ingedeeld zijn bij de zelfde ploeg, zoodat zij allen tegelijk in dienst zijn en allen tegelijk vrij hebben. Vooral op een feestavond, zooals Zaterdag de Haarlemschc Politiemuziekvereeniglng der traditie getrouw in „Bloemhof" gaf. komt het voordeel daar van uit; een volle zaal. een gezellige stem ming als gevolg daarvan. De heer H. Plant, het oudste bestuurslid, die bij verhindering van den voorzitter den heer Verlaan den avond opende, sprak daar zijn vreugde over uit, vooral omdat op dezen feestavond r.og hcerschte de feeststemming van het 10-jarig Jubileum der vereeniging clat 29 November reeds met een concert ge vierd is. De heer Plant verwelkomde ln het bijzonder de afgevaardigden van alle zuster- vereenigingen te Haaxicm, inspecteur P. van Tongeren en het eere-lid den heer J. van Servellen. Van de jubileumsstemming getuig de ook nog de heer J. Pel, secretaris van het Heemsteedschc Fanfarekorps van gemeente- personeel „Excelsior". Deze bood een bloem stuk aan. Ook do heer N. P. Wijers, voorzitter van „Verbetering zij ons Streven", afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nedcrland- sc-hen Politiebond, wilde iets aanbieden uit waardecring voor het streven tot cuitureele verheffing van den politieman, namelijk een zilveren lauwerkrans voor het dezen zomer te houden concours. Het deed hem bijzonder genoegen te kunnen mcdedeelen, dat dc le denvergadering het daarvoor door hot be stuur gevoteerde bedrag nog verhoogd heeft. De heer Plant, die het geschenk onder veel bijval aanvaardde kon hieraan tot zijn vreugde toevoegen, dat het gast-l!d de heer Hartman eveneens een prijs, n.l. een me daille beschikbaar gesteld heeft en later, dat de heer J. van Servellen desgelijks gedaan had. De bezoekers hebben zich verder buitenge woon goed geamuseerd met het optreden van het humoristisch Dubbel Mannenkwartet „Octavo" uit Amsterdam, dat onder leiding van den heer Wiering o.a. een zangspel uit voerde in daarbij passend komisch aandoend costuum. Ook het muziekgezelschap .The Funny Fel lows" heelt veel bijgedragen tot het alge meen vermaak, niet het minst onder het bal, dat het feest op de aangenaamste wijze be sloot en tot drie uur duurde. DOOPSGEZINDE KERK. Lering van ds. S. H. N. Gorter, Op Woensdagavond 8 uur zal ds. S. H. N. Gorter, Doopsgezind predikant te Rotterdam in de Doopsgezinde Kerk te Haarlem (Ingang Groo'e Houtstraat 43) een lezing houden over de „Vlucht uitRusland" van duizenden Doopsgezinden, die thans gaande ls. Het lot van deze Doopsgezinden, die voor een goed deel uif- Holland afkomsMg zij non zich voor ruim 100 jaar in Rusland vestigden, waar zij bloeiende landbouw-kolonles stichtten, maar die door den oorlog en de revolutie alles ver loren, is hoogst merkwaardig. Tien jaar ge leden werd een oproeping aan de Nederland sche Doopsgezinde gemeenten gericht om levensmiddelen naar Zuid-Ruskind te sturen, opdat de geloofsgenootan daar ziek van den honger, zouden omkomen. Thans is het zaak om aan de duizenden .die uit de ellende cn de geloofsverdrukking van Rusland woten te ontvluchten, de helpende hand te reiken, voor hun overtocht naar Amerika. De lezing van ds- Gorter, waaéblj hij ook eenige lichtbeelden zal vertoonen. heeft ten doe', het medeleven en het medovoe'.en met deze emigranten onder ons te versterken. De toegang is voor ieder, ook voor niet-Doops gezinden vrij. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. Neder!and,ch fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten S cent. FEUILLETON Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. 36) Warden brulde van het lachen. „O. dus je wilt contanten? Een slimme jongen ben jij. dat moet ik zeggen'Zijn vroolljkheid was ecnigszins geforceerd. „Hoeveel moet je heb ben?" „Zeven honderd pond hadden we immers afgesproken". „Geen sprake van". „En je hebt het me zelf geboden". „Ja op chèque; als je contanten wilt heb ben. moet je bescheidener zijn", was het oor deel van Warden. „Ik heb je toch al gezegd dat ik geen kapitalist ben. Al het geld dat ik in huis heb „Zeg maar direct hoeveel". „Honderd pond". „Je bent krankzinnig!" „Je brengt me tot wanhoop! Warden's blik bleef begeerig op de diamanten rusten. „Je komt zoo plotseling. Als ik geweten had da- je kwam, zou ik erop gerekend hebben". „Dat geloof ik graag. Maar laat ik Je zeg gen dat ik bij zulke gelegenheden een revol ver bij me heb". „ïk bedoel niets kwaads", z°i Warden haas tig. „Jij denkt ook altijd slecht van een an- der". Lord Harlsmore keek naar de deur. „Als jo me dan niets beters hebt aan te bieden, heeft het geen zin om nog langer te blijven. Kort cn goed, wil jc mc twee honderd pond geven, ja of neen?" „Twee honderd pond was het. bedrag waar mee de jongeman van zijn schulden verlost zou zijn, hij zou vanzelf nog een klein appeltje voor den dorst over houden. Warden schudde het hoofd en lord Harls more stak het sieraad in zijn zak. „Doe dat nou niet!" riep Warden, nu wer kelijk angstig dat zijn prooi hem op het laat ste oogenblik zou ontglippen. Twee honderd pond was het. bedrag waar- rijk ben. Ik zweer je dat ik niets meer in de wereld bezit". „Je hebt een winkel en verdient goed je brood. Ik geloof niets van je praatjes. En als je den diadeem verkoopt, kun je er gemakke lijk een paar duizend voor krijgen. Lieve deugd, jc mag me wel dankbaar zijn dat ik zoo bescheiden ben". Warden stond op, ging naar een brandkast en opende die. Uit een laatje haalde hij een bundel bankbiljetten cn een rolletje goud stukken. Hij beefde toen hij het geld op tafel uittelde en de zweetdroppels parelden op zijn voorhoofd. „Ik neem een geweldige risico op me", zei hij zwaarwichtig. „Ik geef je de spaarpen ningen van een heel leven van hard werken. Stel dat er iets' gebeurt! Stel je voor dat ik gearresteerd wordt voor ik het ding heb kun nen verkoopen, dat het mij ontstolen wordt!" „Ja, het risico ls groot", antwoordde lord Harlsmore sarcastisch, „vooral als Je be denkt dat je tien maal het bedrag er voor terug zult krijgen dat Je mij er voor geeft. Als het waar is dat je je heele leven heb' moeten werken om die twee honderd pond bij elkaar te krijgen, mag je mc wel op je bloote knieën danken dat je nu in oen week door mijn toedoen het tienvoudige kunt ver dienen. Vooruit!" Warden zuchtte en ging voort met tellen. Toen lord Harlsmore het geld had opgeno men, smeet hij Warden den diadeem toe. „Voorzichtig, voorzichtig!" jammerde de lommerdhouder. Hij nam het ju wee! op en streelde het met een soort aandoenlijke tee- derheld. Zijn oogen schitterden terwijl hij er naar keek. „Geef het oen zoen", spotte lord Harls more ..Nu adieu, en ik hoop dat de hemel er mij voor bewaren zal dat ik ooit jc gc- mcenc tronie hoef weer te zien Warden nam verder geen notitie van den jongen, die met zwierige passen het kamer tje cn den winkel uitstapte. „Rosa!" riep Warden. .Rosa!" Dc een- oogige vrouw kwam binnen. Toen ze de dia manten in zijn hand zag, sloot ze vlug de deur. „Wat heb jc daar?" informeerde ze. Warden stond op en de tranen Kepen hem over het gezicht. „Ons fortuin is gemaakt. Rosa. Jij zult een groote dame worden, dat zul je. Hij zette haar den diadeem op liet hoofd en kuste haar gerimpeld gezicht. „Mijn koningin!" zei hij ontroerd. Ze hep haastig naar den spiegel. „Alle menschen wat ls dat prachtig." „Ik ga vannacht naar Parijs", zei hij. „En mondje dicht." De vrouw! Ze kwam terug met den dia deem. „Het moet honderden waard zijn", stamel de ze vol ontzag. ..Honderden? Duizenden, Rosa. Duizen den!" Ze was als met stomheid geslagen. „Wat een man ben Je toch. Joseph!" mompelde zc tcnslottg en ze kuste hem in oprechte be wondering voor zijn groote gaven. HOOFDSTUK XXII. liet SymbooL Lilian zat in den salon van haar vaders huls op Seamore Place en naaide ijverig aan een schort. Ze was niet heel handig met de naald, maar ze deed erg haar best en hield van tijd tot tijd haar werk in de hoogte om het zelf te bewonderen. Plotseling sprong ze op en drukte op de electrischc schel. Toen de bediende verscheen keek ze hem afwezig aan. „Hebt u gebeld, juffrouw?" „Ja. Ik wilde alleen maar weten of de bel overging. Ga dadelijk eens probceren of alle bellen in huis werken en die van de %'oordeur ook". De man keek haar verbaasd aan. „Goed, juffrouw", antwoordde hij. „Er kunnen zooveel onaangenaamheden voortkomen uit kapotte bellen." verduide lijkte Lilian. „Ik hoop dat je ze iederen dag zult probceren". „Zooals u wilt, juffrouw". „Ik heb zoo'n idee dat de bel van de voor deur weer kapot is. Ga dadelijk eens kijken, Robert". Een bel klonk door het huis. „Dat is de bel van de voordeur. Juffrouw". „Wel, dan heb ik me toch vergist. Wie kan dat zijn, niemand weet dat ik thuis ben!" „Bent u thuis, juffrouw?" vroeg Robert aarzelend. „Natuurlijk. Robert, ik ben voortaan altijd thuis als ik thuis ben, hoor! In 't vervolg wordt alleen de waarheid gesproken". Robert verliet dc kamer en Lilian ging weer naar haar naaiwerk terug. „Ik hoop dat het iemand is", zei ze half luid. Haar hoop werd verwezenlijkt, er was iemand. De deur ging open. „Lady Harlsmorediende Robert aan. Lilian stond haastig op. ..Wat lief van u", riep zc. „Ik hoopte al dat u het zou zijn". Lady Harlsmore die met ecu stok liep, kuste haar hartelijk. „Wat zie je cr goed uit kindje. Men kan wel zien dat Jc bulten bent geweest". ..Laat ;k u even in een stoel helpen. O. het spijt mij toch zoo dat u zoo slecht loopen kan. Ik hoorde dat u weer zoo'n last van jicht had". „Het is gelukkig al veel beter. Ik ben van daag voor het eerst uit cn ik wilde jc graag spreken. Ik heb zulke grappige verhalen over Je gehoord". „Over mij?" vroeg Lilian. Ze hielp haar be zoekster in een stoel en ging toen zelf ook zitten. Ze stak een nieuwe draad in de naald. „Ja, over jou". De gravin schudde dreigend met den vinger. ..Ik mag zeker wel door gaan met mijn werk?" vroeg Lilian. „Het moet gauw af." „Wat voer je uit?" Lilian liet niet zonder trots haar naaiwerk zien. „Het ls een boezelaar", legde ze uit. „Ik heb toevallig gemerkt dat het werkmr's- Je door haar schorten heen ls. Daarom heb ik geen minuut te verliezen". „Wat doe Je cr mee?" vroeg Lady Harls more nieuwsgierig. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7