HET VERKEER TE BERLIJN. LETTEREN EN KUNST Jlspiïiai- 52555 VOOR HAARLEM'S DAGBLAD 9 9 TTct Nieuwjaars-oplimisme. Klaart dc toestand in Duitscbland op? Dc achteruitgang der indus- trieele bedrijvigheid in Amerika. De bcteckcnis der Indische cultu res. Herstel op de suikermarkt te wachten? Altius in liquidatie? De slechte toestand der vrach- tenmaxkt. Dat de wensch de vader der gedachte is, komt wel in zeer sterke mate uit bij de beoordeeling der vooruitzichten van een nieuw jaar. En men moet daarom bij ce waardeering dier beschouwingen wel wat voorzichtig zijn. Het is een gelukkige trek in het karakter van den menscli, dat hij, hoe somber ook het oude jaar moge zijn geëin digd, toch het nieuwe met optimisme begint. Zoo is het ook ditmaal. Wanneer men de verschillende artikelen leest, welke er bij de Jaarwisseling geschreven zijn, is men geneigd zijn effectenmakelaar met een flinken order voor den eersten beursdag van het jaar blij te maken. Blijkbaar hebben velen echter die neiging weerstaan, want van levendige zaken was er deze week op de effectenbeurzen nog geen sprake. Het lijkt ons ook beier. o:n even af te wachten in hoeverre het gebruikelijke NieuwsjaarsoptimLsme in vervulling gaat; beter een kleine winstderving dan nieuwe te leurstellingen. waaraan de laatste maanden van 1929 voor den fondsenhouder zoo rijk waren. Wij doelden hier natuurlijk niet op ce beleggingsaffaires, welke in de maand Ja nuari plegen te worden uitgevoerd. Op het stuk der voorzichtige, goed gesecureerdc geldbelegging heeft 1929 gelukkig weinig de cepties opgeleverd. De groote misère der Europeesehe Staatsfinanciën hebben we achter den rug en het aantal Staten dat in gebreken blijft zijn oude schulden te regelen, is met enkele verminderd. En voorzoover de gewenschte schuldregelingen in Europa zijn uigebleven, hebben de houders der Staats fondsen het geleden verlies thanc vermoede lijk wel weer geheel afgeschreven. Voor de minder goed gewaarborgde Staatsleeningen en ande.re beleggingswaarden van soortgelijk karakter, is de positie van Duitsohland van het allergrootste gewicht. Op Duitsche Obli gaties zijn verleden jaar groote bedragen verloren. Wanneer hiervan ;n 1930 een deel kon terecht komen zou het aspect der be- leggingsmarkt heel wat opklaren. Het eenige wat hiervan kan worden gezegd is dat men sinds enkele weken in Duitsch'and den pre- cairen toestand der publieke lichamen in ziet en krachtige maatregelen neemt om den Augiasstal der Staats- en Gemeentelijke Hulshouding schoon te vegen, met behulp van een niets sparende ijzeren bezem. Er zijn gelukkig bij de intrede van 1930 ook voor den houder van Duitsche fondsen enkele lichtpunten, waaronder in de eerste plaats moet worden genoemd de verbeterde positie van Duitsehland's handelsbalans, die voor 1929 weer een klein overschot aanwijst. Wan neer de eerstvolgende maanden redelijken grond bieden voor een herstel van het ver trouwen in Duitschland's credietwaardig- hcid. mag worden verwacht dat de verrui ming op de Internationale geldmarkten het Koersredrcs van Duitsche Obligaties on het tot stand komen van nieuwe ieenlngen zal bevorderen. Hot is wel Jammer, ook uit dit oogpunt bezien dat. juist voor het einde van 1929 de Hcy 1-Berlnger AG. in moei lijkheden is geraakt, tengevolge van Irauöu- leuze handelingen, welke voor aandeelhou ders vermoedelijk het verlies van het geheele kapitaal en voor obligatie-houders van een gedeelte hunner vorderingen beleekenen. Ook te Amsterdam zijn de obligaties en aan delen dezer Maatschappij verleden jaar aan de markt gebracht, en is van de beurswaarde der Obligaties reeds 40 pet. verdwenen. MAANDAG 6 JANUARI 1930 Dc New-Yorksche beurs heeft deze week een zeer stil verloop gehad. De loons- verhooging waartoe Ford is overgegaan heeft weinig indruk gemaakt en de koersstijging op de laatste dagen van 1929 was hoofdzake lijk aan contramine dekkingen te danken. Er schijnt voorshands ook geen reden te zijn om een nieuwe hausse te verwachten, waar omtrent de industrieele bedrijvigheid nog steeds berichten van achteruitgang inkomen. In November 1929 was het desbetreffende indexcijfer reeds met 8 pet. \rerminderd, een achteruitgang, welke volgens de New-York Times" sedert 50 jaar niet meer is voorge komen. Opmerkelijk is de uiting van het Harvard Economie Institute, volgens hetwelk de economische gevolgen der beurscrisis nog niet tenvolle zijn uitgewerkt en we in de Unie nog 2 a 3 maanden van algemeene ma laise voor den boeg hebben, zoodat de hoop op een herstel der aandeelenkoersen wel zal moeten worden uitgesteld tot een oogenblik, waarop gunstiger economische berichten binnenkomen. Een voorzichtiger uitspraak is nauwelijks denkbaar, en er is dus alle reden om ten aanzien van de Amerikaansche Markt een afwachtende houding te blijven aannemen. Zulk een houding past ook nog het best voor de Amsterdamsche fonds e n- markt, die ook deze week nog weinig ..Overzichtelijks" te zien gaf. In de positie der verschillende Indische cultures is er nog geen verandering gekomen en zoolang deze uitblijft worden dc tegenwoordige koersen der cultuurwaarden voldoende betaald. Wat de cultuur van Tabak. Suiker, Rubber. Kof fie en Thee voor moederland en koloniën be- teekent moge blijken uit het feit dat de op brengst dier producten in 1929 met f 130.000.000is verminderd. De nadeelen hiervan worden wat het moederland betreft eerst in 1930 en 1931 gevoeld, wat ook door den fiscus en den beheerder van 's Lands schatkist moge worden bedacht. Voor zoover thans kan worden beoordeeld, z ij n de vooruitzichten van de suiker cultuur nog het. minst somber, in verband met de verwachting dat de wereldoogst in 1030 cira 700000 tons kleiner zal zijn dan verleden jaar en consumptie vermeerdering niet onwaarschijnlijk is, met het oog op de accijnsverlaging welke in verschillende lan den wordt overwogen of reeds is doorgevoerd. Daar komt bij dat onze Indische fabrieken wegens hun bijkans volmaakte outillage, een gunstige uitzonderings-positie innemen en financieel meerendeels in sterke conditie ver- keeren. Men acht daarom een bescheiden prijsherstel binnen niet, al te langen tijd op de suikermarkt mogelijk. Van de andere ru brieken behoeft ditmaal weinig te worden gezegd. Wij releveeren alleen dat aandeelen Margarine Unie blijkbaar den nadeoligen in vloed ondervinden van de oprichting van nieuwe onafhankelijke Margarine Fabrieken en dat aandeelen Koninklijke enkele punten konden verbeteren in verband met de ver hooging der .stikstofproducten, waartoe in samenwerking met de Koninklijke hoogovens en staalfabrieken te IJmuïden is besloten. Voorts stippen wij aan dat een voorstel is gedaan om de NV. Houthandel v.h. Altius Co. te liquideeren. een voorstel dat o.i- door dc aandeelhouders mag worden toege juicht.. Als een somber slotaccoord van deze eerste beschouwing in het nieuwe jaar moet hier worden vermeld, dat de Directie van Van Nievelt. Goudriaan Co's Stoomvaart maatschappij aan het. „Handelsblad" heeft medegedeeld, dat de toestand der vrachten markt momenteel zoo on- gunstlg is. als na den oorlog niet. voorkwam. Op de geldmarkt kwam geen verandering. Prolongatie 4 1 '4 a 4 1/2 pet. LETTINGA. Opmerkingen van een inspecteur van politie. HET TOONEEL. JACOB VAN LENNEP. DODDY. Jacob van Lennep had zich Zaterdagavond weer eens ln dienst van de liafdadigheid ge steld. Voor een stampvolle zaal voerde het ln den 8chouwburg aan den Jansweg ten bate der vereeniglng „Snelverband" Doddy op. een klucht, die ons was aangekondigd als een „verschrikkelijke verwarring ln drie bedrijven." Nu, verschrikkelijk was de ver warring zeker en het leek mij niet toevallig, dat Doddy juist voor de vereeniglng van eerste hulpverleenlng bij ongelukken werd gespeeld, want dit stuk hangt van ongelukjes aan elkaar. Maar het, blijkt, ten slotte min der erg dan het oorspronkelijk schijnt, want als het. doek voor hef laatst zakt, dan weten wfj, dat mama Iddy alleen maar hulp zal behoeven. Waar Van Lennep deze klucht van verwar ringen wel vandaan gedaan mag hebben? De namen Doddy. Florry, Teddy, Brown en Page zouden je doen vermoeden, dat om in den stijl van het stuk te blijven een Engelschman de vader is, maar als je den aard der verwarringen en sommige woord spelingen nagaat, dan krijg ie ernstige ver denkingen tegen een Franschman. De aard van de klucht, de opzet vooral van dat. meisjespensionaat en de typcering van enkele personen zooals van dokter Dote en den professor doen je weer twijfelen en je afvragen, of een Duitscher niet de schul dige is. Maar wie dan ook de vader is, ver makelijk kun je deze klucht- zeer zeker noe men, al is zij dan ook niet altijd even fijn- Fransche acteurs en actrices weten cie waarde van het: ,-glissez. glisscz, n' appuyez pas!" wat wij. Hollanders en zeker dilet tanten niet zoo verstaan. Bij ons krijgt elke aardigheid ook de frivole haar volle gewicht en aan duidelijkheid laten ze dan ook niets te wenschen over! Te raden behoef je nooit! Dat bleek ook bij de opvoe ring van Zaterdag. De lach daverde telkens door de zaal en Doddy had een uitbundig succes. De geroutineerde krachten van Van Len nep hadden weinig moeite met deze klucht. Dc regie had voor een vlot. levendig tempo gezorgd en het was duidelijk te zien. dat de, dames en heeren zeil plezier in deze inge wikkelde verwarringen hadden. Mevrouw Dit Tunlnga was een charmante, jeugdige Doddy, mevrouw Co van den Berg als de oudere zuster een meer geposeerde, beza digde Florrie. mevrouw Toni Groeneweg een kittige, hupsche, bij de hande Page en me vrouw Bep Lingem.m een levendige, drukke Iddy, wier nervositeit onder de zeer bijzonde re omstandigheden van deze mama alleszins verklaarbaar was. Van Zandbergen vond in den drogen professor mor. temperament wel te verstaan een kolfje naar zijn hand en had dan ook een gelukkigen avond, Huib Tuninga speelde den jongen arts in de rich ting van den niais en deed dit wel vermake lijk, Toon Snoeks bracht al zijn aplomb mee op het tooneel en het verwonderde niemano, dat Dr. Phil Brown ln de gedaante van Wim Nottelman in elkaar kromp van schrik bij dezen tegenstander ,-zwaar ge wicht". Een vroolijke avond dus. waarmee Van Lennep de vereeniglng Snelverband een flin ke hulp heeft verleend. Over de beteekenis van deze vereeniging had do voorzitter, de heer J. H. Fortgcns ons in een inleidend woord ingelicht en wij hopen, dat zijn ver zoek om steun voor Snelverband niet onver hoord ls gebleven. J. B. SCHUIL. MUZIEK. DE BROADWAY-MELODIE „Amerikaansche Revue-Operette" heet dit stuk. Ik zou zeggen dat- de inhoud zoomin den naam van „revue" als dien van „operette" rechtvaardigt. Een ..revue", terugblik, doet veronderstellen een looneelbehandeling van actueele of kort geleden belangrijke gebeur tenissen: toespelingen van dien aard hebben we alleen in den negerzang „Pietje patje" enz. gehoord; bij een „operette" verwachten wc allicht eenige draad in de handeling en althans oorspronkelijke muziek: beide zijn in „de Broadway-Melodie" afwezig. De sa menstellers zijn eclectici; zij hebben melo dieën van hier en van daar ingelascht. We vinden een aria uit Romeo en Julia van Do nizetti naast jazz-wijzen. Maar. of men dit mixtum compositum nu hutspot of mixed pickles wil noemen, gelachen is er. Zondag avond geducht en het applaus toonde dat de nagenoeg uitverkochte zaal voldaan was. Verschillende der medewerkenden kregen reeds bij hun eerste optreden open doekjes. Er is ook door enkelen lang niet onver dienstelijk gezongen. Mac Whipper'. -F. Meermans» droeg het enkele lied dat hij te zingen had gevoelig en beschaafd voor: Freddy (George du Bree) toonde een zeer goede cn welluidende tenorstem te bezitten, die bij nog verdere scholing mooie vooruit zichten zou bieden; Jenny Donald (Lilly Cas- sani) bleek een goede soubrette te zijn. De anderen waren meer door komisch spel en dans dan door zang opmerkelijk. Van hen noemen we in de eerste plaats Deef Goubits, die als Tom Teadock het publiek telkens deed schateren, maar ook in zijn haast acro batische komische dansen, vooral in het dwaze Tiroler dansduet met Titty (Emmy Emerants). zich den bijval waardig toonde. En Jans Poppes moest als Lotte Humpferdich wel een oude malloot verbeelden, maar toon de als danseres zulk een virtuositeit te bezit ten, dat zij het bezit van een gevorderden leeftijd zeer onwaarschijnlijk maakte. Onwaarschijnlijk leek ons ook het decor dat Miami moest voorstellen; of al die cac tussen en die twee besneeuwde vulkanen aan het vlakke strand van Florida te vinden zijn is ten minste twijfelachtig. Er was een klein orkestje dat zich zeer verdienstelijk maakte in de begeleiding der verschillende zangnummers. De pianist heeft de noodige zekerheid voor de variabele ryth- men en de sprongen die de jazz-muziek ver- eischt; de violist bewoog zich in glijvlucht veilig in de hoogste, meestgestreepte octaven boven den zang. en kwam zelfs eens als solist voor het voetlicht om de Broadway-melodie nog eens voor te dragen: het slagwerk illus treerde af en toe zeer duidelijk. En aan het einde van het eerste deel der voorstelling kregen verscheidencn der hoofdpersonen, en ook" de violist bloemen cn kransen. Maandagavond wordt dit stuk nogmaals gegeven. Wie geen liooge kunst zcekt, doch onschuldig vermaak zal zich bij dit vlotte spel waarschijnlijk wel amuseeren. K. DE JONG. GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 8 Januari 1930 des namiddags ten 1.30 ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Statenzaal «Prinsenhof». Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift P. Mur om ontslag als onder wijzer school no. 5. Idem J. van Daalen om eervol ontslag als tijd. leeraar. Hoogere Bur gerschool B met 5-j c. Prooes-verbaal opne ming kas en boeken Gemeente-Ontvanger. 2. Onderzoek gelodfsbrieven nieuw lid. 3. Wijziging benaming Gem. Geneeskundi gen dienst. 4. 2e suppletoire kohier zakelijke belasting op het bedrijf dienst 1929. 5. Wijziging raadsbesluit 9 Oct. 1929 no. 14 betreffende benoeming personeel Vervolg cursus no. II. 6. Balans 1928: a. Woningbouwvereeniging „Spa urnoog", b Coöp. bouwvereeniging „Volkshuisvesting". 7. Begrooting 1930 Woningbouwvereenigin- gen 'Stichtingen). 8. Aanvaarding geschenk Tcekencollege „Kunst zij ons Doel". 9. Aanvaarding legaat wijlen mevr. Wed. C. van 't Hoff. 10 Verhuring grond Donkere Spaarne (Coöp. Haarl. Groenten- cn Bloembollenveiling W.A.). 11. Vergoeding art. 100 L.O. Wet 1920 bij zondere scholen. 12. Verkoop grond: a Westzijde Rijksstraat weg «mevr Rc/emaKok); b. Duvenvoorde- straat «J. E. Postri c. Meester Cornelisstraat (S. L. Blom en Tj. dc Vries): d. nabij Mid denweg «G. Kamminga); c. Burgemeester Bo- reelstraat. (S. L- Blom en T j.dc Vries); f. Zaanenlaan (G- Kamminga). 13. Aanvaarding van voor straat bestemden grond: a. Duinoordslraat en Akendamst-raat; b. nabij de Rijnstraat; c. Timorstraat. 14. Aanleg rijwielpad oostzijde Dreef 15. Wijziging besluit vaststelling Bouwver ordening. 16. Uitgraving gedeelte Goowatering enz. 17. Verzoekschrift vereenigingen kosteloos gebruik gymnastieklokalen 18 Verzoekschrift R. Bijker om toekenning vergoeding in verband met bouw Jans- en Manégebrug. 19. Aankoop grond met schoolgebouw nabij Jan Gijzenvaart. 20. Aankoop perceelen: a. Vrouwesteeg. b. Pijlslaan. 21. Verzoekschriften met prae-advies B. en W. terzake inwerkingtreding Werktijdenbe sluit. 22. Benoeming: a. gedelegeerde gemeente in bestuur Prot. Chr. Nijverheidsschool; b. Idem School voor Bouwkunde, versierende kunsten on kunstambachten (in liquidatie). c. lid (raadslid) Commissie van Toezicht Haarl. Orkestvereeniging. d. leden commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Lees zaal. e. Regenten St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. f. tijd. leeraar (boekhouden) avond school voor Handelsonderwijs, g. idem (staat huishoudkunde), idem. h. onderwijzer school no. 40. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. welk een weldadigen Invloed Asplrin-Tabletten bij alle ver- koudheidsziekten.rheumatiek hoofd-en tandpijn, grleo enz. uitoefenen. Maar waarom die gevaren niet reeds voor komen? Handel van nu af aan daarnaar en neem al bij de eerste teekenen vanverkoud- heid, rheumatiek, griep enz. 1—2 Aso-rin-Tabletten. Gij be spaart dan zeker veel pijn. Gij weet het dus nu: tijdig Tabletten Het wezenlijk verschil met Hol land. Er zijn geen wielrijders. De onbekende transportfiets. Vei lige taxi's. De verkeersmiddelen brengen de drukte te weeg. Goed opgevoede weggebruikers, voet gangers inbegrepen. De verkeers toren een practiscli regelings- middcl, behalve Zondags. Mili tair uitgeruste politie. Er loopen geen honden los. Berlijn, dat met ongeveer 4 millioen inwo ners als de vierde stad der wereld beschouwd wordt, is nummer één wat oppervlakte be treft. Wie per trein de stad binnenkomt rijdt er meer dan een uur door en dat men in de autobussen afstanden van 2 uur gaans kan afleggen tegen het gewoon tarief van 20 pfennig, dat is 12 cent, duidt er op, dat deze trajecten niet ongewoon zijn. Voor dit be drag kan men bovendien zijn reis met een andere bus of tram, boven of ondergronds v< rtzetten. Wat het eerste de aandacht van een po litieambtenaar vraagt is: het verkeer. Het verkeer, dat te 8 uur 's morgens al in vollen gang is. Het verschil tusschen het verkeer te Haar lem en dat in Berlijn is niet alleen de groo- tere intensiteit, in de Duitsche hoofdstad, zit niet alleen in denomvang. Een essentieel verschil is de al of niet aanwezigheid van een wielrijder. Als wij in Haarlem 's mor gens tusschen 8 en 9 uur het verkeer gade slaan zien wij een groot aantal wielrijders, het aantal auto's is slechts gering. In Ber lijn is het juist omgekeerd. Het aantal fiet sers is er zeer klein, wij zouden haast met zekerheid kunnen zeggen, dat in Berlijn nie mand per rijwiel naar fabriek of werkplaats gaat. Iedereen maakt gebruik van een der verkeersmiddelen, vooral de ondergrondsche spoor. Wij overdrijven niet, wanneer wij het aantal wielrijders, die wij per dag in Berlijn's straten tegenkomen op slechts 20 schatten. En transportfietsen zijn er totaal onbekend. Wanneer wij dus een vergelijking met het verdeer in Haarlem of Amsterdam maken, moeten wij met dezen factor terdege reke ning houden. Want juist de wielrijders bren gen de grootste moeilijkheden te weeg. Niet alleen door hun groote aantal, maar ook door te geringekennis van de verkeersregels, al thans, het niet voldoende naleven daan'an. Daarbij komt. dat een wielrijder met zijn rijwiel aan de hand als een gewoon voetgan ger wordt beschouwd, wat vaak tot allerlei moeilijkheden aanleiding geeft. In dit op zicht is het verkeersvraagstuk voor Berlijn gemakkelijker op te lossen dan in onze Hol- landsche steden. Het tramverkeer is te Berlijn zeer dnik. Uit het feit, dat een der lijnen het nummer 191 draagt, zou men kunnen afleiden, dat er een dergelijk groot aantal lijnen was. maar dit schijnt niet zoo te zijn, omdat verschil lende in den loop der tijden vervangen wer den door ondergrondsche tram of door auto bussen. Al dc lijnen komen in het centrum der stad. Hetzelfde geldt voor de autobussen. „Unter den Linden" heeft men punten, waar achtereenvolgens zeven autobuslijnen haar halt-en hebben. Deze punten zijn dan ook bijna voortdsirend met autobussen bezet. Meermalen spoedden wij ons naar zoo'n plaass. omdat wij dachten, dat er iets bij zonders voorviel, doch bemerkten dan. dat de menigte slechts uit personen bestond, die op een autobus stonden te wachten. Het vervoer per autobus gaat met, groote snelheid en overtreft dat van de electrische tram. Wij mogen wel respect hebben voor de autobus chauffeurs, die handig met hun kolossen ma noeuvreeren. Behalve dat met autobussen is ook het ge wone automobielverkeer zeer druk. Het be staat, wij kunnen het zonder overdrijving zeggen. voor 60 procent uit verkeer met taxis. Dit verhoogt de veiligheid in niet ge ringe mate. want de taxi-chauffeur, die dag in dag uit met zijn auto op straat is. leert de verkeerstoestanden op zijn duimpje, kent zijn wagen goed en is volleerd in hot besturen als geen ar.öer. Het drukke gebruik van taxi's is niet alieen toe te schrijven aan de groote afstanden in Berlijn, maar ook aan de lage tarieven. En dan bestaan er de aapjeskoet siers nog met htm wagentjes. Uiteraard zijn er ook veel vrachtauto's, maar naar verhouding toch niet meer dan hier. Dat komt, omdat het paard nog veel als trekdier gebruikt wordt, veel meer dan bij ons, dat springt dadelijk in het oog. Voor vrachtverkeer worden vaak een of twee groote wagons achter een tractor gekoppeld. Hand karren ziet men in Berlijn niet veel. Maar wel drie-wielige vrachtauto's. En wat hon- dekarren betreft, wij zijn er slechts één te gen gekomen! Eigenaardig, maar niet onpractisch is het, dat in verschillende drukke straten de auto's midden in dc straat parkeeren. De weg langs het trottoir blijft dus vrij. Dit zijn, naar men ons vertelde, straten, die cloor het verdwij nen van de tram ruimer gemaakt zijn. In het oog loopend is voor een Hollander, die in Berlijn komt., dat voetgangers nage noeg niet op den rijweg komen. Dit gebeurt alleen als het noodzakelijk is om over te steken en dan doet. men het nog in rechte lijn van dc eene naar de andere zijde, niet zooaJ. bij ons in schuine richting. Dit zou in de Berlijnsche straten trouwens eenvoudig onmogelijk zijn. Groepjes menschen, die kalm op den rijweg loopen, zooals in Hol land ziet men er dus nooit. Dit kunnen wij in Holland dan ook niet anders dan een on hebbelijkheid van den voetganger noemen, daar hij twee afzonderlijke voetwegen te zijner beschikking heeft. Op verschillende plaatsen, op drukke kruisingen enz. staan borden met het woord ..Fussganger", in het bijzonder aangevende dus waar de voetgan gers moeten oversteken. Overigens is het lcopen er even moeilijk, zoo niet moeilijker, als in Holland. Merkwaardig is, dat dc Ber lijnsche voetganger niet weet van rechts houden. Wij hebben nergens een verzoek van overheidswege om dit te doen gezien, be- halv? op de plaatsen, waar de rijweg moet worden overgestoken. Daar geeft een pijl de juiste riel)ting aan. Bij de regeling van het verkeer vervult de politie evenals hier een uitgebreide taak. Ten eerste is daar het verkeerssein. Over den verkeerstoren, die op het drukste plein van Berlijn, de Potzdammer Platz is gebouwd, zuit u reeds iets gelezen hebben of ge hebt er wel een afbeelding van gezien. En ook in ons land. in Rotterdam, is zoo'n toren sinds et- iren tijd in gebruik Die verkeerstoren is een eenvoudig bouwwerk van 4 meter hoogte, waarin drie lichten zijn aangebrach'. zoo. dat zij van alle straten, die cp 'net plein uitko men. duidelijk zichtbaar zijn. Zij zijn rood, geel en groen. Brandt voor en achter liet roode licht, staat het sein voor die richting dus op onveilig, dan brandt rechts en links het groene, dat is: veilig. Na een halve mi nuut worden rood en groen tegelijk vervan gen door geel, dit is het overgangssein, dat beduidt, dat degenen, die aan de zijde, waar het op veilig stond, voorzoover ze over of op de (denkbeeldige) stoplijn zijn, mogen door rijden, doch dat zij die daarachter komen moeten wachten. Voor de voertuigen, die aan de zijde van het roode licht staan is het een waarschuwing, dat zij weldra moeten door rijden. Op de drukste punten zijn er verkeers agenten bij geposteerd, die zoo noodig tee- kens geve» overeenkomende met de lichtsei nen en overigens toezien, of elke bestuurder zich houdt aan liet nakomen van het gege ven teeken. Het gele licht brandt siechts on geveer twee seconden en gaat dan over in groen, respectievelijk rood. In den toren zelf staat geen agent. Geheel overeenkomstig wordt op alle druk ke punten en dat zijn er vele het ver keer geregeld. Meestal hangt er in het mid den boven den rijweg een rechthoekige bak met de drie lichten. Ook hierbij staat meestal een verkeers agent. doch volstrekt niet, overal Wij heb ben echter niet opgemerkt, dat- bestuurders van voertuigen van de afwezigheid van een agent gebruik maakten om door een onvei lig sein te rijden. Dat zou bij ons door wiel rijders nog wel eens worden geprobeerd. Deze verkeerssein en hebben het groote voordeel, dat ze op eenigen afstand al waarneembaar zijn, wat met de teebens van den verkeers agent in zulk druk verkeer niet altijd het geval is. Op plaatsen als Unter den Linden, een breed e straat met. een beplant middentrot- toir. hangen twee van deze seinen, een rechts en een links. Naar ons oordeel kun nen deze seinen ook op enkele plaatsen in Haarlem wel worden toegepast. Trouwens, men is te Amsterdam in de Leidschestraat reeds in die richting werkzaam. Op één plaats was het lichtsein voorzien van een klok. doch het nut daarvan hebben wij niet kunnen inzien. Ook voetgangers houden zich strikt aan de automatische signalen, op plaatsen als bijvoorbeeld achter den Bran denburger Tor is oversteken anders eenvou dig ten onmogelijkheid. Hoewel wij ons eiken' dag op de drukste punten der stad ophielden hebben wij geen enkel verkeersongeval ge zien Zeer eigenaardig en bovendien gevaarlijk is het evenwel, dat Zondags de verkeerspos ten niet bezet zijn en de verkeerssoinen bui ten werking. Dat geeft wel eens aanleiding tot stagnatie. Met verkeersborden heeft een bestuurder in de Berlijnsche straten nagenoeg niet te maken. Enkele straten zijn voor het verkeer in een bepaalde richting gesloten. Alleen de bekende driehoekige waarschuwingsborden, wit met rooden rand, bij scholen, uitholling overdwars, kruising van wegen vindt men er evenals bij ons. De straten ln deze stad hebben alle eeni groote breedte en ze zijn geasphalteerd. Bekeuringen hebben wij de politie niet zien maken. Hoewel er veel politie op straat is, hebben wij er slechts eenmaal motorpolitie ontmoet en ook slechts eenmaal bereden politie. Voor een Hollander gelijken de Duitschë politie-uniformen veeleer op militaire uit rustingen, met de glimmende sjako, den kop pel, met bajonet en revolver. Alleen de gum mistok, die aan den koppel gedragen wordt, duidt op den politieman. Dc verkeersagenten zijn slechts te onderscheiden van de surveil- leerende politie door een witten handschoen. De politie moet wel goed uitgerust zijn in deze stad. Een optocht van communisten op een Zaterdagavond werd begeleid door een auto met agenten er voor, er achter en er naast, behalve de agenten te voet. Tezamen werden in deze drie auto's ongeveer 25 ,,Schupo's" vervoerd met 3 inspecteurs. Wat wij in Berlijn hebben gezien is het toekomstbeeld van onze in opkomst zijnde drukke steden. Een vergelijking met onze steden ls ech ter niet wel mogelijk, omdat onze straten smaller zijn. Berlijn heeft een uitgebreid on- dergrondsch spoorwegnet en bouwt op het oogenblik nog nieuwe lijnen. Zou Holland de oplossing kunnen bevorderen? Tenslotte deze opmerking: Er is in Ber lijn geen maximum snelheid en.... er loo pen geen honden los! D. DUYTS. Vereenigings-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-oplagen Periodieken DRUKKERIJ LOURENS COSTER HAARLEM Uitsluitend goed verzorgd drukwerk. Op den tijd dien wij beloven. Tegen bMlijke prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 8