De volledige regeling der betalingen. De vicieuze cirkel. Haagsche Conferentie. BUITENLAND. Een voorstel van de „Times" aan de ontwapenaars. Een beperking die geen zin heeft. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 8 JANUARI 1930 STABILISATIE DER REICHSMARK. 4 vraagstukken geregeld* De besprekingen vlotten. 's-Gravenhage, 7 Jan. 1930. Omtrent de heden gehouden bijeenkomst van de Commissie voor het Duitsche Herstel- vraagstuk werd van Frqnsche zijde medege deeld, dat in de eerste plaats weder behandeld is de vraag op welke wijze bij den afloop van een moratorium Duitschland aan zijn verplichtingen zou moeten voldoen. Curtius heeft medegedeeld, dat hij hieromtrent een experts wenschte te raadplegen en dat hij Donderdag nieuwe voorstellen zou doen. Vervolgens is behandeld de kwestie van de Duitsch-Amerikaansche overeenkomst voor zoover deze verband houdt met het plan- Young. Tardieu heeft voorgesteld een bepa ling daaromtrent ln het protocol op te ne men, waarmede men zich heeft vereenigd. Vervolgens is de kwestie behandeld van de Inkomsten, die voor bepaalde doeleinden zijn aangewezen. In verband hiermede is een groote discussie ontstaan over het negatief pandrecht, waaromtrent de deskundigen te Parijs een clausule hadden geformuleerd. Van Duitsche zijde werd beweerd, dat daar door verandering werd gebracht in het plan- Young, hetgeen door Snowden is bestreden. Nadat hierover nog langdurig van gedach ten was gewisseld, heeft Snowden voorge steld de kwestie naar de Juristen te verwij zen. Dit voorstel, ondersteund door Jaspar, is aangenomen. Vervolgens zijn eenige kwesties behandeld, te weten de stortingen van de Reichsbahn en de datum, waarop de conces sie zal zijn verstreken, waaromtrent bepaald is, dat dit tijdstip 15 maanden vroeger zal zijn, dan de duur van het Young-plan. Tar dieu heeft hieromtrent een nadere redactie aangegeven. Nog is een uitvoerige discussie gevoerd over de vraag op welke wijze het toezicht zal wor den uitgeoefend op de tarieven der Duitsche spoorwegen. Deze discussie is nog niet afge- loopen. Men heeft nl. tenslotte besloten, dat men de Duitschers in de gelegenheid zou stellen hun deskundigen daarover morgen te raadplegen en een redactie te doen voorstel len. Hierop is de kwestie van de liquidatie van het verleden besproken en het speciale depót van Duitschland in de Bank. Moldenhauer heeft gevraagd deze zaken uit te stellen. De discussie hierover zal Donderdag 11. uur wor den voortgezet. Sinds gisterochtend zijn dus de volgende vraagstukken behandeld. 1 le. de opneming in het protocol van een volledige regeling der herstelbetalingen. Hier over is men het eens geworden. 2e. de datum van de betaling van de ver schuldigde termijnen. Deze zaak is naar de deskundigen verwezen. 3e. de stabilisatie van de Rijksmark. Hier over is men het eens geworden. 4e. de in werking treding van het nieuwe plan. Dit punt is vervallen. 5e. het moratorium. a. de maatregelen welke genomen moeten worden vóór een moratorium. Deze zaak is naar de experts verwezen. b. de betaling van de achterstallige be dragen na het moratorium. Hierover zullen de Duitsche gedelegeerden het Rijkskabinet raadplegen. 6e. de Duitsch-Amerikaansche overeen komst. Dit punt is geregeld. 7e. De kwestie van het negatief pandrecht. Deze zaak is naar de juristen verwezen. 8e. De storting der betalingen van de Duitsche spoorwegen. Dit punt is naar de experts verwezen. 9e. De duur van de concessie. Dit punt is op bevredigende wijze geregeld. 10e. Het recht om de tarieven te regelen. Naar de experts verwezen. 10e. De liquidatie van het verleden. Even eens verwezen. Er zijn dus thans reeds 4 vraagstukken ge regeld. De overige zijn uitgesteld of verwezen naar de experts. Men heeft, zoo is de indruk in de Fransche kringen, goed gewerkt, terwijl de stemming steeds vriendschappelijk bleef. Zooals reeds is gemeld is Briand voorne mens Vrijdag te vertrekken, terwijl Tardieu en Loucheur hopen in staat te zijn den vol genden Dinsdag te vertrekken. Of dit moge lijk zal zijn hangt uit den aard af van het verder verloop der werkzaamheden. Wat de bijeenkomst van de Commissie voor de niet-Duitsche herstelvraagstukken betreft wordt medegedeeld dat nadat aan de Bulgaarsche gedelegeerden de voorstellen der Commissie werden voorgelegd en hun twee uur bedenktijd was gegeven zij te 5 uur zijn teruggekeerd en tegenvoorstellen hebben ge daan. Zij hebben namelijk een onvoorwaarde lijke annuïteit aangeboden van 10 millloen goud francs gemiddeld, waarvan de laatste termijn op 31 Maart 1966 vervalt. De eisch van de crediteur-sta ten was ge middeld 12 1/2 millioen goud francs. De zitting der zes. In een Duitsche persconferentie is omtrent de zitting der zes uitnoodigende mogendhe den van hedenmorgen nog meegedeeld, dat de kwestie der betaling na een moratorium (ineens of geleidelijk en al of niet met raad pleging van het „comité consultatif') nog niet is opgehelderd, en dat Duitschland daar omtrent met eigen voorstellen zal komen. Donderdag om 11 uur wordt hierover weer beraadslaagd. In de zitting, die heednmiddag te 1 uur begon, was de Amerikaansche agent-gene raal te Berlijn Parker Gilbert aanwezig. Daar is in de eerste plaats de kwestie van het ne gatieve pandrecht besproken. De eischen be treffende de verpande douanerechten ei bijzondere belastingen zijn vervallen. De ver zwaarde eisch betreffende de spoorwegbelan- gen heeft Duitschland afgewezen. De schuld- elschers zullen, naar de Duitschers verwach ten, wel met voorstellen komen. In de tweede plaats is de kwestie van de aanpassing van de Duitsch-Amerikaansche overeenkomst aan het Young-plan ter spra ke gekomen, opgelost. In de derde plaats is een kwestie betref fende de spoorweg belasting besproken. Deze loopt 5 1/4 jaar langer dan het bestaan van de maatschappij, die thans de spoorwegen beheert. De vraag is wie gedurende die 5 1/4 jaar aansprakelijk zal zijn voor de belasting. Overeengekomen is, dat deze aansprakelijk heid overgaat op de opvolgster dezer maat schappij. Nog open gebleven is oa. de vraag aan gaande de aansporing van nog eenige door Duitschland met andere staten te sluiten verdragen aan het Young-plan. De besprekingen waren zeer levendig en moeilijk. De Duitsche delegatie heeft er haar verbazing over uitgedrukt, dat de schuld- eischers met voorstellen komen, die niet in overeenstemming zijn met het Young-plan. Daardoor is, naar men van Duitsche zijde meende, de toestand onmogelijk geworden. Inzake de sancties, zeide men in de Duit sche persconferentie, wordt hedenavond of morgenochtend een voorstel van Frankrijk verwacht. 's-Gravenhage, 7 Jan. 1930. Schober's doel. In tegenwoordigheid van eenige leden der Oostenrijksche delegatie en van den Oosten- rij kschen gezant te 's-Gravenhage heeft de eerste Oostenrijksche gedelegeerde ter Haag sche conferentie de Bondskanselier dr. Scho- ber, hedenmiddag 12 uur in hotel Bellevue een persconferentie gegeven betreffende het doel, dat de Oostenrijksche delegatie hier te 's-Gravenhage nastreeft. Hij herinnerde er aan, dat Oostenrijk in afzonderlijke besprekingen te Parijs na het eerste gedeelte der Haagsche conferentie ge tracht heeft zijn economische en financieele vrijheid te herkrijgen. Niettegenstaande de tegemoetkomende houding van verschillende mogendheden is dit te Parijs niet volkomen gelukt, zoodat de geheele beslissing naar Den Haag is verlegd. Nu verwacht Oostenrijk na deze conferentie voor alles zijn bevrijding van de herstelschulden en een volledige liquidatie van het verleden, welke het Oostenrijk zal mogelijk maken zonder moeilijkheden volko men vrij te zijn bij voorbeeld om een leening te sluiten. Wanneer thans Oostenrijk voor zijn kapitaalbehoeften ean leening noodig heeft, moet het alle crediteurstaten om ver gunning daartoe vragen en zonder de toe stemming van alle kan de leening niet wor den uitgegeven. Natuurlijk verloopt hiermede veer veel tijd. Bij de laatste leening voor ka- pitaaldoeiemöen, die Oostenrijk wilde sluiten, heeft dit 2y» Jaar geduurd. Het spreekt van zelf, dat de kapitaalbezitters niet op Oosten rijk kunnen wachten en wanneer de heele cirkel is doorloopen en alle toestemmingen zijn afgekomen, dan is* de geldmarkt zooda nig gesteld, dat er op aannemelijke voor waarden geen geld voor Oostenrijk meer te krijgen is. Wie de economische opleving van Oosten rijk wenscht, moet er dan ook vóór zijn, dat Oostenrijk vrij is om thans, 11 Jaren na het sluiten van den vrede, zich te vormen tot een staat, die aan zijn financieele verplichtingen in alle opzichten kan voldoen. Oostenrijk heeft trouwens zijn verplichtingen sinds den oorlog punctueel vervuld en zelf een relief- overeenkomst geteekend, waardoor het zich verplichtte om die bijdragen, welke na der. oorlog uit menschlievendheid aan Oostenrijk zijn verstrekt, toen de honger in het land was, ln jaarlijkse he termijnen terug te beta len. Daartoe heeft het tot 1968 verplichtingen op zich genomen, die stipt worden nageko men. Daarnaast kan Oostenrijk echter geen verdere verplichtingen op zich nemen. Wij hebben hier in Den Haag zeide dr. Schober een vriendelijke ontvangst gevonden, ook bfj die Staten die meen en, dat zij nog iets van ons moeten krijgen. Wij hopen, dat het aan het gemeenschappelijk streven van alle be trokken Staten, ook van die, welke meenen, nog lets van ons te vorderen te hebben, zal gelukken, deze kwestie ln Den Haag in der minne te regelen. SPOORWEGONGELUK VOOR- KOMEN. LONDEN, 7 Jan. CVD.) Volgens een tele gram uit Barcelona is door de tegenwoordig heid van geest van een brugwachter een ern stig ongeluk met. den sneltrein Partje—Barce lona voorkomen. Door de hevigen regenval was bij Casas Pedret een groot rotsblok losge raakt. en naar beneden gevallen. De spoor wegbrug werd verwoest. De brugwachter kon den juist aankomenden sneltrein nog door lichtsignalen tot stilstand brengen. Toen de trein stilstand, was de locomotief den af grond tot op 1 M. afstand genaderd. OLYMPISCHE SPELEN 1932. 52 LANDEN WORDEN UITGENOODIGD. Uit New York: Het Amerikaansche Olympische Comité heeft besloten 2 landen uit te noodlgen tot deelneming aan de Olympische Winterspelen te Lake Placid en de Olympische Spelen, wel ke in den zomer worden gehouden van 1932 te Los Angeles. EEN GELE DIAMANT VAN DRIE ONS. VOOR 40 GULDEN ALS TOPAAS IN ROTTERDAM GEKOCHT. Een zeer merkwaardige gebeurtenis vormt op het oogenblik het gesprek van den dag op de Amsterdamsche diamantbeurs. Eenige dagen geleden weid door een Juwelier uit Rotterdam een reusachtige diamant die, wat grootte en vorm betreft veel geleek op een half duivenei, op de diamantbeurs aangebo den, schrijft het Vad. Het betreft hier een 1500 karaats ongeveer 300 gram zware bijna volmaakt zuivere steen, met een prachtige, zoogenaamde „kanari" of „cognac" kleur. De waarde van den steen ls niet te schatten. Naar dergelijke zeer bijzondere steenen be staat, zooals vanzelf spreekt slechts geringe vraag. Overigens moet men hierbij rekening houden dat het voor een eventueelen koop benoodigde kapitaal niet gemakkelijk is los te maken, zoodat een spoedige verkoop van dezen zeldzamen steen niet waarschijnlijk is. De geschiedenis van dezen diamant is zeer merkwaardig. Hij vormde het midden stuk van een, uit een boerendorp aan den linkeroever van den Neder-Rijn in de na bijheid van Gelderland stammende gesp, een boerensieraad uit de 17e of 18e eeuw. Deze gesp met den half geslepen steen is eenlgen tijd geleden aan een opkooper vaj# edelmetaal in Duisburg verkocht. De zeer mooie gesp werd naar Rotterdam meegeno men, waar een antiquair haar voor ongeveer twintig gulden kocht. Ze lag eenigen tijd in het uitstalraam van dezen antiquair, totdat zij de aandacht trok van een Juwelier, die het boerensieraad met den mooien steen, die tot dusver voor een halfedelsteen, met name voor een topaas van betrekkelijk geringe waarde gehouden werd, voor ongeveer veer tig gulden in zijn'bezit kreeg. Gekleurde diamanten, zoogenaamde fan- tasiesteenen, worden wegens hun zeldzaam heid vaak veel duurder dan de kleurlooze, glasheldere steenen, zelfs die van de beste kwaliteit, betaald. Beroemd waren de groen achtige, roode en blauwe („pétrole"), de rose en citroengel steenen van Abdul Hamid, die eenige Jaren geleden te Parijs verkocht wer den en in het bezit van Indische vorsten en Amerikaansche millionnalrs overgingen. De schoonste citroengele diamanten bezitten de Nizam van Hyderabad en de Gaekwar van Baroda, die voor eenige Jaren ln Amsterdam voor een rechthoekig geslepen diamant van 88 karaat ongeveer 372.000 gulden betaalde. De gele diamant van den Neder-Rijn zal waarschijnlijk bij de beroemde firma J. J. Asscher te Amsterdam versneden en versle pen worden. De gele diamant van den Neder-Rijn ia afkomstig uit Brazilië of Neder landsch-In - dlë. Hij zou in het begin van de 18e eeuw naar Nederland zijn gekomen. De echtheid van den steen staat absoluut vast. Deze is door de bepaalde stralenbreking gemakkelijk aan te toonen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rochtfbank te Haarlem -Un de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 7 Januari 1930. 1. Antoon van der Weerd. vleosdhhouwer. wonende tc Zandvoort, Brederodestraat 42; Curator Mr. Julius Hoog. wonende te Haarlem 2. C. J- C. P. David, weduwe van Th. van der Linden, wonende te Haarlem, Spruitenboach- no. 4. Curator Mr. H. Prinsen Gearlings, wonende te Haarlem; Rechter-Commissaris Mr. van Vrljberghe de Coningh in belde faillissemen ten. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. Elias Huyboom. vroeger- caféhouder, wo nende te Haarlem; Curator Mr. J. H. J. Simons wonende te Haarlem. 2. F. Somers, chauffeur, wonende te Llsse; Curator Mr. F. J. Gerritsen, wonende te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement van: Theodorus Eugene Sick, wonende te Zand voort; Curator Mr. J. H. J. Simons, wonende te Haarlem. VISSCHERIJ TE IJMUIDEN. DE RESULTATEN OVER 1929. Gedurende het jaar 1929 zijn te IJmuiden aan den Rijksvischafslag aangekomen 13336 visschers vaar tuigenwaarvan 4967 stoom trawlers met f 12.830.761 besomming tegen in 1928 12433 visschersvaartuigen waarvan 4596 stoomtrawlers met f 12.124.66 besom ming. Ten bewijze dat de zeüvisscherij nagenoeg geheel verdwijnt, zU vermeld dat In 1929 1171 motorloggers tegen 98 zellloggers aan de markt kwamen, tegen in 1928 247 motorloggers en 572 zellloggers. Van vreemde nationaliteit kwamen ln 1929 sche, 29 Deensche, 4 Engelsche en 4 Fransche te IJmuiden binnen 115 Duitsche, 15 Belgi- visschersvaartuigen benevens 299 Engelsche, 34 Duitsche en 1 Fransche haringschepen, tegen in 1928 136 Duitsche, 6 Belgische, 34 Deensche en 1 Engelsche, benevens 413 Engelsche en 4 Duitsche haringschepen. De totale opbrengst van alle in 1929 te IJmuiden aangevoerde vlsch bedraagt f 18.702.233 tegen in 1928 f 15.404 426, aanwij zende een vermeerdering ln 1929 van f 1.237.807 HAARLEMSCHE RECHTBANK. EEN STATISTIEK. Door de Arrondissemen is-Rechtbank te Haarlem werden ln 1923 209 faillissementen uitgesproken, tegen 218 faillissemten in 1929 Door den Politierechter werden m 1928 831 vonnissen uitgesproken tegen 1015 vonnissen in 1929. Door de Rechtbank werden in 1928 265 von nissen (strafzaken) geveld tegen 199 ln 1929- De slagschepen van 25000 ton. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In een hoofdartikel bespreekt de „Times" de aanstaande Vlootconferentie te Londen. Er wordt betoogd* dat een practische stap voorwaarts zou worden gedaan door een ver dere beperking van de grootte der slag schepen." Het blad verklaart niet te begrij pen, waarom op de Washingtonsche confe- rnetie de maximale tonnage, moest worden vastgesteld op 35.000 ton. In werkelijkheid is nooit een wetenschappelijke reden naar vo ren gebracht, noch kan een zoodanige naar voren worden gebracht, waarin een slagschip zelfs maar half zoo groot moet zijn. De eeni ge verdeglng voor deze zoo zeer verheerlijkte schepen is, dat een ander land ze heeft ge bouwd, of zal bouwen. De wedijver heeft het slagschip van 35.000 ton ln het leven geroe pen, de beperking heeft ze gesanctioneerd, doch de strategie vereischt ze niet en de zuinigheid veroordeelt ze. Het zou een stout moedige en tot de volksverbeelding spreken de zet zijn ten behoeve van den vrede en de zuinigheid. Indien Groot-Brittannië, Ame rika en Japan, de eenige drie landen, die spe ciaal belang hebben bij slagschepen, konden overeenkomen, zich te verlaten op het ge zond verstand, liever dan op een conventie met vastgestelde maten voor hun slagsche pen. Een dergelijke overeenkomst zou niet nalaten een machtigen Invloed te hebben op alle volgende en minder handelbare zaken der conferentie. De „Times" slaat hier een toon aan. die „tot de verbeelding van het volk", moet spre ken. Een feit ls het dat het blad een zeer moeilijk vraagstuk heeft aangeroerd. Het wil namelijk dat er eindelijk een bres wordt geschoten in den ronden muur der bewape ning die vicieuze cirkel heet. Dit ls Inderdaad de diepere beteekenls van dit Engelsche voorstel. Tot nu toe heeft men stilzwijgend dien vlcieuzen cirkel geëerbiedigd. Wat de Times verlangt ls zedelijke moed en onbekrompen heid. Voorwaar geen kleinigheid voor „ont wapenaars"! L. A. De Steenkoolconferentie. In de voorbereidende steenkoolconferentie hebben de werkgevers hun standpunt bepaald ten opzichte van de internationale regeling van den arbeidstijd. ZU zijn ten volle bereid mee te werken aan de bestudeering van dit vraagstuk, doch zij acht het niet mogehjk een internationale regeling te réffen zoo lang geen overeenstemming tusschen de Europeesche kolenproducten over den economlschen kant van het steenko'.envraag- stuk is bereikt. ZU zeggen, dat de arbeid slechts een der productiefactoren is en dat men de oorzaken van de crisis niet verwy- dert door een dier factoren aan een unifor me regeling te onderwerpen, aldus het Hbld. Voorts meende de Duitsche werkgever Jungst dat de steenkoolcrisis, met uitzondering van Engeland, overal afnemende ls. Albert Thomas hekelde op de hem eigen wijze de houding, door den Engelschen re- geerlngsgedelegeerde Sir Sidney Chapman aangenomen. Deze had tot groote voorzich tigheid aangemaand, nadat Graham in Sep tember den geheelen Volkenbond in rep en roer heef gebracht om het steenkolenvraag- stuk zoo spoedig mogelijk aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, waarby de ur gentie van een oplossing van de kolencrisls op den voorgrond werd gesteld. Op voorstel van den Franschen regeerings- g©delegeerde Fontaine besloot de conferentie het ontwerp-canventie van het Internatio naal Arbeidsbureau tot uitgangspunt harer commissiebesprekingen tc nemen en een al- gemeene discussie te houden over de moge- lijkheid eener internationale regeling der loonen. Nederlandsche K. v. K. en het tarievenbestand. Het hoofdbestuur van de Internationale Kamer van Koophandel te ParUs heeft zich eenige weken geloden tot de verschillende Nationale Comités gericht met het verzoek het standpunt kenbaar te maken, dat zU in nemen ten aanzien van het ontwerp-oonven- tie van den Volkenbond inzake een tarieven- bestand. In antwoord hierop heeft het bestuur van de Nederlandsche Organisatie, na het advies te hebben ingewonnen van een speciaal daartoe bijeengeroepen commissie uit de le den, het hoofdbestuur te Parijs doen weten, dat 't de totstandkoming van zulk ©en tarie venbestand ten zeerste zou toejuichen. Daarbij heeft het bestuur er echter nadruk- kelUk op gewezen, dat alleen, indien een vol doende aantal staten tot de conventie toe treedt en van de mogeiykheid tot het maken van voorbehouden slechs een bescheiden ge bruik wordt gemaakt, de conventie aan haar doel zal beantwoorden. Mocht zulks het geval blijken te rijn, dan zou er naar het oordeel van het bestuur van de Nederlandsche Organisatie geen aanlei ding rijn om ten aanzien van Nederland op het aannemen van bepaalde voorbehouden aan te dringen. Wat den duur van de conventie betreft, spreekt het bestuur zich uit voor een tijdvak van drie Jaar, ingaande op 1 October 1929, den datum, waarop men in beginsel tot over eenstemming kwam een tarievenbestand te sluiten. BÜ het huwelijk van Umberto. ROME. 6 Jan. (VD.) Zes leden van de Belgische Koninklyke familie. Koning Albert, Koningin Elisabeth, de kroonprins en rijn echtgenoot© prinses Astrid. de graaf van Vlaanderen en Prinses Marie Jose zijn van daag door Z.H. den Paus cn het Vatlkaan ontvangen. Het eerst had de ontvangst plaats van den Koning en de Koningin- In de kleine troon- kamer onderhield Z H. zich 20 minuten met de vorsteiyke bezoekers. Vervolgens werden prinses Marie José cn de belde prinsen door den Paus ontvangen. Nadat Z.H. zich ongeveer 10 minuten met de bezoekers onderhouden had werden de ove rige leden van het gezelschap tot de zaal toegelaten. Na het bezoek kwamen de hooge gasten by een ln de villa Mantovant, waar een foto werd gemaakt. Prinses Marlc José was zeer onder den indruk van l.aar bezoek aan den Paus. Later op den dag brachten de vor- steiyke personen nog een bezoek aan kardi naal Gasparri den PauseUJkcn secretaris. Gisteren had ter gelegenheid van het hu- weiyk van den kroonprins een groote op tocht plaats van boeren en boerinnen uit alle deelen van Italië ln hun nationaal cos- tuum, waaraan 4500 personen deelnamen. Van het Quirinaal uit namen kroonprins Umberto en prinses Marle José en de andere vorst©lljke gasten den stoet In oogenschouw. Voorop reden bewoners van het eiland Sar dinië, dan volgden bewoners van Plemont en Genueezen die hun liederen zongen cn aan de toeschouwers oiyftakken aanboden. Een groote groep uit de Romagna lokte lulde toe juichingen der menigte uit. Amerika en de a.s. Vloot conferentie. President Hoover zal de gedelegeerden naar de Londonsche Vlootconferentie aan een noenmaal ontmoeten vóór hun vertrek heden naar New York, waar zU zich vandaag zullen inschepen. Men verneemt dat de Amerikaan sche gedelegeerden ter Conferentie bereid zullen zUn een nieuwe beperking van den aanbouw van moederschepen voor vliegtuigen te bespreken indien deze quaestle te berde wordt gebracht. Volgens de „New York WorkT zouden de Amerikaansche gedelegeerden eveneens voor een verdrag zUn, dat, gesloten volgens de- dezelfde beginselen als het Vicrmogendhe- denverdrag betreffende den Stillen Oceaan, het Gelioggpact aanvult en toorziet in over leg van de onderteekenaars van het Kellogg- pact in geval van oorlogsgevaar. Ben Saoed zegeviert. Volgens een bericht uit Jerusalem zUn de resteerende afdeeüngen van het lever van den opstandigen Feisjal Dowisj door de toe pen, onder bevel van koning Bon Sa'oed defi nitief verslagen. Feisjal aelf is op de vlucht geslagen. Tegen hem is een bevel tot ultwy- zing uit Ilrak uitgevaardigd. JUJ zal waar- schUniyk niet door Syrië of Transjardontë kunnen vluchten, daar hU in by na geheel Arablë ls verbannen. De strijd van koning Bin Sa'oed tegen hem wordt thans definitief als geëindigd beschouwd. Salarisverhooging voor Belgische ambtenaren. De Belgische intermlnlsterieele commissie tot vaststelling der ambtenarensalarissen heeft vergaderd. Aan deze bijeenkomst na men deel de ministers Lippens, Heyman, Forth om me en Houtart. Het onderzoek der verschillende formules van salarisverhooging werd voortgezet, als mede van de gevolgen, die de te nemen maat regel hebben zal ten aanzien van de begroo ting. Aan jaarwedden, loonen en toelagen geeft de Staat thans reeds twee milliard 882 millioen uit. Bij de toekenning van een ver anderlijk loon, zooals door het personeel wordt gevraagd, zou de uitgave de drie mil liard overschryden. Hierbij ls dan nog het personeel van de Nationale Spoorwegmaat- schappy niet begrepen. Op de vergadering werd geen beslissing ge nomen: deze wordt overgelaten aan den mi nisterraad, aldus het Hbld. Inmiddels zal door dc bevoegde diensten worden berekend welke uitgaven de verschii- lene voorstellen zullen med'-brengen en zal een verslag worden opgemaakt waarin, op de voor- en de nadeelcn van elk voorstel zal worden gewezen. Onder de nudeelen dient in de eerste plaats vormeld de verhooging van spoorweg- cn andere tarieven, die door dc loonsverhooging waarschijnlijk zal Intreden. Het beroepsgeheim van den journalist. Te Johannesburg is tusschen de overheid cn de pers een conflict gerezen doordat twee Journalisten geweigerd hebben aan de ma gistraat inlichtingen te verschaffen over een onwettige loterij, daar ter stede gehouden. Een der Journalisten, een zekere Louw, was aanwezig by de trekking, de andere, een ze kere Cope, is ln het bezit van bijzonderheden nopens het uitbetalen der prUzen. Beiden werden voor de rechtbank gedaagd, die met gesloten deuren vergaderde en beiden berie pen zich op het Journalistieke beroepsgeheim en weigerden inlichtingen. De rechterlijke raadsman der journalisten pleitte voor open baarheid dar zitting, doch dit werd geweigerd op grond van het feit dat. he* hier confiden tieel* inlichtingen betrof, die de polltic wenschte, aldus het Hbld. De minister van Justitie heeft thans be paald, dat de wet haar loop moot hebben, in dien de journalisten blijven weigeren. Vol gens de Zuid-Afrikaanschc wet kunnen rij wegens „contempt of court" «minachting voor de rechtbank) acht dagen lang worden opgesloten; en eventueel telkens opnieuw.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9