Uit Haarlem's Gemeenteraad HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 9 JANUARI 1930 (ZITTING VAN' WOENSDAG 8 JANUARI.) Pensioen voor personeel volksdouche badhuizen? De heer Peper verdedigde, zooals wij reeds schreven, evenals de heer Joosten, de pensioenaanspraken van den badmeester A. Janse, die door het Witte Kruis ontslagen is zonder toekenning van pensioen. De motie van den heer Joosten vond spreker te slap. Daarom stelde hij voor het Witte Kruis te machtigen aan Janse, met ingang van 1 Januari 1930, een pensioen toe te kennen van f 500 per jaar. Hij zou dit pensioen ge kregen hebben als hij gemeentewerkman geweest was. Dit voorstel werd gesteund door de heeren Van de Kamp, Oversteegen en mevrouw Maarschall. De heer Klein vond dit voorstel wel sym pathiek, maar er zijn gevaren aan verbon den. De consequentie is, dat het personeel van alle particuliere vereenigingen en instel lingen waarvan de gemeente de tekorten dekt, evenals van het Witte Kruis in het ver volg aanspraak zullen kunnen maken op pensioen. Het beste is het voorstel te stellen in handen van B. en W. om praeadvies. Spr. dacht aan de musici van de H. O. V. Geroep: Dat is een ander geval! De heer Adrian onderschreef de bezwa ren van den heer Klein. De heer Visser wees er op dat het be stuur van het Witte Kruis zeer coulant heeft gehandeld. De heer de Vos beaamde dit. Hij heeft ge durende zijn ziekte een jaar vol salaris ge had en twee jaar gedeeltelijk. Tenslotte heeft hij nog f 200 verhuiskosten gekregen. Geen enkele particuliere werknemer zou zoo ge handeld hebben. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat spreker wat wil doen om alsnog aan Janse pensioen te verzekeren. Is het niet mogelijk het voorstel te stellen in handen van de raadscommissie voor arbeidsaangele- genheden? Wethouder Mr. Slingenberg meende te mogen veronderstellen, dat het bestuur van het Witte Kruis (.waarvan voorzitter is de heer A. W. Michels, lid van Ged. Staten, en secretaris Mr. L. G. van Dam, terwijl er nog twee gedelegeerden van den raad in het bestuur zitten) volkomen geacht kan wor den de sociale belangen van het personeel rechtvaardig te behandelen. Men moet er kennen, dat de man tijdens zijn werkzaam heden dingen heeft gedaan die zeer af te keuren zijn. Hij is door het bestuur inder daad zachtzinnig behandeld. Iets anders is het om de vraag in het algemeen te stel len of een onderzoek ingesteld moet worden naar de pensioenaanspraken van het perso neel der badhuizen. Men moet dan evenwel denken aan de mogelijkheid, dat er dan nog meer personeel van vereenigingen onder zul len vallen. Het beste is, het voorstel Joosten in handen van B. en W. te stellen voor praeadvies. Het voorstel Peper werd verworpen met 2 stemmen voor. Daarop werd het voorstel van den heer Joosten aan B. en W. gegeven om praeadvies. Het nieuwe raadslid. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid den heer J. W. van Santé, benoemd in de vacature L. de Breuk, werden onderzocht en in orde bevonden. De Raad besloot tot toelating. De revue van hamer stukken. Verschillende voorstellen werden zonder stemming aangenomen, waaronder: Voorstel van B. en W. om den Geneeskun digen dienst in het vervolg te noemen Gem. Geneeskundige- en Gezondheidsdienst. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 9 Oct. 1919 betreffende de benoeming van personeel aan den Vervolg cursus No. II. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van een legaat van mevr. de wed. C. van 't Hoff. Voorstel van B. en W. om den grond aan het Donkere Spaarne waarop het veilingge bouw staat, opnieuw te verhuren aan de Coöp. Haarl. groenten- en bloembollenveiling. Voorstel van B. en W. om 48003 beschik baar te stellen voor vergraving van een deel van de Goowatering en ophooging van weg- banen en het plaatsen van een betonnen schoaiïng op gronden aan den overkant van het Z. B. Spaarne. Voorstel van B. en W. om perceelen aan te koop en aan de Vrouwesteeg en de Pijlslaan. Voorstel van B. en W. om voor 70.131 en 23.500 van het R.K. parochiaal kerkbestuur St. Bavo te Haarlem Noord grond en gebou wen aan de Jan Gij zenvaart te koopen. Daar onder is het gebouw van den R.K. Volksbond en het R-K. schoolgebouw. Voorstel van B. en W. om een schilderij van A. L. Koster voor het Frans Halsmuseum te aanvaarden als geschenk van „Kunst zij ons doei". Bij dit laatste voorst-el merkte de heer C a s- tricum op dat hij gaarne in het raadsstuk aangeteekend zou zien, dat dit schilderij aangekocht is ter gelegenheid van den 70sten v: .aardag van den heer Koster. De voorzitter zei, dat het de bedoeling is, dat het schilderij onder dankbetuiging aan vaard wordt. De gemeente waardeert dit ge schenk, een schilderij van den bekwamen Haarlemschen schilder, zeer. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan: a. Westzijde Rijksstraatweg (me vrouw RozemaKok); b. Duvenvoordestraat (J. E. Post); c. Meester Cornelisstraat (S. L. Blom en Tj. de Vries); d. nabij Middenweg <G. Kamminga)e. Burgemeester Borecl- straat (S. L. Blom en Tj. de Vries)f. Zaanen- laan <G. Kamminga). De heer R e i n a 1 d a deelde namens de soc.-dem. raadsfractie mede, dat bij den aan vang van het nieuwe jaar nog eens wordt vastgelegd, dat deze fractie tegen verkoop der gronden is, omdat alleen erfpacht het luiste systeem wordt geacht. Bouwrijp maken van gronden. B. en W. stellen voor in eigendom te aan vaarden voor straat bestemden grond aan te Duinoordstraat, de Akendamstraat, de Rijn straat on de Timorstraat. De heer Wolff meende dat hier met ma ten gemeten is. Het R.K. kerkbestuur uit oud- Schoten moet voor het maken van openbare werken in den grond dien het aan de ge meente overdraagt veel meer betalen dan een andere eigenaar, hoewel er door Open bare Werken meer te doen is in den grond van dien ander. Dat is onbillijk. De heer Van Liemt onderstreept dit. Het kerkbestuur moet een prijs betalen die ver boven het normale is. Wethouder Mr. G e r r i t s z zei, dat met- de belanghebbenden onderhandeld is en dat In vrije keuze een bedrag is vastgesteld. Er is gelet op de gemeentebelangen. Hebben de heeren die nu bezwaar maken tegen dezen prijs op andere dan gemeentebelangen gelet? Er bestaan geen vaste tarieven, omdai er met verschillende omstandigheden gerekend moet worden. Er is evenwel niet gezegd: er kan wel wat meer gerekend worden, want het is voor het kerkbestuur. De commissie voor openbare werken heeft het voorstel bij de stukken gehad.... De heer Klein Schiphorst: Wij zul len in het vervolg in de commissie voor Openbare Werken gedetailleerde cijfers vra gen over de berekeningen voor het maken van openbare werken in over te dragen gron den. Wethouder Mr. Gerritsz: De heeren kunnen altijd alle inlichtingen krijgen De heer Klein Schiphorst: ik eisch dat in het vervolg alle berekeningen op de stukken staan! De heer M i e z r u s klaagde over de ma nier waarop de leden der commissie voor openbare werken door den wethouder wor den voorgelicht. De heer Joosten vond het beter als de leden der commissie in hun commissie-ver gaderingen hun oneenigheden uitvechten. Laten zij daarmee niet steeds in den raad komen. Bovendien blijkt het steeds duidelij ker, dat het gewenscht is, dat er eens wat nieuw bloed in de commissie komt. De heer Wolff stelde voor om het 'voor stel tot nader onderzoek aan te houden. Daartoe werd besloten. De rijwielpaden langs de Dreef. B. en W. vroegen een crediet van f 21.000 voor het maken van een nieuwe rioleering en van een rijwielpad langs de Oostzijde van de Dreef. De heer Boes vond het jammer om een stuk van het breede wandelpad af te nemen om daar een rijwielpad te maken. Er is reeds aan den Westkant een breed rijwielpad voor op- en afgaand verkeer. Misschien blijkt het later inderdaad noodlg om twee rijwielpa den op de Dreef te hebben als het verkeer op 't Houtplein gereorganiseerd wordt, maar het is in elk geval gewenscht om het voor stel inzake dit tweede rijwielpad aan te hou den tot de voorstellen inzake het Hout plein bekend zijn. De heer Mie ze rus steunde dit denk beeld. Wethouder Mr. Gerritsz zei, dat de Dreef over eenigen tijd gereorganiseerd zal worden. Er komt een rijweg met een tram baan in het midden. Daarom is het ge wenscht aan eiken kant een rijwielpad te hebben. B. en W. hebben nu voorgesteld om dit rijwielpad al vast te maken, om werk te hebben voor werkloozen. Het breede voetpad zal wel iets versmald worden maar men zal dit nauwelijks merken. De heer Boes vreesde dat de schoonheid van de Dreef in gevaar zal komen. De heer Van Liemt: het wandelpad is zoo breed, dat er wel een paar meter af kan voor bet rijwielpad. Tenslotte werd het voorstel van B, en W. aangenomen. De nieuwe Bouwverordening B. en W. stelden voor om te voldoen aan den wensch van Ged. Staten om enkele wijzi gingen aan te brengen in de Bouwverorde- nig, zooals die 22 Mei 1929 is vastgesteld. De heer Van Liemt klaagde er over, dat dit stuk den datum van 24 December draagt, terwijl de raadsleden het pas op 6 Januari ontvangen hebben. De Voorzitter: de feestdagen zijn er tusschen gekomen. Bovendien is het een stuk van 58 pagina's. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. Het gebruik van G ymnastieklokalen. B. en W. stellen voor om af te wijzen het verzoek van de verschillende sportvereeni- gingen tot kosteloos gebruik van gymnas tieklokalen. De heer Keerwolf vond dat het advies gevraagd had moeten zijn van de commissie voor Lichamelijke Opvoeding. De heer Roodenburg, wethouder, ver klaarde, dat de gemeente, die veel kosten heeft, slechts een kleine vergoeding vraagt. Het advies der commissie is niet gevraagd, omdat die commissie gereorganiseerd wordt. De heer Keerwolf: Er zijn verschil lende vereenigingen die de kosten niet kun nen betalen! Spreker en zijn fractie zullen overwegen een voorstel in te dienen om de tarieven te verlagen. De heer Oversteegen stelde voor het verzoek der vereenigingen ln te willigen. Geen der heeren steunde dit voorstel. De heer Groenendaal wilde het voor stel aangehouden voor nader onderzoek. De heer Roodenburg: Slechts 8 van de 18 vereenigingen die de gemeentelokalen ge bruiken, hebben dat adres gesteund. Het voorstel werd tenslotte aangehouden om het voor advies te zenden naar de ge reorganiseerde commissie voor de lichame lijke opvoeding. Vergoeding gevraagd. B. en W. stelden voor af te wijzen het ver zoek van R. Bijker om toekenning van een vergoeding in verband met bijkomende werken ijdens den bouw van de Manege- en Jans- 'jrug. De heer Klein vroeg of het waar is, dat de aannemer van deze bruggen ook de laag ste inschrijver geweest is voor het herstel der walmuren, terwijl dit laatste werk toch aan een ander gegund is. welke andere aannemer nu geprofiteerd heeft van het afdammen der Nieuwe Gracht. Wethouder Mr. Gerritsz verklaarde, dat de afdammingen der Nieuwe Gracht uitsluitend gemaakt zijn voor den bruggenbouw. De prijs i dien de aannemer van den bruggenbouw voor het herstel der walmuren gevraagd heeft was f 11.800, terwijl de begrooting slechts f 10.000 was, hoewel die begrooting ruim was opgezet. Een inschrijving onder aannemers bracht geen lager cijfer, omdat de aannemers met elkaar overleg gepleegd hadden. Tenslotte is het werk aan een anderen aannemer opge dragen voor f 10.000. Het is niet waar dat de heer Bijker extra kosten heeft gehad door het herstel der walmuren door een anderen aannemer. Ook wat de pompinstallatle betreft, die gemaakt is voor het tegengaan van den stank, heeft de heer Bijker geen recht op een uitkeering. De heer Klein Schiphorst: de wet houder heeft gezegd, dat de aannemers de koppen bij elkaar gestoken hebben. Zoo iets mag een gemeentebestuur niet zeggen, als het de aannemers hooge prijzen voor bestekken en teekeningen laat betalen. Er is in deze ge meente gebleken, dat Openbare Werken na de aanbesteding bij aannemers geleurd heeft om een la geren prijs te krijgen. Dat is af te keuren. Er komt nu nog bij. dat het werk van het herstel der walmuren slecht is uit gevoerd. Het is te verwachten, dat binnen enkele jaren de nieuwe steenen uit de wal muren zullen vallen. De heer Klein bleef ook meenen dat de heer Bijker recht heeft op eenige vergoeding De gemeente moet er om denken, dat zij coulant moet staan tegenover aannemers, anders zal Haarlem in de toekomst een slech ten naam krijgen en zullen er „opzetjes" komen hoewel spreker die in principe afkeurt. Tenslotte stelde de heer Klein voor om een commissie van 3 raadsleden te benoemen om te onderzoeken of de aannemer aanspraak kan doen gelden op vergoeding. De heer Castricum meende, dat wel aan te nemen is, dat de heer Bijker schade geleden heeft door het werk van anderen. De heer Van Liemt wees er op, dat de heer Klein Schiphorst Indertijd in de com missie voor openbare werken gewezen heeft op de fouten die in deze aangelegenheid ge maakt zijn. De directeur van Openbare Wer ken lachte daarom en haalde de schouders op. Men moet evenwel als er fouten gemaakt worden niet steeds de ambtenaren willen excuse eren. Daarmee moet men voorzichtig zijn, want er zouden binnenkort wel eens blijken De heer Re in al da: niet dreigen! Wethouder Mr. Gerritsz betoogde nog eens, dat de heer Bijker geen recht kan doen gelden op vergoeding. De bewering van den heer Klein Schiphorst, dat het herstel der walmuren niet goed is uitgevoerd, staat hier buiten. Dat is een afzonderlijiko quaestie. De directeur van Openbare Werken heeft ver klaard. dat het bezwijken van een daniwand niet het gevolg is geweest van het verlagen van den waterstand in de Nieuwe Gracht. B. en W. moeten dit aannemen, tenzij de on juistheid met feiten wordt aangetoond. Men mag den directeur gebrek aan soepelheid ver wijten, maar men moet toegeven, dat hij steeds opgekomen is voor de belangen dei- gemeente. Men kan wel eens klachten hebben, maar als men ziet hoe onze gemeente er uit ziet, hoe onze schoolgebouwen zijn, hoe onze stadsuitbreiding verzorgd is, dan moet men waardeering hebben voor Openbare Wer ken (applaus). Dan moet men niet zoo kan keren (geroep: o! o!) De heer Klein stelt nu voor oni een commissie van drie raadsleden te benoemen om de zaak te onderzoeken. B. en W. kunnen dat evenwel niet aanvaarden. Er is terecht gezegd: het is een motie van wantrouwen. Er is gebleken, dat Haarlem bij de aannemers een goeden naam heeft, hetgeen steeds uit de aanbestedingen blijkt. Het voorstel van den heer Klein om een commissie van raadsleden van onderzoek te benoemen werd verworpen met 22 tegen 15 steramen. De heeren Visser, Klem, Locrakker, Wolzak, Bartels, Bijvoet, Castricum. v. Liemt, de Braai, Klein Schiphorst, Keesen, Wolf, Baas, Mizérus en van Kessel stemden voor. Het Werktijdenbesluit voor winkels. De meerderheid van het college van B. en W. stelt voor in overeenstemming met de meening van de meerderheid der; raadscommissie voor winkelsluitingsaange- legenheden. om in verband met de toepassing van het Werktijdenbesluit voor winkels, de winkeliers vrij te laten hoe zij aan de wette' lijke verplichting willen voldoen. De minderheid van het college deelt de meening van de minderheid dei- raadscommissie en is van meening, dat het gewenscht is in de winkelsluitverordening de verplichting vast te leggen, dat de winkels Donderdagsmiddags gesloten moeten zijn. De heeren Peper en Overstee<ren hadder. een motie ingediend om B. en W. uit te noo- digen ten spoedigste een wijziging van de verordening op de winke's'uiting te ontwer pen en daa-in een verplichte winkelsluiting op een namiddag in de week voor te schrij ven. De heer Scholl stelde voor de commissie tot het ontwerpen en herzien van verorde ningen tegen w.elker overtreding straf is bedreigd, uit te noodigen een voor stel te ontwerpen, waarbij de verordening op de winkelsluiting zoodanig wordt gewijzigd, dat aan het verzoek der personeelsorganisaties en van den Ned. Kappersbond afd. Haarlem wordt tegemoet gekomen. De heer Castricum wees er op, dat blijkens ae ingekomen adressen duidelijk ge bleken is, dat deze zaak de belangstelling heeft van duizenden stadgenooten. De raads commissie die deze zaak bes'udeerde was te veel georiënteerd in de richting van de Mid denstandscentrale. Uit haar rapport is dit duidelijk gebleken. Dat is Jammer. Wij staan hier allereerst voor de belangen van den werk nemer. Men doet hier evenwel alsof men al lereerst moet letten op de belangen van den winkelier. De opzet van den wetgever is ge weest om ook aan het winkelpersoneel een vrijen middag te verzekeren. Andere arbei ders hebben reeds lang den Zaterdagmiddag. De Middenstandscentrale had al lang moeten zorgen dat een regeling getroffen was. die aan de werknemers bevrediging geeft. Nu heeft zij dit niet gedaan en staan de winkeliers voor de moeilijkheden. Hoe moeten die opge lost worden? Spreker erkent dat er moeilijk heden zijn. O a. de vraag hoe het moet gaan met vreemdelingen als zij in de stad komen a'.s alle winkels gesloten zijn? Het beste zal zijn cm aan de belanghebbenden een half jaar tijd te geven om een regeling te ontwer pen, die aan deze mooie sociale wet recht doet en die den werkgevers bevredigt. De heer Peper betreurde het, dat op die vergadering van het winkelpersoneel die Dins dagavond gehouden is, slechts 3 raadsleden aanwezig waren, de Communisten en de heer Van de Kamp. Geroep: Wij wisten niet dat de vergadering gehouden werd. De heer Peper: in de dagbladen is de vergadering aangekondigd. Het rapport, van de raadscommissie is zeer eigenaardig. Het is of 'het 25 Jaar geleden uitgebracht is. De groote winkeliers te Haarlem denken er niet aan om aan het personeel een vrijen middag te geven. Zij hebben al besloten op Vrijdagmorgen te sluiten. Spreker is voor een middag-sluiting. Een der firmanten van den Ijzerhandel Heenk en Wefers Bettink, heeft aan spreker gezegd, dat zijn ervaring is, dat het personeel als het 's middags vrij is, 's morgens veel werk ver zet Als geen algemeene sluiting wordt inge voerd. zal controle niet mogelijk zijn. In Engeland is al jarenlang gebleken, dat er in de practljk weinig bezwaren bestaan tegen een algemeene middagslulting. De heer Klein Schiphorst: zoo'n zaak als Heenk kan 's middags sluiten. De heer Peper was overtuigd, dat in de practijk ook te Haarlem weinig bezwaren zul len bestaan tegen een middagsluiting. Vroeger waren er ook bezwaren tegen de 8 uur-sluiting, maar nu zijn de winkeliers daarmee ingeno men. De heer Scholl meent, dat de midden stand geen argumenten aangevoerd heeft tegen een middagsiuiting. Alleen werd voor vrijheid gepleit, het oude liberale standpunt. De bezwaren die nu door de raadscommissie bij elkaar gehaald zijn, werden al gedeeltelijk ontzenuwd door ae heeren Peper en Castricum Welke vreemdelingen zullen last hebben van de sluiting op een middag? De dagjesmen sen en. komen alleen op Zondag. Er blijven ever de badgasten, maar die kunnen ook wel op andere dagen in Haarlem komen winkelen. Er is gewezen op concurrentie van winkels op de grens der gemeente, maar na de grens regeling hebben wij zulke concurrentie met meer. Al heeft de winkelier misschien een klein financieel nadeel, daartegen staan ook be langrijke voordeelen. De commissie had de hoop, dat de winkeliers te Haarlem vrijwillig geven, maar het is al gebleken, dat zij het aan het personeel een vrijen middag zouden voornemen hebben op een morgen te slui ten. Het is niet t-e doen om de zaak aan het particulier initiatief over te laten. Een on willige kan alles in de war gooien. De overheid moet daarom een voorschrift geven. Door den minister van Arbeid is medegedeeld, dat de gemeentebesturen uit de Gemeentewet de bevoegdheid kunnen putten om de verplichte winkelsluiting te koppelen aan het Werk tijdenbesluit. Er is bovendien een sociale kant aan deze zaak. De gemeente zou te kort schieten als zü niet voldeed aan de wenschen van het geor ganiseerde winkelpersoneel. De heer D c Braai onderschreef niet alles wat de heer Castricum gezegd heeft, maar in veel is hij het toch met hem eens, ook al erkent hij, dat aan een gedwongen middag sluiting bezwaren verbonden zijn. In de prac tijk zullen evenwel meeste bezwaren wél ondervangen kunnen worden. Met blijdschap heeft spreker vernomen, dat er al werkgevers zijn die aan hun personeel een vrijen middag hebben gegarandeerd. Er is evenwel gevaar, dat deze toezegging weer te niet gedaan wordt als het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt aangenomen. De gemeente mag zich niet afzijdig houden. De belangheb benden moeten den tijd hebben om alsnog te trachten een vrijwillige middagsluiting in te voeren. Men zou bijvoorbeeld om beurten kunnen sluiten, of het halve personeel om beurten een vrijen middag geven. Er is bij voorbeeld al zoo'n regeling voor de avond- en Zondagssluiting voor apotheken. Het voorst-el van den heer Castricum om de beslissing eenige maanden aan te houden, zou spreker dus steunen. De heer Van Liemt stelde vast, dat het Werktijdenbesluit voor winkels niets te maken heeft mot onze verordening op de winkelsluiting. Die verordening is indertijd gemaakt om een einde te maken aan de ban deloosheid op het gebied van het winkelbe drijf. Toen moest aan het ongelimiteerd open zijn van winkels een einde gemaakt worden. Er is evenwel geen onzekerheid, of het per soneel zijn rechten zal krijgen, die een gevolg zijn van het Werktijdenbesluit. Er wordt immers gegarandeerd, dat het personeel een halven dag vrij krijgt, 's morgens of 's mid dags. Controle is heel gemakkelijk, ook al is er geen algemeene regeling. Het is dus niet noodlg een verplichte winkelsluiting in te voe ren om het personeel nakoming van het Werktijdenbesluit te garandeeren. Bovendien Is het ongewenscht, zoo niet on mogelijk om een algemeene regeling in te voeren. De verschillende winkels hebben ver schillende belangen. De een kan 's middags zonder veel nadeel sluiten, terwijl een ander ec zeer veel schade van zou hebben. Wat zou men met het vreemdelingenverkeer beginner, als men op Donderdagmiddag geen sigaar, geen prentbriefkaart kan koopen? In de zo mermaanden komen veel vreemdelingen uit de streek tusschen Noordwijk en Noordwijk aan Zee ln Haarlem winkelen. De winkeliers zullen er veel nadeel van hebben als zij op Donderdagmiddag moeten sluiten. Haarlem zal de risee worden. Er zijn ook honderden winkeliers die geen personeel hebben, die dus niets te maken hebben met het Werktijden besluit. Hoe kan men nu op een Russische manier zeggen: jelui moeten sluiten ter wille van de groote winkeliers. Men moet te Haar- lam zeer ernstig rekenen met de concurrentie van Amsterdam. Als de zaken om 1 uur des middags gesloten moeten zijn, be teekent dat voor vele zaken een heelen dag verloren. Men zou met een gemeentelijke regeling kunnen komen als gebleken zou zijn dat de werkgevers het Werktijdenbesluit saboteeren. Maar daarvan is niets gebleken. De heer Bijvoet had met genoegen ge merkt, dat de heeren Castricum en de Braai, hoewel zij adressen aan den raad voor een verplichte middagsluiting geteekend hebben, zich in deze vergadering niet positief hebben uitgesproken voor een verplichte middagslui ting. De heer Relnalda: u had ze erger in hun chemise kunnen zetten De heer B ij v o e t: Ik sta voor een moeilijke beslissing. Ik voel voor de aanspra ken van het personeel. Maar ik let ook op de belangen van de honderden kleine winkeliers. Er moet evenwel een middenweg gevonden worden. Ik weiger te gelooven, dat de werkge vers zullen weigeren om een vrijen middag aan het personeel te geven als dat mogelijk is. Maar ik weiger ook te gelooven, dat de werk nemers een vrijen middag zullen blijven elschen, als de patroon aantoont dat het voor zijn bedrijf onmogelijk is. Wij moeten de be langhebbenden gelegenheid geven een min nelijke schikking te treffen. Desnoods zouden wij als stok achter de deur kunnen zetten een dreigement van gemeentelijke Inmenging. Spreker stelde namens een 4-tal leden eer. motie voor, waarin gezegd wordt, dat de raad er prijs op stelt uit te spreken, dat hij hei gewenscht acht, dat het winkelpersoneel zoo veel mogelijk een vrijen middag krijgt. De raad kan tot 1 Juli a.s. afwachten of de be langhebbenden er in geslaagd zijn een rege ling te treffen. De heer Roodenburg. Wethouder, deelde mede. dat de meerderheid van het col lege van B. en W. de motie Bijvoet wilde over nemen. Er zal dan een overleg moeten plaat:; hebben tusschen werkgevers en werknemers. Het ls misschien mogelijk een vrijqp middag aan het personeel te garandeeren sunder een verplichte winkelsluiting in te voeren. De heer Relnalda Juichte het toe, dat in het winkelbedrijf meer en meer het besef doordringt dat het gewenscht is zich landelijk te organiseeren. Als er dus een ge organiseerd overleg moet gehouden worden, dan zal er overleg gepleegd moeten worden met de drie groote landelijke organisaties of hun plaatselijke af deelingen. Er is wat de organisatie der werkgevers in hot winkelbe drijf betreft een chaos. De heer Van Liemt: Neen, zoo erg is het niet. De heer R e i n a 1 d a: Kan de Midden- standscer.trale optreden als de organisatie der werknemers? Goroep: Ja. De heer Relnalda: dan elsch öc ook dat B. en W. toezicht zullen houden op een grondige naleving van het georganiseerd overleg op dit gebied. Een feit ls dat de orga nisaties van werknemers en werkgevers er ln geen enkele stad van ons land in geslaagd zijn, om door georganiseerd overleg een rege ling te maken voor een verplichte avond-win kelsluiting. Geroep: De tijden zijn nu veranderd. De heer Reinalda: Nu zijn de winke liers blij, dat de publieke overheid heeft in gegrepen en de avondwinkelsluiting door te voeren. Zoo zal het ook gaan met de ver plichte middagsluiting. Indertijd hebben 97 pet. van de kappers hier ter stede om een verplichte sluiting op Zondag gevraagd, om- dal 3 pet. zoo'n vrijwillige sluiting tegen werkte. De heer Van Liemt: dat is juist de be doeling van de motie-Bijvoet. De heer Reinalda: Gelooft een raads lid dat alle winkeliers het eens zullen zijn met het resultaat van het georganiseerd overleg dat men nu wil gaan invoeren? De zaak kan niet in orde komen door par ticulier initiatief. De heer B ij v o c t: Dat moet nog bewe zen worden. De heer Relnalda: Als wij de motie- Bijvoet aannemen, zullen de belanghebben den veel gaan vergaderen, maar het resul taat zal zijn, dat er geen overeenstemming komt. Als wij nu de verplichte winkelsluiting Invoeren, zal dit. later door de winkeliers, die zich nu daartegen verklaren, worden goedgekeurd. Mijn overtuiging is, dat wij de rechten van het winkelpersoneel kunnen ga randeeren door een dwangmaatregel van de overheid. De raad van Haarlem heeft een voorbeeld gegeven inzake de avondwinkel sluiting, laat hij het nu ook doen wat de middagsluiting betreft.. Daarom gaf spreker in overweging het voorstel Scholl aan te ne men. De heer Visser wilde nog spreken. Geroep: Neen, stemmen. De heer Visser betoogde, dat de bedoe ling der motie Is, om door georganiseerd overleg te komen tot een regeling. De zaak wordt dus niet overgelaten aan het partlcn- lier Initiatief. Door aanneming van deze mo tie wordt niets verloren, terwijl er veel mede gewonnen kan worden. De motie-Bijvoet werd aangenomen met 23 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de S. D. A. P., de communisten en de heer Van de Kamp. Ingekomen stukken. Gedeputeerde Staten hebben verdaagd hun bslissingen omtrent de raadsbesluiten van: le tot het om niet overdragen van eigen dommen aan de gemeente Bloemendaal; 2e. tot het vaststellen van eene verorde ning op het beheer van het Reservefonds voor bijzondere doeleinden; 3e. houdende vermeerdering van het aan tal zevenklassige scholen voor gewoon lager onderwijs met één en aanwijzing van het voor den bouw bestemde terrein. De Vereeniging „De Haarlemsche Montes sorischool" vraagt om beschikbaarstelling van gelden voor het stichten ccner school aan de Louise de Colienylaan. Het bestuur der R.-K. school voor buiten gewoon lager onderwijs. Witte Heerenstraat 15, vraagt om medewerking te verleenen voor het stichten van een R.-K. school voor bui tengewoon lager onderwijs. W oningbouw. Door B. en W. werd voorgesteld te doen vervallen het beslotene onder VII (machti ging tot het aanvragen van Rijksvoorschot) ln het Raadsbesluit d.d. 28 November 1929, waarbij tevens zij medegedeeld, dat het B. en W. in verband met daaromtrent met do Regeering gevoerde onderhandelingen ge wenscht voorkomt, den canon van den in erfpacht uit te geven grond voor den bouw van 114 arbeiderswoningen, waarvoor bij ge noemd Raadsbesluit aan de alhier gevestig de bouwvereeniging „Onze Woning" finan- cieele steun werd verleend, alsmede voor den bouw van 61 arbeiderswoningen, waarvoor bij Raadsbesluit van 9 October 1929 aan de alhier gevestigde Coöperatieve Woningbouw- vereeniglng „Volkshuisvesting" financleele steun werd verleend, te berekenen naar een grondprijs van 9 in plaats van 10 per vierkanten Meter. De raad keurde dit eoed. De benoemingen werden aangehouden tot de volgende vergadering. Te 6.45 uur werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDF.DF.ELINGEN 60 Ct*. per regeL llfl Moeder! Wanner Uw kind in het gure jaargetijde vatbaar >s voor verkoudheid en keelontsteking, zoo denk er aan, het dagelijks eenige PASTILLES mee te geven, om grooter gevaar te voorkomen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13