A VOOR DE LUISTE RVINKEN. HET CADEAUSTELSEL. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 JANUARI 1930 NEDERLANDSCH SCHIP SLEEPT EEN FRANSCHE TORPEDOJAGER Onze Radio Rubriek Hallo! Hallo! TE HOOG TIMBRE. Uit vragen blijkt my dat het nog niet alge meen bekend :'s hoe met dikwijls zeer een voudige middelen een naar persoonlijken smaak te hoog timbre verbeterd kan worden. Onder te hoog timbre verstaan we een te sterke weergave der hooge tonen ten op zichte van de lage- en middeltonen. De hooge tonen moeten dus wat verzwakt worden zon der veel afbreuk te doen aan de andere tonen. Er zijn meer oorzaken aan te geven voor een te hoog timbre. Behalve aan eigenaar digheden van den luidspreker kan het ook zijn dat het ligt aan den grooten inwendigen weerstand van de moderne eindlampen ais B443, C443 enz. Toch zijn deze lampen zeer goed wanneer men er maar voor zorgt dat de transformatoren in het toestel van goede kwaliteit zijn en voorafgegaan door lampen met lagen inwendigen weerstand, zoodat de lage tonen goed „doorkomen". En wanneer de luidspreker dan van goede kwaliteit is en deze lage tonen dus ook goed weergeeft, dan zal blijken dat wij niet zoo spoedig over een te veel aan hooge tonen zullen klagen, ook al gebruiken we moderne eindlampen met grooten versterkingsfactor. Over deze kwes ties zijn aardige dingen te vertellen, wat we bij gelegenheid nog wel eens sullen doen. Op het oogenblik zullen we echter aanne men dat we een bepaald toestel eenmaal hebben en we vinden het timbre te hoog, het geluid te „scherp" en „schril". Wat kunnen we nu voor veranderingen aanbrengen zon der dat in het toestel te behoeven doen? Heel eenvoudig. Zet een vasten condensator C over de klemmen van den luidspreker L. (Zie figuur 1). =t=£ Ik hoor al vragen: „hoe groot moet die condensator dan zijn?" En helaas kan het antwoord weer niet definitief zijn, zooals zoo vele malen het geval is bij radio-vragen. In deze kwestie speelt bovendien ae persoonlijke smaak een rol en dus is eigenlijk het eenige juiste antwoord: „zelf probeeren!" De „ge middelde" waarde ligt in de buurt van 10.000 c.M. Hoe grooter men den condensator neemt, hoe doffer het geluid (dus hoe minder hooge tonen) In fig. 2 ziet men nog aangegeven een handige manier om het timbre in elk voor komend geval naar eigen smaak zoveel te verlagen als men zelf verkiest. R. is een regelbare weerstand van bijv. 50.000 ohm. C kan hier grooter genomen worden, b.v. 80.000 c.M. Wat is de bedoeling van den weerstand R? Wanneer R uitge schakeld is, dus de weerstand nul bedraagt, dan staat condensator C gewoon parallel op den luidspreker en is het timbre het aller laagst, waarschijnlijk in de meeste gevallen veel te laag. Maar wanneer R ingeschakeld is, dus op zijn maximale waarde van 50.000 ohm staat, dan heeft die condensator C zoo goed als geen invloed meer. Het is dan net alsof de condensator er niet was. Door den weerstand R te regelen kan men dus alle „tus schenliggende" toestanden zelf instellen, wat ook bij sommige uitzendingen, bij storingen door hooge interferentletoncn enz. van veel nut kan zijn. Crilüsch zijn de opgegeven waarden niet. van C en R. Een weerstand R van 500.000 ohm maximaal kan b.v. ook goed dienen, maar het zal dan blijken dat alleen in het „begin" van den weerstand, (aan den kant van den nulstand) invloed op het timbre verkregen wordt. Condensator C mag ook grooter zijn en b.v. wel 100.000 cM. (dus ongeveer 0.1 micro-farad) bedragen, omdat men met weerstand R toch de rege ling van het timbre geheel in handen heeft. E. W. OTT. RADIO IN MEXICO. De heer Cota, Directeur voor radio-aange legenheden in het. Mexicaansche postministe- rie is, na te hebben deelgenomen aan ver scheidene radio-congressen in Europa, bij gelegenheid van zijn bezoek aan Berlijn, ge ïnterviewd, en heeft daarbij over den radio dienst in zijn land eenige interessante bij zonderheden verteld. De radio-telegrafie is staatsmonopolie in Mexico. Met het oog op de zeer groote af standen binnen de Republiek en het berg achtig karakter van het land ls de construc tie, toepassing en het onderhoud van te legraafkabels buitengewoon kostbaar en daarom maakt de regeering op mime schaal gebruik van de radio voor het binnenlandsch telegrafisch verkeer. Niet minder dan 25 stations waaronder zoowel land- als kust- stations, dienen voor de afwikkeling van het commercieele verkeer, dat reeds 22 mil- lioen woorden per maand bedraagt. Deze 25 stations beschikken gezamenlijk over onge veer 60 zenders (in Mexlco-City alleen staan er al 12) en een gelijk aantal ontvangin- Tichtingen. Naar het buitenland bestaan radioverbin dingen met Havana en Cuba, met Guate mala, Costa-Rica, Salvador enHonduras (deze laatste via Guatemala). Voor het trans- oceanisch verkeer bestaat slechts één gele genheid, nl. de verbinding met Duitschland (de Telefunkenzenders te Nauen bij Berlijn). Deze verbinding wordt onderhouden met de modernste toestellen. Met Noord-Amerika hoopt men spoedig een radioverbinding te kunnen openen Voorts ligt het in de bedoeling draadlooze communicatie te scheppen mei Italië, Span je. Frankrijk, Engeland en Japan. De radio-omroep in Mexico is volkomen vrij! Iedereen kan een omroepzender oprich ten en exploiteeren. De regeering geeft slechts licenties. Zoo bevinden zich de voor naamste 7 omroepstations in handen van particuliere maatschappijen. Het bedrijf moet door reclame-omroep loonend gemaakt wor den. De aankondigingen geschieden in twee talen: Spaansch en Engelsch Het aantal luisteraars wordt op pl.m. 300.000 geschat, maar men verwacht nog een groote uitbrei ding, vooral op het land. Met goede ontvang? toestellen zijn ook verschillende Noord-Ame- rikaansche zenders te hoor en; van de Euro- peesche stations kunnen slecht-s de korte- golfzenders gehoord worden- RADIOVRAGEN. VRAAG: De heer L. J. M. vraagt een wis selstroom-schema met automatische neg. roosterspanning. ANTWOORD: Schaft u zich het A.V.R.O.- wisselstroomschema aan. Aut. neg. rsp. is daarin tevens beschreven. VRAAG: De heer C. K. informeert naar radio-centrale. ANTWOORD: Voorloopig zal er in Haarlem nog wel niets van komen. Eerst zal nog een prae-advies van B. en W. afgewacht moeten worden. ANTWOORD aan den heer S. V.: Zie bo venstaand antwoord. VRAAG: De heer B. B. stelt vragen om trent langzaam „wegzakken" van het geluid bij afschakelen van het psa. ANTWOORD: Dit zijn verschijnselen (nor male), die in verband staan met het gelei delijk op- en ontladen van de condensatoren In het p.s.a. Het door u genoemde geval treedt vooral op bij groote afvlakcondensa- toren en gering plaatstroomverbruik. VRAAG: De heer A. de M. heeft last met 2 maal automatische neg. roosterspanning. ANTWOORD: Hoe groot is uw totaal plaat stroomverbruik in milli-ampères en hoe groot zijn de weerstanden der Adjustograds? Eerst moet u de Adj. instellen die in uw be rekening het meest rechts staat aangege ven; daarna deze laten staan en de linker instellen. Wanneer de letters op den transformator goed zijn aangebracht is uw schakeling niet de juiste. Het kan overigens geen kwaad en is bovendien dikwijls gewenscht (gilneigin- Het batterijtje in uw schakeling zal spoe dig uitgeput zijn waarschijnlijk. Laat u mij nog het een en ander weten en tevens de grootte der plaatspanning. VRAAG: De heer J. de V. vraagt schema voor 1 lamos Radio-toestel. ANTWOORD: Ik zal u een schema toezen den. ANTWOORD aan den heer G. W. v. L.: -adio-distributie is bij u in de buurt niet aanwezig. INKOMENS EN VERMOGENS IN NEDERLAND. Als No. 10 van den jaargang 1929 der Ver slagen en Mededeelingen van de af deeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, is ver schenen een studie over bovengenoemd on derwerp, samengesteld door het Secretariaat der Sub-Commissie voor de Economische Po litiek, waarin een beknopt- overzicht gegeven werdt van den loop der inkomens en vermo gens in Nederland van de eerste jaren van den wereldoorlog af tot aan het jaar 1928. De statistische gegevens over de Inkom sten- en Vermogensbelastingen hebben daar toe als basis gediend; tevens is gepoogd ook den omvang van de verdere samenstellende deelen van het totale particuliere volksin komen en volksvermogen zoo nauwkeurig mo gelijk vast te stellen. Hierbij zijn met name de totalen der onbelaste inkomens en ver mogens berekend. Aldus ontstond voor het Nederlandsche volksinkomen van het jaar 1915 1916 de som van 2389 millioen gulden, welke som in het jaar 1927 1928 was opge- loopen tot 5043 millioen. Volgens de bereke ningen van het rapport steeg het volksver mogen in dit tijdsverloop van 11.190 mil lioen tot 21.714 millioen gulden. Intusschen kunnen de aldus gevonden ver meerderingen geen reëele worden genoemd, aangezien daarbij geen rekening is gehouden met de gedaalde koopkracht van "den gulden en de toeneming der bevolking in het onder havig tijdperk. In het rapport is dan ook de invloed dier beide factoren mede in aanmer king genomen; aldus werd voor de inkomens hier te lande sinds 1915 een werkelijke stij ging van ruim 7 pet. gevonden, terwijl an derzijds bleek, dat de omvang van het vo'.ks- vermogen in dezelfde periode een daling van 3 pet. heeft ondergaan. Mogen er in de volgende berekeningen al onzekere elemen ten voorkomen, zoo kan mitsdien niettemin worden aangenomen, dat de vermogensvor ming hier to lande is achtergebleven bij den groei van het inkomen. Overigens worden in het kort de wijzigin gen opgespoord, welke plaats hebben gegre pen in de verdeeling van inkomen er. ver mogen onder de bevolking. Daaruit blijkt, een gestadige toeneming van het aandeel, dat- de lae°re inkomens en vermogens van ae t-otalen zich trekken. Dit proces van toenemende gelijkmatigheid in de verdeeling voltrekt zich bij het inkomen in sneller tem po dan bij het vermogen. „JE KUNT ZIEN DAT HET EEN HOLLANDER IS." De N. R. Crt. ontving afschrift van een brief van een assistent-machinist aan boord van den Kinderdijk over hulpverleening aan een Fransehen torpedojager: 't Is Nieuwsjaarsmorgen, acht uur. Ik kom juist van wacht en kijk even over de wijde wateren. Een schip in zicht aan der. horizon. Komt meer voor in de Middelland- sche Zee, dus schijnbaar niets bijzonders. We. reokten de schoorsteenen opvallend sterk. Ik ea eten en heb Juist een boterham naar bin nen gewerkt, als ik plotseling de telegraaf in de machinekamer hoor gaan: een onheilspel lend geluid in volle zee. Dadelijk kijk ik naar bet zcoeven geziene schip en bemerk dat ze met lichten aan het seinen zijn. De 3e stuur man, die de wacht heeft maakt er uit op, dat ze s.oa. seinen. Hij rent naar beneden, waar de 2e stuurman, tevens marconist, ligt te sla pen. Kom eens gauw op de brug kijken, ik ge- toof dat er een schip s.oa. ligt te seinen. De stuurman mee naar boven: „Ja zeker, dat is s. o. s.". Tegelijk seint hij met de morse-lamp te ug, da: -hij met de radio zal roepen. Dade lijk zet hij zijn toestel in en hoort het schip. Dit geeft zijn e.gen roepletters en seint: „Hebben onmiddellijk hulp noodig!" Er was zoo'n geweldige rookontwikkeling, dat het net was of het sciüp in brand stond. Wij dus het roer gewend; de „veiligheids" van de ketels vastgezet om een paar atmosfeer over de roode streep heen te kunnen stoken en de machine op zijn groo:ste snelheid ge zet. Den stokers werd een borrel beloofd als ze den stoom bijhielden. Naderbij gekomen zag ik, dat het een Franseh oorlogsschip was. Onder de hand had het geseind, dat het gesleept wilde wor den, omdat ze machineschade hadden. „Er stond een beetje deining; het oorlogs schip kon absoluut niets doen. Zoo n groot» vrachtboot de „Kinderdijk" is heei wat plomper dan een sleepboot, dus was het een heel kunststuk om verbinding te krijgen. Ech ter is onze kapitein vroeger kapitein geweest op zee-sleepers van L. Smit en Co., dus het was hem wel toevertrouwd, wat dan ook spoedig bleek. De officieren op het oorlogschip doorzage hem blijkbaar niet en stonden al te schreeuwen om een touw over te gooien, terwijl dit nog absoluut onmogelijk was. De stuurman van ons wist dit wel en bleef kalm staan, klaar om te gooien. Op 2 M. afstand wist de kapitein ons achterschip langs het voorschip van den Franschman te laten zwaaien zoodat ze zoo de dunne lijnen aan elkaar konden overreiken. Op het Fransche schip bonden ze deze gauw aan de sleeptros vast en onze matrozen aan het halen, om het eind van de tros te krijgen. Dit gauw om de bolders bevestigd, waarna ze op het oorlogs schip lieten vieren. „Nu kwam nog een moeilijk werk: het strav varen van de tros. zonder deze te breken of in de schroef te krijgen. Hierbij kon onze te legraaf niet gebruikt worden: die geeft alleen maar aan: „Volle kracht, halve kracht, lang zaam en zeer langzaam". Daarom werden de commando's door de spreekbuis gegeven: één slagje meer, twee slagjes minder enz. Com mandant en officieren van dezen Fransch man waren later vol lof over dit .haaltje van zeemanskunst. Je kunt zien, dat het een Hol lander ls, zeiden ze. Ze vroegen of we het schip naar het dichtst bij zijnde land wilden berngen. Dit was La' Palma. Wta er eigenlijk aan de hand was, is ons niet duidelijk gewor den. Een oorlogsschip laat zich slechts in de uiterste noodzaak slsepen. Bovendien zou het afgehaald worden door een torpedoboot van de plaats, waar wij het zouden brengen. Dus waarom daar niet op gewacht in plaats van zich te laten sleepen. De telegrafist kwam nog te weten, dat ze 's nachts om 2 uur panne hadden gehad en reeds een uur aan het S. O. S. seinen waren 's Avords om een uur of 5 waren we op de gewenschte plaats en de kapitein wist het schip prachtig los te gooien. Daarna werd ons cship dicht in de buurt van het oorlogsschip gemanoeuvreerd, dat ondertusschen voor an ker was gegaan. De 2e stuurman ging toen met een boot naar het oorlogsschip, waar by door een eerewacht werd ontvangen en naar den commandant geleid om verschillende stukken te teekenen. Het viel hem op, dat ieder er even vuil en afgemat uitzag. Het rechte is hy echter ook niet te weten geko men. De commandant gaf voor onzen kapitein een kaartje mee, waarop hy zijn groote be wondering uitsprak voor,het werk, dat deze had verricht. Intusschen stoomden wij heen en weer. De 2e stuurman kwam weer aan boord en wy vervolgden onze reis naar Cette". BIJ DEN DOOD VAN E. W. BOK. Zooais wij gisteren mededeelden is de Amerikaansche millionnair van Nederland- schen stam, Edward W. Bok, overleden. Bok. geboortig uit den Helder, ging als 6- Jarige jongen r.aar Amerika. Via ae uitge verij (later was hy hoofdredacteur van ..La- dies' Home Journal") verdiende hy met hard werken een groot vermogen. Wy brengen in herinnering dat J. C. P. een „Om Ons Heen" aan hem wydde naar aanleiding van Bok's boek „Dollars Only". Daarin werd onder anderen gezegd: ..Bok heeft In der. roes en den strijd om geld te verdienen zyn idealisme niet ver speeld, zooals blijkt uit dit laatst verschenen boek, waarin hU betoogt dat alleen maar geïd verdienen vcor een mensch geen waar dig levensdoel is en dat hU. wanneer hy een maal een fortuin vergaard heeft, ook moet studeeren op de beste manier om er anderen van te laten profiteeren, hetgeen naar hy verzekert, een moeilijke taak is". En: „Bok gaat uit van het standpunt, dat een raer.sch diensten moet bewyzen. wanneer hy zijn plaats in de samenleving waard wil zyn. En diensten bewijzen, bedoelt hy, kun Je met zaken doen niet altijd en niet alleen. Er moet ook wat gedaan worden ln het algemeen be lang". Tot zoover het „Om Ons Heen". Edward W. Bok heeft zelf steeds in dezen geest geleefd. Toen hy Holland bezocht er gerde het hem dat men hem van zoovele kanten om geld vroeg. „Geld moet verdiend worden" was zyn stelregel. Tcch stichtte Bok in 1923 een fonds van 100.000 dollar dat als vredesprijs moest die nen! Een staaltje van Bok's werkkracht is nog het volgende: Toen hem ae uitgeverij van ..Ladies' Home Journal" werd aangeboden had dit blad 445000 abonnés. Toen Bok in 1919 zich uit de zaken terug trok had het er ruim twee millioen 1 Voorspel Voorgestelde strafbepalingen Wettelyk ingrijpen gevaarlijk- Het Verslag van de Commissie tot onder zoek van het Cadeaustelsel is als No. 9 van den jaargang 1929 der Verslagen en Mede deelingen van de afdeeling Handel en Nij verheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nyverheid verschenen- Men zal zich de voorgeschiedenis nog wel herinneren. In 1926 werd besloten om een Comité van Actie tot stand te brengen tot bestrijding van den verkoop met cadeaux. waartoe de drie landelijke middenstandsbonder. het. initiatief hadden genomen. Dit Comité heeft veel werk verzet en weinig succes geoogst het valt niet te ontkennen. Toen Ln December 1927 door Baron van Wynbergen bU den be trokken Minister werd aangedrongen op de instelling van een commissie van onderzoek, kwam deze tot stand. Schrijver deses heeft als lid van het Comité van Actie intensief medegewerkt aan de op touw gezette cam pagne en de vergaderingen van dit Comité by gewoond. De totstandkoming der offlcleeie Commissie van onderzoek öeteekende mi niet anders dan het eindehjk op schrift stel len van een aantal wetteiyke maatregelen ter bestrUding van dit stelsel, volgens velen, de eenige weg om tot het doel te geraken. In het bovengenoemde Verslag lees ik evenwel tot mijn verbazing, dat ons Comité de over tuiging was toegedaan, „dat alleen van wet telijke maatregelen heü kon worden ver wacht." In deze bewoordingen Is die mede- deeling niet Juist en met de notulen der ver gaderingen var. het Comité in de hand zou te bewijzen zyn, dat zich in dit Comité een zeker aantal leden verzet hebben tegen het nemen van wetteUjke bestrydingsmaatrege- len. Ik betreur het dan ook, dat in het offi- cieele verslag der van regeeringswege inge stelde commissie deze onjuistheid voorkomt, al kan ik den oorsprong daarvan wel ver klaren. Het werkprogramma der Commissie van onderzoek was uiterst eenvoudig, zy behoef de geen materiaal meer bUeen te garen, aan gezien het Landehjk Comité daarover reeds in voldoende mate beschikte, zoodat zij dan ook, waarschyniyk uitsluitend, om ook eenig eigen materiaal te hebben, besloot tot het Instellen van een onderzoek by fabrikanten, grossiers en consumenten. Deze enquête is m.i. wat al te eenvoudig en beperkt opgezet, dien de Commissie blijkbaar wenschte. Zij kwam tot de conclusie, dat alle vormen van het' cadeaustelsel te herleiden zijn ln twee grondtypes; het directe- en het indirecte systeem, daarby eenigszins afwijkend van de Indeeling van het comité van Actie, hetwelk de groepeering: a. directe systeem, b. bon- of spaarsysteem en c. kans- of loterysysteem voorstond. Het directe stelsel omvat die vor men, waarby de verkooper tegelijkertijd met de verkochte zaak het cadeau afgeeft, het indirecte stelsel is dat, waarbij een bewijs bij den verkoop wordt afgegeven, dat in één of meer exemplaren op een prestatie van de zyde van den verkooper recht geeft Het directe stelsel is steeds moeilijker toe te pas sen, naarmate het product, dat per stuk ver kocht wordt, een geringere waarde vertegen woordigt; het cadeau wordt dan te gering in waarde en oefent geen aantrekkingskracht meer uit. By het indirecte stelsel geven één of meer bonnen recht op een uitkeerlng in geld, of op een bepaalde waar. De laatste vorm komt zeer veelvuldig voor. De slotsom der commissie luidt, dat het cadeaustelsel voor een gedeelte aan de pro ducten voordeel verschaft, doch dat de tusschenhandelaren en verbruikers er nadeel van ondervinden Voor den tusschenhandel is het voornameUjk de beunhazerij, welke nadeelig werkt, terwijl voor de consumenten drie nadeelen op den voorgrond treden, nmL: a. zy zyn economisch gebonden bij denzelfden cadeaugever dezelfde waar te blijven koopen, totdat zy de noodige bons verworven hebben, b. eenerzljds wordt hun het cadeau opgedrongen, andendjds worden zij geprikkeld om veel te koopen, c. de ont vangen cadeaux zyn dikwyis waardeloos, doordat de cadeaugever geen vakkennis be zit van de geschenken, welke hy geeft. Van het grootste belang is natuurhjk het standpunt van de Commissie ten aanzien van de bestrijding van het stelsel. ZU stelt daar by voorop, dat van uitzieken geen sprake zal zyn, dat de uitbreiding van het stelsel nog voortdurend toeneemt en de bestaande wet-teiyke voorschriften onvoldoende zyn- Geheel ln overeenstemming daarmede heeft zy dan ook een vijftal strafbepalingen ont worpen, welke zy om. motiveert door op te merken, dat het verbruikersbelang, d l. het algemeen belang, zulks vordert. Deze vyf bepalingen komen op het volgen de neer: 1. verbod van het geven van cadeaux, die niet tot den gewonen handel of bedrijf van den cadeaugever behooren. tenzij het bestaat in geld; 2. de verkooper heeft de verplichting om den kooper, die geen cadeau begeert, de koopsom te verminderen met de waarde van het cadeau; 3 regeling van het cassabon-stelsel of kortingsstelsel, waarbij den gever dezer bons wordt verplicht deze bons op verzoek direct te verzilveren. 4. de verkooper. die een dividend garan deert, na verloop van zekeren tyd uit te be talen. wordt verplicht dit dividend desge- wcnscht terstond uit te betalen bU aankoop der waar; 5. de verkooper wordt verplicht om in geval hij meer artikelen voor één prUs ver koopt, deze artikelen ook afzonderiyk ver krijgbaar te stellen voor pry zen, tezamen niet hooger dan de prijs waarvoor deze ge- zamenUjk te koop zyn. Ik ben niet competent de juridische waarde der strafbepalingen te kunnen beoordeelen, maar toch zou ik wel eenige opmerkingen willen maken over de voorgestelde bestrU- dingswyze. Het verheugt mij dan. dat ik ge durende de actie door het meergenoemde Landeiyke Comité gevoerd, herhaaideiyk heb betoogd, cat men uiterst sceptisch moet staan voor wetteiyk ingrijpen op dit terrein; een oordeel, hetwelk ik nog onverffauwd hand haaf, ook na het verschijnen van dit rapport. In het- kort zou ik deze zienswijze nog willen toelichten. Toen hei Landehjk Comité zyn net.ie begon, hebben zyn leden misschien maar ten deele gevoeld wat het zeggen wilde de publieke opinie te bewerken en het kwaad van het cadeaustelsel vla het publiek en de fabrikanten aan te pakken. Ik zou aan ae hand van het gesprokene <unnen bewijzen, dat ik meer dan eens de kreet heb geslaakt, dat wy voor een ..stelselmatige bewerking stonden, welke Jaren en jaren zou vorderen". De instelling der Staatscommissie heeft deze actie evenwel automatisch doen ophouden en al herhaal ik. dat de bereikte resultaten ge ring waren, toch blijf 1* van meening. dat daarop een ingrijpen van overheidswege nog niet gebaseerd mocht worden. Het is anders geloooen en het is een troost hoewe. een schrale dat een minderheid in de com missie zich met. de conclusies niet heeft kunnen vereenigen. Aan wie biyft zoo meteen ter beoordeeling of het aangeboden cadeau behoort tot den gewonen handel of het bedrijf van den ca deaugever? (art. 1), en moet niet gevreesd worden, dat zelfs Ln het oog van den voor stander van wetteiyk Ingrijpen, verder ge gaan wordt, dan men wel wenscheUjk acht te? Schiet men het doel niet o zoo gemakke lijk voorby? en is daarvan het gevolg riet- dat men aan banden gaat leggen, wat vr:J behoorde te zyn? Ik vrees, dat men binnen kort zaken zal gaan reglementeeren. die met het cadeaustelsel niets meer ultstaar.de heb ben. Als was er niets anders, dar. zou alleen daarom al afgeraden moeten worden van overheidswege op dit terrein zoo ver in te grijpen. De uitvoering van de eerste strafbe paling beteekent toch byv. niet meer of min der dan dat het bekende Verkade-piaatje on- mogeUjk gemaakt zal worden. terwUl artikel 4 zich keert tegen het z.g. kortingstelsel, het welk m.i. slechts zydellngs verband^ houdt met het cadeaustelsel. Van de 2e en 3e straf bepaling Is zeker heil te verwachten, al zal wel niemand zich de illusie koesteren, dat geen middelen gevonden zullen worden, deze te ontduiken. Het 5e artikel ls ml hoogst gevaarlijk en zal zeker aanleiding geven tot een verbod op tal van zaken, die mén felteiyk niet wüde verbieden. MOLLERUS- HET AUTO-ONGELUK TE SLOTEN. Het tweede Ujk gevonden. Gisterenmiddag om drie uur Is de politie erin geslaagd na urenlang dreggen het lijk te vinden van de vrouw J. van der V., d:e Donderdagmorgen by het auto-ongeluk te Sloten op noodlottige wUze om liet leven kwam. Het Ujk werd op 20 Meter afstand van de plaats des onheils opgehaald. CLASSIFICATIE SPOORWEGPERSONEEL. Dinsdag vergaderde de Personeelraad ter behandeling van het rapport, omtrent de classificatie. Na uitvoerige besprekingen werd besloten het rapport, waarin de aftrek voor de 2e 1 klasse od 3 pet., voor de 3e klasse op 6 pet en voor de 4e klasse op 9 pet. wordt voorge steld, te behandelen in een gecombineerde besturenvergaderlng, welke tegen einde Jan. zal worden gehouden. HET TWEEDE WINTERPROGRAMMA VAN DE VOLKSUNIVERSITEIT. Wy ontvingen het programma voor het gedeelte na de Kerstvacantle van het seizoen 1929—1930 van de Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken. Het vermeldt ten eerste als luistercursus sen: .Hesten van oude schoonheid !n Grieken land en het omringende Oosten. Egypte. Ba- bylonië. Assyrié". Met Uchtbeelden, door Prof. W. van der Pluym te Overveen. Op acht Maandagen te beginnen met 27 Januari in de Middelbare School voor Meisjes, Krocht. „De vrcdesgedachte in den loop der eeuwen", door dr. J. S. Bartstra te Haarlem op 4 Dinsdagen te beginnen 28 Januari Mn ..Het Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 2<r „Vijf paedagogische liederenavonden" door Frans Vink, toonkunstenaar te 's-Graven- hage met medewerking van Constant v. d. Elshout, bariton te 's-Gravenhage. Op vier Woensdagen te beginnen 29 Januari in de bovenzaal van het GemeenteUjk Concert - gebouw. Lange Begijnestraat, en Woensdag 26 Februari in de St. Jozef sgezellenvereenl- ging. Jansstraat 59. .Jrilandsch vogelleven van psycho-biolo- gisch standpunt bezien." Met lichtbeelden, door A. F. J. Portielje, inspecteur over de levende have van Artis te Amsterdam. Op acht Donderdagen te beginnen 30 Januari ln Teylers Stichting. Spaarne. „De strijd om een nieuwe levenshou ding" door ös. A. R. de Jong, voorganger Ne derlandsche Protestantenbond te Bussum. Op acht Vrijdagen te beginnen 31 Januari, ln de Nyverheid. Jansstraat 85. Een Categorie Lulsterdbrsus wordt gegeven over „H rinascimento Italiano" door prof. Romano Nob. Guarnierl te Amsterdem. Op acht Vrijdagen, te beginnen 31 Januari in het Remonstrantenhuls, Wllholmlnastraat 22. Wat de werkcursussen betreft: Twee vervolgcursussen in de Fransche taal volgens het kennemer Stelsel door O. van der Laan te Haarlem. De eerste cursus op tien Maandagen te beginnen 20 Januari, ric tweede op tien Donderdagen, te beginnen 23 Januari in het Kennemer Lyceum, Adr. Stoopplein 4. Vervolgcursussen ln de Enge'.sche taal door F. P. van der Voorde te Haarlem. De eerste cursus op 12 Dinsdagen te beginnen 21 Janu ari, de tweede op 12 Woensdagen, te beginnen 22 Januari ln de HHJ3. Santpóorterpleln, in gang Hedastreat. De volgende lezingen zullen gehouden wor den voor leden en Introducés. Lezing met lichtbeelden en film door den heer H. C. Verkruysen over ..Japan, het land der bloemen en der geisha's". Maandag 13 Januari, gebouw Protestantenbond, Jacob- straat- Film van den heer H. F. Tillema „Myn reis door Borneo", Zaterdag 25 Januari Ir den Protestantenbond. Eventueel 1 Februari nog maals. „De Alpen" door den heer Dlck Laan op een avond in Februari. Herdenkingsavond van het eeuwfeest van Guido Gezelle's geboorte door Rcnë de Clercq, met declamatie. Dinsdag 11 Maart, gebouw van den Protestantenbond.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11