Het woord is aan 47e Jaargang No. 14279 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 10 Januari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f0.27'A, met Geïllustreerd Zondagsblad Z0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3-57J4. Franco per post door Nederland 13.87J4. Losse nummers ƒ0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden f 0-57/, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1-5 regels /1.75. elke regel meer f 0,35. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd l4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. ƒ0.25, elke regel meer 0.10. uitsl. a coniant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DE RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD ZAL IN ONS NUMMER VAN MORGEN WORDEN OPGENOMEN. MR. J. D. PASTEUR'S JUBILEUM. Benigen tijd geleden meldden wij reeds, dat het op 12 Januari vijf en twintig jaar geleden zou zijn dat de President van de Rechtbank, Mr. J. D. Pasteur, tot rechter te Haarlem benoemd werd. Wij vernemen thans, dat Zaterdag een diner zal plaatshebben van de leden van de Rechtbank en dat op Zondagmiddag 12 Janu ari de President te zijnen huize receptie zal houden. Mr. J. D. Pasteur, in 1860 geboren, promo veerde te Leiden op 7 Juli 1886. Eerst was hij daarna eenigen tijd werkzaam op het kantoor van zijn vader, die advocaat en waarnemend griffier bij het kantongerecht te Doesburg was. Op 16 Juni 1891 werd hij benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Onderden- dam, op 8 Mei 1897 tot substituut-griffier bij de Rechtbank te Almelo, op 15 Februari 1900 tot rechter te Tiel en op 12 Januari 1905 tot rechter te Haarlem. Na het aftreden van mr. Van Loghem de Josselin de Jong in 1927 trad mr. Pasteur als politierechter op. In 1928 overleed de toen malige President van de Rechtbank mr. Van der Muelen, en in October van dat jaar Pwerd mr. Pasteur tot zijn opvolger benoemd. Dit jubileum zal gelegenheid geven aan velen om blijk te geven van de hooge achting en waardeeringe, die de President van de Rechtbank algemeen geniet. Men kent hem als een zeer bekwaam en scherpzinnig jurist, als een beminnelijk man, als een ernstig wer ker en een humaan rechter. Bijzonder heeft mr- Pasteur zich onder scheiden in de functie van rechter-commis saris, welk moeilijk ambt hij vele malen en met groote toewijding vervuld heeft. Ook buiten zijn rechterlijk ambt heeft hij zich verdienstelijk gemaakt, door zijn belangstel ling voor de sociale zaak daadwerkelijk in verenigingsbesturen te toonen. Wij voegen onzen hartelijken gelukwensch bij de vele, die den President bij deze gelegen heid zullen worden aangeboden, en hopen aa; mr. Pasteur nog lang met dezelfde opge wektheid en in goede gezondheid zijn zoo hoog gewaardeerden arbeid zal mogen voort zetten. de nieuwe heeren. Het Hbl. vermeldt het volgende bericht uit Parijs: „Gisteravond tehuis komende, in de Rue St Jacques 273. betrapte mej. Andrce Besnard een inbreker, die bezig was de deur van haar woning te forceeren. Zij greep hem stevig beet, deed hem sneller dan zijn bedoeling was de trap afdalen, en leverde hem aan een agent van politie over". Wanneer wij Woensdag lazen hoe eertijds de arme Judith Leyster aan haar deur mis handeld werd door een schipper, dan zijn we niet zoo rouwig over dezen vooruitgang der „zwakke" sexe. Al hopen we voor de bezoekers onzer wel- dadigheidsvereenigingen en voor inzamelaars van liefde-gaven, dat ze niet te algemeen dames op de bovenhuizen zullen ontmoeten, die hen zoo „uit de hoogte" behandelen kun nen. Lady Bailey, de bekende Er.gelsche avia- trice. won onlangs een vliegwedstrijd tegen dertien mannelijke concurrenten. Er is meer. Er komt steeds meer. Als het zoover is dat de wereldkampioen damestennis den wereldkampioen heeren- tennis slaat, zullen wij op weg zijn naar den grooten climax, dewelke vermoedelijk bereikt- -/al worden door de overwinning van een vrouw in het wereldkampioenschap boksen. Osbert Sitwell: Op de Engelsche muntstukken had tijdens koningin Victoria's regeering niet haar por tret maar de pijp van een locomotief gegra veerd moeten worden. TIEN JAAR. (Op 10 Januari 1920 werd het Statuut van den Volkenbond van kracht). Toen gij tien Jaar oud waart lezer, Waart gij toen geheel volleerd, Kondt gij toen al wonders wrochten, Deedt gij nooit eens iets verkeerd? Hadt gij toen al de ervaring Voor juist inzicht en beleid In de moeilijkste problemen En gevaren van uw tijd? Kondt gij toen al leiding geven In uw eigen kleinen kring Waar karakter, doel en neiging Langs diverse lijnen ging? Hoorden in dien tijd reeds allen Naar uw wijs beslissend woord, Werden toen reeds al uw wenschen, Zonder tegenspraak verhoord? Waren toen uw geest en lichaam Reeds gerijpt tot volle kracht, Waart gij toen reeds op het toppunt Van uw invloed en uw macht? Neen nietwaar en gij zult zeggen, Wat beteekent dit relaas, Tien jaar is een kinderleeftijd, Wat zijn zulke vragen dwaas; Heden, is :t tien jaar geleden, Dat ons aller Volkenbond Op de aarde werd geboren, Waar zooiets nog niet bestond; Alles moest dit kind nog leeren En toen 't werk voor hem begon, Was er niets van toén of eerder, Dat zijn voorbeeld wezen kon; Alles moest hij zelf ontdekken En ontwerpen, onvermoeid, Maar toen 't kind een paar jaar oud was Wenschte men het reeds volgroeid; Toen reeds moest het machtig wezen Als geen tweede macht op aard En men eischte van den kleuter Wijsheid aan gezag gepaard; Neen, hij is nog aan het leeren Onze groote Volkenbond, Hij is lang nog niet volwassen Maar wel flink en goed gezond Laat ons vast in hem vertrouwen, In zijn toekomst en zijn werk, Zulk vertrouwen zal hem steunen In zijn taak en maakt hem sterk, Onze beste wenschen mogen Hem vandaag zijn toegedacht, Dat hij groeien mag en bloeien In verstand, beleid en kracht. HET VERKEERSVRAAGSTUK. lezing hoofdinspecteur staal. Door de Nederl. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Bond van Part. Chauffeurs, den Alg. NederL Politiebond en den Centr. Bond. van Transportarbeiders wordt op Vrijdag 17 Januari een vergadering belegd waar de Amsterdamsche Hoofdinspec teur van het Verkeerswezen, G. J. Staal, zal spreken over: „De verkeersproblemen van dezen tijd". De vergadering wordt gehouden ln het „Blauwe Kruis", terwijl het gesprokene door lichtbeelden zal worden verduidelijkt. De autoriteiten zijn tot bijwoning dezer hoogst belangrijke lezing uitgenoodigd. Het bezoek van de Belgische Koninklijke familie aan den Paus in het Vaticaan. Van links naar rechts: De Belgische kroonprins (in officiersuniform met sjerp), prinses Ma rie-José, koning Albert, koningin Elisabeth, prins Charles en prinses Astrid. MEISJE ONTVOERD? reeds eenige dagen te oisterwijk vermist. Sinds eenige dagen wordt te Oisterwijk een meisje vermist, mej. P. van E. Onmiddel lijk is de politie te werk getogen en zij ver kreeg de hulp van de Tilburgsehe politie, speciaal voor het verrichten van dreggings- werk. Bij het onderzoek is echter gebleken, dat op den weg naar Haaren het meer dan eens is voorgekomen, dat autorijders aan jonge meisjes vroegen om mede te rijden. Men vreest dat men het meisje heeft meegetroond, schrijft de Tel. DE FEESTEN IN ROME. groote avondreceptie. Ter gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins had een groote receptie plaats ir. de drie paleizen van het Kapitool, nl. het Se natorenpaleis, het Conservatorenpaleis en het Capitolijnsch museum, welke voor dit doel met elkaar verbonden en feestelijk ver sierd waren. Van den toren van het Kapitool wapperde de Italiaansche vlag, van het Se natorenpaleis de Belgische vlag en van het museum en het Conservatorenpaleis de kleu ren der stad Rome. De balkons en vensters der paleizen waren met gobelins versierd. Bovendien waren het Forum Romanum, het Kapitoolplein met de kerk Santa Maria in Ara Coeli, de binnenplaatsen der paleizen en de Tarpejische rots op artistieke wijze ge ïllumineerd. De hooge gasten wandelden eerst door de zalen der drie Kapitoolpaleizen en werden in de roode zaal van het Senatorenpaleis ont vangen door de hoogwaardigheidsbekleeders van de Annunziata-orde, de voorzitters van Kamer en Senaat, het corps diplomatique, de ministers en den secretaris-generaal der fas cistische partij. Vervolgens sloegen de aan wezigen uit het venster een schilderachtig schouwspel in de ruïnes van het Forum Ro manum gade, een bruiloftsstoet in het oude Rome voorstellend. Daarna werd opnieuw een wandeling door de zalen gemaakt, waarmede de receptie ge ëindigd was. MARTINIQUE BEDREIGD. door den mont pele. LONDEN 9 Jan. (VD.) Volgens berichten uit Fort de France is de vulkaan Mont Pele op het eiland Martinique weer in werking. Sedert eenige dagen is de vulkaan door dichte nevels omhuld, terwijl een hevige aschregen groote streken bedekt. SENSATIONEEL GEVAL IN FINLAND. gevecht om den grafkelder. dievenbende op een kerkhof. In Serbigal bij Walk aldus wordt uit Riga gemeld heeft zich een sensationeel gevecht afgespeeld tusschen politie en mis dadigers. Het was de politie ter oore geko men, dat verscheidene inbrekers bezig waren de op de plaatselijke begraafplaats opgestel de doodkisten van de baronnenfamilie Wolff open te breken. De politie begaf zich onmid dellijk naar de kapel, waar zij inderdaad in een aantal inbrekers bezig vond met hun si nister werk, blijkbaar in de hoop goud en sieraden te vinden. Toen de misdadigers zich ontdekt zagen, openden zij het vuur. Het gelukte de politie dekking te vinden. Hierop ontspon zich tuschen beide par tijen een regglmatig vuurgevecht, dat den ge- heelen nacht duurde. De inbrekers schijnen een grooten voorraad munitie te hebben ge had. De politie had versterking gekregen. De kapel kon worden omsingeld, waarna de po litie verscheidene handgranaten in den kel der, waar de bandieten zich verschanst had den, wierp. Tegen den ochtend deden deze een poging door de omsingeling heen te breken. Hierbij werden twee hunner neergeschoten, terwijl het den overigen gelukte in het duister te ontkomen. De vervolging werd onmiddellijk opgenomen. Na een kort vuurgevecht werd toen nog een derde misdadiger neergescho ten, die de leider bleek te zijn van een sedert lang bekende dievenbende, die de geheele bevolking van de omgeving geterroriseerd had. Verder bleek, dat de bandieten de kelder van de kapel reeds eenigen tijd als woning hadden ingericht en daar, behalve meubels een groot aantal inbrekerswerktuigen en wa penen hadden opgeslagen. Met ijver wordt thans de bende nagezet. De huldiging. Naast den heer Spaan zit de burgemeester, daarnaast de commandant van de brandweerde heer C, J. v. d, Broek. Geheel rechts wethouder 'Mr. M. Slingenberg. (Zie het verslag elders in dit nummer Het Belangrijkste. Een gift van f 100.000 aan de Haarlcmscho Vereeniging der Tuberculosebestrijding voor het kinderherstellingsoord op het Brederodeduin. (pag. 2, le blad). Mr. J. D. Pasteur's Jubileum. (pag. 1, le blad). Het jubileum van den heer G. Spaan. (pag. 2, 2e blad). De quaestie-Fruytier. (pag. 2, 3c blad). Regeeringsverklaring over de actie tegen de P. N. (pag. 4, 3c blad). Haagsche Conferentie: De besprekingen vor deren langzaam. (pag. 1, 2e blad) China: Weer een opstandige actie. Over vre de en chantage. (pag. 1, 2e blad). ..(Voor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad). ARTIKELEN, enz. Jhr. J. C. Mollerus; Het cadeaustelsel. (pag. 3, 3e blad). E. W. Ott: Radiorubriek. (pag. 3, 3e blad) J. H. de Bois: Van Kunst en Kunstenaars: De Kathedraal van Chartres. (pag. 4, 3e blad). DE PAPEGAAIEN ZIEKTE. verbodsrfpat.tng voor den invoer van vogels. nieuwe gevallen. BERLIJN, 9 Jan. (V.D.) De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft met het oog op de in de laatste weken in verschillende plaatsen voorgekomen „papegaaienziekte", waarvan een aantal menschen het slachtof fer geworden is, aan de regeeringen der Duit- sche landen geadviseerd een tijdelijk invoer verbod voor papegaaien uit te vaardigen. In de Oostzee-badplaats Horst is een dame, die een papegaai uit Hamburg had ontvangen welke op 22 December is gestorven, eveneens ziek geworden en lijdende aan longontste king. Uit Dresden wordt gemeld, dat negen leden eener familie, die een papegaai bezat, welke begin dezer maand is gestorven, in het zie kenhuis zijn opgenomen, daar zij lijdende zijn aan de papegaaienziekte. In verband met de verboden bepaling voor den invoer wordt nog gemeld, dat het aantal gevallen van papegaaienziekte en verdachte gevallen wel is waar niet zeer g-oot is (te Berlijn bedraagt het aantal gevallen 20, te Hamburg 13 en te Aitona 6), doch dat dc ziekte groote ongerustheid heeft doen ont staan. De ziektegevallen zijn veroorzaakt door papegaaien, die uit Zuid-Amerika in Duitsch- iand zijn ingevoerd. Ook de Zweed e regeering is, naar uit Stockholm gemeld wordt, voornemens, een invoerverbod voor papegaaien uit te vaardi gen, ten einde zoodoende het overbrengen der ziektnaar Zweden te voorkomen. BERLIJN. 9 Jan. CV.D.) in de hoofdcom missie van den Pruisischen Landdag zijn he den de besprekingen begonnen over den ge zondheidstoestand. De vertegenwoordiger der regeering besprak ook de zoogenaamde pape gaaienziekte. Hij deelde mede dat deze reeds vroeger in Engeland en Nederland Ls voorge komen. Tot nu toe heeft men de ziekte nog niet overwonnen, doch men hoopt hierin evenwel te kunnen slagen. Ah laatste middel ter voorkoming van meer ziektegevallen moet de invoer van papegaaien worden verboden. HOLLEND PAARD VERBRIJZELT EEN KINDERWAGEN. moeder redt het kind. maar wordt ernstig gewond. In de Wilhehninalaan te Kampen sloeg gis teren een paard, gespannen voor een boeren wagen, op hol. Het dier rende het trottoir op. waar een jonge vrouw achter een kinderwa gen wandelde. Het gevaar ziende, boog de moeder zich over den wagen, welken zij met beide armen omvatte. Het wilde paard schoot rakelings langs haar heen en sloeg het on derstel van den wagen in stukken, zoodat de vrouw alleen den bak in de armen hield, waarna de wagen haar aan den rug raakte en ernstig verwondde, zoodat zij bewusteloos in elkaar zakte, meldt de Tel. De vrouw werd per auto naar haar woning vervoerd. Het kindje bleef geheel ongedeerd.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1