Een rede van Viscount Grey Na Schacht's ingrijpen. BUITENLAND. Aanval op Lloyd George. Het fameuze particuliere fonds en de Liberale Raad. Haagsche Conferentie. De dag van Dr. Schacht. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 15 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD Coquetterie met Labour. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Viscount Grey werd herkozen als voor atter van den Engelschen Liberalen Raad. Bij deze gelegenheid sprak hij over de ge schillen met Lloyd George, den leider dei- Liberale Partij, welke geschillen nog niet op gelost zijn. Lord Grey zeide, dat de Liberale Raad oorspronkelijk gevormd was door men- schen, die een groot vertrouwen hadden in Asquith, doch voelden dat zij niet hetzelfde vertrouwen konden hebben in Lloyd George. Zij voelden eveneens, dat de positie van de partij aanstoot gaf en de partij onmogelijk werd, door het feit dat de financiën van de Centrale leiding afhankelijk waren van den persoon van Lloyd George en niet van het Partijfonds. Maar wij stelden tezelfder tijd vast, aldus ging Lord Grey voort, dat deze reden voor het vormen van een afzonderlijke organisatie niet beteekende dat wij voornemens waren, voort durend in onmin te leven met het 'hoofd kwartier der liberale partij. Wij vormden onze afzonderlijke organisatie alleen om ons te kunnen wijden aan het werk voor de libe rale zaak cn dat heeft de Raad getrouwelijk gedaan. Verder zeide Lord Viscount Grey: „Er is verklaard, dat Lloyd George sedert de verkiezingen aan het hoofdkwartier gel den heeft verschaft zonder voorwaarden te stellen. De leider heeft altijd een belangrijke stem in het gebruik vair de gelden in een partijkas en nooit te voren is een leider in de positie geweest om te zeggen: Gij hebt geen partij fonds, en tenzij ge handelt naar mijn wil, krijgt ge geld. Deze positie is voor elke partij noodlottig. Sedert de verkiezingen is de partij afhankelijk geworden van dat persoonlijke fonds. Wij weten niet hoe lang dat zal duren. Zelfs in het hoofdkwartier wordt gevoeld dat de toestand onbevredigend is, want als bij-de volgende verkiezingen het hoofdkwartier in de positie zal zijn dat het over een onafhankelijk fonds beschikt, dat de organisatie kan onderhouden, cn onafhan kelijk candidaten kan stellen, en na de ver kiezingen niet meer een boroep behoeft te doen op dat persoonlijke fonds, zal ik erken nen, dat een ontzaggelijke druk van de iibe- ralen is weggenomen. Maar, vervolgde Lord Gery onder toejui chingen, dan bestaat nog de quaestie van het gebrek aan vertrouwen in den leider. Het is noodzakelijk reeds thans te verklaren, dat als bij de volgende verkiezingen de tegenwoor dige toestand met betrekking tot dat leider schap onveranderd blijft, de Liberale Raad moet strijden zonder dat leiderschap, maar onder zijn eigen organisatie en eigen kas. Het is niet aangenaam dit te zeggen; maar eens moest het toch worden gezegd, daar het de diep gewortelde overtuiging uitspreekt van de leden van den Liberalen raad. Tenslotte bracht Viscount Grey in herin nering dat Lloyd George niet altijd de leider van de Liberale partij is geweest en dat hij eens de held van de Conservatieve partij is geweest, doch ook in dien kring veroorzaakte zijn optreden de antithese door het wan trouwen. Overigens leverde de rede van Viscount Grey nog een succes op voor de Labourregeering. Was het coquetterie met de arbeiderspartij toen de Viscount verklaarde dat de Raad het eens is met de Buitenlandsche politiek van de arbeiderspartij Leek het niet op een flirtation toen hij zeide: „Bij mij bestaat alleen twijfel of het van wijs beleid getuigt dat de betrek kingen met Rusland hersteld werden, doch als de bolsjewistische propaganda gestaakt wordt, dan is de Labourregeering ook in dit opzicht gerechtvaardigd. Tenslotte smeerde Grey nog wat stroop om de monden van Ramsay MacDonald. Snowden en Henderson, voor hun werk respectievelijk voor de Vlootconferentie, de Haagsche Con ferentie en de ontruiming van het Rijnland- Voegt men hier nog aan toe. dat de Libera len onlangs hebben verklaard dat zij hun bes! zouden doen om van het ontwerp mijnwet nog wat goeds te maken, dan beseft men wel dat het op het oogenbiik wat men noemt „aan" is, tusschen Labour en Liberaal. L. A Slotzitting a.s. Donderdag? GENèVE. 14 Jan. (WS.) Henderson vertrekt hedenavond uit Geneve en reist recht st reeks door naar Londen. Briand blijft tot morgen en zoo noodig ook tot Donderdag. In politieke kringen alhier acht men net mogelijk dat de raadszitting reeds Donder dag afloopt. Bouisson weer voorzitter. De Fransche Kamer is onder voorzitter schap van den doven Sibylle bijeengekomen. Aan de regeringstafels hadden de .noeste thans te Parijs vertoevende ministers plaats genomen. Ook Tardieu en Loucheur waren aanwezig. Bouisson werd met 336 van de 531 stemmen lot voorzitter herkozen. Tot vice-presidenten zijn gekozen Rlcolfi, Bouillant-Lafont, poiseoai en Cantrtu Palestina en Genève. Na lang onderhandelen heeft de Volken bondsraad een besluit genomen inzake het verzoek van Henderson tot benoeming eener commissie voor de afbakening der rechten der Joden en Arabieren aan den Klaagmuur te Jeruzalem, aldus het Hbld. Het Britsche voorstel is nu volkomen los gemaakt van rat. 14 van het mandaat voor Palestina welk artikel de benoeming van de commissie voor alle heilige plaatsen regelt. De raad was het met Henderson eens, dat het klaagmuurprobleem dringend om een op lossing vraagt, en besloot op voorstel van Procope aan het nieuwe Britsche verzoek ge volg te geven. Merkwaardig is, dat de mandatencommissie die anders steeds door den raad wordt ge raadpleegd, ditmaal stilzwijgend is voorbij gegaan, al is wellicht de rol, die de vice- voorzitter der commissie, de heer D. W. F. van Rees, bij het vinden van dit compromis heeft gespeeld, actiever geweest dan zijn stil zwijgen in den raad zou doen vermoeden. Henderson heeft dus ten deele zijn zin ge kregen, waarmee echter nog niet is gezegd, dat de commissie er in zal slagen een be vredigende oplossing te vinden. De com missie zal slechts uit drie leden bestaan, die geen van allen de Britsche nationaliteit zul len hebben. Minstens één hunner zal over uitgebreide juridische kennis moeten beschik ken. De bevoegdheid der commissie is uit sluitend tot den Klaagmuur beperkt en haar besluiten zullen in geen enkel opzicht de oplossing van quaesties met betrekking tot de overige heilige plaatsen vooruitloopen. Zoodra de commissie haar taak heeft ver vuld, 'houdt zij op te bestaan. Alleen' de Perzische vertegenwoordiger in den raad, de heer Feroeghi, maakte eenige opmerkingen. Hij verklaarde niet tegen dit. voorstel te willen stemmen, maar er onmoge lijk namens zijn regeering of namens zijn geloofsgenooten zijn goedkeuring' aan te kunnen geven, aangezien hij zijn regeering niet had kunnen raadplegen en geen tijd had gehad het voorstel grondig te bestudeeren- Met algemeene stemmen en één blanco werd het voorstel aangenomen.- Henderson dankte den raad voor de ge toonde medewerking en bereidwilligheid. Tenslotte kwam de raad nog overeen, dat de datum van de buitengewone zitting der mandatencommissie, die geheel aan Palestina zal zijn gewijd, zal worden vastgesteld, zoo dra de Engelsche regeering kan meedeelen, wanneer het rapport der enquête-commissie gereed zal zijn. Een goede opmerking van de Daily Herald. De Daily Herald toont zich onvoldaan door de verklaringen van den minister van mari ne ever de Britsche bereidwilligheid om onder zekere voorwaarden het program voor krui sers van ongeveer 70 tot 50 te verlagen. Mac Donald heeft indertijd na een rede van Gib son gezegd dat iets bepaalds gedaan moest worden om een beperking van wapening' tot werkelijkheid te maken. De Herald wijst er nu op dat het aantal kruisers der Britsche vloot in 1926 49, in 1927 43, in 1928 49, in het begin van 1929 52 en aan het eind van 1929 54 bedroeg. De door Alexander genoemde 50 ki-uisers zouden dus niet noemenswaard on der de sterkte van tegenwoordig en zelfs bo ven die van 1926 en 1927 staan. De Herald meent dat dit nauwelijks de geest is, waar mede men op de conferentie iets bereiken kan. De heeren der admiraliteit moeten naar haar meening de zaak nog eens overdenken. aldus citeert de N. R. Crt. Groot Britanje is niet meer in de stemming om hun uitspraken nederig te aanvaarden. MacDonald heeft ge zegd dat het geen ziti heeft om maritieme deskundigen te sturen, teneinde vlootreductie to bespreken. Volgens de Ilerald legt de ad miraliteit dezer dagen op de wijsheid van deze woorden den nadruk. De Weichsel vergiftigd. De Poolsche bladen slaan alarm tegen een groot gevaar, dat Warschau zou bedreigen, namelijk vergiftiging. In den afgeloopen nacht is een reusachtig reservoir van de Poolsche chemische nitraat fabriek gespron gen en 16.000 L. van een vergiftig zuur zijn in de rivier terecht gekomen. De Czama mondt uit in een zij-rivter van den Wa'.chsri. de Piliza, die weer uitmondt in den boven loop van den Weichsel. In de Czama en in de Piliza waren reeds kort nadat het zuu. in het water terecht was gekomen alle vis- schen gedood. De oeverbewoners hebben de drijvende visschen verzameld en aan hande laren verkocht, die ze naar Lodz brengen. De politie en de gezondheidsdienst heb ben maatregelen getroffen om de bevolking te waarschuwen tegen de consumptie van deze visch en het gebruik van rivierwater. D: visch zal in beslag worden genomen. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat het springen van het reservoir van de nitraatfabriek door misdadigen opzet is veroorzaakt. Aangezien de waterleiding van Warschau uit de Weichsel het drinkwater betrek:, heeft de minister van binnenlandsche zaken bevolen, dat het filtreerstation den toevoer van water naar de Warschausche waterlei ding moet stop zetten. Vooruoopig zal de wa tervoorziening van Warschau uit de reserve watervoorraad geschieden. Het vergiftigde water van de Weichsel zou. volgens deskundi gen, hedenmiddag tegen drie uur Warschau bereiken en met een stoomsnelheid van onge veer een meter per seconde in ruim drie uur tijds afvloeien. Italië houdt voet bij stuk. Het officieel orgaan der fascistische partij publiceert een verklaring met betrekking to. de Londensche vlootconferentie. waarin nog maals met nadruk te kennen wordt gegeven, dat Italië vast besloten is, den eisen in zake pariteit op vlootgebled met Frankrijk te zul len handhaven. In theorie stelt Italië zich zelfs op het standpunt eener pariteit met Engeland, al ziet het ook met het oog op zijn beperkte financieele en economische draag kracht ervan af, dit ook in practijk te ver wezenlijken. Voorts wordt erop gewezen, dat Italië een langwerpig schiereiland in een af gesloten zee vormt, waarvan de toegangen in handen zijn van andere mogendheden. Ita- liës positie aan de Middellandsche Zee moe' als niet onbedenkelijk, ja zelfs als tragisch worden beschouwd, daar het b-staan van eer volk van 42 millioen afhankelijk is van d; nauwe Straat van Gibraltar, die zelfs me' minimale strijdkrachten zonder meer kan worden afgesloten. Mocht de geheele Lon densche vlootconferentie op de klip der Ita- liaansch-Fransche pariteit mislukken, dan zou Italië dit rustig gadeslaan. WOENSDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: „Hirston en Cie" 8 uur. Kindervoorstelling 2 uur. Schouwburg Jansweg: „Rose Marie", S.15 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. o. L v. Ed. v. Beinum, 8.15 uur. Palace. „Het Ontwaken" (Awakening). Too- neel: Two Siemonis. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „IJzeren Klauwen" en Geboorterecht". Toon eel: The Lloyd Sisters en Jean Modern, 2 30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Schimmen uit het Verleden (Forgotten Face)" Tooneel: Kees Pruis, 2.30, 7 en 9.15 uur. Santpoort: Geb. Ned. Herv. Evange lisatie, Kerkpad. Opwekkingssamenkomst. Spreker J. Sevensma, 8 uur. Zandvoort: Geref. Kerk, Brederode- straat. Dr. Crommelin: Oost-Java aLs Zen- dingsveld", 8 uur. DONDERDAG 16 JANUARI Schouwburg Jansweg: „Rose Marie". 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Paedagogisch concert H. O. v. o. 1. v. Ed. van Beinum. Inleider Hendrik Andriessen. 7.15 uur. Hotel Lion d'Or. Openbare vergadering Middenpartij voor Stad en Land. Floris Vos: „Goed en veilig verkeer een landsbelang. Standpunt inzake de ontwapening". 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. O verveen. Raadhuis. Gemeenteraad van Bloemendaal, 2 uur. DE VERKLARING VAN ZIJN HOUDING. De eventueele no cd wet. Een oplossing zal in ieder &cval gevonden worden. Het einde nabij. Schacht's eerste verklaring. 's-Gravenhage 14 Januari. Dr. Schacht heeft over de zitting der bank-experts van gisteren aan Duitsche journalisten verklaard, dat het in het minst niet zijn bedoeling was. om door zijn houding welke men na zijn brief had moeten ver wachten, eenige sabotage aan de tot nu toe bereikte politieke resultaten der Haagsche conferentie te plegen. Hij is in Den Haag slechts als deskundige en heeft met de politieke vraagstukken niets uit te staan. Zijn brief, waarvan de Duitsche delegatie voorloopig geweten heeft, is nie: met hem besproken geworden. Over dien brief kan hij geen gedetailleerde opmerkin gen maken. Het is intusschen juist, dat de brief drie vragen bevatte aangaande: le. de totaalbe lasting: 2e. de moreele waarborgen van de Duitsche particuliere eigenaars; 3e. de moree le behandeling op gelijken voet van de Duit- schers, zonder eenige nieuwe bevestiging van het sanctierecht. Wanneer het aanroeren van deze vragen reeds politiek genoemd wordt, dan kan hij er zich slechts over verheugen, dat zij ten minste eenmaal ter gelegenheid van de Haagsche conferentie ter sprake zijn ge bracht Zijn standpunt bij de beraadslagingen der commissie werd uitsluitend bepaald door de overweging dat het hier slechts gaat om een zaak, waarbij moet worden vastgesteld of de moreele grondslag vaststaat. Aan een zaak, welker moreele grondslagen niet als draag krachtig beschouwd kunnen worden, kunnen nóch hij nóch de Rijksbank deelnemen, ten minste niet vrijwillig. De deelneming van andere Duitsche ban ken dan de Rijksbank zou geheel afhangen van het vertrouwen, dat deze firma's genie ten. Daartegen zou hij in geen enkel opzicht sabotage plegen, zooals van hem veronder steld is, want hij was te zeer overtuigd van zijn plichten als staatsburger. Op een vraag of hij zijn ontslag zou ne men, wanneer zijn eischen niet werden inge willigd verklaarde hij: Logisch gesproken treed ik slechts af wan neer ik het stellige gevoel heb onjuist te hebben gehandeld, maar ik zal niet aftreden als dat eenigen heeren past.. De leiding dei- Rijksbank en de verantwoordelijkheid voor haar houding is mij door Duitsche Rijkswet en internationale afspraken opgelegd, zonder dat ik daar iets aan doen kan. Ik zal deze verantwoordelijkheid niet afwijzen en mij daaraan niet door de vlucht onttrekken. Het vertrouwen in de financiën, het crediet en dr muntpolitiek van de Rijksbank kan naar mij" inzicht slechts verhoogd worden als men ziet. dat de Rijksbank aan een zaak. welker mo- reelen grondslag zij niet juist acht, niet mee werkt. Over de politieke zijde van de kwestie wil de de heer Schacht zich niet uitlaten. 's-Gravenhage 14 Januari. In een Duitsche persconferentie is heden avond meegedeeld, dat de zes uitnoodigende mogendheden morgenochtend te 11.45 de Duitsche herstelkwesties zullen bespreken, in het bijzonder betreffeude de mobilisatie der Duitsche schulden. Hedenavond reeds heb ben Chérou en Moldenhauer gesproken. Waar schijnlijk zal een gentleman's agreement worden gesloten voor korten tijd. Men geloof dat morgenavond alles geregeld zal zijn. Donderdag zal het den kleinen staten worden voorgelegd en Zaterdag kan waarschijnlijk de slotzitting plaats hebben. Inzake de Oostelijke vraagstukken schiet men niet slecht op. Het is nog een vraag of ie onderteekening van het protocol afhanke lijk zal zijn van de oplossing van ai deze Dit is de dag van dr. Schacht geweest. In tusschen geen dag van vreugde voor hein, doch naar alle waarschijnlijkheid een zwarte Dinsdag. Hij heeft hoog spel gespeeld, aoch legde het af. Niet zoozeer omdat hij zijn zin niet wist door te drijven, al moet hem der. koppigen Oost-Fries, dit reeds een dcora in het oog zijn. Veel. erger is voor hem, dat hij zich zelf heeft laten zien als een man, die met behulp van sophismen er op uit schijnt te zijn. het koste wat het wil, aan zijn baan tje te blijven vastkleven. Hij heeft het hier niet verborgen gehouden, dat hij uit een ze delijk oogpunt het sluiten van een overeen komst als die betreffende ae Herstelbank niet toelaatbaar acht. Engeland's houding in zake de gesequestreerde particuliere eigen dommen en het feit, dat niet uitdrukkelijk van elke politieke of economische sanctie wordt afgezien, veroordeelt Dr. Schacht ais zoo onzedelijk, dat hij niet vrijwillig doei wil nemen aan de Herstelbank en aan het Be stuur van die bank. Maarzoo luidt zijn theorie, als de wet eenvoudig uitmaakt, dat ae Rijksbank aan de Herstelbank moet deelnemen, dan verandert de zaak volkomen voor mij. Dan speelt hij den gehoorzamen Duitschen staatsburger. Dan speelt hij den man, die op een post is gezet, op grond van het vertrou wen, dat men internationaal in hem had. Hij heeft als zoodanig verplichtingen te ver vullen en daaraan kan hij zich niet onttrek ken. Dr. Schacht vindt persoonlijk het Young- plan, zooals het nu geworden is, onzedelijk, maar in zijn hoedanigheid van gehoorzaam burger en President van de Rijksbank is het eventueel geen bezwaar voor hem toch salm- weg aan te blijven, Heel zijn standpunt in deze zaak maakt den indruk door hoogst be denkelijke kronkelgedachten beheerscht tc worden. Een feit is. dat hij rich blijkbaar van zijn verantwoordelijkheid als zedelijk man bevrijd kan voelen, als de wetgever maar de verantwoordelijkheid op zich wil nemen, die hij niet wenscht te aanvaarden. Zelf schijnt hij zich niet bewust van den vreemden in druk. dien heel dit optreden moet verwek ken. Hij geeft af op de politici, noemt zich zelf een zakenman, die zich bij zijn zaken doen door hoogzedelijke beginselen laat- lei den. maar die, wel beschouwd, de ergste poli- ticiens bepaald slaat wat betreft rijn vin dingrijkheid in verpolitiekt gedoe. In conferentiekringen beschouwt men de merkwaardige geschiedenis, die we hier be leefd hebben als een louter Duitsche aan gelegenheid, doch dit neemt niet weg, dat men verre van geestdriftig is ever de hou ding door den President van den Rijksdag aangenomen. Overigens heeft de Duitsche delegatie, van wie Moldenhauer noch Curtius den persoon van Schacht feitelijk kenden, nooit verwacht dat hij het spel zoo ver zou doorvoeren als hij tot hun groote en pijnlijke verrassing gedaan heeft. Het voornaamste is, dat thans ook Dr. Schacht het- slagen der Conferentie en het tot stand komen van de Herstelbank geen moeilijkheden meer in den weg schijnt te zullen leggen. Dat men tenslotte er de voor keur aan gegeven heeft door middel van wets wijziging de mogelijkheid te scheppen da', toch de Rijksbank aan de Herstelbank zal deelnemen voorloopig staan in elk geval twee particuliere bankgroepen gereed in de piaats van de Rijksbank, ae deelneming op zich te nemen is zeer begrijpelijk. Den ganschen dag beheen£hte deze sphynx- gcschietfenis de gedachten van gedelegeerden en journalisten. Voor iets anders bestond nauwelijks belangstelling. Intusschen kan ik nog melden, dat net vast schijnt te staan, dat België zijn verzet tegen de vestiging van den Herstelbank te Bazc! definitief heeft op gegeven, zoodat die zaak verder glad zal loopen. Om nog even op de Schacht-geschiedenis terug te komen, laat op den avond wisten sommige Fransche journalisten te vertellen dat het wel eens zou kunnen zijn. dat Tardieu van de Duitschers zou verlangen, dat zij bijzondere maatregelen zouden treffen, waar door men de zekerheid zou bezitten, dat Schacht, al zegt hij thans ais gehoorzaam dienaar der wet geheel en al te zullen mede werken, later toch niet eens de een of andere surprise zou kunnen verwekken. De positie van den President van de Herstelbank is im mers heden ten dage wel zeer onafhankelijk zij het. ook, dat Schacht haar in een zeer afhankelijke zou veranderen, ais hij zegt dat hij alles doet wat de wet voorschrijft! Het ware goed, zoo men zich op alle even tualiteiten zou voorbereiden, in dien zin dat in plaats van ae Rijksbank ook uitdrukkelijk lijk vermeld wordt dat Duitsche particuliere banken aan den Herstelbank zouden kunnen deelnemen. Intusschen schijnt, naar ik zoo1 opmaakte uit wat men in Duitschen kring ver telde. cc kans zeer groot te zijn, dat de over eenkomsten van Den Haag. waarin men de bepaling betreffende verplichte deelneming van de Rijksbank zou opnemen, in den Rijks dag zonder al te groo'.e moeilijkheden er door zullen gaan en dan is de zaak gezond. Juist door zijn eigenaardige optreden m deze heeie kwestie zou Schacht tenslotte de stemming in Dultschland eer tegen zichzelf hebben op gewekt dan tegen hetgeen de Regeering hier voor haar rekening zal nemen. De bom is, zoo niet alle teekenen bedriegen, verkeerd ge sprongen! Dr, E. VAN RAALTE. vraagstukken. Do sanctiekwestie is geregeld. Morgenavoixi zal waarschijnlijk de tekst bekend gemaakt kunnen worden. Inzake de kwestie-Schacht werd meegedeeld, dat de directeuren der Reichskreditgeselischaft en ae; Pruisslschei Staatsbank (vroeger Seehandlung) naar Den Haag geroepen zijn toen de Rijksbank niet in dc Internationals Bank deel zou nemen. Intusschen heeft de Duitsche delegatie nog eens overwogen of het niet mogelijk was de Rijksbank door een wet tot deelneming te dwingen en zij heeft dr. Schacht gevraagd wat hij in dat geval doen zou. Deze heeft daarop geantwoord, dat hij de wet loyaal zou naleven tzooals wij gisteren reeds meld den). Morgen zal de Duitsche delegatie voorstel len deze verplichting der Rijksbank in het slotprotocol op te nemen. Bij aanneming van het Youngplan door den Duitschen Rijksdag wordt zij dan zonder meer wet. Het des betreffende stuk zou reeds hedenavond aan den voorzitter, den heer Jaspar, worden toe gezonden. De onderhandeling met de beide banken, die de Rijksbank zouden vervangen, zijn hierdoor voorloopig overbodig geworden. Men laat; echter de beide directeuren toch overkomen, om hen als deskundigen te raadplegen en ook om, wanneer nieuwe moeilijkheden mochten rijzen, onmiddellijk met hen tc kunnen spre ken. Het- standpunt van den president der Rijksbank moet, naar wij vernemen, aldus worden samengevat, dat hij nooit bereid is een overeenkomst met iemand aan te gaan als de andere denkt dat hij de overeenkomst wellicht zal schenden. Hij verlangt, vertrou wen van den ander en geen bedreigingen. Onder de omstandigheden, die zich sinds de vaststelling van het Young-plan te Parijs hadden voorgedaan, had het directorium der Rijksbank met algemeene stemmen besloten den voorzitter van het organisatie van de Intern. Herstelbank te verwittigen, dat de Rijksbank omtrent een eventueel deelnemen aan de herstelbank slechts een besluit zou kunnen nemen, nadat de bank zou kunnen overzien wat het resultaat der Haagsche conferentie was. De Rijksbank zeide dus op dit oogenbiik niet, dat zij wel of dat rij niet wenscht deel te nemen, doch zij had alleen te verstaan gegeven, haar beslissing afhan kelijk te maken van den afloop der confe rentie. Wij vernamen verder nog, dat de verant woordelijkheid, welke de Rijksbank eventueel niet zou willen aanvaarden onder meer zou betreffen de uitgifte van zekere leeningen door de herstelbank. waarmede men toch een bepaalde verantwoordelijkheid op zich neemt en nu scheen de president der Rijks bank die geenszins het verlangen koes tert de politici te beïnvloeden te meencn, dat hij als bankier zijn cliënten nooit zou kunnen aanraden aandeden te koopen, waaraan sancties vastzitten. Naar wij vernemen, zal morgen de defini tieve beslissing omtrent den zetel van de herstelbank genomen worden, welke zetel in Bazel zal komen. Dan zal men de vertegen woordigers van Zwitserland officieel tot een bespreking uitnoodigen. België zou zijn laat- sten tegenstand tegen een vestiging te Bazel opgegeven hebben. Tot dusver vonden cr nict-officieele voorbesprekingen met dr. Bachmann plaats betreffende de kwesUc, van de belastingvrijheid enz. In verband met de hier en daar in de pers gemaakte opmerkingen dat na het verdrag over de Bank met Zwitserland nog wijzigin gen in de kantonale wetgeving van Bazel noodig zijn. vestigt men er onze aandacht op. dat verdragen volgens dc Zwitsersche grondwet direct bindende kracht hebben, zoo wel voor kantons als voor gemeenten. Men heeft er rich overigens in het kanton Bazel ook nog van vergewist, dat geen der nolitiekc partijen in den kantonalen raad van Bazel zouden aansturen op de aanvraag van een referendum (dat nl. ook door een kan ton kan worden aangevraagd) tegen het verdrag inzake de Bank. Er is dan ook. naar men ons van Zwitserschc zijde verklaarde, geenszins te verwachten, dat er gebruik zal worden gemaakt van de mogelijkheid een re ferendum aan te vragen voor het geval, dat het verdrag voor langer dan 15 Jaren zal worden gesloten. Oostenrijk-Italie. Van Oóstenrljkschc zijde wordt meegedeeld, dat de reliefschuldovcreenkomst tusschen Oostenrijk cn Italië zoo goed als gereed If. Verwacht wordt, dat nog in Den Haag de overeenkomst door Schober en Mosconi zat worden ondertqekend- Met de Belgische delegatie zijn heden be- sprek'ngen gevoerd over den afloop der com- mercieele schulden van voor den oorlog en over de liquidatie der Oosten rij ksche eigen dommen in België. De onderhandelingen be ioven een bevredigend resultaat. Hetzelfde geldt voor de besprekingen van Oostenrijk met Polen over de oude Oostcnrijksche ver zekeringsmaatschappijen, die in het tegen woordige Polen, voorzoover dit vroeger Oos- tenrijksch gebied was. nog bestaan. Ter bespoediging en voor het gemak van bclanehebhenilen verzoeken wij voor de verschillende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere mededee- lingen of vragen voor de Redactie: 10600 Voor de Hoofdredactie: 15054. Voor advertenties, abonnementen en bezorging: 10724; Voor aangelegenheden van de direc tie: 13082.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5