BRIEF UIT BERLIJN. KLENE's KAUWGOM HaagscHe Conferentie. De reactie van de eerste resultaten. \4^uycyv LETTEREN EN KUNST AGENDA Nog iets over sancties. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 17 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD Hjalmar Schacht. De man en zyn daden. Is zijn val nabij? Toenemend verzet tegen hem, (Van onzen correspondent). Berlijn, 14 Januari. De gebeurtenissen van deze laatste weken in Duitschland concentreeren zich om de figuur van één enkelen man, die wonderlijk genoeg eigenlijk niet die geweldige belang stelling verdient: om den heer Hjalmar Schacht, naar den voornaam af te leiden oorspronkelijk dus een Skandinaviër. sinds jaren president van de Duitsche Rijksbank met zeer uitgebreide volmachten. Wil men over Duitschland schrijven, dan mag men in deze dagen niet aan zijn per soon voorbijgaan. Hij wordt nu eenmaal het meest genoemd, en is door de omstandighe den plotseling iemand van internationale re putatie geworden. Een feit, dat eerder door sensationeele dan door degelijke prestaties bereikt is. Ofschoon ik niet graag zou willen tegenspreken, dat de heer Schacht een man van groote en algemeen erkende kundighe den op het speciale gebied van het bankwe zen en van den geld standaard is. Zijn positie in Duitschland, die hem thans den naam van dictator in de Duitsche repu bliek bezorgt, heeft hij aan den door zijn va derland verloren oorlog te danken. Hij is een van de niet weinigen, van wie men voor den wereldoorlog nog zoo goed als niets gehoord had, en die eerst door de ontwikkeling der dingen tijdens en na de revolutie op den voor grond gekomen is. Oorspronkelijk was hij democraat. Zelfs lid van de kort na de omwenteling door Thedor Wolff, den bekenden hoofdredacteur van het Berliner Tageblatt gestichte Duitsche Demo cratische Partij, die intusschen tot een zeer klein onderonsje van weinig invloed gewor den is. Of de heer Schacht dat voorzien heeft, weet ik niet, maar nog in aller herinnering is, dat hij, eenmaal met behulp dezer partij en van de toen nog zeer machtige sociaal-de mocraten president van de Rijksbank gewor den, tegen de wer.schen der rechtsche groe pen in, die Dr. Helfferich candidaat gesteld hadden het partij boekje ter beschikking stelde en naar de rechtsche zijde omzwenkte. Een manoeuvre, waardoor hem al dadelijk vele sympathieën zijner vroegere vrienden verloren gingen. De nieuwe positie van den heer Schacht was daarom zoo belangrijk, cmdat ten ge volge van het Vredesverdrag van Versailles de Rijksbank niet meer direct onder de Duitsche regeering en de volksvertegenwoor diging kwam te staan, maar een merkwaar dig lichaam van half nationaal half inter nationaal karakter ging vormen (wat o.m. met zich bracht, dat buitenlanders, o.a. onze landgenoot Prof. Bruins in een raad van toezicht op de Rijksbank gingen zitting ne men.) Men kon van een staatje in den staat gaan spreken. En de ontwikkeling der dingen heeft geleerd, dat ae heer Schacht, die tot de ijde- len in den lande behoort, ook werkelijk het plan had, zich tot een dictatoriale positie omhoog te werken. 9 9 zijn met de Jaren een zeer gematigde partij geworden. Een bijna „burgerlijke". Maar als ze zoo nu en dan nog eens echt kwaad wor den, dan meestal, gelijk ook in dit geval, door de machtige vakvereerigingen opge stookt, dan laten ze het niet bij dreigementen maar weten als grootste Duitsche partij hun wi'. vaak door te zetten Niet alleen omdat Schacht den soclalistl- schen Rijkskanselier Muller en diens regee ring in zijn bekend memorandum heeft aan- eevallen en den socialistischen minister Hil- ferding weggejaagd heeft, niet alleen omdat Schacht voor de tweede maal in het buiten land ten aanzien van de vertegenwoordigers van het geheel buitenland de eigen regee ring dupeerde, maar vooral omdat men heel goed weet. welke rol den heer Schacht in de naaste politieke toekomst t-oegedacht was, wil men ditmaal definitief met hem afreke nen. Vergist men zich niet in de prognose, dan gaat het hier om een van de eerste en krach tigste tegenzetten in een komende actie van grooter afmetingen. En dan mag aangeno men worden, dat de Duitsche socialisten zich tenslotte verheugen over de onhandige tac tiek van den heer Schacht, die zich reeds dadelijk te veel heeft bloot gegeven en nu waarschijnlijk alle troeven ineens uitgespeeld heeft. Gisteren nog was dr. Schacht de held van alle reactionnaire Duitsche persorganen, en heden scheldt men op hem en verwijt hem in diezelfde bladen, dat hij niet de min ste standvastigheid getoond heeft. Maar nog is de heer Schacht niet van het terrein verdwenen. En het zal hoogst belang wekkend zijn te vervolgen, hoe deze voor postengevechten ten slotte zullen afloonen. De schermutselingen hebben zich in 's-Gra- venhage afgespeeld, de ernstige gevechten zullen in Berlijn gevoerd worden. Men bereidt er zich sinds gerulmen tijd reeds op voor! H. T. B. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per re«jel. OPRUIMING wordt voortgezet P RIJ S V cRMINOERING lO TOT SO pCt. Gr. Houtstraat 10 BIJ DE UTICA JUBILEE SINGERS Christelijke gezangen leerden. ZIJ namen, re ligieus als ze zijn, deze liederen over, doch wijzigden het rhythme en geleidelijk veran derde ook de melodie. Zoo zijn de melodieën van het populaire „My old Kentucky home" en van „Carry me back to old Virginia" oor spronkelijk niet van de negers afkomstig. Doch andere melodieën zijn onder de ne gers geboren, ze werden niet gecomponeerd, ontstonden zoo-maar. „sprang into life" ge lijk de neger H. T. Burleigh het in een zij ner studies over het negerlied fijn karakte riseert. De „spirituels" zijn de geestelijke liederen, herscheppingen van de choraal-melodieën die de blanke predikers tot hen brachten, nü sterk van rhythme, niet. zelden gesynco peerd, maar waardoor deze liederen tóch niet het harde, abrupte der jazzmuziek krijgen. ..All God's children got shoes" en ..Ezikiel saw de wheel", twee liederen die de Utlca Jubilee Singers op het programma van Maandag hebben gezet, zijn voorbeelden van de „spirituel". De „Chocolate Kiddies" hebben eens de niggersong" populair gemaakt.. Dat waren dan de „plantatlon-songs". de liedjes die bij de guitaar werden gezongen op de wijde ka toenplantages. in het rustuur, in den avond. Dat zijn de „blues" ook, de liedjes van wee moed en verlangen, die stammen uit den tijd dat de negers nog slaven waren: melodieën van eep merkwaardige rhythmiek. wegster vend soms, wonderlijk ontroerend vaak. En de meer gewone „negro folk-songs" zullen ze ook zingen, de Utica Jubilee Singers, oa. „Deen River" en .Nobody knows de trouble I sec". Ze brengen hun liederen, zooals die op den huidigen dag daar in New-Orleans, in Vir ginia. aan de oevers van de Missisippi nog worden gezongen, zooals een neger alleen ze zingen kan. Het zijn volksliederen, soms eenigszins gewijzigd omdat een lied voor een concertzaal andere eischen stelt dan een lied dat buiten, gewoon-weg. gezongen wordt, maar volksliederen tóch. En zoo zal men dan Maandagavond hier in Haarlem den zang van de negers kunnen beluisteren, die boeit door het natuurlijke, het karakteristieke. C. G. B. OPTREDEN VAN LEON BOEDELS Zondag zal één der bekendste vertegen woordigers van ae oude garde, Leon Boedels, fdie door den brand uit Flora gejaagd werd, de man wiens hooge zijde al even bekend is als Speenhoff's inmiddels afgeschafte lange jas) in Haarlem in den Schouwburg aan den Jansweg optreden. Dit optreden is een onderdeel van de ju bileumstournee. die de oude heer Boedels op het oogenbük maakt. Hij zal zich doen hooren in het répertoire dat jaren geleden, in den tijd van de revolutionnaire cabaretkunst de gemoederen in beweging bracht, doch ook in een keuze uit nieuwe cabaretliederen. Voorts zal onder zijn leiding een zooge naamd specialiteiten programma vertoond worden, waaraan medewerking zullen verlee- nen, professor Bellardi, illusionist en fan tast, De vier Vree's, gymnastiek en acroba tiek, de bekende buikspreker Barandini, de dansers Lola en Laurent en De Hawaiian spe lers de Calimas Het is te wenschen dat de heer Boedels de belangstelling zal ondervinden, die hij ver dient. Wie zou overigens nog niet eens gaarne dezen werkwaardïgen veteraan willen hooren. die een menschenleven lang de klein-kunst heeft gediend? der. die men' voor deze doeleinden zal laten volloopen. Spr. gelooft dat men in dit gedeel te van West zeer mooie wandelwegen zal scheppen. Ook in het plan Zuid is behoefte aan bouwterrein. Er is een voorloopig plan- Boterenbrood, dat op verschillende punten nog wel herzien moet worden. Bij het Sta dion in de richting van de Nieuwe Meer zijn sportterreinen gedacht met elkaar groot 75 H.A. Hier zal zich dan aansluiten het ont worpen bosch. Na nog eenige plaatsen te hebben aange duid waar industrieterreinen zijn gedacht, komt spreker tot de verbinding met Noord. Daarover Is men nog met verschillende stu dies bezig. Wel kan spr. zeegen. dal de studie wat betreft een tunnel wel zal uitloopen on een ontkennend antwoord. Spr. vraagt zelfs of men nog wel aan tunnelbouw mag den ken als straks de Zuiderzee zal zijn droogge legd. Men krijgt dan geheel andere toestan den. Daarom vraagt spr. of het niet moge lijk zal zijn het intercommunaal autoverkeer te leiden over een overgang bij Schelliner- woude aan den eenen kant en ongeveer bij de Petroleumhaven aan de andere zijde van de stad. Beperking van bouw aan het Noor den zal noodig zijn en spr. wil den bouw daar begrenzen met een groot boogkanaal. waar langs industrieterreinen geprojecteerd zijn. DE BEDRIJFSREOROANISATIE BIJ DE ENKA. In verband met de bedrijfsreorganlsatle bij de Enka te Arnhem, verneemt het Hbld, dat deze afdcellngsgewijze zal worden voortgezet, totdat een zekere grens is bereikt, welke door de productie wordt bepaald. Er zal n.l. worden gewaakt, dat de productie der fabrieken niet vermindt. Evenals de vorige week worden deze week ongeveer 70 meisjes ontslagen. In de volgende weken zal eveneens aan personeel ontslag worden verleend, waarvan het aantal afhankelijk is van den aard van de afdeeling, waar het plaats heeft. Of onder het hoogere personeel ook maatregelen tot Inkrimping worden genomen, kon van de zijde der directie nog niet worden medege deeld. UITGIFTE VAN SC1IATKISTPROMESSEN EN -BILJETTEN. 23 Januari wordt, ten kantore van den agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam, de bijbank van de Nederland- sche Bank te Rotterdam en het agentschap der Nederlandsche Bank te 's Gravenhage, de Inschrijving opengesteld op Schatkistpro messen en 4 Schatkistbiljetten tot een totaal bedrag van ten hoogste 25 millioen. De Schatkistpromessen hebben een loop tijd van 3 of 6 maanden en de Schatkistbil jetten van 1 jaar. De toewijzing geschiedt tegen de daarvoor door den minister vast te stellen prijzen. De storting moet geschie den op 1 Febr, DE TOESTAND OP CURASAO. EEN NIET BEVESTIGD GERUCHT OVER „DE KORTENAER". Zoowel te 's Gravenhage als in de hoofd stad schijnt het gerucht te gaan. dat do „Kortenaer", welke dezer dagen uit Den Helder naar Oost-Indie is vertrokken, onderweg op dracht zou hebben ontvangen de reisroute te wijzigen en onverwijld naar Curasao te varen. Het Hbld. verneemt echter dat het ge rucht allen grond van waarheid mist. Men ontkende ten stelligste, dat de „Kortenaer" zijn reisroute had gewijzigd en noemde het gerucht even onjuist als de berichten, die de verschillende autoriteiten den laatsten tijd hebben bereikt. Het blad heeft zich ook nog gewend tot het Departement van Defensie, doch daar wenschtc men geen inlichtingen te verstrek ken over het vervroegde vertrek van H. M. ,,Van Galen". Wel deelde men elders mede, dat een artillerie-officier zich aan boord van HM. „Van Galen" zal Inschepen met bestemming voor Curacao, om daar leiding te geven bij de verdedigingswerken van het eiland. Heden; VRIJDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg. Het SchouwtooneeL „Elias weet het beter". 8 uur. Palace. „Opstandige Jeugd". Tooneel: Fa« mous Imperio Co. 8.15 u. Luxor Theater. „De eerste kus". Tooneel a 4 Volendammers, Piet Groenendaal. 8.15 uur. Rembrandt Theater. „The Divine Lady"; Tooneel: 3 Brasello's. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 18 JANUARI Stadsschouwburg. Ver. Rott. Hofstad. Too neel. (Cor v. d. Lugt Mclsert). „De groene pleureuse". 8 uur. Schouwburg Jansweg. Propacanda-avond Haarl. Kaderlandstorm Vereeniging. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. N V. Oliehandel Dysertncfc Zonen. Verg. v. aandeelhouders. 3 uur. Teyler's Museum, Spaarne 18. Oeopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve Maan dags, toegang vrij, Men weet nog niet. wat er uit het tegen woordige Duitschland worden zal. De dingen zien er in deze daeen minder rooskleurig uit dan ooit. Dat de staat in alle voegen kraakt, mag ik bij den lezer als bekend veronderstel len. Minder bekend is waarschijnlijk in het buitenland, dat van verschillende zijden, in de eerste plaats door twee rechtsche groepen, alles op een nieuwe omwenteling althans een poging daartoe, voorbereid wordt. Al betee- kent dat dan ook niet, dat met wiskunstige zekerheid zulk een poging tot omwenteling ook werkelijk verwacht moet worden. Maar al is het ook juist, dat van revoluties en contra-revoluties, die vooruit aangekondigd worden, nimmer iets terecht komt. dan heeft men toch niet het recht. om struisvogelpoli tiek te voeren en opzettelijk de oogen voor de ontwikkeling te sluiten. Zoowel de kring rondom den thans beroemd geworden Hu- genberg als andere rechtsradicale fanatici v/erken sinds jaar en dag aan plannen, die wellicht reeds dit jaar voor de rust in Duitsch land gevaarliik kunnen worden. En men kan gerust neerschrijven, dat slechts het feit. dat een man van den eeweldigen invloed op de volksmassa als Hindenburg, de grijze rüksoresident, het allerergste voorkomt. „Als Hindenburg ons in deze situatie komt te ontvallen", zei me dezer dagen een der meest invloedrijke Duitsche bankdirecteuren, „dan heb ik voor de naaste toekomst van Duitsch land niet al te veel meer over!" In zulke omstandigheden krijgt de actie van den heer Schacht, van wien men weet, dat hij een immdsief fantast is. noe een an dere beteeker's M°n kan den president van de Duitsche Rijksbank, die zich een zoo slecht politicus getoond heeft, niet in het hart zien. maar men kan als waarschijnlijk aannemen, dat hi.i tenslotte niet alleen aan de reareling Young gedacht heeft toen hij z'ch liet overha1en, onnieuw der rijksregee- r'r» en haar afgezanten een stok tusschen de been en te werpen. Deze stille voorbereidingen in de Duitsche binnenlandsche politiek worden in deze da gen in onze Nederlandsche residentie na tuurlijk nauwelijks besnroken. Het is ook de vraag, of zelfs vele Duitsche verte een woorai- gers van regeering en pers ter conferentie er voldoende van op ce hoogte zijn. Voor wie geleeenheid eehad heeft achter de schermen te kijken, krijgt het optreden van den pre sident van de Rijksbank in dit verband een eenigszins ander gezicht. En daarom is het dubbel toe te juichen, dat de Duitsche mi nisters in Den Haag zich niet hebben laten bluffen, maar zich sterker getoond hebben dan deze bankdirecteur met bijzondere plan nen en persoonlijke IJdelheden, die in samen werking met andere onverantwoordelijke kringen voor de rust in Duitschland in de naaste toekomst wel degelijk gevaarlijk zou kunnen worden. Ik wil hier de voorspelling wagen, dat de heer Schacht niet lang meer zijn hooge en machtige positie zal innemen en dat het der sociaal-democratie binnenkort gelukken zal hem uit zijn hccgen zetel te wippen Vandaag reeds schrijft het hoofdorgaan dezer partij in een zeer venijnig artikel, dat Schacht verdwijnen moet, omdat het arbei dende volk genoeg van hem heeft. De Duit sche socialisten winden zich zelden op, 2e OVER NEGERLIEDJES EN NEGER ZANGERS. Het was wel eenigszins in den trant van het liedje van de „Twaalf kleine negertjes", doch met dit verschil dat het nu vijf flinke negers betrof, die één voor één „opkwamen". Eerst verscheen Cole, groot, stevig, donker, die me in 't Centraal-Hotel te A'dam zijn kamer binnenloodste; toen kwam Clarance C. Ratcliffe intelligent gezicht, slank, die met zijn been over 'n stoelleuning tegenover me ging zil- :en; vervolgens dook Ben Skinner, jong, flink, op; George Whittington kwam nog even blnnenloopen en Culver stak zijn hoofd om de deur. Het zesde lid van de Utica Jubilee Singers, miss Margarete I. Hole die ik eigenlijk 't eerst had moeten noemen ver scheen niet omdat ze, 'n beetje ziek, in bed '.ag, in de hoop Maandag zoover opgeknapt zijn, dat ze in Haarlem zal komen zingen. En zoo hebben Cole, Ratcliffe en Skinner me dan in hun merkwaardige Engelsch ver teld over negerliedjes, over hun reizen, over hun troepje. Ze komen uit Mississippi, deze negers, waar in 1903 William H. Holtgelaw onder de jongens van het Utica Industrial Institute groepjes vormde die ijverig negerliedjes zongen. In hun vrijen tijd gingen ze er op uit om op te treden en geld te verdienen, want de school, waar uit sluitend negerjongens onderwijs ontvangen en die geheel door giften van particulieren op de been gehouden wordt, was arm. Een van die groepjes is in 1926 de wijde wereld ingetrokken, om belangstelling te wek ken voor de „niggersong". om ze in stand te houden onder hun rasgenooten, deze simpele, religieuse of weemoedige liederen van hun voorouders, Eerst werd gezongen Ir. Canada, 'oen in de Vereenigde Staten, óók m de Zuidelijke streken natuurlijk. Vervolgens m 1927, gingen de Utica Jubilee Singers naar Europa, naar Duitschland, Frankrijk, België Hongarije, Oostenrijk en Denemarken. Weer :n Amerika terug werkten ze voor twee ge luidsfilms. zongen ze voor de „Victor" alias His Master's Voice". En weer gingen ze naar Europa, nu ook naar Nederland waar. nog reen maand nadat op Kerstavond :n New York voor de microfoon gezongen werd, ze Maandagavond in Haarlem onder de auspiciën van „Kunst aan het Vo^kzullen optreden met hun spirituals, hun plantation- songs, hun negro-folksongs. De neger heeft een sterk gevoel voor rhythme, een Ingeboren gevoel, dat zijn oor sprong vindt in het feit dat de oudste neger- 'iedjes steeds gezongen werden bij de dansen van dit volk. die zoo krachtig rhythmisch zijn En net rhythme bleef het meest karakte ristieke van hun liederen toen in de tweede helft der vorige eeuw de afschaffing der slavernij In de Zuidelijke staten van Noord- Amerika een feit begon te worden en mis sionarissen in de „camp-meetings". de gods dienstoefeningen in de open lucht, den negers DE UITBREIDING VAN AMSTERDAM. VERSCHILLENDE TOEKOMST PLANNEN. Donderdag had een officieuse vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad plaats, waarin een voordracht gehouden werd door den directeur van Publieke Werken, ir. W. A. de Graaf over de plannen van „Groot Amsterdam". Allereerst deelde spreker mede. dat volko men overeenstemming is verkregen met het rijk en de provincie wat betreft de wegen plannen. Ook is volledige overeenstemming bereikt met de Nederlandsche Spoorwegen. Alle spoorwegen, die van het Centraal Sta tion uitgaan, zullen worden verhoogd en door breede tunnels zal het straatverkeer geen hinder meer hebben van de spoorwegen. Het station Weesperpoort zal vervallen en zui delijker gebouwd worden. Voorts wijst spr. op de ringbaan in wor ding om de stad van den Haarlemmerweg naar het Muiderpoortstation. en die o.a. die nen kan voor locaal snelverkeer. Wat het Weesperpoortstation betreft deel de spr. nog mede, dat hij hoopte dat de daar na verplaatsing van dit station vrijkomende terreinen in handen komen van de gemeen te om daar te maken een goeden verkeers weg. die ?al leiden naar het Gooi. Wat be treft de Elertische tram naar Haarlem is overeenstemming verkregen, dat deze van den Admiraal de Ruyterweg zal verdwijnen en meer Oostelijk zal gelegd worden langs de op te richten Centrale Markthallen. De vraag hoe men in het toekomstig Am sterdam moet bouwen, is nog niet beslist. Men is het er nog niet over eens of men zich moet houden aan hoogbouw of laagbouw. De Amsterdamsche havens, aldus spreker, moeten in het Westen worden uitgebreid. De houthaven is reeds veel te klein geworden. Een groote re is ontworpen, die zoo ruim is als de Oostelijke havens te zamen zijn. Naast deze haven ligt reeds de Coerihaven. terwijl daarnaast is ontworpen een handels haven met groote industrieterrein, tevens gelegen langs de spoorbaan naar Zaandam. Ook reeds ten Westen van de spoorbaan zijn havens en industrieterreinen ontworpen. Reeds zijn plannen in bewerking om te ko men tot een bebouwing van de terreinen ge legen tusschen Haarlemmerweg. Ringbaan tot de Nieuwe Meer. Tegen den Haarlemmer weg aan heeft men arbeiderswoningen ont worpen. Met het oog op de directe behoefte aan bouwterrein zal het straten-plan waar voor het bestaande plan van de vroegere ge meente Sloten niet kan worden gehandhaafd zeer spoedig uitgewerkt worden ingediend. Ten Westen van de Ringbaan heeft men zich een watervlakte gedachte voor roeien, zeilen en zwemmen, grooter dan het Vondel park. Daar ligt een groote uitgeveende pol- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl» per rer« Nederlandich fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 eenL LANGZAAM VLOTTENDE BESPREKING 's-Gracenhage, 16 Jan. 1930. In de Duitsche persconferentie vernamen wij omtrent den stand der conferentiewerk zaamheden. dat de vraagstukken betreffen de de liquidatie van het verleden en de mo bilisatie der Duitsche schuld, die nog niet opgelost zijn. Vrijdagmiddag om 5 uur in een bijeenkomst der zes behandeld zullen wor den. Zaterdagochtend zullen dan de kleinere staten er bij komen, terwijl men hoopt- hetgeen intusschen nog niet zeker is Za terdagmiddag de slotzitting te kunnen hou den. Vrijdagochtend zullen te 10 uur de zes uit- noodigende mogendheden zich bezighouden met het werk der juristencommissie in ver band met het vaststellen van de documenten der conferentie. Op het Oostelijk front niets nieuws. Men acht het waarschijnlijk dat in over eenstemming. met hetgeen de juristencom missie in hare bijeenkomst te Brussel als toelaatbaar had geoordeeld, onderteekening van het Young-plan met betrekking tot het Duitsche herstelvraagstuk hier zal plaats hebben, ook al zouden de Oostelijke staten doordat zij met hun arbeid nog niet gereed zijn, niet tot onderteekening in Den Haag overgaan. Deze zouden dan later teekenen; hoe eer der zij dat bunnen doen. hoe beter voor hen. omdat zij er belang bij hebben zulks te doen, o.m. in verband met de zetels, welke zij in het bestuur der Internationale Bank zouden kri.igen. Ten opzichte van het sanctievraagstuk wees men er nog op. dat het volkomen vast staat. dat na uitspraak van het Haarrsobe Gerechtshof geen sanctie-recht intreedt, doch alleen volkenrechtelijke repressaille- maatreeelen geoorloofd zijn. waarteven Duitschland van zijn kant alle mogelijke rechten geldend zal kunnen maken, natuur lijk een en ander binnen het raam van het Volkenrecht. Had Duitschland nagelaten dit. vraagstuk thans vastgelegd te kriigen, gelijk gedaan is, dan zal Frankrijk altijd de stelling hebben kunnen verdedigen, dat art. 430 van het Ver drag van Versailles weder gold waartegen Duitschland dan niets had kunnen doen. Om het speciale recht van liet verdrag van Versailles te vervangen, heeft men de thans in détails getroffen regeling, waarbij een taak aan het Intern. Gerechtshof is toe gekend. in het leven geroepen. Men wees er alsnog op. dat als er zich moeilijkheden inzake de naleving van het Young-plan voordoen, eerst de Bank. dan de raadgevende commissie, vervolgens het scheidsgerecht uit het Younv-plan de instan ties zijn waarbij men terecht moet komen. Eerst daarna kan men voor het cas ex tréme bij het Haa^sche Gerechtshof aan kloppen. dat zou hebben te beslissen, dat er oozet bij Duitschland aanwezig was in het nlet-nakomen van zijn verplichtingen. Dat elke credlteurstaat on zichzelf een dergelijke zaak bij het Haagsche Hof aan hangig zou kunnen maken, ls in overeen stemming met de rechtsfiguur, die reeds in het Romelnsch recht- voorkomt, wanneer men met gezamenlijke schuldeischers te doen heeft; voor Duitschland werd het een voor deel geacht, dat thans ln afwijking van het verdrag van Versailles deze bepaling was vastgelegd, aangezien daarmee de absolute samenwerking der geallieerde schuldeischers verbroken is. 's-Gravenhage, 16 Jan. 1930. In de Engelsche persconferentie ls meege deeld, dat de zes uitnoodlgende mogend heden hedenochtend hun besprekingen heb ben voortgezet-. in den loop van de discussies over de mo bilisatie heelt Tardieu de vraag opgeworpen eener waarborg, dat er geen spoorweg- of postleeningen zouden worden gesloten en erop gewezen, dat het van essentWele bet ee kenis is. een verklaring in dien zin te krijgen alsook een verklaring, dat de Duitsche regee ring geen buitenlancische leeningen, direct r.och indirect, zal sluiten tot- de uitgifte van de eerste tranche der Herstclleenlng. De Duitsche delegatie kan een dergelijke garantie niet geven, zonder eenige van haar deskundigen op het gebied der posterijen en spoorwegen te raadplegen. Deze deskundigen zijn in Berlijn en er werd besloten hem te doer, overkomen, en daar het voor hen niet mogelijk ls. eerder dan morgenochtend hier te zijn, werd de bespreking zoowel van öq mobilisatie- als van de liquidatiekwestie ver daagd tot morgen 5 uur. Loucheur deed vervolgens eenige mede- deelingen als president van de tweede com missie over den voortgang van hot werk dier commissie en verklaarde, dat de privé- besprekingen nog steeds voortduren. Hij hoopte in staat te zijn morgenochtend als de zes uitnoodlgende mogendheden weer bij een zullen zijn. eenig resultaat van deze be sprekingen te kunnen mededeelen. Naar wij vernemen zou er tusschen do kleine entente en Hongarije in beginsel vrij wel overeenstemming bestaan omtrent, een regeling met betrekking tot de particulieren, die door de agrarische hervorming schade hebben geleden. Deze zouden zich direct niet de betreffende regeeringen in verbinding moeten stellen ton einde tot een vergelijk te trachten té geraken. Gelukt dit binnen 6 maanden niet. dan zullen de gemengde scheidsgerechten voor deze gevallen uitspraak moeten doen- Doch de te betalen bedragen zullen niet door de betreffende regeeringen worden uitbetaald, maar door een te vormen gemeenschappe lijke kas. waaruit de betalingen proportio neel zullen geschieden. Voor alle andere particuliere schadeloos stellingen verlangt Hongarije dat de ge mengde scheids-gerechten gewoon blijven werken. Daartegen is nooit aangeroerd dat die scheidsgerechten voor die zaken niet competent zouden zijn, en bovendien heeft de Hongaarsche rcgccrlng geen volmacht ge kregen noch verlangd om in naam van deze particulieren te onderhandelen en een ver gelijk tot stand te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5