De Voetbalvereeniging „Schoten" 20 jaar POSTDUIVEN. HOCKEY. Hockey en Bandv'Bond. DAMES-HOCKEY WIELRIJDEN. ^'V' uw Bijzonderheden uit haar geschiedenis. Het elftal dat gisteren de kleuren - -• V v 1 ..Schoten" verdedigde: zittend v. I. n> r. Hetem, Pieterse, Koelman. Steenbergen, Cion. Staande: De Goede. Maas, Boeier, Ditman en Philippo. De voetbalvereeniging „Schoten" hoopt op 4 Februari het feit te herdenken, dat zij twin tig jaar geleden werd opgericht. Aan den voorzitter dezer vereeniging. den heer H. E, Lohmann Jr., hebben we verzocht, eenige bij zonderheden uit de geschiedenis zijner club te willen mcdedeelen. Hij schrijft het volgen de: „Het mag zeker wel een keurige prestatie genoemd worden dat een vereeniging als „Schoten" zich niet alleen staande wist te houden, maar zich tevens te ontwikkelen tot een zoo gezonde organisatie als op dit oogen- bllk is. Veel voetbalvreugde, maar zeer zeker ook leed is haar deel gewerden in deze twin tig Jaren. Was „Schoten" niet- steeds daar, waar de zwaarste klappen vielen? Maar steeds wist zij deze moeilijkheden te over winnen. Voordat „Schoten" werd opgericht, had den verscheidene jongelui al het trappen tegen een bal beoefend. Midden in de week werd al druk gesproken over den wedstrijd van den komenden Zondag, die dan plaats hacl op „het Kalf", waar thans nog steeds druk gespeeld wordt. Het was mul stuk zand. waar de leden nu liever niet op zouden spelen; maar toen keek men zoo nauw niet; er werd naar hartelust getrapt en gedraafd. Het was een bonte mengeling van voetballers; want er bestond toen nog geen eenheid dn costuum. maar wat hinderde dat? II. E. Lohmann Jr. Er moest gevoetbald wor den! Het ging er gemoe delijk aan toe. Onder het spelen door, vlogen ze om beurten naar den ijswagen om hun dorst te lesschen. De spelers gingen Zon dagsmorgens vroeg, met- ballen en goalpalen op de schouders, naar het terrein, om toch maar de eerste te zijn. Dat was toen nog voet ballen om het spel! Maar spoedig werd besloten om een voet balvereeniging op te richten onder den naam van Schotensche Voetbalvereeniging (S.V.V.- Later moest die naam veranderd worden. Toen werd het V. V. „Schoten". De oprichters van de vereeniging waren: P Hubers, voorzitter: H. Kooien, .secretaris en G Meenhorst, penningmeester. Wat waren de spelers trotsch, dat zij toen op een eigen terrein konden voetballen! En wat waren zij er weer vroeg bij om lijnen te trekken en alles in gereedheid te brengen voor den wed strijd. Het was toen nog mogelijk om een geultje te spitten en het gras er andersom in te leggen. We herinneren ons nog het terrein aan den Vergierdeweg, waar nu de z.g. „Vogelenbuurt" verrezen Is en hoe wij in ons voetbalcostuum nog een paar honderd meter den Rijksstraatweg langs moesten loopen om het terrein te bereiken. De weelde van een eigen kleedgelegenheid kenden wij niet; we gebruikten een oude schuur van den boer, die dichtbij woon de. Maar dat deerde niemand. Het ging om de vereeniging en om het voetbalspel; de clubliefde was groot. „Schoten" werd inder tijd schier onoverwinnelijk geacht in serie wedstrijden. Verscheidene bekers en medail les prijken dan ook in de overvolle kast. De jongens werden vroeger na een over winning van het station gehaald en met de vlag voorop naar hun huis gebracht. Helaas, die tijden zijn vervlogen! Twintig jaar lang heeft „Schoten" de jeugd in staat gesteld om het voetbalspel- te be oefenen en met- succes. Vele jongelieden heeft zij tot goede spelers gevormd, waar helaas andere vereenigingen nu van profiteeren. Maar ook aan deze moeilijkheid wist het be stuur steeds het hoofd te bieden. Het is dan ook werkelijk met trots, dat het tegenwoordige bestuur op zijn werk terug ziet. Heel veel successen heeft Schoten geoogst na haar promotie van den Haarl. naar den Ned. Voet balbond. thans zestien jaar geleden. In de derde klas N.V.B. (nu K.N V.B.) moesten vereenigingen als Stormvogels, Holland en R.C.H. voor Schoten de vlag strijken. Schoten werd dan ook kampioen, maar met de promotiewedstrijden wilde het toen niet lukken. De oorlogsjaren, waren ook voor deze vereeniging heel moeilijk om door te komen, maar gelukkig kwamen diverse spelc-rs van de grens om hun vereeniging te helpen. Dat was clubliefde; dat was de waren club geest! In he jaar 1918 promoveerde „Schoten" naar de tweede klas. Daarin werd met af wisselend succes gespeeld. Vooral het seizoen 1919—1920 was bijzonder succesvol. Zij eindig de als no. 2 onder R.C.H., met slechts één punt verschil. In 1921 wist „Schoten" zoo waar den N.V.B.- beker te winnen. In dc demi-finale ging het tegen A.G.O.V.V en in de finale tegen R.F.C Ook de „Gooi- en Eemlander"-bal werd door Schoten gewonnen, door op één dag ,,'t Gooi" en „Hilversum" te kloppen. In het seizoen 1927 moest „Schoten" de zo-a gevreesde degradatiewedstrijden spelen. Zij werd genoodzaakt om haar plaats aan H.R.C (Den Helder) af te staan. Het is nog niet mogen gelukken om in de tweede klasse terug te keeren, maar de leden hopen dat dit spoedig zal gebeuren. Wij weten hoe het eerste elftal het maakt en ook dat het tweede elftal aar. de spits van zijn afdeeling in den H.V.B. prijkt. Veel verdienstelijke bestuursleden en spe- Het elftal van „Schoten", dat zestien jaar geleden bij de sericicedstrijdcn tan V. S. V. een fraaten beker won. Van links naar rechts 'staande): D. Lieshout, J. Klcijn, C Meen horst. J. Meenhorst en W. v. cl. Eijkhof: 'zittend): J. Dikmans. W. van Schagcn, H. Volbracht. J. Lohmann. P. dc Wilde en H. E. Lohmann Jr. Laatstgenoemde speelt steeds in het eerste el/tal en is thans voorzitter. Op 4 Februari as. zal de voetbal vereeniging Schotentwintig jaar hebben bestaan. Wij wejisclien deze thans Noord-Haarlemse he club. die in voor- en tegenspoed altijd blijk heeft gegeven van gezonde sportieve opvat tingen nog een lang leven vol sportie ve ontspanning en successen toe. REDACTIE SPORT EN SPEL. Iers heeft Schoten reeds gehad. Enkele namen dienen hier genoemd te worden. De heeren J. F. Kleijn en J. Dikmans herden ken tevens het feit, dut zij twintig jaar ge leden lid werden. De heer W. v. d. Eijkhof, de onvermoeide werker, vervult de functie van penningmeester reeds 12 1/2 jaar en doet dat onberispelijk. De vereeniging hoopt nog lang pleizier van dezen functionaris te hebben. En hoe staat „Schoten" er nu voor? Zij heeft oen mooi terrein en goede kleedgelegen heid. mooie rechte witte lijnen, een prima ronden bal en een heerlijk kopje thee in de rust. Zie hier den voetballer van 1930! Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren: H. E. Lohmann Jr.. voorzitter. J. Dikmans, secretaris; W. v. d. Eijkhof, penning meester; D. Vierhout, G. Dikmans, B. Steen bergen en W. Boeser, commissarissen. Het feast ter eerc van het vierde lustrum wordt gegeven op Zaterdag 8 Februari in den Schouwburg aan den Jansweg. Des middags van 35 tur zal een receptie plaats vinden in den foyér van dezen schouwburg. Een mooi programma is samengesteld. De feestcommissie bestaat uit de heeren J. Kleijn. G. de Korte, D. van Lieshout en Lefèbre. Tot zoover de heer Lohmann. die juist gisteren niet mee gespeeld heeft. Nu reeds twintig jaar lang heeft- Scho ten zich in de lange regionen kunnen handhaven. Hoe uiterst moeilijk dit is moet men maar eens aan E. D. O. vragen, die 25 jaar lang in de tweede klasse gestreden heeft. Schoten moest het dan ook hoofdza kelijk van de contributies van haar leden hebben, want groote recettes werden nooit door haar gemaakt. Alleen in het seizoen, toen Schoten met Haarlem in de tweede klasse speelde, was de belangstelling aan den Vergierdeweg zóó groot, dat er schier geen plaatsen genoeg waren. Jammer genoeg viert Schoten haar jubi leum in de derde klasse. Hoe goed zij ook speelt, zij kan dit seizoen toch niet promo- veeren, omdat O. V. V. O. nog beter speelt Maar deze prettige wetenschap bezitten de Schotenaren, dat zij overal om hun eer lijk spel en sportief optreden gaarne geziene tegenstanders zijn. Dat zullen ze op hun feestdag dan ook wel ondervinden. Van harte spreken we den wensch uit, dat Schoten het volgend Jaar kampioen van haar afdeeling wordt en promoveert naar de tweede klasse, waar zij steeds een goed fi guur sloeg. Het tournooi te San Remo. De uitslagen der derde ronde van het schaaktournooi luiden: MaroczyKmoch, remise. SpielmannVidmar, remise. Aljechim wint van Nimzowitsch. Tartakower wint van Yates. Ahues wint van Monticelli. RorrüGrau, remise. BogoljubcwRubinstein, afgebroken. AraizaColle, remise. De afgebroken partij Romi—Colle werd remise. Aijechin won zijn partij na 31 zet ten. (De Crt.) Succes voor P. Lindeman. Op de Zondag gehTuden Internationale ten toonstelling „Avicultura" te Den HJHW nog haalde onze stadgenoot P. Lindeman in de" je, Italië, Frankrijk, Zwitserland en Duitsch- vlicgklassc 5 eerste en 5 eere-prijzen. land. Eerste klasse. H. D. M.Bloemendaal (21) (Onder protest). Het is Bloemendaal niet mogen gelukken om een puntje uit Den Haag mee terug te nemen. Na de bully ontwikkelt zich een zeer snel spel met H.D.M. in de meerderheid; de Bloe- mendaal-achterhoede heeft al dadelijk haar handen vol aan het vlugge combinatiespel der H.D.M.-voorhoede. Na een kwartier scoort de H.D.M.-linksbin nen het eerste doelpunt voor de gastheeren. door den bal met zijn lichaam in het doel te loopen. Bloemendaal pakt de zaken iets beter aan, maar haar voorhoede speelt niet genoeg sa men en individueel spel heeft geen succes bij de goede achterhoede der Hagenaars. André de la Porte krijgt eenige kansen, maar hij weet ze niet te benutten. Rust breekt aan zonder dat er verder ge scoord is. Na de rust wegen beide partijen beter te gen elkaar op; Bloemendaal onderneemt nu verscheidene goecl opgezette aanvallen. Eindelijk heeft M. Gunning succes als hij na uitstekend individueel spel den H.D M - keeper onhoudbaar in den bovenhoek pas seert. (11.) H.D.M. komt nu flink opzetten; Bloemen daal verdedigt met man en macht en hoe wel Berkhout veel retourneert op zijn be kende wijze, moet- hij tenslotte zwichten voor een hard schot. (21). HD.M blijft domineeren: Bloemendaal verslapt, zichtbaar. Het einde komt met een ten volle verdiende overwinning voor de Ha genaars. Bloemendaal protesteerde tegen het toe kennen van het eerste doelpunt. M. H. C.Hilversum (10) M. H. C. is er in geslaagd om zich totaal uit de gevaarlijke zóne te werken; zij stuur de Hilversum met een verdiende nederlaag naar huis. Na de bully krijgen we een aantrekkelijk, snel speltempo van beide partijen te aan schouwen. M. H. C. onderneemt de eerste aanvallen, maar de Hilversum-achterhoede geeft niet thuis; de bal verhuist naar haar voorhoede. Katte moet al zijn keeperstalenten toonen. De Hilversum-voorhoede heeft niet veel succes als J. v. d. Hagen eenige keeren net naast pusht en schiet; de Musschen-voor- hoeae gaat geregeld snel combineerend op het doel der gasten af, maar hier ontbreekt nog het juiste schot. Rust komt met blanken stand. Al dadelijk na de thee valt M. H. C. nog enthousiaster aan; de bal gaat soms van stick tot stick; zonder dat een Hilversum mer hem te pakken kan krijgen, maar er wordt nog te onzuiver geschoten. Eindelijk, een kwartier na rust heeft J. Brand succes, hij krijgt den bal mooi vrij toe gespeeld en met een hard schot is de Hilver- sum-keeper gepasseerd. (1—0). Hilversum valt verwoed aan om gelijk te maken; de wedstrijd wordt nu zeer span nend, maar de M. H. C.-achterhoede biedt heftigen tegenstand en geeft den Hilversum mers geen seconde vrij spel. Einde breekt aan met een ton volle ve- diende overwinning voor de Musschen. Tweede klasse. M. H. C. 2—H. O. C. 2 (2—1) Spoedig na het begin is de thuisclub in de meerderheid. Er wordt uitstekend gecombi neerd in de voorhoede, doch de voorzetten van Mulder worden op soms onbegrijpelijke wijze gemist. H. C. heeft weinig in te brengen en brengt het meestal niet verder dan de backs. Rust 00. Na rust scoort Van Olphen al spoedig No. 1 uit een uitstekenden voorzet van Mulder. (1—0.) Vlak hierop breekt de H.O.C.-voorhoede snel door; met een hard schot wordt keeper Elias gepasseerd. Nu is M.H.C. niet meer te houden en Mulder scoort na goed inloopen No. 2. Het binnentrio der M.H.C. mist verschei dene gemakkelijke kansen. Zonder dat er ver der gescoord is, breekt het einde aan Derde klasse. Leiden 2—H. B. S. 1 (0—7) Van het begin af is H B S. in de meerder heid. Bolland scoort spoedig heel fraai No. 1. Nog voor rust scoort Modlich tweemaal. Na rust wordt het combinatiespel in de voorhoede hoog opgevoerd; de score rijst re gelmatig. Uit een strafcorner maakt Modlich met een geweldig schot no. 4. Ai gauw hierop worden nog drie doelpunten gefabriceerd, waarop spoedig het einde aangekondigd wordt. Bloemendaal 3Te Werve 2 (51) Bloemendaal is dadelijk na de bully in de meerderheid en hoewel de Te Werve-verde- diging in "t begin goed stand hield, moest zij zwichten voor een hard schot van Kuyper. Vlak hierop scoort dezelfde speler no. 2. Dan valt Te Werve aan en als De Kadt even aarzelt, slaagt Te Werve er in om den achterstand te verkleinen. Nog voor rust vergroot De Graaff Bloe- mendaal's voorsprong met een hard schot. Na de rust- heeft Te Werve niets meer in te brengen: Kuyper maakt met twee goede schoten even zooveel doelpunten (5—1.) In dezen stand komt geen verandering STEDENWEDSTRIJD. HaarlemAmsterdam (03) Bovengenoemde wedstrijd had te Haarlem plaats. Rust kwam met 01 en het einde met 0—3. Bij Haarlem was de achterhoede het beste gedeelte van het elftal; de voorhoede was in dividueel goed maar het samenspel liet te wenschen over. Solospel had geen succes tegenover het forsche, doch faire spel der Amsterdamsche backs. Het tournooi te Brussel. Uit Brussel: De voorbereidingen voor het groote hockeytoumooi te Brussel, dat van 11 tot 16 Mei zal plaats hebben, zijn in vollen gang. Naar gemeld wordt, hebben tot nu toe acht landen voor deze wedstrijden ingeschreven en wel Nederland. België Oostenrijk, Span- Rood Wit 3—H. B. S. (1—0) Na een aarzelend begin blijkt de Rood-Wit - voorhoede goed op dreef te zijn. De talrijke voorzetten van mej D. Scholte hebben ten slotte succes als mej. Soeters haar club op fraaie wijze de leiding geeft. De H.B.S.-keepster mej. Bakker was uit muntend; zij keerde eenige harde schoten op afdoende wijze. Eenige snelle aanvallen van H B S. hepen dood op het doortastende spel van mej. v. Beeck Vollenhoven. Twee strafcorners blijven zonder resultaat, daar deze veel te langzaam genomen worden. Als H.B.S. scoort is echter reeds gefloten, zoodat de goal geannuleer dwordt. H.B.S. is het echter met deze beslissing niet eens en teekent protest aan. Het einde bracht Rood Wit een vinnige 10 overwinning. H. B. S. 2—B. D. H. C. 3 (0—3) In de eerste speelhelft wist Bloemendaal zich een 3—0 voorsprong te verschaffen, waarvan mevrouw Venema er twee voor haar rekening nam. De H.B.S.-voorhoede combineert te weinig; mej. Lamp breekt de aanvallen goed af. Voor rust weet mej. H. Vos het net nog te vinden. Na de rust is mej. F. Klerks goed op dreef en voorkomt meerdere doelpunten. Bij Bloemendaal viel het goede verdedigen van mej. de Vletter op. Einde 03. H. S. V. ..De Kamo'oen". WINTER COMPETITIE OP HOME-TRAINER Nadat eenige weken door stagnatie aan de trainers ^'et gereden kon worden, is men na verhelpen van dit euvel wederom voortge gaan. De redenen waren dat de trainers te veel dreunden; zij zijn nu oo luchtkamers ge plaatst, hetgeen soed bleek te helpen. Voor de A- en B-klasse werden 1 en 3 K.M. wedstrijden verreden, waarvoor aan den start waren gekomen, voor de A-klasse: v. Eg- mond. v. Dijk. Schijvenaar. v. Bree. Coster. Koper en Kruyd; voor dc B-klasse: de Groot, Gruyters. Schell en o.a. Broek en voor de ju niores: Verkes, Moerkerk, Langeveld en Kruyd. Het verlooD der 5 KM was als volgt: A-klasse: Eemond 3.49.2; Schijvenaar 3.53; v. Dijk 4.11; Koper 4.14.3: v. Bee 4.15.3. B-klasse: de Groot 3.58.1; Schell 4 8.4; Gruyteren 4.9.1. Juniores 1500 Meter: Moerkerk 1.29.4; Lan geveld 1.36.2. Kruyd 1.371. A-klasse 10 K.M.: Eg.aond 8.10.2; v. Dijk 8.43.4; Schijvenaar 8.51.2; v. Bree 8.57. Gruyters 9.49.2; v. d. Broek 10.12.1. B-klasse: de Groot 8.53.4; Schell 9.42.3: Juniores 2 K.M.: Moerkerk 2.4; Kruyd 2.8.4; Langeveld 2.9- Volgende week Zondag hebben de laatste ritten op home-trainer plaats. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 TELEFOON 12225 HM I KLEERMAKER lllllliyiitllill!IIIIHIIIIIII!llllllinil!l!llllllllilllll!IHI]IUII!ll>inl!H!lli!ilJll)!lp!!l Wielrennersstraffen. Het davert tegenwoordig van de straffen in de sportwereld. In verscheidene takken der amateursport wordt van tijd tot tijd streng gestraft in een wanhopig pogen om te trach ten het verwaterde amateurisme hoog te houden. En ook in de beroepssport worden flinke en vele straffen uitgedeeld. Maar vel nergens zoo veel als in de wielrennerij. Er is nu juist weer dat schandaaltje van de Brusselsche Zesdaagsche geweest, waarin Piet van Kempen helaas de hoofdrol speelde, maar men zou verkeerd doen te denken, dat dit een uitzondering is. In het officieel orgaan van de Union Cycliste Internationale is dezer dagen een statistiekje gepubliceerd van de renners, clubs, bonden en banen die op 31 December 1929 een boete aan hun hals had den. Het waren er maar liefst 797, verdeeld in 751 renners. 42 clubs of bonden, 4 banen. De opgelegde boeten variëeren tusschen de vijftig cents en duizend gulden. Deze statistiek geldt namelijk voor de geheele wereld, dus ook Amerika is er bijv. bij inbegrepen. Maar ook dan nog is het wel een formidabel aan tal, in aanmerking genomen, dat het slechts straffen betreft, die op 31 December nog niet afbetaald of afgeloopen waren. Uitstaande vorderingen als het ware. Op één dag van het jaar. T ennis-rumoer. In onzen winter-concentreert de tennis sport zich wat het oude werelddeel betreft, aan de Fransche Rivièrra. Daar logeeren de spelers, die niets beters te doen hebben, tegen al dan niet vanwege de reclame sterk gere duceerde hotelprijzen. En daar is nu, als wij de buitenlandsche berichten mogen gelooven. een heibeltje ontstaan over dat spook van vele tennnisspelers, de foot-fault". Daar schijnt tegenwoordig aan dc schoone Riviera streng op te worden gelet en dc spelers, of althans sommigen hunner, zijn hier slecht over te spreken. Het is een bekend feit, dat vele zelfs zeer bekende spelers zich min of meer geregeld aan deze overtreding schuldig maken. Jean Borotra is er een sprekend voor beeld van en ook Tilden is er niet vrij van. Nu is zoo'n foot-fault in de practijk ais overtreding meestal beer onbeteekenend, maar in haar uitwerking op den speler is de be straffing nogal irriteerend. Bovendien is het voor een linesman zeer moeilijk met zekerheid tJ constateeren. Dit neemt intusschen alle maal niet weg, dat de spelers verkeerd doen. er zich boos over te maken. Geen linesman zal het in zijn hoofd krijgen te prebeeren het goede verloop van het spel te bederven, door ongemotiveerd foot-fault te geven. En dit aannemende is er maar een standpunt- moge lijk en wel, dat foot fault een overtreding is en als zoodanig bestraft hoort te worden. De remedie voor dc hierdoor ontstane onder breking van het spel is niet, dat de linesmen het door de vingers zien, maar dat de spelers jüch beteren.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12