Het Paleis van St. James, cCw De Londensche Conferentie JL BUITENLAND. Dood verklaard voor zij geboren werd? Een Italiaansche aanval. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 20 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD DE ROMANTIEK VAN EEN HISTQRISCH KONINKLIJK PALEIS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl» per rec»el- Waar de vloot-conferentie der vijf mogendheden zal plaats hebben. Door een diplomaat. (Medegedeeld is dat de Koning van Enge land aan den Britschen premier, den heer Ramsay Macdonald, het Paleis van St. James in gebruik heeft gegeven voor de zittingen van de vloot-conferentie der vijf mogendhe den, die op den 21en Januari a.s. te Londen zullen beginnen. In het volgend artikel vin den onze lezers bijzonderheden betreffende de geschiedenis en de romantiek van dit be roemde paleis). Staande in Piccadilly, het centrum van het leven der Londenschc „upper ten" en naar het zuiden St. James's Street afziende, waar aan de eene zijde beroemde clubs van groo- ten naam aanééngerijd staan en aan den an deren kant kleermakers, zadelmakers en ge weermakers hun zaken hebben, ziet ge aan het einde van dezen aristocratischen ver keersweg een klokketoren en een poort van doffen, rooden steen, met een schildwacht huisje en een schildwacht in helderroode uni form er vóór. Het geheel maakt een heel aangenamen en rustigen om niet te zeg gen: middeleeuwschen indruk te midden van de geweldige drukte van een moderne stad. Dit is de toren en de poort van het Ko ninklijk Paleis van St. James, dat in de ge schiedenis en in de litteratuur van Engeland zulk een voorname rol speelt. In de middeleeuwen zoudt ge op dezelfde plaats waar ge nu staat in het open veld zijn geweest. Het dichtstbijzijnde huis zou in Charing Cross gestaan hebben, een goede kwartmijl naar het oosten en waar nu St. James's Palace staat, stond toen een klooster gebouw, dat aan een kathedraal deed denken en omringd was door groene velden. Dit was het ziekenhuis van St. James the Less. Bis schop van Jeruzalem, een zeer oxide stichting, waar veertien vrouwen in gehuisvest waren, die aan lepra leden en acht kloosterbroeders die belast waren met de zorg voor het ziele- heil der ongelukkige vrouwen. De koningen van Engeland waren de stich ting goed gezind en de groote wetgever, Edward I, stond toe dat de inrichting de ba ton ontving van een jaarmarkt of kermis, die op de terreinen ten Noorden van het zieken huis werd gehouden aan den vóóravond van St. James's Dag, dien dag zelf en de vijf vol gende dagen in de maand Mei. De voornaam ste wijk van Londen is op deze terreinen gebouwd en bewaart de herinnering aan die óude tijden in haar naam: Mayfair (Mei- kermis). Hendrik VIH liet het oude godshuis afbre ken en bouwde op dezelfde plaats het lande lijk paleis, met een groot dierenpark er bij, waardoor hij jagende reed naar de bosschen van Kensington of Hampstead. Zijn oud paleis is nu verdwenen, met uitzondering van de poort van doffen rooden steen. Het park en het wild zijn Hendrik VIII in de oneindige ruimte gevolgd en het verkeer van een leven de stad raast over de vlakten, waar eens het geroep van jagers klonk. Wanneer wij de poort van het moderne ge bouw doorgaan komen wij eerst in den vaan del-hof, zoo genoemd omdat hier de wacht verwisseld wordt, waarbij telkens het vaandel van het regiment door hen, die de wacht ko men aflossen, wordt overgenomen. Hier wordt ook, na de kroningsplechtigheid in Westmin ster Abbey, de nieuwe koning uitgeroepen. Aan de Oostzijde ligt de Koninklijke Kapel en wanneer we deze betreden hebben zijn we plotseling midden op het terrein der historie. De kapel dateert uit- den Tudortijd en het ge schilderd plafond is nog juist zoo als Holbin het schilderde. Het zilverwerk en de orna menten zijn nog dezelfde als in de dagen der Stuarts werden gebruikt. Hier was het dat de hoffelijke heer Evelyn (de schrijver van een beroemd dagboek) vol angst en ongerustheid het gedrag van Karei II en zijn broeder, den Hertog van York 'den lateren James H, wiens onvoorzichtigheid hem de kroon der drie koninkrijken kostte) bij het Avondmaal gadesloeg. De Koninklijke Kapel is het tooneel ge weest van vele vorstelijke huwelijken. Ko ningin Anna van Engeland trad hier in het huwelijk met George van Denemarken: George IV met Koningin Caroline, wie hij zoo slecht behandelde; Koningin Victoria met Prins Albert van Saxcn-Coburg-Gotha: de Princess Royal met den Kroonprins Frederik van Pruisen, uit welke cchtvereeniging de ex-keizer geboren werd. Het bijwonen van den wekelijkschen dienst in de Koninklijke Kapel heeft altijd tot den „bon ton" behoord en daar ae kapel betrek kelijk klein is kunnen elke week slechts wei nigen toegelaten worden. Bekend is het ver haal betreffende een der vroegere Hertogin nen van Richmond in de eerste jaren der re geering van Koningin Victoria, die te laat kwam en na veel dringen en duwen toch geen plaats kon vinden, waarna zij haar dochter toeriep: „Kom maar mee, Louise. Wij gaan weg. Wij hebben ons tenminste laten zien". Het was de gewoonte dat zij die den dienst in de Koninklijke kapel hadden bijgewoond, deelnamen aan een gemeenschappelijken maaltijd in de bijgebouwen van het paleis. Ten tijde van den verkwistenden monarch George die ook van veel en goed eten hield, sprak de geestige Dr. South aan het begin van het diner eens het gebed uit-, juist op het oogenblik dat de koning binnentrad. In plaats van den gewonen zin: „God behoede den ko ning en zegene dezen maaltijd", maakte hij er toen vlug van: „God zegene den koning en behoede dezen maaltijd!" De wijze koning nam den geestelijke deze grap niet kwalijk. De statiezalen zien op de zuidzijde van den tuin uit. Buiten den tuin ligt de Mali, waar de koningen uit het geslacht der Stuarts het Mall- of Mallett-spel beoefenden, een com binatie van golf en crocket. Naar het Zuid westen, oo een afstand van ongeveer twee honderd meter, ligt Buckingham Palace, het tegenwoordig Londensch paleis van den Ko ning van Engeland. Do statiezalen liggen op de eerste verdie ping. De trap leidt eerst naar de wapenka mer waar de soldaten van de lijfgarde plach ten te wachten gedurende een levée (receptie £e-n hove voor heer en, in den morgen). Zij waren 140 in getal; hun voornaamste taa1: was het brengen van schotels naar de ko ninklijke tafel en het zorgdragen voor de ko ninklijke bagage wanneer de vorst op reis was. Door de wapenkamer komt men in de audiëntiezaal, een rijk met kostbare tapij ten versierd vertrek, dat in verbinding staat met de raadkamer, waar van ouds de oder. van den Hofdichter bij gelegenheid van een troonsbestijging of een verjaardag gezongen werden. Dan komen de audiëntiezaal van Koningin Victoria en het kabinet, waar zij d gezanten van vreemde mogendheden ont ving. Aan den wand van deze vertrekken hangen portretten, maar in de meeste ge vallen hebben loyauteit en vaderlandsliefde het moeten doen met vrij slechte kunst. De hof der gezanten ligt ten westen van den vaandelhof en hier zijn de appartemen ten van den Kamerheer. Hier waren eens d: st-allen, maar de bijgebouwen van het paleis zijn sinds lang in particuliere handen over gegaan. Noch de Tudors, noch de Stuarts hebben hier ooit hof gehouden, het paleis van White hall werd door hen gebruikt voor alle plech tige gelegenheden. Toen het paleis van Whitehall in 1697 was afgebrand, werd he: St. James-Paleis de officieele Londensche ver blijfplaats van de koningen en het bleef dat tot George in in het midden van de volgen de eeuw het Buckingham Paleis liet bouwen. Maar liet Paleis van St. James was een punt van samenkomst van groote mannen en beroemde vrouwen In de glorierijke regee ring van Koningin Anne. Dat was zijn groot ste tijd. Daar kwamen St. John, de staats man en bei-esprit; Marlborough, de krijgs man hij woonde in den tegenover liggen- den hoek, nog geen vijftig mijlen verder de lastige Sarah Jennings, zijn vrouw: Peter borough, de veroveraar; Swift en Pope en Gay en Addison. Indien ergens, dan dwalen de geesten van deze groote mannen in het Paleis van St. James rond. Het paleis wordt nu niet meer als ko ninklijk verblijf gebruikt en ook niet voor plechtige gelegenheden, maar zijn oude roem leeft nog altijd voort en de buitenlandse!?c gezanten worden nóg benoemd tot „Gezan ten bij het Hof van St. James" (Nadruk verboden). BINNENLAND BANKLOOPER MET 5000 VERDWENEN. Vrijdag is de arbeider en tevens bank- looper van de N.V. J. Elias' Stoomlinnen- fabriek te Strijp bij Eindhoven, die een be drag van 5000 voor de uitbetaling van loon op een bank te Eindhoven in klein geld moest inwisselen, niet teruggekeerd en spoorloos verdwenen. De politie zoekt den man. die reeds eenige jaren dit werk heeft verricht. NAAML VENN! J D POSTHUMUS KONINKLIJKE STEMPELFABRIEKEN ZIJLSTRAAT 51 WIJ zijn specianteiten In: FAMILIE-DRUKWERKEN AANKONDIGINGEN *oon UITNOODIGINGEN GEBOORTE DANKBETUIGINGEN VERLOVING MENU'S ONDERTROUW VISITEKAARTEN DE DUITSCH STOOMSCHIP VERMIST. „FREYA" BIJ TEXEL MET MAN EN MUIS VERGAAN? Er bestaat ernstige ongerustheid omtrent het lot van het Duit-sche stoomschip .Freya", dat geladen met suiker, Zaterdag 11 Januari op weg van Stettin naar Rotterdam, Bruns- büttel is gepasseerd; nadien ontbreekt elk bericht. Tijdens den zwaren storm kan het schip ter hoogte van de Eierlandsche gronden geweest zijn, waar toen twee schepen vlak bij elkaar zijn gestrand, meldt de N.R.C. Omtrent het Dultsche stoomschip „Freya" vernemen wij nader, dat de kapitein van het op de Vliehors gestrande Letlandsche s.s. „Skauts", de heer J. Kraukles. kort voor de stranding van zijn schip ter hoogte van de Eierlandsche gronden een vaartuig in zin kenden toestand heeft gezien. Zeer waar schijnlijk is dit dus de „Freya" geweest, daar men nagerekend heeft, dat dit schip tegen dien tijd ter hoogte van de Eierland sche gronden kon zijn. Dinsdag 14 Januaci is naar de Tel. meldt bij Callandsoog aangespoeld een reddings boei waarop de woorden „Freya-Stettin" ver meld stonden. Het vermoeden, dat het Duit- sche stoomschip ..Freya" met man en muis is vergaan, wordt door deze vondst versterkt. WAGONS BIJ BOVENKARSPEL ONTSPOORD. SPOORBRUG ZWAAR BESCHADIGD. Vermoedelijk tengevolge van het te vlug omgooien van een wissel, zijn Zaterdagoch tend de beide laatste wagons van trein no. 352, die te 10.38 uit Enkhuizen vertrokken was, nabij het station Bovenkarspel-Groole- broek, uit de rails geloopen, meldt de Tel. De op een na achterste wagen sloeg ge deeltelijk door de spoorbrug heen, welke brug zwaar beschadigd werd. De laatste wagon verloor voor de brug de verbinding met de anderen en helde bedenkelijk over. De machinist heeft, zoodra hij onraad bemerk te, geremd, zoodat erger voorkomen kon worden. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Een schipper, die juist met een schuitje onder de brug doorging, zag de brok stukken van de brug aan alle kanten om zich heen slaan. Hij bleef echter ongedeerd. Nadat de gederailleerde wagen weer op de rails was gezet, kon de trein met een vertra ging van circa een kwartier de reis voort zetten. Vccrca de Russen docr den Ec:;crus? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Sinds lang heeft de Italiaansche pers aan geen internationale conferentie zooveel ruimte gewijd als thans aan de Londensche vloot conferentie. De „Popoio di Romo" schrijft o.a. dat Italië in L-onden zijn toe komst moet verdedigen en de moeilijk ver overde plaats van groote mogendheid. Het mag op deze conferentie niet teruggezet worden. Er is gesproken over de isoleering van deze en gene mogendheid, over reeds gesloten gedeeltelijke overeenkomsten, over onverzoenlijke kwesties, en bepaalde punten, waarvan zekere regeeringen niet willen af stappen. Waneer dit alles juist is, zou ae con ferentie overleden zijn, alvorens zij geboren was. Het gaat niet aan, dat Engeland en Amerika reeds hun wederzijdsche verhouding t.o.v. de vlootkwesties regeld zouden hebben, evenals het onjuist is te beweren, dat het Fransche en Italiaansche standpunt niet tot overeenstemming zouden zijn te brengen. De conferentie is echter bijeengeroepen. Voor een weliswaar niet toegegeven, doch volko men doorzichtige politieke bedoeling, nl. voor het vaststellen voor een langen tijd van een rangorde onder de zeemogendheden en om een huldigen toestand van zwakken en ster ken dermate te laten verstarren, dat de zwak ken niet binnen afzienbaren tijd een bedrei ging kunnen worden voor de sterken. Dit in hooge mate imperialistische doel kan door Italië niet worden goedgekeurd. Men kan de Popoio di Romo niet heele- maal ongelijk geven. Er is werkelijk over deze vlootconferentie reeds zooveel gesproken, de verschillende regeeringen hebben hun stand punt al zoo dikwijls officieus en officieel -ken baar gemaakt, dat men inderdaad het gevoel krijgt dat deze conferentie voor overleden verklaard werd, voor zij geboren werd. De conclusie, dat de groote mogendheden-ter- zee het aansturen op een verstarring van den bestaanden toestand is dan ook heele- maal zoo mal niet. De publieke opinie dient een oog in het zeil te houden. Een interessante quaestie is ontstaan door het feit dat de Russen toestemming van de Turken hadden gekregen om door de Dar- danellen te varen. De politieke beteekenis van deze toestemming is groot. Zij bewijst den grooten invloed van Moskou op Turkije. Inmiddels zijn de „Parischka Kom una" en de ..Profintern" in Sebastopol aangekomen. Ad miraal Galler hield een rede over de politieke beteekenis van den tocht der beide kruisers van de Oostzee naar de Zwarte Zee langs de Dardanellen. De Sovjeivlag op een Russischen oorlogsbodem. Rechts een gezicht op den Bosporus. (Zie het Buitenlandsch Overzicht) Bij dc vlootconferentie zullen onder anderen als afgevaardigden optreden; (van Unks on der naar rechts boven): Adams CV.S.), Admiraal BurzagR (ltalië)t Wakatsuki (Japan), Violette (Frankrijk) en. A, B. Alexander (Engeland). De conferentie aal gehouden loorden in het Sint James Paleis in Londen, Galler heeft gezwegen over een slippertje dat beide schepen lntusschen gemaakt heb ben. Want. naar uit Moskou gemeld wordt publiceert het officieu.se Sovjet-persagent schap „Tass" een bericht van den navolgen den inhoud: ..De Russische pantserkruisers „Parlsch- kaja Kommuna" en ..Profintern" die, gelijk bekend, wegens machineschade Napel? moesten aandoen, hebben van den Revolu- tionnalren- en Oorlogsraad der Sovjet-Unie Instructie ontvangen onverwijld de reis te onderbreken en naar een Russische haven in de Zwarte Zee terug te keeren". Hierdoor wordt- dus van officieele Russi sche zijde het bericht bevestigd, dat dc oor logsschepen de Bosporus zijn doorgevaren cn hierdoor de overeenkomst inzake dc zee- engten hebben geschonden. Er steekt- dus meer achter deze reis. en de politieke beteekenis waarvan Galler repte, krijgt nu pas beteekenis in den waren zin des woords. Inmiddels is er van officieele Russische zijde nog niets medegedeeld over de toe dracht. Het schijnt echter wel vast te staan dat de schepen Napels hebben aangedaan. Een aardig incident aan den vooravond van de vlootconferentie! L. A. Groote koude in de V ereenigde Staten De abnormale koude in het Midden- Westen der Vereenigde Staten duurt nog voort. Na een zwaren sneeuwstorm bereikte de temperatuur in twaalf staten laagtere cords. In de laatste drie dagen zijn volgens de laatste berichten veertien personen dood gevroren. De grootste koude wordt uit Basln in den stat Montana gemeld, waar het 43 graden vroor. Men vreest, dat m den staat Wyoming ten gevolge van dc koude talrijke stuks vee zijn omgekomen. Rust op Hainan hersteld. Marinetroepen uit Canton hebben weer bezit genomen van de havenstad Holhau op het eiland Hainan, welke eenige dagen ge leden door opstandelingen was bezet. Deze trokken terug zonder verzet te bieden. De Britsche kanonneerboot „Magnolia" en de Amerikaansche torpedo-jager „MacLeish" zijn te Hoihau aangekomen. De „Magnolia" heert geseind, dat de toestand thans rustig is en dat geen ongeregeldheden worden verwacht. Geen geweld in Britsch-Indie. ALLAHABAD. 17 Jan. Dc werkcommlssic der congres-partij heeft een motie opgesteld, die zal worden ingediend op de openbare bij eenkomsten, die 26 Januari in geheel Indië zullen worden gehouden. Deze dag zal be kend staan als de „poernaswaraj-dag" In de motie wordt verklaard, dat Britsch- Indië de betrekkingen met Engeland moet verbreken voor het verkrijgen van poernas- waraj, of geheele onafhankelijkheid. De re solutie erkent echter, dat de meest doeltref fende wijze om de vrijheid te verkrijgen niet geweld is, maar het zooveel mogelijk ont houden van alle vrijwillige samenwerking met de Britsche regeering en door voorberei ding van de ..civiele ongehoorzaamheid", waartoe ook behoort de weigering belasting te betalen. De resolutie spreekt ten slotte de overtui ging uit: „dat het door deze middelen mo gelijk is een einde te maken aan dit onmen- schelijke bewind". (Reuter). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl», per re-fel. ,WO^>V MAANDAG 20 JANUARI Gem. Concertzaal. Kunst aan het Volk. .,The Utlca Jubilee Singers". 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond. Voordracht over de innerlijke beteekenis van Faust, dcor B. v. d. Meer. 8 15 uur. Palace. „Opstandige Jeugd". Toonccl: Fa mous Imperio Co. 8-15 u. Luxor Theater. „De eerste kus". Tooneelj 4 Volendamfrfers, Piet Groenendaal. 8.15 uur. Rembrandt Theater. „The Divfne Lady' j Tooneel: 3 Brasello's. 7 en 9.15 uur. Kennemer Lyceum. Volksuniversiteit. Werkcursus Fransche taal G. v. d. Laan. 7.30 uur. DINSDAG 21 JANUARI Gem. Concertzaal. Gemeentelijk Orgelcon cert. George Robert, orgel, Jacques van Kem pen. zang. 8 uur. H. B. S„ Santpoorterplein. Volksuniversi teit. Werkcursus Engelsche taal. F. P. v. d. Voorde. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Waag, Spaarne. Tentoonstelling van wer ken der leden Teekencollege Kunst zij ons Doel". Dagelijks 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Be verwij k, J.15 uur. Raadhuis, Gemeenteraad

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5