FiJiaineieele Kronidk* H. D. VERTELLINGEN. J. Lottgering KLENE's KAUWGOM D-FAIVRE Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a BINNENLAND FEUILLETON ONTWARDE DRADEN. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 20 JANUARI 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door ADOLF". Muizenplaag Mevrouw Kantman bracht haar Donder dagmiddag-visite bij haar vriendin Ter Haar. Door 'n toeval was mijnheer thuis en mis schien vlotte daardoor de conversatie zoo slecht. „Ik was vanmorgen bij Dender, den drogist," begon de gastvrouw. „Hij heeft een nieuw middel tegen hoofdpijn. Moet erg goed zijn". De gast knikte eerst tweemaal doch voor ze „zoo, zoo" kon zeggen, wat zij altijd deed als ze niets anders wist, smeet mijnheer de krant neer en boog zich naar de dames: „En heb je nog over een middel tegen muizen ge sproken?" „Da's waar ook", schrok mevrouw. .Dender wist niets, maar een heer die toevallig ook In den winkel was, sprak van een nieuwe electrische muizenval, een Amerikaansche. Die lokt ze allemaal uit hun schuilhoeken en dan worden ze allemaal tegelijk pijnloos ge dood. Soms zitten er dertig dooie muizen tege lijk in". „Nou is dat niks voor je?" vroeg Ter Haar „Je bent zoo bang voor die beeste Mijnheer sprak niet uit, want een lang klaaglied ontsprong uit mevrouw's mend. Het eten, de kleeden, de hoeden, de schoe nen, niets was veilig en, plots hadden de dames hun onderwerp gevonden. Mevrouw Kantman .was ook absoluut niet bang voor muizen, maar alles had zoo te lijden. Toch zou zij die val niet willen, want die dertig dooie muizen zouden haar eer. flauwte bezorgen, dat zei ze eerlijk en de gastvrouw kreeg toen ook den moed, om, zich naar mijnheer keerend te zeggen: „Zie je Karei, daarom moet ik dat ding niet. Ik vind al die dooie beesten om van te griezelen". „Ik niet", zei mijnheer kort. Ik wil 't adres van dien heer hebben, dan zoek ik hem op". .Dat hoeft niet", zei mevrouw. „Hij zou hier komen om eens te praten. Hij is vertegen woordiger van de „Electric Company" en schijnt die dingen veel te verkoopen". „Stuur hem mij ook aLs 't goed gaat", vroeg de gast opslaande. „Maar ik wil niet bij 't ledigen zijn", besloot ze kordaat. „Dat moet het meisje doen". Mevrouw Kantman was vertrokken en *t was in de kamer zoo doodelljk stil, dat de wind buiten tot een loeienden orkaan scheen te groeien. Zeurig tikten twee klokken door een en telkens schrok mevrouw op ais de wind een vinnigen stomp tegen de ruiten gaf. „Een muis", Jet. „Waar?" „Onder de tafel". Mevrouw vocht manhaf tig tegen een koude rilling, mijnheer stampte vinnig tegen den grond. Het ondier gleed weg naar zijn obscure schuilplaats. Toen kwam de redder. Een rijzige heer had aangebeld, mevrouw stelde hem aan mijnheer voor, die, dadelijk geïmponeerd, vlug opstond om hem de hand te drukken. Mijnheer Ruteel, zoo heette hij, zou vooraf een demonstratie geven. Dat Ter Haar aan stonds weg moest was geen bezwaar. Het was zoo gebeurd. Na de demonstratie koopt u het apparaat vanzelf wel. Met uw toestemming zullen we 't geschiktste vertrek opzoeken, het ding plaatsen en aansluiten. Dan zal u wel likken en stampen hooren, maar maak u daarover niet ongerust. Eerst- ritselt het, dat zijn de muizen, die door dit aas aangelokt worden. Na 'n kwartier zullen de dieren door hun gezamenlijk gewicht den bodem doen zakken, de stroom schakelen zij alzoo zelf in en dan hoort u wel stampen. Dat is het einde. Morgenochtend kom ik terug om u het openen te leeren en de gedoode dieren te laten zien". Gedrieën trokken zij nu het heele huis door den verkooper belangstellend volgend, die al spoedig de Juiste kamer vond. Hij pakte zijn koffertje uit. draaide aan knopjes plaatste draadspoeltje3, toonde het echtpaar aan dat de bak. de doodenkamer, noemde hij die. leeg was. Na ingeschakeld te hebben vertrok hij. „Sluit u dit vertrek goed", instrueerde hij nog, „anders krijgt u de laatkomers, die de klep gesloten vinden, door 't geheele huis. Over den prijs spreken wij morgen, zal u wel mee vallen". Toen vertrok ook mijnheer Ter Haar, haas tig. want hij had zich verlaat, door dien prettlgen welbespraakten verkooper, en.... mevrouw was alleen. Toen 't half elf was. mevrouw had bijna drie uren doorgemat teld, alleen met de muizen en de geheimzinnige machine, kwam mijn heer binnenstappen. „En, nog wat gezien of gehoord?" „Ja eerst een kwartier lang ritselen, of een Jxalf uur. ik weet 't niet precies en toen dat vreeselijke stampen". Krampachtig drukte zij beide handen tegen de ooren, alsof ze dat geluid, dat nog in haar verbeelding bestond, wilde tegenhouden. „Nou, en toen?" „Toen zag ik hier twee muizen loopen" „Wat?" Ja „En ben je toen gauw gaan kijken of ding goed werkte?" Smeckend greep ze hem vast. „Karei dat durf ik met". Met wijde stappen liep mijnheer naar de kamer des doods. Het slot kraakte; hij smeet de deur open. Een zware krachtterm daverde door het huis. ..Man wat ls er?" Karei ter Haar stond al aan de telefoon. „Ja", hoorde mevrouw hem zeggen, of acht rechercheurs, want een geraffineerde schurk heeft al m'n kasten leeggehaald". Mevrouw was een flauwte nabij. In den huize Ter Haar leven nog vele muizen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN W1 Cf». o»r revel. i "r in'i ij r.i7jij^|j^i,|jjgj| 't'ri'if MISS HOLLAND 1930. Een Haagsche schoone gekozen. Mej. Emmy Kuster uit Den Haag is Zater dag bij den schoonheidswedstrijd te Amster dam gekozen tot Miss Holland 1930. Mej. Kuster zal in de eerste dagen van Fe bruari naar Parijs en de Rivièra vertrekken en daarna naar Buenos Aires om deel te ne men aan den wedstrijd om het wereldschoon- heidskampioenschap Er was bij den wedstrijd veel belangstel ling van de zijde van persfotografen, enz. schrijft de N. R. Ct. VERONTREINIGD SERUM GEBRUIKT. 13 kinderen in Deli overleden. Aneta seint uit Medan: De Officier van Justitie elschte de onmid dellijke inhechtenisneming van den uit geweken dokter H. W„ van de onderneming Liberia, waar door het gebruik van veront reinigd serum togen mazelen 107 inlandsche kinderen ziek zijn geworden, waarvan cr dertien stierven en 60 moesten worden ge opereerd. STUDENTENSTAKING IN MADRID. MADRID. 17 Jan- <V-D.) De regeering heeft de Algemeene Studentenvereeniglng te Madrid wegens handelingen, welke in strijd met de Statuten waren, ontbonden. Het be treft hier blijkbaar een politieke intrige. Leden van deze organisatie hebben daarop in de hoogere onderwijsinrichtingen vlug schriften rondgedeeld, waarin tegen Maandag een „staking" wondt geproclameerd. Aanlei ding tot dit incident zijn de verkiezingen voor den beheersraad van de Universiteit geweest, waarbij de leden van de studentenvereeni glng scherp stelling kozen tegen de Katho lieke Studentenvereeniglng. DE ZAAK-LIEBERMANN. DE DERDE DAG VAN HET GETUIGENVERHOOR. Zaterdag is de behandeling van de zaak- Liebermann onder geringe belangstelling voor het Amsterdamsche gerechtshof voort gezet. Eerst werd verhoord mr. J. Loonsteyn die als z g.n. „strooman" voor mr. Van Gigh eenigen tijd commissaris van de „Veendam- mer" geweest zou zijn. Daarna ging men verder met het Donderdag afgebroken ver hoor van den accountant A. C. Möhring. Er werd gesproken over Liebermann's belofte aan Möhring dat deze 5000 zou krijgen. Möhring zeide, dat het geen belooning was voor zijn bemoeiingen inzake de Veendam- mer. uit Liebermann's opmerkingen viel dit echter wèl op te maken. Toen mr. Duys, niet tevreden over een con clusie, die de president trok zich mopnerend in de advocatenbank terugtrok en fluiste rend een opmerking maakte tegen een ach ter hem zittenden advocaat, stoof de presi dent op: „Als u liever wilt uitscheiden, zegt u het dan hardop. Mijn ooren zijn goed weet u". Mr. Duys (die zeer bleek was geworden): ..Meneer de president, ik heb de grootste waardeering voor uw serleuse wijze van be handeling, doch ik meende dat uw gevolg trekking in haar algemeenheid niet juist be hoefde te wezen. Wanneer Liebermann en mr. Kortenoever teekenden, kan het toch zeer wel zijn dat laatstgenoemde dit deed na mens commissarissen. Pres.: Daarvan blijkt niets. Mr. Duys: Maar het kan toch. De president zette vervolgens het verhoor van Möhring voort en bracht de vergadering van 25 Juni 1927 ter sprake. Möhring merkte hierbij o.a. op. dat het voor hem vast stond, dat Liebermann's plan nen serieus en uitvoerbaar waren, en dat hij geloofde dat Liebermann nog geslaagd was. als er niets tusschen was gekomen. De presi dent zeide tegen Möhring, dat er niets tus schen is gekomen, want de bank was al weer verkocht. Uit het feit dat niemand wist hoe men aan de boekwaarde van 161000 van de effecten ter waarde van drie ton was gekomen, con cludeerde de president, dat hieruit weer eens bleek, dat Liebermann en de Discontobank één waren, en dat de Discontobank en de Veendammer een potje vormden. Niemand wist wat er gebeurde, maar wanneer Lie bermann iets wilde, gebeurde het. Bij de bespreking van de „Atlas"-plannen zeide Möhring dat hij daarin ongetwijfeld vertrouwen heeft gehad, en dat Liebermann er zeker mee opgehouden zou zijn, als men hem er op had gewezen, dat er iets niet mee in den haak was. Mr. Kokosky zeide vervolgens tot den pre sident: Ik vind het zoo jammer, dat de fiolen van uw toorn alleen maar over Möhring uit gestort worden, dien ik een kleine man blijf noemen. Hij moest alles begrepen hebben, over de anderen die alles klaar gemaakt heb ben. wordt niets gezegd, zij loopen maar vrij rond. Mr. Duys: Dat zijn dan ook doctoren in de rechten. Pres. (tot mr. Kokosky)U weet heel goed hoe ik over de anderen denk. Uitvoerig stond de president dan stil bij de kwestie der vervroegde aflossingen van hy potheken der „Veendammer". Na de pauze werd v.erhoord de accountant A. Smits die als accountant der Veendam mer een contract geparafeerd had. zonder het gelezen te hebben, daar hij vertrouwde op de advocaten. Mr. Duys vroeg getuige, of deze erg be vriend was geweest met Mr. van Gigh. Get.: Neen, wij kenden elkaar, meer niet. Mr. Duys: U had dus uw kantoor in het zelfde pand, waarin ook Mr. van Gigh zijn kantoor had. Ik stelde mijn vraag daarom, omdat de heele figuur een ander aspect krijgt, wanneer die vriendschap wèl bestaan had. Men kreeg dan partijen Schürmann- van Gigh, met' u als accountant der Veen dammer, als vriendje er tusschen. zoodat Liebermann er dan eigenlijk ingeloopen zou zijn! Get.: Ik heb zelfs eens groote ruzie met mr. van Gigh gehad. Pres.: Was u geen trait d'union tusschen partijen? Get.: Weineen Tenslotte werd nog verhoord de Scheve- ningsche reeder Van der Toorn, die borg ge weest zou zijn terwijl de borgtocht in zijn handen was. De president wees er daarna nog op, dat deze kwestie voor het gerechtshof niet de minste waarde had. mr. Kokosky achtte haar echter wel degelijk van groot belang. Dinsdagmorgen wordt de zitting voortge zet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct«. per regel. Neder.'andsch fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cent. Ecnige avonturen van den Engelschcn Meester-Speurder I1ERBEKT PORTER. 9) Hier was iets n!et. in orde— iets waf ik niet begrijpen kon. Mijn vader kwam mij in de gedachten, die in gelukkige stemming in zijn hotel In Skodsborg verlangend naar den volgenden morgen uitkeek. Ik had het gevoel dat ik hem beschermen moest voor dat on zegbare. dat dreigend en raadselachtig in mijn gedachten woelde. En het volgende oogenblik besloot lk mijn vader niet alleen te laten. Ik nam een rijtuig en reed naar Skoris- borg. Alles zou goed gegaan zijn als ik niet midden op den weg naar Klampenborg een ongeluk gehad had. Maar hier is het hotol. Als u zoo goed wilt zijn op de knop te druk kenIn ieder geval dank ik u hartelijk voor uw vriendelijkheid, meneer." De Engelschman legde zijn hand o:n de bronzen leeuwenkop, die in de post van het hekwerk aangebracht was en trok aan de bel. Men hoorde In bet donkere huis dof een bel overgaan. De jonge dame maakte haar hand los uit haar mof, reikte die den Engelsch man. terwijl deze zijn hoed afnam. Mag ik mij even", zei hU met een kleine buiging, „aan u voorstellen. Ik heet Herbert Porter." De jonge dame keek hem vol belangstel ling aan. ..Herbert Porter"? herhaalde zij. „aal is oe naam van den beroemden detect ive. die een tijd geleden dat raadsel van het vliegonge luk in Stockholm ontdekt heeft. Bent u fa- mlile van hem?" De Engelschman glimlachte. „Deze detec tive", antwoordde hij, „deze Herbert Porter, juffrouw Carstens, ben ik zelf. Ik ben op mijn terugreis van Stockholm." „U, in eigen persoon?" herhaalde de jonge dame met onverholen bewondering. „Bent u Mr. Porter? Ben ik dan zoo toevallig den rechten man tegen gekomen ZIJ keek hem eens goed aan. „Vertelt u 't mij eerlijk, meneer Porter: Ls er voor mij ecnige reden om bezorgd tc zijn?" Hij haalde de schouders op. „Daar is nog niet veel van te zeggen, jufrouw Carstens, maar toch schijnt de zaak mij niet oninte ressant en ik wil mij er wel mee bemoeien." In de hall werd licht gemaakt. Een sleutel werd omgedraaid en de nachtportier kwam de trap af .Hij nam zijn pet af en opende het tuinhek. „Juffrouw Carstens?" zei hij verbaasd, toen hij ric jonge dame zag, „zoo laat in den nacht?" „Ja", antwoordde de Jonge dame, „ik heb een ongeluk met- mijn rijtuig gehad. Deze heer was zoo vriendelijk mij te vergezellen. Heb je een kamer voor mij, portier?" „Zeker. Juffrouw. Moet meneer ook een kamer hebben?" „Neen", antwoordde Herbert glimlachend, „ik ga naar Kopenhagen." En terwijl hij zich weer naar de Jonge dame toewendde, zei hij: ..Een ding zou mijn werk erg vergemakke lijken: als ik van dezen interessanten meneer Johnstrup een foto had." „Een foto!" antwoordde juffrouw Carstens glimlachend: „niets gemakkelijker dan dat. Mr. Porter. Ik heb u verteld dat ik een beetje schilder.En omdat lk vond dat meneer John strup zoon interessante kop heeft, heb ik hem uit het hoofd nagetekend." „Hebt u die tcekening hier?" „Neen. Helaas niet. Die is in onze woning aan de Roskildevej. Als u haar zoudt willen halen „Natuurlijk". dan zou ik u een briefje voor het dienstmeisje kunnen meegeven. Ik zal in de hall even een paar woorden schrijven. Wilt u zoo goed zijn een paar minuten mee te gaan „De schrijfkamer is op de eerste verdie ping", zei do nachtportier een beetje uit zijn humeur. „Niet noodig", zei Herbert Porter: „brief papier en een vulpen heb ik bij me. Als u zoo goed wilt zijnHier is al een tafel en een stoel, juffrouw Carstens Het Jonge meisje schreef een paar regels op het dunne mailpapier, dat de Engelsch man haar gegeven had en gaf het met een woord van dank terug. „Eén ding nog", zei hij: „mijn komst zoo midden in den nacht zou uw meisje een beetje bang kunnen maken. Hebt u tele foon?" ,.Ja." ..Zoudt u dan even willen telefoneercn om mijr. komst te melden?" „Zeker. En wanneer hoor lk nader van u? Om zeven uur is de opneming al." De Engelschman stopte het blad papier in zijn zak en gaf de jonge dame de hand. „Ik ben er als u mij noodig hebt", ant- woorde hij zachtjes. De deur werd rammelend gesloten. Een oogenblik stond de jonge dame na te den ken terwijl ze den detective nazag. v-iens slanke gestalte langzamerhand in den don keren nacht verdween. Even staarden haar oogen in de zwarte duisternis, die dreigend ov?r het stille landschap cr. over de grijze Oresund lag. Toen keerde zij zich met een zucht om en ging met den portier de trap op. die naai dc eerste verdieping leidde. En ter- Discontoverlagingen in Europa. De lage geldkoersen stimu lans voor de fondsenmarkt. De verdere prijsdaling van rubber, suiker en granen. Dalende vrachten. Vaste beurs te Am sterdam, speciaal voor indus- trieelen. De verminderde rubberconsuniptie. Aan het einde van onze beairsbeschou- wing stelden wij de vorige week een ver laging van het Eankdisconto in uitzicht, een profetie, die niet gebaseerd was op een bij zondere helderziendheid, maar op de aan merkelijke verruiming der geldmarkten wel ke zoowel in Europa als in de Vereen. Staten kon worden geconstateerd. Toch was de ver laging van 7 tot 61/2 pet-, waartoe Berlijn overging, een verrassing, omdat men niet ge woon is dat van die zijde aan de interna- tiior.ale geldmarkt leiding wordt gegeven en zulks thans minder dan ooit mocht weerden verwacht. Wel is waar ls de positie der Deut sche Reichsbank bevredigend en heeft de reichsmark eerder neiging tot stijgen dan tot dalen, het eigenaardig optreden van den Duitschen Financieel en Dictator, Dr. Hjal- mar Schacht op de Haagsche Conferentie heeft een oogenblik de vrees voor het niet tot stand komen van het Young-pian doen opkomen en daardoor het financieele her stel van Duitschland disputabel gesteld. Men heeft, als gewoonlijk, op het laatste oogenblik een modus gevonden, waa:-:ïoor cok de Deutsche Reichsbank aan de oprich ting der Internationale HersteLbank zal kunnen medewerken; dat Berlijn bij de disconto-verlaging in Europa ls voorgegaan, blijft ietwat praematuur. De gewone orde schijnt trouwens géheel gewijzigd te zijn, nu Amsterdam Woensdag het voo: beeld van Eerlijn volgde en het disconto van 41 '2 op 4 pet. verlaagde. Tot dusver ging het ini tiatief van Londen of New-York uit, dit maal komen deze bankplaatsen achteraan. Ook de thans geldende disconto-koersen zijn nog beduidend hooger dan de notee ringen op de vrije markt, zoodat verdere verlagingen niet onwaarschijnlijk zijn. Het verschijnsel der ruime geldmarkt parti culier disconto daalde te Amsterdam deze week beneden 3 pet. blijft de aandacht trekken en is inderdaad van het grootste belang voor de ontwikkeling van het eco nomisch leven. Aan den eenen kant duiden de lage geldkoersen op een verminderde bedrijvigheid in handel en industrie, maar aan den anderen kant vormen zij tegelijker tijd een prikkel voor de herleving daarvan en het is daarom niet gemakkelijk zich van den tegenwoordigen toestand een juist beeld te scheppen. De geweldige daling op de grondstoffenmarkten wijst op een soort economische crisis, waarvan de lage geld koersen vermoedelijk het gevolg zijn en die nog niet aan haar eind gekomen is. Ook de laatste weken hebben voor verschillende pro ducten weer lagere prijzen gebracht sui ker, rubber en granen en al beteekent zulks ten slotte het ontstaan van nieuwe voorwaarden tot vergrooting der volkswel vaart, de overgangstoestand naar zulk een periode van opleving brengt een „Umwer- tung aller Werte" teweeg, welke met hevige schokken kan gepaard gaan. Het verdient de aandacht dat het algemeen indexcijfer der grcothan-delsprijzen in Nederland, dat in 1928 nog 149 bedroeg, in December 1929 tot 135 is teruggeloopen en dus langzamerhand het niveau van vóór den oorlog begint te naderen. De terugkeer tot de vóóroorlogs verhoudingen bliikt nog sterker uit het vrachtenindex-cijfer, dat in 1929 van 131.11 tot 100 is gedaald en dus weer met dat van 18981913 gelijk staat. De groote reederijen hebben voor de trantatlantische vaart on langs weer de passagierstarieven met circa 25 pet. verlaagd, waaruit wel blijkt, dat de scheepvaartmaatschappijen nog niet op rozen gaan. De economische terugslag in Nederlandsch-Indië. die. blijkens mededee- ling van den Voorzitter der Amsterdamsche Kamer van Kooohandel. de codrachten bij de Twentsche Industrie reeds beduidend heeft deen verminderen, slaat natuurlijk ook op de Indische vaart terug en dat scheep- vaartwaarden zich. tot- dusver aan de vaste stemming hebben onttrokken, is alleszins verklaarbaar. Het is ook de vraag of die vaste stem ming, waarvan de Amsterdamsche Beurs deze week blijk gaf. niet wat voorbarig is. In elk geval komt het ons voor, dat men goed zal doen niet te hard van stal te loo pen en met oud-Hollandsche wijsheid eerst de kat eens uit den boom te zien. Lage geld koersen zijn op zich zelf nog geen absoluut geldige reden voor een beurshausse en wan neer wij goed zien is het thans vooral de ruime geldmarkt, die on de fondsenmarkt de wijl ze naar het geluid van haar eigen voet stappen luisterde, kwam meer en meer een gevoel van groote verlatenheid over haar. De auto waarin Herbert Porter zat, raasde door het nachtelijk Kopenhagen en hield eindelijk voor een vriendelijke villa stil; de witte gevel schemerde deftig-eenvoudig tus schen de berken van de Roskildevej. Hij bel de. Een raam werd verlicht; het venster werd geopend en een stem riep naar bene den: „Meneer Porter?" Na het bevestigende antwoord riep de stem: „Een oogenblikje". Een paar seconden later kwam een vrou wengestalte vlug de trap af. De deur ging krakend open en een slaperig meisjesgezicht kwam in de voordeur. „De juffrouw heeft getelefoneerd. Ik moest u dit geven." „Heel goed. Dank je wel, kind." Herbert Porter ging schuin het trottoir over en liet het licht van zijn zaklantaarn op het carton, dat hy in de hand hield, schijnen. Op het witte papier waren de scherpe trek ken van een geweldigen heerscherskop afge beeld. Het vooruitspringende voorhoofd en de half gesloten oogen drukten ongewone wils kracht uit. Maar de mond. die even open was en de breede. haast vierkante kin gaven aan dit raadselachtige gezicht een uidrukking van ingehouden wreedheid. De chauffeur tikte in afwachting aan zijn pet. „Naar het huis van den hoofdcommissaris van politie!".... betere stemming teweegbrengt.. Begrijpelijk is intusschen dat Beleggings waarden blijven stijgen, nu het zich laat aanzien dat men zich vooreerst met een kleiner rendement zal moeten tevreden stel len. Zoo komen de 4.5 pet. pandbrieven lang zamerhand weer in de mode en mag men verwachten dat ock de rente voor hypotheken en credleten langzamerhand zal dalen. Wat de Amsterdamsche fondsenmarkt betreft hebben ook deze week de leidende industrieele aandeelen weer een vast verloop gehad, waar bij Margarine-Unie op den voor grond stond met een belangrijk koersavans. Men vermoedt dat terugkeer van de bekende Londensche groep, maar het pubhek blijft z.oh om begrijpelijke redenen schuil houden. Nieuwe vraag ontstond ook voor aandeelen Philips Gloeilampenfabrieken, die tot ver boven 500 pet. opliepen, naar verluidde op mededeelingen van insiders. Anderzijds mel den de Brabantsche bladen een verdere in krimping van het bedrijf. Vavt waren door gaans ook aandeelen AKU, voornamelijk als gevolg van de vaste s lemming te Eerlijn. Overigens klaart de toestand in de kunst zijde-industrie nog weinig op. Alleen de Ame rikaansche fabrieken, die wegens de hooge invoerrechten een aparte port tie innemen, schijnen zioh den Laatsten tijd bevredigend, te ontwikkelen, wat ook mag worden afge leid uit de dividendbetaling op de preferente aandeelen American Bemberg^ hoewel de di videndgarantie der moedermaatschappijen op 1 Juli 1929 is geëindigd. Gewone aandee len American Bemberg zijn in korten tijd van 17 tot $26 gestegen. Meerdere industri- eelen, als Ford Calvé-Delft, Aniem. Kuchen- meister e.a. hebben zich belangrijk m koers kunnen verbeteren. Wat Küchenmeister be treft, wordt de overeenkomst met de Ame rikaansche concurrenten binnen korten tijd verwacht. Van de Cultuurwaarden behoeft ditmaal weinig te worden gezegd. In de rubberwe reld blijft men zoeken naar een vorm van samenwerking tusschen de producenten, welke de positie van het product kan verbe teren. Deze laatste is in de afgeloopen week opnieuw verslechterd door een verdere toe neming van de Londensche voorraden, mede tengevolge van de sterk verminderde con sumptie in Amerika; deze beliep in Decem ber 23.531 ton teger. 27 659 in November, 34.800 in October en 49.233 tons in Mei 1929. Hieruit blijkt wel, dat ook het herstel op de rubbermarkt- ten nauwste samenhangt met den welvaartstoestand ini de Vereenigde Staten. LETTINGA. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMAT1EK KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor het organisme Het oude Raadhuis, waarin het hoofdbu reau van de Kopenhagener politie is onder gebracht was nu. midden in den nacht, spaarzaam verlicht. Een eenzame wacht liep voor het ouderwetsche portaal stampvoetend heen en weer. Herbert Porter liet den auto stoppen. „Ik zou den hoofdcommissaris gaarne wil len spreken". De wacht groette en wees naar links. „Het. huis ligt aan de voorzijde bij de Ves- tervoldgade, meneer", zei hij beleefd. .Maar nu midden in den nacht „Naar de Vestervolagade", onderbrak Her- bert Porter, en met 'n paar rukken zette de auto zich in beweging. „Ik moet den hoofdcommissaris spreken!" De oude portier, die slaperig voor zijn ven stertje zat, wenkte afwijzend met de hand. „Hij is niet thuis", zei hij knorrig en een beetje uit de hoogte. „Wanneer komt hij terug?" „Om vijf uur pas". Herbert Porter keek op zijn horloge. Het was nu kwart over drie. „Hebt u er eemg idee van, waar hij op het oogenblik Is?" „Hij is op bal het bij Graaf Kjelland", ant woordde de portier. De detective knikte. Hij tastte ln zijn zak en liet een geldstuk in de hand van den oude glijden. „Zoudt u mij willen zeggen waar Graaf Kjeiland woont?" Het knorrige gezicht van den ouden portiir klaarde op. Graaf Kjelland woont in de Frederiksberg- allee, hoek Alhembravej". zei hij op een heel wat- beleefder toon dan eerrt. „Dank u zeer". En weer raasde de auto ver der naar het Zuidwesten toe. (Wordt vervolge**

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6