HUISVLIJT RAADSELS RUILRUBRIEK Postzegel rubriek Bioemenbak. W- Wc zullen nog eens een bloemen- fcakje maken, doch van een geheel ander model dan we al eens gedaan hebben. Voor den bodem nemen we een stevig plankje of stukje triplex van pl.m. 8 m.M. dikte (Zie fig. 1). 't Is een zeshoek, waarvan de lange as 30 c.M. en de kort 15 c.M lang is. De korte zijden zijn 8 c.M. breed- Tegen dezen bodem timmeren we de zijkanten met handvatten (Zie fig. 2). De maten zijn op de teekening duidelijk aangegeven. De opstaande kanten vijlen we bij, zoodat ze in de richting loopen van de andere zij den van den zeshoek De andere op staande zijden komen tegen de korte zijden. De kanten moeten weer schuin bijgevijld worden om ze te gen elkaar te doen sluiten en aan de Korte zijden in de lijn te doen vallen De onderzijde van den bodem valt Diamant Bun was een welgesteld Klaarden en runderfokker uit het plaatsje San Mariano, in het Zuiden ▼an Texas. Waar hij zijn bijnaam aan te danken had, kun je best be grijpen: hij had vroeger het geluk gehad eens diamant te vinden. Voor het fortuintje, dat moeder Na- turn* hem zoo maar in den schoot wierp was hij hoogst dankbaar ge feest. Hij toonde zich zijn vondst gelijk met de uitholling tussohen de pootjes. De figuren op de zijkanten (zie fig. 3) zitn dunne stukjes tri plex '3 m.M.)* in zwart en oranje. We lijmen deze erop met houtlijm. als ze gekleurd zijn. Fig. 4 is een dun plankje, dat de bovenkanten afsluit en tevens de opstaande kanten aan elkaar verbindt. We behoeven deze kanten nu niet rond bij te vijlen, terwijl 't bovendien veel aardiger is. Dit plankje timmeren we op den bo venkant en verven 't ook zwart. De rest van den bak laten we blank. Met lak wordt 't geheel afgewerkt. In dezen bak plaatsen we een hou ten of zinken bakje, waarin de plan ten komen. In de Tijdingzaal is 't model (zonder binnenbakje) aanwe zig ter bezichtiging. S. Rustenburgerlaan 23. waard, door de ruwe steenen zoo duur mogelijk te verkr open en met het geld een paarden- en stieren fokkerij te beginnen. En door zijn onverflauwde werklust zou hij zeker nog eens heel ver brengen in de we reld. Hier heb je in het kort het voornaamste stukje geschiedenis uit het leven van Diamant. Bun Nu had hij al een kudde van dui zend runderen en een getal paarden dat zeker wel de tweehonderd na derde. En dagelijks verkocht hij zijn beesten tegen de hoogste prijzen en dan nam hij ex weer nieuwe bij. Hij verdiende veel geld, die Bun en hij was er zuinig op. De twintig knechts die hij had, cow-boys, zooals de Amerikanen hen noemen, hadden het eveneens heel goed bij hem. Natuurlijk moesten zij wel hard werken met zooveel dieren, maar eten, slapen en wonen was op perbest, en het loon was eveneens zeer bevredigend De cowboy, die een maal bij Diamant Bun in dienst trad ging er dan ook meestal niet zoo spoedig meer uit! De stal voor de paarden was een lust voor de oogen. Bun kweekte n.l. liefst ras-paarden die hij een goede verzorging en een warme stal moest geven. Hij hield niet van de grove en slappe werkbeesten, die je vrij rond kon laten loopen. Neen, zijn beesten waren te gevaarlijk buiten, zij waren te vurig. Ha, nog dacht hij met welgevallen aan dat vierspan dat hij eens aan de brandweer in Boston geleverd had. Renners waren het ge weest, die zeker regelrecht op het geringste brandje zouden afvliegen. Maar dat was al een poosje geleden, zie je; tegenwoordig gebruikt de brandweer automobielen. Vurige paarden heeft men niet meer noo- dig! Het mooiste paard van Bun's stal was Carlos de Mexikaansche vol bloed. Wat. dat. voor een dier was valt niet te beschrijven. Stel je nu maar het allermooiste paard voor, dat je je maar eenlgszins in kunt denken en dan nog heb je geen flauw idéé hoe Carlos er uitzag. Glanzend bruin van vel, hoog op de pooten met een fieren nek en trillen de neusvleugels, een en al vurigheid, fonkelende oogen, ziedaar ongeveer de trots en glorie van al wat er in Diamant Bun's fokkerij aan cow-boy rondliep. Carlos stond nu al een jaar bij Bun te boek en nog steeds was hij ongetemd 't Vreemcisle van alles was echter, dat er ook nog nooit een kooper voor het dier was opgekomen. Geen wonder, bromde Bun weieens nij dig, de menschen 'van tegenwoordig weten niet meer wat een paard is.... zij zijn verwend door de auto's. Maar dat was de waarheid niet. Diamant Bun wist het ook wel. De echte waarheid was. dat hij voor het dier zulk een ongelooflijk hoogen prijs vroeg, dat niemand zich de uitgave wilde getroosten (Wordt vervolgd.) Als je dit plaatje ziet, zal je mis schien wel een beetje duizelig wor den. Nu, dat kunnen wij ons ook best voorstellen, want het is zeker niet gemakkelijk om te ontdekken, wat er nu eigenlijk op geteekend is. Daarom zullen we Je maar een beetje op weg helpen. Het is een kip, en een mooie kip ook. Om haar te zien is het echter noodig dat Je eerst uitzoekt, welke van al de vakjes bij het lijf van het beest behooren en welke niet. Hoe je dat te weten komt? Tamelijk eenvoudig, hoor. Je begint me; he; vakje eens heel dun- Hoeveel jongens zijn ei met vacantie. Op dit plaatje kunnen jullie weer eens je speurzin bot vieren. Zooals je ziet stelt het een overblijfsel van een burcht voor, een z.g. ruine dus. De ruine staat in het vrije veld en als zoodanig biedt zij aan de Jeugd een heerlijke speelplaats. Geen won der dus, dat de onderwijzer met zijn jongens van de kostschool deze plaats heeft opgezocht, nu de school om de een of andere reden vandaag gesloten is. De jongens spelen heerlijk en ook de leeraar heeft een heer lijken dag in de frissche buiten lucht. Rekenen jullie nu eens uit. hoeveel jongens er bij dit buitenfeestje be trokken zijn. Hierbij moet je beden ken, dat je lang niet al de jongens kunt zien. Er loopen er wel een paar vrij te spelen, die je goed kunt zien. maar natuurlijk zullen er ook wel een paar achter de muren verscho len zijD. Hoe kom je dit nu te weten, hè? Wel, het is heel eenvoudig, al leen moet je wat speurzin hebben om de dingen te ontdekken, waaruit Je af kunt leiden, dat er een jongen bij behoort. Om je een eindje op weg te helpen, wil ik je zeggen, dat Je op den voorgrond een paar boe nen achter een muur uit ziet stek-ra. Dat beteekent natuurlijk dat daar een jongen in het gras ligt. En zoo zijn er nog een massa andere ken- teekenen, die je allemaal op moet speuren. Doe dus je best de joiveens te tellen. De volgende week i.-.i lk je zeggen hoeveel er waren, dan kun nen jullie nagaan of je het bij het rechtó einde gehad hebt. netjes met potlood zwart te maken en dan ga je door met vakje twee en zoo vervolg Je het werk, net zoo lang tot je de kip hebt. Maar pas nu op, dat je geen vakjes zwart maakt, die er niet bij behoo ren. Daarom zeiden wij reeds, doe het met dunne potlood-streep jes. Als je dan eens een vergissing be gaat, kim je met vlakgom het vakje weer schoon vegen. Wie goed oplet, zal vanzelf wel ontdekken, wanneer de kip klaar is en hij met het werkje op moet houden. Carlos, de Mexikaansche volbloed....! Een teeken-puzzie. JDeze raadseli zijn ingezonden ■oor Jongens #n Meisjes, dl# Onza feugd lezen.) Iedere maand worden onder d# ttoct# oplossers vier boeken "erloot. AFDEELING I .(Leeftijd 10 Jaar en ouderJ 1. (Ingez. door Ballenbreistcrtje.) Ik ben een Rubriekertje van Onze Jeugd en besta uit 13 letters. I 2 3 is een grap. 4 5 6 gebruiken we op school. 8 9 2 10 smaakt zoet. II 12 5 13 gebruikt de bakker. 7 8 9 10 spelen jongens graag Knee. 2. (Ingez. door Ballenbreistertje) Ik besta uit 12 letters. Ik kondig de Lente aan en ben tevens een Ru- briekertjesnaam. I 2 3 4 5 6 verlangen we nog alle maal naar. 7 8 9 10 is in ieder huis. II 9 10 7 3 2 mogen we nooit doen. 10 9 12 geeft ons melk. 3. (Ingez. door den kleinen Chauf feur.) Ik ben een dorp bij de stad Utrecht j»n besta uit 11 letters. 1 2 3 4 5 ls een maand. 1234567 is een jongensnaam. 9 2 7 8 6 7 is vroolijk. 9 10 11 beschermt het land. 4. (Ingez. door Aviate ut.) Mijn geheel is een spreekwoord in bestaat uit 27 letters. 12 6 1 16 26 11 is een ander woord Ivoor vaandel. 20 22 7 17 25 is een jongensnaam. 16 22 16 24 is een mooie bloem. Hij kwam 9 2 5 4 11 bij. Een 19 21 8 is een lofzang. 11 6 12 6 25 is een ander woord ▼oor korting. 17 14 25 17 ls een ouderwetsche ■tof. 25 2 6 3 is een rivier in Spanje. 23 27 17 25 4 22 is een weegwerk tuig. 9 8 8 9 is een ontkenning. 10 11 12 13 14 15 is werk. 18 19 20 21 behooren we allen te fcijn. 5. (Ingez. door Droomkoninkje Strikvragen. a. Half van hout en half van 't Eijn. raad eens wat dat wel kan zijn? b. Wie is in huis het eerlijkst? e. Welke mannen zijn kruipende dieren? 6. (Ingez. door Goudsbloem.) Wie kan van dit'potjeslatijn een «pieekwoord maken? Aei ae rbd dit. AFDEELING II (Leeftijd 9 Jaar en Jonger.) (Ingez. door Het Timoreesje.) Strikvragen. a. Wie is het langst in de kerk? b. Wie gaat op zijn kop naar gehool? c. Tot hoever loopt een hert het bosch in? - d. (Ingez. door Francis Vere) Waarom draagt een man een baard? e. Wie leeft van rook? 2. (Ingez. door Verpleegstertje.) Verborgen steden. a. Er zit veel goud aan die ketting. b. Dit ls een woerd, en dat is een eend. c. Ik wacht op jou. Ren nu niet zoo d. Is broertje nog in box? Stel Je ▼oor, dat hem iets overkwam. 3. (Ingez. door Damiaatje.) Ik ben een deel van Zuid-Holland en besta uit 14 letters. 1 3 4 is een ander woord voor ho rizon. 10 11 12 13 14 ls een ander woord Voor herbergier. 2 4 4 is een ander woord voor hert. 5 6 7 schrijf Je mee. 9 8 7 is bij een kippenhok. 4. (Ingez. door Damiaatje.) Neem uit de volgende plaatsna men telkens één letter, zoodat je een rivier uit Nederland krijgt. Winterswijk, Alfen, Aalsmeer, Balk. 5. (Ingez. door Papavertje.) Neem uit de volgende plaatsnamen telkens één letter, zoodat je een plaats aan de Fricsche kust krijgt. Delfzijl, Zwolle, Ommen Kampen, Deventer, Haarlem. 6. (Ingez. door Moeders Grootste Hulp.) Mijn 1ste deel komt van de koe. Mijn 2r!e deel van 't zwijn Zoo dikwijls als de maag u Jeukt, Zal 't geheel u welkom zijn. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Zwitserland. 2. Zwaluw. 3. Letterzetter. 4. Babbelkous. 5. Nijmegen, Steenwijk, Alkmaar, Roos, Brem, Lelie, Aster, Papaver, Rups. 6. a. Kattak. b. In 't Zuiden, c. Niets. d. Teenen en nagels. AFDEELING II 1. IJmuiden. 2. Na gedanen arbeid is het goed rusten. 3. Boontje komt om zijn loontje. 4. Pioenroos. Don Frederik. Vlin derfee, Tilburgertje. 5. De beste stuurlui staan aan wal. 6. Een vroolijk gezicht geeft over al licht. Goede oplossingen ontvangen van: Het Timoreesje 5 Sprinkhaantje 5 Bloemendaalstertje 5 Violetta 6 De kleine Stoffeerder 5 Graspieper 3 Verpleegstertje 6 Dr. Mystero 5 Mimi Poesekat 6 Ballenbrei:itertje 5 De kleine Chauffeur 2 Juffertje Wild zang 5 De kleine Koopman 4 Bloemendaalstertje 6 Viooltje 5 Appeltje 6 Appelmootje 6 Doornroos je 3 Mannetje 6 Poppenverpleegster- tje 6 Droomkoninkje 4 Moeders grootste Hulp 4 Krullebol Stellhaar 6 Sarina 6 Amico 6 Zangvogeltje 6 Alba 6 Wenda 4 Zomcrbloempje 5 Trambestuurder 5 Wipneusje 6 Goudelsje 6 Stoffeerder 5 Gouds bloem 6 Egmondertje 6 Blauwdruifie 4 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 De kleine Voetballer 5 Ro zenknopje 5 Graspieper 2 Rangeer- dertje 6 Teekenaarster 5 Doorn roosje 3 De kleine Bouwer 6 Blauw- oogje 6 Poppenverpleegstertje 6 An- niet P. 4 Pelikaan 5 Dwingeland 5 Draaitol 6 Papavertje 6 Karei I 6 Katuil 6 Graaf Lodewijk 6 Gouden regen 6 Roetkopje 5 Kerstroosje 5 Krielkip 3 Poesenmoedertje 6 Rood kapje 6 Obione 6 Zevenster 6 Zeeuwsch Boerinnetje 6 Babbelkous 6 De Woudlooper 6 Rika v. d. Stadt 5 Joop v. de Stadt 5 Korstjesknager 4 Prinses Sterremuur 5 Zonsonder gang 5 Rompelsteeltje 5 Pioenroos 6 Roodwangetje 6 Zonsondergang 5 Rompelsteeltje 5 Pioenroos 6 Rood wangetje 6 Don Frederik 6 Tilbur gertje 6 Violetta 6 Bloze Kriekske 6 Herfstkindje 6 Vergeet mij nietje 6 Zevenster 6 Hardlooper 6 Francis Vere 3 uur, Damiaatje 6 De kleine Kapitein 6 GRASPIEPER, Clercqstraat Tl rd. heeft 25 Quakerbonnen, 6 Verpleeg sterbonnen Droste, 2 Droste-bonnen Indië, 12 H. O. bonnen. Dit alles wil hij ruilen voor Vim en Sunllgjhtbon- nen. BIBI HEZEMANS, Rollandslaan 43 Overveen, heeft 2 Drostebonnen. 13 Hags Koffiebonnen 1 Wybert-bon. 3 Bruynbonnen, 20 Roodband-pl. 1 Kamerpl. groote G, 3 Erdalpeltka- nen, 9 Karnemelkzeep. plaatjes- bloem 16 Haas-aztjn, 45 Albrt Heyn- bonnen, 24 Franckenbonnen. Dit al les wil ze ruilen voor Sunlight-stroo- ken en Vimbonnen, 1 teRen 1. WENDA, Waldeck-Pyrmontstr. 54 heeft van Aquarium-pl. de nrs. 5 10 17 23 25 52 65 94 112 en 113 Zij wü daarvoor terug hebben groote pla ten van Bloemen in Onzen Tuin, of letter D en I van Texel. De Winter. (Overpeinzingen) Als de winter komt, zorgt ieder, dat hij zoo goed mogelijk gekleed is. De woedende stormen beuken te gen de ruiten, hagel en regen door weken de velden. Alles, wat nog als levend wezen in bosch en heide rondloopt, ver bergt zich zoo spoedig mogelijk, om, als 't noodig is, van 't gebruikelijke winterslaapjc te genieten. De boomen steken hun naakte armen uit, ais willen ze de voorbij gegane zomer vasthouden en wie gen hun kruinen heen en weer, als of ze zeggen willen: „Oh, on, wat hebben ze weer met ons gedaan. We staan hier zoo koud en eenzaam, en niemand kan ons helpen!" 't Is overal stil. Ik loop door 't verlaten bosch en denk aan de da gen, dat 't hier zoo prachtig was. Jong ontluikend groen, vlugge eek hoorntjes, prachtig zingende vo gels, alles gaat aan m'n geest voorbij. Zoo loop ik te dwalen, kom on derhand een boschwachter tegen die diep in z'n kraag gedoken, een morgengroet bromt. Z'n hond volgt hem op de voet, laat even z'n tan den zien, en verdwijnt dan in 't kale bosch. Als ik een week later te rugkom, is 't kale bosch met een wit sneeuwkleed bedekt. Wat is dat mooi, die fonkelende sneeuw, door zonnestralen overgoten. Wat is 't hier anders dan een week terug! De boomen lijken lang zoo kaal. niet meer. Alle takken zijn door een' wit laagje van 't fijnste weefsel be dekt. Weer kom ik den boschwachter tegen. Hij schijnt de invloed van 't witte bosch ook ondervonden te hebben. Z'n groet ls lang zoo brommerig niet en hij maakt even een praatje. Weer is alles stil. Maar. als ik aan 't kruispunt van twee boschpaadjes kom, zie ik iemand in gebogen hou ding naar den grond turen. Ik kom naderbij en herken 't oude vrouw tje uit 't hutje aan de rand van 't bosch. Ze sprokkelt hout voor 't vuurtje in haar armoedig woonver trek. En ze vertelt me hortend, dat haar dochtertje al 6 weken ziek is. Ze moet versterkende middelen hebben. Maar haar man, anders een flink werkman, kan nu ook geen werk krijgen. Hij verkoopt al leen nog wel eens hout aan de men schen uit de stad. Ik ga met haar mee, zie 't arme meisje en ga den dokter halen. „Tja", zegt deze, ,,'t is zooals u zegt. Goed versterkend voedsel is 't eenige, wat ze noodig heeft." Oud moedertje schudt haar hoofd. Hoe kan dat nu? Als er geen geld is? Ik praat met den dokter We zullen 't samen in orde brengen en verheugd kijkt 't vrouwtje ons na, als we vlug 't boschpaadje afloopen. Daar gaat een arresleê voorbij. Een deftige koetsier zit achterop. Twee rijke heeren zitten onder plaids be dolven, achterin. Die kennen geen armoede! Snel vliegt de sleê langs ons heen. Vroolijk klinken d§ bellen der dam pende paarden. En ik donk aan 't armoedige hutje aan de rand van 't bosch. TEEKENAARSTER, oud: 15 jaar. Nagekomen wedstrijd- inzendingen. Violetta, oud 9 jaar. schoonschrift, en teekening, Een Naamlooze, een verhaaltje en versje. UITSLAG VAN DE WEDSTRIJDEN Teekenwedstrijd. De beste teeke ning ontving ik van THEEROOSJE, oud 14 j., Zij krijgt den lsten prijs. Op haar volgt- DOCTOR MYSTE RO, oud 14 jaar, die den 2den prijs ontvangt. Ten slotte komt DEN KLEINEN' VOGELVRIEND, oud 14 jaar de 3de prijs toe. Een eervolle vermelding komt toe aan Wim de Jongh. Zeer goed was het werk van Gras pieper en Wipneusje. Schoonschriftwedstrijd. Het netste schrift was van RANGEERDERTJE, oud 9 jaar. Hij krijgt den lsten prijs. Dan volgt BALLENBREISTERTJE. oud 7 jaar, Zij krijgt den 2den prijs. Vervolgens komt DROOMKONINK JE, oud 9 jaar. Hij krijgt den 3den prijs. Een eervolle vermelding komt toe aan Kerstroosje en B. Verhagen. Zeer goed was het schrift van: Viooltje en Blauwdruifje. ..Gedichtjes-wedstrijd. DE KLEINE BOUWER, oud 10 jaar ontvangt den lsten prijs. BLAUWOOGJE, oud 13 jaar krijgt den 2den prijs. APPEL TJE, oud 14 jaar, krijgt den 3den prijs. Een eervolle vermelding komt toe aan Appelmootje, Tilburgertje en Corrie van Tol. Zeer goed was het werk van Teë- kenaarster en Langstaartje. Opstellenwedstrijd. TEEKENAAR STER, oud 15 jaar, krijgt cien lsten prijs, KRIELKIP, oud lu jaar, krijgt, den 2den prijs. DRAAITOL, oud 13 jaar krijgt den 3den prijs. Een eervolle vermelding komt toe aan den kleinen Violist, Tilburgertje en ^poeltje. Zeer goed was het werk van Re pelsteeltje, Helpstertje en Lang staartje. Alle prijswinnaars mogen Woens dag 29 Januari na 2 uur bij mij hun prijzen komen halen. RUBRIEKERTJES-LIJST. 792. Annie Wymlnga, oud 12 jaar, Timorstraat 1. 793. Nellie Leis, oud 10 jaar, Oran jeboomstraat 16. 794 Christientje van Boekei, oud7, Oranjeboomstraat 14. 795. Ali Baas, oud 8 jaar. Scher merstraat 8 rood. BOSNIë. IV. JS ft X SM f/t Ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van keizer Franz Jozef verscheen in 1910 eon Jubileumserie, evenals in Oostenrijk. De zegels zijn gelijk aan die van de serie 1906 (landschappenserie), doch iets bree der, daar aan de onderzijde een rand is aangebracht met de jaartallen 1830—1910. We krijgen dus: 1 hel ler (zwart), 2 heller (violet), 3 heller (olijf), 5 heller (groen). 6 heller (bruin), 10 heller (rood), 20 heller (zwartbruin), 25 heller 'blauw) 30 heller (geelgroen), 35 heller (blauw groen), 40 heller (oranje). 45 heller (roodbruin), 50 heller 'lila'. Groot te van de vakjes 3.4 bij 4.5 c.M. I kroon (wijnrood), 2 k.-onen (grijs groen) en 5 kronen (blauw). Groot te van de vakjes 3.6 bij 3.4 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. Nieuwe deelnemers: 127. Suze v. Graas, Karolingen,- straat 39. 132. J. C. Weyer.s, Sterreboschstv, No. 30. Rustenburgerlaan 23. ALLES WAS UITGEGAAN „Is Mijnheer thuis?" ..Die is zoo even uitgegaan," antwoordde de meld. „Is Mevrouw dan thuis?" her nam de bezoeker. „Ook uitgegaan" was 't antwoord. ..Mag lk dan bü de warme kachel op hun terugkomst wachten, want ik ben doornat?" „De kachel is ook uitgegaan, mijn heer!" was 't antwoord.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14