RHEUMATIEK De Koninlijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". HEERENBAAI HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 25 JANUARI 1930 VIERDE BLAD ,Zang, Vriendschap, Victorie Uit de levensgeschiedenis van een honderdjarige. W. Robert, Directeur van 14 Juni 1SS3— 1 Maart 1914, „Zang, Vriendschap en Victorie!" Het was in „Zang en Vriend schap's" gou den tijd, waaron het eene schitterende succes op het andere volgde, den tijd van Robert. De Koninklijke Liedertafel was „met eer belaan" van een wedstrijd teruggekeerd en er was een commissie gevormd om haar een schitterende ontvangst te bereiden, In de stampvolle, groote Concertzaal, toen nog „de groote zaal van de Vereeniging" had deze ontvangst plaats en de heer F. Smit Kleine (Piet Vluchtig) die in het letterkun dig en muzikaal leven van het Haarlem van die dagen een belangrijke plaats innam en het Tweede Kamerlid, de heer F. Lieftinck, voerden er het woord. Lieftinck hield een van die geestdriftige redevoeringen, waar van hij het geheim bezat en hij stelde voor, dat de Liedextafel voortaan niet meer alleen zou heeten „Zang en Vriendschap", maar „Zang, Vriendschap en Victorie!" - Het zou inderdaad een goede naam zijn geweest. Spreek met een der oudere leden van „Zang en Vriendschap" over die gulden da gen en zijn oogen beginnen te schitteren; noem hem den naam W. Robert en hij zal woorden van eerbied en dankbaarheid wij den aan de nagedachtenis van den man, die de Liedertafel zoo vaak ter overwinning leidde. Te Nijmegen, te Amsterdam, te Keu len, te Luik, overal bleek Zang en Vrien- schap de eerste te zijn. Vóór Robert (die directeur was van 14 Juni 1883 tot 1 Maart 1914) waren zang wedstrijden nog een groote zeldzaamheid. In 1850, toen de oprichter der Liedertafel, J. E. Schmitz, directeur was (hij vervulde die functie van 20 Februari 183020 Decem ber 1859) nam „Zang en Vriendschap" voor het eerst deel aan een zangwedstrijd, en wel aan dien, ter gelegenheid van het vijfde Algemeen Muziekfeest van de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst in Haarlem gegeven. Sedert 1878 kwamen die wedstrijden meer in zwang en onder den directeur W. H. C. Schmölling, den toen zoo bekenden leeraar in muziek aan de Haarlemsche Rijkskweek school voor Onderwijzers, die de Lieder tafel leidde van 5 September 1867 tot 6 Mei 1883, werden dan ook een Medaille van Ver dienste, een 4e prijs en een tweede le prijs behaald, onderscheidenlijk te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Na 1912 nam „Zang en Vriendschap" niet meer aan internationale wedstrijden deel. Dit is te verklaren uit het overlijden van W. Robert in 1914 en het kort daarna uitbre ken van den wereldoorlog. Van 1 September 1914 tot December 1922 trad Fred. J. Roeske als directeur op en van 3 Januari 1924 af zwaait nu Lieven Duvosel den dirigeerstaf. Het was onder den tegenwoordigen direc- teur dat „Zang en Vriendschap" haar con cert gaf in de Hollandsche Kerk te Londen en dat zij optrad voor de radio en de micro foon, waarvoor de Liedertafel door de Co lumbia Gramophone Co. Ltd was uitge nood igd met het resultaat dat nu door mid del van zes Columbia-platen de schoone mannenzang van de aloude liedertafel in alle werelddeelen kan worden gehoord. In 1928 verleende „Zang en Vriendschap" haar medewerking bij de plechtige opening der Olympische Spelen in het Stadion te Amster dam en even daarna volgde het vriensehap- pelijk samenzijn te Maastricht met die an dere befaamde zangersschaar: „De Mastreechter Staer". De Liedertafel zelf schreef in den loop der jaren vier zangwedstrijden uit, nl. ter gele genheid van haar 60-, 70-, 80- en 90-jarig bestaan. Dat tallooze concerten werden gegeven voor donateurs en kunstlievende leden, spreekt vanzelf. Van belang is het feit, dat daarbij vaak aan jonge kunstenaars de gele genheid werd gegeven als solist op te tre den. Jaren lang verleende „Zang en Vriend schap" ook hulp aan het Haarlemsche Toon kunstkoor. De Liedertafel is niet altijd „Koninklijk" geweest: Deze onderscheiding kwam na tuurlijk eerst vele jaren na de oprichting, die op Zaterdag den 20sten Februari 1830 plaats had, ten huize van den heer M. van der Eist. Daar kwamen toen samen de hee- ren: J. S. Schmitz, D. Bakker,M. van der Eist, A. P. v.d.Elst, J. J. v. Eijbergen, J.v. Gel der, J. MKragt en A. Gerber „welke met elkaar hebben goedgevonden en besloten om een zang-Gezelschap binnen deze stad op te richten, hopende dat deze oprichting cenigen toegang zoude vinden, opdat men daardoor goede en bekwame leden tot voortzetting van voornoemd gezelschap zoude kunnen beko men." Deze hoop is niet ijdel gebleken: goede en bekwame leden heeft „Zang en Vriendschap" altijd in ruime mate gehad (zouden de schit terende successen anders niet uitgebleven zijn?) en bij het 60-jarig bestaan, in 1890, kwam de belooning en werd door Koning Willem in aan de Liedertafel het praedi- caat „Koninklijk" geschonken, zoodat tege lijk met het 100-jarig bestaan het 40-jarig jubileum van het praedicaat „Koninklijk" wordt gevierd. Goede en bekwame leden. Fred, Roeske, Directeur van 1 September 1914—December 1922, Lieven Duvosel, Directeur van 3 Januari 1924 tot heden. Wij denken aan Bas Langeveld die helaas het Eeuwfeest niet meer heeft mogen bele ven. Hij deed oneindig veel voor de Lieder- tafei. Wij denken aan Klaas van Eden, die gedurende zoovele jaren met voorzichtig heid en wijs beleid de penningen beheerde, welke voorzichtigheid echter niet uitsloot, dat hij als goed koopman ook wel eens iets nieuws bedacht en durfde aanpakken, wat dan altijd goede resultaten voor de kas af wierp. Wij denken aan dien anderen ve teraan C. Montauban, die in 1905, bij het 75- jarig bestaan, de in 1890 door den heer K. van Eden geschreven geschiedenis der Lie dertafel aanvulde en nog steeds vol belang stelling is voor alles wat „Zang en Vriend schap" betreft. Wij denken aan T. C. Niephaus, gedurende zoovele jaren de nauw gezette secretaris. En uit vroeger jaren herinneren wij ons de namen van H. van Breemen, den jovialen en royalen vice-voorzitter; J. W. Sevenhuy- sen, den hartelijken en welwillenden man, die zich o.m. verdienstelijk maakte door het teekenen van het portret van den eersten voorzitter, den heer J. H. Schmitz, dat in het repetitielokaal aan den wand prijkt; J. D. Franse, die ook altijd voor „Zang en Vriendschap" gereed stond. Wij hebben slechts enkele namen ge noemd. maar natuurlijk waren en zijn er nog tal van anderen, wier hart steeds warm klopte voor de Koninklijke Liedertafel en haar belangen. Het Zanggezelschap, (opgericht onder de zinspreuk: „Het doel van ons vereenigd pogen, Is: zang door vriendschap te verhoogen," waaruit later de Liedertafel „Zang en Vriendschap" groeide, hield aanvankelijk zijn oefeningen om beurten bij de leden aan huis, maar reeds op 11 April 1832 werden de vergaderingen in de Concertzaal (het tegen woordige Hotel Funckler) gehouden, later in den „Nieuwen Schouwburg" aan den Jans- weg en nóg later in de bovenzaal van de So ciëteit „Vereeniging". totdat in 1915 door eenige leden der Liedertafel, met steun van den eere-voorzit!er. den heer J. C. Bunge en eenige kunstminnende vrienden, het ge bouw in de Jansstraat werd gesticht, dat nu het eigen gebouw van „Zang en Vriend schap" is en waar de Liedertafel zich echt thuis gevoelt. Door de vele portretten aan de wanden spreekt hier de geschiedenis ~an de nu weldra honderdjarige tot den be zoeker. De Liedertafel genoot de eer als Be- schermheeren te mogen noemen de belce burgemeesters van Haarlem: Mr. E. A. Ior- dens (van 18781893) en Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden (van 1893 tot 1902) en sedert 24 Februari 1902 Prins Hendrik der Nederlanden. Wij hebben reeds gemeld dat Prins Hendrik op 20 Februari a.s. het Feestconcert met zijn tegenwoordigheid zal vereeren. Als voorzitters fungeerden achtereen volgens (tot 5 September 1867 was de di recteur tevens voorzitter) de heeren: J. H. Schmitz 'zoon van den oprichter) van 5 Sep tember 186727 Januari 1884; A. Beernink, van 25 April 188524 Augustus 1888; Ed. de Lanoy, van 24 Augustus 1888 tot 1899, en Mr. J. B. Loman, van 22 September 1899 tot 1904 Hierna was de heer J. D. Franse, toen vice-voorzitter (thans wordt deze functie door den heer J. Kuijper Jr. vervuld) eeni- gen tijd tijdelijk voorzitter totdat Dr. G. E. A. Broese van Groenou op 20 September 1907 het voorzitterschap aanvaardde, dat hij thans nog vervult. Van feestvieren en van pretjes, waar di* pas gaf, zijn de leden van „Zang en Vriend schap" gelukkig! nooit afkeerig ge weest. De annalen vermelden zelfs dat vroeger de nieuwe leden steedsont groend werden! Eer wareif zij niet stemge rechtigd. Zij moesten ook de wet ondertee kenen. En nu zijn dan weer groote feestelijk heden in voorbereiding. Wij hebben het pro gramma vermeld. De aloude Liedertafel zal op verschillende manieren blijk geven van haar oude kracht en van échte zangers vreugde. De algemeene opvatting omtrent concour sen heeft zich in den loop der jaren gewij zigd, zoodat van een gelijkwaardige deelne ming zoo goed als geen sprake kon zijn. Ook verbiedt het lidmaatschap van den Ne- derlandschen Zangersbond het deelnemen aan wedstrijden, waarvoor geldprijzen zijn uitgeloofd. Maar misschien veranderen dc tijden nog wel eens; misschien zal de Ko ninklijke Liedertafel wel weer eens aan wed strijden gaan deelnemen. Ongetwijfeld zal zij dan haar ouden roem handhaven en door Zang en Vriendschap ter Victorie geleld worden! SCHOUWBURG JANSWEG. WILLY DERBY-AVOND. Vrijdagavond in den Schouwburg aan den Jansweg. Aardig bezet, werkelijk: heel aardig bezet. De gastheer, Willy Derby, vertoont zich, tiré a quatre épingles. Hij overziet de zaal en hij is tevreden. Niet waar, je moet denken; 't is Vrijdag! Altijd een deftige avond, 't Is nooit stampvol op Vrijdag. Dat weet je nu een maal. Maar 't kapitaal is vertegenwoordigd. Zoo praat hij, kairiibjes weg, en vrijmoedig, zonder een spoor van „zenuwen". Ach: die menschen daar voor hem kénnen hem im mers. 't Zijn zijn vrienden. Van de Radio. Hij begint te zingen, hij toont al spoedig dat hij zijn stem even goed in zijn macht heeft als zichzelf. En het duurt maar één oogenblik, dan heeft hij zijn publiek ook in zijn macht. Hij doet de menschen schateren of huilen en hij doet ze refreintjes meezin gen naar zijn wil. Hij boeit van begin tot eind. En als het dan toch eindelijk uit moe t zijn, omdat de tijd nu eenmaal niet stilstaat, dan komt er aan het applaus geen eind en Willy Derby buigt zich naar voren, komt dicht bij zijn publiek en vraagt, als aan een dwingend kind: „Wou je nog méér?" Dan nog één refreintje dat zoowat ieder een meezingt en dan is het toch werkelijk afgeloopen. Willy Derby heeft Haarlem veroverd. Daar komt het zoowat op neer. We kun nen nu nog wel wat liedjes noemen, we kunnen vertellen dat hij zoo'n succes nad met de uitmuntende voordracht van „Het Fiere Schooiershart" met zijn spotlied op de moderne moeder, met zijn allervermake- lijkste opera-aria's met „Hallo Bandoeng!" Maar dat is allemaal niet noodig. Het komt er toch allemaal op neer dat Willy Derby Haarlem veroverd heeft. Met zijn mooie stem; met zijn prettig, gemoedelijk optre den; met zijn beschaafde voordracht. Een aangename afwisseling vormde het optreden van den vermakelijken „manipulator" Paul- ton, die aardige goocheltoeren te zien gaf en later weer met zijn dochter merkwaar dige staaltjes van mnemotechniek ver toonde. En laten wij toch vooral Joop de Leur niet vergeten, den muzlkalen accompagna- teur, den knappen componist en pianist, die zeer zeker veel bijdroeg tot het welslagen van den buitengewoon aardigen avond dien Wiily Derby het Haarlemsche publiek be reid heeft! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel* ECHTE FRIESCHE 20 50cf. per ons #oel" éi h cese«. pe«4ee e» ^ÏTraapf Uur JVut/a/ür 'rt paJyc Ü+E HET TOONEEL. RUSSISCH THEATER ARLEKIN. VOORTREFFELIJK CABARET. Om te beginnen, een woord van opwekking! Laten de Haarlemmers, die de eerste voorstel ling van het Russisch Ensemble „Arlekln" gisteravond niet hebben bijgewoond, vooral niet verzuimen as. Donderdag, wanneer deze Russen wederom in onzen Stadsschouwburg optreden, met den troep van Zwetnoff ken nis te maken. Want dit is voortreffelijk ca baret. da: „der Blaue Vogel" nabijkomt. Zwetnoff moge als regisseur de mindere zijn van Jushny, het ensemble Arlekln moge artistiek nog niet die volmaaktheid hebben bereikt als dat van Der Blaue Vogel, deze Russen hebben toch hetzelfde élan. een zelf de gevoel voor kleur en diezelfde warme, hartstochtelijke liefde voor hun werk als hun landgencoten, die hier zoo vele malen voor stampvolle zalen zijn opgetreden! En waarin zij het bepaald winner, van hun terecht zoo beroemde voorgangers, dat is in hun zang en in hun dans! Er zijn prachtige stemmen bij dit ensemble, zoowel bij de mannen als bij de vrouwen! Maar toch wel het meest bij de mannen! Het was een genot om naar deze zangers, die zoowel in het forte als in het pianissimo frappant mooie effecten bereik ten. te luisteren! Hoor dat afscheidslied van de Zwarte Huzaren met zijn afwisseling van Russische melancholie en enthousiaste mee slepende geestdrift, hoe prachtig was dat van uitvoering en welk een stemming werd er met dien volmaakten zang bereikt! En dan dat opwindende, hartstochtelijke dansen! Wat 'n rhythme. wat 'n vaart, wat 'n élan! Deze Russen geven zich over aan hun dansen met heel hun ziel, men voelt, dat in de volksdansen nog iets leeft van oer-oude tijden! Dat is dansen om den dans alleen, een opgaan in den dans als slechts de Rus sen en de Spanjaarden kennen! Zie die slot scène van het Zigeunerkamp, waarin deze Russen en Russinnen elkander opwinden tot een paroxysme van dans-woede! Het vuur spatte over naar de zaal. waar de kalme Hollanders nauwelijks rustig op hun stoelen konden blijven zitten en aan het slot in luide bravo's losbarstten! Vergelijk met zoo'n Russische scène een tamme finale van een Hollandsche revue, waarin de Hobson girls, of hoe ze heeten mogen, mechanisch hun beenen bewegen en de gezichten nauwe lijks uit de plooi raken! Bij de Russen ls alles vuur en vlam. bezieling ligt over hun gezichten, de dans sleept hen mee. voert hen op tot extase! Hierin is niet meer „aange leerd", zij zijn als bezeten van den dans! Het was een programma vol afwisseling, dat deze Russen ons boden en de verschil lende nummers bijna alle uitgevoerd in die bonte, kleurige decors, die wij ook van Jushny kennen volgden elkander met ver rassende vlugheid op! Er waren vele scènes bij, die direct aan Jushny's cabaret herin nerden. zooals dat geestige „Levend Porce- leln", de parodie op het Don Kozakken-koor, de Wolga-sleepers, het vermakelijke Moskou- sche speelgoed, dat echt Russische volks- tooneeltje „Charleston in een Russisch Dorp", het idyllische voortreffelijk gespeelde en ge zongen „Grootvader en z'n kleinkinderen! Hoe stemmingsvol was dat tafereeltje .,Rust van de naar Siberië gevangenen" en hoe mooi deed daar weer die Russische, diep-me- lancholische mannenzang! Welk een voor treffelijke danseres toonde mej. Trapoli zich in al haar dansen, over welk een bewonde renswaardige techniek beschikken de heeren Wladiloff en Dwarjanhi! Nog eens, Arlekin verdient Donderdag een stampvolle zaal! Zulk een avond van caba ret-kunst vermogen alleen de Russen te geven! J. B. SCHUIL. VIOOL-AVOND. Dinsdag 28 Januari zal de violist Frits Kok een viool-avond geven in den Schouwburg aan den Jansweg, alhier. Zijn zuster Ellen Kok zal hem op den vleugel begeleiden. ARBEIDERS MUZIEK VEREENIG ING „EXCELSIOR". Binnenkor zal de hier ter stede gevestigde Arbeiders Muzickvereeniging „Excelsior", onderafdeeling van de Ned. Vereen van Spoor- en Tramwegpersoneel haar 10-jarig bestaan vieren Door het bestuur is beslo ten dit jubileum niet onopgemerkt voorbij te doen gaan doch in de maand Februari een groote uitvoering te organiseeren in de Gcm. Concertzaal ARROND. RECHTBANK. Wie is er verantwoordelijk? De vraag was, wie het voor nakoming van de arbeidswet verantwoordelijk hoofd van de onderneming was, in de zaak van S. van W.. directeur van de N.V. Van WijkCatz' Zaad- handel te Vijfhuizen, welke Donderdagmid dag voor de Arrondissementsrechtbank te Haarlem ln hooger beroep diende. De directeur was door den kantonrechter te Haarlemmermeer vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding der ar beidswet. namelijk het niet zorgen dat door drie arbeiders in zijn onderneming geen ar beid werd verricht buiten den wettelijken arbeidstijd, het niet zorgen, dat geen arbeid werd verricht door iemand beneden 14 jaar en het niet zorgen, dat een arbeidskaart aan wezig was. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was echter in hooger beroep ge gaan. Want nog niet uitgemaakt was, of de directeur al deze zorgen had moeten dragen dan wel zijn bedrijfsleider van het pakhuis aan den Aalsmeerderweg. een filiaal van de zaak te Vijfhuizen. Volgens den directeur is deze belast met de zorg voor de naleving der arbeidswet, alleen kon de directeur niet zeg gen of hij de opdracht daartoe schriftelijk dan wel mondeling gegeven heeft. Het eigenaardige in de zaak was echter, dat ook de bedrijfschef, C. Silvis, erkende den bewusten opdracht ontvangen te hebben en wel schriftelijk. Gevraagd waar het betref fende briefje dan was zei hij, dat dit wegge raakt was. Merkwaardigerwijze heeft hij evenwel aan den verbaliseerenden ambtenaar van de ar beidsinspectie, den heer P. Renooy te Haar lemmermeer, met wien hij overigens op zeer goeden voet staat, ontkend met de zorg voor de naleving der arbeidswet belast te zijn, ter wijl hij tegenover den kantonrechter het tegendeel verklaarde. Ook nu voor de rechtbank hield getuige (Silvis vol met dezen zorg belast te zijn, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» p«r r«rel. had rheumatlek tn mirn handen. Tiet wm too era dat ik mets kon vasthouden ot oprapen. Bedenkende, d myn vader ivan tijn SOste ;aar art rarcniang bedlegerig icos geneest. Cxsiooi i* Kruschen Salts te oeoruiken At spoedig consta teerde ik een verbetering en na cenigen t\)d kreeg ik het gebruik ran myn handen terug Sedert 2 jaar neem t)c nu geregeld lederen dag de kleine dosis en de rheumatiek w nooit teruggetomen. Ik oen Sö raar Ik beveel Kruschen aan al mi/n kennissen aan Mevrouie E. S. lOngineeie ortef wi inzagei Wanneet rneumaiieK niet njdig geneaen wordt can dit telden tot een ernstige misvorming oer nanden en ©en algeheel verliea van nun gebruic. Krusclicn Salts lost snel de viymschcrpe urino- zuurknsiatien. die zich in <ie gewrichten bevin den. op. En vervolgen» voorkomt Kruschen Salta net. dat rij zich opnieuw vormen. Kruachen Salt» is verkrijgbaar Dij alle apothekers cn drogisten a i 0 90'ui i 1 CO per «aeon. Volgens deze onder ede afgelegde verklaring zou dus de directeur niet vervolgbaar zijn, doch hij de schuldige. De overtreding zelf bestond hierin, dat op 7, 8 en 9 October drie arbeiders langer dan 812 uur per dag gewerkt hebben aan het „schoonen" van zaad. dat het 13-jarig zoon tje van den heer Silvis spelenderwijze heeft meegeholpen aan het over een betonnen vloer rollen van karretjes met baaltjes zaad, die in een schip geladen werden en dat geen arbeidslijst aanwezig was. De substituut-officier van Justitie vond het vreemd, dat de chef eerst zei. dat hem niets opgedragen was. en er eenlgen tijd later voor den kantonrechter op terug kwam. Het von nis van den kantonrechter achtte de officier niet genoeg gemotiveerd. Hij elschte een zelf de straf als ce ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht deed, na melijk 17 geldboeten van vijf gulden, subsi diair 17 maal vijf dagen hechtenis. De directeur bracht hiertegen zijn bezwa ren in, o.a- dat de officier de onder eede af gelegde verklaring van den getuige Silvis passeerde. De Rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Oud-ijzer dief. De 34-Jarige koopman J. L. M. uit Haar lem had zich te verantwoorden wegens het zich in de maanden October en November 1929 wederrechtelijk tocëlgencn van smal spoor en ijzeren staven en een hoeveelheid riool- en beerputdeksels ten nadeele van de Nederlandsche spoorwegen, de firma Boynes en den industrieel Schoorl. De spoorstaven had hij weggenomen op een terrein bij het stationsemplacement te Haarlem, de ijzeren staven van een opslag plaats van de firma Bcynes op het Phoenix- terrein, waar een agent van politie den ver dachte gezien heeft. Toen de agent vroeg wat verdachte daar deed, zei M., dat hij met een goederenwagen naar Amsterdam wilde rei zen, dat deed hij wel meer. De beerput- en riooldeksels nam hij weg op een terrein van de gemeente Haarlem aan den Kinderhuissingel. Hij verkocht alles aan een oud-Ijzerhandel op den Harmenjansweg. waarvan de leider niet wist, dat het gestolen waar was. M. zei alles gekocht te hebben. Ook nu ontkende hij ten eenenmale de diefstallen te hebben gepleegd. De officier elschte echter tegen den clan- destienen ijzerkoopman 9 maanden gevange nisstraf. De man heeft reeds 16 veroordeo- lingen achter den rug, meestal voor lood diefstallen. De verdediger, mr. M A. van Eek. refereer de zich aan het oordeel van de Rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. (Reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen.) „Zoek den dief". De 19-jarige los werkman J. H. uit Zaan dam. thans gedetineerd, stond terecht, om dat hij 30 November 1929 of omstreeks dien datum in de gebouwen eencr Industrleele Maatschappij te Zaandam zich wederrechte lijk een paar schoenen, een costuum en een jas heeft toegeëigend, na naar binnen te zijn geklommen door het raam van de fabriek. De kleed in tukken behoorden aan een 29- jarigen arbeider uit Amsterdam, die 30 No vember, een Zaterdag, de fabriek verladen had en ae kleedingstukken daar achter gela ten. Maandags in het fabrieksgebouw komende vond hij zijn eieendom niet. hij vond echter een briefje „Zoek den dief. Rotterdam". Daar naast lag het blauwe potlood, waarmee dit geschreven was. De agent-rechercheur v. d. Schaaf te Zaan dam heeft een onderzoek ingesteld, had reeds een vermoeden tegen verdachte en heeft In derdaad in dc woonschuit van diens moeder de schoenen gevonden. Verdachte zei: ..Ik heb de schoenen Za terdagavond rekocht!" Op het politiebureau heeft verdachte op nieuw een briefje moeten schrijven en bij den rechter-commissaris Is dit herhaald. Over deze briefjes werd de verklaring ge vraagd van den deskundige W. H. F. Enge len, polltleleeraar te Rijswijk Deze heeft ce- ccnstateerd. dat het schrift van alle briefjes overeenkwam. De dader heeft ze geschreven niet wetende, dat dit het bewijs tegen hem was. Verdachte ontkende. Zijn strafblad is verre van schoon. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Sylvain Groen. vro«g nog getuigen décharge te hooren Te dien einde werd de verdere behandeling van de zaak 14 dagen geschorst. LEENING AMSTERDAM VAN 13.600.000—. De Amsterdamsche gemeenteraad is tegen hedenmiddag bijeengeroepen ter goedkeuring ran het aangaan van een geldleening tot een bedrag van ten hoogste 13.600.000.— nominaal kapitaal. Door een bankiersconsortium werd een aanbieding gedaan voor overneming van een bedrag van nominaal 10 millioen obllgatiën. De Rijkspostspaarbank heeft zich voorts be reid verklaard onderhands een bedrag van nominaal drie millioen van een door de Ge meente uit te geven obligatielening op aan nemelijke voorwaarden over te nemen. Tenslotte heeft he: Burgerweeshuis uit hoofde van overdracht van eigendommen aan de Gemeente een bedrag van nominaal 600-00.voor belegging in een gemeente lijke leening beschikbaar»

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11