De Amsterdamsche Automobieltentoonstelling. De tendenzen der Automobiel-industrie. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 25 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD Een der mooiste tentoonstellingen can dit jaar. door HERMAN LEVY (Hoofdredacteur van Autoleven). Het getuigt mijns inziens van een goed zakeninzicht dat het bestuur van de Vereeniging de Rijwiel- en Automo biel Industrie de Jaarlijksche tentoon stelling t« Amsterdam steeds eind Januari of begin Februari houdt. Want daardoor toch zijn de meeste importeurs in staat om de laatste modellen van de door hen vertegen woordigde merken te exposeeren, en krijgt de tentoonstelling zelf tevens het karakter van een volledige weerspiegeling van den stand der moderne constructie. Men vraagt meestal ais de tentoonstelling tn het ruime R.AJ.-gebouw op het punt staat te worden geopend, of er wat nieuws te zien is en zoo ja, waaruit dat nieuws dan wel moet bestaan. Immers men verwacht veel, te veel zelfs, van zulk een expositie, maargeen nieuws. Om de eenvoudige reden, dat men te veel gewend is ann een rustige verbetering van de conservatieve vormen der automo biel, en wellicht ten hoogste verbaasd zal zijn wanneer eenmaal de tijd zal zijn gekomen, dat de auto in haar grondprincipes volkomen veranderd te voorschijn treedt. Het klinkt misschien ietwat fantastisch, maar het rus teloos zoeken der ingenieurs en constructeurs wijst er op, dat wij ten opzichte van de automobiel zeker ingrijpende veranderingen mogen verwachten. Een poging van Rump- ler met zijn Tropfen-auto, welke kort na den oorlog verscheen, bewijst zulks. Evenals nu trouwens het feit, dat de voorwielaandrijving ook *in Amerika gebouwd en verkocht wordt; en enthousiaste aanhangers heeft gekregen. De voorwielaandrijving is geen vraagstuk van dit oogenblik. Er zijn reeds jaren lang proeven mede genomen, vooral in Frankrijk, waar een idealistisch-aangelegd construc teur blijkbaar zonder al te groote moeite in staat is om geld voor zijn proefnemingen bij een te krijgen. Maar practische resultaten hebben die pogingen al heel weinig afgewor pen. Toch verschijnen er telkenjare te Parijs op de Salon een paar merken met voorwiel aandrijving, waarvan alleen de Tracta ook over de landsgrenzen eenige bekendheid heeft verworven. Voorwielaandrijving. In het afgeloopen najaar ls echter plotse ling uit Amerika de eerste auto met voor wielaandrijving verschenen. Het was bekend, dat er reeds enkele jaren door den bekenden constructeur Miller, wiens race-auto's steeds successen boekten, proeven werden genomen met deze constructie. En dank zij zijn mede werking heeft de Auburnfabriek zulk een wagen kunnen maken, welke onder den naam van Cord de wereld is ingestuurd. Die Cord nu vormt een der nieuwtjes van de Amster damsche tentoonstelling. Waarmee ik maar zeggen wil dat er te Amsterdam wel wat nieuws is te zien. Het is uiterst moeilijk om na te gaan of de voorwielaandrijving een succes zal worden ja dan neen. Immers dat zal de toekomst moeten uitwijzen. Er waren tot nu toe ern stige bezwaren, voornamelijk ten opzichte van de besturing en de soliditeit van de voor as welke bij dit systeem het grootste gewicht te dragen krijgt. Het schijnt echter dat de Cord-ingenieurs die bezwaren op uitstekende wijze hebben ondervangen, en in dat geval heeft de voorwielaandrijving ontegenzegge lijk bet eekenis. Bij den vliegtuigbouw heeft men toch ook aanvankelijk den schroef aan het achtergedeelte geplaatst, terwijl tegen woordig algemeen de schroef van voren zit; deze trekt dus het toestel, inplaats van vroe ger het te duwen. Een paard plaatst men toch ook niet achter den wagen om te duwen! Bij de Cord trekt de motor de auto en dat bemerkt men ter dege in een bocht of op een gladden weg. En wat de besturing aangaat, deze ls nog lichter dan bij menige gewone auto. De geruchten gaan dat Ford ook ernstige proeven neemt met een zes- cylinder model met voorwielaandrijving. We mogen gerust aannemen dat dit juist is en dat zou dan voor ons het bewijs mogen zijn dat er een groote toekomst inzit. Er zou over dit vraagstuk en daarnaast over zoovele andere heel wat te zeggen zijn, dat echter met het oog op de noodzakelijke beknoptheid van dit artikel maar ongezegd zal moeten blijven. Luchtkocling. De lezer verlangt een algemeen overzicht van hetgeen de Amsterdamsche tentoonstel ling te zien geeft, en de tendenzen van de industrie op dit oogenblik. Een daarvan is de kwestie van de voorwielaandrijving. En een andere die van de luchtkoeling. De eenige vertegenwoordiger daarvan is de Franklin, eveneens een Amerikaansche wa gen, welke het stoute stuk bestaan heeft om de traditioneele koeling overboord te gooien. De Franklin is niet een merk van vandaag of gisteren. Het is geloof ik. jaren geleden hier te lande reeds eens geïmporteerd geweest. In ieder geval voldoet deze luchtkoeling. en daaruit blijkt dus dat- men het ook daarmede doen kan, en dus niet de kans behoeft te loopen. dat bij een strengen winter de radia- teur of de motor stukvrlest. TwaaH-cylinder. Een derde op den voorgrond tredende op vallende bijzonderheid is de 12 cylinder Voisin. Reeds eenige Jaren ls er een streven naar vermeerdering van het aantal cylinders merkbaar geworden. Het is bevonnen met den overgang van den viercylinder naar den zescvlinder motor. Daama begon de acht- cylinder veld te winnen en tegenwoordig is er geen merk dat zich zelf eenigszins respec teert, dat niet met een achtcylinder voor den dag ls gekomen. Ofschoon het juiste aantal mij niet bekend is, zijn er voor zoover ik ze heb kunnen tellen, reeds meer dan twintig nieuwe achtcylinder modellen op de Amster damsche tentoonstelling. En nu doet Voisin er nog een schepje op en toont een 12 cylin der. Het is niet de eerste keer dat deze vliegtuigenbouwer een dergelijken motor aan de markt brengt. Reeds kort na den oorlog heeft hij het ook met een 12 cylinder gepro beerd, maar meer dan een proefneming was het toch niet. Maar nu, ongeveer tien jaar later, is het hem toch ernst geworden. Zoo erg vreemd is het niet. Voisin heeft in ztyp. vliegtuigbouw voldoende ervaring omtrent motoren kunnen opdoen om te weten wat hij kan en wil. Hij is van meening dat de zes- cylinder of een veelvoud daarvan den juisten constructievorm vertoont. En hij staaft zijn meening door als voorbeeld uit de praktijk aan te wijzen het gebruiken van 12 cylinder motoren in de race-auto van Segrave. waar mede deze het wereldsnelheidsrecord ver beterde, en thans weer in de nieuwe Sun beam van Kay Don, die zal trachten dit re cord weer te slaan. Meer cylinders is dus tegenwoordig het motto, waaronder de automobielindustrie werkt. Hetgeen toch niet wegneemt, dat we voorloopig nog gerust mogen aannemen, dat de vier-cylinder nog een zeer lang leven zal hebben. Als economische gebruikswagen heeft de viercylinder vele voordeelen, welke men niet mag wegcijferen. Dat is dan ook wel de reden dat Fiat en Peugeot, twee bekende fa brieken met nieuwe vier cylinder modellen ter Amsterdamsche tentoonstelling zijn ver schenen. wel geheel compleet en in de meeste gevallen ontbreekt zelfs de koffer achterop niet meer. Chroomnikkel heeft ook stormenderhand de autofabrikanten verblind. Het is echter de vraag of dat zoo blijven zal, want Ford blijkt met zoogenaamd Stainless Steel voor den dag te komen, dat veel mooier en duurzamer schijnt te zijn dan chroomnikkel. Als dat inderdaad waar is, zullen de andere merken ongetwijfeld wel volgen. Koetswerken. Rest mij nog een enkel woord over de koetswerken. Natuurlijk hebben Sedan en Coach nog verre de overhand. Maar opmer kelijk is toch de toeneming van Cabriolets, vooral voor vier personen onder den kap. Het heeft er veel van, dat dit type de oplossing wil brengen van de vraag naar een open wagen welke tevens gesloten kan worden gebruikt. En zelfs zijn op enkele stands weer de tourings verschenen, die aan de vroegere jaren herinneren, toen een gesloten wagen nog een zeldzaamheid was. De touring is nu een luxe-wagen geworden; maar een waaraan men in ons land met zijn vele regens toch niet veel heeft. Mijn totale indruk van de Amsterdamsche tentoonstelling is, dat er zeer vele nieuwtjes te bewonderen zijn en dat, wie een indruk wil hebben van de groote vorderingen, welke de automobiel-techniek heeft gemaakt, niet mag verzuimen eens een bezoek te brengen aan de RAI. Ook al is er geen cabaret of verloting aan verbonden, en let men niet op lederen duizendsten of tienduizendsten bezoeker. EEN OUD-ZAANSCHE GEVEL BEHOUDEN. Veering. Er is in de moderne automobielconstructie nog een vraagstuk, waaraan niet al te veel aandacht door de ingenieurs is en wordt be steed, n.l. de veering. Iedere automobilist, hoe tevreden hij overigens ook over zijn wa gen zal mogen zijn, zal toch moeten erken nen, dat de veering nog verre van ideaal is. En dat weten de fabrikanten en construc teurs ook wel. Zij zoeken naar verbeteringen, brengen ze ook wel aan, maar het zijn niet de veranderingen, welke een radicale oplos sing van het vraagstuk brengen. In Frankrijk zijn talrijke kleine constructeurs met proef nemingen verschenen, maar zoolang de groote fabrieken er nog niet aan beginnen, is daarvan niet veel heil te verwachten. Men brengt hydraulische schokbrekers aan, welke inderdaad hun beteekenis hebben. Maar het is toch niet de ware oplossing. Toch zijn er in Amsterdam eenige merkwaardige pogingen tot verbetering te constateeren, en wel ten opzichte van de onafhankelijke wielveering. Lancia b.v. heeft onafhankelijke voorwiel veering; en de Oostenrijksche Steyr een on afhankelijke achterwielveering door middel van de zoogenaamde Schwingachse. De nieuweling op de Hollandsche markt, de Röhr 8 cylinder waarmede ik vorig jaar op de Berlijnsche tentoonstelling heb kennis ge maakt, heeft behalve het Steyr-systeem nog een speciale voorwielveering, doordat de wagen van twee transversale veeren is voor zien. Maar de rest blijft bij de gewone tra ditioneele veering, welke toch in vergelijking met enkele jaren geleden aanzienlijk verbe terd is, vooral bij de Amerikanen, die wel be grepen hebben dat de opvoering van de snel heid ook verbetering van de veering nood zakelijk maakte. Vier versnellingen. Van niet minder groote beteekenis ls de groote toeneming van het aantal wagens dat met een gangwissel met vier versnellingen is uitgerust. Er is schier geen merk meer dat niet kan bogen op een vierversnellingsbak met geruisch- looze derde. Er is natuurlijk veel voor te zeg gen, want het veraangenaamt niet alleen het rijden maar komt ook ongetwijfeld den levensduur van den motor ten goede Immers het overschakelen behoeft nu niemand meer af te schrikken, niet alleen omdat het niet moeilijk meer is, maar ook omdat het rijden op 3 niet meer zulk een onaangenaam lawaai maakt als vroeger in de tweede versnelling. De centrale chassis-smering wint steeds meer veld- Zulks ten gerieve van de zooge naamde zelfrijders die daardoor niet -neer genoodzaakt worden om steeds een groot aan tal smeerpunten met de vetspuit te bewer ken. Overweldigend groot is ook het aantal mer ken dat als standaard-uïtvoerirf* de radia- teurja'.ouzie, automatisch bediend door een thermostaat, heeft. Het nut van een derge lijk radiatorscherm kan niet ontkend worden; de motor wordt er beter door op een constante werktemperatuur gehouden, en daaraan den ken de automobilisten zelf veel te weinig. Het vacuum moest in vele gevallen plaats maken voor de benzinepomp. En overigens kan er op gewezen worden dat vrijwel alge meen getracht is naar verlaging van het chassis, zonder daardoor de ruimte der car rosserie te verminderen De verlaging van het zwaartepunt bevorderd de vaste ligging en ook in dat opzicht is er dus vooruitgang ten opzichte van het streven naar grootere veiligheid, welke tevens ook door verbetering der remmen is verkregen. Toepassing van trilling-dempers en ophan ging van den motor in rubber, zijn midde len om de trillingen zooveel mogelijk tegen te gaan. Bij vele modellen zijn de veeren in rubber opgehangen, zoodat weer eenige smeer punten komen te vervallen. De chassis zijn over het algemeen stijver en sterker ge maakt. En triplex glas wordt op vele merken hetzij alleen voor de voorruit of voor alle ramen 'oegepast. Opmerkelijk ls, dat de fabrieken steeds meer streven naar een volledige uitrusting hunner wagens. Men behoeft daartoe hier en daar maar eens rond te zien, om te bemer ken wat tegenwoordig al tot de standaard uitrusting behoort. Wie vroeger een auto kocht moest er nog een halve automobiel extra bijkoopen. Dat is allemaal veranderd. De wagen, welke men thans aanschaft is vrij Ongeveer 11/2 geleden zou in „het huls van Verwer" aan de Zulder-Hoofdstraat te Krom menie een winkel komen. Om dit te verhinde ren en den mooien oud-Zaanschen gevel te behouden heeft de heer J. C. Kaars Sijpe- steijn toen het perceel gekocht. Thans heeft de heer Kaars Sijpesteijn den voorgevel en nog eenig verder toebehooren weer verkocht aan den heer C. N. De Jong Jzn., te Zaan dam. De heer De Jong is nu van plan het uit wendige van het huis weer in zijn oorspron- kelijken vorm op te bouwen en wel indien hij daarvoor terrein kan krijgen waarop het gebouw geheel tot zijn recht zal kunnen komen) te Koog aan de Zaan. Onze afbeelding geeft het fraaie gebouw omstreeks 1900. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. BIJ HOOFDPIJN, duizeligheid, suizen in 't oor, gestoorden slaap, slechte gehumcurdhcid. prikkel bare stemming, neme men dadelijk het van ouds beproefd gebleken „FraiuE-Jo»eP'»bitterwatcr te baat. In rapporten van eerste gcnecshccrcn in in.- richtingen voer maag» en darmkwalen wordt nadrukkelijk gezegd, dat het „Fran**Jo»ef*,-water een bepaald voortreffelijk werkend natuurlijk afvoermiddel is. -Bij Apoth- en Drog. verkrijgbaar. Heden; ZATERDAG 25 JANUARI. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlandsch Tooneel. (Louis Saalborn): „Kwart voor Tien". 8 uur. Palace. „Submarine". Tooneel: The Joh» Alex Brothers, 2.30 en 8.15 uur. Luxor-Theater: „Musette", Tooneel: Pol- ly-Dassy Co. en Renore en Partner. 2.30 en 815 uur. Rembrand-Theater: „Mahasoetji" Tooneel; The Franklin Co. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 26 JANUARI Stadsschouwburg. ..Eva Bonheur", 8 uur. Schouwburg Jansweg. „De Broadway Melo die". 2 uur. „Rose Marie", 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Namiddagconcert H. O V. o. L v. Ed. van Beinum. Jos. de Clerck, viool. 2.30 uur. Ned- Operette Gezelschap (Joh. Langena- ken en P. Beukman). „De Boemelbaron", 8 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22 Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30 uur Zondagmorgenwij ding. Bioscoopvoorstellingen van 2 uur af. MAANDAG 27 JANUARI Schouwburg Jansweg „Rose Marie" 8.15 u Stadsschouwburg: Abonn. voorstelling 3e serie. „De Groote Reis", 8 uur. Cabaret Modern Nieuw programma. H B. S. voor Meisjes, Krocht. Volksuniver siteit. Cursus prof. W. v. d. Pluym 8.15 uur Bioscoopvoorstellingen. Waag, Spaarne. Tentoonstelling van wer ken der leden TeckencoUegc Kunst zij ons Doel". Dagelijks 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. DE PROEVEN OM REGEN TE MAKEN MISLUKT. Er waren geen wolken. REGEN-VERWACHTING IN ZANDVOORT. Met een benauwd gezicht keek de chauf feur naar zijn glanzende limousine, toen ik hem vertelde dat we er op uit moesten ora ons nat te laten regenen, en even angstig vroeg de fotograaf of hij ook een paraplu mee zou nemen. Indachtig het gezegde van mijn oude tante, dat het niet regent als je je paraplu meeneemt, en dat het juist wel gaat regenen wanneer Je dat instrument thuis laat. togen we op weg naar Schiphol zonder paraplu. Want ik, die als alle recht geaarde Hollanders eenige maanden van het jaar dag-in, dag-uit mopper op 't regenweer, wilde 't nu zien regenen, hoopte dat het neer zou plens en, dat ik drijf-, drijfnat zou wor den. Omstieeks half elf zag het er gisteren naar uit dat het zou gaan regenen. Maar dat mocht niet. dat ware te vroeg. De regen moest wachten op het ijs. dat bij porties van honderd pond uit vliegtuigen aan de wolken toegediend zou worden. Doch de lucht klaarde op. de nevels trok ken weg naar den horizon waar ze blauwig bleven hangen. En zonneschijn speelde over 'j wijde veld van Schiphol, waar drie vlieg tuigen voor oen regenfabrikant klaar ston den en mannen het dampende ijs fijn klop ten en in zakken pakten. Terwijl de groote verkeersvliegtuigen aan kwamen en vertrokken, terwijl als-maar het zwaar geronk of 't zacht gezoem der machi nes over de hoofdstedelijke luchthaven trok. werd daar gewacht, lang gewacht op wolken. En de lucht was zoo klaar en zoo diep blauw, de zon glansde zoo fijn over de landen, 't was zoo lekker in de luwte, dat het welhaast voorjaar leek. De weerkaarten werden beke ken. de kansen op bewolking overwogen, het hielp niets. We moesten wachten. Intusschen vertelde de heer Veraart, die op de nu wel bekende gedachte gekomen is. de wolken door sterke afkoeling met ijs van ongeveer 100 graden Celsius beneden nul tot neerslaan te bewegen opdat het zou gaan regenen, intusschen vertelde hij dan nog tal van interessante bijzonderheden over re gen, en regenfabricage. Wij stedelingen kunnen uit principe nu al hard foeteren op den regen, als die een zo- mersche duinwandeling tot een onmogelijk heid maakt, een boer kan in 't droge getij nog zoo lang naar de lucht turen of er nog geen regen op komst is, we kunnen er niets aan doen. Het regent of het regent niet. Maar de tegenwoordige mensch die de natuur in verschillende opzichten al aardig gedresseerd heeft zocht en zoekt, en de heer Veraart denkt nu een manier gevonden te hebben om re gen te veroorzaken als die noodig is en om een regendag te veranderen in een dag van zonneschijn voorafgegaan door een flinke plasbul. En wie weet, met hoeveel zorg de heer Veraart zijn plannen uitgewerkt heeft, hoe hij alle mogelijkheden onder 't oog heeft gezien, die móet wel vertrouwen krijgen in deze uitvinding. Theoretisch kan het. 't is echter de vraag of zich in de praktijk niet bezwaren kunnen voordoen, die thans nog niet overwonnen kunnen worden. De heer Veraart weet, dat de vliegtuigen die men nu gebruikt, te weinig ijs mee kunnen nemen, om een regenbul te veroorzaken die de kosten waard is, maar men bouwt, reeds grootere vliegtuigen zooals de D. O. X en de geweldige machines die Christmas in Amerika op sta pel heeft gezet. Wat nu geschiedt, zijn dan ook proefnemingen, terwijl later, onder be paalde gunstige omstandigheden, het regen- maken misschien loonen en van belang zal blijken te zijn. De heer Veraart heeft rekening gehouden met de mogelijkheid dat wolken ontbreken terwijl in een streek groote behoefte aan re gen ls. Hij zou dan bewolking willen doen ontstaan, door stoffen van groote hoogte naar beneden te werpen, die op geringere hoogte verdampen, nevels vormen, doordat zij zich vereenigen met gassen uit de atmos feer. Nog verder strekken zijn onderzoekin gen zich uit. zoo meent hij op soortgelijke wijze als het verwekken van regen, mist te kunnen maken omin tijd van oorlog te gebruiken voor dekking van troepen; groote hoeveelheden ijs, b.v. na een vorstperiode snel tot smelting te brengen, en motregens te kunnen vervangen door flinke buien, waarna men een heeien dag zon zou hebben. Professor Keesom uit Leiden die den heer Veraart aan koude geholpen heeft voor het op zeer lage temperatuur brengen van het ijs en die veel belangstelling voor de proeven betoont, vroegen wU naar zijn meening Voorzichtig, als man van de wetenschap, antwoordde hij: „Onmogelijk acht ik het niet". Het feit dat deze hoogleeraar verge zeld was van twee trouwe helpers uit het Leidsche kryogeen-laboratorlum zegt ons toch wel dat hij op wetenschappelijke gron den zekere waarde hecht aan de plannen des heeren Veraart. Zoo werd gewacht tot tegen tweeën, ht Paar Ijle windveeren hingen hoog tegen 't azuur van den hemel maar ver in 't Westen schenen wolken op te komen zetten. Noord-Hinder meldde draadloos bewolking, de meteorolo gische dienst had eveneens bewolking uit het Westen voorspeld, en dus werd besloten niet boven de Zuiderzee bij Schellingwoude. maar aan de kust bij Zandvoort de zakken met ijs leeg te strooien. Terwijl de rotatiepers al dreunde werd het nieuws geseind en in een groot deel onzer oplaag van gisteren kon het nog vermeld worden. De auto raasde over den weg door de Meer naar het Westen, de zwaar geladen vlieg tuigen taxieden over 't veld van Schiphol, kwamen los, stegen op, koersten naar de duinen. En toen we daar stonden tusschen de wuivende helm op een top van de zecreep, cirkelden, steeds kleiner wordend, de vliegtui gen omhoog tot ze bijna niet meer te zien waren. Prof. Keesom en een der andere waar nemers volgden de motor-vogels met hun kijkers. Alles was klaar, men kon zoo regen gaan maken, maarde wolken bleven weg. hingen laag wa^r lucht en zee in nevels elkaar ontmoetten. Zeven minuten over drie floept echter op eens een klein wit wolkje weg onder de twee-motorige F VII waarin de heer Veraart de leiding had van het ijs-strooien. Het ver- waast, verdwijnt. Een tweede wolkje volgt, een derde. De andere machine doet nu ook mee. Wolkjes zweven neer ln de ijle nevels die daar in de hoogte hangen. Zak na zak wordt er leeggestort. Dan zwaaien met wij den boog de toestellen weer over de duinen, 't land in, naar Schiphol. Onbekommerd gaan eenzame wandelaars langs 't strand, genietend van de wijdheid van zee en zonnelucht. En 't regent niét! Wij volgen de vliegtuigen naar 't Oosten, de auto snort de wegen langs en lk laat het aan een collega over, ln Zandvoort naar re gen te zoeken. Hieronder vertelt hij er van. Even hebben wij nog gesproken met den heer Veraart. ..De natuur moet 95 procent doen", zeide hij- ..WU willen haar een handje helpen. wU zorgen voor de overige 5 procent. Maar de natuur liet ons ln den steek, er wa ren geen wolken, alleen wat dunne nevels. Force majeure. Maar de volgende week pro beer ik het weer. Net. zoo lang tot het gaat". En dus zal de volgende week de regen-ma ker wat op Schiphol reeds de bijnaam is geworden van den heer Veraart weer do lucht in gaan, weer trachten den regen, dien spelbreker, dien weldoener, dien Jollgen rak ker van Meimaand, dien zeurkous van herfst tijd, een beetje in zijn macht te krijgen. C. G. B. LANGS HET STRAND. „From my wings are shaken the dews." SH«Uey. „The Cloud." Ik ben de ervaring rtjker geworden, dat je ook naar Zandvoort kunt gaan. omdat het zal gaan regenen. Nog nimmer heb ik het vurige verlangen naar regen zoo hartstochte lijk in mij omgedragen als op dezen wonde ren Vrijdagmiddag in Januari, waarop do Oostenwind het voorjaar naar ons toe scheen te waaien. Ik ben een eenzame gast geweest in een verlaten restaurant, waar ik den eigenaar lichtelijk deed verbazen, niet alleen door het onverwachte van de verlossing uit zyn isole ment. doch ook door mijn ernstige vragen waarom het niet regende, of het ai geregend had en of hij met dezelfde zekerheid als lk geloofde, dat het straks regenen zou. Ik heb mijn ongeduld verborgen ln de een zaamheid van het heerlijk lecge strand. Do hemel was Lido-blauw met een parelgrijze nevelbank aan den einder, waarboven paars- getinte wolkenslierten waaerigvormlg uitston den, verloopend in lange melkwitte wind veeren. Geen regenlucht, maar wel een hemel, waartegen het wordingsproces van den kunst- matigen regen zich tot in details zou afteckc- nen. Het regen-avontuur wilde mij voorloopig niet overkomen. De wijkende ebbe liet mij schoone schelpen, doch de wijde lucht gaf mU den Regen maker niet. Zoo wij van vele uit- heemsche en speciaal van donker getinte cul turen veel hebben overgenomen, dat niet ieders goedkeuring heeft, zoo hebben wij toch van de Indianen in den vorm van dezen Regenmaker, na diens moderniseering iets geërfd dat zeer practlsch is. Het strand was als een schilderij van Marls, met schelpenvisschers en de schoonheid van de paarden, die de sterke spieren spanden tegen de stroefheid van het rulle zand. De zon maakte ze prachtig voor een tegenlicht- fotografie. De fotograaf deed blij en ik waagde het niet één voorbijganger er mijn verwondering en teleurstelling over uit te spreken, dat het nu nog niet regende. Bij drieën kwam de groote Kans. Aluminium van vliegtuigen blonk boven den watertoren en de lucht werd vol van het geronk, dat den modernen regen uit. den aard der zaak pleegt vooraf te gaan. Zij cirkelden om den toren en over het strand, heel hoog, t was of de Regen aarzelde. WU zouden Adama van Scheltema kunnen nazeggen: ,,'t Is of de regen samen praat", want de Regen scheen overleg te plegen, waar hU rich het beste zou kunnen neerstorten. Iris nu, die immers geboren is uit de zie dende zee, wilde tot de zee weerkceren. Der halve koerste de Regen zeewaarts. De Regenmaker stootte nu witte stuifwol- ken uit, die vluchtig verwoeien. Soms walkte hU vlak boven mij. Twee duizend Kilogram boven mUn sterfelijk hoofd uitstootend. Maar de schelpenman ging zoo vredig voort met schatten scheppen uit de zee en er wan delden moeders met kinderen, die zelfs geen aandacht schonken aan de bereiding van den Regen. Zy wisten immers niets van dit regen- avontuur. Ik. de eenige ingewUde. voelde mU wel een beetje medeplichtig, een beetje verant woordelijk om te waarschuwen. Wie kent dc hardheid van kunst-regen, die nog niet vol komen tot ontwikkeling is gekomen? Edoch, de lucht bleef zorgeloos helder, het gecomprimeerde nat verstoof, zonder een spoor, zonder een drup achter te laten. Zon der dat de zon de kans maar had om er een regenboog in te zetten. Niet lang duurde het spel van den mensch met de elementen. Twintig minuten, toen schoof de eerste Regenmaker weg achter 'net niets van de licht gebleven lucht en ook de tweede wendde den steven en de derde ver dween, Oostwaarts- Nog regende het niet. Het donkerde. De felle plek van de zon ver vloeide tot mat licht en daarna tot effen grijs boven zee. De hemel bleef machtig hoog en wolkloos wUd. Ik hc-b gewacht, tot de zon weg was en de silhouetten van de schelpenkarretjes ver dwenen achter de duinen Toen heb ik het regen-avontuur als voorbU beschouwd. Regen loos. Natuur had rich niet laten dwingen. Als ik een vrijen dag ln Zandvoort ben zal het regenen. Onvoorspeld. 1 K. P. OPZICHTERS WONING DER BEGRAAFPLAATS. Met den bouw van de nieuwe woning voor den opzichters der Algemeene Begraafplaats op den hoek van den Schoterweg en de Kle verlaan, is een begin gemaakt. De oude wo ning moest onlangs worden afgebroken voor de verbreeding van den Schoterweg. SCHOOL ONDER DE KAP. De ln aanbouw zUnde school voor openbaar lager onderwUs aan het Weltevrcdenplem ln Haarlem-Noord Ls onder den kap gekomen. De bouw vordert flink. VLUCHTHEUVEL. Op het gedec-le der Kennemerstraat tus- schen de Vroomstraat en Saenredamstraat, is thans voor de trampassagiers een vlucht heuvel gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5