OM ONS HEEN DE R.-K. EN HET ONDER WIJS AAN ZWAKZINNIGEN. Scheepvaartberichten BIOSCOOP HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 25 JANUARI DERDE BLAD. 1930 No. 3838 ONS SPOORWEGSTATION. Het spoorwegstation in onze stad is een wereldje apart, waarin wij allen min of meer een rol spelen. Sommigen zijn er als het ware kind in huis; zij kennen er iedereen, van den stationschef af tot de controleurs en de kruiers incluis en het personeel mannelijk of vrouwelijk, dat er abonnementen of kaartjes uitgeeft, welke laatste met een deftig woord plaatsbewijzen worden genoemd Dat zijn de forensen; zij weten precies hoe laat de trei nen gaan, die zij noodig hebben, waar die staan, hoeveel het nog lijden kan voor ze vertrekken en met welk tempo het geraden is door de controle UITGANG heen te schieten, die voor hen oogluikend een ingang mag zijn. Het station is met hun leven als het ware in eengegroeid; zij zouden zich op weg naar hun werk en daarvan terugkeerende het be staan niet kunnen voorstellen zonder contro leurs in uniform, die hen controleeren, zon der rollende wielen, die hen naar hun be stemming brengen en weer terug naar huls. Die forensen hebben in de laatste jaren een stap vooruitgedaan sedert een gedeelte van onze lijnen is geëlectrificeerd en een ander gedeelte voor hetzelfde doel zal worden ver bouwd. Toch gaat de eerste trein, die 's mor gens in de vroegte vertrekt, dat. is die naar Uitgeest te 5.25 uur, nog altijd met stoomver- mogen naar zijn bestemming, maar ook dit ouderwetsche feit zal weldra tot het verleden behooren; althans er bestaan plannen, dat in 1931 voor den zomerdienst de lijn Amster damAlkmaar electrisch zal zijn gemaakt en in verband daarmede ook het kleine stukje HaarlemUitgeest, zoodat dan Noord-Hol land voor een groot deel de zegeningen van cie electricitelt zal genieten. Onze forensen zijn dus met ons spoorweg station het best vertrouwd, de rest van het publiek, u en ik en een ander, min of meer- Of is er wel iemand in een stad als Haarlem, die niet af en toe den spoorweg gebruikt voor een kleine of grootere reis? Maken wij er nog iets van om op stap te gaan, al is het naar Groningen, Maastricht of Middelburg? Ik heb te veel sympathie voor een goeden spoorwegdienst om hem toe te wenschen, dat hij spoedig de concurrentie van zijn vliegen den broeder zal ondervinden, maar een ding is toch wel zeker; mettertijd zullen wij, 01 liever zij, die na ons komen, even kalm en eerust in het vliegtuig stappen als zij nu doen in den trein. Toch is het nog geen eeuw geleden, dat het reizen per spoor als een even gevaarlijk avontuur werd beschouwd als nu nog velen doen met het reizen per vliegtuig. Maar voorloopig zijn wij nog zoo ver niet en al mocht het waar zijn, dat het vliegtuig in verhouding tot het totaal aantal tochten in een jaar weinig ongelukken,°Ple- vert, de spoor is niettemin nog altijd veel veiliger gebleven en het zal in ieder geval nog wel jaren zoo niet kwarteeuwen duren, voordat de dan levende mensch naar een centraal punt in iedere plaats van eeruge beteekenis kan instappen in een mensche- lijkerwijze gesproken zoo voimaakten dienst als die van den spoorweg. Juist de electnfi- catie heeft dien dienst ontzaglijk verbeterd, omdat hij alleen zin en doel heeft by een in tens verkeer, zooals de stoomspoor nimmer heeft kunnen bereiken. Achtereenvolgens hooren wij van stations, die vernieuwd zullen moeten worden o.a. ook door de eischen van den electrischen dienst. Het pleit voor den bouwer van het Haarlemsche station, dat dit middelpunt van beweging ongeveer 25 jaar geleden, dus in een tijd toen er van electn- ficatie nog geen sprake was, z°odamg is m- gericht, dat het nu het zooveel drukkeie ver keer zonder bezwaar opneemt en verwerken kan. De beveiliging van het station, die na tuurlijk één van de hoofdzaken is van het spoorwegverkeer, is op enkele kleinigheden na onveranderd gebleven en voldoet aan de moderne eischen. Zoo kunnen de perrons van het station ruimte geven aan 7 treinentege- liik en al kan men die niet alle tegelijk den geheelen dag op ons stationsemplacement vin den, op drukke uren zijn vaak alle spoorlij nen noodig. Daarbij doen zich twee eischen voor. de eer ste en voornaamste is natuurlijk de veilig heid, de tweede het belang van het pubhek. Dat belang brengt mee, dat de treinen zoo veel mogelijk op het middengedeelte van de perrons staan en niet zoo ver, dat de reiziger, ofschoon hij op tijd aan het station is. door den grooten afstand soms den trein nog kan missen. Er wordt dan ook wel eens gemop perd over de omstandigheid, dat de treinen zoover van den ingang van het station zyn opgesteld, maar het publiek kan er zeker van zijn, dat wanneer dit het geval is, dit altijd geboden wordt door dien eersten elsch ran absolute veiligheid en allerminst uit lust tot plagen, die wellicht een zenuwachtig haas tende passagier bij de leiding veronderstelt Daarvan is nooit sprake. Staat een trein ver weg dan is dit onvermijdelijk; als het mo gelijk is, blijft hij dicht bij de hand. In het gebouw met de bruggen, dat men aan het einde van het perron (boven het telegraaf kantoor) kan opmerken, wordt de treinen loop in een afzonderlijk vertrek beheerd en bestuurd met behulp van een toerei waarop de verbindingen naar alle richtingen zyn vastgelegd, zóó vastgelegd, dat sommige ver bindingen van de sporen in het station op vernuftige wijze onmogelijk zijn gemaakt., wanneer zij gevaar zouden opleveren voor liet verkeer. Het is b.v. niet denkbaar, dat een trein naar een verbinding zou kunnen gaan. waarbij hij door een anderen trein zou kunnen worden achterhaald of in de flank gereden. De leek. die voor den eersten keer dit zoogenaamd enclanchement aanschouwt, kan zich daar moeilijk een voorstelling van maken, maar het feit is. dat mechanisch cn electrisch de beveiliging is gewaarborgd, of schoon natuurlijk er altyd nog dit- gevaar overblijft, dat een machinist zou kunnen rij den door een onveilig gesteld signaal. Het heeft in een algemeen dagblad geen zin om op deze aangelegenheid mot technische by- zonderheden in te gaan, die bovendien met teekcningen zouden moeten worden toege licht en dan nog voor den leek niet volko men duidelijk zouden zijn. Laat ik dus volstaan met te zeggen, dat het door middel van practisch geplaatste wissels met de beveiliging, die ik daareven noemde mogelijk is om de 472 treinen, die met dezen winterdienst 1930 het station passeercn vei lig op hun plaats te brengen en weer uit het station te geleiden. Deze 472 treinen, die dagelijks of facultatief loopen. zijn vereenlgd op een staat, die door den chef wordt opge maakt en door den Inspecteur van het Ver voer voor „gezien" wordt geteekend. HIeroy komen nog tal van treinen die alleen in den zomer loopen, zoodat dan een aantal van 520 wordt bereikt. Wat dit beteekenen kan, be grijpt men beter als men weet, dat met Pink steren 1928 72 extra-treinen waren ingelegd, dat er bovendien extra-treinen dienen voor gezelschappen van toeristen, meest Amerika nen, extra-treinen voor circus bezoek, of be zoek aan bloemenvelden, extra-treinen voor Zandvoort, voor IJmuiden, voor een crematie op Westerveld, voor den trein van onze Ko ningin, extra-treinen voor onderhoud van den weg. voor allerlei feesten zooals concer ten, het concours hippique in Haarlemmer meer, voor voetbalwedstrijden en voor her stelling van de bovenleiding vooral in den nacht en voor proefritten van de locomotie ven, motorrijtuigen en gewone rijtuigen, die door de Centrale Werkplaats hier ter stede worden afgeleverd na herstelling. Men weet, dat het goederenvervoer, het vervoer name lijk van groote goederen, geschiedt aan de Westergracht, maar bovendien is er een zeer belangrijk vervoer van bestel- en ijlgoederen met personentreinen en afzonderlijke bestel- goederentreinen, die tot het werk van het station behooren. Natuurlijk staat dit alles onder leiding van den stationschef, maar hij deelt zijn verantwoordelijkheid met den chef commies van den buitendienst en de chefs van het plaatskaartenkantoor en van het goederenkantoor, die met hem samenwerken. Het is duidelijk, dat aldus groote belangen aan den stationschef zijn toevertrouwd, dit in samenwerking met de hoofdpersonen die het toezicht hebben op het seinwezen, de telegrafie, de telefonie, het wegonderhoud, het locomotievendepöt van stoom- en electri- sche tractie en het onderhoud van de bo venleiding en het onderstation voor de elec- trische tractie zelf. Jammer genoeg had de chef geen vrijheid mij mededeelingen te doen van cijfers, zoodat ik geen melding kan maken van de sommen, die ontvangen wor den voor het vervoer van ijl- en bestelgoede- ren en in het. plaatskaartenbureau en zelfs niet in staat ben het aantal personen mede te deelen, dat in dit aparte wereldje van den spoorwegdienst daaraan zijn krachten wijdt. Dit is zeker, dat ons Haarlemsche station is wat men noemt een continubedrijf, d.w.z. een bedrijf, dat nooit in rust is, want zelfs na dat de laatste electrische trein uit Amster dam 14 minuten na middernacht in Haarlem aankomt, heeft het publiek er wel geen toe gang meer, maar passeeren toch nog voort durend treinen het station en nauwelijks 5 uur later, zooals ik hierboven zeide, namelijk te 5.25 uur begint het passagiersverkeer in de richting Uitgeest opnieuw. Het Is de moeite der vermelding waard, dat alle treinen een vaste samenstelling hebben en een vasten omloop. Sommige treinen hebben hun standplaats, wat in spoorweg- taal het depót wordt genoemd, in Haarlem, maar sommigen daarvan overnachten in Hil versum of Utrecht om daarna weer naar hun depót terug te keeren. Op dien treinenomloop bestaat een wettelijke controle. Daarna moet het materieel in revisie om zoo noodig te worden hersteld. Over de voordeelen van de electrische treinen boven de stoomtreinen is het spoorwegbeheer zeer tevreden. Rangeeren van locomotieven is daarbij onnoodig, over bodig ook het innemen van kolen en van water en het smeren der machines, althans op de stations. Electrische tremen laten geen kolenasch vallen, maar het grootste voordeel van den electrischen trein boven den stoom trein is het korte oponthoud en de groote vaart, die de treinen krijgen reeds onmiddel lijk na hun vertrek, waardoor het mogelijk is om op een betrekkelijk klein emplacement, als het station te Haarlem heeft, een groot aantal treinen In korten tijd te verwerken. Die eigenschap maakte het b.v. mogelijk, aan het uiterst drukke verkeer tijdens de lichtweek te Amsterdam zonder bezwaar te voldoen. Tot het station behoort ook de verbindings- baan tusschen den spoorweg Rotterdam Amsterdam en Haarlem—Uitgeest voor goe derenvervoer, die dwars over de lijn Haar lemZandvoort loopt. Alles wordt er op gezet, de bestel- en ijl goederen, die des avonds uit Haarlem weg gaan, reeds op den volgenden dag in den voormiddag door het geheele land te laten aankomen. Belangrijk is ook hét postvervoer en dat van rijwielen, waarvoor onder het sta tion een ruimte is gereserveerd, die men zich nauwelijks kan voorstellen. In den win ter is dit vervoer natuurlijk betrekkelijk ge ring, in den zomer worden hooge eischen ge steld aan deze bergruimte en het is wel eigen aardie, dat er tal van rijwielen overblijven in deze berging, die soms pas na dagen worden opgevraagd. Zelfs nu in wintertijd logeeren er aldus vele fietsen, waarvoor de bescheiden prijs van een dubbeltje staangeld per dag moet worden betaald. Goedkooper hotel is voor het paard der democratie wel haast niet denkbaar. In het plaatskaartenbureau' heb ik de stempelmachine gezien, waarmee de kaartjes of plaatsbewijzen worden gestempeld en aan het publiek uitgereikt. Het is een eigenaar dige gewaarwording om wanneer je zoo vaak voor het loket je bestelling hebt gedaan, ook daarachter eens te zien hoe ze worden uit gevoerd. Men heeft de vriendelijkheid gehad de stempelmachine voor mij open te maken en mij de clichés te laten zien, die daarin naast elkaar voor de verschillende trajecten zijn gerangschikt. Die clichés omvatten bijna het geheele land; er zijn nog enkele stations, waarvoor de kaartjes geschreven moeten worden, zooals vroeger een reiziger ervaren heeft, die een retour wenschte naar Koog aan de Zaan. Maar thans is dit slechts voor heel weinig voorkomende bestemmingen. Na tuurlijk vallen de reisbiljetten naar het bui tenland buiten deze machinale afdeeling. Op drukke dagen, zooals in de Lichtweek worden op de stempelmachine plaatsbewij zen in voorraad gemaakt-, waardoor het pu bliek op de snelste manier kan worden ge holpen. Als ik van mijn bezoek aan het station een totalen indruk zou moeten geven, dan zou het deze moeten zijn, dat door een ver door gevoerde organisatie de veiligheid, die dan toch het voornaamste Is omdat zij verband houdt met ons leven en onze gezondheid, aan hooge eischen voldoet, al is daarbij natuur lijk ~de aandacht van de menschen, aan wie dat werk is opgedragen, noodzakelijk ja on misbaar. Er bestaat ter wereld geen automa tische inrichting, die de attentie van den mensch en in sommige gevallen zijn bestu rende hand missen kan, maar wij kunnen er zeker van zijn, dat alles wat met automati sche apparaten te bereiken, is, hier ook is aangebracht en dat indertijd terecht door de gemeente Haarlem een bijdrage is gegeven voor den bouw van het Haarlemsche station met name voor de tunnels, die het ongehin derd verkeer met ons noordelijk stadsgedeel te mogelijk maken. Wanneer wij ons nu nog even voorstellen het enorme bezwaar van de overwegen en wij denken ons daarbij de ver snelling van het verkeer met trams, autobus sen en auto's, dan kunnen wy zeggen, dat de tonnen gouds, die in het begin van deze eeuw besteed zijn aan het maken van onze tunnels onder den spoordijk, hooge rente hebben afgeworpen. Wat toen een groote uitgave scheen, is nu al lang een noodzake lijkheid gebleken te zijn. De uitbreiding van Schoten alleen al, om die maar te noemen, zou onmogelijk zijn geweest, wanneer de overwegen waren blijven bestaan. Dit onom stotelijke feit kan ieder nagaan, die opmerkt, hoe vaak op de Zandvoort-sche laan de hoo rnen van den overweg nog moeten worden gesloten en daarmee het onbelemmerd ver keer tegenhouden. J. C. P. ONGELUK BIJ DE WINTER SPORT. Twee dood en. BOEKAREST. 24 Januari (Wolffbureau). In de nabijheid van Rahovo zijn twee knapen met een bobslede van de goede baan afgegleden en zonder tijdig te kunnen remmen op een spoorbaan terecht gekomen, juist even voor het passeeren van een trein. De slede werd door den trein gegrepen, één knaap was terstond dood, de ander stierf in. het zieken huis. Er is dringend behoefte aan een nieuw schoolgebouw! Nadat ik twee gemeentescholen voor buiten gewoon onderwijs bezocht had, heb ik met medewerking van het bestuur der Vereen, voor onderwijs aan R.K. zwakzinnigen ook eens een kijkje genomen ln het schoolge bouw aan de Witte Heerenstraat. Het is niet mijn bedoeling om wat het onderwijs zelf betreft veel vergelijkingen te maken. De methode is natuurlijk vrijwel gelijk, alleen in détails vindt men afwijkingen. Dat kan trouwens ook niet anders want elke onder wijzer en in het bijzonder de hoofdonder wijzer, drukt zijn persoonlijk stempel op zijn werk. Als hij in zijn onderwijs zich geen per- soonlijkheid toont, deugt een onder wijzer niet voor dit inderdaad zoo buiten gewone onderwijs. Wel wil ik beginnen met te constateeren. dat ik op deze school dezelfde liefde voor de geestelijk zoo misdeelde kinderen gevonden heb, als ik beschreven heb bij de andere scholen. De onderwijskrachten krijgen ook aan deze school f 400 meer dan bij het ge wone lagere onderwijs, maar dit geld kan den doorslag niet geven. Het onderwijs is toch zooveel moeilijker, eischt zooveel meer van de leerkracht, dat dit niet door eenige honderden guldens te waardeeren is.Er is voer dit onderwijs feitelijk een speciale aanleg, een gave, noodig. Iemand die die mist, zal niet ter wille van het hoogere salaris bij het zwakzinnigen-onderwijs gaan en blij ven. De taak die de onderwijzer bij het. zwakzin nigen-onderwijs heeft is behalve moeilijk, ook schoon. Aan hem worden kinderen toever trouwd die geestelijk bij anderen ten achter staan. Nu wordt er van hem geëischt dat hij zijn onderwijs zóó inricht, dat de leerling toch voldoende praetische kennis opdoet om zich zelfstandig in de maatschappij te kun nen helpen. Bij het gros der leerlingen slaagt dit! Gelukkig is het percentage, dat het niet verder brengt dan de werkinrichting van de Nazorg aan het Donkere Spaarne slechts klein. Men zou het zegenrijke resultaat van het buitengewone onderwijs dan ook groot on recht doen, door de ergste imbaoillen die hun verder leven in de werkinrichting moeten slijten, in gedachten te verbinden met den doorsnee-leerling van de buitengewone school. Want de doorsnee-leerling toch vergaart er zooveel kennis, dat hij, zij het dan ook soms op een bescheiden plaatsje, zich door het leven kan slaan. Reeds op de school openbaart zich die scheiding. De ergste imbacillen worden daar in de bezinkingsklasse afgezonderd. Voor elke school is één bezinkingsklasse voldoende. 7 8 k 8,9 van de leerlingen is voor ont wikkeling vatbaar en kan het onderwijs in de 7 klassen volgen, ook al kan dit onderwijs natuurlijk in veel opzichten niet gelijk ge steld worden met de 7 klassen op de gewone lagere school. Het hoofd van deze R. K. school, de heer B. Schaap, prees zijn onderwijzers zeer. En zoo liet hij er op volgen wij werken hier onder zeer ongunstige omstandigheden. Dat moest ik beamen. Het gebouw in de Witte Heerenstraat is als schoolgebouw ab soluut onbruikbaar. Oude Haarlemmers her inneren zich, dat er vroeger de school van den heer Nlephaus in gehuisvest was. Maar dat is al vele tientallen jaren geleden. Wat in den ouden tijd redelijk was, kan, nu de eischen die wij aan een goed schoolge bouw stellen zooveel hooger geworden zijn, onbruikbaar genoemd worden. En vooral is zoo'n gebouw onbruik baar voor het onderwijs aan zwak zinnigen. Dat moet onder de meest-gunstigc omstandigheden gegeven worden! Ruime, geriefelijk ingerichte lokalen, die door vrien delijke rust de meestal nerveuze zwakzin nigen zooveel mogelijk tot kalmte .stemmen. De lokalen in het gebouw in de Witte Hee renstraat zijn veel te klein, voldoen in enkele opzichten zelfs niet aan de wettelijke minl- mum-eischen. Veel in dit gebouw is somber, neerdrukkend. Terwijl er Juist behoefte is aan vroolijkkeid. opbeuring! Alles is even bedroevend, de W. C.'s, de gangen, de kap stokken, de speelplaats. De speelplaats heeft nog geen 30 M2 oppervlakte. Er zijn ook te weinig lokalen in het ge bouw. Er zijn eenige klassen tijdelijk onder gebracht in het oude militaire hospitaal, maar dat heeft nog niet genoeg ruimte ge geven. Er ritten nog in verschillende klassen 20 en meer leerlingen, terwijl het wettelijk maximum 18 bedraagt. 18 Ls feite lijk a! te veel omdat voor alle kinderen in dividueel ond<rwijs noodig is. In een klasje vonden wij zelfs 30 leerlin gen. Ook al ii het waar. dat in die klasse een hulpkracht aangesteld is om de onder wijzeres wat te verlichten, elk gevoelt, dat aan dien toestand terwille van het resultaat van het ondervijs zoo spoedig mogelijk ver andering moet worden gebracht. Toen de Incasso-dienst nog in het oude hospitaal gehiisvest was. moest de heer Schaap tevreden zijn met een der vertrekken in de kap van de oude kapel. Daar was het nóg treuriger. Ru zijn de oude lokalen van den Incassodieist in gebruik. Het is iets be ter, maar er werdfc toch verlangend uitgezien naar het tijdstb waarop de school een waar dige huisvestir.f zal krijgen. Het hospitaal is een finaal uitgewoond gebouw. De ratten knagen aan de leermiddelen! Het eenige voordeel ls, dat er oen ruime binnenplaats goronden wordt* die uitstekend geschikt is voer speelplaats. Met veel lust wordt daar ln het spcelkwarticrljc gekorf bald! Er moet nu raet de beschikbare lokalen zoo gewoekerd vorden, dat de gymnastiekzaal voorloopig opgeofferd is. Die wordt nu ge bruikt voor den handenarbeid. Nu wordt een gewone klasse-school eenige dagen in de weck ontruimd om georuikt te worden voor de lichamelijke opvteding. Natuurlijk brengt dit allerlei bezwaren met zich mede! Men zag evenwel in, dat het onderwijs in den handenarbeid moest voorgaan. Hel buitengewoon onderwijs toch streeft er naar om den leerling, behalve kennis die hem in 't latere maatschappelijke leven van nut is, ook algemeene handvaardigheid bij te bren gen. Niet alleen door houtarbeid, maar ook door riet-vlechten, klel-arbeid, kartonnage, boekbinden enz. Op alle scholen worden de meisjes onder wezen in het werken met de naaimachine Zelfs met de electrische! De heer Schaap heeft voor zijn Jongens zelfs machinale kracht Ingevoerd voor hout bewerking. ZIJ krijgen onderwijs in electrisch zagen, schaven, enz. De een heeft er mee: aanleg voor dan de ander, maar het ls reeds nu met zekerheid te zeggen, dat eenige jongens wel zoover kunnen komen, dat zij geschikt zullen zijn voor een timmerfabriek. Hier heeft men dus reeds gedeeltelijk vak onderwijs! Natuurlijk worden alle voorzorgen geno men, dat ongelukken met de machines niet kunnen gebeuren. Voor alles wordt den jon gens voorzichtigheid ingeprent. Het schoolbestuur heeft plannen gemaakt voor het stichten van een nieuw gebouw. Het oog is gevestigd op een terrein aan den Kin derhuissingel. Daar zou dan moeten komen een flink gebouw met 10 klasse-lokalen, ver der een gymnastiekzaal, lokaal voor handen arbeid, kookonderwijs, handwerkonderwijs, en zoovoort. Er zijn evenwel moeilijkheden om de stlch- tingsonkosten te regelen. In de Lager On derwijswet worden de gemeentebesturen ver plicht om te zorgen voor de schoolgebouwen voor het bijzonder onderwijs. Die verplich ting is niet geregeld ten opzichte van het onderwijs aan zwakzinnigen. Er wordt even wel door het gemeentebestuur gevoeld dat het in dit verband plichten heeft. Als deze R.-K. school voor bijzonder on derwijs niet zou bestajan, zou de gemeente geroepen zijn om zeU een derde school te stichten, want de 120 zwakzinnige kinderen moeten zulk buitengewoon onderwijs volgen. Reeds bij de behandeling van de gemecn- tebegrooting heeft de wethouder van onder wijs in den gemeenteraad medegedeeld, dat hij hoopte, dat binnenkort voor de R.-K. school voor buitengewoon onderwijs een nieuw gebouw gesticht zal kunnen worden. Hij rekende daarbij op de medewerking van het college van Gedeputeerde Staten. Het bestuur vleit zich met de hoop, dat de voorbereiding van dezen schoolbouw binnen niet te langen tijd haar beslag zal krijgen. De gemeente stichtte in het Zuiden der stad de nieuwe school „Buitenrust", terwijl in het Noorden de nieuwe school „Prinsen- bolwerk" in aanbouw is. Als nu ook nog getracht wordt een waar dige huisvesting te vinden voor de R.K. school voor onderwijs aan zwakzinnigen, dan ls op dat gebied voorloopig aan alle wenschen vol daan. C. J. van T. QUITANTIES GESTOLEN. Door een loopjongen? De bedrijfsleider van een firma aan de Heerengracht te Amsterdam heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat twee quitanties, van elfhonderd gulden elk, uit een lessenaar zijn ontvreemd. In verband hiermede heeft een recher cheur een veertienjarigen loopjongen aange houden als verdacht van diefstal en poging tot Inning zulks op aanwijzing van een per soon, die zeide. den jongen te herkennen als dengene, die hem één van de quitanties had aangeboden. Volgens den bedrijfsleider kan deze jongen de quitanties ln geen geval op rechtmatige wijze in handen hebben gekregen Zijn of waren zij inderdaad in zijn bezit, dan moet hij ze zich hebben toegeëigend. De Jongen zelf ontkent de quitanties te hebben gehad. De persoon die meent hem te herkennen, moet zoo zegt de veertienja rige zich hebben vergist. Na het verhoor heeft de politie den loop jongen weer laten gaan. De zaak wordt ver der onderzocht. And ijk 24 Jan. 17 u. van Antwerpen, Bom bay n. Rotterdam. Cottica 24 Jan. van Amsterdam naar West- Indië. Barneveld 25 Jan. n.m. van Chili te Rotter dam verw. Chr. Huygens 24 Jan. van Genua, Amster dam n. Batavia. DrechtdlJk 22 Jan. te %ïattle, Paciflckust n. Rotterdam. Dinteldijk 21 Jan. v. Cristobal, Rotterdam n. de Paclfickarst. Kota Radja p- 24 Jan. van Alexandria, Batavia n. Rotterdam. Kota Gede p. 24 Jan. 12 u. Point de Galle, Rotterdam n. Batavia. Nebraska 24 Jan. 19 u. 45 m. van Londen Pactfickust n. Rotterdam. Patrla 24 Jan. 18 u. van Southampton, Rot terdam n. Batavia. Prinses Juliana 24 Jan. van Southampton, Batavia n. Amsterdam. Poelau Laut 23 Jan. van Marseille, Batavia n. Amsterdam. Streefkerk p. 24 Jan. Perim, Rotterdam n. Kurrachce. SommeLsdljk p. 23 Jan. Gibraltar, Rotter dam n. Calcutta. /NGEZONDEN MEDEDEELINGEN O0 Ct». P«r regel* HEDEN IS DE ARTS AAN HET VOORD. Hij zegt: Voor het leger van menschen. die vatbaar tljn voor hart- en zenuwaandoeningen, t» Koffie Hag van onschatbare waarde. Dieet- voorschriften zijn steeds onSangenaara, en hoe vaak moet niet Juist de ln thee cn koffie aanwezige coffeïne worden verbodenj In Koffie Hag, gegarandeerd coffeinevrtl overeenkomstig de voorschriften van de Nederlandsche Warenwet, hebben wij een veredelde boonenkoffic. die volkomen on schadelijk is en hetzelfde genot verschaft als coffeine-bevattende soorten. Menschen met een Jachtigen werkkring, sportbe oefenaars. hart-, nier- en zenuwpatiënten kunnen thans gelukkig hun kopje troost onverminderd blijven genieten. Van het toenemend gebruik van Koffie Hag moet op den duur een groote Invloed ten goede uitgaan op den algemeenen ge zondheidstoestand van ons volk. Ja. het ls inderdaad zoo: meer genot ea betere gezondheid door Koffie Hag. PALACE. Submarine, de doodstrijd der S. 44. .Deze film Is opgedragen aan de stille hel den, die lederen dag opnieuw hun leven wa gen op de woeste wateren", zoo ongeveer luidt de opdracht van deze aangrijpende film aan de dappere Jongens, de zeelui. Hoe grroot de moed. de volharding en de doodsverachting tvan den zeeman wel zyn. wordt ons in ..Sub marine" duidelijk. Toen ln 1928 een duikboot gezonken, en de bemanning reddeloos ver loren wns, hebben de couranten vele kolom men gevuld met de beschrUving van wat de bemanning moest doormaken, voor de ver lossende dood kwam. Heel de beschaafde wereld heeft het leed meegeleden maar het leven is zoo ingewikkeld en zoo snel, na betrokkciyk korten tyd was dat al weer voor de nlet-nabestaandcn, uit de gedachten weg gevaagd. Nu wordt ons door Submarine aan- schouweiyk voorgesteld, wèt en hóe er ge leden is. Van een dlep-aangrypende beklem ming is de scène van de duikbootbemanning ln den gezonken onderzeeër op den bodem der zee op 400 voet diepte. Van zoo groote suggestieve kracht is deze scène dat onze ademhaling moeliyker wordt en we de be nauwde verstikkende atmosfeer voelen. Het is van den scenarioschryver goed gezien, dat er een „happy end" aan de film ls. Om vol daan huis-toe te gaan, moesten we den red der en den geredde weer op hun oude vroo- ïyke manier samen zien, de indruk, dien deze film maakt is zoo sterk, dat het voor ons toe schouwers te zwaar zou geworden zyn, als de S. 44 niet gelicht en de bemanning niet gered was. Nu zeggen we, het is een pracht film en gelukkig loopt het ten slotte goed af, anders zou het te verschrikkeUjk zyn. In .,De Telegrafie en Telefonie ln Dienst der Wereldvrede", een film gemaakt ter ge legenheid van de Haagsche Conferentie, krij gen we er een klein idee van, hoe Intens er in die dagen door de dames en heeren aan het Post- en Telegraaf- en Telefoonkantoor in Den Haag gewerkt is. Het programma vermeldt verder nog ..George Lyons", the singing harpist en de allerdolste klucht „Kom Je ook in het Zieken huis?" de titel zegt u al genoeg dunkt mij. De acrobaten stellen de toeschouwers steeds vroor grootere raadsels. The John Alex brothers, die deze weck in Palace op treden overtreffen weer. wat we tot nu op dit gebied zagen. Ze hadden dan ook een overweldigend applaus. Wat zou er met deze energie, deze wil en deze durf ook niet op ander, belangrijker gebied te bereiken zyn! REMBRANDT-T1IEATER. Mahasoetji. Reeds twee maal schreven wy over de film „Mahasoetji". die'deze week in 't Rembrandt- theater wordt vertoond. En twee maal heb ben wy gewezen op de prachtige kwalitei ten van dit filmwerk dat zooveel schoon? van Java en Bali, zooveel belangwekkends laat zien van het volksleven en de grootache natuur. Drie keer hebben wy deze film nu gezien en zy blijft- boeien door de schoon- herd van het onderwerp en de zuivere tech niek waarmee zy werd vervaardigd. Op het tooneel vertoont The Franklin Co met bewonderenswaardige handigheid een aantal origineele toeren op. om en boven een groote sprtngmatras. Naast het inte ressante Journaal komen in het byprogram- ma twee geluidsfilms voor. éen van The Re vellers en éen van het Florentynsche Koor, waarvan de weergave te roemen is. En laten wij den heer Snoek, den leider van het orkest eens hulde brengen voor de zeer goede muzikale illustratie van Maha soetji, een begeleiding die stemmig, sugges tief en mooi ls. LUXOR-THEATER. Anny Ondra als Musette, het model van Mont-Parnasse. Op het tooneel twee variété-nummers. Anny Ondra, de film-artiste die wy vorige week ook ln dit theather zagen, vervult nu de hoofdrol in een stuk van geheel ander genre. Het nummer is komisch cn als zoo danig zeer geslaagd. Anny Ondra (Musette) is als model zeer gezocht, maar niettegen staande dit heeft ze altijd geld gebrek. Vooral als de beeldhouwer voor wien ze geposeerd heeft, zyn beeld niet verkoopt. Zy neemt een krassen maatregel en vernielt het! Daar na krUgt Musette de boodschap dat een rijk buitenlander een model zoekt en zy besluit naar dien man toe to gaan. En hiermede be gint een ingewikkelde en vermakelyke ge schiedenis. Op weg naar den schilder maakt Musette zonder het te weten met hem kennis. Anny Ondra was onbetaalbaar en wordt uitstekend bijgestaan door haar medespelers. Zooals gezegd een echt komisch nummer, waarom harteiyk gelachen wordt. Voor de pauze maken we een reis naar den top van den Zugspitze. wy zien een leuk* klucht in 2 acten, verder het Journaal vol actualiteiten. Op het tooneel: Ren ore en Partner die blijk gaven zeer handig (of moet het ..beenlg" heeten?) te zyn Vervolgens traden nog op Polly-Dassy en Co.. met hun 4-beenigen wereldkampioen boksen. Dit nummer is grappig maar dwingt tevens bewondering af voor de dressuur van het mooie paardje dat de bokshandschoenen aankrijgt. Zooals men z!et een veelzydlg byprogram- ma dat er wezen mag en dat veel belang stelling verdient. Ook de muziek was weer uitmuntend.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9