H. D. VERTELLINGEN. Financieel© Kroniek. J. Lottgering AMSTERDAM RAI BINNENLAND 24 JANUARI-2 FEBRUARI AUTOMOBIELEN! Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a FEUILLETON ONTWARDE DRADEN. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 27 JANUARI 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). Reclame in een kleinstil, oud stadje door C. G. B. Ik zal u wat vertellen over het stille stadje Waar de paarden voor de oude kar van een vrachtrijder schrikken als er een auto over de keien hobbelt, waar een hond midden op straat den halven dag ongestoord kan liggen slapen en de windwijzer van den j toer en, ouden kerktoren is vastgeroest. Let wel: het Is een stad; in het muffe museum ligt onder stoffig glas een geel per kament, waarop staat dat in de twaalfde eeuw een graaf aan de plaats stadsrechten gaf; de meters-dikke muren van de oude veste zijn nog gedeeltelijk intact; de straten zijn zoo breed, dat Haarlem er Jaloersch op zijn mag. en als Donderdags het carillon zijn deunen sprankelt over rood' en grauwe daken en op de markt de witte kramen staan, dan trekken uit heel den verren om trek, van de vette kleigronden en het dorre heideland, de boeren en boerenvrouwtjes met kroost en vee naar dc stad. De burgemeester is een oud-ritmeester van de huzaren, die in het stadje is blijven hangen, toen het garnizoen er opgedoekt werd. Hij opent alle bazars en is voorzitter van al de eerbiedwaardige oude gezelschap> pen en vereenigingen. Hij is vastgeroest in het stadje als de torenhaan op zijn spie. De gemeenteraad telt negen leden, en de begrooting zou zeker - in één vergadering afgehandeld worden wanneer bij de alge- meene beschouwingen niet, telkenjare weer, hevige debatten gevoerd werden over de be mesting van de gemeentelanderijen. waarbij dc eene partij hoog opgaf van het voordeel van echte, onvervalschte stalmest en de andere smaalde op dat ouderwetsche en kunstmest voor en na prees en aanbeval- De vergaderingen van het college van B. en W. waren zeer gemoedelijk en waren te vens bestuursvergaderingen van de sociëtoit „De Vriendenkring". En ze bleven rustig en kalm, tot er op een goeden dag een brief In behandeling kwam van een firma in Am sterdam, die voor een behoorlijk bedrag het recht wilde koppen, om aan de straatlan taarns transparante reclames te mogen maken die de winkelende dames wijzen kon den waar schuimpjes en zijden kousen en meel en pendules mét coupes en koekepan- iren en zoute krakelingen en bloemen en nog veel meer te krijgen waren. Men kent die reclame-dingen hier In Haarlem óok. De firma wilde direct contracten voor twee honderd-en-vijftig lantaarnpalen en zou een vertegenwoordiger sturen. Welnu op een Donderdag, gelijk bericht was, kwam de vertegenwoordiger, een man met een dophoed achterop zijn geplakte ha ren en met een goedkoope cigaret in zijn mond. De burgemeester, die van den raad mach tiging gekregen had om te onderhandelen, en die met zijn tijd geon raad wist, ging den man van het station halen om hem meteen gunstig te stemmen. Op weg naar het stadhuis kwamen ze over de markt en tot zijn ontsteltenis onderging de burge meester de schande, dat zijn metgezel ami caal schreeuwde tegen een koopman in si garen van tien voor een kwartje, dien hij uit den trein kende. Maar op het stadhuis luwde de stemming des burgervaders weer en hij lachte, toen de vertegenwoordiger vertelde, hoe hij er zeker van was zijn twee honderd-en-vijftig reclame-transparanten verpacht te krijgen, omdat in het kleine stadje, waar allen elkaar kenden, de eene blikslager natuurlijk niet voor den anderen, de eene schoenlapper eveneens niet voor zijn concurrent zou willen en durven onder doen en zeker iedere winkelier zoo'n glazen ding naar zijn zaak zou willen laten wijzen. En met een sigaar van een duppie in z'n mondhoek verliet de vertegenwoordiger, uit geleide gedaan door den strammen bode, het zielig-oude stadhuis. Het duurde nog een dag of tien, vóór er raadsvergadering was. Bijeen kwamen ze de vroede vaderen, ln hun Zondagsche pakken, 'n paar sigaren ln de borstzak. Blauwe rook streek langs de neuzen van mannen en vrouwen op de oude, gebarsten schilderstukken tegen de wanden. De pen van den secretaris kraste IJselijk en heel ge moedelijk werden alle punten afgehandeld. Ook dat van die reclame-dingen. Een der raadsleden, 'n ouwe boer die in elke rede Vader Cats aanhaalde, en die zich steeds beriep op de „voorzegginge" van den alma nak, zwaaide den burgemeester lof toe voor diens „vooruitvarendheid", vergeleek de stad met onkruid dat telkens toch weer op komt en tot bloei geraakt ook ai is het schijnbaar dood geweest, en hield een pero ratie over den modernen tijd. die wel veel goeds inhoudt, maar tóch feitelijk niet te vergelijken is met de dagen van aleer. Er werd niet gestemd. De hamer tikte kort. De stad zou zijn twee-honderd -en- vijftig reclame-dingen aan de lantaarn palen hebben. Toen de burgemeester 's avonds met zijn monshondje langs den singel* wandelde, struikelde hij over een steen. De straatver lichting was ook meer dan slecht. En ter wijl hij. zijn knie wrijvend, verder liep, kwam er een duister vermoeden van iets vreeselijks in hem. Hij begon te gissen, te berekenei), zijn geheugen te doorwroeten En den volgenden morgen kwam hij tot de vreesdij ke ontdekking: er moesten nog twee-en-tachtig lantaarnpalen bijgeplaatst worden, het contract liep immers over twee- honderd-en-vijftig stuks en maar honderd- acht-en-zestig armzalige gaspitten ver spreidden 's avonds wat licht langs de stra ten, tenzij het volle maan was, want dan brandde de helft maar, en tenzij het mee- rendeel uitgewaaid was, wat 's winters niet zelden gebeurde. De burgemeester vroeg zijn ontslag. De directeur in Amsterdam lachte, en dicteerde zijn stenotypiste een minzaam goedig briefje. Want het is heusch gebeurd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cl», per regel. Mei eiken ademtocht kunnen ziekteverwek kers in Uw mond en keel geraken. 'IJl PASTILLES verdrijven het gevaar voor besmetting, daar zij alle schadelijke kie men vernietigen. Bi| apothekvrs en drogiital verkrijgbaar, i 90 CU. DE ZAAK-LIEBERMANN. HET VERHOOR VAN MR. SPAARGAREN. Zaterdag, den zesden dag van het strafpro ces tegen Salomon Liebermann, dienende voor het Amsterdamsche gerechtshof, werd als eerste getuige de heer mr. M. J. N. Spaargaren, advocaat en procureur te Den Haag gehoord. Wat de „Veendammer"-plannen betreft, verklaarde get. dat hij den indruk had ge kregen dat Liebermann bij de onderhande lingen de „leading man" was optredende voor een groep van achter hem staande personen. Get. heeft een conceptcontract gemaakt, waarin was opgenomen dat twee millioen cash zou worden betaald. Naderhand is dit op verzoek van Woltman gewijzigd in een millioen cash en een millioen activa uit de „Veendammer". Pres.: Hebt u werkelijk gedacht dat Lie bermann goed was voor 2 millioen? Get. Absoluut. Voor de Veendammer affaire heeft hij een safe gehuurd, waarin hij groote bedragen aan effecten deponeerde, later, in Antwerpen, werd hij, toen hij geld wilde beleggen, speciaal toegelaten tot de afdeeling van de „groote vermogens". Pres.: Hebt u ooit gemerkt dat Kappeyne, Sedeyn en v. d. Toorn getracht hebben de bank achter Liebermann's rug om te koo- pen? Get. Absoluut niet. ik weet zeker, dat Lie bermann steeds achter de zaak stond. Pres.: Wist u dat Kappeyne een millioen heeft willen zoeken? Get.: Dat heb ik gehoord. Pres.: Wist u dat dat voor Liebermann was? Get.: Jawel, maar dat is heusch niet zoo vreemd. Liebermann kon altijd nog wel.een millioen gebruiken. Na eenige gedachtenwisseling vroeg de president vervolgens: Die leenln,g die u met Liebermann gesloten hebt op tien jaar, ik geloof f 150.000, bent u bereid die terug te geven? Get.: Ja. Liebermann: Mr. Spaargaren is mij niets schuldig; de afspraak was dat hij daarvoor gedurende tien jaren mijn adviseur zou zijn, zonder verdere betaling. Wanneer raadsheer Mr. Boekhout vervol gens een brief van Stegemann, waarin ge zegd wordt dat Prins Hendrik aangezocht was. zich voor de „Atlas"-plannen te ïn- teresseeren en dat Z.K.II. bereid was, aan de Koningin te verzoeken, een commissaris aan te wijzen om Stegemann van nader advies te te mal, wie gelóóft dat nu. Nu ziet u eens hoe dienen, stuift mr. Duys op: „Dat is toch al Liebermann in deze zaak misleid is! Alles was natuurlijk pure fantasie, maar Lieber mann moest dit destijds wel aannemen. Mr. Duys: Meneer Spaargaren, antwoord u nu eens op de volgende vragen. Gelooft u dat Liebermann geheel te goeder trouw is geweest in de geheele Veendammer-af faire; gelooft u ook dat Liebermann, indien hij geweten zou hebben dat er iets immoreels gebeurde of indien hij gewaarschuwd was, dat hij iets strafbaars deed, zich zou hebben teruggetrokken Mr. Spaargaren: Ik kan deze vragen be vestigend beantwoorden. Mijn overtuiging is dat Liebermann dan van alles zou hebben afgezien; hij was buitengewoon wantrou wend. Pres.; U hebt hem ook niet gewaarschuwd wel? Get.: Ik heb ook nooit gevoeld dat er wat verkeerds gebeurde omdat ik steeds het groote plan van de „Atlas-Hypotheekbank' voor oogen heb gehouden. Pres.: Maar de hypotheken werden toch maar uit de „Veendammer" gehaald. Op plannen alleen plundert men geen hypo theekbank. Mr. Duys: Er is niet geplunderd. Pres.: De grondslag van de Bank, de hypo theken, werd er uitgenomen, zonder dat er iets voor in de plaats kwam, dat noem ik plunderen. Naar aanleiding van een hierna volgende woordenwisseling tusschen mr. Kokosky en getuige constateert de president dat bij de geheele transactje maar een ding gedacht is: wie de aandeelen heeft, is de Bank. Liebermann: Wat had ik moeten doen, mijn advocaten zeiden dat het in orde was. Pres.: Wij zitten hier om uit te maken in hoeverre u strafrechtelijk aansprakelijk bent, met een beroep op uw advocaten bereikt u niets. Dan treedt Woltman even voor het hekje om te verklaren dit naar aanleiding van de mededeeling van mr. Spaargaren om trent de gegoedheid van Liebermann voor de „Veendammer"-transactie dat Lieber mann in begin 1927 in een oude. aftandsche Hudson van mr. Spaargaren reed. Mr. Spaargaren: Daar weet ik niet van. Ook Liebermann protesteert met klem en mrè Duys roept'uit: Dat is nu de kroon getuige. De president brengt dan de verdere be moeiingen van mr. Spaargaren inzake de transacties met de „Veendammer" ter spra ke, daarbij o.m. opmerkende dat het ver schil von meening tusschen hem en Lieber mann wel niet zoo heel erg geweest zal zijn. Dan wordt het contract Paardekooper ter sprake gebracht. Pres. Achtte u Paardekooper in staat groo te plannen te volvoeren? Get.: Ja, absoluut, ik had den indruk dat hij veel kon. En dan had hij veel relaties, oa. den prins van Saksen. Ik mocht niet aannemen dat zulks allemaal bluf was. Pres.: En al die relaties konden hem niet uit de moeilijkheden helpen. Paardenkooper nam maar een schuld op van een millioen en dat moest hij allemaal voldoen door zijn relaties, 't Is fraai. Op een vraag van den president nopens de vergadering van 15 September 1927 ten kan tore van de „Veendammer" boven dat van Paardenkooper aan het Frederiksplein te Amsterdam, merkt get. op dat Paarden kooper en Meynema fiere et compagnon waren, daarom heeft get. Meynema het protovcol laten teekenen. Pres. Wat is dat nu voor onzin, waarom hebt u den koning van SLam ook een vriend van Paardenkooper dan niet mee laten teekenen. En waarom hebt u ook mee- geteekend Get.: Liebermann hield er van dat allen mee teekenden. Pres. Maar u zat daar als juridisch advi seur van de „Veendammer", dus wij be schouwen alles wat daar juridisch voor el kaar is gebracht als van u afkomstig. Get.: Dat moet u toch niet doen. Pres.: Maar dat doen we. Uitvoerig wordt dan gesproken over de pogingen, die in November en December 1927 gedaan zijn om alles weer te herstellen. O.a. blijkt dat mr. Spaargaren pogingen zou doen om oud-minister S. de Vries voor de zaak te spannen, ombdat Liebermann bereid was zijn gehee.l bezit uit de transactie verkregen, af te staan. Den volgenden dag kwam er echter een telegram van Liebermann dat hij zijn toezegging weer introk. Later bleek dat zulks was geschied op advies van mr. Van Gigch. (Zie het vervolg in het hoofdblad) DE TANK. Tegen een heuveltje gestrand. De leger tank is bij een Vrijdag op de Kem- perheide bij Arnhem gehouden proefneming in een poging om over een loopgraaf te schui ven halverwege blijven steken,omdat een ijzeren bout afbrak. De vechtwagen moest worden uitgegraven en hersteld voordat men verder kon werken. Een proefneming om een heuveltje te nemen mislukte evenzeer, meldt het Hbld. Dc moeilijkheden der rubbercul- tuur. De slechte kwaliteit van tabaksoogst 1929. De ruime geld markt. Voorbereiding der Duit- sehe HersteHeening. De bedrijfs- uitkoinsten van de A. E. G. Ver minderde vraag naar Industrieele aandeelen. Het zijn voornamelijk drie factoren die in het algemeen de effectenbeurzen bs- heerschen, nl. de zich consolideerende po sitie der Amerikaansche markt, de lage geldkoersen in bijna alle beursplaatsen en de vaste stemming te Berlijn. Het is ook maar gelukkig dat deze facto ren er zijn en daarin voor de beurzen nog eenige aanleiding kan worden gevonden tot het doen van zaken, v;ant overigens is zulk een aanleiding moeilijk te vinden. De druk op het economische leven, door overpro ductie en prijsdaling uitgeoefend, blijft be staan en vormt een belemmering voor een hoogere waardeering der aandeelen van in dustrieele, handels- en cultuurbedrijven. Opmerkelijk is b.v. dat ondanks de vrij gunstige positie der suikei markt, toch de Amerikaansche noteeringen schier dage lijks lager afkomen en dat ook de rubber- prijs, in weerwil van de krachtiger samen werking tusschen Hollandsohe en Engelsche producenten, nog steeds neiging tot daling toont. Hieruit blijkt wel dat in de nieuwe plannen tot restrictie door het- publiek nog weinig vertrouwen wordt gesteld. De moei lijkheden zijn inderdaad groot, omdat men tot het inzicht gekomen is dat de Inlandsche producenten niet kunnen worden uitgescha keld en voor de medewerking van deze groep regeeringsinmenging noodzakelijk zal zijn. De productie van zoogenaamde bevolkings rubber is de laatste tien jaar van 5000 ton tot 116.000 ton gestegen en beloopt thans bijna de helft van de gehe?le rubberproductie in Nederlandsch-Indië. Bovendien is beperking der productie uiterst moeilijk te controleeren en zullen de beperkingsmaatregelen wel voornamelijk op den export moeten worden toegepast, zoodat men, evenals onder het Stevenson-plan, met de vorming van ge heime voor-aden zal moeten rekenen, waar door het effect der exportbeperking na ver loop van tijd weer verloren gaat. Evenals bij d« suiker zal de positie der markt ook voor rubber haar natuurlijke gezondheid voornamelijk moeten terugwinnen door een verdere uitbreiding van de consumptie en de verbeterde voorwaarden van productie. Daar zijn reeds rubbermaatschappijen, wij denken aan de Rubbercultuur Mij. „Amsterdam" en de Bandar Rubber Maat schappij welke zich jaren geleden reeds hebben ingesteld op een toekomst, die thans werkelijkheid is geworden, door hun aan plant dermate uit te breiden en met alle technische hulpmiddelen zóó te perfec- tioneeren, dat per f 1000.van het kapi taal een beduidend grootere hoeveelheid rubber tegen logeren kostprijs verkregen kan worden. Dit is de eenige natuurlijke remedie tegen het euvel, waaraan de rub- bermarkt lijdt, en die indertijd de voor naamste reden was waarom vooraanstaan de Hollandsche rubberproducenten zich van het Engelsche restrictie-plan afzijdig hebben' gehouden. Men zal nu moeten afwachten of de pogingen om de rubber- markt opnieuw met kunstmatige middelen te saneeren, meer succes zullen hebben dan toen. Nu we het toch over de cultures hebben, willen we meteen vermelden dat do eerste inschrijving voor Javatabak in zooverre een bevredigend verloop had, dat vrij goede prij zen werden betaald, maar dat deze uitslui tend het gevolg zijn van een vrijwel misluk ten oogst. Vorstenlanden en Besoeki bren gen dit jaar uiterst weinig superieur mate riaal en blijkens de onderverdeeling van de tot dusver aangevoerde Sumatratabak, is ook deze „niet veel zaaks". Voor den tabaks- handel komt dit misschien niet zoo slecht gelegen, omdat er nog belangrijke hoeveel heden van vorige oogsten gelagerd zijn, maar voor de Tabaksmaatschappijen kan men dit jaar toch moeilijk bevredigende prijzen ver wachten. Voor Tabaksaandeelen is de koop lust. dan ook finaal zoek en de koersen brokkelen neg doorgaans af. Uit het boven staande is wel te zien dat er in de Indische Cultuurwereld nog geen stuwkracht voor de fondsenmarkt aanwezig- is en gelijk wij in den aanhef opmerkten, is het daarom ge lukkig dat er nog een paar andere fac toren zijn. waarop men eenige beurszaken kan baseeren. De ruime geldmarkt komt voor de finan ciering der Haagsche Herstelbeslissingen zóó gelegen, dat men geneigd zou zijn te geloo- ven aan een opzettelijk gelegd verband tus schen die beide. Politik und Börse, innig ge- sellt. beherrschen die Kurse, regieren die Welt. In ieder geval leent de geldmarkt zich thans bij uitstek voor de plaatsing van emissies, want hoewel Londen en New York de vorige week het disconto niet hebben verlaagd, blijft ook daar het geld op de ver laagde koersen aangeboden. Te Londen wordt reeds een toenemend beroep op de geldmarkt gedaan en in New-York schijnt men zich voor te bereiden op de plaatsing der Duitsche HersteHeening. welke naar ver luidt, binnen ongeveer acht weken zou ge schieden tot een bedrag van 60 a 100 mil lioen. Over de voorwaarden, waartegen deze- leening za! worden uitgegeven, is nog niets definitiefs bekend, maar van groot be'.ang is intussehen dat de meeste Duitsche fondsen de laatste weken belangrijk in koers konden verbeteren. Het volgende staatje geeft daar van een beeld: eind 1929 thans 7 pet Duitsche Rentenbank 90 1 '2 95 7 pet. Duitsche Stedenleening 88 1 8 95 7 18 7 pet. Duitsche Kali Industrie 104 105 1 2 6 pet. Krupp A. G. 72 76 7.8 7 pet. Rhein Elbe Union 98 1 4 107 712 pet. Verein. Stahiwerke 86 90 7 pet. Duitschland 1924 104 3/4 108 6 pet. Miinchen 84 88 6 1/2 pet. Pruisen 85 5,8 93 Een positieve oordeelvelling over DuLsch- land's credietwaardigheid is nog altijd niet mogelijk. Terwijl de ééne bankier zijn cliën- tèle tot den aankoop van Duitsche fondsen adviseert wegens het hooge rendement en de verbeterde financieele positie van den Staat, wordt van andere zijde er op gewezen dat Duitschland met de herstelleening geen geld verkrijgt voor productieve doeleinden, maar voor de betaling van zijn oorlogs schuld. waarvan geen wezenlijke verbetering van zijn positie kan worden verwacht. Dat Duitschland de opnieuw verminderde finan- c.ieeie verplichtingen zal kunnen nakomen, wordt nog ernstig betwijfeld, maar behoeft aan den anderen kant toch ook geen abso luut beletsel te zijn voor een economische opleving, omdat Later vermoedelijk wel op nieuw met de schuldeischers zal zijn te praten. Toch zal de belegger goed doen met geen te groot percentage van zijn vermogen in Duitsche fondsen vast te leggen. Bemoe digend was, na het verslag der Vereinigte Stahlwerke, dat der A. E. G., hetwellc voor het jaar, geëindigd 30 September 1929 na afschrijving van Mark 9 millioen (v.j. 3 millioen) een netto winst aanwijst van ruim Mark 19 millioen tegen Mark 16 1/2 mil lioen in 1927'28, zoodat een dividend van 9 pet. (v. j. 8 pet.» kan worden uitgekeerd en Mark 312 millioen (v. j. Mark 1/2 mil lioen) naar nieuwe rekening kan worden overgebracht. Op de afdeeling der Industrieelen zijn do aankoopen in aandeelen Philips en Marga rine Unie aanmerkelijk verminderd en de koersen teruggeloopen, terwijl aandeelen Küchenmeister opnieuw vast waren in af wachting van een overeenkomst met de Amerikaansche klankfilmbelangen. Geld op prolongatie 2 a 2 3/4 pet. LETTINGA. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct«. per regeL MOTORRIJWIELEN GEOPEND VAN 10VM.-5NM; ÖNM.-10NMI li Eenige avonturen van den Engelschen Meester-Speurder HERBERT PORTER. 15) De koortsachtige spanning nam elke se conde toe. Even trots en zeker van de over winning waren weinige dagen geleden ook drie andere opgestegen, die luttele oogenblik- ken later met verbrijzelde ledematen ver aarde waren gestort. Zou dezen moedigen ke rels een even somber lot beschoren zijn? De vliegtuigen kwamen luid-ronkend nader; reeds kon men duidelijk hun lijnen nerken- nen. De motorboot waarop de dubbelganger van den minister van Oorlog zich bevond, legde juist aan langszij de valreep van het jacht „Hurricane". Ben kort fluitsignaal klonk beneden: hetzelfde signaal werd van het dek van het jacht teruggegeven. Daarop klom de dubbelganger handig naar boven en zwaaide zich over de verschansing. Bonjour, meneer Omelianowitsch!. klonk een Joviale begroeting. Dc man die naar bo ven was gekomen draaide zich om en keek in het gezicht van.Herbert Porter. Nietwaar, meneer Omelianowitsch, dat had u niet verwacht, dat ik u vanochtend aan boord van uw eigen jacht zou verwelko men? De pseurio-mlnister staarde den spreker aan alsof hij een geestverschijning zag. Daar op keek hij rechts en links om zich heen waar een dozijn hem onbekende heeren, die echter in de keurige uniform van de Zweed- sche gendarmerie waren gekleed, hem hoo- gelijk geïnteresseerd aankeken. „Ik begrijp niet, stamelde hijmeneer Porter.straks was u nog ln mijn villa ia het Berzeliipark Een klein misverstand, meneer Omelia nowitsch." klonk het ironisch. Toen ik uw kamer uitging om het huis te „inspectee- ren", was ik het nog, toen ik weer binnen kwam was i k het niet meer, maar mijn secretaris, die zijn uiterlijk voldoende met het mijne in overeenstemming had gebracht, om althans van uw slaapkamer uit gezien, voor een poosje voor mij te kunnen door gaan. Ondertusschen ben ik zelf, zoo snel als de snelste barkas van de Zweedsche ma rine maar varen kan, met deze heeren hier, hij wees op de politiebeambten, naar het jacht „Hurricane" gevaren. Want het na tuurverschijnsel van een rookpluim die bij Westenwind naar het Noorden ging, liet mij geen rust. U weet misschien dat de natuur wetenschappen mijn lievelingsstudie vor men. besloot de detectleve zijn sarcastische toespraak. Overigens, vervolgde hij na een korte pauzealle hulde, meneer Omeliano witsch! De pneumatische installatie aan boord van uw jacht, die de vriendelijke be stemming heeft een soort wervelwind teweeg te brengen, die een vliegtuig, dat er door ge grepen wordt, doet neerstorten, is eenvoudig geniaal gevonden. Nogmaals: mijn compli ment! Uw regeering zal u deze uitvinding niet slecht betaald hebben! Rook in Westenwind die naar het Noorden trektalleen een compressoren-installa tie van ongewone sterkte kan een dergelijk „natuurverschijnsel" teweeg brengen en ter wijl ik gisteravond laat er met studie naar keek. vloog mij door het hoofd wat het te be- teekenen had: een generale repetitie voor de vliegdemonstraties van van ochtend! Anders niets, nietwaar? De politie wist mij te vertel len dat de eigenaar van het jacht „Hurrica ne" een man met een typisch hard Russisch accent was, die zich weliswaar Lorensen noemde, maar die identiek was met den Rus Omelianowitsch. En deze heer was in de kringen der Russische revolutionnairen in Parijs vóór den oorlog geen onbekende, niet waar? Dat uw uitstekend georganiseerd spionnen- stelsel u op de hoogte deed zijn van mijn aanwezigheid hier evenals van mijn middag wandeling met- den minister van Oorlog, ver wondert mij. die uw methoden van vroeger kent. absoluut niet. En evenmin dat u er achter kwam onder welken naam ik in het Grand Hotel logeerde. Zooals u ziet heeft dat mijn succes niet in den weg gestaan! Uw poging om mij vannacht onschadelijk te ma ken. was overigens niet slecht opgezet, dat moet ik toegeven. Maar uw vermomming was toch wel een beetje doorzichtig. Het leek me voor de goede zaak die ik dien, overigens het veiligste om u in de waan te laten dat u dien lastigen kijk-in-de-pot kwijt was voor vannacht. Al ben ik gisteren pas gearriveerd, ik wist toch wel dat de villa waarheen u mij pro beerde te loodsen, niet de particuliere woning van den minister was. Ik heb de gewoonte om mij direct van alle détails goed op de hoogte te stellen, meneer Omelianowitsch! Zooals u ziet is dat niet overbodig. Mijn as sistent telefoneerde direct nadat hij my op den voet gevolgd was. naar het hotel, aan welk adres men iets naders over mij gewaar kon worden. Trouwens, het verhaal dat u op- dischtc, hoe keurig het ook bij elkaar gefan taseerd was. vertoonde zooveel hiaten, die ik u hier thans niet zal opsommen, dat ik er toch niet in gevlogen zou zijn. We hebben samen wel aardig verstoppertje gespeeld, vindt u ook niet? Maar ik mag in alle be scheidenheid zeggen, dat ik het spelletje ge wonnen hebgelukkigp voor de dappere kerels, die nu niet doordat uw prachtige ma chinerie onschadelijk is gemaakt, te pletter zullen vallen." De ontmaskerde schurk maakte een blik semsnelle beweging naar de verschansing en had zyn voet al boven op de reeling. Doe dat nu niet." zei Herbert Porte- vriendelijk, terwijl hij den Rus by den arm greep, „het water is 's morgens erg koud in dezen tijd van het jaar, hoe licht zou u geen influenza of longontsteking kunnen opdoen en dat zou toch gedecideerd jammer zijn. Gaat u liever met die heeren daar mee, die er een eer in zullen stellen om u heel huids in Kungsholmen af te leverer.'" Een luid geronk van een vliegtuigmotor onderbrak hem. Allen keken naar boven. Me»; rustige majesteit van een reusachtigen ade laar zweefde de voorste machine van 't es- quadrille watervliegtuigen boven hot witte jacht. Herbert Porter nam lachend zy'n pet van het hoofd en zwaaide die heen en weer: „Goeie reis. ouë jongen." riep hij naar bo ven. „jou zal geen wervelwind naar beneden halen!" Hy riep den schipper van de mcforboot aan, die de marinebarkas gevolgd was. „Wil je me even terugvaren naar Stock holm? En terwijl hij de politiemannen een afscheidsgroet toewuifde, zei hij glim lachend: „Ik zie jullie straks nog wel. Maar ik ga eerst in Berzeliipark no. !1 kijken. Het zou my niet Verwonderen als ik daar, behalve al lerlei dingen die de Stockholmsche justitie zuilen Interesseeren. ook mijn secretaris vind, die daar, vrijwillig of onvrijwillig, nog wel op mij zal wachten." Als op een afgesproken teeken ging op de schepen in de haven het vlaggesaluut- om hoog. Een vreemd-ontroerde klank beefde door de zilte morgenlucht: het jubelend lui den der kerkklokken bood den veilig aan- zwierenden vliegers den Zondagsgroet van de stad Stockholm. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6