Primo neemt ontslag! BUITENLAND. Demasso Berenguer kabinetsformateur. RECHTZAKEN AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 29 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD De koning aanvaardt het. Stilzwijgendheid omtrent de motieven Een vertrouweling van Alfonso neemt Primo's taak over. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Primo de Rivera, MADRID, 28 Jan. (V.D.) Markies Primo de Rivera is afgetreden. Zijn ontslag is door den Koning aanvaard. Naar men aanneemt zal Generaal Demasso Berenguer tot Kabinets formateur benoemd worden. Latere telegrammen meldden: Na beëindiging van den ministerraad, waar alle ministers zich met Primo de Rivera soli dair hadden verklaard, heeft deze den koning zijn verzoek om ontslag, evenals dat van de geheele regeering, onherroepelijk ingediend. De koning heeft de Regeering dank gezegd voor de vele diensten aan Spanje bewezen. Tegelijkertijd benoemde koning Alfonso, den Chef van het Militaire Kabinet Damaso Berenguer, tot premier en verzocht Primo de Rivera de staatszaken af te wikkelen tot het nieuwe kabinet zal zijn samengesteld, welk verzoek werd ingewilligd. De benoeming van het nieuwe ministerie is nog hedennacht of morgenochtend vroeg te verwachten. Waarschijnlijk zullen één of twee ministers van het voormalige kabinet door Alfonso worden aangezocht, in het nieuwe kabinet zitting te nemen. Deze re geering zal als overgangsdictatuur worden be schouwd, welke zoo spoedig mogelijk den weg naar wettelijke verhoudingen zal hebben te effenen. Mochten de geruchten betreffende de rs- publikeinsche intriges in een deel van het leger op waarheid berusten, dan zal de regeerings- wisseling op geen enkele wijze remmend wer ken op de verdere uitbreiding dezer actie. De beveiliging van de monarchie schijnt mede op het spel te staan. Bij zijn ontslag aanvrage heeft Primo de Rivera ais motieven voor zijn aftreden aangegeven „persoonlijke verhoudingen en gezondheidsredenen". Primo's val gaat voorloopig vergezeld van een volkomen stilzwijgen omtrent de directe aanleiding. Van de antwoorden der 16 officieren wordt met geen woord gerept, ofschoon er wel geruchten gaan, dat zij bij na eensluidend waren in de verplaatsing van het zwaartepunt, naar het koninklijk gezag: „Als de koning u steunt steun ik u, als de koning u niet steunt, steun ik u niet". Primo's val is dus nog plotseling gekomen, nog vóór de plenaire zitting der Nationale Vergadering. Klaarblijkelijk is Primo's enquête onder de hoogere officieren, een laatste wanhopige poging geweest, nadat hem van hooger hand een wenk was gegeven dat zijn tijd gekomen was. De ex-dictator motiveerde dat besluit met de verklaring dat hij gaarne zou aftreden, als hij maar wist wie hem kon opvolgen! Hij durfde het roer niet uit handen geven. Nauwelijks vier dagen later heeft hij de journalisten moeten ver klaren dat de keuze van Demasso Berenguer hem uitermate verheugde, omdat hij wist dat deze generaal een uitstekend man was, die de populalriteit van het volk genoot Wat er achter de schermen gebeur de is nog niet duidelijk. In ieder geval is het een feit dat Berenguer een trouw aanhanger is van den koning. Dit be vestigt in zekeren zin onze veronderstelling dat de koning Spanje's regeerder is. Hij heeft zich eenvoudig van Primo ontdaan, toen Primo te veel werd en het is wel merkwaar dig en kenschetsend dat het hoofd van het militaire huis des konings den „dictator" gaat vervangen. Primo de Rivera, markies van Estella. die in 1923 het militaire bewind in handen nam heerft Spanje inderdaad van veel corruptie en separatisme gezuiverd. In 1925 achtte de markies zich sterk ge noeg om de militaire door een civiele dicta tuur te vervangen. Een dictatuur die echter niet minder streng was. De grondwet bleef geschorst, het parlement op non-actief. Na de eerste uitbarstingen van ontevre denheid onder de artillerie-officieren, die zich in hun rechten aangetast zagen, zag de markies zich verplicht de Nationale Verga dering bijeen te roepen. Daarna ging het snel bergafwaarts. Primo zag zich genoodzaakt concessies te doen. hij bleef langer aan dan gosd was en hield nog een schijn van macht op, toen die macht hem reeds lang ontvallen was. L. A. Ter Londensche Conferentie Een deel der conservatieve pers gaat voort, met de vlootpolitiek der Labour-regeering te bestoken. De „Daily Tel.", die daarmee on langs begonnen is door een gecombineerden aanval tegen de Franschen en MacDonald, probeert nu aan te toonen, dat de intrekking van de contracten voor twee Britsche kruisers eenvoudig een concessie is aan minister Spowden, die zijn begrooting laag wil hou den, een partij-motief dus, waaraan de mari tieme belangen van Engeland worden opge offerd, aldus het Hbld In de conservatieve „Morning Post" wordt ongeveer dezelfde redeneering toegepast op de verdediging door de regeering van de fa cultatieve clausule, welker onderteekening tegen den zin van de rechterzijde, door het parlement werd geratificeerd. In de conservatieve „Morning Post" wordt ongeveer dezelfde redeneering toegepast op de verdediging door de regeering van de fa cultatieve clausule, welker onderteekening tegen den zin van de rechterzijde, door het parlement werd geratificeerd. Hoofdzaak is, dat het conservatieve amen dement, dat het Britsche zeerecht van de jurisdictie van het Hof wilde uitzonderen, met zoo groote meerderheid verworpen is. Na de uitschakeling der twee Britsche krui sers is dit opnieuw een bemoedigend ver schijnsel. Voor het overige duren bij de besprekingen der delegaties over de agenda de bekende tegenstellingen voort. Tusschen de Fran schen en de Italianen vlot het nog steeds niet, zelfs al schijnen de Italianen zich voor loopig te willen tevreden stellen met de er kenning van en nominaal recht op pariteit. Alleen uit de Fransch-Britsche vergaderin gen over 't categorale compromis komen op gewekter berichten. De Japanners houden vooralsnog vast aan hun eisch van 70 pet. der Amerikaansche kruisersmacht, op welke verhouding, zeggen zij, de stabilisatie der vlootbasLs in Washington in 1922 werd ge grond. Elders kan men nu hooren beweren, dat de door Engeland gewenschte kleinere slagschepen in de op grootere schepen inge richte marinebasis nieuwe strategische toe standen zullen scheppen. Want waar één slagschip van 35.000 ton kan dokken, kunnen er twee van kleineren omvang verblijven, en dat zou een herziening van de quaestie van de vlootbasis noodig kunnen maken. Het Fransche compromis voorstel. LONDEN, 28 Jan. (V.D.) Betreffende de hedenmiddag in het Lagerhuis in de ka mer van Macdonald gevoerde besprekingen tusschen de Japansche en de Britsche dele gatie is een officieel comuniqué uitgegeven, waarin verklaard wordt dat de zekere punten verwezen zijn naar de deskundigen tenein de hierover een rapport te krijgen. De in aansluiting hierop gehouden Engelsch- Fransche besprekingen duurden ruim 2 uur en hebben naar in het officieel communi qué verklaard wordt, een punt bereikt, waar op besprekingen met andere delegaties over dezelfde punten wenschelijk schijnen." Deze wending is, naar verluidt, het gevolg van een Fransch compromis-voorstel, vol gens hetwelk wordt voorgesteld een catego rale beperking met begrensde mogelijkheid tot overdracht op andere klassen, hetgeen op aandrang der Engelschen in zooverre be perkt werd, dat de overdracht alleen naar benden mocht plaats vinden. De Amerikanen en Japanners hebben het Fransche compromisvoorstel in principe aangenomen, doch een mogelijkheid tot overdracht naar boven en naar beneden ge- eischt. Daar dit voor de Engelschen niet aanvaardbaar is, hebben deze nu voorge steld, dat de Franschen in directe onderhan delingen met de Amerikaansche en Japan sche gedelegeerden een overeenstemming zouden trachten tot stand te brengen in En gelschen zin. Deze FranschJapansche en Fransch-Ame rikaansche besprekingen zijn op het program van Woensdag gezet. LONDEN, 28 Jan. (V.D.) De leiders der vijf delegaties ter vlootconferen tie zet ten hedenmorgen in het St.-James Paleis hun besprekingen over de agenda der con ferentie voort-, waarbij het door den secre taris-generaal Sir Maurice Hankey opge stelde memorandum als basis werd feno- men. Zoodra deze besprekingen, die een vriend schappelijk en normaal verloop hebben, tot overeenstemming zullen hebben geleid, zal een plenaire zitting worden gehouden. De wenschen der Duitsche mijnwerkers. De Duitsche rijksregeering heeft een ont- werp voor een nieuwe mijnwet uitgewerkt-, waarbij de arbeidstijd wordt bepaald op 7 12 respectievelijk 8 uur onder den grond, in dien rustpoozen of arbeidsonderbrekingen van minstens een half uur zijn inbegrepen, aldus de Tel. De Duitsche mijnwerkersorganisaties heb ben een request bij de rijksregeering en bij het parlement ingediend, waarbij de wette lijke bepaling van een zevenurigen werktijd onder den grond wordt geëischt. Ter moti veering wordt opgemerkt, dat bij de wet van 17 Juli 1922 een zoodanige arbeidstijd is ge garandeerd, die slechts ter bereiking van de vooroorlogs-productie door de overwerkover- eenkomst van 1923 met een uur is verlengd. Deze overwerkovereenkomst loopt 30 Novem ber as, af. Daar thans de arbeidsprestatie 30 pet. hooger is dan in 1913, wenschen de organisaties, dat overeenkomstig de beloften der rijksregeering en van de werkgevers een arbeidstijd van 7 uur wettelijk zal worden' geregeld. Is Hugenberg te veel? Er is sprake geweest van geruchten over een streven in den boezem van de D.-natio- nale partij om Hugenberg als leider te ver vangen door generaal Lettow-Vorbeek, den oud-gouverneur van Duitsch-Wesl-Afrika. Thans meldt de Berlijnsche correspondent- van de „Köln. Z dat inderdaad korten tijd geleden op aandringen van sommige kringen in de D.-nationaie partij, een ernstige poging is ondernomen om Hugenberg te overreden af te treden. Een viertal bekende persoonlijk heden uit de partij zijn naar den leider ge gaan om hem dezen wensch kenbaar te ma ken. aldus het Hbld. Hugenberg's antwoord op dezen stap is niet bekend. De groote beteekenis daarvan, al bleef het verzoek ook voorloopig zonder gevolg, ligt echter hierin, dat zelfs door po litieke kringen, welke zich tot dusver trouw achter Hugenberg schaarden, dergelijke wen schen in zulk een vorm tot uiting zijn ge bracht. Italië's per.etratie in Lybië. De sedert enkele weken in Lybië hervatte krijgsverrichtingen der Italianen hebben aan het einde van de vorige week geleid tot de bezetting van Moerzoek, de hoofdstad van Fezzan- Maarschalk Badoglio, de gouverneur van Tripolis, was bij de plechtigheid van het hijschen der Italiaansche vlag tegenwordig- Aan de bezetting van Moera>ek. welke deel uitmaakt van de verovering van Fezzan (Zuid Lybië) zijn tal van kleinere operaties voor afgegaan door een colonne, welke onder bevel van den Hertog van Apulië opereert. Moerzoek, dat een belangrijk karavaan- centrum is, meldt het Hbld. voorts werd in Maart. 1913 door de Italianen bezet. De pa cificatie van het gebied moest echter in 1914 worlien onderbroken, de inlandsche troepen welke door Italië waren gerecruteerd, vielen in den loop der jaren uiteen. Moerzoek was de eerste positie, die de Italianen prijsgaven in hun langzamen terugtocht naar de kust- Het fascistisch regime stelde er een eer in het gebied van Fezzan wederom onder Ita- liaansch gezag te brengen. Moerzoek bevindt zich op 800 KM. in rechte lijn van Tripoli verwijderd. Het gebied van Fezzan beslaat van het west-en naar het oosten een afstand van 900 K.M., van het noorden naar het zuiden een afstand van 700 KM. De fascistische bladen maken grooten op hef van het Italiaansche succes. De „Lavoro Fascista" wijst op de beteekenis van Moer zoek voor den doortocht van karavanen tus schen Tunis, Lybië en Egypte en spreekt van Moerzoek als van „de ware toegangspoort, tot Cent-raa-l-Afrika". De „Goronale d'Italia" schrijft, dat men voortaan Italië niet meer kan verwijten koloniale aanspraken te hebben ,Van nu af aan", zegt het blad, „kunnen wij onzen tegenstanders antwoorden, dat Lybië bezig is geheel onder onze feitelijke overheersching terug te vallen. Van nu af aan zal de diplomatieke quaestie der Zuid grens van Lybië, voortspruitend uit het feit. dat de Franschen gebieden hebben bezet, die juridisch tot Turkije en dientengevolge ook aan zijn opvolgers behoorden, een nieuw as pect verkrijgen tegenover het militair succes der Italianen". EEN NACHT VOL SPANNING. Het was een nacht vol spanning, schreef de Bataviasche correspondent van het Alg. Ind. Dagblad op 30 December aan zijn blad, Slechts de hoogste politie-autoriteit wist, wat er zou gebeuren, doch het lagere personeel had opdracht, zich te verzamelen op het Ko ningsplein tegen vier uur in den morgen. Den geheelen nacht heerschte een voor ons zeer onverklaarbare activiteit op het hoofd bureau en overal waar de journalist een nieuwsgierigen neus vertoonde, werd hij met ontwijkende antwoorden en schouderophalen begroet. Dit prikkelde, dit verdreef den slaap, dit verhoogde de spanning en terwijl wij zoo door de stad en de duistere wijken reden, werd steeds duidelijker, dat er iets broeien moest. Eén ding stond vast. Het ging voor de hee- ren Feuerstein. De Vlugt, Lucardie en Möller niet tegen speelhuizen, men concentreerde de poütie niet voor een overval tot meerdere glorie van den blauwen knoop. Ai deze ge heimzinnigheid moest met- de politiek ver band houden en dan stellig met die van de Partai Nasional Indonesia, de vereeniging, waarvan Soekamo zeide. dat „slechts hij die zon en maan kan verduisteren, haar in den weg kan staan". Tegen drie uur begon het er grijs uit te zien op het Koningsplein. Late fulvers keken verbaasd naar al die politiemannen, doch waar de meeste auto's slechts vrijende paar tjes bevatten, kan men zich voorstellen, dat deze passagiers tijd noch aandacht vonden voor deze politioneele activiteit. Bovendien werden de ruim tweehonderd man, die zich langzamerhand voor het hoofdbureau had den verzameld, niet al te demonstratief op gesteld. En de duisternis van Weltevreden was hier voor een enkele maal der politie ton zegen. Nog steeds wisten wij niets en wachtten. Plotseling, tegen half-vijf of daaromtrent reed in pijlsnelle vaart de eerste auto weg, volgeladen met een commissaris en eenige mannetjes. Wij volgden even snel, doch er gens bij Kramat- verdween de wagen uit het gezicht en terwijl wij meenden, hem in een kampongweg te hebben zien verdwijnen, von den wij later slechts een leege taxi terug. Dit wekte diepe teleurstelling en bracht- ons weer bij het- hoofdkantoor terug, waar dit spel zich nog drie keer herhaalde. Informatie werd niet gegeven; de nieuws gierige journalist kon denken en doen wat hij wilde, hij kon vragen en kijken, mits hij de politie maar niet hinderde in het hoogst- geheimzinnig werk. En telkens weer ver dween een volbeladen auto, telkens weer vond men ergens in de duisternis een leege wa gen. waaruit- de politie was verdwenen. Men pijnigde zich de hersenen af. men zocht- een antwoord op de vraag, wat de politie dan wel verwachtte, waar men zich het best zou kun nen opstellen. Het viel echter op, dat geen bijzondere bewapening was meegenomen, dat ieder zeer rustig ageerde, dat op het hoofd bureau alles zeer methodisch in zijn werk ging. Met combineeren en deduceeren viel hier niets te bereiken en dokter Watson, die naast ons zn* verklaarde er ditmaal ook niet uit te kun- komen. „Het beste is. af te wachten", betoogde deze listige adviseur. Reeds beeon het te dagen in het Oosten, toen eindelijk een licht opging in ons brein. Wederom volgden wij een politie-auto. die naar Gang Kenarl reed en daar een plechtig bezoek bracht aan het Indonesisch clubge bouw. Men zag commissaris Hart uitstappen, de mannetjes omsingelden het gebouw en op actieve wijze werd nu een onderzoek van kasten en lessenaars ingesteld. Wij volgden een anderen politie-auto en zagen hetzelfde gebeuren in een schoolgebouw van Moeham- madijah op Kemajoran, daarna iets derge lijks aan een school op Kramat en toen werd het, met het krieken van den dag, zeer licht ln ons brein DE MOORD TE WADDINXVEEN OM HET SNOEIEN VAN EEN HEG. Op 10 Augustus van het vorig jaar Is H A. Schotman te Waddinxveen door zijn buur man vermoord, naar aanleiding van een ge schil over een heg, welke tusschen zijn erf en dat van zijn buurman stond. De heg groeide namelijk over het erf van Schot- man's buurman heen, in welk feit de buur- mag aanleiding vond om de heg te sche ren. Schotman diende toen een klacht in wegens zaakbeschadiging. De Rol ter dam- sche politierechter wees een veroordeeiend vonnis. De buurman toekende appèl aan en tenslotte werd hij vrijgesproken. Het vonnis van den politierechter bleek onjuist te zijn, omdat de heg niet aan Schotman behoorde, maar aan den eigenaar van den grond. Over deze zaak is op 10 Augustus 1929 we derom quaestie ontstaan, met het noodlottig gevolg dat Schotman door zijn buurman werd gedood. Dinsdag heeft de buurman zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad, schrijft het Hbld. Als verdediger van den verdachte treedt mr. F. Eikelenboom op. De verdediger ver zocht den psychiater dr Penon te hooren De rechtbank stamde hierin toe, waarna de burgemeester van Waddinxveen, de heer P. A. Troost werd voorgeroepen, die bij zijn uitgebracht rapport bleef. Het verhoor van verdachte. Verdachte verklaarde daarop, dat het erf van zijn buurman Schotman en van hem gescheiden was door een houten heining, waarachter een vlierheg stond. Deze heg groeide hoog boven de heining uit en door dat dergelijke heggen muggen aantrekken, ondervond verdachte last. Zonder eenig overleg met zijn buurman heeft hij de vlier struik teen ongeveer op de helft afgesneden Verdachte woonde ongeveer twee jaar in de woning. De heg en de heining stonden er toen al en Schotman is een jaar later dan verdachte in de woning daarnaast geko men. De Rotterdamsche politierechter heeft ter zake zaakvernieling een veroordeeiend von nis gewezen tegen verdachte. Verdachte heeft in verband met het proces verbaal, dat in verband met deze zaak werd opgemaakt, met den burgemeester gesproken. Hij ont kent evenwel toen te hebben gezegd dat, wanneer de zaak door zou gaan, er erger dingen zouden gebeuren. Het feit. dat Schot man verklaard zou hebben in strijd met de waarheid, dat de heg zijn eigendom was, zat verdachte dwars, omdat hij meende, dat deze oneerlijke verklaring zijn veroordee ling ten gevolge had. De president wees verdachte er op, dat het feit niet veranderde al was Schotman niet de eigenaar van de heg. Op 10 Augustus is de politie bij ver- dachte's buurman gekomen in verband met de meineedzaak naar aanleiding van de valsche verklaring over het eigendom van de heg. Bij die gelegenheid heeft de politie den verdachte den raad gegeven eens met zijn buurman te gaan praten, omdat dan de zaak wel in orde. zou komen. De president: „Had u wel eens met uw buurman gesproken? U sprak heel weinig, niet waar?" Verd.: „Ik had nog nooit met hem gespro ken." De president: „Waarom bent u na dien raad van de politie een fleschje „Amerikaan" gaan drinken, hetgeen gelijk staat met zes borrels?" Verdachte: „Ik wilde met mijn buurman gaan praten." De president: „U behoefde u toch geen moed in te gaan drinken en bovendien u dronk zelden." De president vroeg den ver dachte ook nog, waarom hij een scheermes bij zich had gestoken. Op geen van deze vra gen wist verdachte een antwoord te geven. „Ten slotte werd Schotman van zijn werk geroepen; niets kwaads vermoedend kwam hij, en aldus de president, „wat ge beurde er toen?" Verd.: „Dat weet ik niet meer. Ik herinner mij niets anders dan dat zijn hals bloedde en dat er bloed was op mijn jas en klom pen." De president vroeg verdachte voorts, of hij zich niet herinnerde, dat hij zocdra Schotman aankwam, gezegd had: „Van wie is die heg nou?" Verdachte gaf toe, dat hij zich dit nu herinnerde. De president las daarna een verklaring van den verdachte voor, waaruit bleek, dat hij. toen Schotman gezegd had, dat de heg van hém was, zoo driftig was geworden, dat hij hem met een scheermes een snede over den hals had gegeven. Verdachte en zijn buurman stonden toen vlak tegenover elkaar. Uit het verdere verhoor bleek nog. dat verdachte op 4 Augustus met eenige dorps- ge nooten gesproken heeft over de vervan gende hechtenis in het vonnis van den po- litie-rechter. Toen men tot hem zei: ..Ze hebben jou ook te grazen gehad", heeft ver dachte gezegd: „Dat kan mij niet- schelen, al moet ik zes jaar zitten. Alleen zal ik mijn pruimpje tabak missen." De president: „Was u toen al iets ergs van plan met Schotman?" Verdachte: „Nee". De president: „Waarom praatte u dan al van zes jaar zitten?" Ten slotte wees de verdediger er nog op, dat verdachte zijn scheermes wel ge bruikte om gras te snijden voor zijn konij nen. Het getuigenverhoor. De rechtbank hoorde vervolgens den bur gemeester van Waddinxveen, den heer P. A. Troost. Getuige verklaarde, dat verdachte naar aanleiding van het tegen hem opge maakte proces-verbaal bij getuige was geko men en dat hij toen had gezegd dat wanneer de zaak door zou gaan, er ongelukken zou den gebeuren. De burgemeester had den man toen geraden geen stomme dingen te doen. Verdachte scheen de quaestie over de heg buitengewoon ernstig te nemen. Ge tuige heeft den indruk, dat de vrouwen van de beide mannen er achter zaten. De verdediger herinnert er aan, dat een oom van verdachte zestien jaar geleden on der precies dezelfde omstandigheden een doodslag heeft begaan. Deze man ls toen on toerekenbaar verklaard. Bovendien ls er van een ander familielid van verdachte ook een soortgelijk geval bekend. Uit het verhoor van den rijksveldwachter H. van Harm bleek onder meer, dat de vrouw van den verdachte hem Zaterdags had ver teld, dat de veldwachter 's morgens was ge komen om procesverbaal op te maken tegen de schoonmoeder van verdachte in verband met de meineedzaak. De veldwachter zou toen reeds aan de vrouw den raad hebben gegeven, dat haar man eens met Schotman moest gaan praten, maar de vrouw heeft dezen raad niet overgebracht. Verdachte was, 'toen hij van de aanklacht tegen zijn schoonmoeder had gehoord, op de gedachte gekomen eens met zijn buurman te gaan praten. Mr. Hoeffelman, het OM.: Heel vreemd voor dezen man." De veldwachter ls 's middags nog eens terug gekomen. Hij trof verdachte thuis en gaf hem den raa.i met Schotman te gaan spreken. Verdachte had toen reeds drank gebruikt. De rechtbank hoorde ten slotte dr. Pinan, die een onderzoek heeft Ingesteld naar vcr- dachte's geestvermogens. Getuige acht ver dachte toerekeningsvatbaar. Er moet even wel rekening mee gehouden worden, dat hij boos was en onder drank-invloed ver keerde. Vijftien jaar geëischt. De Officier van Justitie der Rotterdamsche Rechtbank eischte tenslotte tegen den 35- jarigen houtbewerker A. K. vijftien Jaren ge vangenisstraf. De Officier van Justitie nam ln deze zaak moord met voorbedachten rade aan. o.m. op grond van het feit, dat verdachte zich eerst ging bedrinken om moed te krijgen, het feit dat hij het mes bij zich droeg, en de plaats en aard van de sneden. Mr. F. Eikeienboom verdediger van verdach te K., bestreed de meening van den Officier van Justitie, dat hier voorbedachte rade ca opzet aanwezig waren. Men moet aannemen dat verdachte in een vlaag van ontoereken baarheid heeft gehandeld. Op grond hiervan zou zijn cliënt moeten worden vrijgespro ken. Ten slotte wees hij er op, dat tegen ver dachte K. zwaar gezondigd is. door het slacht offer en diens vrouw, die ln de zaak van de heg voor den politierechter een meineed heb ben afgelegd, willens en wetens. Hij conclu deerde tot vrijspraak, subs, voorwaardelijke veroordeeling voor dit bijzondere goval. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 11 Februari as. EEN NIEUW KUNSTLICHT. DE ELECTRISCHE GLOEILAMP VERDRONGEN? NEW-YORK. 28 Januari (N T. A.) Men zou er ln geslaagd zijn, een nieuw kunstlicht te vervaardigen, dat naar men gelooft ln kor ten tijd de electrischc gloeilamp zal verdrin gen. Gehoopt wordt, dat dit licht spoedig technisch zóó volmaakt zal worden, dat het een kunstmatig zonlicht zal geven. AUTO TEGEN EEN PAAL GEREDEN. STUTTGART, 28 Jan. (Wolffbureau) Hedenmorgen om vier uur is voor het centraal station alhier een auto tegen een stoppa al gereden en over den kop geslagen. De beide inzittenden werden gedood en de chauffeur zwaar gewond. ERNSTIG VLIEGONGELUK. KANSAS, City 28 Jan. (Reuter). Vier passagiers en de piloot werden gedood teen het. vliegtuig waarin zij zich bevonden, neer stortte. REDE VAN DR. SEIPEL. WEENEN. 27 Jan. (Wolffbureau). Dc voormalige bondskanseüer Dr. Seipel sprak hedenavond voor de eerste maal voor een Heimwehrvergaderlng. De toeloop w;xs zoo groot, dat meer dan 1000 personen buiten moesten blijven. Deze teleurgcstelden wilden op straat een tweede bijeenkomst houden, doch de politie verbood deze, daar zij niet tijdig was aangekondigd. In zijn rede verklaarde Seipel o.a. niet te wenschen, dat de Hetmwehrbeweging de garde van een of meer partijen zou worden, zij moest de leg er troep va nollen zijn, die niet aan de zijde der soc-democratie staan. De beweging moet in het belang van het volk en het vaderland het algemeene welzijn steilcn boven de partijbelangen. Wij mogen niet on derling strijden, zoolang niet de groote be slissing is gevallen en de gemeenschappelijke vijand overwonnen is. Ik verwacht van de Meimatschutz. dat hij de z.g.n. burgerlijke (d.w.z. de niet socialistische) partijen, zoo noodig zal dwingen de eenheid te bewaren en dat hij ons helpt, die partijen op den weg te doen blijven naar een krachtige en doelbe wuste politiek. VISSCnERSBOOTEN IN DEN STORM. VIGO, 28 Januari (N.T.A Wegens een storm is een visschersboot aan den grond ge- loopen. Twaalf leden der bemanning kwa men om het leven. Een andere visschersboot met 20 man wordt nog vermist. EIEREN NAAR ENGELAND. De vorige week zijn 8.086.800 eieren naar Engeland uitgevoerd. Heden: WOENSDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg. Dc Vereenigde Schouw spelers. (Pierre Mols) „Zijn Terugkeer" (Karl und Anna), 8 uur. Gcm. Concertgebouw. Bovenzaal. Volksuni versiteit. Cursus Paedagogische Liederen- avonden Frans Vink. 8 15 uur. Groote zaal: Avondconcert H. O. V. o. 1.v Ed. v. Befnum. Theo v. d. Pas, plano. 8.15 uur Palace. „Submarine". Tooneel: The Joha Alex Brothers, 2.30 en 815 uur. Luxor-Theater: „Musette", Tooneel: Pol- ly-Dassy Co. en Renore en Partner. 2.30 en 8 15 uur. Rembrand-Theater: „Mahasoetji". Tooneel: The Franklin Co. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 30 JANUARI. Stadsschouwburg: Russisches Künstler- Theater. Zwetnoff's „Arlekin", 8 uur. Teyler's Stichting. Spaarne: Volksuniver siteit. Cursus A. F. J. Portielje, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Heemstede: Raadhuis; Gemeenteraad, 8 u. Amsterdam: R. A. I.-tentoonstelling 10—5 en 810 uur.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5