FEMINA DRIE MANTELS. ONZE SLECHTE TIJD. M/VV RECEPT. MENU. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 30 JAN. 1930 No. 432. Een zeer elegante mantel van donker blauw laken. De voorpanden hebben een ge wonen kraag en revers. Het overslaand pand sluit op drie stof overtrokken knoopen. Een merkwaardige vorm van garneering zijn de banen van 'zwarte soutache, die we op den rug en in de zijden kunnen opmerken. Ze komen tevens voor langs den zoom der mouwen, vlak onder de bontmanchetten. Deze laatste, evenals de gareneering van den kraag, bestaan uit beige caracul. Voor de yoering kieze men licht of grijs satijn. No 433. Zwart zibeline laken werd als stof voor dezen mantel gekozen, waarop als garnee- i-ing het kortharig grijs bont het uitstekend doet. Zooals op de teekening te zien is, zijn in de zijden van het onderste gedeelte van den mantel groote god ets gezet. Nervures geven eenige levendigheid aan den rug. De mantel sluit van voren op een grooten knoop die met de stof overtrokken is. Wit satijn diende voor de voering. No. 434. Een eenigszins getailleerde mantel van cacaokleurig zibelinelaken, gegarneerd met een kraag en manchetten van blauwe vos. Op zeer origineele wijze heeft de ontwerper een losse strook in het rugpand geplaatst, waar van men met recht zou kunnen zeggen: „trés parisien". Het onderste gedeelte is ver wijd door godets, die reeds in den heupnaad beginnen (men merke den eigenaardigen kegelsnedevorri van dezen heupnaad op). Van voren sluit de mantel op een stofover- trokken knoop. De voering bestaat uit beige satijn. Hoe men de kleuters bezig houdt. PAPIEREN HUISJES. Een dorp of een stad opbouwen uit ver schillende houten huisjes, is voor de kleuter altijd een groot genoegen. Vele kinderen zijn in 't bezit van die kleine houten huisjes en uren lang kunnen zij zich met dit heerlijke speelgoed bezig houden. Het is mij dikwijls opgevallen, dat in gezinnen, waar zeer veel speelgoed aanwezig was, juist de huisjes en de bijbehoorende dieren en boomen een groo te aantrekkingskracht hadden. Maar niet iedereen kan de kinderen met die keurige houten huisjes verrassen. Is het daarom niet veel aardiger de huisjes zelf te maken, na tuurlijk niet van hout, maar uit gekleurd panier een dorp of een stad op te bouwen? Voor deze papieren huisjes neemt men vouwblaadjes of gekleurd papier van 16 c.M. in het vierkant. Uit dit formaat wordon de groote huizen verkregen. Het vouwen der huisjes is voor de kleuter zeer gemakkelijk. Men begint het blaadje in vieren te vou wen; de vouwen maakt men er zoo scherp mogelijk in. Daarna knipt men in volgens afbeelding. De twee vier kantjes b en d wor den op elkaar ge plakt, terwijl de bui tenste vierkantjes hier weer overheen worden gelegd. Zóó is het model van een huisje ontstaan Door middel van glanzend papier brengt men ramen en deuren aan. Alle huisjes worden na tuurlijk verschillend versierd. Ook kan men b.v. een boom uit knippen en deze tegen den muur van het huisje plakken. Zelfs den achterkant, en de zijkanten van het huis kunnen van deuren en ramen voorzien worden. Wil men een straat aangeven, dan staat het aardiger de huisjes kleiner te maken. Door allerlei kleine veranderin gen kan men scho len. kerken en win kels maken. Het vouwen van dit zeer eenvoudige huisje zal voor de kleintjes wel geen moeilijkheid opleveren. Het modelletje is in de tijdingzaal van ons blad te vinden. d W* - Kalfsvleeschschoteltje. Van 2 ons over gehouden koud kalfsvleesch, 1 1/2 ons maca roni, 1 uitje, 2 platte eetlepels boter of jus- vet, 2 platte eetlepels bloem, 2 kopjes bouillon of magere jus met water, 1 theelepeltje maggi aroma en 1 plat theelepeltje kerry maakt men een smakelijk schoteltje. Een ruime hoe veelheid water met zout wordt aan de kook gebracht, waarin men stuk voor stuk de pijpjes macoroni laat glijden (gebroken na tuurlijk). Het water mag niet van de kook gaan. Pan sluiten en macaroni op een zacht vuur in ongeveer 11/2 uur gaar laten koken. Ondertusschen het gesnipperde uitje met kerry, bloem en boter lichtbruin fruiten. Roe rende de bouillon bijvoegen en het sausje even laten doorkoken. Dan het in dobbel steentjes gesneden vleesch er door mengen, en even mee warm laten worden. Het meng sel afmaken met maggi aroma en wellicht wat zout. De macoroni goed droog afgieten en op een verwarmden schotel doen. In het midden een kuil maken en daarin het vleeschmengsel doen. Teervlekken moet men met reuzel (versche) inwrijven en dat een paar uur laten zitten. Dan met heet zeepwater wasschen. Thee- en koffie-vlekken bevochtigt men met melk, bedekt ze met borax en weekt ze dan uit in heet water. Onze Reinigingsmiddelen. Er zijn enkele huishoudelijke reinigings middelen, waarvan het wel goed is, iets meer te weten, opdat men er op de juiste manier profijt van kan trekken, en tevens opdat door verkeerd gebruik geen moeilijkheden ontstaan. Zoo bijvoorbeeld zoutzuur of z.g. jjeest van zout. Dit is een vloeistof, die er geel uitziet en heel scherp ruikt. Doet men de flesch open, dan zal men er bij onverdund zoutzuur damp uit zien opstijgen. Is er vee) water bij gedaan, dan doet dit verschijnsel zich niet voor. De kurk wordt door dit scher pe vocht aangetast en moet dus dikwijls door een nieuwe vervangen worden. M3n dient er wel op te letten, dat het fleschje met zoutzuur voor huishoudelijk gebruik op een plaats geborgen wordt, waar het niet door onbevoegden (kinderen) gevonden kan wor den, want zoutzuur is vergiftig. Metaal en glazuur wordt door zoutzuur aangetast Daar om kan men het sterk verdund, en als laat ste hulpmiddel, voorzichtig gebruiken voor het schoonmaken van zeer vuile metalen, glas, porselein, aardewerk enz- Vuur kan geen kwaad bij dit zuur, omdat het niet brand baar is. Men dient er echter heel voorzich tig mee om te gaan, want zelf brandt het wel heel makkelijk gaten in stoffen enz. Ook moet zoutzuur steeds in de buitenlucht ge bruikt worden, daar het een prikkelende wer king heeft op onze oogen, zoodat deze zou den gaan zwellen en jeuken. Een andere be hulpzame geest in de huishouding, is de zoo genaamde Vliegende geest, of wel ammonia, dat in een goed gesloten flesch bewaard moet worden, omdat het de naam duidt het al aan snel vervliegt, en verder een vies luchtje verspreidt. Voor brand hoeft men hierbij ook al niet bang te zijn, integendeel, ammonia werkt juist blusschend. Ammonia is een oplossing van ammoniakgas in water. De werking van ammonia is. dat het zich met zuren verbindt en daarom gebruikt men het als middel om vlekken uit te maken, die door zuren ontstaan zijn. Ook vette vlekken enz- behandelt men met ammonia, omdat ammo nia zich. met vet tot zeep vormt Meisjesjurk. Een frisch, eenvoudig Jurkje voor een meisje van ongeveer 7 jaar. Als stof werd fluweel genomen, fluweel in een mosgroene tint voor het rokgedeelte en de strook over de borst en de polsen en een zelfde stof, maar in zacht grijs met mosgroene pastilles, voor het lijfje met de mouwen- Het ceintuur tje is van groen leer, en juist er boven, in de zijden, zien we twee verticale zakjes. Snijboonen met witte boonen, Rijst, Versche worst, Abrikozen soufflé. De witte boonen worden vierentwintig uur tevoren geweekt, gaar gekookt daarna in ko kend water, en zout toegevoegd als zij half gaar zijn. Wasch de snijboonen. kook ze in kokend water gedurende een uur, laat ze op een vergiet uitlekken, zet ze weer op met kokend water, kook de rijst erin mee tot ze gaar is en voeg de laatste twintig minuten de witte boonen en de versche worst toe. Laat dit zacht koken, opdat boonen en worst niet stuk gaan, neem de worst dan uit de pan en stamp de rest goed door elkaar. Geef er overgebleven jus bij of gesmolten boter. Voor het dessert nemen wij: 2 ons abrikozen, 75 gr. basterdsuiker, wat poedersuiker, 3 eiwitten. Week de abrikozen een nacht in water, zet ze hiermee den volgenden dag op on kook ze goed gaar. Zeef ze daarna door een haren zeef en voeg de basterdsuiker toe. Laat dit afkoelen, klop int.usschen de eiwitten goed stijf met wat, suiker, voeg er voorzichtig de abrikozenpurée bij en bak dit in een met boter besmeerden vuurvasten schotel in een matig warmen oven gedurende oen half uur. Open den oven zoo min mogelijk om Inslaan te voorkomen en bestrooi het gerecht voor het opdienen met poedersuiker. E. E. J—P. De huisvrouw vertelt. Zet augurkjes enz- in het zuur ingemaakt niet op een hooge plank in de keukenkast, maar juist liever op een van de onderste. Want de warme lucht stijgt omhoog en zou dus eerder gisting veroorzaken, dan wanneer men de pickles lager neerzet. Het is smakelijk, wanneer het ingemaakte zuur, de augurkjes en de komkommers goed hard blijven, en tegen het laatst van den inmaak niet zoo zacht worden, als soms wel eens voorkomt. Men kan daarvoor zorgen, door een stukje aluin bij de azijn te doen, die men voor het inmaken gebruikt. Om een koperen ketel te reinigen, die aan geslagen enz. is. gaat men als volgt te werk. Men wrijft den ketel af met een halve citroen, die men in het zout doopt. Met schoon water afspoelen en met een zachten doek opwrij ven Den binnenkant reinigt men door in den ketel water te koken, waarbij een eetlepel koolzure soda op elke liter water is gevoegd. Roestig gewerden blikjes enz. kan men blank maken door ze In to wrijven met een lapje met zoete olie, dat in krijt gedoopt is Eenvoudige Vischmaaltijd Ter afwisseling van de vele winterkostjes die we thans hebben te verwerken, kunnen we in 't bijzonder een vischmaaltijd aanbe velen, bestaande uit gefruite filet van schel- visch, andijviesla en pomme fruite. De schelvisch wordt vooraf goed schoon gemaakt waarna men het vleesch in groote stukken van de graat snijdt. Deze stukken rolt men vervolgens, na ze met fijn zout be strooid te hebben, in paneermeel, doet ze over in kokend frituurvet, slaolie of iets der gelijks, en laat ze mooi goudbruin worden. Inmiddels heeft men aardappelen (rauw) in dunne reepjes gesneden en, nadat de visch klaar is en tijdelijk in den oven gezet, doet men ook deze in het frituurvet tot ze een goudgele kleur gekregen hebben. De andijvie sla wordt op de gewone wijze met peper en zout gekruid, nadat de krop gewasschen is en in dunne reepjes gesneden. BIJ het opdienen overgiet men haar met een mayonalsesaus. terwijl de pom mes frites met zout bestrooid worden. Lnplaats van pommes fruites kan men ook in water gekookte rijst nemen: men ver- vange de mayonaise dan echter door een jus fan gesmolten of bruine boten Uitwassen, en onze houding daartegenover. In een café In We en en werd een mode show gehouden, waarbij een mannequin, ge maskerd. in bed opzat, om te tooner. hoe een gedistingeerde dame er in bed behoort uit te zien. De kamenier ontbrak niet natuurlijk. Vermoedelijk heeft menigeen, die ervan gehoord of gelezen heeft, het wijze hoofd geschud, gezegd: als ze daarmee nu ook al beginnen, waar moet het dan naar toe, en zich er net- zoo over opgewonden, als de menschen van twintig jaar geleden dat over de harembroek deden, en die van tien jaar terug over de vrouwen-smoking. Dergelijke dwaasheden hebben zich altijd in iederen tijd voorgedaan en zij zijn den weg opgegaan, dien zij verdienden: het bleef bij een enkeling en daarmee verdween het meestal even snel als het gekomen was. Om zülke dingen is onze tijd niets minder goed of slechter, zooals men wil, dan die welke er alle aan voorafgingen. Oudere menschen kunnen met zoo'n min achting zeggen: .Daar moet je tegenwoor dig niet om komen" of „Dat zou in mijn tijd niet gebeurd zijn" en dergelijke. Nu is dat heel begrijpelijk: wat men in zijn jongen tijd heeft gezien en beleefd, heeft men het best kunnen aanvaarden en verwerken, en daar door blijft dat in veler hoofden hangen als het beste en het mooiste. Vandaar de lof zangen op iederen „goeden, ouden tijd", of het nu die van 1890 is in onzen tijd. of die van 1850 in 1890, dat blijft hetzelfde. Man nen hebben deze eigenschap van een voor liefde voor den ouden tijd en een tegenzin tegen het nieuwe sterker dan vrouwen: zij zijn uit hun aard blijkbaar conservatiever. Maar sommige jonge menschen van tegen woordig beginnen ook al te beweren, dat het vroeger beter was, en dat komt mij voor ais een veel bedenkelijker verschijnsel. Want hoe licht vloeit hieruit niet voort, dat aan de omstandigheden van den tegenwoordigen tijd de schuld wordt gegeven, en niet aan net gebrek aan energie, dat zulke menschen meestal kenmerkt. Zij praten de ouderen na, dat het vroeger allemaal zooveel prettiger was, dat men zooveel gemakkelijker leefde, dat de menschen beter waren, oprechter en getrouwer, en dat onze tijd er een is van ~er- dorvenheid, oneerlijkheid en lichtzinnigheid. En daar kan een eerlijk, eenvoudig mensch niet tegenop werken ziehier de veront schuldiging voor een mislukte loopbaan of een verluierde Jeugd. Zulke uitspraken doet de zwakkeren bij de pakken neerzitten, er is toch immers geen vechten tegen, zie maar eens hoe verdorven de wereld is, daarin moet een gewoon mensch, zonder al die opvallen de en buitengewone eigenschappen en ge woonten wel ten onder gaan. Maar juist die gewone menschen. daaraan heeft iedere tijd behoefte, wanneer zij '.en- minste genoeg doorzicht hebben, om verder te zien dan de lichtzinnige oppervlakte van sommige anderen die zoo in het oog loopen, doordat zij dat zelf zoo graag willen. Eigen lijk zijn zij. die zoo iets dwaas doen om op te vallen, veeleer te beklagen: misschien hebben zij niet genoeg afwisseling in hun leven, en zoeken zij dat op deze wijze te ver goeden; misschien ook zijn zij niet tevreden met eigen middelmatigheid, maar willen op vallen en probeeren het nu, door anders te doen dan anderen. Een voorbeeld van dat laatste leek mij een vrouw die in Parijs op een der groote boule vards een café binnenstapte en daar toch wel even een sensatie verwekte. Zij was na melijk geheel mannelijk gekleed, op de rok na natuurlijk. Colbert en vest. overhemd, das. boord, slappe hoed. winterjas, wollen das ter bescherming van het boord, motorhand schoenen. Alleen was er dan een rok. recht en nauw natuurlijk. Ze ging zitten, bestelde zakelijk en kortaf, stak een eigaret op. haaide uit haar actentasch een krant, zette haar hoed af en ging lezen. Zooals te begrijpen is. was het haar mannelijk kort geknipt, en daar het gezicht tamelijk grof was. begon ondergeteekende plotseling tc twijfelen, of zij wel goed gezien had van die rok. En die twijfel verdween pas weer, toen de vrouw op stond om weg te gaan: zeker, daar was de rok. Dat een vrouw een dergelijk oostuum zou dragen In onzen tijd omdat het gemakkelijk is. is niet denkbaar: onze vrouwcnkleeding is zooveel practlscher dan die van de man nen. wij kunnen er aardig, zelfs elegant mee uiteien, terwijl zij dan toch practisch blijft, dat dit onmogelijk de reden kan zijn ge weest. Die vrouw had slechts éen doel: op vallend te zijn, en daarin slaagde zij volko men. dat moet gezegd worden. Maiu- dat is meteen ook het bewijs van haar zieligheid, dat zij haar toevlucht tot zoolct-s wilde ne men, opdat men toch maar vooral op haar letten zou. En de heer in datzelfde café, die zich in ernst boos maakte over de kleeding van deze vrouw, verspilde net zoo zijn woede als alle menschen die zich druk maken over de mannequin, waarover ln het begin hier van sprake was. of over alle andere dwaze uitwassen, waaraan sommigen zoo nu en dan behoefte schijnen te hobbcn. Maar laten wij daarin vooral «een aan leiding vinden om onzen eigen tijd af te kammen, want die ls. zij het dan niet beter, vermoedelijk ook niet slechter dan een andere. E. E. J—P. Knoopjesgarneering. <s> Die mooie, kleine, glimmende perlemoe- ren knoopjes kunnen een alleraardigste en zeer origineele garneering vormen, vooral, wanneer ze met gekleurde waschzij opge naaid worden. En het leuke Ls, dat men er net zooveel afwisseling in kan aanbrengen als men wil en het op duizend manieren kan varleeren. door de knoopjes op bepaalde ma nier te rangschikken tot groepjes, van twee, drie, vier, zes knoopjes en zoo voort. Of men kan ze vereenigen tot bosjes bloemen, waar bij een paar rechte steekjes de stelen vor men. Men kan er een ceintuur mee garnee- ren. door de knoopjes er zigzag met. wasch zij op te naaien. Op dezelfde manier kan men den rand van een kraagje en van bijbehoo rende manchetjes versieren. Op kinderjurk jes kan men er ook de leukste effecten mee bereiken, door bij voorbeeld van onderen een randgarneering te maken van knoopjes, die telkens in groepjes van zes tot driehoekjes vereenigd zijn, terwijl men afwisselend drie hoekjes maakt met de punt naar boven en de punt naar onderen. De teekening laat zooiets zien, op de tweede rij van onderen af. De teekening toont verder nog eenige toe passingen. Bovenaan, links bijvoorbeeld, is een jurk van roode crêpe, afgebiesd met marine-blauw. Op de smalle marine-blauwe band, die van voren op de jurk gestikt is. en waarmee ook de zakken afgezet zijn, heeft men met roode zij een rijtje perlemoeren knoopjes gezet. De andere jurk is van pastel blauwe crêpe, met geplisseerae rok ea een ceintuur van wit gemsleer. De garneer in g bestaat uit witte perlemoeren knoopjes, die er met blauw zij op genaaid zijn. Op deze wijze zijn er natuurlijk nog tallooze combi naties en figuurtjes te bedenken. Cabinetspudding. 11/2 ons brood een eetlepel bloem de helft van een halve liter melk een ei rozijnen een eetlepel suiker 2 druppels vruchtenessence. Snijd het brood in kleine stukjes, meng daarna alles, behalve de rozijnen, goed door elkaar. Een half uur laten staan. Bestrijk nu een puddingvorm met boter en beleg den bodem en de wanden met de rozijnen. Nadat het beslag overgegoten is, sluit men den vorm, waarna men den vorm een uur in een waterbad kookt. Wie is er altijd geheel oprecht en heeft nog nim mer een leugen gezegd. Zouden er onder ons wel zijn. die nooit, nooit een onwaarheid hebben gezegd, nooit eens hebben getornd of gerukt aan het ko ninklijk kleed der waarheid? Minstens hebben wij allen wel eens oen beetje gefantaseerd, de sobere, eenvoudige waarheid wat aangedikt, wat opgesmukt om er onszelf mee te bevoordeelen, om onszelf op een mooier standpunt, te plaatsen of ons een eere- of gloriekroon te geven, welke ons niet toekomt. We zouden schrikken en ver slagen toezien als we eens alle onwaarheden aan het licht gebracht zagen; kleine onop rechtheden van onze beste vrienden, leugen tjes van onze kinderen, groote levensleugens van hen, die ons het dierbaarst zijn en die we meenden te mogen vertrouwen meer dan onszelf. Nooit stompt ons geweten zoo vlug af als op het punt van liegen. Het begint met een kleinigheid; het zoogenaamde leugentje om bestwil en het eindigt met groote, absurde onwaarheden in ernstige zaken. De verleiding ls zoo grooL om ln plaats van de volle waarheid, in allerlei omstandig heden maar hot eerste het. b'-ste t i wat ons invalt en wat ons een gemakkelijk. bevredigende oplossing lijkt, soms ls het laf heid. soms gemakzucht, ook wel zucht naar het avontuurlijke. We draaien er om heen. als men onzen leeftijd vraagt en als we cr niet aan ontkomen kunnen liegen we er om. We Jokken om den prjis van onze kloeren, de positie, welke we bekleeden. da flnancioele omstandigheden onzer familieleden, enz. En nog verwonderen de opvoeders der kin deren zich erover, dat dezen een uitgespro ken neiging tot liegen aan der. dag leggen. Zij bedenken niet, dat zij zelf. die het met de waarheid niet al te nauw nemen, oorzaak zijn. dat kinde-en er lustig op los gaan jok ken. zoo vaak en zoo uitvoerig als 't in hun kraam te pas komt. Liegen leert een kind bijna altijd van den volwassene. Het kind neemt aan, dat het doen mag wat grooteren doen. Nemen nu de ouders of opvoeders bij't minste of geringste hun toevlucht tot een leugentje, dan za! een kind de ernst en de noodzakelijkheid van het waarheid-spri ken nooit inzien. In ieder gezin komen van die oogenblikken voor, dat een noodleugentje niet te vermijden schijnt. Er wordt gebeld; „Is mijnheer thuis", wordt er gevraagd. „Neen", antwoordt het dienstmeisje „hij is niet thuis". Ze heeft zoo juist de opdracht gekregen niemand meer toe te laten, mijnheer wil nu met rust ge laten worden. En 't kleine dochtertje staat er bij en ze begrijpt niet hoe Martha, het dienstmeisje, dat zeggen kan, terwijl ze weet. dat Pappie in de huiskamer zijn krant zit te lezeé. En als ze beweert, dat Martha er niets van weet. dat ze Pappie eens gauw zal roepen, krijgt ze èn van Pappie èn van Martha grommen en blij let het, dat ze haar erg stout vinden. En 't kind begrijpt niet, wat ze misdaan heeft-, maar voelt zich verdrietig en tc kort gedaan. Maar als ze eens gaat begrijpen, dat het leugentjes zijn, waaraan ze gerust We mag helpen, zal ze zich te meer verwonderen als men haar zoo streng bestraffen wil, als ze eens terwllle van haar eigen belangen, een leugen verzint. Laat het kind het vertrouwen in ons. volwassenen, behouden. Wij letten er soms niet eens op. dat het kind door onze leugens zijn grootste illusie inboet. Wat ouders en opvoeders zeggen, moet voor het kind rotsvaste waarheid zijn. Onder de heldere, eerlijke oogen van het kind, zullen wij onszelf ook beter in bedwang kunnen houden en hebben we ons weer aan gewend strikt eerlijk te zijn in alles, dan valt het ons voortdurend gemakkelijker waar- heidslievend te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11